VI. A tovbbi kutatmunka eszkzeinek megteremtse:
a) A HALLEI MAGYAR KNYVTR.
A kutatlloms mkdsnek legfontosabb eszkze a Kassai-fle Hallei Magyar Knyvtr. Egyik legsrgsebb teendmnek tartottam, hogy a Hallei Magyar Knyvtrt a magyar protestns egyhztudomnyi irodalom s a magyar egyhzakra vonatkoz klfldi irodalom szakknyvtrv fejlesszk. Ez a feladat ma mr elg nagy rszben megoldottnak tekinthet. Szksgesek ugyan tovbbi beszerzsek is, a kzelebbi jv feladataknt mgis a katalgizlatlan rgi s j anyag fokozottabb hasznlhatv ttelt kell megjellnnk, amely alphabtikus s szakkatalgusok elksztse tjn trtnhetik. A Hallei Magyar Knyvtrnak az a nagy jelentsge, amelyet egsz magyar kzmveldsnk szempontjbl br, szolgljon mentsgeml, hogy jelentsem kvetkez rszben taln tlontl rszletes leszek.
Elzmnyek 1938-ig.
Mr a XVI. s a XVII. szzadban tallunk r adatokat, hogy a vittenbergai egyetem magyar dikjai ldozatokat hoztak egy sajt knyvgyjtemny ltestsre. A magyar Coetus anyaknyvnek sr bejegyzsein kvl, melyek szerint a Coetusnak 1576 s 1590 kzt sajt knyvtra van1, 1616-ban az egyetem akkori magyar rektort, Thurz Imre grfot, egyenesen az egyetemi knyvtr megalaptjnak nevezi az egyik adat.2
Eddig nem sikerlt sszefggst tallni e nyomok s a mai H.M.K. kzt. Ez utbbit a fennmaradt vgrendelkezs tansga szerint Michaelis Georgius Cassai alaptotta sajt gyjtemnye odaajndkozsval az egyetem magyar hallgatinak.3 A knyvtr a XVIII. szzad els harmadtl kezdve a XIX. szzad elejig a vittenbergai, azutn a hallei magyar evanglikus teolgusok kzvetlen tulajdonban s kezelsben llt. Valdi lthat s lelki kzpontja lett az ottani magyar fiskolsok kzs letnek. Br ezer viszontagsgon ment t, dik rei mindannyin tmentettk. Arnylag kevs hinnyal ment t 1890-ben a hallei egyetemi knyvtr kezelsbe. (Elkalldott knyvei kzl is tbb megvan vittenbergai s hallei knyvtrakban. Egyedl a vittenbergai szeminriumi knyvtrban tz vagy ennl tbb ,Ex. bibl, nat. hung. Viteb. 1813" szignatrj knyv tallhat.) Eredetileg ktezres ktetszma az tadskor fell jrt a hromezren. Az egyetemi knyvtr szakszer, de pnzgyi s nyelvi nehzsgekkel kzd kezelsben az llomny gyarapodott ugyan, de elvesztette kzvetlen, oly igen rtkes kapcsolatt a magyar tanulifjsggal s csaknem teljesen elszigeteldtt.
1. Thury, Iskolatrtneti adattr, 11. 58, 66-67. - G. Szab, Geschichte des ungarischen Coetus an der Univensitt Wittenberg, 1555-1613, Hall, 1941. 71-74.
2. Justi Lipsi Opera, Leiden 1613. Kziratos bejegyzs az „Donum... Emerici Thurz ... Errectoris academiae Wittebergensis bibliothecae”
3. Michaelis G. C.: Deutsches Testament, Hallei Magyar Knyvtr VII. 28g.
(Ma) 40
Felsbb felgyelet szempontjbl a H. M. K. a „Collegium der Professoren der Wittenberget Stiftung" nev testlet hatskrbe tartozik, amely az sszes egyetemi magyar alapokra felgyel. Tnyleges kezelje a hallei egyetemi knyvtrnak egyik tisztviselje, ki „a H. M. K. els kusztosza" cmet viseli. A msodik kusztoszt a Hallei Magyar Egylet ajnlja tagjai sorbl. Az utbbi is nmi tiszteletdjat lvez a Kassai-alapbl, a knyvtr kezelsben azonban nincs rdemleges szerepe.
A knyvllomny 1914-ben 4170 knyvtri s 106 kzirattri egysget tett ki. 1938-ig az llomny nem fejldtt jelentsebb mrtkben. A knyvek fellltsnak rendszere mg abbl az idbl szrmazik, amikor a knyvtrt magyar lelksznvendkek kezeltk. Egyik dik-kusztosza, Schuleck, 1813-ban ktktetes, flinsalak, igen gondos katalgust ksztett. A mai fellltsnak azonban mgsem ez lett az alapja, hanem egy Torkos s Raphanides kusztoszsga alatt 1860/61-ben ksztett jval felletesebb katalgus. Torkos a knyveket s kziratokat nyolc trgyi fcsoportba, az egyes fcsoportokat pedig alcsoportokba osztottk s egy egyktetes flialak katalgusban jegyeztk fel, gy, amint kvetkezik:
I. Teolgia
A. Szentrsmagyarzat - - - - - - - - - - - - az 5. oldaltl.
B. Trtneti teolgia - - - - - - - - - - - - - - a 27. „
C. Rendszeres teolgia - - - - - - - - - - - - a 45. „
D. Gyakorlati teolgia - - - - - - - - - - - - - - a 65. „
II. Trtnettudomny - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - a 89. „
III. Nyelvtudomny s szpirodalom
A. Nyelvtudomny - - - - - - - - - - - - - - - -a 113. „
B. Szpirodalom - - - - - - - - - - - - - - - - - a 131. „
IV. Blcselet s jogtudomny
A. Blcselet - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - a 140. „
B. Jogtudomny - - - - - - - - - - - - - - - - - a 167. „
V. Termszettudomny - - - - - - - - - - - - - - - - - a 177. „
VI. Vegyes mvek (Kolligtumok) - - - - - - - - - a 183. „
VII. Kziratok - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - a 191. „
VIII. Hazai nyelveken rt mvek
A. Magyar nyelvek - - - - - - - - - - - - - - - a 197. „
B. Szlv nyelven rtak - - - - - - - - - - - - - -a 241. „
E katalogizls az els pillanatra elrulja, hogy szakkpzettsg nlkl ksztettk. Bels, hzi hasznlatra ennek a clnak nagyjbl meg is felelt. Legszembetnbb, hogy a katalgusi sorrend nem mindig felel meg a fellltsi sorrendjnek. A szerzk neve felletesen van feltntetve. Egybekttt mveknl sokszor csak a ktsben az els szerepel a katalgusban. Sok a ceruzabejegyzs s thuzs. A beoszts is ersen kifogsoland. A magyar mvek, amely llomnya a legersebben gyarapodik, egyetlen alosztlyba tartoznak. Emiatt a katalgus itt el is veszti szakok szerint- is csoportost jellegt s beszerzsi, vagy helyrajzi jegyzkk vlik. 1860 ta a Magyar Tudomnyos Akadmia ajndkkp eljuttatta kiadvnyait. Hallban a knyveket s a folyiratokat berkezsk sorrendjben jegyeztk be a Torkos-fle katalgusba, egyazon vfolyam egyes fzeteit teht sokszor kln szm alatt. A felllts s a knyvkts ltalban a katalgus nyomn trtnt s alhzta ennek hibit. Az egsz katalgus inkbb leltri jegyzknek volt j azokra a srn ismtld alkalmakra, mikor a Hallei Magyar Knyvtr az egyik dikkusztosz kezelsbl a msikba ment t. Mindamellett ez a katalgus ma is nlklzhetetlen, mert az egyetlen hasznlhat knyvalak katalgus.
Az elhelyezsi, bektsi s katalogizlsi munklatok 1900-ban vettek hirtelen nagy lendletet, amikor a H. M. K. Dr. Reinhold Henrik els kusztosz szemlyben fradhatatlan gybuzgalm vezetre tett szert. Dr. Reinhold azonnal hozzltott a cmek felvtelezshez az jabb porosz utastsok szerint, cdulkon, kt pldnyban. 1901-ben sztvlasztotta s kln katalgusban vette szmba a folyiratokat s a, nyjtemnyes mveket. 1909-ben a folyiratok egy kln „Z” osztlyba sorozva jra szmoztattak. Dr. Reinhold a kziratokat is jbl rendezte, tartalomjegyzkkel ltta el, cdulakatalgust, knyvkatalgust s nvmutatt ksztett hozzjuk. Mikor ez a kitn knyvtros odahagyta a H. M. K. vezetst, nemcsak a tovbbi munka szilrd alapjait rakta mr le, de a munka oroszlnrszt el is vgezte. A kt pldnyban ksztett cdulakatalgus mindssze a VI. csoport (kolligtumok) 5-6. s 21-76. szmaira, tovbb ugyanezen csoport 1-3. s 179 -184. szmainak nem magyar vonatkozs nyomtatvnyaira nem terjedt ki. Az egyik cdulakatalgus az egyetemi knyvtr ltal hasznlt hossz papirokra rva abc rendben llttatott ssze. A msik kartonlapokon s a helyrajzi szmok sorrendjben, fekete dobozokban ma a H. M. K. helyrajzi katalgusa. Dr. Reinhold tvozsakor a megkezdett munkk befejezsn kvl legsrgsebb tovbbi feladatknt jellte meg egy relkatalgus ksztst. A VIII. A. csoport relkatalgusnak elksztst a knyvtr hasznlhatsga rdekben egyenesen elengedhetetlennek nevezte.
Dr. Reinbold tvozsa utn azonban az ltala kezdett s a befejezshez kzelll munka nem nyert folytatst, hanem pusztn. a mindenkori j anya- feldolgozsa trtnt meg. Az egyik cdula-katalgust mg 1914-ben bemlesztettk az egyetemi knyvtr betrendes sszkatalgusba. Relkatalgus nem kszlt magrl a VIII. A. csoportrl (magyarnyelv knyvek) sem, gyhogy a H. M. K. ma is csak igen korltolt mrtkben, elssorban az egyetemi knyvtrnak a hivatalnokok termben elhelyezett betrendes katalgusa rvn hasznlhat.
Az 1921, v hozott mg lnyegesebb vltozst a knyvllomnyban. A hbor, a Kassai-alap devalvldsa s vgl a knyvtrnak a magyar lelkszjelltek kezelsbl kivtele miatt Hallba egyelre nem jttek magyar lelksz- s tanrjelltek. Berlinben ugyanekkor Gragger Rbert, a magyar-nmet kultrkapcsolatok e fradhatatlan s fnyes emlk munksa a mai berlini Magyar Intzet erstsvel foglalkozott. Megismerve a H. M. K. rtkeit, sikerlt neki rtheten ers ellenlls lekzdse utn annak magyar irodalomtrtneti vonatkozs knyv- s kziratanyagt s a folyiratanyag jelents rszt klcsnkpen kilencvenkilenc vre a berlini Magyar Intzet szmra megszerezni. Berlinbe kerlt az I-VI. csoportbl 172 helyrajzi szm, a VIII. A. csoportbl 643, csaknem a teljes VIlI. B, csoport (kb. 50 m) s a Z csoport tlnyom rsze, sszesen kb. 865 knyvtri, 105 kzirattri s 100 folyirattri szm. Ezeket a Berlinbe kerlt knyveket Hallbl 1938- 40-ben knyelmesen, gyorsan s kltsgmentesen kaptuk meg tetszs szerinti tartam hasznlatra.
A Halln maradt hromnegyed rsz gyarapodsa, szinte kizrlag ajndkozs utjn trtnt. A M, T. Akadmia tovbbra is rendszeresen, elkldte kiadvnyait s a M. Orsz. Knyvforgalmi s Bibl. Kzpont is tbb hazai. folyiratot juttatott el rendszeresen, mely kldemnyekbl ugyan a Szzadok s a szegedi Acta (Sectio chemica, etc.)nem a H. M. K.-t gyaraptjk.
Knyvek bektsre s egy-egy m beszerzsre megfelel sszeg a Kassai-aIapbl nyer kiutalst az egyetem kurtora tjn. Ms beszerzsi vagy fenntartsi alap nincs. A knyvek klcsnzse gy trtnik, mint az egyetemi knyvtr egyb knyveinl.
Kassai a knyvtrnak s dik kusztoszainak elhelyezsre sajt berendezett Iakst hagyta, fenntartsi pnzalappal egytt. Mg a mlt szzadban is sajt helyisge volt a knyvtrnak. 1915-ben mg volt egy kln irasztala az egyetemi knyvtr kzs olvastermben, elzrhat fikokkal, mikben a magyar folyiratok legjabb szmai lltak. Ma nincs sem kln akr-, sem kln dolgozhelyisge.
1938 - 1940.
A nlkl, hogy a Hallei Magyar Knyvtr gyvezetsben brmifle hivatalos szerepet vittem volna, feletteseim utastsra a kutatlloms keretein bell s a kutatlloms szempontjai szerint klns gondot fordtottam a legsrgsebb knyvtri feladatok elvgzsre. Ilyen srgs feladatok voltak: a knyv- s folyiratllomny olyan mrv gyaraptsa, hogy a kutatlloms munkjhoz szakknyvtr lljon rendelkezsre, tovbb a legszksgesebb knyvszeti teendk elvgzse s vgl a knyv- s a folyiratllomny clszerbb elhelyezsrl val gondoskods.
Az llomny nvelse.
A Hallei Magyar Knyvtr gyaraptsra mind a kt mdot, t. i. az ajndkgyjtst is s a vsrlst is, erteljesen ignybe vettem.
A kutatlloms szablyzata szerint a debreceni s soproni hittudomnyi karok magukra vllaljk, hogy nemcsak sajt kiadvnyaikat juttatjk el a Hallei Magyar Knyvtrnak, de kzbenjrnak felettes egyhzi s llami hatsgaiknl is a Hallei Magyar Knyvtr gyaraptsa rdekben. Ez gretnek megfelelen a soproni evanglikus hittudomnyi kar szznl tbb mvet, a debreceni reformtus hittudomnyi kar pedig 36 mvet juttatott el, legnagyobb rszben az utols vtizedek teolgiai doktori s magntanri dolgozatait. Ezzel a. Hallei Magyar Knyvtr magyar protestns teolgiai vonatkozsban igen rtkesen gyarapodott. A Magyar Reformtus Egyhz Egyetemes Konventje elkldtte az igen becses Reformtus Egyhzi Knyvtr 14 ktett s kldtt istentiszteleti clokra 15 j nekesknyvet. Az Evanglikus Egyhzegyetem ftitkra szves volt elkldeni az elmlt kt vtizedbl az egyetemes egyhzi jegyzknyveket nhny ms becses nyomtatvnnyal egytt. A Gusztv Adolf - Egylet lipcsei kzpontja, is tbb rtkes mvet ajndkozott. A berlini Magyar Intzet kt zben ajndkozta meg a Hallei Magyar Knyvtrt knyvtri msodpldnyainak egy-egy vlogatott csoportjval: els zben 38, a msodikban kb. 300 ktettel, A Magyar Reformtus Egyhz Egyetemes Konventje, leiratban volt szves rtesteni, hogy kiadvnyaibl ksz tengedni a Hallei Magyar Knyvtrnak egy-egy pldnyt. Ez a kldemny, kztk az olyannyira fontos zsinati s konventi jegyzknyvek, mg nem rkeztek meg. A kutatllomson keresztl juttatott el knyveket a Hallei Magyar Knyvtrnak boldog emlkezet Dr. Csikesz vndor egyetemi tanr, tovbb a knyvtr voltakpem tulajdonosa, a Hallei Magyar Egylet, vgl, rszben tengedett duplumok fejben, a jelentstev. Ajndkknt kap, a kutatlloms, azaz ltala a Hallei Magyar Knyvtr, a reformtus egyetemes konventtl, egy, az Orszgos Knyvforgalmi s Bibliogrfiai Kzponttl hat folyiratot. Mindent sszevve a Hallei Magyar Knyvtr az utbbi msfl vben ajndkozs tjn kb. 550 ktet knyvvel s 7 kurrens folyirattal gyarapodott.
Vsrls tjn val knyvbeszerzsre egy, a debreceni egyetem hittudomnyi kara tjn a m. kir. valls- s kzoktatsgyi Miniszter rtl nyert 400 P sszeg azonnali s egy 1600 P sszeg egyszersmindenkori beruhzsi segly llt rendelkezsre. Az 1600 P sszeg segly terhre a kifizetseket a debreceni egyetem quaestori hivatala, a 400 pengs segly terhre a jelentstev teljestette. Az 1600 P sszeg segly felhasznlsa oly mdon trtnt, hogy egy tbb mint tszz beszerzend j s antikvr knyv cmt s rt feltntet jegyzket terjesztettem a debreceni hittudomnyi kar Dknja el, megjellve a vsrlsra elssorban ajnlottakat. Az elterjeszts jvhagysa utn trtnt meg a knyvek megrendelse. A Franklin-Trsulat knyvkereskedstl 61 mvet 315.90 P rtkben, a budapesti Bethlen-knyvkercskedstl 110 mvet 555 P rtkben s a debreceni Dr. Bertk-knyvkereskedstl 48 mvet 132.10 P rtkben vsroltunk. Magam vsroltam 65 jrszt antikvr mvet 113.10 P vtelrrt. sszestve, vsrls tjn gyarapodott a Hallei Magyar Knyvtr 284 mvel 1116.10 P vtelrrt. (A vgleges szmadatokkal a kifizetseket vgz debreceni egyetemi quaestori hivatal rendelkezik.) A hbor nagyon megneheztette a beszerzs lebonyoltst. Ezrt mondottunk le az egsz beszerzsi sszeg mostani felhasznlsrl. A beszerzett knyvek tervszeren oszlanak meg a kutatlloms ltal polt szakterlet egyes gai kzt. Beszereztnk tbb nagyobb sztrt, lexikont s falitrkpet is.
Mg az 1600 pengs seglysszeg terhre kizrlag a Hallei Magyar Knyvtr szmra tettem bevsrlsokat, addig a 400 P sszeg seglybl a Hallei Magyar Knyvtrnak tett knyv- s folyiratbeszerzseken kvl a kutatlloms dologi kiadsaira s a sajt szemlyes kltsgeimre is fordtottam bizonyos sszegeket. Knyvvsrlsra s foiyiratmegrendelsre fordtottam 169.82 pengt. Elfizets tjn jrtak a kvetkez folyiratok. Igazsg s let, Reformtus let, Jelenkor, Protestns Szemle, Deutsche Theologie. Fotokpik s nyomdcokhoz fnykpek beszerzsre fordtottam 22.56 pengt, irodai dologi kiadsokra 97.17 pengt, irodai szemlyi kiadsokra (idegen munkaerk ltal vgeztetett msolsi s gprmunka) 33.70 pengt, vgl levl- s csomagportra 67.40 pengt. A fennmarad 9.38 pengt a kutatlloms miatt tett szemlyes, elssorban tikiadsaim rszbeni fedezsre fordtottam.
sszestve, a kutatlloms rvn a Hallei Magyar Knyvtr kb. 854 mvel, folyiratvfolyammal s trkppel gyarapodott.
A kutatlloms cmre tz magyar folyirat jr, gy hogy a Hallei Magyar Knyvtrnak jr kurrens folyiratokkal s a hallei egyetemi knyvtrnak jr hat folyirattal (Athenaeum, Irodalomtrtnet, Irodalomtrtneti Kzlemnyek,Revue de Hongrie, Szzadok, Magyar Szemle) egytt tbb, mint harminc kurrens folyirat ll a kutatlloms rendelkezsre.
Mind knyvbeszerzsnl, mind folyiratmegrendelsnl azt az elvet tartottam irnyadnak, hogy a nem magyar s nem magyarorszgi nemzetisgi nyelv kiadvnyok megvsrlsra a hallei egyetemi knyvtrt kell felkrni. Kivtelt csak azzal a nmet knyvvel vagy folyiratvfolyammal tettem, melyben a kutatlloms mhelybl kikerl tanulmny jelent meg. Ezt a Hallei Magyar Knyvtrnak akkor is megszereztem, ha az egyetemi knyvtrban mr megvolt.
Katalgizls.
A legszksgesebb teend ezen a tren egy kzi cdulakatalgus elksztse volt a Hallei Magyar Knyvtr minden olyan darabjrl, amelynek a kutatmunka szempontjbl jelen rtke van. Ez a jegyzk elkszlt s felvettem bele a berlini Magyar Intzet knyvtrnak egyhzi vonatkozs mveit s a hallei egyetemi knyvtr nmely hasonl nyomtatvnyt is, termszetesen helyrajzi szmokkal egytt. A kutatlloms mindenkori vezetje, igy ttekintssel rendelkezik a knnyen elrhet szakbavg mvek fltt. Ezt a kzi jegyzket tovbb kell fejleszteni ms hallei s ms kzeli knyvtrak csak ott tallhat szakmveinek, tovbb az ez vi knyvbeszerzs htralev rsznek a felvtelvel. Mg bizonyos ideig el fog ugyanis tartani, mg ez utbbiak a Hallei Magyar Knyvtrban knyvtrosi feldolgozst nyernek. Srgs szksg volt egy kzi cdulakatalgusra az egsz Z csoportrl, teht a Hallei Magyar Knyvtr rgi s j folyiratllomnyrl is, amely jegyzk a fnti kiegsztsekkel szintn elkszlt.
Ktelessgemnek kellett tekintenem egy mintegy hatvan ve elkezdett, de mindig flbehagyott munka befejezst: a Hallei Magyar Knyvtr 1712 eltti magyar szerzj nyomtatvnyainak teljes s pontos feljegyzst. sszesen 754 ilyen nyomtatvnyrl, kztk 183 mr ismert s 123 mg ismeretlen unikumrl jegyzkben szmol be „Rgi magyar knyvek a hallei magyar knyvtrban" c. nyomtatsban is megjelent dolgozatom.
Vgl, mint kevsb srgs, de ugyancsak fontos teendt munkba vettem egyrszt msolat ksztst a Hallei Magyar Knyvtr teljes cdulakatalgusrl. A terv szerint 1560-ig minden nyomtatvny cmlapjt lemsoltuk, ezen az ven tl csak a valamilyen szempontbl rdekesekt. Ez a msols eddig az I. C. csoport 326. szmig haladt elre. A jegyzk azrt szksges, mert hivatva van magba foglalni a Hallei Magyar Knyvtr nagybecs blcsnyomatait s nagyszm, a XVI. szzad els felbl val nyomtatvnyt, de sok ksbbi kelet, ritka s becses nyomatot is.
Relkatalgus ksztst ppen csak hogy munkba vehettem. Mivel a jvben a Hallei Magyar Knyvtr gyjtsterlete a kutatlloms szakkrvel esik egybe, kidolgoztam az ennek megfelel szakrendszert. Ez a szakrendszer mr a knyvbeszerzsek irnytsnl is j szolglatot tett s ennek alapjn volna az egyelre a kutatlloms cljaira tekint relkatalgus mr a kzeljvben elksztend. E mellett vltozatIan a Hallei Magyar Knyvtr hivatalos kezelsgnek feladata marad egy egszen tfog relkatalgus elksztse. E nlkl ugyanis mindig igen nagy nehzsgekbe tkzik majd a gondjaira bzott knyvtr eredmnyes hasznlata.
Clszerbb elhelyezs.
Trekvsem a knyvtr elhelyezst tekintve egyfell arra irnyult, hogy a knyvllomny mai, flrees s szks helyrl, hol ketts sorban, teht igen kedveztlenl van trolva, megfelelbb helyre kerljn, msfell arra, hogy a gyakrabban hasznlt knyvek s folyiratok az egyetemi knyvtr nyilvnos olvastermben nyerjenek fellltst. Az egyetemi knyvtr igazgatsga elvben mindkt krsemnek helyt adott ugyan s az utbbit illetleg megbzott a megfelel jegyzk sszelltsval, az trendezs azonban eddig mg nem trtnt meg, fleg azrt, mert a hbor miatt nem, vagy alig jnnek magyar dikok Hallba, gyhogy hiba helyeznnk el egyes mveket az olvasteremben, egyelre csak egy-kt ember hasznln. A knyvtr kedvezbb elhelyezsre gret szerint hamarasan sor fog kerlni.
A Hallei Magyar Knyvtr s a kutatlloms viszonya mindezideig nincsen hivatalosan szablyozva. Az egyetemi knyvtr vezetsge s tisztviseli - kztk a Hallei Magyar Knyvtr els kusztoszai - rszrl jindulatot lveztem, amirt e helyen is hls ksznetet mondok. A dolgok mai llsn szerny vlemnyem szerint egyelre nem szksg vltoztatni, mert az egyetemi knyvtr, ha nem rendelkezik is megfelel anyagiakkal a Hallei Magyar Knyvtr fejlesztsre s ha magyarul kielgten tud hivatalnoka nincs is, knyvtrosi szempontbl megnyugtatbb mdon rzi s kezeli a Hallei Magyar Knyvtrat, mint azt a mai viszonyok kzt maguk a magyar tanulk, vagy esetleg a kutatlloms msfl venknt vltoz vezeti tehetnk.
Abban az esetben azonban, ha md nylnk- a kutatllomsnak olyan egyetemi intzett val talaktsra, amelynek llandbb jelleg vezetsge s megfelel segdszemlyzete lenne, a Hallei Magyar Knyvtr, mint ennek az intzetnek a knyvtra, hasonlthatatlanul nagyabb fejldsi lehetsgeknek nzne elbe, mint ma s jobban be is tlten az rkhagyk akaratt ppgy, mint ahogy jobban szolgln a knyvtr majdnem kt vszzadon keresztli rzinek s fejlesztinek, a hallei magyar evanglikus lelkszjellteknek, velk egytt a magyar protestns kultrnak az rdekeit is.
VI. b) KIADVNYSOROZAT S IRODALMI SZEMLE.
A kutatlloms keretben vgzett kutatsok eredmnynek kzlse, a magyar teolgiai irodalom mestermveinek nmetre fordtsa s ltalban a magyarorszgi protestns teolgusoknak kzlsi lehetsg nyjtsa cljbl egy kiadvnysorozat tervt dolgoztam ki s terjesztettem a hallei teolgiai kar dknja, D. Schmidt Jnos egyetemi tanr el. D. Schmidt helyeselte a tervet, megbzott a Bibliothek des Protestantismus im mittleren Donauraum c. sorozat lland szerkesztsvel. Ugyan 1000 RM tmogatst is kieszkzlt a sorozat cljaira. A Gusztv Adolf Egylet lipcsei elnksge a sorozat els kt ktetre 600 RM sszegben elfizetett. Ms kiadvllalatokkal folytatott hosszadalmas s vgl is sikertelen trgyalsok utn a hallei Akademischer Verlag vllalta el a nmetnyelv sorozat kiadst. A szerzds rtelmben minden ktetnek Magyarorszgon hatvan pldnyban val elhelyezsrt kellett szemlyes anyagi ktelezettsget vllalnom. E nmetnyelv sorozat els ktete a mr emltett, a magyarorszgi protestns teolgiai irodalom minden gt fellel knyvszeti kziknyv. 23 rszben 16 munkatrs rja. Ngy rsz kt fzetben mr megjelent. A ktet befejezsig az eddig szerzett tapasztalatok alapjn mg tbb v is eltelhet. A sorozat harmadik ktetl D. Dr. Rvsz Imre magyar reformcitrtnelmi mvnek nmet fordtst vettem tervbe. A fordtsnak negyedrsze mr kszen llt, amikor kitrt a hbor s a fordt, Mller Ludolf, bevonult. A fordts gy - sub canditione Jacobi - csak a hbor vgn fog napvilgot ltni. Msodik ktetknt jelent meg Dr. Szab Gznak a kutatlloms keretben kidolgozott nmetnyelv doktori rtekezse a vittenbergai magyar Coetus trtnetrl.
A nmetnyelv sorozattal prhuzamban egy magyar- s ttnyelv sorozatot is tnak indtottam. Els kteteknt a Hallei Magyar Knyvtr 1712 eltti magyar vonatkozs nyomtatvnyainak jegyzke jelent meg. Kiadsra vr a Hallei Magyar Knyvtr kziratainak Dr. Reinhold ltal sajt al ksztett katalgusa. A kutatlloms magyar egyhztudomnyi bibliogrfiai munkjnak szerves folytatsa cIjbI megindtand volna egy flvenknt 2-3 ven megjelen magyar protestns teolgiai knyvszemle. Mind ennek a knyvszemlnek, mind a fenti kt sorozatnak a kiadshoz szksges volna legalbb olyan sszeg segly, amelybl a lap kiadsn kvl a kt sorozatot is kb. vi 15-20 vvel lehetne nvelni.
Ezekben van szerencsm a kutatlloms tevkenysgnek els szakaszrl jelentsemet tisztelettel megtenni. E helyen hls ksznetemet fejezem ki mindazok irnt, kik munkmat szemly szerint elsegtettk.
Kijellt utdom, Plfi Mikls evanglikus segdlelksz, mjus 16-n Hallba rkezvn, neki mjus 21-ig a, kutatlloms gyeit tadtam.
Halle, 1940. mjus 30,
Bucsay Mihly dr. sk.