Kkay Gyrgy
A magyar idszaki sajt trtnete a XVIII. szzad vgig
Az eurpai sajt kialakulsa
A nyomtatott sajt trtnett azok a nyomtatott jsglevelek, rplapok -s vsri reltik vezettk be, amelyek a 15. szzad msodik felben s a 16. szzadban elterjedtek egsz Eurpban, de fleg Itliban (relazoni, avisi), Nmetorszgban (Neue Zeytungen, Messrelationen), Franciaorszgban (Occasionels) s Angliban. Ezek az egy-, vagy csupn nhny lapos idszaki nyomtatvnyok mr szerepet jtszottak a kereskedelmi letben, a polgrsg tjkoztatsban, st helyenknt a politikai harcokbl is kivettk a rszket. A hugenotta kzdelmek sorn Franciaorszgban pl. a nyomtatott jsglapok olyan les tmadsokat intztek az uralkod ellen, hogy e nyomtatvnyokat betiltottk; Angliban szintn ersen korltoztk az jsglevelek kiadst.
A sajt elfutrai elleni intzkedsek azonban nem tudtk feltartztatni a rendszeres hrlapirodalom kibontakozst. Az j osztlynak, a polgrsgnak a trhdtsval s megersdsvel egyidejleg, a 17. szzad els felben Nyugat-Eurpa legtbb orszgban megszletett a rendszeres hrlap- s folyiratirodalom.
Franciaorszgban, ksbb Oroszorszgban s tbb kelet-eurpai orszgban maguk az abszolt uralkodk udvarai is szerepet jtszottak az jsgrs kifejlesztsben. Az angol forradalomig a nmet, majd 1789-ig az angol sajt kpviselte a leghaladbb irnyt, s nagy hatst fejtett ki - tbbek kztt a polgri sajtszabadsgnak Milton ltal trtnt els megfogalmazsval - Eurpa tbbi orszgnak sajtjra is. 1789-ben pedig a francia forradalom ltrehozta a politikai jsgot, a forradalmi-demokrata sajtt.
A 17-18. szzadi polgri fejlds eredmnyeknt jtt ltre a folyiratirodalom is. Klnsen a 18. szzadban volt szoros kapcsolata a folyiratoknak a feltr trsadalmi osztly trekvseivel. Mg elzleg fleg a klnbz akadmiai s tudomnyos folyiratok, a 18. szzadban az n. morlis hetilapok elszaporodsa volt a jellemz Nyugat-Eurpban. E laptpus Anglitl kezdve mindenfel szles krkben elterjedt, s kivette rszt a kzprtegeknl a tudomnyok npszerstsbl, a felvilgosods eszminek terjesztsbl s - klnsen Angliban - a trsadalomkritikbl is. A szzad msodik felben a morlis hetilapok s a fleg nmet terleten elszaporod folyiratok kritikai rovatai hozzjrultak ahhoz, hogy a hrlapokba is egyre tbb irodalom, majd trsadalombrlat vonult be, s hogy a korbbi szraz, egyszeren csak hreket "referl" jsgokba egyre inkbb behatolt a politikai vlemny-nyilvnts is.
A hazai hrlap-s folyiratirodalom megindulsa
Az idszaki sajt elfutrai Magyarorszgon is megtallhatk voltak: a kziratos jsg nyomai csakgy, mint a nyomtatott jsglevelek. 1600 s 1613 kztti vekbl Pozsonyban maradt fenn egy kziratos jsggyjtemny, amelynek pldnyait Kestler Mrton pozsonyi fjegyz az augsburgi postamestertl, Crispinus Lambertertl kapta rendszeresen.
1587-tl kezdve mr haznkban is adtak ki nyomtatott jsgleveleket. Els ismert jsglevelnket Manlius Jnos monyorkerki vndornyomdsz adta ki, nmet nyelven. Ez is, akrcsak a tovbbi kt nmet nyelv, s a 17. szzadi nmet, latin s magyar nyelv reltik nagy rsze is a trk hbor esemnyeirl adott hrt, ugyangy, ahogy a klfldn megjelent egykor jsgleveleknek is szinte legfbb tmja a Magyarorszg terletn a trk ellen foly harcok hrei voltak.
Az els, folyamatos megjelensnek tervezett magyarorszgi jsg csaknem egy vszzaddal ksbb jelent meg, mint az 1609-ben indult els nmet hetilap. A msflszzados trk megszlls utn, a Habsburg gyarmatosts ellen skraszll II. Rkczi Ferenc szabadsgharca hozta ltre 1705-ben a Mercurius Hungaricus (illetve ksbb: Mercurius Veridicus ex Hungaria) cmmel azt a latin nyelv jsgot, amelynek legfbb hivatsa a felkelssel rokonszenvez klfldi kzvlemny tjkoztatsa volt. Ez indokolta latin-nyelvsgt is. A lapbl, amely II. Rkczi Ferenc tbornagynak, grf Eszterhzy Antalnak ksznheti ltt, s amelynek egyes szmait Rday Pl szerkesztette, 1705-1710 kztt mindssze hat szm jelent meg.
Els jsgunkat a nemzeti fggetlensgrt skraszll fejedelmi udvar hvta letre, a szabadsgharc buksa utn azonban mr sem nemzeti udvari, sem polgri felttelek nem voltak jsgok alaptsra. Eltrbe kerltek az egyes nyomdszok zleti vllalkozsai rvn indtott lapok, illetve a klnbz felvilgosult irnyzatok nyomn keletkezett jsgok. Kvetkez lapunkat a pietista reformmozgalom egyik kiemelked szemlyisge, Bl Mtys alaptotta. Az ltala 1721-ben Pozsonyban ltrehozott Nova Posoniensia c. hetilap a szerkesztje ltal Hallban megismert korai nmet felvilgosods hatst mutatja: Bl Comenius programjt: az iskolai jsgolvasst igyekezett megvalstani. Br az jsgot 1722-ben knytelen volt tengedni a jezsuitknak, akiknek kezben az rvidesen meg is sznt, kezdemnyezse mgis nagy hatssal volt sajtnk tovbbi fejldsre: a szzad folyamn a pozsonyi evanglikus lceumbl kerltek ki idszaki sajtnk kvetkez nemzedkei is.
Kzben azonban - a budai nmet polgrsg gazdasgi megersdsvel - 1730-ban Budn is ltrejtt az els jsg, Ofnerische Mercurius cmmel. Kiadja Nottenstein Jnos Gyrgy budai nyomdsz volt. A budai nmet lap - miknt ltalban a szzad hazai nmet nyelv lapjai - kevs nllsgot mutatott: nagy rszben a bcsi hivatalos lap, a Wienerisches Diarium hreinek utnnyomataibl llott, s csak annyiban jelentett elrelpst, hogy mr hetenknt ktszer jelent meg. Pldnyait 1739-ig ismerjk.
Jelentsebb s jval hosszabb let lapvllalkozsnak bizonyult az 1764-ben Pozsonyban alaptott Pressburger Zeitung, amelynek ltrehozsa Windisch Kroly Gottlieb nevhez fzdik. Windisch a pozsonyi evanglikus felvilgosods Bl utni nemzedkhez tartozott, mr ersen hatottak r a terzinus s jozefinista korszak eszmi is. Gottsched nyelvi s kulturlis reformjainak, valamint erklcsi folyiratainak is volt szerepe abban, hogy nmet nyelv morlis s tudomnyos folyiratokat is alaptott, amelyeken klnsen megmutatkozott a bcsi felvilgosods hatsa. A Pressburger Zeitung 1929-ig lt.
A 18. szzad utols vtizedeiben a pest-budai s az erdlyi nmet nyelv polgrok jabb lapokat is kiadtak: 1772-tl Pesten a Neuer Kurier aus Ungarn-t, 1786-tl Budn az Ungarische Staats- und Gelehrte Nachrichtent, amelyek 1800-tl Vereinigte Ofner und Pester Zeitung cmmel egyeslve, 1845-ig fennlltak. Erdly els jsgja, a Siebenbrger Zeitung 1784-ben indult. Vrosaink nmet nyelv polgrsgnak lapjai mellett mg a szzad vgn is adtak ki latin nyelv jsgot: 1776-1786 kztt Bcsben Keresztury Jzsef szerkesztsben az Ephemerides Vindobonenses-t s 1790-tl 1793-ig Budn Spielenber Pl s Tertina Mihly az Ephemerides Budenses-t. Ennek oka rszben az orszg lakinak tbbnyelvsgben, rszben pedig abban a sajtos helyzetben rejlett, amelyet a latin nyelv a 18. szzadban Magyarorszgon mg mindig lvezett.
A magyar nyelv jsgrs kezdetei
Fejldsnk sajtossgai kz tartozik az a jelensg is, hogy nlunk - ellenttben a nyugat-eurpai sajt kezdeteivel - idegen nyelven, latinul s nmetl indultak meg jsgjaink. A nemzeti nyelv hrlapirodalom csak 1780-ban, nyelvi s kulturlis jjszletsnk mozgalmaival kapcsolatban vette kezdett. Br a latin s nmet nyelv jsgok is szerves rszei sajtnk s kultrnk trtnetnek, az anyanyelv sajt megindulsa mgis j korszakot nyit meg hrlapirodalmunkban. Ennek jelentsgt elssorban az adja meg, hogy a np nyelvn rt jsgokat mr sokkal szlesebb krben olvashattk s ez elnysen hatott vissza a lapok tartalmra. A magyar nyelv jsgok s folyiratok sokkal kzvetlenebbl kapcsoldtak hazai trsadalmunk krdseihez s aktualitsaihoz, mint a csaknem kizrlag klfldi lapok alapjn szerkesztett nmet nyelv eldeik.
Az els magyar nyelv jsg, a pozsonyi Magyar Hrmond megindtsa Rt Mtys nevhez fzdik. is a pozsonyi lceumban ismerkedett meg a Bl Mtys-fle hagyomnyokkal, majd tanulmnyait a gttingai egyetemen folytatta. Schlzer jsgkollgiumainak is hatsa lehetett abban, hogy hazatrve vllalkozott az els magyar jsg megindtsra. A lap kiadja Patzk Ferenc nyomdsz volt, aki 10 vre privilgiumot kapott a magyar jsg kiadsra. E privilgiumot az orszg hatrain bell sikerlt is megriznie, noha 1786-ban Szacsvay Sndor s Tllyai Dniel megksreltk megdnteni. Az j lapot vgl is csak a kvetkez vben, Bcsben, jozefinista kapcsolatai rvn sikerlt megindtania Szacsvaynak, aki mr korbban rszt vett a Magyar Hrmond szerkesztsben is. A Magyar Hrmond Rt Mtys s utdai alatt - akik kzl, rvid ideig tart szerkeszti tevkenysge ellenre is, kiemelkedik a piarista Rvai Mikls munkssga - nemcsak a hazai s klfldi esemnyek lnkebb krnikja lett eldeinl, hanem bekapcsoldott a nyelvi-irodalmi mozgalmakba is. Az jsg szkhelyt 1788-ban Pestre tettk t, s itt - Magyar Merkurius (Merkur) cmen - 1789-ig lt.
A nyolcvanas vek vgre kifejld nemesi ellenlls sodra 1789-ben mg egy magyar lapot eredmnyezett Bcsben: a Grg Demeter s Kerekes Smuel ltal szerkesztett, Hadi s Ms Nevezetes Trtnetek-et, amely ksbb szintn a Magyar Hrmond cmet vette fel s 1803-ig jelent meg. Mg Szacsvay Magyar Kurrja inkbb a jozefinista eszmkrt lelkesedett s a bcsi felvilgosultsgot terjesztette, addig Grgk lapja mgtt azok a nemesi patritk lltak, akik a nemessget a gazdasgi s trsadalmi reformok irnyba igyekeztek befolysolni. Mindkt bcsi lap lnk figyelemmel ksrte a francia forradalom esemnyeit; 1791-ben Grgk jsgba Hajnczy Jzsef rta a franciaorszgi kzlemnyeket. Mg Szacsvay fleg szellemes-szatrikus trsadalombrlataival, Grgk a nemzeti nyelv irodalom s tudomnyossg szervezse tern szereztek rdemeket. Br mindkt lap tllte az I. Ferenc uralomra jutsval egyttjr reakcis fordulatot, de Szacsvayt eltvoltottk az jsgtl s a bcsi Magyar Hrmond is elszrklt. A szigor cenzraintzkedsek miatt mr egyik lapunk sem tudott hrt adni a magyar jakobinus szervezkedssel kapcsolatos esemnyekrl.
A nemesi mozgalom cscspontjn Erdlyben is ltrejtt a magyar nyelv jsgrs, 1790-ben Nagyszebenben Hochmester Mrton nyomdsz indtotta az Erdlyi Magyar Hrviv-t, amely Fbin Dniel s Cserei Elek szerkesztsben ksbb Kolozsvrott jelent meg, de jelentsge nem rte el a pozsonyi s bcsi lapokt. Valszn, hogy ugyanabban vagy a kvetkez vben meg is sznt.
Br 1793-ban mg egy magyar jsg indult Bcsben, Pnczl Dniel Btsi Magyar Merkurius-a, a lap, csakgy, mint a Magyar Kurr Szacsvay utdja, Decsy Smuel alatt, a francia forradalom becsmrljv vlt. Mindhrom bcsi lapunk visszasllyedt a pusztn csak hreket referl sznvonalra s miknt 18. szzadi nmet jsgjainkban, ezekben is sszezsugorodott a hazai aktualitssal br tartalom.
Az els magyar folyiratok
A magyar nyelv folyiratirodalom csak a jozefinista vtized vge fel indult meg. Addig hrlapjaink igyekeztek hinyukat ptolni, rszben gy, hogy maguk is kzltek rvidebb-hosszabb - folyiratba val - cikkeket, rszben pedig mellklapok megjelentetsvel. Ezt figyelhettk meg mr Windisch Kroly Gottlieb nmet nyelv kezdemnyezseinl csakgy, mint a ksbbiek sorn a magyar jsgoknl. Windisch ksbb nll folyiratokat is kiadott Pozsonyban, rszben gottschedi mintj morlis hetilapokat, rszben pedig tudomnyos folyiratot: az Ungrisches Magazin-t, 1781-ben. Ugyanebben az vben Bessenyei Gyrgy is megjelentetett Der Mann ohne Vorurtheil cmmel Bcsben egy morlis folyiratot, amelynek hat fzete azonban inkbb csak utnzata volt a folyiratoknak: tartalma szerint a radiklis, felvilgosult rk filozfiai s politikai eszmit tartalmazta.
Nemzeti nyelven kiadott folyirataink sort a kassai Magyar Museum nyitotta meg, amelyet Batsnyi s Kazinczy kzsen tervezett, de amelynek szerkesztst az els szm utn Batsnyi maga vgezte. A folyirattal a szerkeszt Bessenyei kultrpolitikai kezdemnyezst kvnta folytatni, a nemesi ellenlls kifejldsnek idejn: a reformizmus oldalrl harcolt a nemzeti nyelvrt s a tuds trsasg ltrehozsrt. Magas sznvonal folyiratban az irodalom s a politika szorosan kapcsoldott egymshoz, s ennek nagy szerepe volt a vllalkozs npszersgben. A reakcis fordulatkor, 1793 elejn azonban az udvarhoz kzeled nemessg s a kormnyzat kzs fellpse Batsnyi folyiratt is elfojtotta, a Batsnyi ellen megindult hajszt pedig ppen a Magyar Museumban kifejtett halad megnyilatkozsai vltottk ki.
Ugyancsak Bessenyei kezdemnyezst igyekezett folytatni az 1789-ben Komromban megindtott Mindenes Gyjtemny is, amelyet Pczeli Jzsef alaptott. A komromi folyirat a morlis hetilapokhoz hasonl, enciklopdikus tartalm folyirat volt, amelyben sajtos mdon keveredett a jozefinista npfelvilgost irnyzat a nemesi reformizmus s a modernebb felvilgosultsg eszmivel.
Kazinczy - a Magyar Museum szerkesztsgbl trtnt kivlsa utn - Orpheus cmmel nll folyiratot alaptott, amely ltal elssorban a felvilgosods eszminek terjesztst kvnta szolglni. Ksbbi szmaiban azonban szinte kizrlagoss vlt a szpirodalom.
A korszak folyirat-irodalmt Krmn Jzsef Urnija zrta le, amely sszefoglalja volt a korbbi folyiratok irnyzatainak s mr a romantika fel mutatott. |