//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Kkay Gyrgy A magyar idszaki sajt trtne-
te a XVIII. sz. vgig. Az eurpai sajt kialaku-
lsa


Kkay Gyrgy

A magyar idszaki sajt trtnete a XVIII. szzad vgig

Az eurpai sajt kialakulsa

A nyomtatott sajt trtnett azok a nyomtatott jsglevelek, rplapok -s vsri reltik vezettk be, amelyek a 15. szzad msodik felben s a 16. szzadban elterjedtek egsz Eurpban, de fleg Itliban (relazoni, avisi), Nmetorszgban (Neue Zeytungen, Messrelationen), Franciaorszgban (Occasionels) s Angliban. Ezek az egy-, vagy csupn nhny lapos idszaki nyomtatvnyok mr szerepet jtszottak a kereskedelmi letben, a polgrsg tjkoztatsban, st helyenknt a politikai harcokbl is kivettk a rszket. A hugenotta kzdelmek sorn Franciaorszgban pl. a nyomtatott jsglapok olyan les tmadsokat intztek az uralkod ellen, hogy e nyomtatvnyokat betiltottk; Angliban szintn ersen korltoztk az jsglevelek kiadst.

A sajt elfutrai elleni intzkedsek azonban nem tudtk feltartztatni a rendszeres hrlapirodalom kibontakozst. Az j osztlynak, a polgrsgnak a trhdtsval s megersdsvel egyidejleg, a 17. szzad els felben Nyugat-Eurpa legtbb orszgban megszletett a rendszeres hrlap- s folyiratirodalom.

Franciaorszgban, ksbb Oroszorszgban s tbb kelet-eurpai orszgban maguk az abszolt uralkodk udvarai is szerepet jtszottak az jsgrs kifejlesztsben. Az angol forradalomig a nmet, majd 1789-ig az angol sajt kpviselte a leghaladbb irnyt, s nagy hatst fejtett ki - tbbek kztt a polgri sajtszabadsgnak Milton ltal trtnt els megfogalmazsval - Eurpa tbbi orszgnak sajtjra is. 1789-ben pedig a francia forradalom ltrehozta a politikai jsgot, a forradalmi-demokrata sajtt.

A 17-18. szzadi polgri fejlds eredmnyeknt jtt ltre a folyiratirodalom is. Klnsen a 18. szzadban volt szoros kapcsolata a folyiratoknak a feltr trsadalmi osztly trekvseivel. Mg elzleg fleg a klnbz akadmiai s tudomnyos folyiratok, a 18. szzadban az n. morlis hetilapok elszaporodsa volt a jellemz Nyugat-Eurpban. E laptpus Anglitl kezdve mindenfel szles krkben elterjedt, s kivette rszt a kzprtegeknl a tudomnyok npszerstsbl, a felvilgosods eszminek terjesztsbl s - klnsen Angliban - a trsadalomkritikbl is. A szzad msodik felben a morlis hetilapok s a fleg nmet terleten elszaporod folyiratok kritikai rovatai hozzjrultak ahhoz, hogy a hrlapokba is egyre tbb irodalom, majd trsadalombrlat vonult be, s hogy a korbbi szraz, egyszeren csak hreket "referl" jsgokba egyre inkbb behatolt a politikai vlemny-nyilvnts is.

A hazai hrlap-s folyiratirodalom megindulsa

Az idszaki sajt elfutrai Magyarorszgon is megtallhatk voltak: a kziratos jsg nyomai csakgy, mint a nyomtatott jsglevelek. 1600 s 1613 kztti vekbl Pozsonyban maradt fenn egy kziratos jsggyjtemny, amelynek pldnyait Kestler Mrton pozsonyi fjegyz az augsburgi postamestertl, Crispinus Lambertertl kapta rendszeresen.

1587-tl kezdve mr haznkban is adtak ki nyomtatott jsgleveleket. Els ismert jsglevelnket Manlius Jnos monyorkerki vndornyomdsz adta ki, nmet nyelven. Ez is, akrcsak a tovbbi kt nmet nyelv, s a 17. szzadi nmet, latin s magyar nyelv reltik nagy rsze is a trk hbor esemnyeirl adott hrt, ugyangy, ahogy a klfldn megjelent egykor jsgleveleknek is szinte legfbb tmja a Magyarorszg terletn a trk ellen foly harcok hrei voltak.

Az els, folyamatos megjelensnek tervezett magyarorszgi jsg csaknem egy vszzaddal ksbb jelent meg, mint az 1609-ben indult els nmet hetilap. A msflszzados trk megszlls utn, a Habsburg gyarmatosts ellen skraszll II. Rkczi Ferenc szabadsgharca hozta ltre 1705-ben a Mercurius Hungaricus (illetve ksbb: Mercurius Veridicus ex Hungaria) cmmel azt a latin nyelv jsgot, amelynek legfbb hivatsa a felkelssel rokonszenvez klfldi kzvlemny tjkoztatsa volt. Ez indokolta latin-nyelvsgt is. A lapbl, amely II. Rkczi Ferenc tbornagynak, grf Eszterhzy Antalnak ksznheti ltt, s amelynek egyes szmait Rday Pl szerkesztette, 1705-1710 kztt mindssze hat szm jelent meg.

Els jsgunkat a nemzeti fggetlensgrt skraszll fejedelmi udvar hvta letre, a szabadsgharc buksa utn azonban mr sem nemzeti udvari, sem polgri felttelek nem voltak jsgok alaptsra. Eltrbe kerltek az egyes nyomdszok zleti vllalkozsai rvn indtott lapok, illetve a klnbz felvilgosult irnyzatok nyomn keletkezett jsgok. Kvetkez lapunkat a pietista reformmozgalom egyik kiemelked szemlyisge, Bl Mtys alaptotta. Az ltala 1721-ben Pozsonyban ltrehozott Nova Posoniensia c. hetilap a szerkesztje ltal Hallban megismert korai nmet felvilgosods hatst mutatja: Bl Comenius programjt: az iskolai jsgolvasst igyekezett megvalstani. Br az jsgot 1722-ben knytelen volt tengedni a jezsuitknak, akiknek kezben az rvidesen meg is sznt, kezdemnyezse mgis nagy hatssal volt sajtnk tovbbi fejldsre: a szzad folyamn a pozsonyi evanglikus lceumbl kerltek ki idszaki sajtnk kvetkez nemzedkei is.

Kzben azonban - a budai nmet polgrsg gazdasgi megersdsvel - 1730-ban Budn is ltrejtt az els jsg, Ofnerische Mercurius cmmel. Kiadja Nottenstein Jnos Gyrgy budai nyomdsz volt. A budai nmet lap - miknt ltalban a szzad hazai nmet nyelv lapjai - kevs nllsgot mutatott: nagy rszben a bcsi hivatalos lap, a Wienerisches Diarium hreinek utnnyomataibl llott, s csak annyiban jelentett elrelpst, hogy mr hetenknt ktszer jelent meg. Pldnyait 1739-ig ismerjk.

Jelentsebb s jval hosszabb let lapvllalkozsnak bizonyult az 1764-ben Pozsonyban alaptott Pressburger Zeitung, amelynek ltrehozsa Windisch Kroly Gottlieb nevhez fzdik. Windisch a pozsonyi evanglikus felvilgosods Bl utni nemzedkhez tartozott, mr ersen hatottak r a terzinus s jozefinista korszak eszmi is. Gottsched nyelvi s kulturlis reformjainak, valamint erklcsi folyiratainak is volt szerepe abban, hogy nmet nyelv morlis s tudomnyos folyiratokat is alaptott, amelyeken klnsen megmutatkozott a bcsi felvilgosods hatsa. A Pressburger Zeitung 1929-ig lt.

A 18. szzad utols vtizedeiben a pest-budai s az erdlyi nmet nyelv polgrok jabb lapokat is kiadtak: 1772-tl Pesten a Neuer Kurier aus Ungarn-t, 1786-tl Budn az Ungarische Staats- und Gelehrte Nachrichtent, amelyek 1800-tl Vereinigte Ofner und Pester Zeitung cmmel egyeslve, 1845-ig fennlltak. Erdly els jsgja, a Siebenbrger Zeitung 1784-ben indult. Vrosaink nmet nyelv polgrsgnak lapjai mellett mg a szzad vgn is adtak ki latin nyelv jsgot: 1776-1786 kztt Bcsben Keresztury Jzsef szerkesztsben az Ephemerides Vindobonenses-t s 1790-tl 1793-ig Budn Spielenber Pl s Tertina Mihly az Ephemerides Budenses-t. Ennek oka rszben az orszg lakinak tbbnyelvsgben, rszben pedig abban a sajtos helyzetben rejlett, amelyet a latin nyelv a 18. szzadban Magyarorszgon mg mindig lvezett.

A magyar nyelv jsgrs kezdetei

Fejldsnk sajtossgai kz tartozik az a jelensg is, hogy nlunk - ellenttben a nyugat-eurpai sajt kezdeteivel - idegen nyelven, latinul s nmetl indultak meg jsgjaink. A nemzeti nyelv hrlapirodalom csak 1780-ban, nyelvi s kulturlis jjszletsnk mozgalmaival kapcsolatban vette kezdett. Br a latin s nmet nyelv jsgok is szerves rszei sajtnk s kultrnk trtnetnek, az anyanyelv sajt megindulsa mgis j korszakot nyit meg hrlapirodalmunkban. Ennek jelentsgt elssorban az adja meg, hogy a np nyelvn rt jsgokat mr sokkal szlesebb krben olvashattk s ez elnysen hatott vissza a lapok tartalmra. A magyar nyelv jsgok s folyiratok sokkal kzvetlenebbl kapcsoldtak hazai trsadalmunk krdseihez s aktualitsaihoz, mint a csaknem kizrlag klfldi lapok alapjn szerkesztett nmet nyelv eldeik.

Az els magyar nyelv jsg, a pozsonyi Magyar Hrmond megindtsa Rt Mtys nevhez fzdik. is a pozsonyi lceumban ismerkedett meg a Bl Mtys-fle hagyomnyokkal, majd tanulmnyait a gttingai egyetemen folytatta. Schlzer jsgkollgiumainak is hatsa lehetett abban, hogy hazatrve vllalkozott az els magyar jsg megindtsra. A lap kiadja Patzk Ferenc nyomdsz volt, aki 10 vre privilgiumot kapott a magyar jsg kiadsra. E privilgiumot az orszg hatrain bell sikerlt is megriznie, noha 1786-ban Szacsvay Sndor s Tllyai Dniel megksreltk megdnteni. Az j lapot vgl is csak a kvetkez vben, Bcsben, jozefinista kapcsolatai rvn sikerlt megindtania Szacsvaynak, aki mr korbban rszt vett a Magyar Hrmond szerkesztsben is. A Magyar Hrmond Rt Mtys s utdai alatt - akik kzl, rvid ideig tart szerkeszti tevkenysge ellenre is, kiemelkedik a piarista Rvai Mikls munkssga - nemcsak a hazai s klfldi esemnyek lnkebb krnikja lett eldeinl, hanem bekapcsoldott a nyelvi-irodalmi mozgalmakba is. Az jsg szkhelyt 1788-ban Pestre tettk t, s itt - Magyar Merkurius (Merkur) cmen - 1789-ig lt.

A nyolcvanas vek vgre kifejld nemesi ellenlls sodra 1789-ben mg egy magyar lapot eredmnyezett Bcsben: a Grg Demeter s Kerekes Smuel ltal szerkesztett, Hadi s Ms Nevezetes Trtnetek-et, amely ksbb szintn a Magyar Hrmond cmet vette fel s 1803-ig jelent meg. Mg Szacsvay Magyar Kurrja inkbb a jozefinista eszmkrt lelkesedett s a bcsi felvilgosultsgot terjesztette, addig Grgk lapja mgtt azok a nemesi patritk lltak, akik a nemessget a gazdasgi s trsadalmi reformok irnyba igyekeztek befolysolni. Mindkt bcsi lap lnk figyelemmel ksrte a francia forradalom esemnyeit; 1791-ben Grgk jsgba Hajnczy Jzsef rta a franciaorszgi kzlemnyeket. Mg Szacsvay fleg szellemes-szatrikus trsadalombrlataival, Grgk a nemzeti nyelv irodalom s tudomnyossg szervezse tern szereztek rdemeket. Br mindkt lap tllte az I. Ferenc uralomra jutsval egyttjr reakcis fordulatot, de Szacsvayt eltvoltottk az jsgtl s a bcsi Magyar Hrmond is elszrklt. A szigor cenzraintzkedsek miatt mr egyik lapunk sem tudott hrt adni a magyar jakobinus szervezkedssel kapcsolatos esemnyekrl.

A nemesi mozgalom cscspontjn Erdlyben is ltrejtt a magyar nyelv jsgrs, 1790-ben Nagyszebenben Hochmester Mrton nyomdsz indtotta az Erdlyi Magyar Hrviv-t, amely Fbin Dniel s Cserei Elek szerkesztsben ksbb Kolozsvrott jelent meg, de jelentsge nem rte el a pozsonyi s bcsi lapokt. Valszn, hogy ugyanabban vagy a kvetkez vben meg is sznt.

Br 1793-ban mg egy magyar jsg indult Bcsben, Pnczl Dniel Btsi Magyar Merkurius-a, a lap, csakgy, mint a Magyar Kurr Szacsvay utdja, Decsy Smuel alatt, a francia forradalom becsmrljv vlt. Mindhrom bcsi lapunk visszasllyedt a pusztn csak hreket referl sznvonalra s miknt 18. szzadi nmet jsgjainkban, ezekben is sszezsugorodott a hazai aktualitssal br tartalom.

Az els magyar folyiratok

A magyar nyelv folyiratirodalom csak a jozefinista vtized vge fel indult meg. Addig hrlapjaink igyekeztek hinyukat ptolni, rszben gy, hogy maguk is kzltek rvidebb-hosszabb - folyiratba val - cikkeket, rszben pedig mellklapok megjelentetsvel. Ezt figyelhettk meg mr Windisch Kroly Gottlieb nmet nyelv kezdemnyezseinl csakgy, mint a ksbbiek sorn a magyar jsgoknl. Windisch ksbb nll folyiratokat is kiadott Pozsonyban, rszben gottschedi mintj morlis hetilapokat, rszben pedig tudomnyos folyiratot: az Ungrisches Magazin-t, 1781-ben. Ugyanebben az vben Bessenyei Gyrgy is megjelentetett Der Mann ohne Vorurtheil cmmel Bcsben egy morlis folyiratot, amelynek hat fzete azonban inkbb csak utnzata volt a folyiratoknak: tartalma szerint a radiklis, felvilgosult rk filozfiai s politikai eszmit tartalmazta.

Nemzeti nyelven kiadott folyirataink sort a kassai Magyar Museum nyitotta meg, amelyet Batsnyi s Kazinczy kzsen tervezett, de amelynek szerkesztst az els szm utn Batsnyi maga vgezte. A folyirattal a szerkeszt Bessenyei kultrpolitikai kezdemnyezst kvnta folytatni, a nemesi ellenlls kifejldsnek idejn: a reformizmus oldalrl harcolt a nemzeti nyelvrt s a tuds trsasg ltrehozsrt. Magas sznvonal folyiratban az irodalom s a politika szorosan kapcsoldott egymshoz, s ennek nagy szerepe volt a vllalkozs npszersgben. A reakcis fordulatkor, 1793 elejn azonban az udvarhoz kzeled nemessg s a kormnyzat kzs fellpse Batsnyi folyiratt is elfojtotta, a Batsnyi ellen megindult hajszt pedig ppen a Magyar Museumban kifejtett halad megnyilatkozsai vltottk ki.

Ugyancsak Bessenyei kezdemnyezst igyekezett folytatni az 1789-ben Komromban megindtott Mindenes Gyjtemny is, amelyet Pczeli Jzsef alaptott. A komromi folyirat a morlis hetilapokhoz hasonl, enciklopdikus tartalm folyirat volt, amelyben sajtos mdon keveredett a jozefinista npfelvilgost irnyzat a nemesi reformizmus s a modernebb felvilgosultsg eszmivel.

Kazinczy - a Magyar Museum szerkesztsgbl trtnt kivlsa utn - Orpheus cmmel nll folyiratot alaptott, amely ltal elssorban a felvilgosods eszminek terjesztst kvnta szolglni. Ksbbi szmaiban azonban szinte kizrlagoss vlt a szpirodalom.

A korszak folyirat-irodalmt Krmn Jzsef Urnija zrta le, amely sszefoglalja volt a korbbi folyiratok irnyzatainak s mr a romantika fel mutatott.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!