Politikai foglyok a prtllamban – 1945-1990
Dolgozatom a kommunizmus magyarorszgi bneirl szl. Pontosabban a szocialista kori magyar llam brtnvilgrl s a politikai foglyokrl. Brtntrtneti szempontbl hrom szakaszt klnbztetek meg: az 1945-56 kzttit, amely elbb burkoltan, majd nyltan a szovjet tpus terrort testestette meg, az 1956 s 1963 kzttit, amelyre az vs restaurci, a bossz s a megtorls nyomta r a blyegt, s az 1963, a „nagy amnesztia” utnit, amikor szp lassan kiplt az a puha diktatra, amelyben az llamellenes eltltek szma a rendszervlts kszbre tszz krlirl fl tucatra cskkent. (1) Ahogy Szermi Gyrgy, Szapolyai Jnos kplnja a Mohcs utni idk embert kt f bnben – az emberirtsban s az rulsban – marasztalta el, mi sem tehetnk mst, mint hogy e kt f bnt az 1945-t kvet kor hatalmasainak fejre olvassuk. „Jnos kirly ott tartotta a flt a kulcslyukon” Gosztonyi pspk hallra knzatsakor – rja a derk kpln.
Nem gy tartotta a flt a telefonkagyln Rkosi Mtys Szcs Ern, az VH helyettes vezetjnek s ccsnek agyonveretsekor? Vagy a kirly beszlgetse a „fekete cr”, Cserni Jovn levgott fejvel – „Oh, te vakmer fej! Ki engem vak flelembe ejtettl!” – nem emlkeztet Kdr Jnos Nagy Imre ksrtetvel folytatott zavaros monolgjra? S fel kell tennnk a krdst, hittek-e prtfunkcionriusok az ltaluk hirdetett eszmkben? A trsadalmi ellentmondsok fegyveres erszakkal s brtnnel val megoldsa egyrtelmen arra mutat, nem. Egyben azonban hittek, mint igaz bolsevikok: nem lehetnek olyan balgk, mint idealista eldeik, az Erny elvn gyilkolsra szakosodott jakobinusok, akik hagytk, hogy elvegyk tlk a hatalmat.
Kt dolgot tisztznk azrt, hogy bnrl, bnskrl s ldozatokrl beszlhessnk. Az egyik a kommunizmus eszmjnek hazug volta, a msik a magyarorszgi ldozatok nagysga. Kzhit, hogy a szocializmus s a kommunizmus szp dolog, s hogy eszmjk lelkes tmegeket vetett a felsznre. A szocializmus – mondtk az alapt atyk - trvnyszeren vltja fel a kapitalizmust, s forradalmi ton a magntulajdon felszmolsval a trsadalom egszt teszi a termeleszkzk birtokosv. ptse sorn aztn beksznt a kommunizmus, amelyben mr mindenki kpessgei szerint dolgozhat s a javakbl szksgletei szerint rszesedik. Az utbbi llapot megvalstsra leginkbb az izraeli szocialista ihlets kibucok tettek sikertelen ksrletet, s meg kell mg emltennk Molotov blffjt, aki kijelentette, hogy a Szovjetuni tlpte a kommunizmus kszbt. Ami volt, az inkbb a mohamedn, a keresztnynl is kegyetlenebb pokolra emlkeztetett. Lenink mr a kezdet kezdetn ltre hoztk a trsadalmi rtegezds alapjait kpez szigor fizetsi besorolst, a nomenklatrt. A nomenklatra cscsn a funkcionrius, Hy Kucsera elvtrsa llt, szemben a trsadalom tbbi rtegvel. „A rgi szmlt lezrtk – rja errl H. W. Van Loon -, aztn j oldalt kezdtek, homlokn j nv jelent meg: Orosz Kommunista Prt Rt.”
Magyarorszgon 1945-tel kezddik meg ennek a rendszernek az tltetse. A parlamentarizmust a szovjet fegyverek s kt magyar llami terrorszervezet – az VH s a Katpol – trik meg. Fellrl irnytott, aufklrista kultrharc ksri a terrort, amelynek sorn pldtlanul nagy trsadalmi trtegezds megy vgbe az orszgban. S mindehhez ideolgiaknt ott van a kommunizmus, de legalbbis a Nyugat letsznvonalnak rvid idn belli elrhetsgnek az grete. (Vagy ahogy a hetvenes vek szovjet disszidensei fogalmaztak: a kommunizmus lett a np piuma.) A terror s a vesztes hbor rengeteg ldozatot kvetelt a magyar nptl. S ahogy a zsidsg vszvnek (1944) taglalsakor az ldozatok szmt illeten valsgos szmhbor alakult ki mr a prtllamban, gy rendszervlts utn a kommunizmus magyarorszgi ldozatai szmnak becslsekor is. Az 1945 utni magyarorszgi brtnkrl az els nagy sszefoglal munkt Fehrvry Istvn, egykori politikai fogoly rta meg, akinek Brtnvilg Magyarorszgon cm munkjt annak idejn flve csempsztk be a hatron. Fehrvry a rendszervlts utn bajtrsaival egytt megalaktotta a Politikai Eltltek Kzssgt (PEK), s jsgukban, a Virrasztban az 1945 s 1963 kztti idszak ldozatainak szmt – szmomra elfogadhatan – az albbiakban becsltk meg (2):
magyar brsgok hozta politikai tlettel kivgzettek: 11o8 f;
szovjet hadbrsgok hozta politikai tlettel kivgzett magyar llampolgrok: 27oo f;
a kivgzettek szma sszesen: 38o8 f;
magyar brsgok ltal politikai okokbl (tlagban 6 vre) eltltek: 385oo f;
szovjet brsgok ltal politikai okokbl (tlagban 17 vre) eltlt magyar llampolgrok: 395oo f;
magyar hatsgok ltal internltak: 238oo f;
szovjet hatsgok ltal internlt magyar llampolgrok: 396oo f.
A szovjet hadifogsgon s knyszermunkn lvk szma a PEK szerint 68o ezer volt. A hallozsi rtt - tapasztalataik alapjn - igen magasan, 5o szzalkon fell hatroztk meg. Br a Szovjetunibl a foglyok s elhurcoltak ennl nagyobb rsze trhetett vissza az 5o-es vek vgig – lsd Gbor ron sorst s visszaemlkezst Az embertl Keletre cmmel -, minden bizonnyal tbb szzezres nagysgrend azoknak a magyar leteknek a szma, amelyekkel a Szovjetuni nem tud elszmolni. S mg nhny adat, mondhatnm, Pek-es, igazi peches emberek szjbl: egymilli s ngyszzezer embertl vettk el a vagyont, a lakssg egytdnek sepertk le a padlst, s koboztk el igs- s lbasjszgt. A honpolgrok 97 szzalkt megfigyeltk. (Gondoljunk csak a munkahelyi prt s szakszervezeti hangulatjelentsekre: a III/III-as hlzat csak a jghegy cscsa volt. Mg a knsgi tanyavilgban bujdos Francia Kiss Mihlyt is megtalltk, akit aztn 1957-ben egy zsid - egy klntmnyes elven sszezrnak az Auschwitzot megjrt, 56-os, ugyancsak akasztfra sznt Gli Jskval.) S mennyien haltak meg 1956-ban? k, hszezren? – krdezhetnnk Jobbgyi Gborral. Csak Nagy Imrt temettk el, az 56-os s a Szovjetuni-beli magyar tmegsrok mg papron is feltratlanok.
Brtnvilg szovjet mdra (1945-1956)
A szabadsgveszts, mint bntets, az jkor tallmnya. A rmai jog carcerja, a germn npjog „fogsga” s a kzpkor brtnei lnyegben csak a vizsglati fogsg cljt szolgltk a test „ritulis” megtrse eltt. A kzpkorias tortra a II. vilghbor befejezsekor trt vissza, az NKVD-vel, a KGB akkori jogeldjvel. Mr 1944. december 23-n – egy nappal az ideiglenes kormny megalakulsa utn – Debrecenben ltrehoztk a Brtngyi Osztlyt. A Honvdelmi Minisztrium Katonapolitikai Osztlya (Katpol) – orosz mintra – ugyancsak itt alakult meg. Ugyanolyan bnszvetkezetknt mkdtt a hadseregen bell, mint a vele prhuzamosan, mr a fvrosban lteslt Politikai Rendszeti Osztly (PRO), az VO s az VH jogeldje. A Katpol vezeti ppgy nem tartoztak elszmolni a kommunista prton kvl senkinek, mint Pter Gbor fle politikai rendrsg. let s hall urai voltak, brkit megknozhattak vagy meglhettek, senki sem vonta felelssgre ket. Budn, a Hadik-laktanyt kaptk meg, ahol a horthysta hadsereg elhrtsnak, a VKF-II. nyomozinak a fogdjt vettk t.
„Sztlinnal csevegtem lmomban s Berkesivel.(A ksbb a kdri idben bestseller r Berkesi ekkor a Katpol vizsglja volt.) Kt hnapi hezs, deszkn alvs, fenyegets, gorombskods, csuklztats, termszetes szksglete elvgzsnek akadlyozsa s a tbbi. Mint mdszerek. Gumibotos vallats, falhoz llts, pihens s alvs lehetetlenn tevse. Az rlegnysg a legkomiszabb. Viselkedse szadista az eltltekkel szemben. Aki e tren kitnik, ellp” – rta Svri Tihamr ezredes 96 oldalas brtnnapljban. Dnes Bla, aki a cionista per elitltjeknt raborvosknt kerlt Vcra, gy szmolt be a Hadik laktanya oda szlltott ldozatairl: ”Javarszk fiatal volt, flig agyonverve, de mindenesetre csontig s brig lefogyva”.
A Katpol vallatsi mdszerei mg az VO-nl is durvbbak voltak. Pter Gbor altbornagy, az VO vezetje ki is jelentette, hogy s emberei tulajdonkppen „a Katpol emlin nevelkedtek”: ez gonoszkod dicsretnek szmtott. A tisztikart Kubinyi Ferenc 1993-ban kszlt dokumentumfilmje zsoldosoknak nevezi. Els vonaluk olyan volt ludoviks tisztekbl llt, akiknek valamilyen diszkriminatv ok miatt kellett otthagyniuk a tiszti plyt. Az osztly vezetje, Plffy Gyrgy altbornagy s helyettese, a Kruhina Viktor ezredes is kzjk tartozott: mindketten a zsidtrvnyek miatt lptek ki a honvdsgtl. A msodik vonal szovjet fogsgba kerlt vagy tszktt hadifoglyokbl s zsid munkaszolglatosokbl llt, tagjaik csak elenysz szmban tartoztak az illeglis kommunista prthoz, megprbltatsuk eltt a tisztes polgri vagy kispolgri osztly gyermekei voltak. Ide tartozott a volt kereskedelmi gynk, Kardos Gyrgy, ksbbi VH ezredes, aki a Magvet Kiad igazgatjaknt irodalompolitiknk meghatroz egynisge lett a Kdr-korszakban. A harmadik vonalat olyan gtlstalan karrieristk alkottk, mint Ugray Ferenc, aki a forradalom leverse utn a nphadsereg vezrkarnak fnke lett, de ilyen volt Berkesi Andrs, a rgi hadsereg karpaszomnyos szakaszvezetje is.
A kommunista hatalomtvtel taln legfontosabb lpst a szovjet belgyi szakrtk ltal koncipilt kztrsasg elleni sszeeskvs, a Magyar Kzssg gye jelentette. A cl a trsadalom tbbsgnek tmogatst lvez, a magntulajdont s a parlamentarizmust vdelmez Kisgazdaprt sztverse volt mondvn, hogy az sszeeskvs szlai a prt vezrkarhoz vezetnek. A nyomozst Plffy Gyrgyre s a Katpolra bztk. sszesen 222 embert vettek rizetbe, akiket annyira megknoztak a hamis vallomsok kicsikarsakor, hogy a Kardos-Berkesi kettstl s verlegnyeiktl azokat az VO volt knytelen – „brsgi megrzsre” – tvenni. Van valami morbid abban, hogy Pter Gborknak ksznheten a versek nyomai nlkl llthattk ket brsg el. A Magyar Kzssg elleni per a brtnk npessgn bell is cezrt jelentett: a hbors bnsknt eltlt rabok mellett tmegesen jelentek meg az j rend brli, potencilis politikai ellenfelei s az oroszokkal szembeni nemzeti elktelezettsg tbbnyire egszen fiatal hvei, akikre a politikai fogoly kritrium teljes mrtkben rillett.
Kubinyi Ferenc Fekete lexikonja (3) szerint a Katpol 195o-ig, az llamvdelemmel val rivalizlsnak felszmolsig bri tlet nlkl 93 embert brtnztt be vagy gyilkolt meg. (Ahogy tiszturak szoktk dlamerikai diktatrkban.) 1948-ban, a fordulat vben – amikor a szocildemokratkat is ledarlja a Rkosi Mtys vezette MKP - a Margit krti katonai brtnt a Katpol vette t. A rgi rsget lecserltk, a sorkatonk helyt a budapesti rzszlalj katoni vagy, ahogy a rabok neveztk ket, a „farkasklykk” vettk t. (Nevket a kommunista vezets „ngyesfogatnak” ers emberrl, Farkas Mihly honvdelmi miniszterrl kaptk.) 195o elejn beszntettk a beszlt, s kegyszmba ment, ha egy hallra tlthez bcszni beengedtk a hozztartozjt. A lefogottak – akrcsak az VH-nl – letartztatsuk pillanattl fogva semmilyen kapcsolatban nem lehettek a klvilggal. Nagyzem volt a bitnl: 3-5 akasztsra is sor kerlt egy-egy kivgzs alkalmval.
Az Andrssy t 6o. lett a szovjetvilg s a rettegs igazi szimbluma. Kzmondsunk is mdosult: Hallgatni arany, beszlni Andrssy t 60. A II. vilghbor mg be sem fejezdtt, amikor Pter Gbor politikai rendrsge bekltztt a nyilas prt elhagyott szkhzba, amelynek picit a nyilasok fogdv alaktottk t; mg knz szerszmaikat is htra hagytk. Pter nagypolgri dolgoz szobja a 62 sz. alatt volt, s lassan az egsz plettmbt htra az Aradi utcig megszerezte. Magnlete hasonl volt a luxust s lvezeteket habzsol kelet-eurpai kommunista elithez, felesge, Simon Joln – aki a prtftitkr Rkosi Mtys titkrnje volt – bartnjvel, Gobbi Hildval, a ravasz s tehetsges sznsznvel rendeztette meg estlyeit. A fld alatt j zrkk egsz sort ptettk ki, a pincket folyoskkal ktttk ssze. A zrkasorok 800 rizetest nyeltek el. A rendszeres vers, az rkig tart falhoz llts, a cellkban rkk g villany, a leveghiny, az alvs megvonsa, az heztets meg az lland vlts megtettk a vrt hatst: a legtbben minden kittel nlkl alrtk az elre elksztett vallomst, csakhogy megszabaduljanak ettl a kntl s bri tlettel valamelyik nagy letlt hzba vagy akr az akasztfra kerljenek.
Az VH 195o-ben a Kozma utcai Gyjtfoghzat llambiztonsgi Intzetknt a sajt kezelsbe vette: a Csillag-rszben hromezer, a Kisfoghzban ngyszz rabot helyeztek el. „Az emberi haj sszegyjtsre a Gyapjkeresked N. V. kapott megbzst” – olvashatjuk a Gyjt parancsnyilvntart knyvben. S Sztlin hallig s az orosz olvadsig az ide bezrtak minden kapcsolata megsznik a klvilggal. Decemberben az vsok tvettk a budai F utcban lv Pestvidki Foghzat. Az sszes nem politikai fogva tartottat munkatborokba, ill. a szegedi Csillagba szlltottk, s a hts, a Gyorskocsi utca fell megkzelthet foghzi rszen a Katonai Brsg s az VH foglyai osztoztak. Az j llamvdelmi Kzpontba 1951 janurjban tszlltottk a Margit krti rabokat, s a 8-12 fs zrkkat gy feltltttk, hogy 25-3o ember szorongott egyms hegyn-htn, nha mg a „hallos zrkkban” is. Az rsget a Rkosi rzszlalj adta. Akadtak hnapok, hogy naponta voltak kivgzsek; nemcsak a hallosok krletbl, de mshonnan is hoztak hallra tlteket. 1953-54 nyarra nmileg enyhlt a nyoms, de tves az a kzhit, hogy Nagy Imre miniszterelnksge alatt a Katonai Brsg tlethozatali buzgalmban nagyobb vltozs kvetkezett volna be.
A F utca mellett a Conti utcai brtnt is megkapta az llamvdelem. (A Tolnaira tkeresztelt utccskban, a kdri idkben itt a gazdasgi bngyeket vizsgltk: a lass, f alatti kapitalizlds sorn az j, szocializmusban nevelkedett nemzedk szemben az plet ppoly rettegett volt, mint rgen az Andrssy t 60.) A Conti a szovjet katonai elhrts s az VH titkos brtne volt: titokzatos pcienseiket elegns, lefggnyztt kocsikban hoztk ide, hogy ne tudhassk meg, hol rzik ket. Olyan volt az egsz, mint a velencei doge lombrtne: a Contiba kerltek a letartztatott klfldi diplomatk s olyan llamfrfiak, mint Tildy, Szakasits, Marosn s Kdr. Kihallgats, nyomozs s tlethozatal is folyt itt: sok esetben orosz katonai brk mondtk ki a verdiktet magyar llampolgrok felett.
A Mark utcai (Nagy Ignc u.) foghz s brtn – mint a Npbrsg brtne - nagy szcenrik sznhelye volt a koalcis idkben: ott trgyaltk a hbors bnsk pereit s a hallos tleteket npes kznsg eltt hajtottk vgre. A szk brtnudvaron vgeztk ki a nemzetvezet s egyben kormnyf Szlasit s mg hrom hbors miniszterelnkt: Imrdyt, Brdossyt s Sztjayt. (Kt msik miniszterelnk is ldozatul esett a terrornak: a Trianon utni konszolidcit megteremt Bethlen Moszkvban az NKVD, s Friedrich, aki 1919-ben flrelltotta a proletrdiktatrhoz sok szllal ktd szakszervezeti kormnyt, Vcott az VH foglyaknt hunyt el.) A Mark egy rszt ugyancsak az VH veszi t, s 1956 utn is egy idre politikaiakkal tltik meg.
A Vci llambiztonsgi Intzet szinte puccsal kerlt t Pter Gborhoz: az llamvdelmi kk parolisok 1949 vgn minden rtests nlkl lerohantk a megbzhatatlannak tartott rsget. A hres rgi fegyhz reit – ahol Rkosi s prtja gazdasgi kulcsembere, Vas Zoltn is raboskodott - vagy elbocstottk vagy thelyeztk, s csak azokat vettk t, akik 1945 ta az MKP tagjai voltak. A brtnben 195o-53 kztt lejtszdott szomor esemnyekrl sok rab emlkezett meg, fkpp a fegyelmez krletrl, amit a rabnyelv Doberdnak nevezett el. Ma hzi mzeumknt mutogatjk a ltogatknak ezt a stt picesort, ahol 12 egyszemlyes fegyelmi zrka volt, kztk hrom sttzrka. (A „trvnytelensgekre” vonatkozan hiteles, m szks forrsnak tekinthetk a Biszku Bla belgyminiszter elnkletvel lefolytatott vizsglatok a Kdr korszak elejn: az ezekrt felels s elszr mg Rkosi, majd Kdr alatt is eltlt Pter Gbor 1960. prilis 1-n egyni kegyelemmel szabadult.)
Hrhedtek voltak az vs internl tborok: Recsk, Csolnok, Kazincbarcika, Kistarcsa, Tiszalk. Recsk – amelynek Faludy Gyrgy Pokolbli vg napjaim cm nletrajzi munkjban lltott maradand irodalmi emlket – a magyar Gulg jelkpe lett. Kazincbarcika pedig a szgyen: ide tbbnyire a Szovjetuni ltal hadifogolyknt visszaadott nmet nemzetisg honfitrsaink kerltek. A tborokat a Nagy Imre fle „j szakasz” elejn, 1953-54-ben felszmoltk: a „recski hhrnak” is nevezett Potecz Jzsef a bv intzetek bels ellenrzst s a rabok krben a feldertst vgz operatv alosztly vezetje lesz, a parancsnok, Csete Jzsef pedig a BM Vizsglati Osztly rparancsnoka. Csak tszervezs van Nagy Imre alatt, kvetkezmnyek nincsenek. A tbb mint szz bntets-vgrehajtsi munkahely marad.
1945-ben tnt fel magyar sznen Garasin Rudolf, az NKVD magyar szrmazs rnagya, volt csekista, aki a Szvetsges Ellenrz Bizottsgban Vorosilov marsall s Szviridov altbornagy egyik tancsadja lett, s fnkei oldaln tevkeny rszt vllalt az orszg kifosztsban. Hazai plyafutsa egybeesik brtntrtnetnk els szakaszval, a szovjet tpus brtnvilg honi kiptsvel s mkdtetsvel. 1951-ben vezette be a brtnkben futszalagszer zemi munkt, s Princz Gyula rnaggyal egytt – aki az llamvdelmi Hatsgnl a brtngyekrt felelt – beindtotta a recski s a tiszalki knyszermunka tbort. A brtnk felgyelete 1952-ben az igazsggyi trctl tkerlt a belgyhz, s a bntets-vgrehajts orszgos parancsnoksgnak (BVOP) fnke ezredesi (ms forrs szerint vezrrnagyi) rangban a rgi, megbzhat csekista, Garasin lett. Jellemz volt kmletlensgre, hogy megtagadta az eltlteknek kldtt nyugati, letment gygyszerek kiadst, a vers s az heztets pedig mindennapos dolog lett. A brtnzemek, bnyk s rabgazdasgok irnytst az ltala megszervezett Kzrdek Munkk Igazgatsga, a KMI vgezte, amelynek ugyancsak lett a fnke. A parancsnoki poszt s az igazgati sttus kettssge aztn vgigksri a rendszert egszen 1990-ig: egyszerre lehet valaki smasszer is, s egyszerre a nomenklatra jl keres vllalatigazgatja. (A sors fintora, hogy a KMI a Mrleg utcban szkelt, ahogy rendszervlts utni leglsgosabb prtunk, az SZDSZ is.)
Sztlin halla eltt kzvetlenl s utna mg inkbb sok minden megbolydult a Szovjetuniban. Mit rezhetett pldul Garasin, amikor a nosztrai, informlisan az VH al tartoz fegyhzban ellenrzs sorn Princz rnaggyal cskos rabruhban tallkozott? S hogy nemcsak t, de az VH rettegett urt, Pter Gbort is riztetnie kellett? Fjodor Bjelkin, a Rajk-per magyarorszgi leveznylje – idzzk Kubinyit – „szovjet mdozat szerint – tarkn lvse eltt -, tredelmesen bevallotta, hogy Pter Gbort az amerikaiak utastsra beszervezte.” S most Pterk eltlse utn ugyancsak Moszkvbl mr egyenesen liberlis szelek fjnak. (Pedig a liberlis csekista szhasznlatban majdnem olyan szitoksz, mint az ellenforradalmr.) Az MDP KV titkrsga 1953. jnius 3-i lse utn jelentst is kr Garasintl a „szocialista trvnyessg” szellemben tervezend amnesztirl. A jelentst Rkosi jnius 12-n, Moszkvba utazsnak napjn kapta meg. Eszerint a BVOP hatskrbe tartoz letartztatottak, eltltek, internltak, valamint a fogva tartott katonk szma 40734 volt, s ebbl a ltszmbl 28o32 f dolgozott. Valsznleg a KMI vezetje ezzel a majdnem harmincezer fvel a rabmunkltats cscspontjra rkezett: rabszolgival ott lihegett a Rkosi Mtysrl elnevezett csepeli vas- s fmmvek munksltszma mgtt. (A BVOP rendszervlts utn kiadott Brtngy Magyarorszgon cm kiadvnyban viszont ms adat szerepel (4): „Egyes forrsok szerint 1952 mrciusra az eltltek szma orszgosan mintegy hatvanezerre (az internltak szzezerre) duzzadt”, ami lnyegesen nagyobb szm a Garasin ltal megadottnl.)
A nyri mezgazdasgi munkkra val tekintettel az amnesztia megadsa vontatottan ment. Garasin 1382o szabadulval szmolt, akik kzl 8481 volt a dolgoz. Az MDP a Kreml-beli egyeztetsek utn 15671 ember szabadon bocstsa mellett dnttt. A proletrdiktatra sprtai veiben meghurcoltak s megbntettek krbl 748 ezer f rszeslt kzkegyelemben: csaldtagokkal egytt ez az orszg lakssgnak mintegy harmadt rintette. Valjban azonban maradt a sprtai szigor, s Nagy Imre 1955. mrciusi buksa utn az v szeptemberre a rabltszm – Vko Gyrgy jogtrtnsz kzlse szerint – jra megnvekedett s elrte a 35783 ft, teht megkzeltette az amnesztia eltti rtket. Iszonyatos lehetett a zrkk zsfoltsga, hiszen fesztett ltszm mellett is brtneink sszbefogad kpessge csak 21856 rab elhelyezst tette volna lehetv. Klnsen nagy volt az elgedetlensg a politikaiak krben, ugyanis igen felemsnak tnt a rehabilitlsok sorn a prtllam kegye. Kdr s tbb a trvnytelensgekben rszes s egyben ldozat kommunista szabadlbra kerlt, de a szocildemokratk rehabilitlsa ksett, nem is beszlve a ms prtllsakrl, gy a jogi tisztzs nem vonatkozott a bezrt egyhzfkre, Mindszenty bborosra s Grsz rsekre sem. (Jellemz viszont, hogy Kardos s Berkesi az elsk kzt szabadultak, s 1965-ben Biszku javaslatra az ket terhel iratokat megsemmistettk.) Hogy milyen lassan rltek Nonn Gyrgy gyszsge alatt az igazsgszolgltats malmai, arra j plda, hogy 56-ban a kalocsai ni politikai foglyok szabadtsakor az els kt szabadul „jug lny” volt, akik a Rajk per valamelyik folyomnyaknt lettek eltlve. (195o-tl Kalocsa lett a nk orszgos brtne Mrianosztra helyett.) Egy 1958-as operatv javaslat megfogalmazsban teht nem vletlenl olvashatjuk, hogy „… az 1956-os ellenforradalmat megelz idben tbb pestmegyei brtnben aktv ellenforradalmi szervezkedsek s zendlsek voltak.” Mi ms maradt remny hjn, mint torlaszokat emelni?
Dkn Istvn, a belgyminiszter els helyettese, az VH fnke az 1955 v vgi orszgos rtekezleten ki is jelentette, „ … legjobb ton vagyunk, hogy maradktalanul helyrelltsuk az 1953 eltti rkosista rendet.” Ferdts ht, amit az MSZMP 33 ven t sulykolt a kzvlemnybe - miutn a forradalom trta ki vgl a brtnkapukat –, hogy 1956-ban a rabszabadts sorn tudatosan bnzket szabadtottak volna az orszgra: a „rkosista rend” helyrelltsa egyrtelmen az osztlyellensg megtrsre vonatkozik. S mivel mindenki tudta, milyen sok politikai foglyot riznek brtneink, ezrt kihozataluk volt a forradalom egyik legfontosabb clja. A megyei hzakbl s rabmunkahelyekrl persze gyakran anarchikus volt a szabaduls, sok kztrvnyes is szabadlbra kerlt, de az orszgos nagy letlt hzakban gyszekbl, belgyesekbl s rabokbl ll bizottsgok felgyeltk a szabadtst, vigyzva, hogy az a politikaiakra vonatkozzon. Az rsg egyttmkdsvel szlettek meg a szabadt levelek, miutn a BV kzpontja, Garasin ezredessel egytt sszeomlott, s ott is forradalmi bizottsg alakult. A politikaiak szabadulshoz egybknt a dnt lkst a vci politikai eltltek kitrse adta oktber 27-n, s november 1-re a Gyjtfoghzban is befejezdtt a rabszabadts. (Az utbbirl lett hres az ifj s befutott sznsz, Darvas Ivn, aki ebben vllalt szereprt lett aztn a Gyjt foglya.)
A belgyi trca becslse szerint kb. 3000 politikai s 10000 kztrvnyes szabadult, de az utbbiak kzt sok olyan paraszt s munks volt, akit szabotzsrt, munkalasstsrt, lelmiszer-rejtegetsrt vagy jegyzrkedsrt tltek el. (Csak 195o s 1953 kztt kzellts elleni bntett miatt 1o245o embert rintett az osztlyharcos szigor, amely rvid enyhls utn 1955-tl visszatrt.) A BVOP egy 57-es jelzse pontosabb, mint a belgyesek becslse: 13286 rab szabadult, s ebbl 368o a politikai eltlt. Az igazn veszlyes kzbntnyesek lzadsa Sopronkhidn zajlott le, ezt a soproni nemzetrk biztostsa mellett az rsg leverte, s a szegedi Csillagban is benn maradtak a nagytletesek s a gyilkosok. Jellemz a kdrizmus ktsznsgre, hogy a nemzetrkkel egyttmkd s hallos ldozatokat kvetel khidai lzads leverjt, a fiatal brtnparancsnokot 1957-ben levltjk, majd felfggesztett brtnbntetst kap. A csdt mondott Garasin pedig elbb a hatrrsghez kerl, majd elkldik Mongliba nagykvetnek, hogy ott dacoljon a Gobi sivatag viharaival.
A korakdri brtnvilg: bossz s megtorls (1956-1963)
A msodik szovjet invzi s a november vgg tart tisztogatsok sorn a Hruscsovnak cmzett jelentsekbl tudjuk, hogy 725o embert vettek rizetbe, s 86o fiatalt szlltottak szovjet terletre. A kdri bossz s rendcsinls sorn hosszra nylt idszakban 35 ezer nyomozati eljrs indult, 26 ezren kerltek brsg el s 22 ezer esetben szletett elmarasztal tlet. Tbb mint 13 ezer embert internltak s tzezrek kerltek rendrsgi felgyelet al: a refeseket szinte nap, mint nap ellenriztk. A bri tlettel kivgzettek szma ngyszz krl mozgott. A brk radsul arra trekedtek, hogy kztrvnyes bnzknt tljk el a fegyveres harcokban rsztvevket (pldul gyilkossgrt s gyjtogatsrt), amit a rendszer propagandjban – gy az tktetes Fehr Knyvben – jl ki is hasznlt. Az eltltek hozztartozit egzisztencilis diszkrimincival sjtottk.
A megtorls hidegvrrel ment vgbe. Az 1956. november 30-n megszntetett VH a belgy kereteiben, mint annak II-es fosztlya, majd 1963-tl, mint III-as Politikai Fcsoportfnksg, ha formlisan nem is, de a valsgban visszallt. Bosszhes tagjai vezettk az orosz tankokat a felkelk ellen – muszkavezetk – mondta a kznyelv 1849 pldja utn -, s az alakul tiszti karhatalom, a pufajksok magjt is k adtk. (Htborzongat volt, amint Bocskai sapkban, orosz pufajkban feltntek a fvros utcin.) Kdr 1957 prilisban moszkvai tjrl visszatrve olyan npbrsgot szeretett volna ltni, amely „a hortystkat „krmenetben” lltan brsg el, s kivgzsket nem kzln”. A letartztatottakat vertk, s egy a trvnyessget komolyabban vev gysz 1958-ban nem vletlenl javasolta a brtnben elhaltak boncolst. A forradalom egyik npvezrt, a Nagy Imrnl jval npszerbb Duds Jzsefet valsznleg nem akasztottk 1957 janurjban, hanem agyonvertk (legalbbis csontjainak vizsglatbl erre lehet kvetkeztetni), Losonczi Gza, a Nagy Imre per egyik kijellt vdlottja, pedig amikor hsgsztrjkba kezdett, mestersges tplls kzben fulladt meg. Az elhaltak egy rsznl zsremblia mutatkozott, a gumibotos vers kvetkezmnyekpp. Az 1945 s 1962 kztti idszakban egybknt 2774 eltlt brtnben val elhallozsa mutathat ki a hivatalos adatok alapjn, a vizsglat sorn a rendrsgi s karhatalmi fogdkban agyonvertekre vonatkozan azonban – akik szma a visszaemlkezk tansga szerint ennek kt-hromszorosa lehetett – tudtommal nincs adat.
A Gyjtben – mint egy 1957 eleji jelentsbl felttelezhetjk – zendls lehetett, hiszen egy egsz krletet kellett rendbe hozni. „Rendbe hoztk a balcsillagban az sszetrt ajtkat, zrakat s ablakkereteket" - olvashatjuk Tihanyi rnagy alrsval. Hozz tehetjk, hogy november 4-e utn oroszok szlltk meg a fegyhzat, elengedtk az ott maradt kztrvnyeseket, s kiszabadtottk a forradalmrok ltal letartztatott llamvdelmiseket. Ettl kezdve a kls rsget nem a smasszerok, hanem a pufajksok adtk. (Kztk volt Horn Gyula, az orszg rendszervlts utni els szocialista miniszterelnke). Az rk elbeszlse szerint a szovjet katonk letartztatottakat hoztak ide - ekkor a tisztogats mg kzvetlenl a KGB kezben volt, s csak decemberben engedtk azt t a pufajksoknak -, s nha jjelenknt ponyvval letakart teherautkon fura rakomnyokat vittek el a Merse mocsr fel. (Holttestek mocsrba sllyesztse nem volt ritkasg a szovjet lgergyakorlatban.) A balcsillagban vagy akkor, vagy decemberben - amikor a magyar fl vette t a hzat - trtnhetett a zendlsre utal kiterjedt rombols. Storaljajhelyen is volt hasonl eset: december 12-n a fogva tartottak tszokat ejtettek. "A zendls felszmolsra egy kormnybiztost s hsz karhatalmistt kldtek. A megadsra felszlts utn a kormnybiztos elrendelte a tzparancsot az ablakokra”, majd zrkikba szortottk s megadsra knyszertettk a lzadkat. (A fegyelmileg elbocstott parancsnokot csak 199o-ben rehabilitltk: a 33 rab a jegyzknyv szerint - mint Khidn is – nagyids eltlt volt.)
Mrianosztrra valsgos kis rszvetsg kerlt. Az rk kzl a leghresebb a prtfunkcionriusok mindenre elsznt ragaszkodst parven letformjukhoz brl Hy Gyula s a kommunista mozgalom Hynl is nevesebb rja, a Nobel djra is javasolt Dry Tibor volt. Itt raboskodott Litvn Gyrgy, B. Szab Istvn, a Petfi Krt szervez Tncos Gbor, s a Tth Ilona gy kapcsn hallra tlt Obersovszky Gyula s Gli Jzsef. A kt r gyben nagy nemzetkzi tiltakozs utn – a kommunista trsutasokat tmrt Bke Vilgtancs elnke, Bertrand Russel mg Hruscsovot is felhvta telefonon s kivgzsk esetn lemondsval fenyegetztt - a vgs szt a Npbrsg kln e clra fellltott kilenctag tancsa mondta ki: Obersovszkynl a kegyelemre 5:4, Glinl 7:2 volt a szavazatok arnya. Gli Auschwitz utn gy jrta vgig Eurpa tjait egy gyerekekbl verdtt csapattal, mint a Valahol Eurpban hsei, s 1955-ben egy a trvnytelensgekrl rt drmjval, a Szabadsgheggyel futott be. A Pterfy krhzban a passzv ellenllst szervez, az IGAZSG, majd az LNK szerkesztsvel a prt el tkrt tart Obersovszky segtje lett a felkels leverse utn, s gy kerltek mindketten kapcsolatba a sebeslteket gondoz szigorl orvosnvel, a velk egytt hallra tlt Tth Ilonval. A bosszlls oly mrtkben hatrozta meg a kdrinus igazsgszolgltatst, hogy az letrl s hallrl dnt kilenctag tancsba az a Keresztes ezredes is bekerlt, aki Rkosi kedvenc brtnparancsnokaknt vekig igazgatta a Mrianosztrai brtnt.
Nem harcoltam, loptam – mondogattk a brtnkbe visszakerl kalarb tolvajok, ahogy a kis bnzket emlegettk a korabeli brtnnyelvben. A forradalmat kvet megtorlsnl ugyanis rvnyeslt az osztlybesorols, akrcsak a Rkosi idkben. A brtnnpessget ellenforradalmr s osztlyidegen elemekre, dolgoz osztlyhelyzet politikaiakra, „piti” s slyos visszaeskre, dolgoz osztlyhelyzet (fusizsrt, fekete fuvarrt, szerszmlopsrt eltlt) bnelkvetetkre osztottk. Ltrejtt a munkra s a szocialista erklcsre szoktats jegyben a nevelsi szolglat, s Kovcs Gyula ezredes, az j orszgos parancsnok kijelentette, hogy a burzso ideolgia ellen a harcot tovbbra is fokozni kell.
Termszetesen kemnyen harcoltak az ellenforradalmi nzetek s kpviselik ellen is. Ez a harci kedv rvnyeslt az 196o. prilis 4-i korltozott amnesztia utn 7-n kitrt vci hsgsztrjk elfojtsban: Fldes Lszl, a megtorlsokat ngy ven t leveznyl belgyr, Biszku helyettese azt mondta a vlsgstb viharos lsn, hogy a vciak 1956 ta a legslyosabb ellenforradalmi cselekedetnek minstend. Ha Algrban nhny tucatnyi politikai sztrjkol, a vilgsajt tele van a hrrel, itt pedig ezertszz! S radsul 56-osok! A Fldes elrendelte hrzrlat jl mkdtt: sem a sztrjkrl, sem a tbbedmagval – gy az egyik felelsnek tekintett Gncz rpddal egytt - bntetsbl Nosztrra vitt Bib Istvnrl sem tudott senki. (A Fldes-dinasztia ma is jelen van kzletnkben: a fi, Fldes Gyrgy trtnsz a baloldal egyik vezet figurja.) A felelssgre vont rk egyike azon csodlkozott, hogy hiba volt a 8-10 fs elhrt csoport s 5o-6o beptett emberk, radsul hsz zrka bepoloskzva! – az algri eset nlunk is megtrtnhetett. „Dry Tibor szabadulsi jelenete – meslte az ugyancsak „pterfys” raborvos dr. Lambrecht Mikls -, amikor lltlag egy vagy kt „smasszer” cipelte brndjeit a brtnkrhzbl a taxiba, beplt a brtnfolklrba vagy legendriumba, s jellemz mdon a sztrjk egyik kivlt okaknt szerepelt.” A sztrjkot az a felhborods szlte, hogy a fejesek, az „igazi elvtrsak” – akr 56-osok, akr a rkosista „trvnytelensgek” miatt elitltek, mint Farkas Mihly s fia - szabadulnak, a kisemberek viszont bennmaradnak. Sajtosan osztlyharcos, mels szemllet nyilvnult meg a tiltakozsban, nem pedig – mint utlag prbljk belltani – egyfajta antiszemitizmus. (Dry zsid voltn leginkbb az egyik MTK drukker ftrzs gnyoldott.) A burzso ideolgia elleni harc is mskpp nzett ki a valsgban, mint az orszgos parancsnoki elvrsban. A bennmaradt munkstancsok tbbnyire fiatal embereit az rk „leninforradalmroknak” csfoltk. Gnczt s Bibt az gynki jelentsek baloldaliknt jellemeztk, megklnbztetve ket a hith, „mreizmust” hirdet revizionistktl.
Miutn a szerencssebbek, az igazi elvtrsak kimentek, a prtvezets taktikt vltott. Felszmolta az internlst (a hrhedt tkli tbort), s felhagyott az 56-osok brtnk kzti utaztatsval, majd 1962-ben a Gyjtben, vagy, ahogy akkor neveztk, a Budapesti Orszgos Brtnben gyjttte ssze ket. (Ide kerlt minden politikai, kztk a hbors bnsk, kmek, renitens katolikus papok.) Az ENSZ fhivatalnokaival s a ftitkrral, U Thanttal folytatott puhatolzsok sorn eldlt, hogy szabadon bocstjk ket, ha ennek fejben a magyar krds – amely 56 ta lezratlanul jra s jra felmerlt – lekerl a napirendrl. rdekes, hogy 1963. janur 12-n a brtnstatisztika az elz vekhez kpest mr nagyon kisszm jogersen eltltet mutatott ki, mindssze 13072 ft. Ebbl 10764 volt a kztrvnyes, 23o8 a politikai, akikbl 1057 56-osnak szmtott. A statisztika ersen kozmetikzott, st megkockztatom, hamis. Az ENSZ-ben mkd magyar delegci mandtumnak hitelestse s a Kdr kormny teljes jog elismertetse fejben mgis ennek alapjn szletett meg a nagy, az ENSZ amnesztia, amelyet mrcius 21-n, a tancskztrsasg nnepnapjn jelentett be Kdr az orszggylsben. A kzkegyelem sorn 3558 eltlt s 2860 bntet munkra ktelezett ember szabadult, s az amnesztia 18o ezer kisbntnyesre s szablysrtre is kiterjedt. Ez utn a prt els titkra tbbszr is gy nyilatkozott, hogy minden 56-osnak megbocstottak, st, nincsenek is politikai foglyok Magyarorszgon. Kdr hazudott.
A puha diktatra brtne, a Gyjtfoghz (1963-1989)
A nagy amnesztit kveten a brtnkben fokozatosan megsznt az osztlyalap megklnbztets, azonban a gyakorlatban mg sokig alkalmaztk. Legalbb tszz – Pkh Tibor szerint ezer – 56-os s ms politikai eltlt azonban bennmaradt, s volt kztk, aki csak hsz ves brtnbntetse letltse utn szabadult. (Egyikket, „Gonosz” Kovcsot a rendszervltst kveten aut ttte el - reglik a jzsefvrosi reg iszkosok.) 1963-ban az igazsggy minisztrium visszakapta a brtnk felgyelett, majd ngy letltsi fokozatot hoztak ltre: a szigortott brtnt, a brtnt, a szigortott bv. munkahelyet s az ennl lazbb bv. munkahelyet. (Az utbbi f bzisa a baracskai rabgazdasg volt: Baracska a munkakerlk, a kemksok rvn fogalomknt be is vonult a kznyelvbe s a kabarba.) Noha ekkor mr orszg-vilg eltt Kdr utn szabadon ms vezet kderek is gy nyilatkoztak, hogy Magyarorszgon nincsenek politikai foglyok – mintegy kiemelve, hogy nlunk sz sem lehet a rgi tpus diktatrrl - a Gyjtfoghz befogad knyvei s az operatv tiszti jelentsek meghazudtoljk a szavaikat. (5) A politikaiakra a Gyjt szakosodott, a kisszm ni politikai eltlt vltozatlanul – ahogy 1950 ta – Kalocsra kerlt. (Itt lzadt fel az 56-os Wittner Mria s kt trsa 1970-ben, s rtk el, hogy ht vvel az ENSZ amnesztia utn k is kegyelmet kapjanak.)
Idzzk ht az 197o-es politikai, ill. llamellenes okokbl eltltek ltszmt: 35o janur 17-n, ekkor 39-en egyni kegyelemmel szabadulnak. Aztn az v folyamn decemberig hullmz a ltszm: 325, 342, 349. Titokban bindzsin, kristlydetektoros rdicskn hallgatjk a hreket, memorandumot ksztenek – fkpp az 56-osok – az embertelen bnsmdrl, s alrsokat gyjtenek. Sok a knyszergygykezelt: az szmuk is 3oo fltt mozog. 1971 mrciusban 341-en vannak politikaiak. Mg mindig problmt okoz a kztrvnyes s politikai tudatos keverse, jegyzi be az operatv csoport vezetje: „Szmodics Jzsef eltlt politikaiknt volt nyilvntartva, a besorols szerint kztrvnyes.” „Le a kommunizmussal!” – vsi egyikk csavarszeggel a zrkafalra. S mivel a puha diktatra rtelmisgibl mr szinte csak az gynkhlba mert, brtnbe devins, lzong melst kld. Az „opers”, az operatv tiszt imdja az izgatt, ltezsnek igazolja a prt fel. A prtot a szovjet elvtrsak fel – akik rendszervltsig ott vannak a magyar belgyminisztriumban – viszont az igazolja, hogy nlunk is akad mg politikai, llamellenes fogoly. Az izgatssal lecsukottak vagy kztrvnyesknt a politikai sttuszra vgyk pedig tudjk, hogy opers s smasszer egyarnt harap a horogkeresztre s Szlasira. rjngenk, amikor ilyet olvasnak: „Vesszen a Kdr kormny, Heil Hitler! Hall a zsidkra! Hall az oroszokra!”. Bacsi Ferenc F dosszis (bent is figyel dosszival rendelkez veszlyes eltlt) a Szovjetunit szidalmazza – jegyzik fel - s „fegyverrel fog harcolni, mint 56-ban.” S mivel Casaroli bboros a pspkk kinevezsi jogval, Mindszentyvel s az Opus Pacis-szal kapcsolatban csak 1971-re tud rdemben kiegyezni az llammal, katolikus papok, regnumi atyk kerlnek brtnbe, s zrjk ket a Nagyfa galeri tagjai mell, akiknl a brk kemnyebben mrtk meg a kommunista ellenessget, mint a kztrvnyes stikliket. (A Bergendi zenekarral jrtak, a lnyokkal kommunt alkottak s ezrt elesik a nemi erszak vdja, a Fehr Hzat kvel dobltk s az Erikt nekelve vonultak a Vci utcn. A vezrk – ezt is rgzti a nyomozs – imdja a Bergendit, mgis lezsidzza ket.)
De nzzk tovbb a szmokat. 1972 mrciusa, 290 politikai, egy v mlva 288, ugyanennyi 73-ban, 74-ben 234, s 1975 mrciusban, a „felszabaduls” 30 ves vforduljn 180. Aztn tovbb cskken a szmuk. Egy 1979. december 18-i jelents szerint mr csak 57 llamellenes eltlt l. Egy v mlva mg mindig tven f krl mozgott a szmuk, de a rendszervlts eltti vben mr csak tucatnyian vannak, az utolsk pedig majd flvvel az llamprt nfeloszlsa utn, 199o. mrcius 14-n lptk t a Gyjt kapujt. Hogy milyen is a puha diktatra mrlege?
Az utols fogva tartott katolikus pap, Lnrd dn atya 19 vet lt, s csak ppai srgetsre szabadult, voltak csendr s katolikus papok elleni perek mg 1971-ben is, egyes galerik s amatr zenekarok viselt dolgait llamellenes cselekmnyknt kezeltk. Azrt, mert a fik megdobltk az llamprt szkhzt, Titra, Dubcekre s a „Dl-Amerikban l Hitlerre” eskdtek? Dubcek s Hitler, mint Kzp-Eurpa felszabadti, ez mg Moldovnak sem jutott az eszbe. Vagy, hogy nmi brtnbntets fejben kinekeltk a knnyzene dikttort, Erds Ptert, hogy Pter bcsi, tudod, a mi anynk kurva? 1967-ben vgeztk ki az utols politikai eltltet, egy sszeeskv (s vonatrobbant), a forradalmat erszakkal kirobbantani akar csoport vezetjt, Hamusics Jnost. (t s bnysz trsait mai napig nem rehabilitltk.) Volt egy nyilas per is, amely ugyancsak akasztfval vgzdtt. Aztn jttek a nyolcvanas vekben a katonai szolglatmegtagadk, akiknek szma a jehovistkkal vagy, ahogy benn neveztk ket, a „jehovkkal” egytt jval szzfel emelkedett. (S ki beszl ma az ebben ludas HM Politikai Fcsoportfnksgrl, a Katpol utdjrl, amely gy sznik meg rendszervltskor, hogy meg sem emltik bns voltt? S mi lett a brtneinkbl a Securitatnak tadott romniai menekltekkel?)
1981 decemberben a Jaruzelski-fle katonai diktatra kihirdetse utn a fkpp csempszs miatt lefogott lengyelek sztrjkolni kezdtek a Gyjtben, s elrtk, hogy ltalban is enyhtsenek a benti szigorsgon. Megindult a liberalizlds, szinte egyidejleg a Valuta Alapba val belpsnkkel. (A banki let tisztasghoz angol vcknt tartozik a liberalizlt brtn. Egybknt is a 63-as amnesztia utn kezdtk kapni az els nyugati klcsnket, akrcsak az ugyancsak amnesztit hirdet romnok.) A fegyhz, szigortott brtn, brtn s foghz rezsimmel a jogalkotk sokat visszacsempsztek a dualizmus kori Csemegi Kdex bntet tteleibl. A nyolcvanas vek reformjainak ksznheten gy a rendszervltst nem ksrtk olyan vres brtnlzadsok, mint msutt Kelet-Eurpban. Amikor Vcott egy „puttonyos” felgyjtotta magt, halla nem hogy felkorbcsolta volna az indulatokat, hanem inkbb csillaptlag hatott. Egyezkedett a parancsnoksg, egyezkedtek az eltltek, s aztn kisebb csoportokban szlnek engedtk ket. Az ltalnos liberalizls jegyben az 1987. december 31-i igen magas, 22543 fs fogvatartotti ltszm 199o-re 12319 fre cskkent: megsznt a szigortott rizet (a „puttony”), a munkaterpis kezels (az alkoholistk s szenvedlybetegek kln intzete Nagyfn), a szigortott javt-nevel munka, s mr 1987-tl jelentsen cskkent az elzetes letartztatottak szma. Amikor Nagy Imre s trsainak tetemt sikerlt megtallni a Kozma utcai temetben, a 3o1-es rabparcellban s azonostani, nneplyes eltemettetsk a rendszervlts szimbluma lett. Tucatnyi szamizdat forgott tiszti kezekben a nosztrai, recski, a Gyjt- s F utca-beli s a vci szenvedsek trtnetrl, s olyan dolgokrl lehetett nyltan beszlni, mint a deprivci (elszegnyeds), a fiatalkorak pszichs agresszivitsa, a homoszexulisok viselkedsmdja vagy az „etnikum” krdse. Az llamprti brtnigazgats nyelvezete szinte szrevtlenl megvltozott.
Az operatv (O) dosszikba sorolt bizalmas nyomozsok anyagbl htezret semmistettek meg 1989-199o forduljn, a nemzetbiztonsgi hivatalok – amelyek megszervezsnl az ifjabb Apr Antal is ott bbskodott – 10706 dosszit vettek t hivatali feladataik elltshoz. 1989 nyarn mg 164900 f szemlyi kartonja szerepelt a belgyminisztrium nyilvntartsban, a Napi Operatv Informcis Jelentseket a prt- s llami vezets 199o janur 12-ig kapta meg. S mikzben az llamprt megbzsbl Fejti Gyrgyk az tments durvbb, diktatrikus mdozatait is megtrgyaltk, elkszlt a Gyjt j, Magldi ti, svd mintra plt brtnplete. A B-plettmb az 199o. vi, mr az Antall kormny alatt hozott nagy, kztrvnyeseket rint amnesztia miatt azonban hnapokig resen llt. Aztn gyorsan megtelt. Errl Sziszifusz mtosza jut eszembe. Hiba szabaduls, hiba amnesztia, a Sziszifusz ltal flgrgetett k mindig visszazuhan a mlybe. Esetnkben a brtnvilg mlysgeibe.
Jegyzetek:
1.Tanulmnyom lnyegben egy 38o oldalas brtntanulmny sszefoglalsa, amely a forradalom 5o. vforduljra a MUNDUS Knyvkiad ltal megjelent 19 ktetes, a forradalommal foglakoz sorozat egyik knyve volt. Sajnos nemcsak lektora nem volt, de a kefelevonatot sem kaptam meg. (A jubileumhoz gyors munka szksgeltetett.) gy ht kisebb-nagyobb szerzi tvedsek s a szmtgppel jr hibk egyarnt megtallhatk benne, ernye viszont, hogy ttr munknak szmt. (Tamska Pter: Politikai fogoly kerestetik. Brtnk Magyarorszgon, 1945-1990. Mundus Magyar Egyetemi Kiad, Bp., 2006.)
2. A Politikai Eltltek Kzssgnek (PEK) adatai a terror ldozatairl. Virraszt, 2004. Az elgondolkodtat adatokat knyvem utols, 380. oldaln is lehoztam.
3.Kubinyi Ferenc igen kivl Fekete Lexikonjra sokban tmaszkodtam, gy a tanulmnyomban szerepl Kardos, Berkesi, Farkas, Rkosi, Biszku, Garasin s Princz esetben. A szerzt halla akadlyozta meg, hogy a tovbbi kt ktet kziratt, a Kdr kor s a rendszervlts negatv hseinek trtnett szcikkekben elnk trja. (Kubinyi Ferenc: Fekete Lexikon, 1945-1956. Malomfalvi Kiad, Miskolc, 1994. 303 p.)
4. Lrincz Jzsef-Nagy Ferenc: Brtngy Magyarorszgon. Bntets-Vgrehajts Orszgos Parancsnoksga Sajtiroda, (Bp.), 1997. 265 p. (A II. fejezet a magyar brtngy trtnetvel foglakozik.)
5. A politikai foglyok ves ltszmait a Fvrosi Kzponti BV Intzet (Gyjt) objektum dosszii alapjn - amelyeket a Nemzetbizonsgi Hivatalok Trtneti Levltra riz – knnyen ssze lehet lltani. Jelzetk: O-19867/1-3. Megjegyzem, hogy amita a brtnk irattrban kutattam, azta sok minden tkerlt - fkpp a „Holt Anyagbl” – az illetkes levltrakba. A nosztrai s vci politikaiak iratait most mr ugyancsak a Trtneti Hivatal rzi. rtkes adatok llnak a kutat rendelkezsre a storaljajhelyi fegyhz brtnmzeumnak anyagban is.
http://www.kommunizmusbunei.hu/publikaciok/politikai-foglyok-partallamban-1945-199o
|