SZAKLY Ferenc
Lantos s krniks. Tindi
Ez v /1981/ janur 16-n Srvrott nnepi lsszakot rendeztek Tindi Lantos Sebestyn hallnak 425. vfordulja alkalmbl. Albb az emlklsen elhangzott elads szvegt adjuk kzre. (A szerk.)
„Tindi Sebestyn, runvn immr a fldi muzsikra, megtrt a mennybliekhez, hogy ott, az angyalok kztt annl sokkalta jobbat tanuljon; [tetemt] e hnap utols eltti napjn a sri atyk hamvai mell helyeztem. Haldokolvn mg rm parancsolt, hogy n se sokig maradjak itt, hanem gyorsan kvessem, hogy n is megtanulhassam az gi muzsikt.” Ekknt tudstotta urt 1556. janur 31-n Ndasdy Tams ndor egyik „fember szolgja” Tindi Lantos Sebestyn Srvrott bekvetkezett hallrl s a kzeli Sron trtnt eltemetsrl.
Tindi affle lyukas zseb, rkkn rkk szraz tork, de bohks kedv vndorlantosknt l trtneti kztudatunkban, aki nhny j falat s kupa bor remnyben hozta-vitte a trk hbor hreit az orszg egyik vgbl a msikba. E kpet az nekmond sajt sorai is altmasztani ltszanak:
„Lantosok, hegedsk, kiknek a bor a lelkk,
Csak borrt is elzngetnek nha szegnyk”
– rja a Sokfle rszgsrl cm versben.
E felleti hasonlsgok dacra Tindit mind az ltala kivvott trsadalmi rang, mind pedig a mondanival ignyessge tekintetben vilgok vlasztottk el a kocsmk krnykn ld, „borlelk” hegedsktl s ms, klnbz rend s rang nekes mulattatktl, akiknek ajkn persze gyszintn gyakorta felhangzottak rtkes informcikat hordoz histris nekek is. (Liszthy Jnos veszprmi pspk pldul egyenest gy tallta, hogy azok a hsnekek, amelyeket a 16. szzad kzepn az erdlyi ivkban hegedsktl hallott, „messze msknt s igazabban” adjk el az 1479-es kenyrmezei tkzet lefolyst, mint a tuds humanista, Antonio Bonfini latin nyelv krnikja.) Br Tindi sokszor zsrtldik verseiben a mltatlan bnsmd miatt, amelyben egyes udvarokban rszeslt, valjban a magyar trsadalom megbecslt tagjaknt lte le lett; szba lltak vele az orszg nagyjai is, s 1554-ben ppen „az nekls mvszetben s a histriknak magyar nyelven ritmusokba val kes foglalsval” szerzett rdemei elismerseknt kapott nemessget.
Krniks trtnetr
Tindi 12 000 verssorra terjed, hatalmas letmvt mr rgen behat vizsglat al vette az irodalomtrtnet-rs. A sok jeles rszeredmny dacra olykor mgis az a benyomsunk tmad, hogy a vele foglalkoz kutatk zavart bizonytalansggal llnak letmvnek egsze eltt. Knyszer elismerssel adznak ugyan annak a frfinak, aki a 16. szzad legnagyobb magyar nyelv oeuvre-jt ltrehozta, de knytelenek megllaptani, hogy versezeteinek klti sznvonala nem ri el az ppen akkortjt kibontakoz magyar irodalom java termsnek tlagsznvonalt.
Val igaz. Tindi kevs tt klti tehetsgre vall sort hagyott htra, verselse nem elg dinamikus, s mveit lapozgatva ltalban is az az rzsnk, hogy erszakkal verssorokra trdelt przt olvasunk. Mindez azonban nem Tindi kpessgeit krdjelezi meg, hanem azt, hogy vajon jl helyeztk-e el munkssgt a 16. szzadi magyar kultra hatalmas – s vtizedrl vtizedre tovbb sznesed – palettjn. A hiba alighanem ott van, hogy Tindit olyan verselnek tekintettk, aki a krlmnyek nyomsa alatt leginkbb trtnelmi esemnyeket vett a tollra, ahelyett, hogy olyan krniksknt rtkeltk volna, aki trtnetesen verses formban dolgozta fel kora trtneti esemnyeit.
Ezt annl inkbb is joggal tehetjk, mert Tindi gy vall munklkodsa cljrl a munki gyjtemnyes kiadshoz – az 1554-ben Kolozsvrt megjelent Cronicahoz – rott elszavban:
„Ez jelnval knyvecskt szrzeni nem egybrt gondolm, hanem hogy az hadakoz, bajvv, vrak-, vrasok ront s vrban szorult magyar vitzknek lenne tanusg, dvessges, tisztssgs megmaradsokra, az pogn ellensgnek mimdon ellene llhassanak s hadakozjanak... s azt meggondolvn, s ltvn, szegn Magyarorszgban mely csuda veszdelmes hadak kezdnek lennie: ezknek megrsra, hogy ki lenne vg emlkzet, senkit nem hallhatk. Mindezk meggondolvn s uraimnak, bartaimnak erreval intsket gyakorta hallvn: knszrtetm nmagamat az szegn eszmmel ezknek gondviselsre foglalnom s az egy nhny histrit megrnom, szveszednm s az kzsgnek kiadnom…”
E clkitzsbl kvetkezik, hogy Tindi nem annyira a megformls tkletessgre, hanem az esemnyek hiteles s rszletez lersra helyezte a hangslyt. Mr az 1540-es vek elejn rott, els histris nekeibe is elszeretettel iktatott olyan rszleteket (nvsorokat s egyb felsorolsokat), amelyek egy eladsra sznt mben koloncknt hatnak, s id haladtval a rszletezs szenvedlye olyannyira elhatalmasodott rajta, hogy nekei helyenknt akta-, zsoldlajstrom- s vrleltr-kivonatok egyvelegnek tnnek. Az 1553-ban befejezett Eger vr viadaljrl val nekben csaknem 200 sort foglal le a „vrtknak lersa” s a vrvd sereg ismertetse, s az 1552-ben keletkezett Erdli histriban is gyakorta olvashatunk ilyfajta rszeket:
„Rmltek magyarok az sok apr vrban,
Sokan kiszknek, hagyk pusztasgban,
Csak Temesvr lla az nagy btorsgban,
Kikben megnevezk vrakban, kastlyokban:
Az Becse, Becskereke, Galad, Aracia,
Beseny, Nagylak, Fellak, Egrs s Cslya,
Csand, Pllse, Bodorlak, Zdorlaka,
Eperjes, Horogszeg, Csk, Kis Somly,
Ildia.”
Megannyi olyan vons, ami egy krniknak csak dicsretre vlik, a verses-nekes eladsnak azonban szrnyt szegi.
Kortrtnet magyar nyelven
A krnikar Tindit felettbb elkel hely illeti meg az ppen a 18. szzad dereka tjn tereblyesedni kezd magyar trtnetrs pantheonjban. Noha az akkor mr csaknem szz esztendeje foly magyar–trk hborskods tlcn knlta a lejegyzsre s rtelmezsre mlt esemnyeket, a Mohcs eltti Magyarorszgon nemigen akadtak papjai Clio mzsnak. Mi sem jellemzbb a helyzetre, mint hogy a mohcsi csatban rszt vettek kzl is mindssze egyetlen frfi, Brodarics Istvn szermi pspk rezte szksgt annak, hogy tapasztalatait paprra vesse. Az orszgot rt sorozatos kzvetlen csapsok nyomn – amelyektl egyarnt szenvedtek a trsadalom cscsain s mlyein lk – csakhamar felpezsdtettk a trtnetrs irnti rdekldst. Id haladtval egyre tbb vilgi s egyhzi szemly – fr, fpap, kznemes, polgr s rtelmisgi – ragadott tollat, hogy az utkor szmra megrktse a lakhelyt, annak kzvetlen krnykt, vagy ritkbban, az orszgot rt megprbltatsok vgelthatatlannak tetsz sort. S csakhamar akadt egy olyan frfi is, aki ezt a sztszrt s tredezett munklkodst egy mederbe terelni s clratrbb tenni igyekezett. Ez Verancsics Antal egri pspk volt.
A 16. szzad kzeprl rnk hagyomnyozdott csaknem valamennyi trtnetri prblkozs Verancsics sztnzsre keletkezett, s az pratlanul rtkes irathagyatkban maradt fnn. A mindig is kln sznfoltot kpez nmet vrosi krniksok mellett Tindi Lantos Sebestyn az egyetlen rdemesebb trtnetr, aki nem llt kapcsolatban a magyar trtnetrs fellendtsn fradoz pap krvel. S a sors klns jtka, hogy amire a nagy befolyssal br, megfelel anyagi eszkzkkel rendelkez, mvelt s vilgltott pspk csak vgyakozott, azt a szegny lantos dek a maga erejbl megvalstotta. Mg ugyanis a Verancsics-kr ri „mindssze” szemlyes hangvtel s szubjektv szemllet emlkiratok, nyersanyagszer esemnyfelsorolsok ltrehozsig jutottak, addig Tindi lnyegben teljes egszben s nagy rszletessggel feldolgozta haznk 1541 s 1552 kzti trtnetnek – kivlt a Magyarorszg birtokrt foly hbornak – csaknem valamennyi lnyeges mozzanatt.
A Verancsics-hagyatkban ugyan van olyan kortrtneti munka – Szermi Gyrgy atya sznes, mde csapong emlkirata –‚ amely vlhetleg Tindi nekei eltt keletkezett s terjedelemben is felveszi a versenyt az utbbiakkal, mgis bzvst llthatjuk, hogy olyan terjedelm s olyan ignyes kortrtnet, mint ami Tindi munkiban – igaz, 17 egysgre tagoltan – megtallhat, eladdig nem kszlt Magyarorszgon. S kivlt nem magyar nyelven, hiszen mind Brodarics, mind Szermi krniki latin nyelven rdtak. Mindez nem jelent kevesebbet, mint hogy a magyar trsadalomnak a csapsok nyomn feltmadt trtneti rdekldse Tindi munkiban nyilatkozik meg a legkorbban, s egyben mindjrt a legletisztultabb formban, a magyar nyelv trtnetrsnak pedig egyenest az els igazn jelents kpviselje. gy is mondhatnnk: a magyar nyelv trtnetrs atyja.
A „jelenlev” tudst
Klcsey Ferenc ekknt rtkelte Tindi histris nekeit: „Nagy nevek ragyognak azokban, de Tindi s egykori nem tevnek egyebet, mint az tenne, ki jsgleveleket foglal versekbe”. Nos, az utna kvetkez trtnsz-genercik, gy tnik, felettbb j vlemnnyel voltak eme „versekbe foglalt jsglevelekrl”. A felkszltsgben s formai ignyessgben messze-messze Tindi fltt ll magyar humanista trtnetrk – gy pl. Forgch Ferenc s Istvnffy Mikls – fejezetszm mertettek a Cronicabl. s mindekzben tbbnyire csak annyit vltoztattak azon, hogy a lantos gcsrts magyar sorait zengzetes s elegns latin przba ltettk t.
gy tnik, jl tudtk: tiszta forrsbl mertenek. S valban, Tindit nemcsak kezdemnyezsnek jelentsge, hanem kzlseinek pontossga is a magyar krniksok tlaga fl emeli. Maga a Cronica elszavban gy vall informciszerzsi mdszereirl: „sokat fradtam, futostam, sokat es kltttem. Igaz mond, jmbor vitzktl, kik az dolgokba jeln voltanak, rtekztem, sem adomnyrt, sem bartsgrt, sem flelemrt hamisat be nem rtam, az mi keveset rtam, igazat rtam, ha valahol pedig vtk volna benne, azt ne n vtkmnek, hanem az kiktl rtekztem, tulajdontstok”. S valban igazolhat, hogy „Sebk dek”, ha egszsgi llapota engedte, mindig ott forgott, ahol valami fontos kszlt vagy trtnt. Alig takarodott el 1552-ben a trk had Eger all, Tindi mris felbukkant a romokban ll vrban, hogy a vrvdket lmnyeikrl amgy melegiben kifaggathassa. Nem csoda, hogy az lmnyek hatsa al kerlve mindent igyekezett megrkteni, amit ott hallott, s vgl nem llta meg, hogy magt is be ne lopja az nek szerepli kz:
„Vala Kulcsr Imre, ki i borral tarta,
Sfr Istvn eleven csukval tarta,
Benedk kovcs lovamat megpatkolta,
Szakcs Balzs, igaz, agebl tarta.”
nekelt trtnelem
Ha, vgezetl, gy vlekednnk, hogy Tindi pusztn megszoksbl vagy przai elad kszsg hjn ragaszkodott a mondanivaljval egyre kevsb sszeegyeztethet verses-nekes eladsi mdhoz, alighanem nagyot tvednnk. Igaz, mfaji mintk utn kutatva, histrik magyar nyelv feldolgozsra – legyen az br szphistria, bibliai trtnet vagy ms trtnelmi elbeszls – mst, mint nekes formt nemigen lelhetett, s gy bzvst gyanakodhatnnk beidegzettsgre is. Valsznbb azonban, hogy Tindi, a vrhat nehzsgekkel szmolva, tudatosan folyamodott ehhez a feldolgozsi mdhoz. Elssorban nyilvn azrt, mert csakis gy remlhette, hogy munki azokhoz is eljutnak, akikhez Cronicajnak elszava szerint elsdlegesen szlni kvnt: a vgvri vitzekhez, akik knyvek forgatsban ugyan nem jeleskedtek, de az nekes eladst, gy tnik, szvesen hallgattk a pihens riban. Philip Sidney, a 16. szzad vgn haznkban jrt angol klt legalbbis gy tapasztalta, hogy Magyarorszgon nagy kelete van az ilyfle nekeknek: „minden lakomn s ilyen sszejvetelekkor – rja – olyan szokst lttam, hogy seiknek a vitzsgrl nekek vannak, amelyekrl ez a nagyon katons nemzet azt gondolja, hogy a derk vitzsg legfbb lngra lobbanti”. Gianmichele Bruto pedig, aki az erdlyi fejedelem udvari historikusaknt vetdtt el hozznk, azt rja, hogy a magyarok seik dics tetteirl dalokat ksztenek, s azokat lantksrettel neklik: „ezen szabatos idrendben, mintegy vknyvszeren szerkesztett nekeket mr gyermekkoruktl gy emlkezetben tartjk, hogy ezek most a legbiztosabb emlkei a magyar mltnak, amita a [trk] felgetvn a kirlyi vrat, a trtneti emlkek nagyrszt elpusztultak”. Mivel a Bruto ltal hallott dalok inkbb Tindi mveire, semmint a rnk maradt korbbi histris nekekre emlkeztetnek, meglehet, hogy az olasz historikus mr magyar „kollgja” folklorizldott nekeit hallotta. Akrhogy is van, e kt egybecseng hrads meggyzhet bennnket arrl, hogy ha valaki a 16. szzadi magyar kzvlemnyre hatni akart, kzlendit a legclszerbb volt dallam szrnyaira bznia.
A vletlenszeren rnk maradt korbbi histris nekek trtneti anyagukat tekintve mind ignytelenebbek, szerkesztsk lazbb, s ennek kvetkeztben knnyebben eladhatak, mint Tindi – hatalmas nv-, helynv- s esemnyadagot hmplygtet – opusai. Ugyanez ll a dlszlv npnekekre is, amelyeket gyakran emlegetnek – aligha helyesen – Tindi elkpei kztt. „Sebk dek” vgtelen hosszsg versezetei mgis hallatlan npszersgre vergdhettek a korabeli Magyarorszgon: egyfell azrt, mert olyan esemnyekrl szltak kzrthet formban, amelyek mindenkit rintettek s rdekeltek, msfell pedig azrt, mert Tindinak a histris nekekhez komponlt – sznes s gazdag – dallamai valsggal szrnyukra kapjk az olvasva bizony szrknek hat szveget.
Lehet, hogy Tindi Lantos Sebestyn vgl is „sokkalta jobb muzsikt” tanult „a mennybli angyalok kztt”, de szmunkra evilgi dallamai is igaz gynyrsggel szolglnak. S kvnhat-e magnak ennl maradandbb dicssget olyvalaki, aki vgl is elssorban a megtrtnt dolgok hsges krniksaknt akart szolglni sorsverte npnek?
1981.
|