SZAKLY FERENC
(1942–1999)
Hadtrtnelmi Kzlemnyek
A Hadtrtneti Intzet s Mzeum folyirata
112. vf. (1999.) 3.sz.
Igen fjdalmas, szvszort hr rzta meg 1999. jlius 7-n dleltt a magyar trtnsz trsadalmat, majd nhny ra elteltvel az egsz orszg kzvlemnyt. Szakly Ferenc akadmikus, az MTA Trtnettudomnyi Intzete Korajkori Osztlynak vezetje, a trkkori Magyarorszg trtnetnek egyik legkivlbb kutatja, letnek 57. esztendejben tragikus hirtelensggel elhunyt. A megdbbent hr csaknem olyan gyorsan jutott el a csaldtagokhoz, a bartokhoz s a kollgkhoz, mint Szakly Ferenc olyannyira szeretett korszakban egy-egy vratlan ellensges betrs hre a trk-magyar hatr kzelben l s ltala szinte szemlyesen ismert lakossghoz. A mai napig nehezen elhihet esemny sokkolta a XVI-XVII. szzadban Magyarorszg terletn viaskodott kt vilgbirodalom egykori fvrosaiban, Bcsben s Isztambulban l klfldi kollgkat s ppen ott dolgoz magyar kutatkat is. Az egykori vgvidki szoksokkal ellenttben mint annak idejn a magyar kirlyok hallakor, most mgsem tudatta gylvs s harangzgs a tragikus esemnyt. Az gyk s harangok helyett most sok szz bart s kollga szvnek felgyorsul s egyttrz dobbansa jelezte a Mindenhatnak az risi fjdalmat. S a mly megrendls Odafent meghallgattatott, az g napokon t keservesen knnyezett.
Senkitl sem bcszva tvozott kzlnk Szakly Ferenc, tvozsra ugyanis egyltaln nem kszlt. Noha kztudott volt - hiszen maga sem palstolta hogy mr kzel egy vtizede rakonctlankodik a szve, teljessggel visszatrt optimizmusa s pratlan munkabrsnak jabb kivl eredmnyei mr-mr azt jeleztk, boldog vtizedek s tovbbi hossz, eredmnyes munkssg ll mg eltte. Azok a monogrfik ugyanis, amelyek befejezsre 1993 nehz esztendejben. Amikor elszr kerlt slyos betegen hosszabb idre krhzba. megkrte legkzelebbi tantvnyait, immron mind kszen llnak. Mghozz nem is akrmilyen minsgben, terjedelemben s mindenekeltt teljesen j szellemisgben, - hogy csak kt legfontosabb ktett emltsk - az egymssal rokon tudomnyterletek (trsadalom-, gazdasg-, politika-, mvelds- s irodalomtrtnet) mezsgyit bravrosan hatrbejr Mezvros s reformci cm ktet (1995), illetve knyv formjban napvilgot ltott nagydoktori disszertcija, a trk hdoltsg magyar intzmnyrendszernek mesteri sszefoglalja (1997). Az elmlt hnapokban tovbbi kteteket tervezett, tbbek kztt egy j monogrfit az 1526 s 1541 kztti hadi esemnyekrl, egy msikat Szermi Gyrgy krnikjnak kritikai vizsglatrl, egyet - jelen nekrolg rjval kzsen - az 1556. esztend pratlanul jl dokumentlt, Szigetvr krnyki hadi esemnyeirl, s vgl, de nem utolssorban, egy Szekf Gyulhoz hasonl, modern trtneti sszefoglalt a XVI-XVII. szzadi Magyarorszg fejldsnek meghatroz krdseirl. A vratlanul s kegyetlenl gyorsan beksznttt hall azonban most mg abban is megakadlyozta, hogy mindezek befejezsre buzdthassa kollgit. S noha Szakly Ferenc ezttal nem adott konkrt travalt tantvnyainak, egsz munkssga mgis kijelli azt az utat, amelyen trtnetrsunk az elkvetkez vtizedekben elre lphet a korajkori Magyarorszg histrijnak mvelsben.
Tudomnyos plyja messzirl s az elmlt korszak minden nehzsgvel teltve vezetett el a cscsra. 1942. oktber 28-n, Zalaegerszegen szletett, m ifjsga mindenestl desapja ptrijhoz, Szekszrdhoz s Tolna megyhez kttte, amelynek azutn trtnetrknt is a legnagyobb szeretettel szentelt kzpkori oklevlkiadsokat, helytrtneti sszefoglalkat s tekintlyes terjedelm politika-, had- s gazdasgtrtneti tanulmnyokat. A trkkor irnti rdekldst - miknt egyszer maga meslte - szmos kollgjhoz hasonlan is Grdonyi Gza felejthetetlen Egri csillagok-jnak ksznhette. desapja 1956-os szereplse miatt azonban a gimnzium elvgzse utn nem lphetett tstnt kedvelt korszaka megismersnek tjra. Mgis a sors klnleges fintora, hogy az letben bekvetkezett megprbltatsok szmos alkalommal elsegtettk plyja ksbbi kedvez alakulst. Aligha kaphatott ugyanis egy fiatalember az 1960-as vekben mind trtnetri ltsmdban, mind a szakma alapjainak elsajttsban kivlbb iskolt mstl, mint az az idben a Pest Megyei Levltrba szmztt professzortl, Kosry Domokostl.
Egyetemi tanulmnyait 1967-ben trtnelem-levltr szakon fejezte be, amely dupla histria-szak lvn . a Kosry-iskola mellett . egyenesen predesztinlta t a tudomnyos kutati-trtnszi plyra. S br az egyetem befejezst kveten 1977- ig a Magyar Nemzeti Mzeum korajkori osztlyn dolgozott, igazi kutati otthonv az idben a Pest Megyei mellett a Magyar Orszgos Levltr vlt. Sokat meslt arrl, miknt folytatott ott egyik legkedvesebb bartjval, az t nhny esztendeje rkre elhagyott Barta Gborral hnapokon t kutatsokat, majd estnknt a kzeli kiskocsmkban feldt, feledhetetlen borozgatsokat. Ugyanakkor munkahelyn, a Nemzeti Mzeumban eltlttt esztendk szintn meghatroz, kellemes emlket hagytak benne. Az orszg legklnbzbb helyeit bevndorl mzeumi szakfelgyelknt pedig a levltri kutatmunkk mellett lehetsge nylott arra is, hogy kapcsolatot tartson a vidkkel, mindenekeltt tg rtelemben vett szlfldjnek, a Dunntlnak s ksbb megrt nagymonogrfii legfbb sznternek, a hdoltsg nagy rszt alkot Nagyalfldnek a trtnszeivel, muzeolgusaival s levltrosaival. Szakly Ferenc ugyanis, noha letnek jelentsebb rszt Budapesten tlttte, mindvgig megrizte azt a termszetes tisztessget, emberi mltsgot s szeretetet, amelyet vidkrl hozott a fvrosba rk travalul magval.
Nehezen indult plyja pratlan szorgalmnak s tehetsgnek ksznheten az 1960-as vek legvgtl jelents fordulatot vett. letnek mg csak huszonhetedik esztendejben jrt, amikor megjelent levltri kutatsainak els komoly sszefoglalsa, a trk hdoltsg peremn kialakult parasztvrmegyk XVII-XVIII. szzadi trtnetnek kismonogrfija (1969). Az rtekezs szakmai berkekben komoly elismerst hozott szmra, utlag visszatekintve mgis fontosabb volt sajt ksbbi tudomnyos plyja szempontjbl. A parasztvrmegye-ktettel ugyanis Szakly Ferenc egy monumentlis plet egyik legfontosabb alapkvt tette le, hiszen ezzel megkezdte a XVI-XVII. szzadi trk hdoltsg s a vele szomszdos kirlysgi orszgrsz trtnetnek szisztematikus feldolgozst, mgpedig a keresztny fl forrsai alapjn. S br maga emltett disszertcijnak zrszavban a hdoltsg jogszolgltatsnak rszletes bemutatsra mg egy vaskos ktetet tervezett, az 1969-ben megalapozott plet mgis igen tekintlyes, ers vgvrr plt. A hdoltsg intzmnyrendszerrl, trsadalmrl, egyhztrtnetrl, gazdasgi kapcsolatrendszerrl, s nem utols sorban az ottani keresztny adztatsrl, hogy csak legfontosabb alapmveire s tanulmny-sorozataira utaljunk, rott munki trtnetrsunk maradand eredmnyei kz tartoznak.
Vitathatatlan elismerst hozott Szakly Ferenc szmra msodik ktete is, a magyar trtnelem sorsfordt, 1526. vi tkzetnek trtnett s httert feltr, A mohcsi csata cm ktet (1975). Az elismers ezttal nem pusztn a szk szakmai kzvlemnybl rkezett, hiszen az j ktet a ksbbiekben tle megszokott, lvezetes, ugyanakkor vlemnyt mindig marknsan kifejez stlusban trta fel a magyar trtnelem irnt rdekld nagykznsg szmra a tma minden fontosabb aspektust. A munka kedvez fogadtatsa jabb fontos utat nyitott Szakly Ferenc letben. Felismervn a magas sznvonal tudomnyos npszersts fontossgt, ennek rdekben rmmel utazott vidkre a legkisebb helytrtneti klubok meghvsra is eladsokat tartani, vllalt televzis s rdis kerekasztalbesz lgetseket, zsritagsgokat, majd lett utbb a mvelt magyar trsadalom trtneti gondolkozst meghatroz Histria folyirat trkkori tminak egyik leglelkesebb szerzje s szerkesztje.
Ez utbbi tevkenysgt jelentsen elsegtette, hogy 1977-tl munkatrsa, mghozz egyre meghatrozbb munkatrsa lett a magyar trtnettudomny egyik legfontosabb mhelynek, a MTA Trtnettudomnyi Intzetnek. A sors ugyanis gy hozta, hogy a trkkor egyik legkivlbb ismerje s leglvezetesebben elad szakrtje sohasem tanthatott. Jllehet munki ennek ellenre is igen komoly hatst gyakoroltak mind a szk rtelemben vett szakma, mind az ltala olyannyira fontosnak tlt helytrtnetrs fejldsre, csak most, fjdalmas halla utn fogjuk majd beltni igazn, mennyire hinyoznak azok az utdok, akiket markns, de mindig emberi szemlyisgvel a korajkori magyar trtnelem legfontosabb irnyvonalainak kutatsra llthatott volna, megmentve ket attl, hogy elvesszenek a korszak hatalmas s rendkvl sokszn forrsanyagban. Ennek ellenre Szakly Ferencnek . ha nem is a megszokott, szk rtelemben . mgis volt iskolja. Az iskolja az 1980-as vek vgre nem lett ms, mint a trkkori kutats csaknem teljes trtnsz-levltros s muzeolgus-.csaldja. 1985-tl az Intzet osztlyvezetjeknt s folyirata, a Trtnelmi Szemle fszerkesztjeknt, majd utbb a Magyar Trtnelmi Trsulat egyik els embereknt, valamint szmos szerkeszt bizottsg tagjaknt hatrtalan jindulattal s segtkszsggel mindig arra trekedett, hogy a tisztessggel igyekv kollgk plyjukon minl knnyebben s gyorsabban jussanak elre.
Lehetetlen feladatot vllalnnk magunkra, ha csak vlogatva is, de megprblnnk a trtnsz szakma elremozdtsban s kpviseletben vgzett tevkenysgt bemutatni. Ez irny jtetteirl gyakran mg kzvetlen bartai sem tudtak; azokat szerette magnak megrizni. Sokirny kapcsolatrendszervel pedig, mely az akadmitl. amelynek, munkssghoz mrten, meglehetsen ksn, 54 vesen lett tagja a mvszeteken t egszen a politikig kiterjedt, sohasem lt vissza, br nem ritkn irritlta a szakma irnti tiszteletlensg, a jindulattal val visszals.
Megsrtdni azonban nagyon nehezen s ritkn tudott, s haragja mg ilyen esetekben is meglehetsen gyorsan szllt el. Kevesen lehetnek a trtnettudomny berkeiben, st mg a vele rokon szakmkban is, akik ne mondhatnnak neki valamifle ksznetet.
Embersgt Szakly Ferenc a cscsra r professzorknt s akadmikusknt is mindig kpes volt a legtisztbban megrizni. Br megtehette volna, hiszen munkssga tredke is feljogosthatta volna r, sohasem pzolt tudst jtszva, mindig nagyvonalan mellztt minden professzori allrt s formalitst. ri utcai irodjba nem kellett titkrnjnl elre bejelentkezni, a megszokott htfkn s pntekeken rmmel fogadta ott mr elismert kollgi mellett a kezd egyetemista-kutatkat is, hogy sok hasznos rjt flretve gondosan kigyomllja rsaik rossz irnyba megindul hajtsait. De mg az sem srtette, st egyenesen boldogg tette, ha kijavtottk kutatsai sokrtsgbl add kisebb hibit. A legnagyobbakra jellemz mdon ugyanis tkletesen tisztban volt azzal, hogy tudomnyunk csakis ezen az ton haladhat elre. Szakly Ferenc ekknt maradt meg a XX. szzad rohan s ns vilgban is tudsnak, kollgnak s igaz embernek.
De 1999. jlius 7-tl minden ress vlt: res az akadmikusi szk, res az intzeti iroda, resen maradnak a kuratriumi, szerkeszt bizottsgi helyek, st mg a megszokott kisvendglk asztalai is. De legfkppen res a magyar trtnettudomny egyik meghatroz terlete s nem utolssorban a rokonok, a bartok s a kollgk szve. S ezt a mlysges rt igen nehz lesz betlteni. Erre csakis oly mdon van lehetsg, ahogy annak tjt Szakly Ferenc kijellte szmunkra: a trtnettudomnyban mesteri mdon megrt monogrfikkal, a mindennapokban pedig mindenfle szakmai nzeteltrst flretve egymst tmogat nzetlensggel s szeretettel. Szakly Ferenc lete s munkssga ezrt a jvben legyen minta mindannyiunk szmra, miknt kell szolglni plds tisztessggel, becslettel s embersggel a nemzet s a haza, az egsz magyar tudomny s trtnsz szakma rdekeit, s miknt lehet megmaradni a cscsra rve is mindig igaz bartnak s atyai tantmesternek.
FERI, tisztelt s kedves mesternk, bartunk! Sohasem fogunk elfeledni!
Plffy Gza
|