AZ APOSTAGI GRADUL - ERDLYI PLTL.
nekesknyveinkrl kzztett jegyzkemben * Apostagi kdex nven emlkeztem meg rla. Rvid lersom adatait abbl a dolgozatbl vettem, mely a Figyelben (1878. I. 156—164 1.) egykori tulajdonostl »Kziratos nekesknyveink« czm alatt jelent meg. Iparkodtam,- hogy abbl csupn a ktsgtelennek ltsz adatokat vehessem t, s gy rtam azutn, hogy a kzirat Varasdy Lajos tulajdonba Szokolai Istvntl, egy apostagi polgrembertl kerlt, hogy nagy negyedrt s a XVI—XVII. szzadbl val. Ezek mellett az elfogadhatnak ltszott adatok mellett megmaradva, nem trtem ki a dolgozatnak arra a rszre, mely az apostagi kdexet az ismert protestns gradulok mell lltja, mert ezek rendszerint msodrtek s nem a Szenczi Molnr-fle zsoltrokat tartalmaztk. Klnben is vatossgra intettek ama tapasztalatok, a melyeket mr nekesknyveink lersai kzben leltem s gy az apostagi kdexet sem a gradulok, sem a kantionalisok kz fl nem vehettem. Meg kellett elgednem azzal, hogy flsorolvn nyilvn tarthassam, vrva azt a kedvez idt, mely a kdexet flsznre veti.
Ez az alkalom nem ksett sok. Varasdy Lajos, a kdex tulajdonosa, egyb nekkltszeti emlkekkel egytt ezt is ruba bocstvn, a M. Nemz. Mzeum knyvtrnak engedte t. Ily mdon alkalmam nyillott, hogy az apostagi kdexet megvizsgljam s lerjam s ily mdon ktelessgemm vlt, hogy jegyzkemnek emltett vzlatos lerst ezzel ptoljam.
Az apostagi gradual vrtben 105 levelet tartalmaz, ersen ronglt s hosszas vndorls utn a M. Nemz. Mzeum knyvtrban jutott biztos helyre (1216. fol. hung.) Vndor tjnak egyes llomsai 1701-bl Pth, 1876 eltt Apostag, azutn mostanig Varasdynl Szegszrd, pen azrt maradtak elttnk homlyban, mert a hosszas vndorls s folytonos hasznlat lekoptatta rla ama leveleket, elejn s vgn, a melyek az ily knyvek sorst rendszerint fl szoktk trni elttnk. Mindamellett is bizonyos, hogy ez a kzirat is a Dunntlrl val, onnan, a hol tbb ismert protestns graduai ratott; hogy felette kzeli rokonsgban ll a klmncsai s fknt a csurgi gradulokkal. Elejn hat levl hinyt lehet megllaptani, kzbl az els levl utn ngy ; a 17. utn ngy ; a 44 utn kett ; a 49 utn ngy ; az 54 utn egy, a 79 utn nyolcz ; a 80 utn ht ; a 84 utn hrom levl hinyozhat, s a vgn Mt passija csonkasgt a fz szlak alapjn konstallhat 8—10 levl hinya magyarzza meg. Mindssze teht 47—49 levl elveszst sajnlhatnk, ha nem tudnk egyrszt a hinyz nekeket ms kziratokbl ptolni, msrszt, ha nem ismernk ms forrsokbl az nekek szvegt. Brmennyire sajnljuk teht, hogy ez a kzirat csonka, nem kell sajnlnunk azt, a mi elveszett, mert nem ptolhatatlan. Feltn, hogy nagyobb vesztesget inkbb a vgn, mint az elejn szenvedett, minek okt abban a fltevsben vljk fllelni, hogy a kzirat mr az eredeti bektskor ell valami 14-16 tiszta levelet kapott, melyekre egy XVII. szzadi, a graduai rjnl fiatalabb kz Szenczi Molnr Albert nhny zsoltrt lemsolta s gy a tbljbl kiesett ktet elejn a zsoltrok kzirata kopott, vgn ellenben maga a graduai, a passi vge s a minden valsznsg szerint megvolt psalterium-rsz (a gradulban hasznlatos przai fordts) rongyolldott le.
Hnyatott sorsrl mindezen kvl msok is tanskodnak, az a hat kz, a mely az alapvet D kzen tl, a kdexet egyberta, a mely az resen hagyott leveleket ksbb kitltgette.
Az A kz, XVII szzadi, a Molnr Albert-fle zsoltrok s nhny himnus leirja; a XVI. szzadi B kz, mely a 116 levl himnust (Menybl jvk most hozztok) a rgebbi szerkezetnek els versszakval mintegy bevezeti ; a XVII. szzad msodik felbl s/.rmaz C kz, mely a 147; levlen szintn a Molnr-fle zsoltrokbl msolt nhnyat (176) ; a XVIII szzadi E kz, a 68a levlen a 48. dicsretet s a mg fiatalabb F kz a XVIII. szzadi G kz egy Istvn martyrrl szl dicsretett vetett papirra. A kzirat zme s dereka a 18a - 676, a 686 - 796, a 82a --1056 - leveleken, a mely a graduait tartalmazza, a XVI. szzadi D kz mve, oly msol, a ki a csurgai s klmncsai gradulok msolinak iskoljhoz tartozik.
A kzirat a tipikus graduai killtst mutatja, helyet hagy a verskezd betknek, de nem mindentt dolgozza bele az inicilist, nhol ksbbi gyakorlatlan vagy pen nehzkes kz ptolja ki elhagyott munkjt ; egyes nekekhez megadja a hangjelzst, msutt csak a hangjelzsre szksges vonalokat hzza meg, s itt az resen hagyott vonalak mr kitltetlenl maradnak. Mindent sszevve az apostagi gradullal ismert graduljaink szma gyarapodott s amaz r mhely termkei gyarapodtak, mely a Dunntl a XVI. szzadban a protestns egyhzakat ritulis nekesknyvvel ltta el.
A kziratnak szorosan vett graduli rszben mostani llapota szerint egy adventi, tiz karcsonyi, t bjti, ngy virgvasrnapi, ngy nagypnteki, kt rnapi, ngy pnksdi, kt szenthromsgi, kt himnus a teremts dicstsrl s tiz vasrnapi, kt rvacsorai himnus, sszesen negyvenhat, a melyhez a litnia, passik, invocatik. stb. jrulnak.
A mint emltettem, a passi csonka s a przban fordtott zsoltrok a gradulbl hinyzanak, ezek egyszeren elvesztek, lekoptak, lerongyolldtak. Taln pen e hiny ptlsra gondolt az A kz, midn a Szenczi-Molnr-fle zsoltrokat a graduai el szemelgetve lemsolta ; ugyanerre gondolhatott a C kz is, mikor hozzjuk mg nhnyat toldott. Klnben az elveszett zsoltrokat is ptolhatjuk, gy hogy az apostagi graduait rekonstrulni nem volna pen lehetetlensg. Arra azonban nincs els rend szksgnk, sokkal inkbb arra, hogy a XVI. szzadi protestns graduait a maga egszben ksrtsk meg rekonstrulni, s ebben a munkban az apostagi gradulnak is jelentkeny szerepe juthat.
* nekesknyveink a XVI—-XVII. szzadban. Budapest. 1899. 67. 1.
http://epa.oszk.hu/00000/00021/00115/pdf/386-388.pdf
Magyar Knyvszemle j folyam IX.ktet, 4. fzet 1901. Oktber
|