//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr Ptor Imre fordtsa Joachim Staedtke: Klvin Jnos megismers s formlds
- Dr Ptor Imre fordtsa Joachim Staedtke: Klvin Jnos megismers s formlds :

7. Az els kibontakozs s veresg

7. Az els kibontakozs s veresg


Az els kibontakozs s veresg

Mostantl Klvin sorsa elvlaszthatatlanul sszekapcsoldott Genffel. A kis birodalmi vros fldrajzilag kedvez fekvs volt francia, olasz, svjci s nmet terletek metszspontjban. Ez a helyzet a legkitnbb feltteleket biztostotta e helysgnek, hogy kivl kereskedelmi kzpontt legyen, ugyanakkor azonban egy politikai viharzna nem veszlytelen tkzpontjv is lett Franciaorszg, Savoya s a Svjci llamszvetsg kztt. Guillaume Farel s a mgtte ll berni tancsosok pontosan tudtk, hogy nincs alkalmasabb ennl a vrosnl, hogy a reformci kapujv legyen Franciaorszg fel. Klvin ezt a vrost vilgmret jelentsg „ville internationale-v” (nemzetkzi vros) formlta. Hogy a nemzetkzi kapcsolatokban ez a vros mg ma is fontos kzpont, kzvetve erre vezethet vissza. A Nemzetkzi Vrskereszt megalaptsa s a Npszvetsg Genfbe val helyezse meggyzdses klvinistk munkja volt. Az Egyhzak Vilgtancsa s a Felekezeti Vilgszvetsg kzpontjnak szkhelyeknt ma is utal a vros reformtoruk kumenikus szlesltkrsgre.

Reformtori ramlatok 1526 ta rtk el a pspki szkvrost. Szembetn volt a politikai sznezetk, amennyiben sszekapcsoldtak a vrost fenyeget Savoya s a Savoyval szvetsgben ll hercegrsekkel szembeni ellenllssal. Valban reformtori mozgalom mgis csak a harmincas vek elejn indult. 1532 nyarn Klvin unokatestvre Olivtan titokban Genfbe kltztt, s elkezdett hveket toborozni az evangliumnak. t kvette Guillaume Farel, aki azonban viharos fellpse miatt csak nhny napot tlthetett a vrosban. Mgis gyjtotta meg azt a lngot, amely nem is aludt ki tbb.

A vets kikelt. A nagyhatalm Bern elrte a genfi tancsnl, hogy visszahvjk Farelt, akinek nyilvnos prdiklsa utn tbb-kevsb gyen- glni kezdett a katolikus ellenlls. 1534 oktberben a vros megtagadta az engedel-messget a pspknek, s mr a kvetkez vben beszntettk a miszst is. Franciaorszg s Savoya megprblt mg egyszer beavatkozni, azonban a berniek azonnali kzbelpse biztostotta a reformci megmaradst, s a vros ezentl viszonylagos fggetlensgben fejldhetett.

1535 sztl Genfben katolikus kultusz gyakorlatilag egyltaln nem mkdtt, azonban mg semmifle evangliumi vallsgyakorlat sem lpett a helybe. Ellenben flelmetesen visszs llapotok uralkodtak az egyhzi, egyni s nyilvnos let terletn egyarnt. A politikai cselszvs folytatdott; ehhez trsult a liberti-nizmus, klnsen a polgrsg felsbb rtegei- ben. A Klvin Genfbe rkezst megelz vekben a vrosi tancs szigor rendeletek sorval prblt rendet teremteni ebben a zrzavarban, s ekzben beavatkozott az egyhz jogkrbe is. Amikor azutn elztk a pspkt, az egyhzi hatalomban bekvetkezett resedst kihasznlva a tancs az egyhzi vezetst is sajt jogkrbe vonta, ami hatalmnak vratlan megersdst eredmnyezte. Az pedig, hogy a vilgi felsbbsg ersen kzben tartotta az egyhzi gyeket is, slyos bonyodalmakhoz vezetett a Klvin tervei szerinti reformci kiptse sorn.

Klvin elszr lektorknt lpett be Genf egyhzi letbe. Farel elrte a tancsnl, hogy legalbb szerny fizetst kapjon, amit azonban hanyag- sgbl hnapokig nem fizettek ki. A fennmaradt tancsi jegyzknyv csupn arrl tudst, hogy „egy bizonyos francit” /ille Gallus/ lektorknt alkalmaztak. Ez az ismeretlen ember, Klvin azonnal munkhoz ltott. Felmrve a helyzetet felismerte, hogy mindenekeltt hrom dologra van szksg: egy hitvallsra, amely sszefoglalja az evangliumi hitet; egy katekizmusra a teljesen elhanyagolt kzoktats megjtsra; s egy egyhzi rendtartsra a gylekezetpts rdek- ben.

A legfontosabb rsz az egyhzi rendtarts volt, amelyet a prdiktor egyfajta memorandumknt terjesztett a tancs el. Ebben Klvin ksrletet tett arra, hogy a gylekezetet az rvacsora ajndknak elsdleges figyelembevtelvel hozzk rendbe. Mivel Genfben az evanglium hirdetse mr biztostva volt, a gylekezetet a skramentummal ls tekintetben is helyre kellett igaztani.

Klvin ngy dolgot tartott fontosnak: a gylekezetnek, akrcsak a bibliainak, gyakorolnia kell az egyhzfegyelmet. Azutn be kell vezetni a gylekezetben a zsoltrneklst, mint istentisz-teleti imdsgot. A harmadik kvetelmny a gyer- mekek hitben val nevelse. Vgl a hzassgi jogot el kell vlasztani az egyhzjogtl s j rendtartst kell rvnybe lptetni. Ezen kvl javasolta Klvin az rvacsora vasrnaponknti megnneplst, s a gylekezeti tagok egysges hitvallsttelt. Az egyhzfegyelem felgyeletre jtestamentumi minta szerint vneket /presbitereket/ kell alkalmazni. Az egyhzfegyelem gyakorlsa a gylekezet dolga, ez nem a vilgi hatsgra tartozik. Ekkor fogalmazta meg Klvin els zben az egyhz presbiterilis rendjnek nagy kvetkezmnyekkel jr eszmjt, s valstotta meg ezzel az llam s egyhz hatskrnek elklntst. Mindenesetre csak kezdemnyekben, mert ekkor Klvin mg meg volt gyzdve rla, hogy az llamnak tmogatnia kell az egyhz ptst. A felsbbsgnek abban is segtenie kell, hogy minden egyes gylekezeti tag egysges hitvallsra ktelezze magt.

Az egyhz reformjnak 1537. janur 16-n benyjtott javaslatt csak mrciusban fogadta el a tancs, mindenesetre korltozsokkal. A vasrnaponknti rvacsort elutastotta, helyette a skramentum venknti ngyszeri megnnep- lst rendelte el. Nem fogadta el az egyhz presbiteri szervezeti szablyzatt sem. A legnagyobb nehzsget mgis a reformok gyakorlati megvalstsa okozta. Llektanilag rhet volt a felsbb nprtegeknek a fegyelmezsi gyakorlattal szembeni ellenllsa, amely mindenkire nzve rvnyestette a trvny eltti egyenlsget s megszntette a trsadalmi eljogokat.

A fegyelmezsi gyakorlatot tmad ellenzk azrt tudott hatkonyan fellpni, mert kpviseli tbbsget szereztek az 1538. vi tancsi vlasztson. Mondhatni, lekzdhetetlen ellenllst fejtettek ki a gylekezet hitvallsra ktelezsnek szndkval szemben is. Sz sincs arrl, hogy ekkorra Genfnek mr minden polgra meggyzdses evangliumi keresztyn lett volna. Klvin abban a trekvsben, hogy a reformcit a lehet leggyorsabban vgrehajtsa a vros felekezeti viszonyaira val tekintettel nagyot csaldott. Kilezdtt a helyzet a tancs ama fenyegetzse kvetkeztben, miszerint minden olyan polgrt megfosztanak jogaitl, aki kivonja magt a vallsttel ktelezettsge all. Ezzel szemben Klvin sokkal inkbb a lelki rendezettsgre helyezte a hangslyt. Csak azokat akarta volna az rvacsora evangliumi szentsgben rszesteni, akik evangliumi hitvallst tettek. Ezt azonban a tancs megtiltotta neki. Az ezutn kvetkez harcban, amely az egyhz s llam teljes sztvlasztsrt kezddtt, Klvin egyelre kudarcot vallott.

A tancsnak az a vgzse, hogy senkit sem lehet eltiltani az rasztaltl, a Berntl val politikai fggsg kvetkezmnye volt, ahol a zrichi reformci teolgiai mintjt kvetve nem engedtk, hogy egyhzfegyelmezsi eszkzknt alkalmazzk az rvacsort. Ehhez jrult mg a berni kormnyzatnak az a trekvse is, hogy a liturgia s az egyhzi szoksok Genfben is mindenben feleljenek meg a sajt egyhzban uralkod llamegyhzi gyakorlatnak. Ez azt is jelentette, hogy a genfi egyhzat semmifle fegyelmez jogkr nem illette meg sajt gyeiben. 1538. mrcius 11-n a nagytancs egyhangan llst foglalt abban, hogy az egyhz szerkezeti felptst teljesen a berni minta szerint valstjk meg. Ez Klvin szmra elfogadhatatlan volt, fleg azrt, mert a tancs felttlen engedelmessget kvetelt a lelkszektl.

A vak Coraud lelksz elsnek tiltakozott ez ellen, s ezrt brtnbe csuktk. Ezt sem Klvin sem Farel nem trte sz nlkl. Lelksztrsuk letartztatsa elleni btor tiltakozsukra vlaszul a tancs eltiltotta ket a prdiklstl. Ezt Klvin gy tekintette, hogy kteles ellenllni. Senki sem tilthatja meg azt, amit Isten bzott r, az evanglium hirdetst. A hatsgi tilalom ellenre hsvt vasrnapjn Klvin felment a Szent Pter templom szszkre, prdiklt, ugyanakkor kinyilvntotta, hogy kptelen arra, hogy rvacsorztassa a gylekezetet. A skramentum mellzst azzal indokolta, hogy az nem a gylekezetre knyszertett berni ceremnia miatt, hanem a vrosban uralkod rendkvl feszlt lgkr miatt trtnt. A prdiktorok s a tancs kzti nzeteltrs termszetesen nem maradhatott titokban, emiatt zavargsokra, tumultuzus jelenetekre st, lvldzsre is sor kerlt. A tancs gy fogadta Klvin s Farel rszrl az rvacsoraoszts mellzst, hogy az ismt meg nem engedhet s nknyes, jogtalan szembehelyezkeds a felsbbsggel, mivel a tancs fenntartotta magnak a jogot, hogy eldntse: mikor lehet a skramentumot kiszolgltatni, s kit kell tle eltiltani. Ezen kvl a lelkszek a prdiklsi tilalmat is megszegtk.

Kzvetlenl az istentisztelet utn sszelt a kistancs, hsvt htfn a nagytancs, kedden pedig a npgyls. Tartva a vrhat zavargsoktl, a brtnbntetstl eltekintettek. Ehelyett a nagytancs tbbsgi hatrozattal arra ktelezte a hrom engedetlen lelkipsztort, hogy hetvenkt rn bell hagyjk el a vrost. A kvetkez napon, 1538. prilis 25-n Klvin elztt s szmztt emberknt hagyta el a vrost. Huszonkt hnapig tartzkodott Genfben. Az egyhz s llam kzti alapvet nzeteltrs miatt kellett tvoznia, amiben Klvin nem engedhetett volna anlkl, hogy htlen ne lett volna reformtori megbzatshoz. Ezrt veresge a gyzelem grett hordozta magban.


 

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!