2. 2001-es npszmlls: szabadon vllalt nemzetisg Elszr vllalhatunk tbb identitst 1999. j
II.
2001-es npszmlls: szabadon vllalt nemzetisg
Elszr vllalhatunk tbb identitst 1999. jlius 27.
Jelenleg nincsenek megbzhat adatok a magyarorszgi etnikai s nemzetisgi kisebbsgek szmrl. Mg az orszgos kisebbsgi nkormnyzatok becslsei 845 ezer s 1 milli 92 ezer kztire teszik a 13 bejegyzett kisebbsghez tartozk ltszmt, addig az 1990-es npszmllson mindssze 143 ezren vallottk magukat nemzetisginek. A feltn arnytalansg a kutatk szerint fakadhat a kisebbsgi szervezetek tlzott becslseibl, de addhat a kilenc vvel ezeltti npszmlls hibibl is. Fontos szerepe lehet az alacsony hivatalos szmokban annak is, hogy a nemzetisgek trtnelmi flelmei az idk sorn nem mltak el. A nhny ve hatlyba lpett kisebbsgi s adatvdelmi trvny is olyan rzkeny adatnak minsti a kisebbsghez tartozst, amelyhez az llampolgr hozzjrulsa nlkl senkinek, mg az llamnak sincs kze. A krdveken az identitsra ngy krds is vonatkozott: mi a nemzetisge, mi az anyanyelve, mely kisebbsgi kultrt rzi kzel maghoz, milyen nyelvet hasznl csaldjban s bartai kztt. Lsztity Pr, a Szerb Orszgos nkormnyzat elnke szerint a tbbes ktds rtelmezsi gondokkal jr, hiszen nyilvn sokan lesznek olyan nemzetisgiek, akik biztonsgbl nemzetisgknt beikszelik majd a magyart is. Lsztity nagy hibnak tartan, ha a tovbbiakban e npszmlls kpezn a nemzetisgek kltsgvetsi tmogatsa elosztsnak alapjt.
Varga Mria, Roma Sajtkzpont. www.romapage.hu
A cigny kzssg tagjainak szinte – kis tlzssal lve - egyetlen kzs jellemzje, hogy a cigny cmkt viselik. A szocilis programok, a civil kezdemnyezsek sora – a profizmus, illetve a j szndk ellenre is – hatatlanul jra erstik a cigny kategrit, s ragasztanak e cmkhez olyan negatv tudattartalmakat, mint szegnysg, rossz egszsggyi helyzet, munkanlklisg, tanulatlansg. A cignysgot felzrkztatni igyekv kezdemnyezsek – azltal, hogy nevestik clcsoportjukat –, s nem a modern trsadalom fejldse nyomn eltrbe kerlt eslyegyenlsg fogalmval dolgoznak, maguk terelik etnikai skra az alapjukban szocilis krdseket.
Hogyan kpzelhet el a magyarorszgi cignysg trsadalmi integrcija anlkl, hogy a csoport tagjai – akaratuk ellenre – elvesztsk cigny azonossgukat? Vlemnynk szerint a vlaszt a csoportok kzti kommunikci lnklsben, az llampolgrok tudsnak nvekedsben kereshetjk. A kultrnak dnt szerepe van a trsadalmi integrci segtsben, m kzel sem normatv mdon. Slyos hiba lenne szmon krni brmely kisebbsgi csoporttl a tbbsgi normkhoz val igazodst, tekintve, hogy a tbbsgi normk is sokflk. A kultra nem statikus, hanem – minthogy azt az llandan vltoz ember hordozza – dinamikus, mozgsban lv dolog, mely t meg tszvi az let minden rszt. Ahogyan a trsadalom is tbb s ms entits, mint az egynek sszessge, a kultrt sem csak az egyes ember hordozza, hanem az egynek kztti kommunikci ltal vlik meghatrozott. A kommunikci kulcsa pedig az informci. A magyarorszgi cignysg trsadalmi integrcijnak lnyeges dimenzija az informci. Tuds, ismeret, kpessg tadsa mind a tbbsgi, mind pedig a kisebbsgi ember szmra, minden lehet csatornn. Ezek kztt kiemelt szerepet jtszik az j elektronikus mdium: az internet, illetve a hagyomnyos oktats jragondolt formja.
Pldaknt utalunk az tdik ve mkd RomaPage-re, mely a magyarorszgi cignysg internetes megjelenst segti.
Clja, 1) hogy legyen az Interneten egy objektv hr- s informciforrs, a cignysgrl, illetve cignyoknak; 2) lnkljn a tmval foglalkoz szakemberek, intzmnyek kztti kommunikci; 3) az Internethez egyre nagyobb szmban hozzfr cigny fiataloknak kulturlis s oktatsi frumot biztostson; 4) szakmai krket (elssorban a felsoktats, a trsadalomtudomnyok s a szocilis szakmai krk) szolgljon ki a cignysggal kapcsolatos informcikkal; 5) hogy az eltletek kialakulst megelzze a kzpiskols dikok s tanraik krben a megismertets eszkzvel.
www.romapage.hu
Attitdk
Akrmi is legyen a magyarorszgi romkkal kapcsolatos trsadalmi krdsek htterben, nem hagyhat figyelmen kvl a romkhoz fzd attitdrendszer, valamint a romkrl val kzbeszd. A magyarorszgi cignysg jelenlegi helyzetnek trsadalmi vagy kulturlis okai vannak, de ezek slyossghoz hozzjrul a trsadalom eltletessge. Ezekrl a krdsekrl ms vonatkozsban a jelents harmadik fejezetben lesz mg sz, itt nhny ltalnos sszefggst emelnk ki annak a krdsnek a pontosabb megvilgtsra, kit tekint a krnyez (tbbsgi) trsadalom cignynak, s milyen elemei vannak a besorolsnak.
Lzr Guy a magyar nemzeti identitssal kapcsolatos jelents kutatsai mutattk, hogy a magyar trsadalom roma-kpe ersen ktdik ahhoz a kphez, amelyet nmagrl hordoz. A romk ebben az nkpben negatv referencia-, s abszolt kls csoportknt vannak jelen, fknt a szorgalom, a becsletessg, s az letvitelbeli kulturltsggal kapcsolatos kpzetek tern (Lzr G., 1992). A vlaszadk krlbell ktharmada rtett egyet azzal a megllaptssal, hogy “a cignyok sohasem fognak beilleszkedni a magyar trsadalomba”.
A cignysgrl alkotott kp feltrsra irnyul els, azta is idzett kutatst Hann Endre vezette (Hann—Tomka—Prtos 1979:7-53.). Br az rs kt vtizede kszlt felnttek krben, valsgtartalma ma is rvnyes. A »Kit tekint n cignynak?« krdsre adott vlaszok a cignyokkal kapcsolatos attitdkrl s rtktletekrl informlnak. Vizsglatuk sorn a “cigny” meghatrozst a kutatk sszevetettk a “magyar” defincijval.
A »magyar« s a »cigny« kategrijnak maghatrozsa az egyes szempontok emltsnek gyakorisga szerint
Magyar (%) Cigny (%)
-
Vrsgi
|
24
|
43
|
Fldrajzi
|
59
|
–
|
Identits
|
23
|
6
|
Nyelv
|
16
|
8
|
Kls jegyek
|
–
|
17
|
Forrs: Hann—Tomka—Prtos 1979:7-53
A fentiek a stigmatizls tendencijra hvjk fel a figyelmet. A vlaszokban – klnsen a »magyar« defincijval szembestve – a cigny identits stabil elemei az egyn, st leszrmazottai letben sem megvltoztathat tnyezi hangslyozdtak: mindenek eltt a szrmazs s a kls.
Szab Ildik s rkny Antal 1996 mjusban a tizenvesek llampolgri kultrjt vizsglta orszgos mintn (2610 dikot krdeztek meg) (Szab–rkny, 1998. 115) A kutats a dikok llampolgri kultrjt egyrszt a politikai hatalom, a trsadalmi tnyek s az intzmnyrendszer fell, msrszt a klnbz gondolkodsi s cselekvsi mintk fell igyekezett megkzelteni. A kutatk minden tematikus rszben elklntettk az ismeretek, az rzelmek s az rtkek szintjt. Az egyes iskolatpusok szerint vizsgltk a cignyokkal szembeni eltletek szerkezett. Megllaptsuk szerint mg a szakmunkstanulk “hajlamosak a nyers, radiklis s kzvetlenl is diszkriminatv megnyilvnulsokra, addig a gimnazistk krben inkbb »szalon-eltletekkel« (…) tallkozhatunk”. Az interakcik srsgvel magyarzzk a jelensget, azzal, hogy a szakmunkstanulk esetben sokkal gyakoribb a cigny s nem cignyok kztti tallkozsok szma, mint a magasabb trsadalmi rtegekbe tartoz gimnazistk esetben. Nem a cigny tanulk tnyleges szma a meghatroz, hanem az a krlmny, hogy a tanulk csaldi krnyezetben, az iskolban, a krdezett dikok ltal alkotott osztlyokban hinyzik az a szocializcis klma, mely elsegten a tolerancia nvekedst. Egyetlen dologban azonban marknsan hasonl az sszes iskolatpus dikjainak a vlemnye: az sszes trsadalmi csoport kzl a cignyokkal szemben a legelutastbbak a fiatalok, radsul egysgesen. Ez nem is elssorban a cigny egynnek, hanem magnak a cigny cmknek s a trtnelmileg hozztapadt tartalmaknak szl.
“A magyar trsadalomban a roma kisebbsgre irnyul eltletessg mgtti cignyellenes attitdkre leginkbb az iskolai vgzettsg s a kulturlis tke van hatssal” (Murnyi 1998: 139.). Egy 1992-es orszgos vizsglat (Csepeli—Zvecz, 1995) tapasztalatai szerint az ideolgiai profilok alapjn elklnl tizenveseknl a csoportokhoz val tartozst gyszintn a szlk iskolzottsga (s a fiatalok letkora) hatrozta meg. Murnyi a kutatsi eredmnyek egyszer bemutatsn tl felhvja a figyelmet arra is, hogy a tizenvesek kisebbsgekkel szembeni eltletessgre hat tnyezk kztt a demogrfiai, vallsi jellemzk s a meghatroznak tekinthet csaldi httr mellett rdemes a lakhely szerept is vizsglni. Az 1992-es kutats msodelemzse sorn arra a krdsre keresi a vlaszt, hogy milyen mrtkben jellemzi az eltletes gondolkods a 10–17 ves fiatalokat, tovbb az eltletessg mennyiben tr el a szociokulturlis s terleti jellemzk alapjn kpzett csoportokon bell.
Az eltletes fiatalok mintabeli s a cignyok teljes npessgen belli arnya rginknt
-
Rgi
|
Eltletes fiatalok (%)
|
Cignyok (%)
|
szaki rgi
|
56
|
9,0
|
Dl-Dunntl
|
44
|
6,5
|
Keleti rgi
|
45
|
6,3
|
Alfld
|
46
|
4,1
|
Budapesti iparvidk
|
51
|
2,4
|
Nyugati rgi
|
53
|
2,0
|
Forrs: Murnyi 1998. 139.
Az szaki rgiban l fiatalok tlagosnl magasabb eltletessgnek leglnyegesebb magyarzata a rgi tbbsgi felntt trsadalmnak az orszgos tlagnl s ms rgiknl alacsonyabb iskolzottsga s a nagyobb mrtk szegnysge (ld. ezzel kapcsolatban mg a harmadik fejezetet). Ezzel van sszefggsben a magasabb cigny lakossgi arny is. A rendszervltst kveten ugrsszeren megntt munkanlklisg ebben a rgiban is a tbbsgkben kpzetlen vagy megvltozott igny munkaerpiacon rtktelenn vlt szakmj (nehzipar, ptipar) cignyokat rintette leginkbb. A cigny lakossg alacsony arnya ellenre a nyugati rgiban s a budapesti iparvidken l fiatalok tlagosnl magasabb eltletessge az szlelsi torzulsokon alapul illuzrikus korrelci jelensgnek – a kisebbsgek tagjai ltal elkvetett cselekedeteket knnyebben szrevesszk – tulajdonthat. A romkkal val kzvetlen rintkezs hinya egyttal a rjuk vonatkoz sztereotpik s attribcik (lusta, piszkos, erszakos) tapasztalati igazolsnak lehetsgt is szkti.
Ennl pozitvabb kp bontakozik ki egy tovbbi hasonl cl kutats adataibl (Barcy–Disi–Rudas, 1996.). A krdves vizsglat 800 fs mintja 15–20 ves fiatalokbl llt, akik hagyomnyosnak mondhat magyar kzpiskolkba, illetve vegyes nemzetisg, tovbb zsid kzpiskolkba jrtak. A kutats tbbek kztt a magyarorszgi cignysghoz, zsidsghoz, feketkhez, illetve ms “normaszertl eltrnek mondott” csoporthoz (elmebetegek, hajlktalanok, fogyatkosok, brtnviseltek) fzd viszonyukrl kvnt tjkozdni. A httrvltozk kztt a krdezettek csaldjainak anyagi s kulturlis httere, az illet jvkpe, zlse, kulturlis rdekldse szerepelt. E kutats szerint Magyarorszgon az eltletessg s a mssggal szembeni trelmetlensg tbb-kevsb elszigetelt jelensg a fiatalok krben, az nem jellemz a fiatalok tbbsgre. m a fiataloknl gyakori tudatlansg s ismerethiny adott trtnelmi helyzet, kedveztlen politikai lgkr esetn tptalaja lehet a faji-etnikai-nemzetisgi agresszi kialakulsnak. Ezzel llnak szemben azok a kutatsok, amelyek szerint, ha valamiben trsadalmi konszenzus van e generci krben, az a cignyellenessg, egszen pontosan a »cigny« kategrival szembeni negatv rzlet (ld. fentebb).
A Kurt Lewin Alaptvny ltal Pcsett vgzett krdves s interjs vizsglat a vros kzpiskolinak 11. osztlyos tanuljval kszlt (Ligeti, 2000).
Kit tartasz cignynak?
%
Akit a krnyezete annak tart 4,2
Aki nmagt cignynak 37,1 vallja
Akinek stt a bre szne 8,0
Aki cignyul beszl 3,5
Aki cigny letmd 29,3
Nem tudom megllaptani 12,6
Aki cignynak szletett 5,3
SSZESEN: 100,0
Forrs: Ligeti, 2000
A vlaszok tendencijukat tekintve ellenttesek a korbban hivatkozottakkal: nem a szletett
s megvltoztathatatlan attribtumokat hangslyozzk a dikok, hanem nagyobb fontossgot tulajdontanak az identits vllalsnak s a (vllalt) kultrnak. A trsadalmi tvolsg rzkelse szerint a dikok tbb mint fele teljesen elfogadnak mutatkozott, tbbsgkben azok, akik a vllalt identits szerint definiljk a cigny szemlyt. Teljesen elutastnak a dikoknak egyhetede mondhat, akiknek viszont legnagyobb rsze a brszn, illetve letmd alapjn definilja a roma kategrit. A szlk trsadalmi sttusza szerint a legalacsonyabb s a legmagasabb trsadalmi llsak gyermekei az elfogadbbak. A cigny osztlytrs jelenlte bizonyos szintig nveli a tolerancit, m a hrom vagy annl tbb a cigny osztlytrs, cskken az elfogads. Az osztlyfnkkkel kszlt interjk alapjn kiderlt, hogy minl tbb cigny dik van az osztlyban, annl elfogadbb a tanr a cignyokkal. Azokban az osztlyokban, ahol tbb cigny osztlytrs van, eltletesebbek a gyerekek s ezen az iskola – jelenlegi llapotban –, gy tnik, nem tud segteni.
Ezek a krdsek mr a kvetkez tmnkhoz, az oktatshoz vezetnek. Itt azonban azt a vonatkozst emeljk ki, hogy az attribci – mondhatjuk stigmatizcinak is - lnyeges eleme annak, ki minsthet cignynak, romnak. Ez az, amit a magyar szociolgiai cignykutats kiindul pontjul vlasztott, s ez indokolja is a defincit. Ugyanakkor nyilvnval, hogy nem elegend ezt az egyetlen aspektust kivlasztani, brmily fontosnak mutatkozzk is.
A cmben feltett krdsre csak a klnbz tudomnyos alap becslsek s a szoksjog alapjn vlaszolhatunk. A 2001-es npszmllstl s egy 2001-ben kezddtt rszletezbb kutatstl kapunk majd taln pontosabb vlaszokat. Valsznnek tartjuk, hogy – szem eltt tartva mind a kvlrl trtn klasszifikci, mind pedig az etnikai identits s az identits vllalsnak bizonytalansgait is – elbb-utbb szksgess vlik az rintettek ltal is elfogadott megszmlls, esetleg regisztrci. A forrsok elosztsa, a politikai letben val rszvtel megnyugtat megoldsa szempontjbl trsadalmunk egsze s valamennyi nemzeti kisebbsg, gy a cigny kzssg szmra is fontoss vlhat.
|