01 - 11. SSZELLTOTTA: KLVIN
FRANCIAORSZG REFORMTUS EGYHZAINAK HITVALLSA
SSZELLTOTTA: KLVIN JNOS 1559
FORDTOTTA CZEGLDY SNDOR 1912
Az olvaskhoz
Mivel a Franciaorszgban lefolyt hbor zavarai alatt, nagy bnatra a derk furaknak, kik maguk is knyszertve voltak fegyvert ragadni, sok hamis rgalom terjedt el ellenk, hogy ezek Isten igazsgt az szemlykben gylletess tegyk, knytelenek voltak akkor nyilvnossgra hozni nhny nyilatkozatot, hogy becsletket megvdjk. Most, hogy Istennek tetszett irgalommal tekinteni Franciaorszgra s neki bkessget adni, s hogy a megrgalmazottak cselekedett felsge s a tancsa helyeselte, gyhogy tbb semmi szksg sincs a mentegetzsre, knnyen trhet, ha az a baj, mely ugyancsak sokig tartott, mintegy eltemetve marad, spedig azok szerencstlensgre, kik valamikppen meg akarnk a kzbkessget zavarni. Mindamellett, mivel tbb tudatlan ember, rosszul lvn rteslve arrl a tudomnyrl, amely ellen harcolt, mg mindig oly megtalkodott, hogy borzalommal s utlattal viseltetik irnta, nagyon is hasznosnak ltszott kzrebocstani ezt a hitvallst, mely a fent jelzett alkalommal kldetett el a birodalom csszrnak s rendeinek, kik a frankfurti birodalmi gylsre gylekeztek ssze; de mivel minden kzlekeds el volt zrva, nem juthatott el odig. Igaz, hogy ez a hitvalls mr idejt mlt dolognak tnhetik fel; mgis, ha mindent jl megfontolunk, ma ppgy, mint egykor, alkalomszer, s Isten kegyelmbl ilyennek fogja mutatni az eredmnye is. De brmint ll is a dolog, kr volna, ha ily j dolog gy maradna, mintha elveszett volna, mivel sokflekppen hasznlhat.
Hitvalls
1. A franciaorszgi egyhzak jogos vdekezse
Sire,* mi nem ktkednk, hogy mita a mi nagy szomorsgunkra ezek a zavarok tmadtak Franciaorszgban, nmelyek arra trekedtek, hogy gynket Felsged eltt gylletess tegyk; s hogy ti is, Fensges Fejedelmek, sok kedveztlen hrt hallottatok, ami titeket haragra ingerelhetett ellennk. mde mindig remltk s most jobban remljk, mint brmikor, hogy ha meghallgattatst tallunk nlatok vdekezsnk eladsra, azt elfogadjtok, mihelyt egyszeren megismeritek a valdi tnyllst.
2. Az egyhzak klnbz nyilatkozatai
m az igazsg az, hogy mi mr elz alkalmakkor sok nyilatkozatot tettnk kzz, melyek ltal az egsz keresztyn vilgnak rteslnie kellett rtatlansgunkrl s becsletessgnkrl, s hogy az, mintha mi lzadsokat akartunk volna tmasztani a kirly, az Isten utn egyedli legfbb fejedelmnk s urunk ellen. Oly tvol llott tlnk, hogy ellenkezleg: letnket s javainkat tettk kockra ebben a hborban, hogy fenntartsuk a felsbbsget, amely neki jogos tulajdona, s rendeleteinek tekintlyt, aminthogy felsgnek valsggal nincsenek is ragaszkodbb, engedelmesebb s bksebb alattvali, mint amilyenek mi vagyunk, s amilyenek mindvgig maradni is akarunk. Ezrt anlkl, hogy azoknl a dolgoknl idznnk, amelyek mr elbb elgg kifejtettek, jelenleg elgsges lesz felmutatni, hogy min az a valls, amelynek gyakorlatrt – amit pedig a kirlynak, a mi legfbb urunknak rendeletei elismertek – knytelenek voltunk magunkat fegyverrel vdelmezni. Halljuk ugyanis, hogy rosszakarink, kik-nek nincs okuk, amirt minket rgalmazhatnnak, hamisan s fonkul rgalmazzk Szent Felsged eltt, Sire, s elttetek, Fensges Fejedelmek, a vallst, amelyet kvetnk, s tbb dolgot elhitetnek veletek, hogy titeket attl megundortsanak, gy, hogy ha nem nylik alkalom vdekezsre, gynket az ily rgalmak teljesen elnyomjk.
3. Hitvallsaik
Igaz, hogy a franciaorszgi egyhzak hitvallsa, amelyhez ragaszkodunk, nmileg segthetne ezen a bajon; mivel ugyanis kt alkalommal nneplyesen tnyjtottk azt a kirlynak, legfbb urunknak, s ebbl vilgosan lthat, mi a mi hitnknek sszege. Enlkl bizonyra nem vrtunk volna annyi ideig, hogy megtiszttsuk magunkat azoktl a hamis csrlsoktl, melyeket ellennk forgalomba hoztak. Nem azrt, hogy a rgalmazk szja valahra bezrassk, hanem amennyiben ktelessgnk minden fradsggal s buzgalommal azon lenni, hogy becsletessgnk ismeretes legyen s, hogy szemlynk ne legyen botrnkozs alatt. Teht abbl a sokkal fontosabb okbl, hogy hitnk tiszta egyszersge legyen ismeretes, s ekknt a gonoszoknak ne legyen nyitva a szjuk arra, hogy kromlst szljanak az evanglium igazsga ellen. Ennlfogva, Sire, tancsosnak gondoltuk ezt a rvid sszefoglalst Felsgedhez irnytani, s hozztok, Fensges Fejedelmek, hogy azon hit mellett, amelyet mi kvetnk, sajt keznk alrsa tegyen bizonysgot. S mivel mi azt hajtjuk, hogy Felsged eltt, Sire, becsletben lljunk, azon tisztelet folytn, amellyel Felsged irnt viseltetnk, s ti irntatok is, Fensges Fejedelmek, alzatosan esdeklnk elttetek, s krnk, hogy ez a hitvalls talljon elfogadtatst, hogy meghallgattassk s jindulat figyelem trgya legyen.
4. Istenrl s a Szenthromsg hrom szemlyrl
Elszr is nneplyesen kijelentjk, hogy mindazon cikkek kzl, melyeket a rgi zsinatok llaptottak meg Isten vghetetlen szellemi lnyege, a hrom szemly megklnbztetse, a kt termszetnek a mi Urunk Jzus Krisztusban val egyeslse tekintetben, mindazt elfogadjuk, amit ott akkppen hatroztak, mint amit a Szentrsbl vettek ki, mert egyedl ezen kell alapulnia hitnknek, minthogy csakis Isten illetkes s alkalmas tan annak eldntsre, hogy min az fensge.
5. A Szentrsrl s Krisztus kt termszetrl
mde, amint az - s jszvetsget tartjuk hitnk egyedli szablyozjnak, gy elfogadjuk mindazt, ami vele megegyez, aminthogy hisszk, hogy Isten egyedli lnyegben hrom kln-szemly van, s hogy a mi Urunk Jzus valsgos Isten s valsgos ember lvn, a kt termszetet akknt egyestette magban, hogy azok azrt mgsem zavarodnak ssze. Ezrt krhoztatjuk mindazon eretneksgeket, melyeket hajdan krhoztattak, gy az arinusok, szabellianusok, eunominusok s a hozzjuk hasonlk eretneksgt, mint a nestorinusokt s eutychinusokt. s Isten ne adja, hogy meg legynk fertztetve ezekkel az brndozsokkal, amelyek megzavartk az egyetemes egyhzat abban az idben, amikor mg tiszta llapotban volt.
6. Az eltrsek sszegezse
Ennlfogva mindazok a klnbsgek, melyek kzttnk vannak, a kvetkez pontokra irnyulnak: mire kell tmaszkodni az dvssgnkbe vetett bizodalmunknak, hogyan kell Istent segtsgl hvnunk, s mi a mdja annak, hogy t jl s ktelessgnk szerint szolgljuk? Azutn vannak oly pontok is, amelyek ezeknek fggelkei, ti. min az egyhznak igazi llapota, mi a preltusoknak s a psztoroknak ktelessge, s milyen a skramentumok termszete, ereje s hasznlata.
7. dm buksrl
Hogy jl tudhassuk, miben ll az emberek igazi dvssge, tudnunk kell, milyen az llapotuk. Mrmost mi azt tartjuk, amit a Szentrs tant, hogy ti. dm buksa ltal az egsz emberi nemzet gy megromlott, hogy termszettl fogva mindnyjan krhozottak s elveszettek vagyunk, spedig nemcsak ms bne ltal, hanem mivel anynk mhtl fogva bnsk vagyunk, s mivel Isten minket joggal krhoztat-hat, mg ha nincs is semmi kls esemny, amely ltal a krhozatot megrdemelnnk.
8. Az eredend bnrl.
St azt tartjuk, hogy az eredend bn olyan megromls, amely rzkeinkre s rzleteinkre oly mdon terjedt ki, hogy a helyes rtelem s sz megromlott bennnk, s mi sttsgben tvelyg szegny vakok vagyunk, s akaratunk mindenfle gonosz kvnsgoknak al van vetve, telve van lzadssal, s magt egszen a rossznak adta. Egyszval, hogy mi szegny foglyok vagyunk, kiket rabul ejtett a bn zsarnoksga. Nem mintha a rossz cselekedetre nem hajtana a sajt akaratunk gy, hogy ne tudnk minden bnnk vtsgt egyebv visszavetni, hanem mivel dm gonosz trzsbl szrmazvn nincs bennnk egy csepp er sem arra, hogy jt cselekedjnk, s mivel minden tehetsgnk bns.
9. dvssgnk forrsa.
Ebbl azt kvetkeztetjk, hogy dvssgnk forrsa s eredete tisztra Isten irgalma, mivel nem tallhat bennnk semmi mltsgot, ami arra vezetn, hogy minket szeressen. Rossz fk is lvn, nem teremhetnk semmi j gymlcst, s ennek kvetkeztben nem elzhetjk meg Istent, hogy magunknak eltte kegyelmet szerezhessnk, vagy rdemelhessnk. mde sznalommal tekint rnk, s hogy hozznk kegyelmes legyen, s bennnk irgalmassgt gyakorolja, nincs ms oka, mint a mi nyomorsgunk. Mi hasonlkppen azt tartjuk, hogy az a jsg, melyet velnk szemben kifejt, abbl szrmazik, hogy minket a vilg teremtse eltt elvlasztott, e cselekedetre nem keresve sehol okot nmagn s j tetszsn kvl. s me, ez a mi els alapelvnk, hogy ti. mi annyiban vagyunk kedvesek Isten eltt, amennyiben neki gy tetszett, hogy minket mg szletsnknek eltte gyermekeiv fogadjon, s ily mdon klns eljog alapjn kivont minket abbl az ltalnos tokbl, amelybe minden ember elmerlt.
10. A Jzus Krisztusban val hit.
mde mivel Isten tancsa, terve megfoghatatlan, megvalljuk, hogy az dvssg elnyerse vgett ahhoz az eszkzhz kell fordulnunk, melyet Isten rendelt. Mi ugyanis nem vagyunk azon eszelsk kzl valk, akik Isten rk eleveelrendelsnek rgye alatt nem tartanak szmot arra, hogy egyenes ton jussanak el az letre, amely neknk meggrtetett, hanem inkbb azt tartjuk, miszerint abbl a clbl, hogy Isten minket gyermekeinek valljon, s mi errl teljesen bizonyosak legynk, a Jzus Krisztusban kell hinnnk, mivel egyedl benne kell keresnnk dvssgnk teljes sszegt.
11. Istennel val megbkls.
s elssorban hisszk, hogy Krisztus halla volt az egyetlen s rkkval ldozat az Istennel val megbkltetsnkre, s hogy ebben minden bnnkrt teljes elgttelnk van, vre ltal meg vagyunk mosva minden szennynktl, s ennek kvetkeztben teljes bizodalmunkat bneink megbocstsba vetjk, amelyet szerzett neknk, spedig nem csupn egy esetre, hanem letnk minden idejre. Ezrt is neveztetett igazsgunknak (1Korintus 1, 30). S annyira tvol ll, hogy rdemeinket tlbecsljk, miszerint teljes alzattal valljuk meg, hogy ha Isten arra tekint, ami bennnk van, nem tall msra okot, mint hogy krhoztasson minket. gy nincs ms menedknk arra nzve, hogy kegyelmrl bizonyosak legynk, mint pusztn az irgalma, amennyiben elfogad minket szeretett finak nevben.
|