//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- JSZVETSG Apostolok levelei - Jelensek
knyve
- JSZVETSG Apostolok levelei - Jelensek
knyve
:

A PSZTORI LEVELEK MAGYARZATA Dr. Kocsis Elemr professzor

A PSZTORI LEVELEK MAGYARZATA Dr. Kocsis Elemr professzor


A PSZTORI LEVELEK MAGYARZATA

rta: Dr. Kocsis Elemr professzor

Bevezets:

Psztori Leveleknek nevezzk az jszvetsg knyvei kztt a Timotheushoz rt I. s II. levelet, valamint a Titushoz rt levelet. Ez az elnevezs a XVIII: szzadban honosodott meg az egyhzi s theologiai szhasznlatban, jllehet mr Aquini Tamsnl is elõfordult. Az elnevezs tallan jellemzi Pl leveleinek ezt a csoportjt, mert mindegyikben rendelkezseket tallunk, amelyek a gylekezetek psztorainak s ms tisztsgviselõinek a feladatairl szlanak.

A levelek jellege.

Az 1Tim s a Tit inkbb hivatalos, psztorlevl jellegûek, ezzel szemben 2Tim-nak fõleg magnlevl jellege van. Azonban a 2Tim bevezetõ rsznek s a zr fejezetnek a kifejezseibõl arra kvetkeztethetnk, hogy Pl ezt a levelet is nemcsak a cmzettnek, hanem rajta keresztl a Timtheusra bzott gylekezetnek, ill. gylekezeteknek is sznta (v. 2Tim 4:22).

Az 1Tim s Tit levelekben hinyzik a bevezetsbõl a pli levelekbõl megszokott hlaads. Ehelyett mindkt levl a ksznts utn rgtn egy elõzõleg szban adott rendelkezs rsbeli megismtlsvel kezdõdik (1Tim 1:3kk. Tit 1:5). Ez az eljrs megegyezik az kor hivatalos levelezsi stlusval. 1Tim-ban teljesen hinyzanak a szoksos kszntsek, Tit-ban pedig igen rvidre fogta ezt a rszt az apostol. Teht mindkt levlben Pl apostoli tekintlynl fogva rendelkezseket ad a kiszsiai gylekezetekben megbzottjaknt munklkod Timotheusnak s a krtai gylekezetekben dolgoz Titusnak. Pl azonban nemcsak rendelkezseket ad a gylekezetek rendjnek fenntartsra s ptsre, hanem meghatalmazst is ad kpviselõinek a rendelkezsek vgrehajtsra. A Psztori Levelek teht az õskeresztyn idõk, az õsegyhz idejbõl rnkmaradt legrgibb hivatalos psztorlevelek, s gy minden keresztyn psztorlevl õstpusai.

A levelek szerzõsge.

A II. szzad vgre kikristlyosodott jszvetsgi knonban a Psztori Levelek a pli levelek korpuszban szilrd helyet foglalnak el. Bizonysgai ennek a Kanon Muratori, de Irenaeus s Tertullianus egyhzi atyk is. Br a modern protestns theologiban mindmig vita folyik a levelek szerzõsgrõl, trgyilagos kritika alapjn megllapthat, hogy a Psztori Levelek stlusukban s tartalmukban kzeli rokonsgot mutatnak Pl korbbi leveleivel.

A pli levelek jellegzetes kezdõ s zr formuli, a „kegyelem” kvnsa (1Tim 1:2; 2Tim 1:2; Tit 1:4; 1Tim 6:21; 2Tim 4:22; Tit 3:15), a „Krisztus Jzusban” formula, a „Krisztus Jzus” nv fordtott sorrendû hasznlata a „Jzus Krisztus” helyett, Pl nmaga-megnevezse (apostol), a cmzettek megszltsa (szentek) – mind Pl stlusnak jellegzetes vonsai. Klnsen a Rm 1:1–7-tel val sszehasonltsbl tûnik ki, hogy a Psztori Levelek stlusa megegyezik Pl legfontosabb levele stlusnak ltalnos jellemvonsaival. A Psztori Levelekben megtallhatk a pli levelek legjellegzetesebb theologiai gondolatai is: az ingyen kegyelembõl, hit ltal val megigazts (1Tim 1:16; 2Tim 3:15; Tit 3:7), a trvny cselekedeteibõl val megigazuls elutastsa (2Tim 1:9; Tit 3:5), a szeretet, mint a parancsok clja (1Tim 1:5), fõleg, Istennek a Krisztusban kijelentett irgalmassgrl szl bizonysgttel rulja el Pl keznek nyomait (1Tim 2:5.12–17; Tit 1:4kk.), jellegzetesen pli eredetû az llamhoz val viszony theologiai megtlse (1Tim 2:1kk. Tit 3:1), a tvtantk elleni harc theologiai rvelse (1Tim 1:3–11; 4:1–11; 2Tim 2:14–4:3; Tit 1:10–16; v. Kol 2:15kk.), ezen kvl szmos apr trtneti mozzanat s szemlyes jellegû megjegyzs hamisthatatlan pli jelleget klcsnz a Psztori Leveleknek (1Tim 1:17–20; 3:14; 2Tim 4:9–21; Tit 3:12–14).

Igaz, hogy nhny sz hinyzik a rgebbi pli levelek szkincsbõl, viszont 306 j sz merl fel, a stlus emelkedettebb s inkbb rokon a zsid hellnista blcsessgirodalom stlusval, mint az elõzõ levelek stlusa. Igaz, hogy a hangnem nyugodtabb s a szavak ltalban hosszabbak, mint Pl ms leveleiben, de mindez nem dntõ bizonysg Pl szerzõsge ellen, mert minden pli levlnek megvan a maga sajtossga, a mr emltett rokon vonsokon kvl. Pl. a Rmai levlben 261 j sz van az elõzõ levelek szkincshez kpest. Az emelkedettebb stlus a helyzet komolysgbl kvetkezik, ui. a ksõbbiekben ltni fogjuk, hogy Pl utols leveleirõl van sz. A hellenista filozfiai nyelvhez val hasonuls a heretikus gnosztikus hellenista nzetekkel val tallkozsbl s vitbl, s a gylekezeteknek az j trtneti helyzetbõl addik. A csszrkultusz terminolgijnak fokozottabb hasznlata s alkalmazsa, mint mltsgjelzõknek Krisztus szemlyre s az dvtrtnet jellemzsre, a keresztynsg s a csszrkultusz az egyre fenyegetõbb sszetkzsnek az elõjele.

Az ezek utn megmaradt s megmagyarzhatatlannak tûnõ stilris eltrsek Pl elõzõ levelei s a Psztori levelek kztt, az kori levlrs mdszerbõl s Pl sajtos helyzetbõl rthetõk. Pl a leveleit munkatrsaival rta, akiknek nem egyszerûen szrl-szra diktlt, hanem – kori szoks szerint – elmondta gondolatait s irnyelveket adott. A munkatrsak lertk a levelet, Pl tnzte, esetleg javtott rajta s lttamozta. Ebbõl a helyzetbõl kvetkezett, hogy Pl Timotheust hat levelben trsszerzõknt emlti (1Thessz 1:1; 2Thessz 1:1; 2Kor 1:1; Fil 1:1; Kol 1:1; Filem 1). A Psztori Levelek esetben nyilvnvalan ms munkatrsa volt Plnak, hiszen Timotheus nem volt vele. A 2Tim 4:11–12-bõl Lukcs, de mg inkbb Tichikus szemlyre lehet kvetkeztetni. Ezen kvl tekintetbe kell venni, hogy Pl a 2Tim rsa idejn fogsgban volt, bilincsekben, ezrt sem rhatott sajt kezûleg. Valamelyik bizalmas munkatrsa foglalhatta rsba zenett. Akrhogyan ll is a dolog, brki vezette is a tollat a Psztori levelek rsnl, azok jellegzetesen Plnak, a pognyok apostolnak az alkotsai, a Pl zenett s rendelkezseit, theologiai s egyhzkormnyzati testamentumt tartalmazzk.

A levelek cmzettjei.

Timotheus Lisztrbl szrmazik, apja grg, anyja zsid szrmazs keresztyn volt (ApCsel 16:1). A 2Tim 1:5-ben Pl emlti Timotheus anyjnak (Eunik) s nagyanyjnak (Lis) a nevt, akiknek az igazi hitre emlkezteti az apostol szeretett tantvnyt. Pl, kzvetlenl a msodik misszii tja elejn, a Barnabssal trtnt szakts utn kapja mintegy isteni ajndkknt Timotheust, aki lete vgig leghûsgesebb munkatrsa (Fil 2:20) volt, szellemi hagyatknak rksv s munkja folytatjv lett. Timotheus elõszr Sssal egytt kisri az apostolt misszii utain (ApCsel 17:14k.; 18:5; 19:22; 20:4), hamarosan azonban nll feladatokat is kap. Pl athni tartzkodsa alatt Timotheust Thessalonikba kldi a gylekezet erõstsre (1Thessz 3:2). Ugyancsak klnleges feladattal megy a meghasonlott korinthusi gylekezetbe, hogy emlkeztesse a gylekezetet arra a hamistatlan evangliumra, amelyet Pl igehirdetse ltal nyertek (1Kor 4:17; 16:10). Fogsga idejn Pl azzal a feladattal kldi Timotheust Filippibe, hogy hrt vigyen neki a szeretett gylekezet helyzetrõl (Fil 2:19–23). ApCsel 20:4 szerint elksrte az apostolt utols jeruzslemi tjra. A Kol s a Filem levl tansga szerint fogsgban is ksrõje volt (Kol 1:1; Filem 1). A fogoly Pl bensõsges szavakkal emlkezik meg arrl a segtsgrõl s vigasztalsrl, amit Timotheus jelentett neki (Fil 2:22).

A Psztori Levelekben az apostol egykori ifj kisrõje mr felelõs evanglistaknt (2Tim 4:5) ll elõttnk, aki Kis-zsia gylekezeteiben Pl teljhatalm megbzottja, a gylekezeteknek pspkket, azaz felvigyzkat s lelkipsztorokat vlaszt, presbitereket rendel s egyhzfegyelmi gyekben dnt (1Tim 3; 5:22kk.), s tvtantk ellen vdi az evangliumot, a Krisztusrl szl apostoli bizonysgttelt. A 2Tim-ban a vrtan hall elõtt ll apostol hvja maghoz a leghûsgesebb tantvnyt, hogy rbzza testamentumt s szolglatnak folytatst (2Tim 4:9; 4:21). Legutoljra a Zsidkhoz rt levl ad hrt rla, amint fogsgbl szabadult (Zsid 13:23). õsi keresztyn hagyomny szerint Efzus elsõ pspke volt.

Titus Plnak pognybl lett keresztyn munkatrsa. Feltûnõ, hogy az ApCsel hallgat rla. Pl elõszr Gal 2:1-ben emlti. Elksrte Plt Jeruzslembe az apostoli zsinatra, ahol az oszlopapostolok s Pl megegyeztek a misszii mezõk felosztsban s a pognyokbl lett keresztyneknek a mzesi trvnyektõl val szabadsgban. Ksõbb, Timotheushoz hasonlan Titus is nll feladatokat kap. Pl megbzsbl õ viszi az n. „knnyek kztt rt levelet” a korinthusi gylekezetnk. Blcs magatartsval kibkti a gylekezetet az apostollal, s sszegyûjti a jeruzslemi gylekezetnek sznt szeretetadomnyokat (2Kor 2:13kk.; 7:13kk.; 8:6). Ugyancsak õ vitte ksõbb a 2. Korinthusi levelet, s ezzel elõksztette az apostol tjt a gylekezetben (2Kor 8:16–24). 2Tim 4:10-ben olvassuk, hogy a Rmban fogoly Pl Titust Dalmciba kldi. Titus vgl a krtai keresztyn gylekezetek szervezõje s vezetõje lesz, szintn Pl apostol megbzsbl (Tit 1:5). Õsi keresztyn tradci szerint 94 ves korban hal meg Gortinban, Krta szigetn.

A levelek keletkezsi helye s ideje.

1Tim felttelezi, hogy Pl s Timotheus a levl rsa elõtti idõben egytt munklkodtak Efzusban. Ezutn Pl elment Macedniba, ahonnan szban kldtt rendelkezsei megerõstsre s az idõkzben tmadt krdsek megoldsra segtsgl rja ezt a levelet Timotheusnak s a rbzott efzusi, ill. kiszsiai gylekezeteknek (1Tim 1:3).

A 2Tim rsnak idejn az apostol Rmban van, fogsgban (1:8.17), mint valami bûnzõ, bilincsekbe verve szenved az evangliumrt (2:9). Br elsõ trgyalsa kedvezõen folyt le, bizonytalan gynek kimenetele fell s szmol kivgzsvel 4:16–18; v.( 4:6.9.21). A Troasban hagyott kabtja, a Korinthusban maradt Erastus s a Miltusban megbetegedett Trofimus utalnak a fogsgba ess elõtti mûkdsi terletre (4:13.19–20). Titus levelbõl rteslnk, hogy a levl rsnak ideje elõtt kzvetlenl, Pl s Titus egytt munklkodtak Krta szigetn (1:5). Pl ezutn visszautazott a szrazfldre s Nikopolisban kvnta tlteni a telet (3:12). Mivel egyik levlben sem tallunk olyan hely- s idõmeghatrozst, amelyiket be tudnnk illeszteni az ApCsel-ben vzolt Pl-letrajz valamelyik helyre, j tmpontokat kell keresnnk a Psztori Levelek keletkezsi idejnek a meghatrozsra. Pl letnek egy ilyen, az ApCsel ltal fel nem jegyzett szakaszt valsznûv teszi az I. Kelemen levl feljegyzse (5:7), amely szerint Pl apostol halla elõtt mg Hispniban is mûkdtt. A Kr. u. 96-ban kelt I. Kelemen levl szerzõje mg az apostoli, õskeresztyn nemzedkhez tartozott s megbzhat adatai lehettek Pl lete vgrõl. Az I. Kelemen levl azt is lltja, hogy Pl a Nr fle ldzsek idejn Rmban halt vrtan hallt. A Rmai levlbõl tudjuk, hogy maga is szmtott Hispniba menni, hogy ott is hirdesse az evangliumot (Rm 15:24.28). Valsznû teht, hogy az elsõ fogsgbl szabadulva, a hispniai tjn mg egyszer megltogatta a kiszsiai s grgorszgi gylekezeteit. A Psztori Levelekben vzolt gylekezeti fejlõds s theologiai helyzet az apostol mûkdse legutols veire mutat. Ezek szerint a Titushoz s a Timotheushoz rt I. levelet kb. Kr. u. 63-ban rhatta Pl, a Timotheushoz rt II. levelet pedig Kr. u. 64-ben, kzvetlenl halla elõtt.

A levelek tartalma s theolgija.

Az 1Tim tartalma: 1. Timotheusnak a trvnyeskedõ tvtantk ellenben hatrozottan kell kpviselnie az ingyen kegyelembõl, hit ltal val megigazts evangliumi tantst (1:1–20). 2. A gylekezet helyes rendje, ha istentiszteletvel s letvel tmasztja al az evangliumi bizonysgttel hitelt (2:1–15). 3. A gylekezet vezetõinek, a pspkknek s a diaknusoknak feddhetetlen letûeknek s tantsra alkalmasaknak kell lennik (3:1–13). 4. A keresztyn hit foglalata (3:14–16). 5. A tvtantk aszketikus tanainak cfolata. Tants a helyes keresztyn nmegtartztatsra s kegyessgre (4:1–16). 6. Az zvegyekrõl s a presbiterekrõl (5:1–25). 7. A gylekezetekben lõ keresztyn rabszolgk magatartsrl (6:1–2). 8. A tvtantk leleplezse. Fõ jellemvonsuk a felfuvalkodottsg s a pnz szerelme (6:3–10). 9. Lelkigondozi tancsok Timotheusnak a hit harchoz (6:11–16). 10. Tancs a gazdag keresztyneknek (6:17–19). 11. A levl summja: Timotheusnak a feladata a hamistatlan evangliumi hagyomny megõrzse s harc a hamis tanok ellen.

A 2Tim tartalma: 1. Hlaads Timotheus hitrt. Vgyds a szeretett tantvny utn (1:1–5). 2. Timotheus ne szgyellje a fogoly Plt s az ltala kpviselt evangliumot, mint sok hûtlen munkatrs tette (1:6–18). 3. Timotheusnak az evangliumrt meg kell harcolnia az igaz harcot. „Militia Christi” (2:1–13). 4. A tvtantkat hatrozottan, mgis a szeldsg lelkvel kell megtrsre inteni (2:14–26). 5. A Krisztus visszajvetelt megelõzõ idõk jellemvonsa a tvtants (3:1–9). 6. Az apostoli hagyomny s a Szentiratok jelentõsge az igazsgban val megmaradshoz (3:10–17). 7. Pl nneplyes eskvel ktelezi Timotheust a vllalt szolglat elvgzshez, az evanglium s az apostoli kerygma megtartshoz (4:1–5). 8. A vrtan hall elõtt ll apostol szmadsa s remnysge (4:6–8). 9. A fogoly Pl helyzete s utols intzkedsei a gylekezetek rdekben (4:9–22).

A Titushoz rt levl tartalma: 1. dvzlet. Titus egyhzkormnyzi feladata Krtn: presbiterek s pspkk rendelse (1:1–9). 2. A tvtantk ellen Titusnak hatrozottan kell kzdeni (1:10–16). 3. A gylekezet klnbzõ kor s nemû tagjai megszentelt letkkel tegyek hiteless az evangliumi hitet s bizonysgttelt (2:1–10). 3. Isten kijelentett dvztõ kegyelme s emberszeretete j letet teremt bennnk. Ez megszentelt letre s emberszeretetre ktelez (2:11–3:8). 4. A tvtantk ellen egyhzfegyelmi ton kell eljrni, de Krisztus lelkletvel (3:9–11). 5. Intelem a gyakorlati keresztynsgre, a cselekvõ szeretet szolgl magatartsra. dvzletek (3:12–15).

A Psztori Levelek theologijrl a pli szerzõsg krdsnl mr rszletesen beszltnk. Ezek utn ennek a theologinak az indtkaira s fõbb tmira szksges utalni.

Az egyhz nvekedse, a gylekezetek szaporodsa megkvnta, hogy az evanglium hirdetsnek s a keresztyn szolglatnak megfelelõ kereteket adjanak az õsegyhz vezetõi. Fontos volt a charismatikus jelensgek sodr radatt partok kz terelni, hogy az ncl sodrs helyett megtermkenytõ erõ fakadjon belõle. A Psztori Levelek ennek az egyhztrtneti folyamatnak jelentõs dokumentumai. Az egyhz bizonysgttelnek egysge s hitele mindenek elõtt tanfegyelmet kvnt. Ezrt az apostoli kerygma-tl idegen tantsok ellen, ha szksg volt r, egyhz-fegyelmi ton is fel kellett lpni. Az egyhz bizonysgttelnek hatkonysga megkvnta az istentiszteleti fegyelmet is, de az egsz keresztyn letfolytats fegyelmt. A gylekezet szocilis problmknak megoldsra fontos volt a szeretetszolglat hatkony megszervezse. Mindennek a szablyozsra szksg volt presbitriumokra s lelkipsztorokra, azaz az egyhzkormnyzat megszervezsre. Mindennek szilrd alapja az „egszsges, jzan”, azaz hamistatlan apostoli tants Isten dvztõ szeretetrõl s ennek etikai kvetkezmnye, a mindenki elõtt nyitott, szeretetben szolgl gylekezeti let.

Irodalom.

B.t Weiss: Die Briefe Pauli an Timotheus und Titus, (Kritisch-exegetischer Kommentar ber das Neue Testament) 1902; Dibelius-Conzelmann: Die Pastoralbriefe, (Handbuch zum Neuen Testament 13) 1955; J. Jeremias: Die Brfefe an Timotheus und Titus, (Das Neue Testament Deutsch 9) 1963; G. Holtz: Die Pastoralbriefe, (Theologischer Handkommentar zum Neuen Testament XIII) 1965. E. F. Brown: The Pastoral Epistles, (Westminster Comm.) 1917; W. Lock: The Pastoral Epistles, (International Critical Comm.) 1924; E. F. Scott: The Pastoral Epistles, (The Moffat NT. Comm.) 1941; 1948; B. S. Easton: The Pastoral Epistles, 1947; F. D. Gealy: The Pastoral Epistles (The Interpreters Bible) 1955; Ch. K. Barret: The Pastoral Epistles (The New Clarendon Bible) 1962; C. Spicc: Les Eptres Pastorales, 19473; A. Boudou: Les Eptres Pastorales (Verbum Salutis 15) 1951.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints