//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr Ptor Imre fordtsa Joachim Staedtke: Klvin Jnos megismers s formlds
- Dr Ptor Imre fordtsa Joachim Staedtke: Klvin Jnos megismers s formlds :

10. Michael Servet

10. Michael Servet


 Michael Servet

A Servet gy mr nem is annyira trtnelem, mint inkbb paradigma. Ehhez jrul, hogy a rla elterjedt vlemnyek, elkpzelsek, hamistsok, vdbeszdek, trelmi programok s ehhez hasonlk miatt a trtnsznek nehz a tulajdonkppeni tnyllst kiderteni. Ha ez mgis sikerl, akkor pedig olyan tnyekkel tallja szembe magt, amelyek nem tmasztjk al, hogy itt a 16. szzad valamilyen rendkvli esemnyrl lenne sz.

Ebben az idben egy nmet birodalmi vros vilgi brsgnak tlete egy tanait vissza nem von eretnek kivgzsrl, „V. Kroly Bntet Trvnyknyvnek” 106. trvnycikkelye szerint, semmi rendkvlit nem jelent annak a sok ezer embernek az tletvel sszehasonltva, akiket az inkvizci mglyin vgeztek ki, s hitkrt hasonlkppen knhalllal haltak meg Itliban, Franciaorszgban, Hollandiban s Angliban. Ki ismeri a nevket? Ki ismeri az jrakeresztelkedk nevt, akiket Zwingli Zrichben vzbe fojtatott, s akiket a luthernus hatsgok vgeztek ki a Szsz Vlasztfejedelemsgben s mshol?

Servet nevt azonban mindenki ismeri. Mi ennek az oka? Bizonyra az a megmagyarzhatatlan krlmny, hogy a trtnelemnek valamilyen pldra van szksge, hogy egy eszme rvnyesljn. Servet nevre a hitbeli gyekben tanstand tolerancia eszmje lobbant lngra, ksbb pedig, klnsen Nyugat-Eurpban a szabad vallsgyakorls jog. gy Servet lete felldozsval felbecslhetetlen szolglatot tett az utkornak. Ami ezen tl felejthetetlenn teszi a nevt, az a krlmny, hogy ezt az ldozatot Genfben kellett meghoznia, Klvin szeme lttra s helyeslsvel.

Ha nem sikerlt volna Servetnek a viennei brtnbl megszknie, valsznleg csak egy lenne az inkvizci megszmllhatatlan s nvtelen ldozata kzl, akikre alig gondol mr valaki is. Albert Rilliet mondta: „Az az utlagos felhborods, amelyet ez a kivgzs kivltott, olyan elismers, ami a reformci szellemnek adzik. Servet gy halt meg, hogy ez ltal egy gy kpviseljv s egy alapelv mrtrjv lett.” Ez semmikppen nem igazolsa annak, ami Genfben trtnt, hanem csak ksrlet annak indoklsra, hogy az utkor emlkezetben a hitkrt meghalt vrtank nvtelen tmegbl mirt ppen Michael Servet neve maradt fenn.

Servet spanyol szrmazs volt. Szletsnek pontos dtuma ismeretlen, mivel az erre vonatkoz adatok ellentmondak. Apja arra a balga gondolatra jutott, hogy kasztrltassa a fit, ami egynisgt ktsg kvl llhatatlann tette, s tlzott nbizalmat eredmnyezett. A teolgia s a csillagszat mellett orvostudomnnyal foglalkozott, s Eurpban elszr bizonyitotta be a vr tdn keresztl val keringst.

 Michael Servet  /5. kp/  Francia klvinistk kivgzse Amboisben az 1560. mrcius 15-n meghisult felkels utn.  /6. kp/

Teolgiai munkssga keretben mindenekeltt a hagyomnyos dogmatika, klnsen a Szenthromsg-tan kritikjval foglalkozott. A viennei pspk hzi orvosaknt Franciaorszgban, ahol ltszatra j katolikusknt viselkedett, titokban rt egy knyvet, amely nem egyb, mint a katolikus s a reformtori alaptanok rgalmazsa. A Szenthromsgot hromfej szrnyszlttnek nevezte, a gyermekkeresztsget „tkozott utla- tossgnak s a Szentllek meggyilkolsnak”; tovbbi polmija kiterjedt az rkletes bnrl szl egyhzi tantsra, a reformtus meg- igazulstanra, valamint a katolikus s reformtus egyhz tovbbi alapvet tantsaira. Ezen kvl csatolt vitairata mell fggelkknt mg harminc levelet, amelyeket Klvinhoz intzett, s amelyekkel annak tanait tmadta. Az egsz mvet a szerz nevnek megjellse nlkl, 1553-ban, Restitutio Christianismi /”A keresztynsg helyrelltsa”/ cmmel jelentettk meg, a cmadst tekintve is ktsg kvl Klvin Institutijval /”A keresztyn valls rendszere”/ szemben. Mivel Servet munkjt annak vgn M.S.V. kezdbetkkel jellte meg, nem volt nehz felfedezni a szerz kiltt.

Genfben tartzkodott ebben az idben Wilhelm de Trie francia meneklt, aki egybknt Budnak, a hres humanistnak a sgora volt. Ezt rokonai szemrehnyssal illettk reformtus magatartsa miatt azzal az utalssal, hogy Genfben egyltaln nincs vallsossg. De Trie indulatosan vlaszolta, hogy Genfben a valls nagyszeren jra kibontakozott, s ppen Franciaorszgban getik meg az evanglium hitvallit, mikzben vdelmezik a leggonoszabb eretnekeket, mint ezt a Servetet is, aki radsul lnven a pspk kzvetlen krnyezetben alzatoskodik. Ez az adat leleplezte a spanyolt. Ennek ellenre hatrozottan tagadott; a vgrehajtott hzkutats sem hozott napvilgra tl sok terhel anyagot. Az inkvizci megksrelte teht a de Trietl szrmaz bizonytkot megszerezni.

De Trie ezrt Klvinhoz fordult, hogy megkap- hassa Servetnek a reformtorhoz intzett leveleit. Klvin vonakodott ettl, mindenekeltt azzal az indoklssal, hogy: „Ktelessgem az eretneksg ellen inkbb tantsokkal kzdeni, mint ilyen eszkzkkel.” Azonban de Trie, amint errl maga tudst, nem tgtott: „Srgettem t s kzltem vele, hogy knnyelmsget tanstana velem szemben, ha nem segtene, gy hogy vgl is mgis engedett.” Jllehet ez az anyag nem titkos dokumentci, mint gyakran lltjk, hiszen csak levelekrl van sz, amelyeket mr maga Servet is megjelentetett mvben, a „Restitutio”-ban, Klvin mgis lelkiismerete ellen cselekedett azzal, hogy ezeket bizonytkknt kiszolgltatta a brnak.

A reformtornak ezt a hibjt nem menti az sem, hogy Servet vek ta bosszantotta dhdt tmadsaival, s hogy clja elssorban az volt, hogy a lyoniak de Trie s Genf elleni tmadsainak lt elvegye. Klvin nem adhatta volna t a leveleket de Trienek, mert tudnia kellett, hogy azok terhelek Servetre nzve. Servet a biztos mglyahall ell elmeneklt Franciaorszgbl. Lelke furcsa s rthetetlen elvakultsgban ppen Genfbe meneklt. A perben val ksbbi magatartsa alapjn felttelezhet, hogy egy esetleges hirtelen fordulat kicsikarsa rvn Klvin helyt akarta elfoglalni, s hogy pontosan ezzel a cllal rkezett Genfbe. Tudta, hogy Klvin llsa ebben az idben hajszlon fggtt. Hogy volt-e szndkban sszeeskvst sztani, azt pontosan nem lehet megllaptani. Nem tudjuk, hogy vajon csak a Klvinnal szembefordult ellenzk erejt akarta-e jzanul kipuhatolni, vagy esetleg tlzott rvnyeslsi vgyban a Klvin feletti biztos gyzelemrl brndozott? Mindazltal mg 1553. szeptember 22-n is ezt rta a brtnbl a tancsnak: "Mint varzslt, mivel az, kell t /Klvint/ nem csak eltlni, hanem ki is irtani, s vrosbl elzni, javait pedig nekem tadni, mint krptlst, mivel a magamt az bne miatt vesztettem el."

Augusztus 13-n Servetet a Magdolna templomban, ahol meghallgatta Klvin prdikcijt, felismertk s ksbb letartztattk. Ebben a perben, ellenttben a korbban Franciaorszgban tanstott magatartsval, mr semmit sem tagadott. Ehelyett kihv hangot hasznlt s elrte, hogy Philibert Bertheliert is meghallgassk, nhny ms emberrel egytt. Klvint szltottk fel, hogy lltsa ssze a teolgiai vdpontokat, aki azonban a brsg eltt tartott szbeli vitig nem vehetett rszt a perben. A vdat Rigot fllamgysz kpviselte – Klvin egyik elsznt ellenfele s az ellenzki prt tagja –, aki a vdlott ellen a harminc vizsglati pont kztt igazsgtalan vdpontokat is felsorolt, mint pldul zsid szrmazs, fktelen letmd s az ifjsg tvtra vezetse. A tancs attl sem riadt vissza, hogy kikrje Viennbl a Servetet terhel anyagot. Ezt azonban a rmai inkvizci elutastotta s azt kvetelte, hogy szolgltassk ki neki az eretneket. Amint ezt Servet meghallotta, knnyezve krte, hogy Genfben maradhasson. Tlzottan remnykedett ugyanis Berthelierben, akinek a befolyst azonban tlbecslte.

Egy tovbbi, ezttal teolgiailag elhibzott dntssel Servet egyetrtett, azzal a javaslattal, hogy tanairl szerezzenek be szakvlemnyt a tbbi egyhztl. Ebben minden svjci egyhz kzremkdtt s kvetelte az eretnek eltlst, a berniek kifejezetten a tzhallt. Hogy ebben az esetben a Bolsec-perrel ellenttben a tbbi egyhz szakvlemnye egyhang volt, bizonyos mrtkben jogilag elksztette a genfiek tlethozatalt. A vrosban rvnyben lv birodalmi jog alapjn a kistancs 1553. oktber 26-n Michael Servetet meggets ltali hallra tlte.

Az tlet meghozatalban nem csak dogmatikai nzetei voltak irnyadk, hanem Servet azon lltsa is, hogy az ember nem kvethet el bnt hsz ves kora eltt. Ebbl a tancs az ifjsgra gyakorolt veszedelmes s veszlyes befolysra kvetkeztetett. Klvin ezt az tletet, akrcsak a tbbi egyhz kpviseli, helyeselte, azonban szemlyisge egsz slyt latba vetette a tancsnl, hogy a kivgzst az enyhbb jelleg lefejezssel hajtsk vgre. Ezt a kvetelst azonban nem sikerlt rvnyre juttatnia. Oktber 27-n Servet szerencstlen krlmnyek lncolata folyomnyaknt klnsen kegyetlen knhallt halt. Azon a helyen, ahol meggettk, ma emlkm ll, amelyen ez a felirat olvashat: „Mi, nagy reformtorunknak, Klvinnak hsges s hls utdai, akik azonban eltlnk egy tvedst, amely az vszzadnak tvedse volt, s akik a reformci s az evanglium igazi szellemben elszntan killunk a lelkiismeret szabadsga mellett, lltottuk ezt az engesztel emlkmvet 1903. oktber 27-n.”

Az tletet nem csak a svjci, hanem a nmet egyhzak is helyben hagytk. Philipp Melanchthon ezt rta Klvinnak: „Hlt adok Isten Finak, aki ebben a harcban dntst hozott. Adsod az egyhz, s mindenkor az is marad. Kijelentem, hogy hatsgotok helyesen jrt el, amikor ezt az istenkromlt szablyos brsgi tlet alapjn kivgezte.” A katolikus inkvizci, krptlsul az elmaradt ltvnyossgrt mr korbban mglyt rakatott, amelyen meggettk Servet arckpt s knyveit.

Egy bosszllja mgis tmadt a Servetnek: Sebastian Castellio. Ezt az alkalmat tartotta alkalmasnak arra, hogy szabad teret adjon Klvin ellen rg ta felgylemlett ellenrzseinek. Martin Bellius lnven 1554-ben Bzelben kiadott egy iratot az eretnekek erszakos ldzsrl. Ez kiragadott idzeteket tartalmaz, Klvin mveibl is, amelyek a hitbeli klnbzsgeket illeten vnak az erszak alkalmazstl. Brmennyire fogyatkos is azonban ez az sszellts, a trtnsznek meg kell llaptania, hogy Castellio ezzel a knyvvel a hitbeli dolgokban szksges tolerancia elharcosainak egyikv lett. Ezzel az eszmvel ktsg kvl megelzte kort. A klvinizmuson bell ksbb a holland armininusok is altmasztottk Castellio rveit, akik szaktva a teokratikus elvekkel, kivvtk hitbeli szabadsgukat. Ebben a trtnelmi fejldsben, amely nem csak Castellitl, hanem magtl Klvintl is szrmazik, rzkelhet egy ksi engesztels a serveti ldozat miatt.

Amikor a per kezdetn gy ltszott, hogy az Servet javra fog eldlni, ami az antiklvinista ellenzk vgrvnyes gyzelmt jelentette volna, Klvin foglalkozott azzal a gondolattal, hogy elhagyja Genfet. Bullinger, zrichi bartja minden befolyst rvnyestette, hogy eltrtse Klvint ettl a gondolattl. Mindenekeltt azonban az dnttt, hogy a perrel prhuzamosan hrom olyan esemny trtnt, amelyek biztat fordulatot jelentettek Klvin javra.

Az els, amelyrl mr volt sz, a Philibert Berthelierrel kapcsolatos rvacsora-gy, ami szeptember 3-n, teht a per cscspontjn trtnt. Mg ez id tjt Klvin politikai befolysa mlypontjra jutott, egyhza vilgi felsbbsggel szembeni nllsgt sikerlt megszilrdtania. Nagymrtkben megerstette Klvin helyzett Genfben, hogy a tancs ellenben kinyilvntottk a gylekezet kikzstsi jogt. J egy vvel ksbb, 1555. janur 24-n az llam nneplyesen elismerte a konzisztrium fggetlensgt.

A msodik esemny a per rsze volt. Amint Genfben kztudott lett, hogy Perrin, Berthelier s egyes kvetik engedtek Servet csbtsnak s szvetkeztek az eretnekkel, a np, kztk a Klvin-ellenes ellenzk nagy rsze is, tmegesen elprtolt vezetitl. Az emberekben sztns gyan bredt, hogy ez a titkolt esemny Klvin Servet ltali levltst clozza, s ez a Klvin irnti rokonszenv vratlan nvekedst eredmnyezte. A Klvin-ellenes csoport egy ideig mg tudta tartani magt a kormnyzatban, s 1555-ben egy puccs vagy vrosi forradalom, de legalbb is egy tntets rvn – hogy pontosan mit terveztek, azt ma mr nem lehet egyrtelmen kiderteni a jegyzknyvi adatok alapjn – megprbltk megszilrdtani a lbuk alatt megingott talajt.

Az sszeeskvs meghisult s vgl ez lett a Klvin-ellenes prt hattydala. Perrinnek s Bertheliernek meneklnie kellett, a tbbi hangadt letartztattk s kzlk ngyet hallra tlt a tancs. Az tlet politikai demonstrci is volt, elssorban Bernnel szemben csak gy, mint 1540-ben az artikulnusok kivgzse. A klvini reformci tragikuma, mde, mint ksbb bebizonyosodott, elnye is volt, hogy a vilgra nyitott jellege politikailag felelss tette, s ppen ennek kvetkeztben knyszerlt olykor a vres prtvisz-lyokba is beavatkozni. A tancsi vlasztsokon elszr 1555-ben szerzett tbbsget a klvini prt a vrosi parlamentben. Klvin majdnem hszvi harc utn s halla eltt csupn kilenc vvel nyerte el az llami felsbbsg tmogatst mve megvalstshoz, legalbbis Genf vrosban.

A harmadik esemny, amely rviddel a Servet per eltt kvetkezett be, s amely lnyegesen befolysolta Genfben a hangulat megvltozst: t ifj reformtus teolgus meggetse Lyonban 1553. mjus 16-n. ket Genfben s Lausanneben kpeztk ki s Dl-Franciaorszgban kellett volna szolglatot vgeznik. Azonban mg mieltt elrtk szolglati helyket, elrultk, bebrtnztk s hallra tltk ket. Mikzben a lngok mr magasba csaptak, k az j zsoltrokat nekeltk s hlaimval ajkukon szenvedtk el a gytrelmes tzhallt. Pldk hossz sorbl kiemelkedve ez az esemny mlysges hatst vltott ki Genfben. Ez az ldozat nkntelenl kivltotta a krdst, hogy volt-e egyltaln rtelme, klns tekintettel erszakos kimenetelre?

A krdsre csak Klvin adhatott vlaszt, akire ezekben az vekben az a trtnelmi feladat hrult, hogy feltartztassa az ellenreformcit Nyugat-Eurpban. E krdsre azonban csak az evanglium ismert igazsgainak megvallsval tudott rdemben vlaszolni. Ha ez az evanglium olyan igaz, hogy rdemes rte meghalni hitvallskppen, akkor azt nem csak a Franciaorszgi mglykon kell ismertt tenni, hanem sajt vrosban is. Ha itt Genfben sikerl dnt csapst mrni az evangliumra, az ldozathozatal odakint elveszti rtelmt s akkor kzel a vg. Az ldzsek gyrt vontak a vros kr s evangliumi terletekre csak tengeri ton lehetett eljutni. Nem utols sorban e vrrel s knnyel ntztt httr miatt rizte meg a Servet-per szomor, de lesen hat jellegt. Mindez nem szolgl Klvin mentsgre. Ktsg nem fr hozz, hogy akarta az eretnek hallt. pp ennyire ktsgtelen azonban az is, hogy a per s annak kimenetele trtnelmi szksgszersg volt.

 

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!