„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Szchenyi Imre Az egyke 1. Magyarsg fejldse
Az egyke
rta Grf Szchnyi Imre †
1. rsz Grf Szchnyi Viktor elszavval
ELSZ.
Midn Szchnyi Imre tevkeny lett a krlelhetetlen hall derkon kett trte, ppen egy npszaporodsi tanulmnynak statisztikai adatokbl val fradsgos szszelltsn dolgozott.
Mar vekkel ezeltt feltnt ugyan neki szkebb hazja, Somogy megye lakossgnak arnylag csekly szaporodsa, de e krdssel val behatbb foglalkozsra csak a legutbbi npszmllsnak a Dunntlra kevss kedvez eredmnye ksztette. A reformtus lelkszeknek a hozzjuk kldtt krdvekre berkezett vlaszai meglep helyzetet trtak boldogult btym szemei el; a nemzetnek egy oly nyavalyjrl hullott le itt a lepel, melynek szinte szrevtlenl rgd szja pusztulssal fenyegetheti ezerves mltunkat.
Az itt felismert llapot vgtelen aggodalommal tlttte el hazafiasn rz keblt s lzasan sietett egy oly munkt kzreadni, melyben a bajt a nemzet szeme el trva, a hivatott tnyezk figyelmt re felhvja s egyttal annak orvosszereire is re mutasson. Lzas sietsggel dolgozott rajta, mert flt, hogy e veszedelemnek a kzvlemny ltal val ksedelmes felismerse, mris nagy bajjal jrhat a magyarsgra nzve, vagy taln azrt is sietett vele annyira, mert rezte, hogy sajt testn is mindjobban elhatalmasodik a kr, mely oly rvid id alatt lltotta meg a hazrt s fajrt buzgn dobog szvt.
Br szaporn dolgozott s a tollat halla eltt csak nhny nappal csavarta ki kezbl a fokozd gyngesg - mgsem brta mvt befejezni. Csaldunk a megboldogult nemes szndkait tisztelve, hazafias ktelessget vlt teljesteni, midn elhatrozta, hogy az sszegyjttt adatokat nyilvnossgra hozza. Dr. Koffler Kroly r volt szves ezen adatok rendezst s az egyes rszek kzti sszefggs ltestst elvllalni. Csaldunk intenciihoz kpest a rendez inkbb ksz volt az sszefggs rovsra hzagot hagyni, semhogy a szerz sajtos egyni eszmemenett idegen formkba sajtolja.
Midn ezen egy nemzeti betegsgnkre hatrozottsggal rmutat dolgozatot a csald nevben tnak bocsjtom, nem mulaszthattam el, hogy ksznetet ne mondjak els sorban dr. Vargha Gyula miniszteri tancsos rnak, a magyar kirlyi kzponti statisztikai hivatal igazgatjnak, aki lektelez szvessggel vllalkozott a dolgozat elzetes tnzsre, tovbb dr. Koffler Kroly rnak szves fradsgrt s azon derk magyar lelkszeknek, kik hazafias lelkesedssel siettek az adatok beszolgltatsval az gy rdekben kzremkdni.
Adja a magyarok Istene, hogy most, midn kzjogi harcaink sznetelnek s minden emberi szmts szerint orszggylsnk egy ldst hoz szorgos munkssg idszakba lp, e kis dolgozat fel brja rzni s r tudja irnytani a vezetk figyelmt az „egyke”-rendszer rkfenjre.
Mert kevs a magyar s „nlunk mg az apagyilkosnak is meg kellene kegyelmezni!” Srpenteln, 1906. november havban
Grf Szchnyi Viktor.
BEVEZETS.
Mr hsz ve annak, hogy figyelemmel ksrem azt az elszomort szokst, amely nmely vidken ppen a faj magyar np kztt kezdett lbra kapni s amelynek kvetkezmnye a szletsek szmnak cskkense. Mg mint Somogy megye legels kzgazdasgi eladja a megye kzgazdasgi viszonyairl kiadott jelentsemben is ismtelve felhvtam e ragly terjedsre gy a megyei kzigazgats, valamint a kormny figyelmt, lelkszi rtekezleteken tancskoztam az evanglikus reformtus lelkszekkel, de, sajnos, nem voltam kpes e rendkvli fontossg krds irnt szlesebb rdekldst flkelteni.
Figyelmeztetsem ppen gy nem rdekelt senkit, mint ama derk lelkszek panasza, akik a magyar np sorst valban szvkn viselik. Azok pedig, nlunk kevesen vannak ilyenek, akik e krdsek irnt nmi rzkkel brvn, tudomst vettek panaszainkrl, mosolyogva vllat vontak s vagy azt mondtk:
Nevetsges ily csekly jelensgekkel foglalkozni! vagy pedig az akkori idben egyedl dvztnek tartott manchesterianizmus vesszparipjrl nzve le bennnket gy szltak: Laisser faire, laisser passer ...ami annyit jelent, hogy tenni gy sem lehet semmit, ha pedig lehetne, nem szabad. Mert a liberializmus dogmja nem tri, hogy akadlyt grdtsnk az egyn szabad elhatrozsa el, mg akkor sem, ha sajt krt vallja is cselekedetnek, mert mindenki a maga szerencsjnek a kovcsa.
Ma, hla Istennek, nlunk is lejrta magt ez a doktrinalizmus s a klfldi plda utn (mert hisz, sajnos, fggetlenl cselekedni nem szoktunk); vgre mi is belttuk, hogy a politika a kzgazdasgi tren is az exigencik tudomnya. Hiba rja el a dogmm a szabad kereskedelmet, mgis csak a vdvmhoz kell folyamodnom, ha sszes szomszdaim elzrkznak. Hiba bzom abban a kellemes pldabeszdben, hogy mundas se expedit, amely annyi indolencinak volt a palstja s annyi mulasztsnak volt a szlanyja, - ha egyszer valami magtl meg nem tevdik, mgis csak irnytlag kell belenylnia annak, akit a kzj igazgatsa illet. Gouverner c'est prvoir, ami krlbell annyit tesz, mint az vrendszablyokat idejben alkalmazni. Vajon alkalmaztuk-e ezeket?
Messze vezetne, ha e tren kiterjeszkednm Itt elg konstatlnunk azt, hogy bizony, ha gazdasgi bajainkkal szemben az utols huszont vben az aktiv kzdelmet felvehettk volna, ahelyett, hogy passzv trelemmel vrtuk azok jobbrafordulst, ma nem ott llnnk, ahol vagyunk. Mert amennyiben val igaz, hogy a kzgazdasgi erk - mint pldul a kereslet s a knlat - zavartalan mkdsk mellett mindig egyenslyba fognak egymssal kerlni, aminthogy a vzcseppek is megtalljk a kell nvt, pp gy val, hogy ott, ahol a termszetes evolcit kls erk behatsa zavarta meg, a megzavart egyensly csakis kls erk ellen behatsa ltal lesz ismt helyrellthat.
Elrkezettnek ltom teht az idt arra, hogy a magyarsg szaporodsnak cskkensre jra felhvjam a kznsg figyelmt, mert a doktriner elvi akadlyok kimentek a divatbl s mert, sajnos, elg alkalmam van szmszer adatokkal bebizonytani, hogy ez a jelensg nem cseklysg, hanem egy vrl-vre terjeszked nemzetpusztt ragly, mely a megdbbent mrtkben szaporod kivndorlssal egybevetve oly sivr kpet nyjt nemzetnk jvjrl, amely alkalmas mindazokat a nagyra tr remnyeket meghistani,amelyeket minden rz magyar szv jv fejldsnk irnt tpll.
Mit segt nagy rmnk, amelyet az utols npszmlls eredmnye okozott, a mikor vgre sikerlt szmbelileg beigazolnunk, hogy a magyarsg az orszg lakossgnak
nagyobbik felv fejldtt? Mit segtenek a magyarsg szaporodsnak eddigi szmadatai alapjn val sszes kvetkeztetsek, ha ezek az eddigi adatok a jvben megvltoznak, ellennk fordulnak?
s nagyon elszomort adatok utalnak arra, hogy megvltozhatnak. Az egy gyermekrendszer az orszg egyes vidkein mris alapjban tmadta meg a magyarsg fejldst s vannak trvnyhatsgok, ppen az orszg legmagyarabb vidkein ahol a magyarsg stagnl, vagy ppensggel fogy. Itt az ideje, hogy a magyar trsadalom s az illetkes krk komolyan foglalkozzanak azzal a gondolattal, hogy miknt lehetne e folyton terjed nemzeti veszedelmet elhrtani, vagy legalbb tovbb terjedst megakadlyozni. Az els lps ahhoz, hogy az orvossgot megtalljuk, az, hogy megismerjk e veszedelem termszett s nagysgt.
Somogy megye lelkszeinek szves kzremkdsvel sszegyjtttem a megyben lbra kapott egy gyermekrendszer terjedsre vonatkoz adatokat abban a remnyben, hogy azok kzzttele alkalmat fog adni arra, hogy hasonl adatok az orszg ms vidkeire vonatkozlag is sszegyjtessenek. Taln e derk lelkszek panaszos feljajdulsa kpes lesz flkelteni a trsadalom s az illetkes tnyezk rdekldst e ragly irnt s megsznik majd a kzmbssg s nembnomsg, amelyet a bajjal szemben vtizedek ta tanstunk. Mert e lelkszek a megtmadott vidkeken vek hossz sora ta kzvetetlen tapasztalsbl tudjk s ltjk, hogy kzsgkben a faj magyarsg vek ta fogy vagy a legjobb esetben stagnl s az vi szletsek szma a rgi szmnak jformn egy negyedre redukldott. Akik megfigyelik, hogy e veszedelem miknt terjed az egyik kzsgrl a msikra s mint hal ki azokban is lassanknt a gyermekek vidm kacaja s mint tnik el az utckrl a jtszadoz aprsg serege. S rmutatnak arra is, hogy vlemnyk szerint min feladatok hrulnak a trsadalomra s a hatsgokra a nemzetl veszedelem terjedsnek megakadlyozsra. Vajha panaszaik termkeny lelkekre tallnnak, amelyek megrtik s megszvlelik ket. Nekem szent meggyzdsem, hogy az egygyermekrendszer krdst napirendre kell hozni s napirenden kell tartani, ha nem akarjuk kockra tenni fajunk s nemzetnk egsz jvjt.
A magyarsg fejldse.
Azt, hogy mi maroknyi magyarok egy vezreden keresztl meg tudtuk vni minden veszlylyel s viszontagsggal szemben llamisgunkat, azt geogrfiai fekvsnkn kvl ktsgtelenl eldeink kvalitsnak is ksznhetjk. De vajon a XIX. szzad nem vltoztatta e meg tvibl-hegyire az uralkods eszkzeit? Hiszen mr nem a kard markolata, a kzjog, de a modern technika vvmnyai, pnzgy, ipar s kereskedelem a hegemnia fegyverei akr hborban, akr bkben. Ezek kezelsben a magyar faj, - mg ha hajlandsggal, annak elfelttelvel brna is, - mg hossz veken t termszetszer inferioritsban lenne nyugati szomszdainkkal szemben. Hisz mi hromszz vig testnkkel s vrnkkel vdtk az bks fejldsket s elgg bmulatos, hogy llami fggetlensgnk restitucija ta a knyszermulasztsoknak oly nagy rszt tudtuk mindeddig is helyreptolni.
Nem csoda, ha sokat kell dolgoznunk, mg a szellemi paritst elrjk. Semmi okunk sincs teht arra, hogy elbizakodva felkiltsunk: A magyarsg, amely ezer vig fenntartotta szupremcijt, hasonl eszkzkkel fenntartja majd tovbbra is! Nem nyilt szemmel li vilgt az, aki gy mer beszlni s csak lomba ringatja keleti indolencinkat, haznk mrhetetlen krra s fajunk vesztre! De nemcsak a magyarsg felsbbsgnek rgi eszkzei kezdenek berozsdsodni de a szthz s az egysges magyar llammal ellenttes felfogs csoportok mindinkbb gykeret vernek, szeparatisztikus tendencikkal lpnek fel, st mr helyenknt ellensgesen szervezkednek. Olhok, ttok, szerbek soha oly egysgesen nem kpviseltk nemzetisgi klnllsukat, soha oly akadlyokat nem grdtettek a magyar nemzeti llam egysgnek tnyleges keresztlvitele el, mint a legutbbi idben.
Annl parancsolbb szksgg vlik teht, hogy ma mr ne elgedjnk meg, ne rjk be a kvalits felsbbsgvel, de fesztsk meg minden ernket, hogy menynyisg tekintetben is biztostsuk a magyarsg szmszer szupremcijt, mert maradandan csak ez teremtheti meg alapjt annak az egysges nemzeti birodalomnak, amely minden j magyarnak legszebb lma.
Hisz nem tagadhat, hogy ebben a tekintetben is van halads, st a legutols npszmlls szmszer adatainak kzlse alkalmval egsz ditirambusokat zengtek lapjaink a magyarsg szmszer nagy diadalrl, amely jabb anyagot szolgltatott a sovinizmusnak, hogy a nemzetet az imperializmus lomkpbe ringathassa.
De vajjon miben llott a nagy diadal? Abban, hogy az 1900 -ik vi npszmlls kimutatta, hogy a magyar anyanyelvek elrtk az abszolt tbbsget, 51,4 %-t a lakossgnak. De ezt is csak a Drvn innen szmtva. Mert Szent-Istvn koronjnak terletn a magyarsg ma is csak 4 , 5 4 %-a a lakossgnak!
Teht az anyaorszgban elrtk a tbbsget, mert 1,1%-kal mljuk fell a nem magyarokat. Ktsgtelen, hogy megnyugtat s llekemel eredmny ama kevesek szemben, akik ily krdsekkel foglalkozunk s vek ta epekedve, mondhatnm elfojtott llekzettel vrtuk e pillanatot. De a nagykznsg a mi rmnket csaldott meglepetssel fogadja, mondvn: Hogyan, hisz ez annyit jelent, hogy a lakossgnak mg mindig 48,6 %-a nem magyar! s ez gy is van. De ennek nem szabad gy maradnia. Ez legyen nemzeti politiknknak els s legfontosabb clja!
Ha azonban tovbb is nyugodtan trjk s ttlenl nzzk, mg klnbz nemzetisgeink
faji ntudata megersdik, trsadalmi sszetartsuk megszilrdul, faji kultrjuk kijegecesedik, oly kek kpzdhetnek a hajdan egysges hazafias rzelm magyar anyaorszg si trzsben, amelyek vgzetes kvetkezmnyekkel lehetnek az egysges magyar haza konszolidcijra.
Tegyk teht vizsglds trgyv, hogy miknt llunk ma a magyarsggal.
Az 1900. vi npszmlls a kvetkez kpet trja elibnk:
A magyar birodalom lakossga:
1830-ben . . . . . . . . . . . . . . 13,191.003
1900-ban . . . . . . . . . . . . . . 19,254.559
Flszzados szaporods . . . 6,063.006
Vagyis egy vben %-ban . . . . . . 0.76
ami nem nagy szaporods, mert 14 eurpai llam kztt a tizedik helyen llunk. Elhagyva ebbl a Drvn tli rszt, ahol nyelvnk, sajnos, trvnyesen is elvesztette uralmt, nzzk, hogy min kpt nyerjk a magyarsg fejldsnek. Ebben a tekintetben csak 1880-tl kezdve tmaszkodhatunk felttlenl megbzhat npszmllsi adatokra, mert 1880-ig a npszmlls a nemzetisgi viszonyokkal nem trdtt. Vargha Gyula a magyarsg flszzados fejldsrl rott tanulmnyban, az 1869. esztendbl indul ki s Keleti Krolynak az iskolaktelesek alapjn sszelltott s Vzaknai Antal ltal helyesbtett szmtsait veszi alapul. E szerint a magyarsg fejldsnek kvetkez kpt kapjuk:
A magyar s nem magyar
Anyanyelvek
v
szma
Szaporods szmszerint
%
szma
Szaporods szmszerint
%
1869
6.027.385
-
-
7,551.744
-
-
1880
6,404.070
376.685
6,25
7,345.533
-206,206
-2,73
1890
7,357.956
958.886
14,89
7,805.052
459.514
6,28
1900
8,858.834
1.230.898
16,78
8,132.740
327.688
4,20
E kp ktsgtelenl nagyon rvendetes s megnyugtat benyomst tesz, mert mg a magyarsg vtizedrl-vtizedre progresszv szaporodst mutat (6-14-16%-ot), addig a nem magyarok szaporodsa inkbb visszaesst (2-6-4%-ot) tntet fel. S ha fel lehetne tenni, hogy ez a progresszi a jvben is gy fog haladni, bn nlkl folytathatnk a manchesterianizmus elvt: laisser faire, laisser passer - ami ktsgtelenl legknyelmesebb mdja az gyek vezetsnek.
De ppen, mert az a meggyzdsem, hogy a jvben nem gy lesz, tartom ktelessgemnek a hazafiasn gondolkoz intz krk figyelmt oly fekete pontokra felhvni, amelyek agglyaimat keltettk fel s amelyek, ha ellenk jkor nem vdekeznk, mindig feketbb foltokk fejldhetnek az egysges anyaorszg jvend trkpn.
Hisz mr maga Vargha is elismeri, hogy a magyarsg fejldse az utbbi kt vtized alatt, 1880-tl 1900-ig nem volt egyenl az orszg egsz terletn, st ebben a tekintetben feltn eltrsek vannak az egyes orszgrszek kztt. Mg ugyanis a Tisza-Maros szgben hsz v alatt 51,91%-kal, a Duna-Tisza kzn 51,64%-kal gyarapodott a magyarsg, a Duna jobb partjn ez a gyaropods mindssze 17,44%, Erdlyben pedig 27,90% Klnsen a Dunntl lland a magyarsg fejldsnek hanyatlsa. Mg ugyanis 1880-tl 1890-ig 9,02%-ot tett ki a magyarsg gyarapodsa, addig a kvetkez vtizedben mr csak 7,72%-ot.
A XX. szzad els vtizedben a Dunntl mg kedveztlenebbl fog alakulni a magyarsg fejldse ppen a faj magyar lakossg kztt pusztt egygyermekrendszer miatt. Vargha Gyula joggal rmutat, mint feltn jelensgre, hogy amg pldul Hunyadmegyben az 1890-ben mg csak 17.167 lelket szmll magyarsg egy vtized
alatt kzel 15 ezerrel gyarapodott, Somogymegyben a magyaroknak 300.000 krl jr tmege csak ugyanannyival szaporodott.
Aggodalmas jelensgnek tartja Vargha egyebek kztt azt is, hogy kt hatrszli szkely vrmegyben, Cskben s Hromszkben az olhsg folytonos terjeszkedst lehet tapasztalni. A legutols vtized alatt is a nem magyar ajkak mindkt vrmegyben ersebben szaporodtak a magyaroknl, st Hromszkben a magyarsg szmarnya a legutbbi kt vtized alatt kzel msfl szzalkkal esett vissza.
Szomornak mondja Vargha a magyarsg llst a grg-keleti egyhzban, a hol kt milli llek kztt mindssze 31 305 magyar ajkt tallt a npszmlls, vagyis a grgkeletieknek csupn 1,43%-a magyar. S egyenesen nemzeti ltnket fenyeget veszedelem gyannt lltja oda azt a tnyt, hogy az olh intelligencia feltnen nvekedik. A kzpiskolai tanulk kztt 1881-ben mg csak 2.419 az olh ajk, 1901-ben ellenben mr 3.582. Ez az idegen ajk intelligencia azrt jelent komoly veszedelmet, mert amint Vargha mondja, „a nem magyar ajk npessg tmegt nem sszekapcsolni kvnja a magyarsggal s a magyar llameszmvel, hanem minden eszkzzel azon munkl, hogy eltvolodst, szakadst idzzen el.”
Oly komoly jeleknek tekinti ezeket Vargha, amelyek ktsgess teszik, hogy a jvben szmthatunk-e a magyarsg oly rvendetes gyarapodsra, mint az elmlt pr vtized alatt. „A szletsi arny, rja Vargha idzett tanulmnyban, cskkenben van, mit rszint gazdasgi, rszint szocilis, rszint erklcsi bajok idztek el. Npessgnk egszsges tovbbfejldst csak anyagi haladsunk s gazdasgi jjszletsnk biztosthatn. Ezen ltalnos npesedsi bajok a magyarsg fejldsre is kros visszahatst gyakorolnak.
S a mi rnk vgzetess vlhatik, e bajok ppen a Dunntl, a magyarsg erejnek egyik fhelyn nyilatkoznak meg igen ersen, tovbb a Nagy-Alfldn, amely az oda teleplt idegen elemekre nzve a magyarsg olvaszt kohja, a magyarsgnak pedig ds termtalaja volt. Ha a vrosok fejldse megll, ez szintn a magyarsg gyors nvekedsnek megakadst jelenti. Krptlsul nem remlhetjk a vidki npessg magyarosodst sem, mert ott az eddigi lass folyamatot valsznleg mg lassbb teendi a fktelen nemzetisgi izgats, mely idegen ajk honfitrsaink lelkt megmtelyezni igyekszik.”
Vargha aggodalmaival szemben azonban Ajtay Jzsef dr. „A magyarsg fejldse” cm mvben a magyarsg fejldsrl oly kprztat szmadatokat hoz fel, amelyek kbtan hatnak minden magyarul rz llekre s hivatva vannak minden hazafias tpeldsnket megszntetni, mindinkbb megerstvn azt az indolencit, amely eddig is jellemezte nemzeti irnyit politiknk szervezetlensgt. Ajtay dr.-nak rdekes s ktsgkvl hazafias trekvstl thatott munkja oda trekszik, hogy klnbz segdeszkzkkel a magyarsg arnyt oly korbbi np sszersokbl is megllaptsa, amelyeknl e fontos krdst, sajnos, mellztk. Ezt rulja el fzetnek a cme is: A magyarsg fejldse az utols ktszz v alatt, mg Vargha csak a magyarsg flszzados fejldst merte ismertetni. Tudvalevn az 1850-iki npszmlls volt az els, amely a nemzetisget is kutatta. De mg ez is a mai szokssal homlokegyenest ellenkez rendszert kvetett, amennyiben a nemzetisget tudakolta, mg ma az anyanyelvet krdezzk. De mg nagyobb baj, hogy 1850-ben az izraelitkat mint nemzetisget s nem mint felekezetet vettk fel. Ez az oka, hogy Vargha mg az 1850-iki npszmlls adatait sem lltja direkt szembe az utbbi npszmlls adataival, hanem e helyett az 1869-iki llapotbl indul ki.
Egszen mskpp Ajtay; visszamegy pr szzaddal s minden adatot felhasznl, amit csak tall, kritika nlkl, nem egyszer flrertve s mersznl merszebb kvetkeztetseket vonva bellk. Kiindulsi alapul Acsdy Igncnak „Magyarorszg npessge a pragmatica sanctio korban” cm munkjt veszi, mely az adhztartsoknak 1715 s 1820-ban trtnt sszersa alapjn prblta rekonstrulni Magyarorszg npessgt a Rkczi-korszak kzdelmeit kvet vtizedbl.
Ez a becses npessg- s gazdasg-trtneti munka, mely nagy fradsggal llttatott ssze az egykor sszersok hatalmas foli-kteteibl, ktsgkvl elsrend forrsmunkul knlkozik azoknak, akik amaz rdekes kort megismerni kvnjk, de hogy akr a npessg sszes szmt, akr a nemzetisgi megoszlst tekintve a mostani npszmllsokkal egyrtk s gy teljesen sszehasonlthat anyagot nyjtana, az ellen magra a m elszavra hivatkozhatunk, mely vilgosan kimondja, hogy a npessg sszes szmt becslsek alapjn hozzvetleg igyekszik megllaptani. Mg nehezebb volt s apodiktikus bizonyossgra mg kevsb tarthat szmot a nemzetisgi arnyszmok megllaptsa, mely a nvszerint sszert csaldfk nevnek alapjn trtnt, amint errl maga a forrsmunka lelkiismeretesen beszmol. Ajtay az 1720-ra megllaptott - helyesebben kiszmtott - npessget hitelesnek fogadja el. Miknt Acsdy a Rkczi-fle flkels utn maradt adkteles lakossgnak 1715-ben megkezdett s 1720-ban kiigaztott sszersbl indul ki. s miutn az adhztartsok ott vezetknv szerint vannak felsorolva, azok hangzsbl kvetkeztet az adfizet nemzetisgre. Azt mondja, hogy ktszz v eltt a nemzetisg s a nyelv sokkal inkbb fedtk egymst, mint most s gy ezen sszersokbl szerinte egszen pontosan megllapthat a magyarsg szma. E szerint hoz ki az akkori kt s fl milli npessgbl 1,160000 magyart (46%), 338.000 nmetet (13%), 455.000 tt-rutnt (17,8%), 109.000 szerb-horvtot (4,2%) s 490.000 olhot (19%). A magyarsg szmt azutn szszeveti a Schlser nmet r ltal kzlt, 1785-ben II. Jzsef ltal megejtett npszmlls adataival, mondvn: „vajjon az 1787-ben tallt nyolc milli lakossgbl mennyi lehetett a magyarsg?” Miutn pedig fel szoktk venni, hogy a npessg 70-80 v alatt megktszerezdik, „a magyarsg termszetes szaporodst 67 v alatt 100%-ra becsljk, - e szerint Magyarorszgon 1787-ben a magyarsg szma kitett 2320.000-et.” „A termszetes npszaporods tjn a npessg e 67 esztend alatt semmi esetre sem emelkedhetett tbbre 4 - 5 millinl s gy e korszakban bevndoroltak szmt legszigorbb szmtssal is legalbb 3,5 millira kell becslnnk. 1787-ben a magyarsg Ajtay szerint kitett 2.320.000 lelket, vagyis 29%-ot, a nem magyar ajkak szma 5,680.000-et, vagyis 71%-ot. Horvtorszggal s a Hatrrvidkkel egytt a magyarsg arnya lehanyatlik 25%-ra, vagyis az egsz lakossgnak egy negyedre.
1850-ben 11,312.000 fnyi lakossgbl 5 milli, teht 442% mondotta magt magyarnak s csak 6,312.000 ms nemzetisgnek. Ajtay szmtsa szerint teht hatvan v alatt „a magyarsg 115%-kal, mg ugyanazon id alatt a nemzetisgek csak 11, 1%-kal szaporodtak”. Az egsz felllts mr maga jellemz! A statisztikai hivatal mg az 1850. vekbl sem tartja megbzhatnak a kiindulst, amikor a nemzetisg krdst hivatalosan
tudakoltk. Ajtay pedig szzharminc esztendvel azeltt kezdi, - amikor e krdssel senki sem trdtt. Vajjon e megllapts tudomnyos rtke irnt lehetnk e felttlen bizalommal? De mg jellemzbb az eredmny, amely azt bizonytan, hogy az alatt a hatvanhrom v alatt, amelybl hatvanegy ven t - 1787-tl 1848-ig - llami nllsgunkat hiba iparkodtunk elrni, - s mg hozz ama kt v alatt, amikor a magyarsg egy nagy rsze a szabadsgharcban ldozta fel az letet, amikor teht ppen a magyarsg fogyott ris mrtkben, - hogy ebben a hatvanhrom vben a magyarsg tzszer jobban szaporodott volna a nemzetisgeknl. Holott a nyolcvanas vek ta, a legnagyobb nemzeti s kzgazdasgi fejldsnk korszakban, llami fggetlensgnk teljes lvezetben a magyarsg a nemzetisgeknl a legjobb idkben csak ngyszeresvel tudott szaporodni. Hisz ebbl joggal lehetne kvetkeztetni, hogy a Bcstl val fggs flszzada a magyarsg fejldsre s a nemzetisgek elnyomsra sokkal dvsebb volt, mint a XIX. szzad msodik fele!
Azrt nagyon objektveknek s vatosaknak kell lennnk e szmszer bizonytkokkal szemben, amelyek knnyen a legjobb akarattal is helytelen kvetkeztetsekre vezetnek. De kivlt ezen a tren. Mert mi a clja a szmvitelnek akr magn-, akr llamgazdasgi tren? Ugyanaz, ami a tkr: elibnk trni a meztelen igazsgot. Olyan tkr, amelyik szebbnek mutatja azt, aki belenz, - veszedelmes eszkz, - kivlt, ha olyannak tartjuk elbe, akinek ugyanis az a hibja, hogy hi, ntelt, hibit ltni nem szereti, st megutlja azt, aki azokra szintn figyelmezteti. Pedig ilyen a magyar nemzet, csak azt tri, aki tmjnez neki. De ppen ezrt teljest ktelessget az, aki a kellemetlen valsgot is nem talja feltrni, legyen br jutalma az, amitl a magyar legjobban fl, a npszertlensg. Vagy taln az tesz szolglatot fajnak, aki azt mondja: Jl van kedves magyarom, gy ahogy van! Nem kell trdnd a magyarsg krdsvel, mert hegemnink naprl-napra nvekszik, a nemzetisgek fogynak, sszetartsuk lazul, beolvadsuk naprl-napra halad, - maradhatsz nyugodtan indolens, - amin voltl eddig, azrt a te uralmad e fldn biztostva van! Vondd be az rszemeket, aludjl nyugodtan az ellensgtl, - nem kell flned tlk! Nem lltom, hogy Ajtay e szavakat hasznlja, de ez a hats, amelyet a magyarul rz lelkekre gyakorol. St azt is elhiszem, hogy szndka nem ez volt. Szndka nyilvn az volt, szembeszllani azokkal a tendencikkal, amelyek vltig lekicsinylik a magyarsg szmt, azrt, hogy hegemnink jogosultsgt ktsgbe vonhassk s azt alapjban alshassk. Szndka volt megmutatni, hogy mi magyarok nemcsak mindig joggal voltunk urak e fldn, de azok is maradunk, mert a magyarsg terjeszkedik a ms nyelvek rovsra. Teht ne alkalmatlankodjanak k, mi pedig ne legynk kishitek, - ne vesztsk el nbizalmunkat a jv fejldsnk irnt.
Ez mind szp s dicsretremlt. De azt hiszem, hogy ha az egyik vagy msik clt nem sikerl elrnie, ez nem oly veszedelmes, mintha kprztat szmadataival ttlensgbe ringatja azokat, akikben rdemes rink fradsgos s folytonos munkjukkal flkeltettk az aggodalmakat, kikben flbresztettk a lelkiismeret szavt, miltal ket a magyarsg vdelmre s terjesztsre serkentettk. ppen amikor ez az dvs hats mr mutatkozni kezd a lelkekben, agyakban, - jn Ajtay s azt mondja, hogy az aggodalmak mind flslegesek, tout est aux mieux dans les mellieurs des mondes. Flsleges a fradtsg, a munka, a gymlcs gyis lnkbe hull. Vagy nem a nemzeti lelkiismeret elfojtsra visz-e az, ha a magyarsg terjeszkedsnek kt legnagyobb nemzetisgi akadlyt, az olhsgot keleten, a ttsgot szakon, mint quantit negligeable-t lltja elibnk Alaptalannak tartja Krsi, Beksics, Vargha aggodalmait a magyar elem elttosodsra s elolhosodsra vonatkozlag.
Azt lltja, hogy a magyarsg nem veszti el nyelvt s faji jellegt - ez csak optikai csalds. Mert szerinte a dolog gy van: A nagy magyar Alfld, amelynek szle a dombos vidk fel egyszersmind gazdasgi hatrt alkot, az a kzppont, amely fel a npvndorls mindig folyik. Elszr a trkk kivonulsa utn a magyarsg, vndorolt oda szakrl, azta keletrl tart a beszivrgs a mai napig. Innt magyarzhat, hogy a ttsg s az olhsg kztt megfogyott a magyar. Teht nem a nemzetisgek szvtk fel, hanem elvndorolt onnan. St az elolhosodsnak annyiszor felhozott bizonytkt, hogy Erdlyben szmtalan kzsg van, amelynek laki mind magyar nevek, de egyik sem ismeri mr nyelvnket — ezt sem fogadja el Ajtay bizonytknak, hanem a kvetkezkpp igyekszik megmagyarzni a dolgot: Rgente, amikor az olh kzsgeket sszertk, minden lakos moldovnnak mondotta magt, mert Moldovbl vndorolt oda. A magyar sszerk teht magyar neveket adtak nekik s gy rtk be ket az adfizetk lajstromba.
Az olhsgnak a Kirlyhg fell a magyar skfldn val lass, de biztos terjeszkedstl sem fl semmit Ajtay. St ezt dvsnek is mondja, mert a magyar sk fld az asszimilcinak, a beolvasztsnak oly kohja, amely elbb-utbb mindent magyarr tesz.
Ajtaynak az elolhosts veszedelmnek megcfolsra felhozott adataival s argumentumaival e helyen nem szndkunk rszletesen foglalkozni. Csak r akartunk mutatni arra, az els tekintetre is megokolatlannak ltsz optimizmusra, amely Ajtay egsz knyvt jellemzi. Kr, hogy Balogh ellen csak irnival dolgozik Ajtay s semmibe veszi Baloghnak az olhsg terjedsre vonatkozlag sszegyjttt adatait, amelyek pedig feltnen egybevgnak az Erdlybl s az olhsg lakta egyb vidkekrl egyre srbben felhangz komoly panaszokkal. A magyarsg fejldse s hegemnija szempontjbl csak kvnatos lenne, hogy a jv igazolja Ajtay jslsait, br a magunk rszrl nem tudunk osztozni tlzott optimizmusban.
A szletsek apadsa.
De dr. Ajtay Jzsef mg a legegyszerbb s ktsgbe nem vonhat npszmllsi adatokat, mihelyt azok elszomort kvetkeztetsekre adnak alkalmat, rzss sznben tudja feltntetni. Akr csak az ismert osztrk Beschwichgungs-Hofrat recipje szerint, gy vagyunk nla a szletsek szmnak apadsval is, ami nagyon szomor s megszvlelend tnet, amelyen knnyen tsiklanunk nem szabad. Ajtay s vele msok szpteni tudjk a statisztiknak idevg adatait is. Mert, hla Istennek, nem jutottunk odig, ahol a kihals tjn lev francia nemzet van, mert a kivndorls dacra az orszg lakossga rvendetesen szaporodik, teht aggodalomra nincs ok s ki trdne azzal, hogy a szletsek orszgos arnya vrl-vre szinte matematikai pontossggal cskken. Pedig a szletsek szmnak apadsra nzve megdbbent kpet nyjtanak a kvetkez statisztikai adatok:
1000 llekre esett lve szletett:
1881-1890-ig tlagban 44,1
1891-1895-ig 41,7
1896-1900-ig 39,2
1901-ben 37,6
1902-ben 8,4
1903-ban 36,3
Az orszgos statisztikai hivatal kzlemnyei szerint ha a cskkens ily arnyban folytatdnk (tz v alatt 41,3-rl 38,5-re) a jvben is, gy tven v alatt Franciaorszg szletsi arnyhoz jutnnk le. Hogy a szletsek arnyszmnak cskkense min vesztesget jelent, arra nzve utalunk az albbi tblzatra:
Az lve szletettek szma:
1881-1891-ig tlagban 636.627
1891-1895-ig 648.300
1896-1901-ig 642.830
1901-ben 636.692
1902-ben 658.240
1903-ban 628.524
1903-ban teht krlbell nyolcezerrel kevesebb volt az lve szletettek szma, mint 1881-1891-ig tlagban, holott a lakossg szma 1900-ban mintegy hrom millival volt tbb, mint 1880-ban.
Az orszgos statisztikai hivatal azzal magyarzza a szletsek szmnak feltn apadst, hogy a szlsre alkalmas korban lev nk kisebb szzalkt teszik ki az orszg lakossgnak, mint a mlt vtizedben. Ktsgtelen, hogyha a szletsek szmt a szlsre alkalmas korban lev nk szmval hasonltjuk ssze - s tagadhatatlan, hogy ez az sszehasonlts inkbb szolglhat alapul a szletsek cskkensnek kiszmtsnl, - az apads nem oly abnormis, mint ahogy a fentebbi szmok mutatjk. De bizonyos az is, hogy a szletsek szma mg gy is apad. Ajtay igen rdekesen azzal magyarzza a szletsek szmnak cskkenst, hogy a kilencvenes vek vgn lpett a nemzkpes korcsoportba az a generci, amelyet a hetvenes vek gyermekraglyai ersen megtizedeltek s gy tmenetileg arnylag kisebb a nemzkpes korban lev lakossg szma.
Mg ugyanis 1890-ben 28%-t tette a lakossgnak, addig 1900-ban mr csak 25,3%-t. Ez a magyarzat alapjban vve azonos a statisztikai hivatal magyarzatval, de nem igazolja a szletsek szmnak oly nagymrtk apadst, mint a mint a statisztikai adatok feltntetnek, annl kevsb, mert az idzett szmokban Ajtay itt is tved, a helyes arnyszm ugyanis 1900-ban nem 25,3, hanem 27,3. Mg kevsbb oszthatjuk Ajtay optimizmust, ha kutatjuk, hogy az egyes nemzetisgek szerint miknt apad a szletsek szm:
lve-szletett ezer llekre szmtva az anyaorszgban:
1896-1900-ig
magyar 39,2
nmet 38,9
tt 43,6
olh 36,9
horvt 45,0
szerb 43,3
rutn 43,2
1901
magyar 37,6
nmet 35,2
tt 41,9
olh 35,8
horvt 38,3
szerb 39,4
rutn 40,3
1902
magyar 38,3
nmet 35,6
tt 41,9
olh 37,3
horvt 41,2
szerb 40,7
rutn 43,3
1903
magyar 36,1
nmet 33,6
tt 39,2
olh 35,2
horvt 38,7
szerb 40,5
rutn 38,5
A szaporods ennek megfelelen kedveztlenl alakul a magyarsgra nzve.
A szaporods volt ugyanis ezer llekre szmtva:
1896-1900 / 1901 / 1902 / 1903
magyar 13,0 13,7 12,5 11,2
nmet 11,8 11,7 11,6 10,2
tt 13,8 13,9 12,0 11,7
olh 5,8 8,7 8,3 6,9
horvt 11,3 11,5 13,7 13,2
szerb 8,2 10,0 8,9 7,5
rutn 15,5 14,4 14,0 10,7
A szaporods teht a magyaroknl hrom ven t fokozatosan cskkent, mg pldul az olhoknl nvekedett (6-7-8).
Az egygyermekrendszer hatst a szletsek orszgos arnynak cskkensnl lesebben megvilgtja a magyarsg hanyatlsa azokban a trvnyhatsgokban, ahol az egygyermekrendszer a magyar reformtus lakossg krben befszkelte magt.
Erre vonatkozlag itt kzljk a statisztikai hivatal fentebb idzett kzlemnyeinek albbi tblzatt:
Magyarsg arnya
Az elveszett terletekbl az 1900.vi npszmlls a magyarsgra esett % szerint 1900 1901 1902
Bars 31,7 26,0 25,9 25,4
Esztergom 79,2 78,4 78,6 78,8
Baranya 51,3 42,3 41,9 42,2
Tolna 68,3 65,1 68,9 66,4
Bereg 44,7 41,1 40,5 40,6
Gmr 56,4 51,4 51,1 51,3
Hromszk 85,1 82,4 82,1 82,1
Termszetes, hogy e megykben a nemzetisgek a magyarsg rovsra ersbdnek, st kettben kzlk, Esztergommegyben s Hromszkmegyben a magyarsg arnya mg cskkent is. Bereg- s Gmrmegykben csak azrt nem cskkent a magyarsg arnya, mert az idegen nemzetisg lakossg egy rsze kivndorolt. S jellemz, hogy amg pldul Barsmegyben, ahol a lakossgnak csak egy harmada magyar, a magyar lakossg kztt elterjedt egygyermekrendszer dacra a megyben ezer lakosra 1901-ben 401, teht az orszgos tlagnl tbb szlets esett, addig a felben magyar lakossg Baranyamegyben ugyanakkor ezer lakosra 32,7, teht az orszgos arnynl jval kevesebb szlets esett.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre