SZAKLY Ferenc
A szultni trn kveteli
Noha trtnetrsunk eleddig inkbb csak a mohamednn lett – jobban mondva: knyszertett – magyarok sorsa irnt rdekldtt, termszetesen mind a Mohcs eltti, mind pedig az az utni vszzadokban jcskn akad plda az ellenkez irny vallsvltoztatsra is. Ki ne emlkeznk pldul az Egri csillagok borissza trkjre, aki annyira megszerette foglyul ejtje, Bornemissza Gerg baranyai falujt, hogy hallani sem akart tbb korbbi hitsorsosairl. Ilyen s hasonl esetekkel gyakorta tallkozunk a kzpkor s a hdoltsgkor levltri forrsaiban is. A Kanizsrl elragadott Lantos Mahmud 1655-ben hatesztendei raboskods utn dnttt gy, hogy megkeresztelkedik. A 15. szzadban – amikor a mg p s ers magyar llam a ksbbinl jval nagyobb biztonsgot s tbb elrehaladsi lehetsget knlt – az is el-elfordult, hogy egy-egy elesett trk vr rsge testletileg magyar zsoldba llt. A „Trk” nevet visel csaldok – kztk a legnagyobb rangra emelkedett enyingi Trkk – seit nyilvnvalan ezek kzt az ttrtek kzt kell keresnnk. Bizonythatja ezt annak a tarkasi Trk Jzsnak a pldja is, aki a 15. szzad elejn diplomataknt sikerrel fradozott Zsigmond kirly keleti kapcsolatainak kiptsn. Rla ugyanis maga a kirly mondja el 1428-ban, hogy „mr rgebben kerlt trk fldrl a mi orszgunkba, miutn igaz valjban megismerte Istent, az teremtjt, sajt szndkait s a maga akaratbl letette tkos pogny hitt, s miutn jjszletett a szent keresztsg vizben, elnyerte az igaz katolikus hitet”. Azt viszont egy 1437-es vizsglati jegyzknyvbl tudjuk, hogy egszen mgsem szaktott mltjval, hiszen a kristallci kastlyt kifosztk, egyebek kzt, egy Kornt is elraboltak tle.
A Nyugatra menekltek kzt szp szmmal kpviseltettk magukat a szultni hz tagjai is. Az uralkodhz tagjnak lenni a trk birodalomban ugyanis egyltaln nem tartozott a hossz, nyugodt letet biztost rangok kz. A 15. szzadban vlt bevett szokss, hogy a trnra kerlt legidsebb fi knyrtelenl meglette testvreit s unokaccseit, de az is megesett, hogy apa a fival vagy fi az apjval vgzett.
Azok az ifjabb szultnfiak teht, akik nem reztek magukban ert arra, hogy utdknt kijellt btyjukkal ujjat hzzanak, a legjobban tettk, ha a trnvltozskor legott a keresztnyek kz meneklnek, s ott igyekszenek kivrni, mg eljn az rjuk. Kzlk tbben ppen a 15. szzadi trk birodalom legnagyobb eurpai ellenfelnek, a magyar kirlysgnak terlett vlasztottk menedkhelyl.
I. Murd szultn (1360–1389) legkisebb fia, Szaudzsi – nyilvn kt btyjt j elre megelzend – mg apja letben igyekezett megkaparintani magnak a f hatalmat. Midn 1365-ben Murd – ppen Magyarorszg ellen kszldve – a birodalom eurpai rszben tartzkodott, a herceg az si szkvrosban, Brusszban a maga nevre mondatta a pnteki imt, ami mohamedn szoks szerint a hatalom tvtelt jelentette. Vllalkozsa azonban csakhamar sszeomlott, s Szaudzsi a sajt s fia, Murd bg szeme vilgval fizetett a lzadsrt. A megvaktott s ilykppen uralkodsra alkalmatlann tett herceg a jelek szerint Konstantinpolyban lt, mg btyja, I. Bajazid szultn (1389–1402) meg nem lette. Fit azonban valamilyen mdon sikerlt biztonsgosabb helyre menektenie.
Murd herceg ksbb, 1411-ben Lazarevics Istvn szerb despota udvarban bukkan fel; a despota a trk birodalom bels zavarait kihasznlva meg is ksrelte t trnra segteni. Mivel azonban az ankarai csatavesztsig (1402) Lazarevics a szultn hsges szvetsgese volt – nehzlovasai az 1396-os nikpolyi tkzetben jcskn hozzjrultak a Zsigmond elleni trk gyzelemhez –‚ nyilvnval, hogy a trnkvetel 1389 s 1402 kztt valahol msutt (taln Konstantinpolyban) lappangott. 1402 utn Lazarevics Zsigmond kirly oldalra llt; elismerte a magyar kirly hbrurasgt, s ezrt cserben jelents magyarorszgi birtokokat kapott tle. Murd bg az rvn, prtfogja gyakori budai tjain kerlhetett kapcsolatba a magyar uralkodval. II. Ulszl lengyel kirly 1412-es budai ltogatsakor a budai udvarban jelenlevkrl kszlt jegyzk – a bosnyk kirly s a szerb fejedelem trsasgban, elkel helyen – „egy trk herceget” emlt, akin nyilvnvalan Murdot kell rtennk.
Murd – felesgvel, gnessel, fiaival: Dauddal s Orhnnal, valamint Katalin nev lnyval – valamikor a Lazarevics hallt (1427) kvet vekben kltzhetett t magyar fldre. rthetkpp, hiszen Brankovics Gyrgy trkk ltal egyre jobban megkurttott Szerbija vajmi kevs biztonsgot nyjtott szmukra. Egy 1433-as oklevl mr az idsebb fi, Daud Cselebi – magyar nevn Csalapia Dvid – kunegyhzi s szenteltegyhzi (Csand megye) officilisait emlti. Zsigmond s utdai – akik egybknt a csald tbbi tagjnak a kirlyi szkvros kzelben: elbb Szentfalvn (Pest megye), utbb a pesti Bza piacon jelltek ki lakhelyet – elssorban az szolglataira szmtottak. E szolglatok termszetrl rulkodik, hogy Daud 1440-ben hatalmas (ezerforintnyi) zsoldsszeg tvtelrl lltott ki nyugtt Btmonostori Ttts Lszl fkincstartnak. Ez pedig annyit jelent, hogy a nlunk l trk herceg jkora csapat ln harcolt az orszg dli hatrait jult ervel tmad harmadfok unokatestvre, II. Murd szultn (1421–1451) ellen.
Mint birtokainak elhelyezkedsbl lthat, Zsigmond – akrcsak a vdszrnyai al meneklt balkni hercegeket – t is a trkk ltal klnsen veszlyeztetett al-dunai hatrszakasz mentn teleptette le. A hatrvdelemben val rszvtelen tl bzott azonban r ms, nagyobb horderej, nllsgot ignyl feladatokat is. gy tnik, hogy Daud affle „utaz” hadvezr volt, akit Zsigmond a Balkn azon pontjra kldtt, ahol a trkk ppen leginkbb szorongattak. 1432-ben Havasalfld vdelmben harcolt, 1436-ban pedig – egy raguzai hrads szerint – tban volt Albnia fel. Ezt az utazst akr valamifle magnvllalkozsnak is gondolhatnnk, ha nem tudnnk, hogy az elz esztendben Zsigmond msik meneklt hadvezre, Fruzsin bolgr herceg is thajzott – csapataival egytt – Albniba. Daud t esztendvel ksbb ismt Dalmciban kerl a szemnk el, alkalmasint ismt valami hasonl akcira kszldve.
Br adataink nincsenek erre, alighanem teljes joggal felttelezhetjk, hogy Csalapia Dvid rszt vett Hunyadi Jnos nagy offenzviban: az 1443-as s az 1444-es szi–tli hadjratokban is. Valsznleg a vesztett vrnai csatbl meneklve jutott el Konstantinpolyba, ahonnan 1445-ben Hunyadival szvetsgben, az Al-Dunn harcol burgundi glykon igyekezett vissza vlasztott hazjba. Sndor havasalfldi vajda mr 1432-ben is azrt fztt nagy remnyeket Daud hadvezri mkdshez, mert gy vlte, hogy a trk csapatok egy rsze tll a trnkvetel zszlaja al. Most, 1445-ben Valerian Wavrin, a burgundi flotta parancsnoka – hasonl meggondolstl vezreltetve – egy kln glyt bocstott Daud rendelkezsre, amelynek rbocra felvontk a herceg aranyalmval dsztett vrs lobogjt. Daud, hogy prtjra vonja ket, trgyalsokba is kezdett a Szilisztrit vdelmez szubasikkal, azok azonban nemigen hajlottak a szavra; a trgyalsokra szolgl tzsznetet hasznltk fel arra, hogy a keresztny glykat clba vegyk. Ksrletei eredmnytelensgt ltva Daud el is hagyta a burgundiakat, s embereivel egytt a Nikpolyt ostroml havasalfldiekhez csatlakozott.
A kvetkez esztendkben Daud vratlanul a grg szigetvilgban bukkan fl. Raguza tancsa 1447-ben jelentette Hunyadinak, hogy Korfun, a despota udvarban tallt menedket. Daud – harmincfnyi ksretvel – 1448 jniusban rkezett vissza Magyarorszgra. ppen idejben, hogy csatlakozhassk Hunyadi jabb dnt csatra kszl sereghez. Egy kortrs grg trtnetr szerint elssorban hallatta szavt az 1448. oktber 16–18-i (msodik) rigmezei csata eltti haditancson. Vlemnye szerint a szultn s a janicsrok tbort az j leple alatt kell megtmadni minden lehetsges tzszerszmmal, mert csak is gy remlhetni, hogy megrmlnek s megfutamodnak. Mivel a keresztny seregek azrt vesztettk el a kor sszes nylt mezei tkzett a trkkkel szemben, mert a janicsrokkal nem tudtak megbirkzni, e tancsot blcsnek s hasznosnak kell tartanunk, fggetlenl attl, hogy a kis keresztny sereg mennyire volt alkalmas egy ilyen sszpontostott jszakai tmads vgrehajtsra.
Hossz s eredmnyes uralkods utn, 1451. februr 2-n elhunyt II. Murd szultn. Br ilyetn ksrletei korbban rendre-sorra kudarcot vallottak, Daud gy rezte, hogy felvirradt az napja: a lengyel kirly a biznci csszr tmogatsval trk fldre utazott, hogy prtot szervezzen a trn megszerzse vgett. A szletstl fogva keresztnyek kzt, keresztny vallsnak nevelt hercegnek azonban vajmi kevs eslye volt r, hogy elnyerheti a trnt a leglis rkssel, II. Mehmeddel (1451–1481) szemben, akinek neve hamarosan a Hdt jelzvel kerlt be Eurpa s a vilg trtnetbe. Daud rlhetett, hogy ezt a ktes vllalkozst lve megszta.
Idkzben Daud, gy tnik, valamin sszeklnbzhetett a magyarokkal, kztk is vlhetleg elssorban az orszgot kormnyz Hunyadi Jnossal. Erre utal, hogy trk tjt sem , hanem a lengyel kirly pnzelte, s mg inkbb az, hogy – br trkfldi kudarca utn Magyarorszgra trt vissza – csakhamar Itliba tvozott. Itt, kegyelemkenyren, elbb a flsziget dli rszben, utbb az szaki Friuliban tengdtt. Az utbbi terlethez tartoz Sacileben rte a hall 1453. december 31-n s a vroska dmjban helyeztk rk nyugalomra; srfelirata mig rzi e sokat hnydott s hazjtl messze vetdtt vndor emlkt. 1453. december 30-n kelt vgrendeletnek tansga szerint – mint egy vndortjnak legfbb llomsait kpviselve – halottas gyt kt magyar s egy albn famulusa llta krl. Szerny hagyatka nmi kszpnzbl s – tbbnyire trk mdra dsztett – ruha- s posztdarabokbl, sznyegekbl llott.
A vak Murd msik fia, Orhn semmifle szerepet nem jtszott haznk s a trsg trtnetben. Lnya, Katalin elbb Hunyadi Jnos egyik familirisnak, a taln szintn trk szrmazs salgi Trk Plnak, utbb gesztelyi Nagy Jnosnak a felesge volt. 1488-ban hunyt el, emlkt mig megrizte a Szendri nvtelen Szilgyi s Hajmsi cm neke (1571). A jelek szerint gyermek egyikk utn sem maradt.
*
Az a Bajazid Ottomanus „trk csszr”, akit kivl genealgusunk, Wertner Mr Daud leszrmazottjnak vlt, egszen ms ton-mdon kerlt haznkba.
II. Murd szultn msodik hzassgbl szletett 1448-ban. Az atynak nem igen lehettek illzii kisebbik fiai vrhat sorst illeten; taln, mert e gyermeke klnsen a szvhez ntt, egy lovag gondjaira bzta, akinek sikerlt is kimentenie t abbl a vrfrdbl, amelyet II. Mehmed 1451-ben testvrei s fltestvrei kzt rendezett. A menekltek Konstantinpoly elestekor (1453) ugyan trk kzre kerltek, mivel azonban nem ismertk fel ket, vgl is 1456-ban sikerlt elvergdnik Rmba. A keresztsgben a ppa, III. Calixtus utn a Calixtus nevet kapta (a forrsok ezrt inkbb Calixtus Ottomanus nven emlegetik).
1465-ben II. Pl ppa tengedte Bajazidot Mtys kirlynak, akitl az elz vi boszniai diadalok nyomn Eurpa-szerte jabb trkellenes offenzva megindtst vrtk. Hogy egy ilyen trnkvetel felbukkansa milyen nyugtalansgot keltett a Portn, mi sem mutatja jobban, mint hogy II. Mehmed e hrre srgsen frang csauszt menesztett Velencbe, hogy a Signorit Bajazid thaladsnak megtiltsra rbrja. A vroskztrsasg azonban, amelynek nem llt rdekben Mtyssal emiatt ujjat hzni, a krst nem teljestette.
Hogy hol s miknt lt Bajazid Mtys Magyarorszgn, arrl egyelre vajmi keveset tudunk. Mindenesetre viszonylag jelents nagysg birtokokat kaphatott itt, hiszen egy 1467-es oklevl az udvarmesternek mondja a csti prpostot. Mindennek ellenre mgsem rezhette valami jl magt Mtys vdszrnyai alatt, mert utbb a magyar kirly eskdt ellensgnek, III. Frigyesnek a szolglatba llott, s tbbnyire Bcs krnyki birtokain tartzkodott. Igaz, 1482. november 27-n mgiscsak Pesten keltezte azon levelt, amellyel a rhodosi lovagok nagymestert r akarta brni trnignynek elismersre s tmogatsra. Megksett s ertlen ksrlete ppgy nem okozott klnsebb ffjst unokaccsnek, Mehmed 1481 mjusban trnra lpett finak, II. Bajazidnak (1481–1512), mint egykoron, 1451-ben Daud Cselebi vllalkozsa Mehmednek.
|