6. A hit ereje s hatalma.Hberekhez rt levl 11,24-27.
4. A HIT EREJE S HATALMA.
Hberekhez rt levl 11, 24 tl 27.
nnepl Gylekezet! Szeretett Testvreim!
Szeretettel kszntelek benneteket, a mi Urunk Jzus Krisztus nevben. szinte rm szmomra, hogy amikor elszr jrok ebben a szp faluban, e nagy idket ltott tjon, mely mr a rmaiak korban meglt hely volt, s ahol az apostagi rten elkerl faragott kvek, egy hajdani falurl reglnek a ksi utdoknak, nagy rm, hogy a Krisztus evangliuma kvetsgben jrhatok.
Ez a 128. Templom, amelyben Isten jvoltbl hirdethetem a szabadt s megtart evangliumot. s ahogyan a Reformtus Templomokrl rt kt ktetes szp munkban nzegettem a csszri templom kpt, nagy melegsg jrta t a szvemet: Mert amg templomaink tbbsge „csupaszon”, vagy egykt eljrval van lefnykpezve, addig a csszri templom krl ott szorong a fehr ruhs lnyok, fehr fejkends asszonyok s fekete ruhs frfiak nagy, sr gylekezete. Amikor pedig azt olvastam: volt id, midn a csszri klvinista gylekezet csak ingovnyra pthetett templomot, s mivel az ingovnyt nem volt szabad feltlteni, „az els vekben a hvek trdig r vzben hallgattk a prdikcit, mg kzelebb kerlt szvemhez a csszri gylekezet, s nagy rmmel jttem kztek, hogy ezen a szp nnepen plhessnk egyms hite ltal, a titek s az enym ltal.
A HITRL
A Zsidkhoz rt levl 11, fejezete, melybl az alapige val, a hitrl s a hitnek pldakprl szl. Hsszor hangzik fel benne a nagy refrn: hit ltal. Az istentiszteleten felolvasott szakaszban is htszer kondul meg, mint a nagy harang zgsa: hit ltal… s azt akarja belezgni szvnkbe, hogy a hit er, s hatalom.
Mzes letben s npe letben is megtart ernek s hatalomnak bizonyult. Madch Imre, Az ember tragdijnak halhatatlan szerzje, Mzesrl rt drmjban ezt gy fogalmazta meg:
„A hit, s a hsg Tartja csak fenn npt Izrelnek.”
Ez gy igaz, az jszvetsgi egyhz, s gy igaz szeretett magyar reformtus egyhzunk letben is: A hit s a hsg tartja csak fenn, npt Izrelnek.
s meg kell, hogy krdezzelek testvr: Hogyan llsz a hitnek dolgban. Nem azt mondom, hogy ezt ne vedd szemlyeskedsnek, st ellenkezleg arra krlek, hogy ezt vegyed szemlyesen hozzd szl krdsnek: Milyen hites van? Nem tettl e gy a hittel, mint az reg btorokkal nem egyszer az reg szlkkel tesznek az emberek. Mivel, azok nem illenek bele az j laksba, kiteszik ket a hts konyhba, vagy mg tovbb. Sokan gondoljk a hitrl is, nem illik bele az j laksba, az j krnyezetbe, az j letformba kiteszik az letkbl. Aztn nem rtik, hogy mirt lettek olyan idegesek, olyan nyugtalanok, mirt van annyi hborgs az letkben. Azrt, mert a hitetlenek olyanok, mint a hborg tenger, amelynek vize iszapot s srt hny ki, ahogyan prftja ltal mondja Isten.
Azrt ezen a szp nnepen, az istentisztelet csendjben figyeljnk arra a hitre, mely er s hatalom az emberi let legvltsgosabb idszakban.
A SZLK HITE.
Az, az id, amelybe alapignk elvezet bennnket ppen gy a szenveds, megalztats s ldzs ideje volt, mint az, amelyre ezen az nnepen emlkeznk. Kegyetlen kirlyi parancs volt rvnyben, az jszltt fikat meg kell lni. Ebben az idben szletett Mzes. Ha mskor nagy rme a szlknek Amrnak s Jkbednek, hogy fik szletik, hogy megremeghetett a szvk, amikor megtudtk, hogy fik lett. De hittek, s hitk legyzte a flelmet. Rejtegettk szvk szp magzatt, hrom hnapig rejtegettk, mg kigondoltk a megtartats tovbbi mdjt is. Mzes blcsjt, teht a hit btorsga s bizodalma ringatta. Bizony boldog gyermek, akit hitben vllalnak, s hitben nevelnek szlei! Ugye ebben a falban is vannak fiatal hzasprok, akik hitben vllaljk a gyermekldst, s a gyermeknevelst. ldja meg ket az Isten!
SZEMLYES DNTS
A gyermek sorst a szli dntsek hatroztk meg. s ez gy is van rendjn. Amikor azonban felntt lesznek a gyermekek, mr maguknak kell vlasztaniuk: merre, hogyan. Ott mr csak tancsot adhatunk. gy volt Mzes letben is. Mikor felntt lett, neki kellett dntenie, hogy hova tartozik: az uralkodkhoz, vagy a szenvedkhz. Hallottuk, hogy Mzes, az Isten npt vlasztotta. Ahogyan a Biblia mondja: az Isten npvel val egytt-nyomorgst.
Testvr, hogy csillagos torny reformtus templomban kereszteltek bennnket, s hogy ahhoz a nphez tartozunk, melynek himnuszv lett Mzes zsoltra: Te benned bztunk eleitl fogva, ez nem tlnk van. Ez szleinktl van. k akartk, hogy ezt a hitet, az hitket valljuk mi is. Ugye nem is neheztelnk ezrt rjuk? Ugye ti is azt mondjtok: ldja meg az Isten az desanykat, des-apkat, akik imdsgra, zsoltrverse tantjk a gyermekeiket! De tudod, ugye Testvr, hogy ez nem elg.
Tudod-e, hogy a szemlyes dnts elkerlhetetlen? gy mondom: nem elg, ha csak test szerint szletnk bele a Jzus Krisztus magyarorszgi reformtus egyhzba. Bele kell szletnnk Llek szerint, vztl, Llektl, fellrl, mert e nlkl csak betantott emberi parancsolat, szp de lassan sorvad hagyomny a vallsunk, a hitnk, de nem lktet benne Llek s let.
FRFIAS SORSVLLALS.
Most pedig arra teszek hangslyt, amit alapignk is hangslyoz, hogy Mzes felntt volt, amikor vllalta az Isten npvel val egytt nyomorgst. S ezzel egsze kzel rkeztnk mai nnepnkhz. Nem szabad ugyanis felednnk, hogy azok a prdiktorok s tantk, akik a nyugodt, csendes, bks let helyett a szenvedst, a haztlansgot, st a mrtrhallt is vllaltk, ahogyan Svjcban rtk rluk: tlegelst, lenyrst, hajszt, brtnt, hadiglyt trtek Krisztus hitrt mind felntt frfiak voltak. Kzttk az egyik legfiatalabb, Kocsi Cserg Blint volt.
De 27 vesen mr is rektor, professzor a hres ppai kollgiumban. Sllyei Istvn pedig a ppai prdiktor, a dunntli egyhz-kerlet pspke 46 ves volt Szilvsi Istvn a csszri gylekezett ldott emlk mrtr prdiktora pedig 56 ves volt, amikor Pozsonyba idztk. Ugye frfitestvreim, az ember 46 s 56 ves korban mr nem fiatalos meggondolatlansggal, ifji heveskedssel rendezi lete sorst!
Nos, rtjk-e, br rtennk, hogy ezen a szp augusztusi vasrnapon az, az zenet hangzik felnk, hogy a hit teszi igazn frfiv a frfit. Brcsak ne felednnk Klvin Jnos tantst, aki szerint minl puhbb valaki s minl kevsb frfias lelklet, annl kisebb a hite. J volt hallanom, hogy a csszri gylekezet, frfias gylekezet. Azon ritka, gylekezeteink, kz tartozik, ahol ltalban tbb az igehallgat frfi, mint n. Szvbl kvnom, hogy ez gy legyen a kvetkez nemzedkben is: felntt, frfias, megfontolt dnts, az Isten hvogat szavra felels legyen az letetek: akik inkbb vlasztjk az Isten npvel val egytt-nyomorgst, mint a bnnek ideig-rig val gynyrsgt, mert Egyiptom kincseinl nagyobb gazdagsgnak tartjk a Krisztus gyalzatt.
KRISZTUSNAK GYALZATA
Ezzel elrkeztnk alapignk befejez tantshoz: Mi a magyarzata annak, az egybknt rtelmetlennek tn dntsnek, hogy Mzestl, glyarabjainkon t, mind az idknek vgig, a hitvallk mindig az Isten npt vlasztjk, vele egytt a szenvedst, a nyomorgst?
Mirt teszik ezt? Azrt mert megismertek Valakit, mert a szvkbe fogadtak Valakit, mert az letk Urnak s parancsoljnak fogadtk el azt a Jzus Krisztust, Aki az eltte lv rm helyett a gyalzattal nem trdve vllalta a keresztet s az Isten kirlyi szknek jobbjra lt.
Isten rizzen bennnket attl, hogy az ilyen nnepi megemlkezsek rgi sebek felszaggatsa, felekezetek kztti bktlensg munklsa, felekezeti ggnk tpllsa. Vagy mltunk konzervlsa legyen. Egyetlen igaz s Istenes clja az, hogy a Szilvsi Istvnok s Sllyei Istvnok frfias hite s hsge is megerstsen bennnket abban, hogy minket a bizonysgtevknek nagy fellege vesz krl. Neknk is le kell tennnk minden renk nehezed terhet s a bennnket, megkrnykez bnt; llhatatossggal kell megfutnunk az elttnk lev kzdtrt, Jzusra a hitnk szerzjre s beteljestjre nzve Jzus Krisztus engedelmessgbl, rtnk val szenvedsbl mertve, hogy lelknkben megfradva el ne csggedjnk!
men Csszr (Komrom megye)
1976. augusztus 15. Glyarab nnep.
|