„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- A Heidelbergi Kt gyakorlati magyarzata Csiha Klmn Az Isten svnyein
ISTEN SVNYEIN A HEIDELBERGI KT GYAKORLATI MAGYARZATA
Elsz helyett
Ez a knyv hrmas cllal rdott.
Elszr a konfirmcii elksztt vgz szolgatrsaimnak ajnlom mint szerny segtsget munkjuk gazdagtsa rdekben.
Msodszor arra gondoltam, hogy a konfirmlt ifjak fogadalomttelk alkalmval travalul megkaphatnk, hogy a konfirmci utn fellapozhassk s feleleventhessk az elksztn tanultakat.
Harmadszor a knyvet a mr konfirmlt felntteknek is rtam, mintegy npi teolgiaknt, hogy olvassval egyhztagjaink hitkben elmlylhessenek, illetve feleletet kaphassanak felmerl krdseikre olyan vilgunkban, amely tele van tvtantssal s klnbz szektk ostromval.
A diktatra idejn, marosvsrhelyi lelkipsztor koromban a Gecse utcai gylekezetben vente 2–300 ifjat ksztettem fel konfirmcira. Ez a knyv pr modernebb vonatkozstl eltekintve azt tartalmazza, amit akkor konfirmndusaimnak elmondtam, ezrt tbb szemlyi vonatkozs is van benne, amit elkerlni nem tudtam. Felhasznlsukkor ezeket szemlytl fggetlenl lehet emlteni.
Boldogg tenne, ha Isten kegyelmbl a munkmmal csak egy morzsnyit is hozz tudnk jrulni egyhzunk lelki gyarapodshoz.
Isten ldsa legyen hitnk tantin s megtartin.
Kolozsvr, 2000. janur hava
Csiha Klmn
Bevezets
A fldi let nagy kirnduls egy ismeretlen vidken. Egy kirnduls sikerlhet jl, s sikerlhet rosszul. El lehet tvedni egy serdben, le lehet zuhanni a szakadkba, magas hegyek tetejn meg lehet fagyni. hen, szomjan lehet halni egy sivatagban. De egy kirnduls sikerlhet jl is, tartalmazhat sok rmet, gynyr tjak bebarangolst, s lehet felejthetetlenl szp. A fldi let is ilyen kirnduls. Eltveszthetjk, elronthatjuk, bnatok, bnk, nyomorsgok szakadkba zuhanhatunk. lhetnk gy, hogy vgl is szomjazik, hezik, tnkremegy a lelknk, megfagy bennnk az rm, a szeretet. De lhetnk gy is, hogy tele van az letnk rmmel, boldogsggal, Istentl kapott lelkiervel.
Szmtalan eltvesztett letet ltunk. Elrontott hzassgokat, nyomorsggal, veszekedssel, bnattal teli, elzlltt leteket, alkoholistkat, szenvedlyek rabjait, akik nem tudnak szabadulni megktzttsgkbl, s tnkreteszik testket, lelkket. De vannak jl sikerlt letek. Vannak ers lelk emberek, akik minden akadlyon t tudnak menni, nehz helyzetekben meg tudnak llni, utat tudnak mutatni az eljvend nemzedkeknek is. Mi is valamelyik csoportba beletartozunk. Ti is valamelyikbe bele fogtok tartozni. Hogy melyik csoportba tartozunk, az attl fgg, hogyan jrjuk meg ezt a kirndulst. Mert ebben a fldi letben bele lehet halni a szakadkba, de meg lehet tallni a gymlcsterm vidket is. Radsul ezen a kirndulson nem csak ezt a fldi letet ronthatjuk el, hanem gy elronthatjuk a magunk dolgt, hogy soha nem jutunk be abba a msik, igazi, boldog letbe, amely a fldi let utn kvetkezik. Mert annak a msiknak az ajtaja itt van valahol elrejtve ebben a fldi letben.
Mit tegynk ht, hogy jl sikerljn a kirnduls?
Minden ismeretlen terepen trtn utazshoz trkp kell. Valaki olyan kell hogy adja vagy szerkessze ezt a trkpet, aki jl ismeri a terepet. S milyen j, ha mg tancsot is tud adni hozz. Ehhez a fldi kirndulshoz a legjobb tancsot, a legjobb trkpet Isten tudja adni. Azrt, mert ezt a fldi letet teremtette, ismeri leginkbb a dolgok okt, cljt, az t buktatit s lehetsgeit.
Isten adott neknk ilyen tanccsal elltott trkpet. Ez a trkp, ez a tancs a Szentrs. A Szentrsban van megrva Isten hozznk szl zenete. Onnan tudjuk meg, hogy merre menjnk, mit csinljunk, hogy letnk jl sikerlt let legyen, s majd az rkletbe is bejuthassunk. A Szentrs sok milli embernek vezette az lett, megvltoztatta a vilgtrtnelmet. A megplt keresztyn templomok szzezrei mind a Szentrs tantsa, az igehirdets nyomn pltek. Az egsz eurpai kultra mind a Szentrs tantsra nz vissza s abbl fakadt. A vilgon lv keresztyn egyhzak mind a Szentrsra tmaszkodnak. A Szentrsban csodlatos kisugrz er van, s az az zenet, amit ad benne Isten, benne van mr a vilgtrtnelemben mint megvalsult s mint ezutn megvalsul dolog. A Szentrsban a te leted tjelz tbli is benne vannak.
Az egsz Szentrs tmutatst a Heidelbergi Kt foglalja ssze. A Kt ftvonalakat feltntet kicsinytett trkp a nagy kirndulson. A Bibliban klnbz trtneteket, tantsokat, prfcikat, jvendlseket tallunk, melyek ugyanazt az igazsgot fejezik ki. A Heidelbergi Kt mindezeket egysges gondolati rendszerbe foglalja, lervidti. Az egsz Heidelbergi Ktt viszont az els krds foglalja ssze. Aki az els krdst igazn megrti, igazn a magv teszi, az tudja hitnk lnyegt. Az egsz Heidelbergi Kt az els krdsbl gazik el. Tulajdonkppen a Kt vgn kellene megtanulnunk sszefoglalnak. Most gy az elejn csak nagy vonalakban tudunk beszlni rla. A benne lv tantst ksbb az egyes krdsekben kibontva megltjuk. Mieltt azonban hozzkezdennk, szeretnm felhvni a figyelmeteket arra, hogy minden krds vgn bibliai helyek vannak megjellve, ezeket j, ha otthon elolvasstok. Meg fogjtok ltni, hogy a Heidelbergi Kt teljesen a Biblia alapjn pl fel, st a feleletek szvegben is sok helyen a Szentrs szvegt talljuk.
De mi is az, hogy Heidelbergi Kt? A kt tantst jelent, mgpedig olyan tantst, amely krds–felelet formjban van megfogalmazva, azrt, hogy gy knnyebben megrthet legyen. A reformci kezdetn (mikortl is szmtjuk a reformcit? 1517. oktber 31-tl, amikor Luther Mrton kiszegezte a wittenbergi vrtemplom kapujra a 95 ttelt) mr kezdtek ktkat rni. Tantottk a npet. A reformci idejn mindentt igyekeztek lefordtani anyanyelvre a Szentrst, iskolkat alaptottak, hogy a np tudjon rni, olvasni, s anyanyelvn ismerje meg az Isten igjt. Ktkat is rtak, hogy azokban foglaljk ssze a Szentrs tantst. gy rta meg Luther Mrton a Kis Ktt, melyet az evanglikusok most is tanulnak. Klvin is rt egy ktt. De a reformtus egyhz kzhasznlatba vett ktja a Heidelbergi Kt. Mirt is hvjuk Heidelbergi Ktnak? Ki tudn megmondani? Azrt, mert Heidelberg vrosban lltotta ssze 1563-ban Ursinus Zakaris s Olevinus Gspr. Ha trtnetesen Marosvsrhelyen rtk volna, s nem Nmetorszg Heidelberg nev vrosban, akkor gy hvnk, hogy Marosvsrhelyi Kt, de ht Heidelbergben ksztettk, s ezrt hvjk Heidelbergi Ktnak. Azt is tudnunk kell a Heidelbergi Ktrl, hogy az egsz vilg reformtussga ismeri. A hollandok, az afrikai reformtusok is, mindentt ismerik a Heidelbergi Ktt, s nagyon sok helyen gy tanuljk, mint ahogyan mi tanuljuk a konfirmcikor.
Hny hitvallsunk is van neknk? A Heidelbergi Kt s a II. (Msodik) Helvt Hitvalls. A II. Helvt Hitvalls mirt II. Helvt Hitvalls? Mert Helvciban, vagyis Svjcban alkottk meg. Konfirmcikor csak a Heidelbergi Ktt tanuljuk, de hitnk sszefoglalja a II. Helvt Hitvalls is, amely tulajdonkppen kibvtse a Heidelbergi Ktnak. (Azrt II. Helvt Hitvalls, mert volt egy els is, de a reformtus egyhz a msodikat fogadta el hite mrtkl.)
sszefoglals:
Hitnk alapja a Szentrs. A Szentrsban van megrva Isten hozznk szl zenete. Mi foglalja ssze a Szentrst? A Szentrst a Heidelbergi Kt s a II. Helvt Hitvalls foglalja ssze. Mi foglalja ssze az egsz Heidelbergi Ktt? A Heidelbergi Kt els krdse. Ezrt az els krdssel Isten zenetnek kzepbe nyitunk be.
Figyeljnk fel arra, hogy a Heidelbergi Kt egyes szm els szemlyben van rva. Benne nem msrl vagy ltalban az emberekrl, hanem rlam, az n letemrl, bneimrl, megvltsomrl, dvssgemrl van sz. Azt is tudnunk kell, hogy a Heidelbergi Kt az Istenben hv ember hitvallsa. Csak az tudja megrteni, akinek hite van. Akinek nincs hite, az nem tudja felfogni. Emlkeztek mg az elkszt krdsekre? Mirt nem ltja sehol sem Istent a hitetlen ember? Mint ahogy a vak nem lthatja a szneket, mert megvakult, elromlott a szeme, ppen gy a hitetlen ember sem tudja megltni Istent, mert elromlott a bels lelki ltsa, nincs hite. Istent csak hit ltal lehet ltni, mint ahogy a szneket is egszsges szem ltal lehet felfogni. Ezrt mieltt hozzkezdennk a Kt tanulshoz, imdkozzatok magatokban sokat, hogy Isten segtsen benneteket, adjon nektek lelki ltst, hogy ne legyen vak a szvetek, hogy mg tanuljuk a Ktt, hittel tudjtok felfogni, s ne csak kvlrl nzztek, hanem bellrl is lsstok, hogy mit akar velnk az Isten, hogy milyen az az t, amelyen jrnunk kell, hogy valban boldog emberek legyetek itt a fldn. Ebbe az is beletartozik, hogy boldog legyen majd a hzassgotok, hogy szp csaldot tudjatok alaptani, s hogy msoknak is hasznra lehessetek. Beletartozik az is, hogy ne legynk gyva, megfleml, megfutamod, gerinctelen emberek, hanem remnysg, btorsg, rm legyen a szvnkben, tiszta s ers lelk emberek legynk, s majd bejussunk az rkletbe is.
Most ezrt vegyk keznkbe a trkpet, hallgassuk az Isten tancsra felpl krdseket s feleleteket, s induljunk el vgignzni a nagy kirnduls tvonalt s benne megkeresni a sajt, Istentl rendelt letnket.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre