„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2003 jniusban, Bukarestben, Romnia fvrosban a Nemzeti Sznhzban megrendezett nneplyes keretek kztt nyert bemutatst Klvin Jnos fmvnek, A keresztyn valls rendszernek romn fordtsa.
Az alkalom nnepi eladja, a megjelent m szakavatott ismertetje, Dr. Buzogny Dezs, kolozsvri reformtus teolgiai professzor, a mr nemzetkzileg ismert Klvin-kutat volt. Eladsban – a romn fordts rtkelsn tl – rmutatott a klvini reformci kialakulsra az erdlyi magyarok kztt, illetve ksbb az erdlyi romnsg kztt vgzett, elktelezett reformcis misszii szolglatukra s annak eredmnyeire. Az albbiakban az eladsbl kzlnk rvid rszleteket – hely szke miatt –, hlsan megksznve annak barti rendelkezsnkre bocstst.
Mr az elads cme is tvlatokra utal: „Trtnelmi jelentsg lps Eurpa fel”. sszefoglalsban pedig ez a slyos mondat ll: „Ami e knyv lefordtsval s kiadsval megtrtnik, azt n trtnelmi esemnynek neveznm.” A kteles protokolris hangot messze meghaladan ezzel a kzvetlen, csaldias, erdlyi hangvtellel ajndkozta meg hallgatit professzor r, s most minket is:
„Nem tudom, mit tegyek, hogy elhitessem nkkel: tnyleg rmmre szolgl az, hogy bemutathatom Klvin Jnos rgen rt, de nemrg romnra is lefordtott alapvet teolgiai munkjt, az Institcit. rm ez, mert magam is hv ember s Klvin ksei tantvnya vagyok, s megelgedssel ltom, hogy 16. szzadi mesterem alapvet teolgiai rst romn nyelven is megjelentettk, megtisztel, mert meggyzdsem, hogy ez a nap trtnelmi jelentsg Klvin alapvet teolgiai rsa szempontjbl.
A knyv gynyren killtott klalakja, egyszer, (klvinista puritnsgot sugrz) bortja els rpillantsra megnyeri az embert, tartalmt tekintve pedig egyenesen elkprztatja. A romn kiadshoz fztt bevezet ugyancsak egyedi a maga nemben, hiszen tudomsom szerint romn nyelven pozitv hozzllst sugrz, btor, szkimond rs nem jelent mg meg a 16. szzadi reformci terjedsrl romn nyelvterleten.
A bevezetsrt fogadja dr. Josif Ton r szakmai gratulcimat! Ugyancsak nagyra becslm a fordtk munkjt (Elena Jorj s Daniel Tomulet). Miutn megtudtam, hogy a fordts angol nyelvbl kszlt, vettem a fradsgot s kt oldalt sszehasonltottam az eredeti latin nyelven rt munkval, vlemnyem pedig a kvetkez: a romn szveg alapos, tiszta, egyszer s kzrthet, tartalmi azonossgt tekintve pedig megbzhat.”
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre