„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
- A Heidelbergi Káté gyakorlati magyarázata Csiha Kálmán Az Isten ösvényein
104. kérdés: Mit követel Isten az ötödik parancsolatban?
Felelet: Azt, hogy atyámnak, anyámnak és valamennyi elöljárómnak minden tiszteletet, szeretetet és hűséget megadjak, és magamat minden jó tanításnak és büntetésnek illő engedelmességgel alávessem, azonfelül az ő gyengeségeik iránt türelmes legyek, mivel Isten minket az ő kezük által akar vezetni.
Az ötödik parancsolat így szól: Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ád tenéked.
A szüleink és minden elöljárónk tiszteletéről van itt szó. Az ifjúságnak van egy időszaka, amit úgy hívnak, hogy kamaszkor, amiben ti is nagyjából benne vagytok. Ilyenkor azt gondolják a fiatalok, hogy sokkal okosabbak, mint a szüleik, és hogy a szüleik nem is értik igazán az életet, és nem kell rájuk hallgatni. Ez egy lélektani dolog, az emberi fejlődésnek ebben a szakaszában ez így van, de ti ezen az értelmetekkel felül kell hogy emelkedjetek. Jó dolog, ha az embernek valaki javát akarja, és olyan valaki akarja a javát, aki ismeri az életet is és tud jó tanácsot adni. A szüleitek jobban ismerik az életet, mint ti, egyszerűen azért, mert pár évtizeddel többet éltek le ebből az életből, több mindent láttak, nagyobb az élettapasztalatuk és egész biztos, hogy szeretnek benneteket. Nagyon kevés az az eset, amikor egy szülő nem szereti a gyermekét. Ha érdemes, hogy meghallgassátok egy barátotoknak a tanácsát, akkor mennyivel inkább érdemes, hogy meghallgassátok a szüleitekét, akik nyilván jót akarnak, és egy élet tapasztalata áll a hátuk mögött. A Szentírás ezért is mondja, hogy tiszteljük őket, hallgassunk a szavukra.
Ne felejtsétek el, ahogy ti beszéltek a szüleitekkel, ahogy tisztelitek vagy nem tisztelitek őket, úgy fognak benneteket is tisztelni vagy nem tisztelni gyermekeitek, és úgy fognak beszélni veletek, mert a gyermekeitek látni fogják azt, ti hogyan viselkedtek a szüleitekkel, és természetesnek veszik, hogy ők is úgy viselkedjenek veletek.
Egy régi történet arról beszél, hogy egy családban az öreg nagyapát elültették az asztal mellől, mert öreg volt, és nem is tudott már szépen enni. A sarokba ültették, adtak neki egy fatányért, és abból evett mindig. Egy nap a kicsi unoka elkezdett faragni egy darab fát. Azt kérdezte tőle az édesapja: Mit faragsz, kisfiam? Fatányért apámnak, hogy ha majd megöregszik, legyen miből ennie, mondta a gyermek. Ezen elgondolkozott az édesapa, és nagyon elszégyellte magát. A nagyapát visszaültették az asztal mellé, és rendes tányérból adtak neki ételt. Türelmeseknek kell lennünk a szüleinkkel és a feletteseinkkel szemben, ha néha idegesek is. Ezt is el kell viselnünk, mert ők is türelmesek sokszor velünk szemben.
A Tízparancsolat azt mondja: Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ád tenéked. Egész biztos, ha hallgatunk a szüleink jó tanácsaira, akkor az életünk is hosszabb lesz a földön. Ha nem hallgatunk rájuk, elkezdünk kábítószert szedni, részegeskedni, akkor tönkretesszük az egészségünket, és hamarabb meghalunk. Egy családban a nagyobb fiú nagyon durván bánt a szüleivel, nem hallgatott rájuk. Elkeseredésében azt mondta az édesapa: Fiam, hát nincs megírva a Tízparancsolatban, hogy tiszteld atyádat és anyádat? A fiú szembe kacagta, aztán tovább folytatta a züllést, részegeskedést, végül belebetegedett, és egész életére béna lett. Ha tisztelte volna a szüleit, ha hallgatott volna rájuk, akkor megmaradt volna egészségesnek.
Meddig kell engedelmeskednünk a szüleinknek? Van ennek is egy határa. Nem kell minden szülői parancsnak engedelmeskednünk, csak azoknak, amelyek Isten törvényével megegyezők. Ha olyasmit kívánnak tőlünk, ami ellentétes az Isten törvényével, akkor inkább Istennek kell engednünk. Ha azt kívánják, hogy lopjunk, öljünk, csaljunk, hogy erkölcstelen dolgokat műveljünk, akkor nem kell rájuk hallgatnunk, mert akkor Istentől adott hivatásukat ők tagadták meg. De ameddig Istenre hallgatnak, és Isten szerint kívánnak bennünket tanácsolni, addig úgy kell néznünk őket mint Isten megbízottait.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére