Az egyke 3. rsz
Lelkszek az egygyermekrendszerrl.
A szletsek cskkensre vonatkoz adatokat Somogymegynek tvenht, jobbra reformtus magyarok ltal lakott kzsgre nzve gyjtttem ssze. Ezek a kzsgek a kvetkezk: Alsk-Sarkad, Als-Segesd, Balhs, Bbony, Beleg, Bhnye, Csepely, Csoknya, Gsokonya, Cskly, Gige, Gyknyes, Gyngysmellk, Hatvan, Hedrahely, Hencse, Hbl, Homok-Szentgyrgy, Ihrosberny, Juth, Kadarkt, Kastlyos-Domb, Kiliti, Kisbajom, Komlsd, Krshegy, Kutas, Lbod, Ltrny, Magyard, Magyaregres, Magyarid, Merenye, Nagyberny, Nagydobsza, Nagykorpd, Nemesdd, Nemeske, Nemeskisfalud, rei, tvsknyi, Pata, Porrogszentkirly, Pettend, Sand, Som, Surd, Szabs, Szentbenedek, Szobb, Szomajom, Ttszentgyrgy, Tr Udvarhely, Vros s F -Hidvg, Vese, Zador. E kzsgek tlnyom rszben mr nagy mrtkben el van terjedve az egygyermekrendszers ppen ennek tulajdonthat, hogy e kzsgek egy rszben a lakossg nem szaporodik, hanem fogy.
gy 1890-1900-ig Alskon a lakossg 821-rl 803-ra, Csklyn 1878-rl 1777-re, Gyngysmellken 664-rl 641-re, Kisbajomban 1034-rl 916-ra, Komlsdon 478-rl 461-re, Merenyn 609-rl 573-ra, Nagydobszn 724-rl 696-ra, Porrogszentkirlyon 823-rl 817-re, Somban 908-rl833-ra, Surdon pedig 1059-rl 1043-ra cskkent s a szaporods a tbbi kzsg tlnyom rszben sem ri el az tlagot.
A lelkszeknek sztkldtt krd veken ketts irnyban krtem felvilgostst.
Elszr arra a krdsre, hogy a kzsgben lak csaldok kzl hny csald gyermektelen, hny csaldnak van egy-kt gyermeke s mily nagy a tbbgyermek csaldok szma. Ms rszrl pedig azt igyekeztem kipuhatolni, hogy a kevsgyermek s a sokgyermek csaldok miknt oszlanak meg a jobbmd s kevsbb vagyonos csaldok kztt. E clbl hrom vagyoni kategrit klnbztettem meg Az els kategriba soroltam azokat a csaldokat, amelyek egynegyed telekkel vagy annl kisebb fldbirtokkal rendelkeznek. A msodik kategriba a kzpsorsakat hromnegyed telek fldbirtokig; a harmadikba pedig azokat a csaldokat, amelyeknek hromnegyed telek vagy annl nagyobb birtokuk van.
A felsorolt kzsgek kzl hromban s pedig Belegen, Surdon s Vesn nem rezhet mg az egy gyermekrendszer hatsa. hrom kzsg kzl kettben, Surdon s Vsn a lakossg tlnyoman g. Evanglikus. A tbbi kzsg kzl mindssze ngyben haladta meg a npesebb csaldok szma a gyermektelen vagy egy-kt gyermek csaldok szmt. E ngy kzsg: Udvarhely (33,2%), Tr (41,7%), Sand (45,6%) s Szobb (49,3%). Ellenben t kzsg van olyan, amelyekben 90%-nl nagyobb a gyermektelen vagy egy-kt gyermek csaldok szma s pedig: Hedrahelyen (96,2%, Csoknyn (94%), Kutason (93,3%), Csklyn (91,5%) s Magyaregresen (90,1%)·
A tbbi kzsgben 50-90% kztt mozog a kevsgyermek csaldok arnya a kvetkez sorrendben: Nemesdd (88,9%), Lbod (87,4%), Nemeskisfalud (86,6%), Kisbajom (86,5%), Som (85,8%), Kiliti (85,6%), Ηοmokszentgyrgy (84,6%), Szentbenedek <84,9%),tvsknyi(84,l%), Hencse 84,1%), Alssegesd (83%), Orci(83%), Poroszszentkirly (80,7), Csokonja (80,4%), Alsksarkad (80%) Krshegy (79,2%), Szabs (77,6%), Kastlyosdomb (77,5%), Magyarlad(77,3%), Ltrany (76,8%), Zador (75,6%), Merenye (75,6%), Nagydobsza (75,2%), Hatvan (74,2%) Csepely (73,2%), Bhnye (73%), Juth (72,5%), Gige (71,5%), Kadarkt (70%), Nagykorpd (70%), Iharosberny (69,7%), Pata (69,6%), Balhs (67%), Hdvg(63,6%), Gyknyes (65%), Hobol (636%), Fettend (62,7%), Nagyberny (61,1%), Babony (59,3%), Magyarad (59%), Komlsd (57,7%), Ttszentgyrgy (55%), Gyngysmellk (55%), Nemeske (54,7%), Szomajom (54,2%) Beleg, Surd s Vese kivtelvel 7186 csald llapota van ez adatokban rszletesen feltntetve E 7186 csald kzl 1-2 gyermek vagy gyermektelen 5412, tbbgyermek 1771, vagyis a csaldoknak mindssze 24,6%-ban van kettnl tbb gyermek Az egyes kzsgekben a kvetkezkppen oszlanak meg a csaldok.
ltalban azt hallottuk mindig, hogy az egygyermekrendszer egyforma mrtkben van elterjedve a szegnyebb s a gazdagabb csaldok kztt, mert ahol nincs meg a meglhets gondja, ott a birtok felaprzdsnak veszedelme brja arra a jobbmd csaldokat, hogy gyermekeik szmt korltozzk. Mgis j szolglatot vltnk tenni, ha az egygyermekrendszer tka alatt snyld kzsgek egy nagyobb csoportjra nzve erre vonatkozlag is kiterjesztjk az adatgyjtst.
A felsorolt kzsgek kzl negyvenhtrl tudtam ide vg adatokat szerezni az illet kzsgek lelkszeitl. Az l-2 gyermek vagy gyermektelen csaldok ez adatok szerint a kvetkezkppen oszlanak meg a fentebb emltett hrom vagyoni kategria kztt:
A msodik tblazatban sszesen 62,4 csald van felvve. E csaldok kzl 4709 vagyis 75,1% egy-kt gyermek, vagy gyermektelen s 1535 csald tbb gyermek.
A 1709 csald kzl szegny 3206, kzpsors 2377, gazdag 661. Kevs gyermek a szegny csaldok kzl 2422 vagyis 75,6% a kzpsors csaldok kzl 1808 vagyis 76,2%, a gazdag csaldok kzl pedig 47,9 vagyis 72,1%. E tblzatbl kitnik, hogy a felsorolt kzsgekben a szegny, kzpsors s gazdag csaldok kztt krlbell egyformn van elterjedve az egygyermekrendszer.
Az egygyermekrendszer okai.
ltalnosan elterjedt nzet szerint az egygyermekrendszer okt a np erklcsi s gazdasgi hanyatlsban kell keresni s „az egygyermekrendszer trhdtsa az egyre htrnyosabban alakul gazdasgi helyzet kvetkezmnye”, gy klnsen Milhoffer Sndor egyik fzetben* a hetvenes vek utn jelentkez gazdasgi vlsggal hozza sszefggsbe. Ktsgtelen, hogy az erklcsi hanyatls, a hitetlensgnek s vallstalansgnak elterjedse megelzte, st felttelezi az egygyermekrendszer trfoglalst s ebben a tekintetben sajnos nagyon is jogosultak azok a panaszok, amelyek ppen a protestns lakossg vallsossgnak cskkensrl szlnak. De mr a gazdasgi hanyatls s az egygyermekrendszer kztt val sszefggs nzetnk szerint nem oly szembetn. Hiszen csak Franciaorszg pldjra kell utalnunk, ahol ppen a jobbmd parasztsg s birtokososztly, a vagyonosabb polgri elem, az rtelmisg, a leggazdagabb nposztly s az arisztokrcia krben pusztt az egygyerrnekrendszer s ppen a legszegnyebb nposztly az, amelynek szaporodsa nem cskkent oly nagy mrtkben. Nlunk is a legszegnyebb osztlyban a legnagyobb a gyermekbsg. A gazdasgi cseldek, gazdasgi munksok, klnfle gbeli napszmosok s hzi cseldeknl ezer llekre 42,9 szlets esett, teht az orszgos tlagot jval meghaladta.
Az egygyermekrendszer s a gazdasgi viszonyok kztt val sszefggst teht inkbb abban kell keresni, hogy a vagyongyjts, a pnzszerzs vgya a materilis letfelfogs hatsa alatt ersbdtt s az let ignyei ppen a jobbmd trsadalmi osztlyokban fokozdtak nagyobb mrtkben.
Az egyre fokozd ignyek, a knyelemszeretet, st fnyzs pedig csak gy tallhatnak kielglst, ha a gyermekek szmt korltozzk. Az egygyermekrendszer anyagi okai kztt szerepel mg az a trekvs, hogy az apa vagyona osztatlanul szlljon a fira. A szegny ember egyetlen rmt a gyermekeiben tallja fel. A jobbmd gyakran inkbb lemond a sok gyermekben rejl boldogsgrl, csakhogy gyermeke osztatlanul lvezhesse azt a vagyont, amely az apnak tekintlyt, trsadalmi llst, knyelmet s az let szmos lvezett biztostotta.
Nzetem szerint a dunntli egygyermekrendszer okai kt csoportra oszthatk. Az els csoportba sorolhatk a kizrlag egoisztikus okok, a msodikba a gyermek jvjrl val gondoskods. Termszetes, hogy mindkt csoportba tartoz okok felttelezik a vallstalansg s erklcstelensg okozta cinizmust, amely nem tal emberi kzzel belenylni Isten rendelsbe.
Az els csoportba tartozik a menyecske mulatni vgysa, aki minl tovbb szeretn a lenykor trsadalmi rmeit s fggetlensgt frje oldaln is lvezni. Idetartoznak tovbb a hisg, az ifjsg kls zomncnak elvesztstl val flelem s az anyasgtl s az anyasggal egybekttt ktelessgektl val idegenkeds. Ott, ahol az egygyermekrendszer nemzetgyilkos divatt vlt, az nz okok kztt szerepel mg az lszgyen, a szomszdok lenzstl, csipkedstl val flelem.
A msodik csoportba tartoz okok a gyermek jvje irnt val gondoskodsbl erednek s a kvetkez szjrsra vezethetk vissza: Van egy fl szesszim, adssg nem terheli, elg jl lek s mg a hromnegyed s egsz telkesek is szvesen ltnak, gy volt a szomszdommal is. De volt ngy gyermeke s ma mind a ngy nyolcadtelkes gazda, vagyis kzel van a szegny zsellrhez.
Szomszdom gyermekei teht leslyedtek azok kz, akiket n most lenzek. Mit csinljak ezzel szemben? Azt mondjk: dolgozni, szerezni. Igen m, de ha mstl el kell szerezni, akkor ersebben is kell dolgozni, akkor a felesgemnek is munkba kellene llani, hamar megvnl s leszljk. S mindennek tetejbe annyit mgsem tudnk szerezni, hogy mindegyik gyermekemnek annyi maradjon, amennyi nekem van. Teht sokkal egyszerbb, ha megfordtom a dolgot. Legyen egy gyermekem s akkor nem is kell megosztani semmit. Nekem pedig nem kell szereznem s tbb idm marad a magam kedvtelsre. Tn mg jobb is, ha gy tesznk, mint ha gy jrok el, mint pldul a szomszd faluban, ahol egyszeren itt hagyjk a szp hazt s az egyik a msik utn kivndorol.
Elbb a nagyok, a frfiak, azutn lassanknt magukkal viszik a gyermekeiket is, az asszonyt is Amerikba. Ht melyik apa teljestette jobban hazafii ktelessgt? Az-e, aki gyermekeit zsellrekk hagyja slyedni, azok-e, akik az amerikai kivndorls szmra nevelik fel gyermekeiket, vagy pedig n, aki mindezt elbb meggondolva, gy intzem a dolgot, hogy az apmtl rklt birtokot osztatlanul juttassam gyermekemnek s t legalbb olyan jmdban hagyom, amilyenben magam ltem.
Az gy gondolkoz parasztnak logikja ellen nem lehet okokat felhozni. Csak a kiinduls helytelen, az a cinizmus, amely teljesen szem ell tveszti a termszet rendjt, sket fllel viseltetik az isteni trvnyekkel szemben s a sors intzst akarvn anticiplni, nem hallgat a bibliai intsre: Szaporodjatok s sokasodjatok! S a kvetkezmnye e gondolkozsnak: beteg szl s a haza vdelmre, a nemzet hegemnijnak fenntartsra elgtelen fiatalsg!
Az egygyermekrendszer okait mg fel lehet osztani olyanokra, amelyek a nre hatnak s ezek a fk s olyanokra, amelyek a frfira hatnak. Az elbbi okok kztt szerepelnek a fnyzs, az anyasggal egybekttt fjdalomtl val flelem, a knyelemszeretet s az regasszonyok rbeszlse. A frfira hatnak a birtok feldarabolstl val aggodalom s az rzkisg.
A somogymegyei lelkszek hozzm intzett leveleikben az egygyermekrendszer fokt abban ltjk, hogy a paraszt nem akarja, hogy a birtoka halla utn felaprzdjk. Ami az arisztokratnl a majortus, az a parasztnl az „egyke”, rja az egyik lelksz s ktsgkvl sok igazsg van ebben a megfigyelsben. Ahol a falu kttt birtoktl van krlvve, ott jobbra a terjeszkeds, lehetetlensgben ltjk a lelkszek az egygyermekrendszer fokt. „tven v ta a lakossg nem szaporodott, amint nem szaporodott a fld, amelyen l” olvasom egy msik lelksz levelben, Pedig fldhsgrl hres a somogyi ember s ahol fldet nem tud szerezni, ott kltsges ptkezsekre fordtja feleslegt. A pomps hzat azutn nem akarja tbb gyermekre hagyni, mert tapasztalsbl tudja, hogy abbl rks perlekeds s civakods szrmazik az rksk kztt, teht inkbb gondoskodik rla, hogy ne legyen tbb gyermeke egynl. „Az egygyermekrendszer, rja az egyik lelksz, kezddik az rksdsi trvny behozatalval, amely kimondja, hogy fi s leny egyformn rkl a szl utn.”
De nem jobbak az llapotok ott sem, ahol a np terjeszkedsnek nincsen akadlya. Kutason pldul tizent vvel ezeltt vettek a parasztok 650 hold fldet, szemmel lthatan gyarapodnak, de azrt az egygyermekrendszer mgis egyre jobban trt hdt. „Mg ha az sszes papi javakat szekularizlnk s felosztank a parasztok kztt, rja az egyik lelksz, akkor sem lehetne remlni a szaporods haladst, mert a paraszt, minl tbbje van, annl tbbet akar.” letclja, hogy minl tbb vagyont egyestsen a kezben, mert ez az egyetlen, ami trsadalmi llst s tekintlyt biztost neki. s minl takarkosabb, minl tbbet szerzett s gyjttt, annl kevsb akarja, hogy halla utn a vagyona ismt tbb kzre kerljn Azrt gyjt, azrt dolgozik, hogy a vagyona egy legyen, akr fi, akr leny. Mert ha leny, csak gy tallhat hozz ill trsat s ha fi, csak gy vehet felesgl oly lenyt, akinek szintn van szp birtoka. „Selyembe s brsonyba jr, rja az egyik lelksz, a fldmvesek egyetlen gyermeke s ez a gyermek annyira el van knyeztetve, hogy a papnak vagy a tantnak mg grbe szemet sem szabad rjuk vetnie, mert rgtn ksz az rks neheztels. Az egygyermekrendszer teht a tudatlansgnak, a fnyzsnek, az elbizakodottsgnak, az intelligens osztly semmibevevsnek s az erklcstelensgnek is meleggya, amennyiben az egyetlen gyermeknek mindent elnznek, mindent megengednek a szlk.”
Valban szomor vilgot vet a np erklcsre az a felfogs, amely a gyermekek korltozsnak vtke irnt elnz, st azt mg helyesli is. De ezen nem is lehet csodlkozni, amikor a gazdagods vgya annyira elterjedt, hogy a hzassgok nagy rszt is nem a klcsns vonzalom hozza ltre, hanem az rdek s a vagyonosabbak, gyakran rokonok hzasodnak ssze. Az ily hzassg termszetesen nem teszi boldogg a hzasfeleket, hanem rks egyenetlenkeds, civakods szrmazik belle s ennek viszont termszetes kvetkezmnye a gyermektelensg.
De hibsak a hatsgok is, amikor megengedik, hogy a fiatalok 10-18 ves korukban hzassgra lpjenek. Az ilyen hzassg valsgos prbahzassg, mert az ifj pr a frj szleinek hzban el s amg ott l, a prnak gyermeke nem is szletik, mert nem szabad szletnie. Az erklcsi felfogs slyedsre vall az a krlmny is, hogy npnk nem nzi a tekintlytad vagyon eredett. Akinek birtoka van, annl tekintlyesebb polgra a falunak, minl tbbje van s senki sem trdik azzal, hogy miknt szerezte.
Az erklcstelensg s az anyagias felfogs szli a fnyzst s a knyelemszeretetet, amely miatt lelkszeink a fertztt vidkeken annyit panaszkodnak. A menyecskt csak gy tartjk szpnek, virgznak, ha nincs gyermeke, addig menyecske igazn, mert addig mulathat, cifrlkodhatik kedve szerint. A fiatal menyecskk kztt a legszegnyebbnek is van brsonyszoknyja, srga cipje, selyemharisnyja s hogy telnk minderre, ha mg gyermek is lenne a hznl? Ha gyermek szletik, egy-kt vig az anya, st az apa is kevesebbet lhet a munknak s az lvezeteknek, kevesebbet gyjthet, kevesebbet mulathat, teht inkbb ne legyen gyermek, akivel csak baj s gond kltzik a hzba, csak kltsget okoz s sokszor elcsftja az anyt, akinek vilgrahozatala nagy fjdalmat is okoz. gy is elg gondja van a fiatal menyecsknek a hzi munkval, a frjnek is kell segtenie, nem is bnja, ha nincs gyermeke, aki ebben akadlyozza.
Ily gondolkozs mellett annyira divatt lett nmely helyen az egy gyermekrendszer, hogy a szomszdok szinte lenzik azt az anyt, akinek egy-kettnl tbb gyermeke van. Ebben a tekintetben klns jelensg, hogy a menyecskt az regebb nrokonok, a frj anyja vagy a menyecske anyja biztatja legjobban a gyermektl val tartzkodsra. Feltn ez azrt, mert ezek az asszonyok a maguk idejben mg nem ismertk az egygyermekrendszert s a hz udvarn jtszadoz gyermekseregben nem Isten csapst, hanem Isten ldst lttk.
Most mgis nagy mrtkben az reg asszonyok befolysolsra vezethet vissza az egygyermekrendszer elterjedse. „gy vagyok meggyzdve, rja az egyik lelksz, hogy nem a fiatalabbak a vtkesebbek ebben a dologban, hanem a rideg gondolkozs regek, akik ldzik ket, bntalmazzk a fiatalsgot a csaldok szaporodsa miatt s tele beszlik a fejket, hogy vakodjanak a csaldok szaporodstl.” Rmutatnak arra, hogy lehet m segteni a bajon s akkor marad elg ideje a fiatal menyecsknek a mulatsgra, szrakozsra s nem kell a gyermekekkel bajldnia.
Ezrt szaporodnak el az ilyen kzsgekben a titkos bbk, ken asszonyok. A lelkszek, orvosok, jegyzk, szlsznk nem merik feljelenteni ket, mert felnek a np haragjtl. Az orvos, ha feljelenti a bns asszonyokat, npszertlen lesz, meggyllik s el is mehet ms vidkre, mert falujban messzire elkerlik. A bn teht bntetlen marad. De mg ha meg is trtnik a feljelents s ami mg ritkbb, sikerl a bnt bebizonytani, az a fl esztend, amelylyel a bnt a trvny sjtja, nem kpes a bnsket, elriasztani, amikor kznsges lopsrt is ennyit kap.
E fbb okok mellett mg sok ok van, amely elmozdtja az egygyermekrendszer elterjedst. A legltalnosabb a panasz a miatt, hogy az egyhzi s iskolai ad arnytalanul jobban sjtja a npes csaldokat. A szl gyermeke utn tizenktves korig iskolai adt fizet, azutn pedig tizenkt ves kortl kezdve egyhzi adt, minden gyermeke utn kln-kln. Az egyhzi ad nhol fejenknt 6-10 koronig emelkedik s gy megtrtnik, hogy egy szegny zsellr, akinek tbb gyermeke van, 50-60 koront fizet egy esztendben csak egyhzi adra. Hogyne irigyeln teht annak sorst, akinek csak egy gyermeke van s csak egy gyermek utn fizet egyhzi adt s hogyne kvetn annak pldjt. rdekes a lelkszeknek Somogymegyben is az a megfigyelse, hogy az uradalmi cseldek kztt ismeretlen az egygyermekrendszer.
Egyes uradalmakban egyenesen megkvetelik a cseldtl, hogy a szntshoz legyen tbb gyermeke s csak tbb gyermek cseldeket fogadnak tel. Csak elvtve akadunk esetekre, hogy a baj mr az uradalmi cseldek kz is befszkelte magt. Ktsgtelen, mert szmos plda igazolja, hogy derk lelkszeink eddig is megtettek minden tlk telhett, hogy az egygyermekrendszer terjedst megakadlyozzk.
De k maguk knytelenek beismerni, hogy kzdelmk sok tekintetben medd maradt s nemcsak nem tudtk megvltoztatni a fld npnek szokst, de mg a baj terjedsnek sem tudtk tjt llani. Nem lehet csodlni, ha vannak kzttk, akik remnyket vesztve elcsggednek s gy shajtanak fl: „Szomor, de aligha gy nincs, hogy mint az amerikai srgalznak, ennek sincsen mr orvossga.”
,Hiba prdiklunk, rja egy msik lelksz, ebben a tekintetben sket flekre tallunk. Amg ki nem mondatik, hogy bn ez a szoks, a haza ellen val bn, amg gy nem neveljk a npet, nem az iskola s a templom, mert ezek a trgyak oda nem valk, de a hatsgok s a bntet brsgok tjn, addig csak shajtozunk, terveznk s beszlgetnk, de kevs az eredmny.”
Ma az a helyzet, hogy a trvny tulajdonkppen az egygyermek csaldoknak kedvez s azokat a csaldokat sjtja, amelyekben sok a gyermek. Mr rmutattunk arra, hogy egyhzi s iskolai adval mily mltnytalanul vannak megrva azok, akiknek tbb gyermekk van. A sokgyermek apnak minden gyermeke utn kln kell egyhzi s iskolai adt fizetnie, pedig alig tudja nagy csaldjt eltartani, mg az egygyermek csald, amely mr ezrt is knnyebben lhet meg, csak egy gyermek utn fizet egyhzi adt.
Akinek tbb fia van, valamennyit besorozzk katonnak, mg az „egykt” knnyebben lehet kivonni a katonskods all azon az alapon, hogy csaldfenntart, me a laisser faire, laisser passer rendszere, amely vgs eredmnyben jutalmazza a bnt s bnteti az ernyt. Az egyszer paraszt is beltja, hogy mltnytalansg ri, ha tbb gyermeke van s ezrt igyekszik segteni magn gy, ahogy tud s ebben nem akadlyozza senki, mert hiszen az elv az, hogy az egyni szabadsgot korltozni ellenkezik a manchesterianizmus szablyaival s a sokgyermek csaldapk segtse adelengeds s a katonasgnl val kedvezs tjn ellenkezik a polgrok egyenlsgnek elvvel, gy tantja a dogma: az eredmny pedig a faj s a nemzet pusztulsa.
De ha ismerjk a bajt, knny lesz szaktani a dogmval s az llamnak el fogjuk ismerni azt a jogt, hogy az egyenlsg s a laisser faire elvnek ellenre is segtsen ott, ahol az elvek kvetkezetes keresztlvitele nemzeti veszedelmet jelent. Taln nem rhet bennnket az a vd, amelylyel a francia trvnyhozkat sok joggal illetik, hogy azrt nem tesznek semmit az egygyermekrendszer ellen, mert k maguk is az egygyermekrendszer hvei. Emellett a francia nemzet hegemnijt Franciaorszg terletn nem fenyegeti semmi veszedelem, de a magyar hegemnit igen, ha a magyarsg fejldse s szaporodsa megakad.
Az albbiakban sszefoglaljuk azokat az indtvnyokat, amelyeket a lelkszek, a bajnak ktsgkvl legalaposabb ismeri tesznek az egygyermekrendszer terjedsnek megakadlyozsra. A legtbben kzlk joggal rmutatnak arra, hogy az llamnak ktelessge a sokgyermek csaldapt segteni, mert hiszen a faj szaporodsa nemzeti rdek s ki tudn megmondani, hogy mi a nagyobb veszedelem: ha kevesebb az ad, vagy kevesebb a katona.
A segtsnek szmos mdja nknt knlkozik. Mindenekeltt az adzsnl kellene kedvezsben rszesteni a sokgyermek csaldapkat. Az adelengedsnek termszetesen arnyban kellene lennie a gyermekek szmval s az elengeds arnyban nagyobb adval kellene sjtani azokat, akiknek nincs gyermekk, vagy tartzkodnak a csaldalaptstl. Klnsen pedig meg kellene szntetni azt a mltnytalansgot, hogy az egyhzi adban sokkal tbbet fizet az a csald, amelynek tbb gyermeke van, mint az, amelynek kevs van.
Ezrt joggal kvetelik reformtus lelkszeink az egyhzi adzs reformjt az 1848: XX. trvnycikk rtelmben, ltva azt a hatst, amelyet az igazsgtalan adzsi rendszer hveikre tesz. De nemcsak az adteher igazsgosabb elosztsval szntetheti meg az llam az egygyermekrendszer egyik legfbb okt, hanem ms ton is kedvezsben rszestheti a npes csaldokat. Az a csald, amely t-hat katont ad a haznak, megrdemli, hogy a csaldnak legalbb egy frfi tagja fl legyen mentve a katonskods all.
Msrszrl, ahol csak egy gyermek van, azt flttlenl be kell sorozni. Tz csald taln szenved mltnytalansgot, rja az egyik lelksz, de ezer s ezer j polgrt nyerne a haza.” Az iskolztats is arnytalanul nagyobb teherrel sjtja most a npesebb csaldokat, amelyek gyermekeik arnyban fizetik az iskolai adt. Ezrt joggal kvetelik lelkszeink a teljesen ingyenes npoktatst az llam segtsgvel vagy legalbb a sok gyermek csaldapknak az iskolai ad all val mentessgt. De lehetv kell tenni a np fiai kztt a tehetsgesebbeknek az ingyenes fels oktatst is, mert minden j plya, amely gy a np fiai eltt megnylik, alkalmas arra, hogy az egygyermekrendszert enyhtse. A sokgyermek szlknek reg napjaikra vjradkot biztosthatna az llam gyermekeik arnyban.
Sok eredmnyt remlnek egyes lelkszek az anyknak erklcsi s anyagi jutalmazstl is. Azt idtvnyozzk, hogy minden vben s minden faluban erre a clra gyjttt alapbl osszanak ki jutalmakt azoknak az anyknak, akiknek tbb gyermekk van, a templomokban pedig tiszteletbl a sokgyermek anyk foglaljk el az els sorokat. Cltudatos, kvetkezetes llami munkval ktsgkvl sokat lehetne segteni, gy szksges lenne, hogy llami brleteknl, vasti munklatoknl, st llami alkalmazsnl is els sorban a npes csaldok sarjadkait vegyk figyelembe. „Minek polni oly ft, rja az egyik lelksz, amely gymlcst nem terem. Tzre val, nem pedig arra, hogy msok ell elszvja az let nedveit.”
A somogymegyei lelkszek egy rsze a np fldhsgnek csillaptstl vr kedvez eredmnyt, mg msok egyenesen tiltakoznak az ellen, hogy az llam teleptssel, fldosztssal vagy ms mdon kedvezzen azoknak a kzsgeknek, ahol az egygyermekrendszer el van terjedve. E lelkszek nzete szerint az ily kedvezs csak arra lenne alkalmas, hogy ms kzsgekben is lbra kapjon a bn. Ktsgkvl mindkt megfigyelsben van igazsg. Vannak kzsgek Somogyban is, msutt is, ahol a np takarkos, munks, ahol az oktalan fnyzs ismeretlen s mgis el van terjedve az egygyermekrendszer, mert a kttt birtoktl krlvett kzsg lakossga nem tud terjeszkedni, mg msutt a legjobb mdban l parasztsg kztt egyedl a fnyzs s a gazdagods vgya okozza az egy gyermekrendszert. A bajnak teht nem is lesz mindentt egyforma az orvossga. Ha az egyik kzsgben jogosult lehet az a kvetels, hogy a parasztnak tegyk lehetv a fldbirtok szerzst, addig msutt ily mdon magban vvebizonyra nem rnnk clt. De ha bizonyos az, hogy a baj egyik foka az rksdsi trvny, amely lehetv teszi a fldbirtok sztforgcsolst tbb rks kztt, akkor bizonyos az is, hogy a birtok oszthatsgnak korltozsval elvghatjuk a baj egyik legfbb gykert. „Egy fltelekbl, rja az egyik lelksz, meglhet a paraszt s kifizetheti testvreit is, s ha a szl ltja, hogy a birtok mindenesetre egytt marad, nem fog gy irtzni a sok gyermektl, mint most.” A fldhsg egy msik ellenszere lenne, ott, ahol az egygyermekrendszer mg nincsen elterjedve, a flsleget teleptsre felhasznlni.
Termszetes, hogy a teleptsnl is elssorban a sokgyermek csaldok sarjadkait kellene figyelembe venni. A telepts mellett az ipar fejlesztsvel is munkt biztosthatunk azoknak a gyermekeknek, akiknek az apai birtokbl nem jut semmi Igaz ugyan, hogy a bszke magyar paraszt nehezen sznja el magt ipari munkra, de taln kvetkezetes munkval ebben a tekintetben is sikerlni fog a magyar np felfogst megvltoztatni. A hzi ipar terjesztstl a szvetkezetek tjn szintn sok dvs eredmnyt remlhetnnk.
De mindezzel azokban a kzsgekben, ahol az egygyermekrendszer mr el van terjedve, csak flmunkt vgeztnk addig, amg nem gondoskodunk az elszaporodott javasasszonyok, titkos bbk hatsosabb ellenrzsrl. A szlsznk, akik miattuk nyomorognak, jl tudjk, kik azok s szvesen megmondjk. Ezeket a javasasszonyokat kmletlenl ssze kell rni s csendri felgyelet al helyezni. Szigorbban kell ellenrizni a terhes nket is s ezt a szlsznkre, akiknek llamostsa elbb-utbb elkerlhetetlenl szksges, s a krorvosokra kellene bzni. Hny esetrl tudnak ily falukban, hogy a tiltott operci fiatal asszonyoknak hallt okozta, de a hatsgok eddig rthetetlen nembnomsgot tanstottak, ha trtnt is feljelents, az tlet rendszerint felment volt, br a kzsgben mindenki tudott a dologrl. Egy szlszn, aki ily esetben feljelentst tett, srva panaszkodott a lelksznek, hogy inkbb lemond, vagy szemet huny, mert ha feljelentst tesz, az lete sincsen biztossgban. Megtrtnt, hogy egy lelksznek bosszbl felgyjtottk a szalmjt, mert egy halvaszletett gyermeket orvosi vizsglat nlkl nem akart eltemetni.
A kzsgi jegyzket felelssg mellett kellene utastani, hogy minden egyes esetben tegyenek feljelentst, mert most az a helyzet, hogy a bnk egsz sorozata megtorlatlan marad. Nagyjban ezek azok az eszkzk, amelyektl a megkrdezett lelkszek a baj enyhtst remlik. Ktsgkvl sok van ez indtvnyok kztt, amelyekkel rdemes bvebben foglalkozni, ami azonban csak gy remlhet, ha sikerl a krds irnt a kzvlemny szlesebb rtegeinek rdekldst felkelteni
|