4. PSALTERIUM UNGARICUM Dedikls Szenczi Molnr Albert 1607
PSALTERIUM UNGARICUM
DEDIKLS
(A Felsges Fejedelemnek s Urnak IV. Frigyes1 rnak, a Rajna-menti pfalzi Grfnak, a szent Rmai Birodalom els Vlasztjnak, Bavaria Hercegnek, stb. valamint kegyelmes Urainak kegyelmet s bkessget kvn az Istentl szve szerint.)
Fnyessges Fejedelemnek s Urnak Mric rnak,2 Hessen Tartomnygrfjnak, a katzenelbogeniek, dietziek, Zigenhan s Nidda stb. Grfjnak. Mint Kegyelmes Fejedel-meinek kegyelmet s bkesget az rtl kvn szve szerint.
Aristidesnek3 mez mondsa nkem kesnek ltszik, Felsges Fejedelmek, mellyel gy szl: „Illik Istennek bizonyra templomokat szentelni, az bcsletes embereket pedig knyveknek dediklsval tisztelni." Melly sententit4 annyval kvetek rmesben, mivelhogy ltom, hogy mg szent embereknl is az nem volt kelletlen. Mert szent Lukcs Evanglista az hatalmas Theofilust5 kt knyveinek dediklsval tisztelte. Melly Apastal kt knyvnek eggyikbl kivvn amaz mondst Szent Pternek az n dediklsomnak eleibe tszem: „Ezstm s aranyam nincsen nkem, az mi pedig vagyon, azt adom."
Bmutatom azrt s dediklom Ti Felsgteknek az Dvid zsoltrit, mellyeket nagy munkval magyar nyelvre fordtottam s az franciai ntkra s' az Lobvasszer Ambros Doktornak6 nmet versei szerint formltam s szveszortottam, mostan pedig f bartimnak indtsokbl az kzsg kz kibocstom, s azrt bocstom az Ti Felsgetek neve alatt ki, hogy az n hlaad voltomnak s Ti Felsgtekhez val tiszteletemnek valami jele lgyen, s ez Ti Felsgtek Nmetorszgban tlem ratott knyvnek az n fldemi np kzt bcsleti regbljn.
De ez n dediklsomban - ktsg nlkl - sokan sok hibt tallnak, de kivltkppen kettt ronglnak legtbben. Hogy tudniillik ez magyar nyelven rott knyvnek Dek elljr beszdet tszek eleibe; ismt, hogy Nmetorszgnak ez kt tndkl Fejedelminek idegen nyelven val rst dediklok.
Annakokrt erst okaimat, melyekkel ez merszsgre indttattam rvideden elhozom. s elsszer pedig: ltom nem ritkn lenni ez mostani idben, hogy az kznyelven val rsoknak Dek elljr beszdet tegyenek elejkbe. Plda erre az Lobv7`asszer Ambros Doctornak zsoltrosknyve7` - kinek vezet zsinrjt kvettem ez fordtsban - Lipsiban 1594. s az Magyarok dolgairl val Nmet Krnika8 Casselba 1600. esztendben, Dek elljr beszdekkel voltak nmetl kibocsttatva; s vagyon magyar knyv kezemnl, mellyet hasonlatoskppen Dek dediklssal nyomtattak ki Bcsben.
Hogy pedig ez knyvemet Ti Felsgteknek szvessggel akartam dediklni, ugyanazon erssgekkel indttattam arra, azmellyekkel n elttem az tiszteletes frfi, Spethe Andrs9, ezen ntkra Dekul rt zsoltrit az Ti Felsges neveteknek dediklta, mellyeket rvidsgnek okrt elhagyok.
Mert nyilvn vagyon mindeneknl, s idegen nemzeteknl is mr rgen megtudatott, melly dicsretesen rdemlettenek az Ti Felsgtek eleji az zsoltrknyvrl, az Szentrsrl s az hvek seregirl; mostan is melly kegyes dicsretet rdemeljenek Ti Felsgtek az Krisztus Anyaszentegyhztl, s az rstudk renditl, rti az egsz keresztyn fld kereksge. Azoknak pediglen, kik ez dediklt knyvnek idegen voltt vetendik szememre, mezt tszem ismt elejekbe, azmint elsszer is akartam, hogy bnatomra vagyon az nkem, hogy sem aranyi, sem ezsti mltsg rst nem hozhatok el; tudom azonkzben, hogy az Fejedelmeknek nem mindenkor csak az hasznosok s szksgesek, hanem nha mg az ritkk is s idegen ajndkok is kedvessek szoktak lenni. Tudjk meg osztn ez szememrehnyk azt is, hogy n ksz vagyok minden szidalmat inkbb elszenvedni, hogynem hlaad voltomnak valami jele nlkl kimenni Nmetorszgbl, gymint tansgomnak csendesz partjrl, holott ez tizenhat esztendkben idmnek majd hason felt ltem el.
Az Te Flsged Hailderbergai Academijban pedig, Felsges Vlasztfejedelem - azhol ez zsoltrokat gy nekelni tanoltam -, t esztendnl tbbig jttemnnyel l tantvny voltam, s Te Flsged n hozzm s mg illyen szemlyekhez val bvsges adakoz voltt gyakran lttam s vttem eszembe. Idmlvn pedig, ez elmlt tlen Felsged engem kegyessen az Sapientia Collegiom10 Tantinak asztalhoz helyheztettt. Mellyekrt hogyha hlaad voltomnak semmi bizonsgt nem jelentenm, mltn hlaadatlannak tartathatnm.
Te Felsgedet pedig, Hatalmas Mauriti Fejedelem, mint egy mi idnkbenfnyl, az zsoltrnekl Dvidnak fit, Salamont, gy tiszteltem mindenkor s bcsllttem. Tovbb, hogy ezeltt hrom esztendvel, midn az Csszr udvrnl az n Dictionariomomnak11 bjelentsben volnk Prgban, az Csszr felsge Mathematicahoz val szerszmos hzban, tallkoztam az Te Flsged asztronmusira, kik ltvn azt, hogy az n dedikllsom Csszr felsgnek nem ltt kedvetlen, dicsrvn Te Flsged kegyes voltt, intettenek engem, hogy Ti Flsgteket is valaha effle alkolmatossggal kszntenem.
Melly ints elmmbe mlyen bhatolvn megmaradt nnlam; megjjolt pedig az elmlt esztendben, midn Noribergban12 ` Te Felsged rnyka alatt n s az n tantvnyim, az nemes Stentzingusok,13 ez vrosnak nzelgetnk szp kessgit s trhzait.
Harmadnap utn pedig, hogy Te Flsged Ratisbonai14 tban megnzelgetsvel mltztatn az Altofirumbli15 Academia collegiomt - holott akkor fordtottam ez zsoltrokat - fogadst tttem menten, hogy ha Isten kegyelmbl ez knyv megkszl, Te Flsgednek is offerlom16. Ez n szndkomat osztn Haidelbergban17 megersttte az Nagysgos ifj az Ksmrki Tkli Mikls,18 megbeszlvn azt, hogy Te Flsgedet az nasszoviai nevezetes Vrban, Dillenburgan, magyarol szlni hallotta. , sok tudomny Fejedelem!
Ezek voltak okai, Felsges Fejedelmek, az n szndkomnak ez zsoltrknyvnek Ti Felsgteknek dedikllsa fell, mellyet Isten ajndkbl elvgeztemaz noribergaiak Academijban, minekeltte azt az dghall hre meghbortan, s osztn az bcsletes frfinak, az franciai nembl val Bosius Kelemennek19 nkem nagy jakarmnak hv segedelmibl, rvendetesben kesgettem. Imr pedig kes formban kinyomtattatvn kznsgess tszem az tiszteletes embernek, tigurumi20 m Holls Christofnak21 az herbornai22 tuds knyvnyomtatnak, nkem bizodalmas jtevmnek dicsretes gondviselsbl, ki ez Szent Dvid zsoltrit, mint egy Istennek fogadsbl grt knyvet gy akart az mhelybl kibocstani, hogy ez hallos idben Isten tet ez ideig az vivel egyetemben pen megtartotta, s elhivn azt, hogy ezutn is kegyessen meg akarja rizni.
Ez knyvet annakokrt, Flsges Fejedelmek, melly azeltt is sokkppen Ti Flsgtek, s mostan ez eurpai ennyi sok nemzetek fordtsa utn nltalom magyar zubbonkntskbe ltztettt, s illy segedelemmel kesttettt, s Ti Flsgtek dicssges neveinek dedikltatott, tiszteletesen s alzatosson offerltatott, tekintstek, krlek, kedves orcval s az rgi kirlyoknak pldjokat nzvn - kik, azmint olvassuk, csak az paraszt ajndkokat sem vetettk meg, ha mellyek egygysgbl23 elejekben vitettenek - fogadjtok el kegyes kzzel, s az tbb nktek dediklt knyvek kztt - kikvel egsz knyvtarthely megtelnk - ennek br csak az utols helyet engedjtek, nem az ajndknak kisded voltt24 nzvn, hanem az bjelentnek hlaad voltt s jszndkt javalvn.
s azmint msutt az Csszr felsgtl alzatoson krtem, gy most Ti Felsgteket is, kik ez Birodalomban az Csszri Felsghez kzelb val helyen, az Csszr felsge Atyjafiaival, az Ausztriai Fhercegekkel egyetemben hatalommal s nagy jsgokkal tndkltk, feltte igen krem, hogy nemcsak nmagamat, hanem az egsz magyar nemzetet - mellynek ez knyv kivltkppen szolgland - j akaratjokkal s kegyessgkvel mltztassa Felsgtek. Kit ha Felsgtektl megnyerendek, azmint remnlem, hlaad voltomat meg igyekezem mutatni egsz letemben, s egyebeket is hasonl igyekezetre szndkozom flindtani. Legyetek egszsgben, Felsges Fejedelmek!
Az r Isten Ti Felsgteket tartsa meg j llapatban, lgyen veletek, Tteket Szentlelkvel igazgasson, s mindennm ldsival kestsen s regbtsen bvsgessen.
Herbornban, Pnkesd innepiben, az rnak 1607. esztendejben.
Ti Felsgteknek Alzatos Szolgja:
Szenci Molnr Albert
1 IV. Frigyes (1574-1610) 1592-tl pfalzi vlasztfejedelem. Uralkodsakor Heidelberg a klvinista kultra fellegvra volt.
2 Mric (1572-I632) - 1592 s 1627 kztt hesseni vlasztfejedelem, sok nyelvet ismer, tuds s tudomnyprtol fejedelem volt. Molnr Albertet sokflekppen tmogatta, az megrendelsre rdott a Magyar Grammatika (1610).
3 Ariszteidsz (119-189) - grg sznok, filozfus.
4 sententia (szentencia) = blcs monds
5 Theophilus - Lukcs neki ajnlotta Evangliumt s az Apostolok cselekedeteirl szl knyvt. Nevn kvl nem tudunk rla semmit.
6 Ambrosius Lobwasser (1515-1585) - jogsz doktor, Meissenben, majd Knigsbergben fejedelmi tancsos s kancellr.
7 Der Psalter des Knig(ichen Propheten Dauids. Leipzig 1573. A Szenci ltal hasznlt 1594-es kiads az elhunyt szerz korrektri alapjn javtja az els kiads hibit. A latin elszt a szerz fia, Fabianus Lobwasser rta.
8 Wilhelm Dillich: Ungarische Cronica, Kassel, 1600.
9 Andreas Spethe ksztette a genfi zsoltrosknyv nagyon elterjedt latin fordtst.
10 A heidelbergi egyetem rsze. Molnr Albert i6o6. november 4-n kerlt tanrai asztalhoz.
11 Dictionarium Latinoungaricum-Dictionarium Ungaricolatinum, Noribergae 1604. 12 Noriberga= Nrnberg
13 Stnzing (Stenzingus), Sebald - gyermekeit 1605-tl Molnr Alberttel neveltette.
14 Ratisbona = Regensburg
15 Altofirum = Altdorf
16 offerlom = ajnlom
17 Haidelberga = Heidelberg
18 (Ksmrki) Thkly Mikls - Thkly Sebestynnek, Monr Albert prtfogjnak fia. 19 Clment Dubois - Majna-Frankfurtban, majd Hanauban a meneklt hugenottk leksze.
20 Tigurum = Zrich
21 Christophus Corvinus 1552-1620) - hernborni akadmiai nyomdsz, tipogrfiai s filolgiai felkszltsge miatt egyarnt nagy hrben llt.
22 Herborna = Herborn
23 egygysgbl = alzattal, tiszta szvvel
24 A zsoltrosknyv mrete 7 x 11,5 cm.
|