„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- A Heidelbergi Kt gyakorlati magyarzata Csiha Klmn Az Isten svnyein
104. krds: Mit kvetel Isten az tdik parancsolatban?
Felelet: Azt, hogy atymnak, anymnak s valamennyi elljrmnak minden tiszteletet, szeretetet s hsget megadjak, s magamat minden j tantsnak s bntetsnek ill engedelmessggel alvessem, azonfell az gyengesgeik irnt trelmes legyek, mivel Isten minket az kezk ltal akar vezetni.
Az tdik parancsolat gy szl: Tiszteld atydat s anydat, hogy hossz ideig lj azon a fldn, amelyet az r, a te Istened d tenked.
A szleink s minden elljrnk tiszteletrl van itt sz. Az ifjsgnak van egy idszaka, amit gy hvnak, hogy kamaszkor, amiben ti is nagyjbl benne vagytok. Ilyenkor azt gondoljk a fiatalok, hogy sokkal okosabbak, mint a szleik, s hogy a szleik nem is rtik igazn az letet, s nem kell rjuk hallgatni. Ez egy llektani dolog, az emberi fejldsnek ebben a szakaszban ez gy van, de ti ezen az rtelmetekkel fell kell hogy emelkedjetek. J dolog, ha az embernek valaki javt akarja, s olyan valaki akarja a javt, aki ismeri az letet is s tud j tancsot adni. A szleitek jobban ismerik az letet, mint ti, egyszeren azrt, mert pr vtizeddel tbbet ltek le ebbl az letbl, tbb mindent lttak, nagyobb az lettapasztalatuk s egsz biztos, hogy szeretnek benneteket. Nagyon kevs az az eset, amikor egy szl nem szereti a gyermekt. Ha rdemes, hogy meghallgasstok egy bartotoknak a tancst, akkor mennyivel inkbb rdemes, hogy meghallgasstok a szleitekt, akik nyilvn jt akarnak, s egy let tapasztalata ll a htuk mgtt. A Szentrs ezrt is mondja, hogy tiszteljk ket, hallgassunk a szavukra.
Ne felejtstek el, ahogy ti beszltek a szleitekkel, ahogy tisztelitek vagy nem tisztelitek ket, gy fognak benneteket is tisztelni vagy nem tisztelni gyermekeitek, s gy fognak beszlni veletek, mert a gyermekeitek ltni fogjk azt, ti hogyan viselkedtek a szleitekkel, s termszetesnek veszik, hogy k is gy viselkedjenek veletek.
Egy rgi trtnet arrl beszl, hogy egy csaldban az reg nagyapt elltettk az asztal melll, mert reg volt, s nem is tudott mr szpen enni. A sarokba ltettk, adtak neki egy fatnyrt, s abbl evett mindig. Egy nap a kicsi unoka elkezdett faragni egy darab ft. Azt krdezte tle az desapja: Mit faragsz, kisfiam? Fatnyrt apmnak, hogy ha majd megregszik, legyen mibl ennie, mondta a gyermek. Ezen elgondolkozott az desapa, s nagyon elszgyellte magt. A nagyapt visszaltettk az asztal mell, s rendes tnyrbl adtak neki telt. Trelmeseknek kell lennnk a szleinkkel s a feletteseinkkel szemben, ha nha idegesek is. Ezt is el kell viselnnk, mert k is trelmesek sokszor velnk szemben.
A Tzparancsolat azt mondja: Tiszteld atydat s anydat, hogy hossz ideig lj azon a fldn, amelyet az r, a te Istened d tenked. Egsz biztos, ha hallgatunk a szleink j tancsaira, akkor az letnk is hosszabb lesz a fldn. Ha nem hallgatunk rjuk, elkezdnk kbtszert szedni, rszegeskedni, akkor tnkretesszk az egszsgnket, s hamarabb meghalunk. Egy csaldban a nagyobb fi nagyon durvn bnt a szleivel, nem hallgatott rjuk. Elkeseredsben azt mondta az desapa: Fiam, ht nincs megrva a Tzparancsolatban, hogy tiszteld atydat s anydat? A fi szembe kacagta, aztn tovbb folytatta a zllst, rszegeskedst, vgl belebetegedett, s egsz letre bna lett. Ha tisztelte volna a szleit, ha hallgatott volna rjuk, akkor megmaradt volna egszsgesnek.
Meddig kell engedelmeskednnk a szleinknek? Van ennek is egy hatra. Nem kell minden szli parancsnak engedelmeskednnk, csak azoknak, amelyek Isten trvnyvel megegyezk. Ha olyasmit kvnnak tlnk, ami ellenttes az Isten trvnyvel, akkor inkbb Istennek kell engednnk. Ha azt kvnjk, hogy lopjunk, ljnk, csaljunk, hogy erklcstelen dolgokat mveljnk, akkor nem kell rjuk hallgatnunk, mert akkor Istentl adott hivatsukat k tagadtk meg. De ameddig Istenre hallgatnak, s Isten szerint kvnnak bennnket tancsolni, addig gy kell nznnk ket mint Isten megbzottait.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre