//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr Ptor Imre fordtsa Joachim Staedtke: Klvin Jnos megismers s formlds
- Dr Ptor Imre fordtsa Joachim Staedtke: Klvin Jnos megismers s formlds :

5. INSTITUTIO

5. INSTITUTIO


Az Institutio

Prizsban az 1534. oktber 17-rl 18-ra virrad jszakn mise-ellenes jelszavakkal plaktokat fggesztettek ki. A kirly, aki szemlye elleni srtsnek vette a tmadst, erre kmletlen ldzssel vlaszolt. Klvin ugyan nem vett rszt kzvetlenl a prizsi esemnyekben, mgsem rezte magt most mr biztonsgban Franciaorszgban, ezrt elhatrozta, hogy bartjval Louis du Tillettel elhagyja az orszgot, ahol mr semmit sem tehetett gye rdekben.

1535 els napjaiban rkezett Svjcba, sok szmztt menedkhelyre ezekben az vtizedekben. Klvin nincstelen menekltknt, Martinus Lucianus lnven telepedett le Bzelban, s egy eldugott helyen teljesen tanulmnyainak szentelte magt. Meglehetsen kevs ismerse volt. Peter Virettel, a ksbbi lausannei reformtorral, Heinrich Bullingerrel, Ulrich Zwingli utdjval, s mg nhny emberrel vette fel csupn a kapcsolatot. Lehetsges, br nem valszn, hogy a hres Rotterdami Erasmust is itt ismerte meg. Bizonyosan tallkozott ismt bartjval Coppal s megismerkedett Oswald Myconius bzeli lelksszel. Hogy ellenben tallkozott-e Andreas Karlstadttal is, aki ezekben az vekben Bzelben tallta meg vgs menedkt, nem tudjuk.

Klvin kihasznlta az idt a hber nyelv jbli tanulmnyozsra. Rokona Petrus Olivtanus krsre elszt ksztett az j francia bibliafordtshoz. Mindenek eltt azonban itt fejezte be a csend nhny hnapja folyamn azt a knyvet, amelyet azta a teolgiatrtnet legnagyobb teljestmnyei kz sorolnak: az Institutit. 1535. augusztus 23-n rta al hres ajnl sorait „a nagyhatalm, felsges Ferenc kirlynak, minden franciaorszgi keresztyn uralkodjnak, kegyes fejedelmnek s urnak.” 1536 mrciusban jelent meg a m „Platter s Lasius”-nl, ppen a frankfurti tavaszi vsr idejn. A rvid id alatt elfogyott munka szerzjt egy csapsra vilghrv tette.

Hogy mi trtnt 1534 szn tnylegesen Prizsban, azt Klvin rszleteiben csak Bzelben tudta meg. Az ldztetsek folyamn kegyetlenl meggyilkoltk nhny legkzelebbi bartjt. Elevenen gettk meg Etienne de la Forgt, az elkel kereskedt, akinek hzban egykor vendgeskedett. Barthlemy Milon, a bna cipszmester, aki rokkantsga kvetkeztben mr fizikailag sem volt abban a helyzetben, hogy plaktokat ragaszthasson, a Greve tren elsknt lelte knos hallt a lngok kztt. Az ptsz Henri Poillnek elbb kitptk a nyelvt, hogy megakadlyozzk a hitvallsttelt a mglyn. Mivel k s sokan msok tbb mr nem tudtak beszlni s hitkrl tanskodni, ezt Klvinnak kellett megtennie helyettk. „Ez indtott arra, hogy mvemet Christianae Religiones Institutio cmmel megjelentessem: elszr, hogy vlaszommal megvdelmezzem testvreim megsrtett tisztessgt a msok ltal terjesztett gonosz rgalmakkal szemben, akik halla rtkes volt Isten eltt. Msfell, hogy mivel mg sokakat fenyeget hasonl ldztets, legalbb ily mdon felkeltsem irntuk a klfld egyttrzst s gondoskodst” /Elsz a Zsoltrok knyve magyarzathoz, CR 59,23/. ldztt hazai egyhznak nyomorsga knyszertett tollat Klvin kezbe.

Nagy jelentsge ellenre az Institutio egyltaln nem eredeti munka sem tartalmt, sem formjt illeten. Amint a cm kifejezi, oktatsra sznta a szerz, s flrerthetetlen Luther Kis Ktjnak a hatsa. Az els kiads nyolcadrt formban 516 oldalt tartalmazott, s a lutheri tanknyv f rszeit, a parancsolatokat, a hitet, a Miatynkot s a skramentumokat taglalta rszletesen. Ehhez kapcsoldik „A keresztyn szabadsgrl” szl hatodik fejezet, amely az egyhz kiszabadtst szorgalmazza a rmai egyhzjog bklyjbl, az egyhz s az llam szablyozott egyttlse javra.

Luther Ktjn kvl Klvin forrsknt hasznlta mg Philipp Melanchthon Loci communes-t /kzs helyek/, s Ulrich Zwinglinek „Az igaz s helytelen vallsrl” szl mvt. Felttelezhetjk, hogy ismerte Johannes Oekolampadius s Martin Butzer rsait is. Ehhez jrul mr az els kiadsban a patrisztikai s skolasztikus irodalom figyelemre mlt ismertetse s feldolgozsa. Mindent sszevve mr az els vltozat tkrzi szerzje magas szellemi sznvonalt s teolgiai kpzettsge szles skljt. A leend reformtor alapelvei mr ekkorra kialakultak. Valdi jdonsgokbl, taln a predestinci tantsnak rszletes kibontakoztatsa kivtelvel, a ksbbi Klvin teolgiban alig rezhet valami.

1539-ben Klvin tdolgozta s kibvtette az Institutit. Az anyag terjedelme hromszorosra nvekedett, s az eredetileg hat fejezetbl tizenht fejezet lett. Az egykori ktbl teolgusoknak s lelki rdeklds keresztyneknek szl tanknyv lett. Fradhatatlanul folytatta Klvin a Biblia, az egyhzatyk s a reformtorok iratainak tanulmnyozst. A kzbees idben Pl Rmai levelt magyarzta, s teolgiai felismerseit bedolgozta az Institutiba. Ezzel Pl kzponti gondolatai - amelyek mr dnt befolyst gyakoroltak Augustinusra s ksbb a lutheri reformci terjedsre is, a klvini teolgia feldolgozsban a reformtus egyhz lelki bzisnak is rszv lettek. A m reformtori tartalma a bnbnatrl, megigazulsrl, eleve elrendelsrl s gondviselsrl szl magyarzatokkal bvlt. j anyagknt kapcsoldott mg ezekhez „A keresztyn letrl” szl hres fejezet is. A nmet reformcirl szerzett szemlyes tapasztalatok s a Franciaorszgi viszonyok lesebb teszik Klvinnak az llam s egyhz viszonyval kapcsolatos nzeteit.

Kt vvel ksbb ez az tdolgozs megjelent franciul is. A francia irodalomtrtnet ezt a kiadst mestermnek s a francia nyelvtrtnet egyik cscspontjnak tartja. Ezzel Klvin hazja egyhznak a tle telhet legjobbat nyjtotta. Ebbl a kiadsbl kevs pldny maradt fenn, mivel a szigor inkvizci a m legtbb pldnyt megsemmistette.

Klvin mr 1543-ra ismt tdolgozta az Institutit; ezt kt vvel ksbb kvette a francia fordts. A munka ismt bvlt ngy fejezettel. A bibliai s katolikus egyhzjog alapos trgyalsval egszti ki mvt. Klvin ezzel azt az alapjban vve humanista ttelt tmasztja al, amely szerint a reformci az segyhz formjnak helyrelltsa. Osztja azt a humanista nzetet is, hogy az egyhzi teolgia messze fltte ll a skolasztika s mindenekeltt az elml kzpkor teolgijnak. Ez meghatroz szempont volt mr a svjci reformci kezdetn s a ksbbiek folyamn tovbb ersdtt.

1550-ben Klvin jabb hrom fejezettel bvtette munkjt. Ezt egy vvel ksbb kvette a francia fordts. Aztn 9 vvel ksbb az utols simtsokat is elvgezte munkjn. A hatalmas anyagot ngy knyvre, sszesen 80 fejezetre osztotta. Az Institci ebben az 1559-ben lezrt s 1560-ban francia nyelven is megjelent formban lett a klvinizmus gerince. A reformtor biztos kzzel s nagy gyessggel illesztette ssze impozns pltt a rendelkezsre ll kveket. Ezek kzl a Szentrs szolgltatta a legtbbet. Tbb mint ngyezer bibliai idzetet illesztett mvbe alapvet, annak lnyeges pontjain. Munkja csaknem teljes egszben tartalmazza az egyhzatykkal, reformtorokkal, Rmval s a reformci balszrnyval folytatott diszkusszikat. Klvin megprbl bizonyos mrtkig vgrvnyes vlaszt adni minden irnyban. Egy tuds teolgus tfog ismeretei, egy nagy r mvszi nyelvezete s a befejezett reformtori tevkenysg tapasztalatai adjk ennek az utols kiadsnak azt a slyt s jelentsgt, amelyet mig sem vesztett el.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!