//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
1. A keresztny filozfia jjszlets

A keresztny filozfia jjszletse!

RENCSNYI DVID | 2008. jlius 27.

Az t a termszetes teolgihoz vezet

http://kontext.hu

A Christianity Today egyik legutbbi szmban William Lane Craig, amerikai filozfus az angolszsz keresztny filozfia renesznszrl kzlt terjedelmes tanulmnyt.

Bizonyra sokan rzik gy a kzelmltban megjelent ateista sikerknyvek miatt, hogy a gondolkod, mvelt ember szmra az istenhit j esetben knoss kezd vlni. A mai legismertebb j ateista szerzk - Richard Dawkins, Sam Harris, vagy Christopher Hitchens - azonban mintha nem akarnnak tudomst venni a modern filozfiban vgbement forradalmi vltozsokrl. Tovbbra is olyan filozfiai nzeteket kpviselnek, amelyeket mg az elz nemzedkek ateista filozfusai hirdettek meg.

A mlt szzad 40-es, 50-es veitl kezdve az ateista filozfia egyik meleggynak tekintett logikai pozitivizmus (amelynek kpviseli azt lltottk, hogy az Istenrl szl vita rtelmetlen, mert ltezse nem igazolhat) gyakorlatilag sszeomlott, mert a gondolkodk rbredtek, hogy maga az igazolhatsgi elmlet sem igazolhat. A filozfia fokozatosan kezdett visszatrni azokhoz a krdsekhez s mdszerekhez, amelyeket a logikai pozitivizmus httrbe szortott. Ennek a fordulpontnak lett az eredmnye a keresztny filozfia renesznsza.

A fordulpontot 1967-re tehetjk, mikor Alvin Plantinga kiadtaGod and Other Minds: A Study of the Rational Justification of Belief in God” (Isten s ms elmk: Tanulmny az Istenbe vetett hit racionlis igazolsrl) cm rtekezst.

A kvetkez vtizedekben Plantingt egy sereg keresztny filozfus kvette, akik j dinamizmust leheltek az angolszsz filozfiba. Az ateizmusnak, br mg mindig dominns nzet az egyetemeken, szembe kell nznie a keresztnyek ltal megfogalmazott j elmletekkel.

 A keresztny filozfia jjledsnek hatsra megntt az rdeklds a termszetes teolgia irnt, amely nem a kinyilatkoztatsbl kiindulva kvnja Isten ltt bizonytani, hanem a racionlis gondolkodsra tmaszkodik. Kpviseli szerint Isten lte a termszetes sz fnynl belthat s bizonythat.A mai termszetes teolgiban a kozmolgiai rv, a kalm tpus kozmolgiai rv, a teleolgiai rv, a moralitsbl vett rv s az ontolgiai rv szmtanak legfontosabbnak.

 Kozmolgiai rv

A kozmolgiai istenrv vdelmezi szerint az univerzum tl van tr s id hatrain, gy ltnek oka is tl kell legyen ezeken a korltokon, azaz nem lehet materilis. Az rv, melynek legismertebb vdelmezi Alexander Pruss, Timothy O’Connor, Stephen Davis, Robert Koons, s Richard Swinburne gy hangzik:

  1. Minden, ami ltezik, rendelkezik valamilyen magyarzattal, vagy okkal a ltezsre vonatkozan, ez lehet kls s bels ok egyarnt.

  2. Ha az univerzum ltre van egy ilyen magyarzat, akkor az Isten kell legyen.

  3. Tudjuk, hogy az univerzum ltezik.

  4. Konklzi: Az univerzum ltre a magyarzat Isten.

Az rv arra tmaszkodik az els premisszban, hogy mindennek van oka. Ez vagy vgtelen regresszushoz vezet, amit a filozfia igyekszik elkerlni, vagy pedig valamifle Els Okhoz, ahogy Szent Tams nevezte Istent.

A msodik premisszval addhatnak gondok, ugyanis knnyen rhzhat, hogy egyszeren nknyes kijelents. De ha jobban megvizsgljuk, akkor lthatjuk, hogy mgsem cfolhat knnyen. Az univerzum tl van tr s id hatrain, emiatt magyarzata is tl kell legyen ezeken a hatrokon, vagyis nem lehet materilis. Az anyagi ltezkn tli ltezk pldul a szmok, vagy a halmazok, de lehet akr egy rtelmes elme is. Mivel az absztrakt objektumok nem szerepelhetnek semminek az okaknt, ezrt az univerzum oka egy termszetfeletti elme kell legyen, melyet Istennek neveznk.

 A kalm tpus kozmolgiai rv

Gykerei a 9. szzadi iszlm filozfiai, teolgiai gondolkodsba nylnak vissza, megfordtja a hagyomnyos kozmolgiai rv bizonytsi sorrendjt. Ismertebb mai vdelmezi: Stuart Hackett, David Oderberg, Mark Nowacki s William Lane Craig. A ttel gy szl:

  1. Mindennek ami ltezik, oka van.

  2. Az univerzum ltezik.

  3. Ezrt az univerzumnak is kell legyen oka.

Az els premissza rtelmt mr megvizsgltuk a kozmolgiai rvnl, ezt senki nem vonja ksgbe. A msodik premisszt azonban az ateistk elutastjk, azt lltva, hogy a vilgegyetem rktl fogva ltezik.

Csakhogy nyoms filozfiai s tudomnyos rvek szlnak amellett, hogy a vilgegyetem nem lehet rk. Filozfiailag nzve a vgtelen mlt ttele abszurd. Ha a vilgegyetem idben rkkval, akkor az elmlt id vgtelen mennyisg. Ez slyos filozfiai problmkat vet fel: ha a mgttnk lev id vgtelen, akkor hogyan rkezhetett el a jelen pillanata? Hisz ha vgtelen mennyisg esemny elzi meg a jelen idpillanatot, akkor vgtelen idnek kellene elmlnia ahhoz, hogy elrkezznk a jelenbe. A vgtelen id sohasem vezethet el a jelen pillanathoz.

 A kalm rvbe az elmlt vszzadban j letet lehelt a rohamosan fejld asztronmia s asztrofizika. Meggyz bizonytkok szlnak amellett, hogy az univerzum idben nem vgtelen, pontosan meghatrozhat a kezdete, mely 13,7 millird vvel ezeltt trtnt s Nagy Bumm nven ismerjk (az apr pontba srsdtt vilgegyetem hatalmas robbans kvetkeztben a msodperc trt rsze alatt kitgult).

A Nagy Bumm elmlet azrt rdekes, mert tulajdonkppen a semmibl eredezteti az univerzumot. Az sszes anyag, energia, az id, de mg az r, vagyis a semmi is a Nagy Bummal vette kezdett. 2003-ban olyan kozmolgusok, mint Arvind Borde, Alan Guth, s Alexander Vilenkin bebizonytottk, hogy az olyan univerzum, mely folyamatosan tgul, mindenkpp kell rendelkezzen egy kezdeti ponttal. Ahogy Vilkien mondta: „A kozmolgusok tbb nem bjhatnak a vgten idej univerzum lehetsge mg. Nincs menekvs, szembe kell nzzenek a kozmikus kezdet lehetsgvel.”

 Teleolgiai rv

Jllehet a teleolgiai, vagy tervezsi rv, az egyik legrgebbi s legvitatottabb istenrv, ma is sokan elfogadhatnak tartjk. Legismertebb mai vdelmezi: Robin Collins, John Leslie, Paul Davies, William Dembski, Michael Denton.

Az intelligens tervezs kpviseli manapsg azokra az jonnan felfedezett mozzanatokra fkuszlnak, amelyek az univerzum finomra hangoltsgt mutatjk. Ha csak egy kicsit is eltrnnek az adott matematikai llandk, a fizikai trvnyek, melyek univerzumunkat alkotjk, akkor az letet biztost egyensly nem ltezne, s a vilgegyetemben nem jhetett volna ltre semmilyen l szervezet.Ezeket szem eltt tartva gy rvelhetnk:

  1. Az univerzum finomra hangoltsga vagy fizikai szksgszersg, vagy vletlen, vagy tervezs miatt van.

  2. A fimomra hangoltsg nem lehetsges sem fizikai szksgszersg, sem vletlen miatt.

  3. Ezrt az univerzumot valaki tervezte.

A 2. premissza magyarzatra szorul. A vletlent a mai filozfia eleve kizrja, valsznsge ugyanis annyira alacsony, hogy vdelmezi knytelenek elfogadni a vgtelen szm, rendszer nlkl elosztott s hangolt univerzum (multiverzum) hipotzist.

Nyilvnval, mutatnak r az ateista filozfusok, hogy az univerzumok vgtelen sorozatban csak abban az egyben figyelhetjk meg a finomra hangoltsgot, amelyben ez lehetv tette az let kialakulst. s mivel csak ezt az egy univerzumot figyelhetjk meg, gy tnik szmunkra, mintha az egyensly rtelmes tervezs eredmnye lenne.

Errl folynak ma a leghevesebb vitk a teleolgiai rvvel kapcsolatban. A keresztny filozfusok kizrjk a multiverzum elmletet.

A moralitsbl vett rv

Az rv vdelmezi: Robert Adams, William Alston, Mark Linville, Paul Copan, John Hare s Stephen Evans megvdte az erklcs ltbl vett rvet Isten mellett.

  1. Ha Isten nem ltezik, akkor nem ltezhetnek objektv morlis rtkek sem.

  2. Objektv morlis rtk ltezik.

  3. Isten teht ltezik.

Az rv arra tmaszkodik, hogy mivel az ember kpes megklnbztetni a jt s a rosszat, kell ltezzen egy fels hatalom, amely ltrehozta ezeket az rtkeket, mert ha nem ltezne, akkor az ember az llathoz hasonlan nem tudna klnbsget tenni erklcsi dolgokban.

Ontolgiai rv

 Szent Anzelm hres istenrvt sokan vdelmeztk s jrafogalmaztk mr: Alvin Plantinga, Robert Maydole, Brian Leftow s msok. Anzelm szerint Isten a leghatalmasabb elkpzelhet valami. Ha el tudnnk valamit kpzelni, mely nagyobb, mint Isten, akkor az lenne Isten. Ezrt Isten a legnagyobb, mindentud, mindenhat, tkletesen j s ltezik minden logikailag lehetsges vilgban.

  1. Lehetsges, hogy ltezik egy maximisan hatalmas lny (Isten).

  2. Ha ez lehetsges, akkor az is lehet, hogy ez a lny ltezik nhny lehetsges vilgban.

  3. Ha ltezik nhnyban, akkor lteznie kell mindben.

  4. Ha egy ilyen lny minden vilgban ltezik, akkor a minkben is kell ltezzen.

  5. Isten teht, a maximlisan hatalmas lny ltezik a vilgunkban.

A msodik premissza utn az rvels ktsgbevonhatatlan. A filozfusok megegyeznek abban, hogy ha Isten lte lehetsges, akkor Istennek lteznie is kell. A krdst teht gy kellene feltenni: Lehetsges Isten ltezse?

Ezek utn az ateistnak fenn kell tartania az llspontot, hogy Isten ltezse nem lehetsges. Bizonytania kell, hogy Isten lte inkoherens, mint pl. a hzas agglegny, kerek kocka, stb. Isten ltezsnek hipotzise azonban nem tnik inkoherensnek. s ha Isten lte lehetsges, akkor lteznie kell.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!