ESLYEK S KORLTOK A magyarorszgi cigny kzssg az ezredforduln
Szerkesztette:
Forray R. Katalin Mohcsi Erzsbet
A tanulmnyokat rtk:
Bernth Gbor, Forray R. Katalin , Ligeti Gyrgy, Wizner Balzs
A jelents a Klgyminisztrium megbzsbl a Pcsi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi Kar Romolgia Tanszk gondozsban kszlt
A SZERZK ELSZAVA
Tarja Halonen, finn kztrsasgi elnk 2001. janurjban Strasbourgban elmondott beszdben kiemelten foglalkozott a „pn-eurpai kisebbsg”, a roma kzssg helyzetvel, s megfogalmazta egy eurpai szint konzultatv testlet ltrehozsnak szksgessgt. Ez a javaslat – amely valsznleg megvalsul majd - azt jelzi, hogy a roma kzssg Eurpa- szerte kilp marginlis trsadalmi helyzetbl, s az eurpai nemzetek kormnyzati politikjban komoly tnyezknt kell majd szmba venni.
A romk helyzete az Eurpai Uni bvtst elkszt trgyalsok sarkalatos pontjv vlt az elmlt vek sorn, ez tkrzdik a kelet-eurpai orszgok vente megjelen orszgjelentsei krli vitkban is. A magyarorszgi romk trsadalmi integrcijnak brminem megkzeltse jra s jra rvilgt az etnikai alap statisztikk mdszertani problematikjra: nem tudjuk, hny roma l Magyarorszgon. A vlemnyek megoszlanak arrl, hogy Magyarorszg a tmeges marginalizlds megfkezse, a folyamat megfordtsa vajon trsadalmi csoportok, csaldok, egynek tmogatsa a roma kzssgre szabott, elklntett, cmkzett formt ignyel, avagy a minden llampolgrt kivtel nlkl megillet szocilis elltrendszert, munkahelyet, oktatst, mely intzmnyekhez viszont a szban forg kisebbsg ltvnyosan nem jut hozz a ltez diszkriminci s az eltletek miatt. Annyi bizonyos, hogy a romk mindenkppen heterogn trsadalmi csoportot alkotnak. A heterogenits tekintetben a sokat hangoztatott kulturlis, nyelvi, letmdbeli klnbzsgnl azonban taln fontosabb, hogy a magyarorszgi cignysg ugyanazon jellemzk mentn rtegzdik, mint a tbbsgi trsadalom, azaz iskolzottsg, munkahely, jvedelmi viszonyok vagy az informcihoz val juts eslye.
A jelents nem trekedhetett teljessgre. Egyfell a tma sszetettsge kvnta meg, hogy slyozzunk a lehetsges szempontok kztt, msfell arra is trekedtnk, hogy a Klgyminisztrium megbzsbl kt vvel korbban kszlt jelents tartalmt lehetsghez kpest ne ismteljk meg, illetve csak annyiban, amennyiben ez a mfajbl kvetkezik.
Ngy szempontot vlasztottunk ki a magyarorszgi cignysg helyzetnek bemutatshoz. Bevezetsknt definiljuk a bemutatand csoportot, megksreljk vzolni a bels tagoltsgot, s annak az egsz trsadalomban megjelen sszefggseit. A kvetkez fejezet az oktats terletn bekvetkezett vltozsokat s a rgi-j problmkat rja le. Az leteslyeket ler fejezet arra trekszik, hogy megjelentse az eslyek egyenltlensgt a munkapiactl az egszsggyi elltsig, de bemutassa azt is, milyen erfesztseket tesz a kormnyzat s maga a roma kzssg is sorsnak javtsra. A negyedik fejezet a roma nszervezdst rja le, amelyben szerepet jtszanak a kisebbsgi nkormnyzatok s a civil szfra robbansszer fejldse.
A magyarorszgi roma kzssgek helyzetvel kapcsolatban rvendetesen sok kutats kszlt Magyarorszgon az elmlt vtizedekben. Ennek oka egyrszt a romk tbbsgre jellemz slyos szocilis krzishelyzet, msrszt a magyarorszgi szociolgia illetve roma kutats hagyomnyai, mely pp a szegnysg kutatsbl nyert sztnzst a hatvanas vek vgn - hetvenes vek elejn. A Magyar Tudomnyos Akadmia megbzsbl Kemny Istvn ltal vezetett 1971-es s 1994-es reprezentatv kutatsok olyan alapadatokkal szolgltak, amelyekbl kutatsok tucatjai indultak ki ksbb.
A non-profit szfra fejldsnek egyik legizgalmasabb rsze a roma gyben dolgoz szervezetek trtnete, mely ppen annyira tekinthet egyedinek, mint – ms problmit tekintve -- jellemzen magyarorszginak vagy kzp-eurpainak.
A jelentsben arra trekedtnk, hogy minl rnyaltabban mutassuk be a cigny kzssg magyarorszgi helyzett a kivlasztott szempontokbl. El akartuk kerlni a „szenvedstrtnet” csapdjt ppgy, mint a kormnyzati politika (politikk) apolgijt. Remljk, hogy az olvas szmra vilgoss tudtuk tenni: a magyarorszgi cigny kzssg aktv rszese sajt sorsa alaktsnak, s a rendszervlts utni kormnyok mindegyike trekedett arra, hogy javtson roma polgrainak helyzetn, de azt is, hogy mg mindig rengeteg a tennival. A cignysg letnek javtsban felelssge van magnak a roma kzssgnek is, de a feladat s a felelssg slya a dntshozk, a mindenkori politikai hatalom. Vannak olyan problmk, amelyek tnyleges megoldsa esetleg nemzedkek letn t hzdik, m veszlyes a felelssg thrtsa a kvetkez vtizedekre. A jelenben kell megtenni a lehetsges lpseket az eslyek egyenltlensgnek felszmolsa rdekben.
A kzirat lezrva: 2002.mrcius 20.
Budapest-Pcs, 2002
A szerzk
Kikrl van sz?
A tudomnyos megkzelts problmja
A trsadalomtudomnyokban ppgy nincs egysges llspont arrl, ki szmt cignynak, mint a htkznapi gondolkodsmd tern. Br a kutatk legnagyobb rsze elmletileg az nbesorolst tartja alapvetnek, az elmlt vtizedek szociolgiai kutatsi gyakorlata sorn azonban sokszor a krnyezet meghatrozst tartottk/tartjk mrvadnak – gy pldul Kemny Istvn ismert s gyakran hivatkozott vizsglatai. Msok (Ladnyi Jnos, Szelnyi Ivn) azt a szemlyt tartjk cignynak, aki nmagt annak vallja. Egyes kutatk (Nemnyi Mria) hangslyozzk, hogy amennyiben pusztn etnikai vagy szocilis alapon hatrozza meg egy vizsglat a romkat, kihagyja e csoportbl az rtelmisghez vagy a kzposztlyhoz tartoz egyneket.
A tudomnyos vizsglds sorn a definci lnyegben attl fgg, hogy mire kvnjuk azt hasznlni, a htkznapi let meghatrozsai azonban jelzsrtkek a definci alkotjnak vilgkprl: rtktletet rejtenek. A “nem tudom megllaptani” s az “aki nmagt cignynak vallja” tpus besorols nyilvnvalan hangslyozottan az individuum jognak elismerst jelzi, mg a brszn vagy az letmd alapjn val definci mr nmagban is szmos eltletet sejtet. Magyarorszgon maga a cigny sz is tudattartalmakat s rzelmeket hv el, radsul azonnal. Valakit az letmd alapjn tlni cignynak napjainkban s fldrajzi rginkban, az a cigny definci szegnysghez, rossz laksviszonyokhoz, munkanlklisghez val trstst jelenti. A kzgondolkods lnyegben tautologikusan ksrli meg definilni azt, hogy ki szmt cignynak: cigny az, akinek “olyan” az letmdja, teht szegny, szksen lakik stb. Kvetkezskppen ha egy rossz llapot, vizes fal kunyhhoz rkeznk, e logika alapjn joggal vrhatnnk, hogy onnan cignyok fognak kilpni. Aki viszont nem szegny, nem munkanlkli, az nem is cigny, gy aztn a cigny kategrija eleve nlklzshez, htrnyhoz ktdik. A romk valamiben klnbznek a nem cignyoktl. Ebben egyetrts mutatkozik a tudomnyos kutatk kztt ppgy, mint a htkznapi emberek gondolkodsban, csak ppen az tisztzatlan, hogy mi az, amiben klnbznek. Az utca embernek narratvja taln igazolni akarja sajt rtkeit, netn – a cignyokat okolva a tmegesen tapasztalhat marginalizlds miatt – a vilg igazsgos voltba vetett hitt fejezi ki. A megfogalmazsok kevsb a cignyokat magukat, annl inkbb az llampolgr politikai kultrjt, a problmk, vlemnyek megfogalmazsra irnyul kpessgt jellemzi. Egy npcsoport kultrjban a jellemznek vlt jegyek rendkvl nehezen operacionalizlhatk. A roma specifikumknt emlegetett »vendgszeretet« mrse pldul igencsak problematikus lenne, mr a fogalom pontos meghatrozsa is nehzsgbe tkzik. Radsul nmagt szinte minden np igen vendgszeretnek tartja, mg a szomszd npcsoportot nem. Ehhez hasonlan pldul egy npcsoport nmagt »szellemesknt«, »les eszknt« rja le, ugyanazt a tulajdonsgot a msik etnikum esetben »gyeskednek«, »rafinltnak« mondja.
A fent hivatkozott kutatsok elssorban arra irnyultak, milyen mrtkben marginalizldott az a mintegy flmilli ember Magyarorszgon, akiket valamilyen okbl cignynak neveznk. A cignyok munkaerpiaci eslyei, iskolzottsgi s egszsggyi mutati ltni valan rosszabbak, mint a tbbsgi trsadalom, a csoport letnek tudomnyos megis-merhetsgvel kapcsolatban ktsgek fogalmazdtak meg. Az els s a legfontosabb az a tautolgia, melyet a cignysg meghatrozsa magban rejt. Ha a tuds e kisebbsg letkrlmnyeit igyekszik kutatni, s mutatkat keres – legyen az pldul a mortalits, vagy a gyerekek szma a csaldban – azokat ksbb mrni is akarja a vizsglt csoport kreiben, illetve azon kvl. Kit tekintsnk azonban a vizsglt csoport tagjnak, esetnkben ki a cigny? Taln az, aki nmagt annak tartja? Aki szerepel valamifle nyilvntartsban? Netn, akit a krnyezete annak tart? s mi alapjn tart valakit a krnyezete cignynak? Brszne, letmdja, nyelvhasznlata, hznak homlokzata, vagy ppen az alapjn, hogy hny gyerek van a csaldban? Ha teht felttelezsnk az volt, hogy a cigny s a nem cigny csaldokban eltr a gyerekek szma, knnyen beleeshetnk abba a csapdba, hogy azt a csaldot tekintettk cignynak, ahol egyszeren tbb gyerek tallhat. A »cigny« kategrihoz hasonlan bonyolult s nem kikristlyosodott a kultra fogalma, ha azt a cignysg trsadalmi dezintegrcija szempontjbl vizsgljuk. Szomszdos npek szmos elemet vesznek t egymstl tncaikban, zenjkben stb. Igaz ez termszetesen a cignyokra is. (Pldul a romk Magyarorszgon az egyedli rzi a hajdani verbunkos tncoknak, a kelet-magyarorszgi romk tncban a magyar verbunkos szmos eleme felismerhet.) Nyilvnval, hogy nem ltezhet szzszzalkosan eredeti vagy autentikus elem egy-egy kultrban, mivel az egyes npcsoportok egymssal rintkezve folyamatosan vesznek t kulturlis elemeket. Els ltsra pldul gy tnik, a hagyomnyosnak mondott letmdot folytatk zenekultrja a legsibb. A zenekutatk azonban felhvjk a figyelmnket tvedsnkre: az egyik ok, hogy sokan knyszerbl vndorolnak napjainkban is (Grgorszgban, Bulgriban): valamilyen oknl fogva nem tudnak olyan foglalkozst tallni, amely rvn laksszerzshez val megtakartshoz jutnnak. A msik ok, hogy atmegkommunikci ma mr mindenhov eljut. A grgorszgi strak szinte resek, de televzi, rdi, magn mindentt van.
Elnevezsek
A romk szmnak meghatrozsakor jra s jra megfogalmazdik az elnevezs problmja. Kzel sem biztos, hogy tudjuk, egyltaln kikrl is van sz akkor, amikor cignyokrl, romkrl, szintkrl folyik a diskurzus. Sok np mondavilgban sajt magt Isten leszrmazottjnak tekinti, gy az nelnevezs nem jelenthet biztos tmpontot egy npcsoport meghatrozsakor. Tbb informcival szolglnak viszont a klnfle kls elnevezsek: athinganos, bohmiens, cigny, gitanes, kalo, szinti. Grgorszgban a IX. s a XII. szzad kztt ltezett egy athiganos nev keresztny szekta, mely neve grgl kitasztottat jelentett, lehet, hogy ebbl ered a magyar cigny, a cseh cikn s a nmet Zigeuner elnevezs. A magyar nyelvben mr 1400 eltt tallunk Cigny, Czigny, Zigny szemlyneveket, tovbb 1377-ben lertk egy Egyhzas-Zigny nev falu nevt. Nem bizonytott azonban, hogy e szemlyek s falvak a cignyokrl kaptk volna nevket. A rom sz jelent ‘cigny’-t is s ‘frfi’-t is romani nyelven. Nhny nyelvsz szerint a sz az ind domba szbl szrmazik, mely egy rangsorban igen alacsony kaszt nevt jellte. A hindi nyelv dom zenszt, ktlvert, kosrfont egyszerre jelent. Hangslyozand, hogy ma Indiban a dom kasztba tartozk brmilyen nyelvek lehetnek, ezrt a cignyok nelnevezsnek eredetre nzve nem bizonyt jelleg. A spanyolorszgi cignyok (ottani nevk kalo vagy gitanos) nyelvben sok arab eredet sz van. Ennek magyarzata azonban az, hogy Spanyolorszg legnagyobb rsze vszzadokon t mr uralom alatt llt. Ha a romk sei szak-Afrikn keresztl jutottak volna Spanyolorszgba, szavaik kztt nem tallhatnnk grg eredett.
A romkat az elmlt vszzadok sorn Eurpban neveztk egyiptusblinek (ebbl ered a gipsy sz) vagy a „fra npnek” is. A cigny nyelvemlkek alapjn azonban biztosan kijelenthet, hogy a mai eurpai romk sei sohasem jrtak Egyiptomban: a nyelvben nem tallhatak ugyanis arab eredet szavak. A kiszsiai Izmed vrosban lt Thkly Imre udvari papja s titkra, rnk maradt rsbl tudjuk, hogy a vrost s annak krnykt a trkk Kcsk-Misirnek, azaz Kis-Egyiptomnak neveztk. A XV. szzadtl nyugat fel vonul cigny kompnik vezeti Eurpban mindentt mint Kis-Egyiptom hercegei, lovagjai jelentek meg. E terletnek azonban semmi kze nincs Egyiptomhoz. Napjainkban a cigny embereket szmos nven emltik, gy mint Gypsy (vagy Gipsy), Tsigani, Tzigane, Cigano, Zigeuner. A Rom, Roma, Romani, vagy ezek pergetett "r" hanggal kpzett vltozatt fogadjk el a hivatalos kommunikciban s hivatalos dokumentumokban. Roma szervezetek ajnlst elfogadva az Eurpa Tancs a "Rroma (Gypsies)" megjellst hasznlja sajt hivatalos dokumentumaiban (CLRAE Recommendation, 1995. jnius 11.) is.
A magyarorszgi romk/cignyok ppgy hvjk nmagukat romnak, mint cignynak, br ltezik olyan trekvs, hogy a rendkvl sok negatv tartalmat felvett “cigny” npelnevezs helyett egy jabb npelnevezs kerljn be a magyar szhasznlatba. Hozz kell tenni azt is, hogy a Magyarorszgon ltrejtt tbb szz cigny kisebbsgi nkormnyzat s sok civil szervezet is hasznlja nmagra a “cigny” elnevezst. A kisebbsgekrl szl trvny (1993. vi LXXVII. trvny a nemzeti s etnikai kisebbsgek jogairl) is vegyesen hasznlja a cigny s a roma elnevezst. A jelentsben mi magunk is felvltva hasznljuk a kt elnevezst, legfeljebb arra treksznk, hogy meghatrozott esetekben (pldul szervezet nevre val hivatkozsnl) ragaszkodjunk valamelyikhez.
A Magyarorszgon l, a romn nyelv nyelvjts eltti vltozatbl kialakult bes nyelv cigny csoport nem tartja nmagt romnak, sajt elnevezsk sorn ragaszkodik a “cigny” csoportnvhez, szmukra a romk az olhcignyok, akiket k egybknt lktarnak (a lakatos szbl) vagy kolomprnak hvnak. A bes cignyok szmra fontos, hogy kzlk ki “muncsn” (hegyi) s ki “argyeln” (erdei), s e csoportmeghatrozs nemegyszer mly rzelmeket vlt ki. A legnagyobb bes csoportot az argyelnok alkotjk. nmagukat lingu-rroknak (kanlkszt) vagy teknvjknak hvjk. Tbbsgk a Dunntl dli megyiben, Baranyban, Tolnban, Somogyban s Zalban l, nhny csald Veszprmben. Krnyezetk olhcignynak mondja ket – romn anyanyelvk miatt –, a cigny anyanyelv cignyokat pedig, ezzel prhuzamosan kolomprnak. A dl-baranyai muncsnok Alsszentmrton faluban lnek, a Tiszafred krnykn tallhat bes csoportok neve ticsn (tiszai).
A magyarorszgi roma (olhcigny) kzssgnek kt fontos csoportjt emeljk ki, a lovrit s a kelderst. E kt csoport nyelvjrsa Eurpban is a leginkbb elterjedt s legmagasabb szinten kimvelt. Magyarorszgon a lovri nyelvjrs a legelfogadottabb, a legtbb romani nyelv kiadvny is ezt a nyelvet alkalmazza. A magyar anyanyelv cignyokat az olhcignyok romungronak hvjk, mg e csoport nmagt legtbbszr magyarcignynak, esetenknt muzsikus cignynak nevezi – noha sok esetben az egynnek semmi kze nincsen a zensz mestersghez. A szintk (szintik) magyarorszgi szma csekly, a velk kapcsolatos informcik is hinyosak, keveset tud rluk a magyar trsadalomtudomny.
“Cignyok. Indibl szrmaz np, mely a XV. sz.-ban jtt be Eurpba s terjedt el annak klnbz orszgaiban. Magukat rom-nak (ember), nha klo-nak (fekete) nevezik, s ezzel szemben parno (fehr) nvvel illetnek minden nem-cignyt. A hazai vndorcignyok manus-nak (ember) is nevezik magukat, a nem cignyt gadzsio-nak (gazda, paraszt), gylseken szinte-nek (trs) szltjk egymst. Szinte nhny tuds szerint az ind Sindhu szbl szrmazik, mely az ind Csangar (Cangar) trzs neve. Az egyes npek klnfle nvvel nevezik a cignyokat. A legelterjedtebb a cigny nv rokonsga. Miklosich szerint ez a kiszsiai Athingan vagy Acingan nvbl ered; De Goeje szerint az ind tojeng (zensz, tncos) szbl, msok szerint a fentemltett Cangar nvbl. A nmet: Zigeuner a csehbl ered (cinkn), ez a magyarbl (cigny), a mi nyelvnkbe a rumnbl (cignu), ebbe a bolgrbl (ciganin) jutott”
(Pallas Nagy Lexikon, 1893)
Magyarorszgon legrgebben (a XV. szzad ta) a magyarcignyok lnek, a XIX. szzadban rkeztek haznkba a romani nyelv olhcignyok, a XIX. szzad forduljn s a XX. szzad elejn pedig a besok. Emltst kell tenni a krpti cignyok kis ltszm csoportjrl, akik nhny szak-magyarorszgi faluban lnek mg, s a romani nyelv egy sajtos vltozatt beszlik.
Budapesten megtallhat minden cignycsoport, teht a magyar cigny, az olh cigny, a bes cigny, valamint a szintk csoportja, szmuk mintegy 120 000 lehet. Magyarcignyok – Budapesten kvl – a Fels-Tisza-vidken, Szabolcs-Szatmr-Bereg megyben, a Duna-Tisza kzn (leginkbb Ngrd megyben s a Karancssgon) s a Dl- Alfldn lnek haznkban.
Olhcignyok Szabolcs-Szatmr-Bereg megyben (cerhrik, azaz storosok s csurrik, azaz rostaksztk), a Dl-Alfldn (a bodcok s a gurvrik) –, a Duna-Tisza kzn, illetve a Dunntlon (elszrtan colrik, kisebb csoportjai, illetve lovrik Gyr-Moson-Sopron megyben) lnek.
Az ltaluk beszlt nyelv szerint - nbevalls alapjn felvett adatok alapjn - az albbi becslt megoszls jellemz a kilencvenes vek elejn. A legalbb 15 ves (mr nem tanulk) kzl
- magyar anyanyelv 89,5 %
- bes anyanyelv 5,5 %
- romani anyanyelv 4,4 %
- bes nyelven tud 11,1 %
- romani nyelven tud 11,1 %
Ennek alapjn a 22 ezer fre becslhet a romani anyanyelvek, 55 fre a romani nyelvet is hasznlk, 28 ezer fre a bes anyanyelvek s 56 ezer fre a bes nyelvet is hasznlk szma (Kemny, 2000, 319.)
A cignysg ltszmnak pontosabb meghatrozsa a igen problematikus. A Kemny Istvn, Havas Gbor s Kertesi Gbor ltal 1993–94-ben vgzett orszgos reprezentatv szociolgiai felvtel adatai szerint “a roma lakosok Magyarorszg teljes npessghez viszonytott arnya 4,69%” (Havas–Kemny, 1995: 3.). Ettl az adattl jelentsen eltr a magyar hztartspanel-vizsglat 1992-es eredmnye (amely szerint az orszg lakossgnak 3,1%-a roma, tovbbi 9,1% esetben pedig nem tudja eldnteni a krdezbiztos az etnikai hovatartozst).
Egy 1993-ban vgzett KSH-vizsglat sorn a “j helyismerettel rendelkez szmllbiztosok
a hztartsokat letvitel szerint soroltk be”, s ennek alapjn a npessg 3,9 %-a minslt cignynak. Szelnyi s munkatrsai 1993-ban az ltaluk megkrdezett 20–70 v kztti minta 3,9 %-t minstettk romnak, mg 1,2% esetben nem tudtak dnteni. (Ladnyi, 1996. 32.) Mg e kutatsok 400-600 ezer kztt becslik a cigny npessg szmt, az 1990-es npszmlls nemzetisgi adatai szerint a cignyok szma a 150 ezret sem ri el, a magukat cigny anyanyelvnek vallk szma 50 ezer alatt van. A 2001-es npszmlls vonatkoz adatai mg nem hozzfrhetk. (A ltszmokrl rszletesebb adatokat kzlnk a harmadik fejezetben.)
|