//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- JSZVETSG Apostolok levelei - Jelensek
knyve
- JSZVETSG Apostolok levelei - Jelensek
knyve
:

KORINTHUSI GYLEKEZETHEZ IRT ELS LEVL Dr. Bolyki Jnos professzor

KORINTHUSI GYLEKEZETHEZ IRT ELS LEVL Dr. Bolyki Jnos professzor


A KORINTHUSIAKHOZ RT ELS LEVL MAGYARZATA

rta: Dr. Bolyki Jnos professzor

Bevezets

A vros.

Az korban a Peloponnsosi-flszigetet keskeny fldszoros (isthmos) vlasztotta el a grg flsziget tbbi rsztl. (Ma ezt a fldszorost csatorna szeli t.) Korinthus vrosa ennek dli rszn, teht a flsziget bejratnl plt, hadaszati szempontbl a nagy kiterjeds flsziget „kulcsa” volt. A fldszoros kt tengert vlasztott el, keletre az gei-, nyugatra pedig a In-tengert, illetve az ahhoz vezet Korinthusi-blt. A vrost ezrt „kttenger”-nek (bimaris) neveztk. Kiktje is kett volt, a keletre nz Lechaion s a nyugatra tekint Kenchreai. Ha valaki meg tudta fizetni a kt kiktt sszekt fasneken trtn hajvontats rt, tbb httel meg tudta rvidteni a flsziget krlhajzsa idejt, mely nemcsak hosszan tart, de veszlyes is volt akkoriban.

A vros trtnete az sidkbe (Kr. e. 2. vezred) nylt vissza. A Kr. e. 8–7. szzadban mr ers, npes, gazdag, gyarmatokat alapt, ipari s kereskedelmi kzpont. Klnsen kermiaiparrl volt nevezetes (korinthusi vzk). Tbbszr elpusztult azonban fldrengs vagy hbork kvetkeztben. Hnyatott sorst jellemezte a kzmonds: „Korinthus egyszer fnt, mskor lent”. Az Akhj Szvetsg kzpontjaknt kihvta maga ellen a rmaiak haragjt, s L. Mummius hadvezr Kr. e. 146-ban a fldig rombolta, lakit kiirtatta. Kb. 100 vvel ksbb Iulius Caesar jraalaptotta, fknt veternokkal s felszabadtott rabszolgkkal teleptette be. Csakhamar ismt nagyvross vlt, sok templommal (Apolln – ez a szenthely az egyetlen, mely a rmai pusztts utn is megmaradt –, Poszeidon, Dionszosz stb. tiszteletre). A vros melletti hegyen (Akrokorinthos) emelkedett Aphrodit istenn kegyhelye.

A vros – s ksbb a keresztyn gylekezet – trsadalma kis rszben jmd, szabad polgrokbl llt. Kzlk Erasztosz nevt (Rm 16:21.23), aki a vros oikonomosa – gazdasgi vezetje – volt, az satsok sorn megtalltk a vrosi sznhz romjai kztt. A latin felirat azt mondja el, hogy kzte volt azoknak, akik sajt kltsgkn kpadlt rakattak a sznhzba. Kriszposz egykor a zsinagga elljrja volt (ApCsel 18:8), Gaiusnak pedig a gylekezetet (vagy annak egy rszt) befogadni kpes hza volt (1:14). Ami igaz a gylekezetre nzve, alighanem az egsz vrosra nzve is igaz volt: nem volt kztk sok a nemes, gazdag s mvelt ember (1:26). Sokkal tbben voltak a kiszolglt katonk, kiktmunksok, hajsok, rabszolgk. Az ilyenek boldogan vettk, hogy a gylekezeti szeretetvendgsgen jllakhattak, illetve csaldtak, ha erre nem kerlt sor (11:20–22). A rabszolgk egy rsze tanult lehetett, pl. rnok, mint Tertius (Rm 16:22; akivel az apostol Korinthusbl ratta levelt Rmba, s akinek a neve: „Harmadik”-at jelentett, ami gyakori rabszolganv volt). A vrosi proletrok jelents rsze viszont rstudatlan maradt, nem tudta forgatni a grg szvetsget, gy kzenfekv volt, hogy a gylekezeti letben inkbb elragadtatott, pneumatikus „nyelveken szlsval” vett rszt. A vros fldrajzi helyzetbl (kiktk), trtnelmbl (gykrtelen telepesek), trsadalmi helyzetbl (hatalmasok s kiszolgltatottak) kvetkezett laza erklcse. Az Aphrodit-templom ezer papnje szolglta az rzki szerelem kultuszt a gazdagabb vendgeknek, de a szegnyebb negyedekben is kaphat volt olcs pnzrt a megvsrolhat szerelmi lmny. A Sztrabn fldrajztuds s utaz ltal idzett monds: „Nem mindenki utazhat Korinthusba” cloz arra, hogy a „korinthusi erklcsk” rossz hre messze fldn ismert volt.

A gylekezet.

A gylekezet alaptsnak trtnett az ApCsel 18:1–17-ben talljuk. Pl apostol msodik misszii tjn rkezett ide. Munkatrsakat tallt egy zsidkeresztyn iparos hzasprban, Akvilban s Priscillban, akik Klaudiusz csszr 49-ben kiadott rendelete alapjn a tbbi zsidval egytt tvoztak Rmbl s Korinthusban telepedtek le. Ksbb hozzjuk csatlakozott a kt rgi, kiprblt munkatrs: Szilsz s Timtheus is (ApCsel 18:2.5). Az apostol, szoksa szerint, a zsinaggban kezdte meg misszii igehirdetst, ksbb azonban az ottani ellenszegls miatt egy pognykeresztyn: Titius Justus hzban folytatta tovbb szolglatt. Isten kln kijelentsben biztatta Plt a munka folytatsra (ApCsel 18:9–11), ezrt msfl vig maradt a vrosban. A zsidk a rmai procurator (Galli, Seneca filozfus testvre) el vittk Pl elleni panaszukat, de a mvelt rmai nem kvnt beavatkozni az ltala „babonnak” minstett vallsi vitkba. Amikor Pl eltvozott, sok lelki ajndkkal kesked, de sok hitbeli erklcsi harccal megprblt, letkpes gylekezettl vett bcst.

A levl rsnak krlmnyei. A levl Efzusban keletkezett (16:5.8), ahol az apostol jabb grgorszgi tjt tervezte (ApCsel 19:21). Korinthusi tartzkodsa els zben elg pontosan meghatrozhat a rgszek ltal megtallt n. Galli-k segtsgvel, amire a proconsul hivatali ideje (Kr. u. 51/52) alapjn kvetkeztethetnk. A gylekezethez tbb vvel ksbb, kb. 54-ben rt levelt nevezzk els korinthusi levlnek. Ezt megelzen azonban mr rt nekik, amire az 1Kor 5:9 cloz. Az a levl elveszett. Ezutn kapott a gylekezettl egy erklcsi krdsekkel teli levelet, amit egy hromtag kldttsg (16:17) vitt el hozz. Erre val vlaszknt szletett meg az els korinthusi levl, mely itt-ott cloz (s vlaszol) a feltett krdsekre („Amirl pedig rtatok…”, 7:1; 8:1.4), a tovbbi levelezsrl a msodik levl bevezetse sorn esik sz.

A levlrs indtkai.

A gylekezetben foly prtoskods (1:10–15; 3:3–7.21–23) s a cgres bnk (5–6. r.) eltlse; a cmzettek ltal feltett krdsekre adott vlaszads szndka (7:1k.; 8:1k.); az istentiszteleti letben tapasztalhat visszssgok gygytsa (10:16–14:40); vgl a test feltmadsnak hirdetse a rajongkkal szemben, akik csak a „lelki” feltmadst vallottk (15. r.).

A levl gondolatmenete.

Mint a tbbi pli levlben, itt is mindjrt a bevezet sorokbl kiderl a m kzponti mondanivalja: „a keresztrl szl beszd… Istennek ereje” (1:18). Az egsz levl e kr a gondolat kr csoportosthat.

Bevezets (1:1–9).
I. A megfesztett Krisztus nem osztatott rszekre, ezrt a prtoskods: bn (1:10–4:21)
1. Az emberi blcselkeds prtoskodst szl – a keresztrl szl beszd egysget (1:18–3:23).

2. Az apostoli tiszt gyalzata: a kereszt gyalzata (4. r.).

II. A keresztrl szl beszdbl szent let kvetkezik (5:1–11:1)

1. Erklcsi visszssgok a gylekezetben (5–6. r.).

a) Vrfertzs s kapcsolat a parznkkal (5. r.).

b) Pereskeds a hitetlenek eltt (6:1–11).

c) A parznasg vtke (6:12–20).

2. Vlasz erklcsi krdsekre (7–10. r.).

a) Hzassg s egyedllt (7–10. r.).

b) Blvnyldozati hs (8:1–11:1).

III. A gylekezeti sszejvetelek a kereszt jegyben (11:2–14:40)

1. Asszonyok az istentiszteleten (11:2–16).

2. Agap s rvacsora (11:17–34).

3. A Krisztus-test lelki ajndkai, a gylekezet ptse a szeretet jegyben (12:1–14:10).
IV. A megfesztett Krisztus s a mi feltmadsunk (15. r.).

Befejezs (16. r.), dvzletek.

 

Irodalom.

Barrett, C. K.: A Commentary on the First Epistle to the Corinthians, 1971 2, BNTC; Bruce, F. F.: 1 and 2 Corinthians, 1971, NCB. Conzelmann, H.: 1. Corinthians, Philadelphia, 19812; Groscheide, F. W.: De Eerste Brief aan de kerk te Korinthe, Kampen, 1957. u. angolul: The First Epistle to the Corinthians, Grand Rapids, 19833; Hring, J.: La premire pitre de Saint Paul aux Corinthiens, Neuchatel–Paris, 1959; Kiss Sndor: A korinthusiakhoz rt els levl magyarzata, Jubileumi Kommentr, 1. kiads, 200–218., Lietzmann, H.: An die Korinther, Tbingen, 19494, HNT, 7.; Stange, E.: Die Korintherbriefe, Berlin, 1951. Schlatter, A.: Paulus, der Bote Jesu, Stuttgart, 1956; Szab Csaba: Az els korinthusi levl magyarzata W. Barcalay nyomn, Debrecen–Karcag, 1991; Wendland, H. D.: Die Briefe an die Korinther, Gttingen, 1963, NTD; 7.; Fascher, E.: Der erste Brief des Paulus an die Korinther, I., 1–7., ThHK, 1975; Wolff Ch.: Der erste Brief des Paulus an die Korinther, II., 8–16. Berlin, 1982, ThHK; Schrage, W.: Der erste Brief an die Korinther, I. 1–6., EKK, 1991. A 14. fejezethez: Theissen, G.: Psychologische Aspekte paulinischer Theologie (Gttingen, 1982), 271–332. A 15. fejezethez: Bolyki J.: A feltmads remnysge, RE XXXIX (1987. febr. 27–30.).

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!