18. Hzt ksziklra ptette. Dr Szakl Sndor presbiter, egyhzmegyei tancsbir 1983
18./ Hzt ksziklra ptette." Dr.Szakl Sndor ref.presbiter, egyhzmegyei tancsbrra emlkeznk. 1983.
A Dr. Szakl Sndorrl szl ktet Kedves Szerkesztjnek s ltrehozjnak az volt az elgondolsa, hogy zrsknt a knyvben a temetsi beszdet tallja az Olvas. S hogy tbbfle meggondolsbl mgsem csupn a temetsi beszdet kzlm, azrt elnzst krek a hsges zvegytl s e sorok olvasitl. Biztos vagyok abban, hogy az olvasottak utn megrtik s igazoljk dntsemet.
lete utols t esztendejben ismerhettem meg kzelrl Dr. Szakl Sndort. Teht letnek abban a szakaszban, amikor tl az eredmnyeken s csaldsokon, elismerseken s megalztatsokon, az let tapasztalatait csokorba ktve, elcsendesedve „a tls partot lt nvlsben" kszl a keresztyn ember az rkkvalval val tallkozsra, s addig minden napot, minden j reggelt j kegyelemnek fogad el.
Hsges maradt a templomhoz s az Ighez. A kezdetben nagyon gyr szm templomos gylekezetben hamar feltnt szmomra rendszeres templomltogatsa, rendszerint hsges Felesgvel egytt. Tbbszr feljtt a Lelkszi Hivatalba is, adomnya tadsra, a gylekezet gondja felli rdekldsre. ppen ezrt lelkszi szolglatom els adand alkalmval, az 1976. vi presbiter vlasztskor a gylekezet bizalma s megbecslse elhvta t az si ppai gylekezet presbiteri szolglatba msodizben, mert az tvenes vekben ez a szolglat megszakadt.
Egyhza s gylekezete irnti hsgnek s felelssgnek tbb jelt ismerhettem meg Benne ettl kezdve. ppen ezrt ajnlsunkra az si Ppai Egyhzmegye utdja, a Gyr-Sopron-Ppai egyhzmegye presbitriumai elhvtk tancsbrjuknak is. A vratlan hall szttrte e minsgben hozzfztt remnysgeinket. A mai napig szvbl fjlalom, hogy ddelgetett kedves, kzs tervnket sem valsthattuk meg: „Reformtus nemzeti kincseink Ppa vrosban" cm. kiadvny kzs megszerkesztst. Annl buzgbban kszltem n magam is erre, mivel lthattam, hogy lete egyik utols nagy csaldsa volt: mltatlanul kihagytk a Kollgium trtnete cm knyv munkatrsi kzssgbl.
Temetsn, szlfaluja, Egeralja templomban Jzus Krisztusnak ezeket az igit olvastam:
„Aki teht hallja tlem e beszdet, s cselekszi, hasonl lesz a blcs emberhez, aki ksziklra ptette a hzt. s mltt a zpor, s jttek az rvizek, feltmadtak a szelek, s neki dltek annak a hznak, de nem omlott ssze, mert ksziklra volt alapozva." Mt 7, 24-25.
Aki elolvasta a knyv lapjait, aki egy kicsit ismerte Dr. Szakl Sndor lettjt az egeraljai blcstl az egeraljai temetig, az elfogadja, hogy ez az ige krlleli Dr. Szakl Sndor lett, mintegy magyarzza s sszefoglalja azt. A szli hzbl magval hozott, dik vei s egyetemi tanulmnyai alatt kikristlyosodott evangliumi hitt, a magyar reformtusok szemrmes, puritn becsletessgt s kegyessgt megrizte s megtartotta mindhallig.
Dr. Szakl Sndor ahhoz a nemzedkhez tartozott, amely a trtnelmi sorsfordulkat sajt szemlyben, egzisztencijban rezte, s tlte, mit jelent, amikor mlik a zpor, jnnek az rvizek, feltmadnak a szelek s nekidlnek letnk „hznak". Nem kvnok ismtlsekbe bocstkozni. Az elz lapokon e mondat igazsgnak bsges magyarzatt talljuk. Dr. Szakl Sndor nem felhtlen g alatt, szivrvnyhd httrrel, napfnyes vtizedekben lt. A npek viharban magyarsgunkra s egyhzunkra sokfle zpor mltt, sokfle szl tmadt. s mindezekben „nem omlott ssze." Azaz: nem vesztette el lelki-szellemi egyenslyt, s nem vallotta szemtnek, amit rtknek tartott. Nem lett szl ingatta ndszl, akit a tants akrmifle szele ide s oda hajthat. Magnyosan is, tanrtrsai flrehzdsakor is, megmaradt magnyos tlgynek, a viharban megll biztos menedknek.
Mint igehirdet lelksz, feledhetetlen szmomra, hogy amikor az egyik szilveszteri s jvi istentiszte-leten kt rszben a 90. zsoltrrl prdikltam, utna milyen nagy rmmel s szinte elismerssel jtt fel a Hivatalba, s szinte krt, hogy ezeket az igehirdetseket rsban is jelentessem meg. Krsre meg is tettem. Ez lett a cme e beszdnek: UNUS ES DEUS.
Igen, ez volt Dr. Szakl Sndor hitvallsa is: Unus es Deus, Egyedl Te vagy az Isten! Ezrt volt az lete a Ksziklra alapozva. ldott legyen rte az Isten!
Ppa, 1983 .
|