//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr. BUCSAY Mihly: I. Protestns gyjts Genf
javra, Kelet-Eurpban Magyar Erdly orszg-
ban 1592 - 1593. 1974. ThSz

Protestns gyjts Genf javra Kelet-Eurpban, Magyar- s Erdlyorszgban 1592-93-ban

Theolgiai Szemle 1974.  200-207. lap

Charles Emmanuel szavojai herceg 1589. mrcius 30-tl ngy ven t hbort viselt Genf ellen. A spanyol kirlyra, a Ligra s Rmra tmaszkodott. Kezdetben Genfnek is voltak szvetsgesei, de azutn egyedl maradt. A szavojai herceg tlereje kezdettl nyilvnval volt, Genf szmra azonban a tt egyszerre jelentette llami fggetlensgnek s reformtus hitnek megtartst.

A szavojai herceg seregei elznlttk Genf krnykt. A helysgek reformtus lelkszei a puszta letket is alig tudjk menteni, Genf elesettsge viszont akkora, hogy nem kpes mindnek menedket adni, hanem Basel s Zrich vendgszeretett kri szmukra. Genf helyzett Bza egy Navarrai Henrikhez rt levlben gy ecseteli: „Vgs szksgben vagyunk. Mr eddig is kevs volt az lelmnk, most azonban be kellett fogadni igen sok meneklt fldmvest, legtbbjt sebeslten, tovbb sok ms hajtrttet tbb mint szz falubl, amelyeket a spanyolok kiraboltak s felgettek"1.

III.    Henrik francia kirly meggyilkolsa utn a szavojai herceg, mint nagyobb zskmnyra, a francia koronra vetett szemet, gy 1590 elejn enyhlt a Genfre nehezed nyoms. De amikor Navarrai Henrik foglalta el a francia trnt, a szavojai herceg 1590 jniusban ismt egsz erejvel Genf ellen fordult. E h vgn Genf hadait szinte megsemmist veresg rte Chtelaine-nl. Genf azonban nem adta meg magt. Bza riasztja Genf bartait. Mr jnius 18-n gy r IV. Henriknek: „A vgs szksg knyszert, hogy figyelmeztessem Felsgedet, itt az utols pillanat vrosunk megmentsre... Tizent hnapja szemlyi s anyagi tmogats nlkl, egyedl hordozzuk egy embertelenebb s kegyetlenebb hbor terheit, mint amilyet a trkk s  a tatrok szoktak viselni"2.

IV.    Henrik els gondja ekkor mg sajt trnjnak a biztostsa volt, ezrt csapatok helyett egy kivl tisztjt kldte Genfbe, aki ott rendbe is szedte a sztvert erket. Genf csakhamar vissza tudott vgni a harctren is, de azutn mg tovbbi kt esztend telt el vltakoz siker katonai akcikkal, amelyek egyre jobban magukon viseltk a szemben ll felek kifradsnak jeleit.

Charles Liffort seglygyjt krtjt 1592 tavaszn hatroztk el, amikor fennllt az a veszly, hogy a szavojai jabb seglycsapatok birtokban dnt tmadsra hatrozza el magt. Mr 1582-ben is nehz helyzetbe kerlt a kis vrosllam, s akkor Jean Maillet vrosi tancsost kldtk el Angliba3. Az t elksztsre Bza levelet rt . Erzsbet angol kirlyn llamtitkrhoz, Walsinghamhez. A levlbl4 P. F. Geisendorf kzl5 hosszabb rszletet. Ugyanez a Maillet vesz rszt Charles Liffort keleti akcijnak s a tbbi seglykrsnek megszervezsben is.

1592 prilisban Paul Chevalier-t IV. Henrik udvarnak hugenotta lelkszeihez, Anjorrant-t Hollandiba6, Charles Liffort-t pedig Kelet-Eurpba kldik. Ez utbbirl szmolunk most be.

Bza kszti el a ptenseket. Ezek szvegt s a genfi tancs 1592. s 1593. vi jegyzknyveibl az ide vonatkoz rszleteket Pokoly Jzsef mr 1911-ben kzlte a Magyar Protestns Egyhztrtneti Adattr X. vfolyamnak 143-151. lapjain. A kzlt forrsok feldolgozstl visszariasztotta a kutatkat a bennk tallhat adatok nagy szma, ugyanakkor pontatlansga. Kb. annyi ment t a kztudatba, ami Rvsz Imre

Magyar Reformtus Egyhztrtnetnek I. ktetben, a 246. lapon7 olvashat: „Hogy a magyarorszgi reformtussg, ltalban protestnssg adakoz kszsgnek s kpessgnek mg a klfldi hitsorsosok kz is elment a hre, annak rdekes bizonysga a jogtuds Liffort Kroly genfi polgrnak 1593-ban Erdlyben s a Tiszntl tett seglygyjt krtja, amely a ppasgtl s Savoytl fegyveresen is szorongatott genfi vrosllam megsegtst clozta s igen szp eredmnnyel jrt: nemcsak a reformtus magyarok, de a luthernus erdlyi szszok is tetemes sszegekkel siettek az Evanglium ers vrnak tmogatsra."

A Liffort-misszi megrdemli tzetesebb figyelmnket is. Kibontakozik az adatokbl az az sszetart hittestvri hlzat, amely Genftl Nrnbergen, Prgn, Boroszln, Krakkn, Erdlyen, Magyarorszgon, Danzigon s Frankfurton t jra Genfig terjed. E kr tagjai maguk is harcban lltak az ellenreformci rohamaival, de jelents ldozatot tudtak hozni a srgs szksgben lev Genf javra is. Igen rdekes Liffort gyjt krtja az adomnyok hitvallsi s nemzeti hovatartozsa, valamint az t pnzgyi, politikai s technikai rszletei miatt is.

Az elkszletek

Protestns clra els zben akkor folyt nemzetkzi gyjts, amikor Ungnd Jnosnak 1563 prilis 4-n kelt felhvsra a kzp-eurpai vrosok egsz sora nagylelken sietett a dlszlvok kztti reformcis propaganda, kzelebbrl az urachi nyomda tmogatsra8. Liffort misszijrl elbb azt iktatjuk ide, amit Genf jeles trtnetrjnl, J. A. Goutier-nl tallunk feljegyezve. Elmondja, hogy Charles Liffort 1592 jniusban hagyta el Genfet, hogy bejrva Nmet-, Lengyel s Magyarorszg szmos protestns vrost eljusson Erdlyig. Utja folyamn tbb mint 8000 forintott gyjttt, amirl 1593 december havban szmolt el a genfi tancsnak9. Gautier sz szerint kzli Bznak fentebb emltett latin ptenst is. Fontosabb rsze magyar fordtsban gy hangzik:

„Ellensgeinknek vannak szvetsgeseik, akik a mi vallsunk gyllettl hajtva kezk al adjk a katont, a pnzt s a tbbi hborhoz szksges dolgot. Hogyan lljon fenn tovbb vrosunk, ha a hrom v ta tart hborban naponta hborgatjk, hadi felszerelsei kimerltek, hinyzik a pnz s a gabonanem, a vrost krnyez termfldeket puszttjk s elnptelentik? Minden eddiginl slyosabb katonai tmads fenyeget ugyanazon ellensg rszrl, amely most hadat toboroz Itliban, hogy keresztl vigye akaratt. Ezrt knytelenek vagyunk srgs segtsgrt s tmogatsrt esedezni mindazon fensges fejedelmek, nagysgos urak, nemes s tiszteletre mlt rendek s igen kivl frfiak szne eltt, akik egyttreznek velnk nyomorsgunkban; abban a remnyben tesszk ezt, hogy kegyessgk s embersgk folytn, legfkppen azonban ugyanazon vallsunk szabadsgnak megrzse cljbl, kszek minket segtsggel, tancssal s pnzzel megsegteni. E clbl kvetsgbe kldtk az elbb emltett fensges fejedelmekhez, nagysgos urakhoz, nemes s tiszteletre mlt rendekhez Charles Liffort jogtudst, nagyobb tancsunk igen kedvelt tancsost, hogy Magassgotoktl s Kegyelmessgetektl az irntunk s vallsunk irnt rzett jakarat s szeretet mrtke szerint Kztrsasgunk nevben s javra ellenszolgltats nlkli adomnyt gyjtsn. s hogy azoknak a jtkonysga, akik bennnket egyttrzsre mltknak tallnak, rejtve ne maradjon, utastsba adtuk ezen mi kvetnknek, hogy rja be az adomnyozk nevt s a pnz sszegt abba a knyvecskbe, amely tanstandja szmunkra s utdaink szmra a nagysgos s tiszteletre mlt frfiak irntunk s vallsunk irnti jindulatt, hogy ezltal mi s utdaink, ha Isten a mostani ktybl kiment, irntunkban teljes hldatossgot s emlkez lelkletet tansthassunk. Mely oknl fogva arra krjk a fent emltett fensges fejedelmeket, nagysgos s tekintetes urakat, gyszintn a tiszteletre mlt rendeket, hogy kvetnket nevnkben munklt feladataiban bizalmukkal ajndkozzk meg, minket pedig jttemnyeikkel segtsenek fel, emlkezvn Krisztusnak ama mondsra, hogy szzszorosa lesz azoknak a jutalma, akik knyrletessget gyakorolnak a bajbajutottak irnt. Mi pedig arra fogunk trekedni, hogy mindenfajta j szolglatainkkal rdemeseknek bizonytsuk magunkat Magassgtok, Kegyelmessgtek s Nemzetessgtek irnt erre a jttemnyre. Mindezek hitelre ezen levelnket pecstnkkel s fjegyznk kzjegyvel elltva kiadtuk 1592 mjus havnak 12. napjn."10

Liffort ti elkszleteirl s ltalban az utazs rszteleirl a genfi vrosi tancs fent emltett 1592. s 93. vi jegyzknyvei rtestenek11. Megtudjuk, hogy az „Erdlybe, Csehorszgba s ms helyekre" tervezett seglygyjtsre elbb Barrillet volt kiszemelve, de mert mint a hadi pnztr kezelje nlklzhetetlen volt Genfben, a tancs 1592. prilis 4-i dlutni lsn elhatrozta, hogy Charles Liffort nemest kldi ki, aki felajnlotta magt erre az tra. A tovbbi elkszletekrl kzvetve a tancs 1593. december 3-i jegyzknyvbl rteslnk, amelyben a gyjt krt zr szmadsa olvashat. Liffort nem egyedl ment, hanem magval vitte Jean nev unokaccst is, aki taln mg nvendk-sorban lehetett, mert az ltny, amelyet szmra nagybtyja Danzigban csinltatott, a szmla szerint csak 9 tallrba kerlt, mg Charles Liffort ugyanott rendelt ltzete 15 tallrba. Ezek az rak is arra vallanak, hogy a genfi nemes r s unokaccse j trsasgban forgoldott s ahhoz kpest ltzkdtt. A kt Liffort-nak Barrillet, a hadi pnztr emltett kezelje ellegezett 400 szavojai forintot az t folyamn elrelthatlag szksges klnbz pnznemekben.

Srn felvetdik adatainkban a klnbz pnzek neve s azok rtknek egymshoz val viszonya. rdemes teht ezzel a krdssel mr elljrban foglalkozni. Segtsgnkre van, hogy a zr szmadsban szerepelnek a klnbz pnznemek, st kiderl, hogy milyen rfolyammal szmtottk t azokat a Genfben fizetsi eszkzt kpez szavojai forintra. ltalban azt llapthattuk meg, hogy a kelet-eurpai rmefajtkat, fleg a magyar duktot valamivel kevesebbre rtkeltk ms forrsokbl kimutathat rtkknl12. A zr szmads szerint egy magyar dukt 10 szavojai forintot, egy erdlyi tallr 7 s 4/4 sz. forintot, a kznsges tallr s a magyar forint 6,60 sz. forintot, vgl az cu pistolet 8,75 s az cu soleil 9,25 szavojai forintot rt13. Elrebocstjuk azt is, hogy egy magyar dukt rtkt legalbb kb. 1200 mai magyar forintban llapthatjuk meg14. A szavojai forint rtke 1593 tjn ennek egytizedt tette ki, teht kb. 120 mai magyar forintot rt.

Ulm, Nrnberg, Prga s Boroszl

A kt Liffort az utazst lhton, ha nem sajt lovaskocsin kezdte. Erre mutat, hogy a jegyzknyv szerint Michel Roset15 elkel ids genfi polgr, valaha mg Klvinnak is jobbkeze az Akadmia alaptsnl, klcsn adta nekik lovt. 1592. jnius 3-n Liffort-k mr Ulmban vannak, ahol Antoine Gerbeltl 12 flptallrt vettek klcsn, gy ltszik vltsi nehzsgek miatt; majd Nrnbergben llapodtak meg, itt lakott ugyanis Calendrin, Genf bizalmi embere, akihez a ksbbiek sorn a gyjttt pnz egy rszt irnytottk. Charles Liffort Nrnbergben eladta a Roset-tl klcsn kapott lovat 200 sz. forintrt, mert tancsosabbnak tartotta, hogy tjukat brelt kocsin folytassk. A l eladsi ra szerepel a szmadsban.

A kvetkez hr Prgbl val. Liffortk mr nincsenek ott. Egy Lavinius nev orvosdoktor tett jelentst ottltkrl s a gyjts kezdeti eredmnyeirl Bznak az j naptr szerint augusztus 10-n rt levelben, teht a rgi naptr szerint jlius 31-n16. Lavinius szerint Liffort alkalmatlan, st letveszlyes pillanatban jelent meg Prgban. Rudolf csszr ldzi a reformtusokat, hborban ll a trkkel, Lengyelorszgban pedig pestis pusztt. Liffortkat Prgban „hamis testvrek" rulsa miatt csaknem lelepleztk. Veszedelem fenyegeti Liffortkat, ha a „pspkk tartomnyain", teht Ausztrin s szak-nyugati Magyarorszgon t folytatjk gyjt tjukat. gri, ha pnzek gylnek kezhez, hsgesen eljuttatja majd Genf vrosnak s egyhznak. De mert Liffort tovbbi tja veszlyesnek ltszott, csak arra adtak neki mindssze 26 vagy 28 duktot, hogy kt lovat s egy kis kocsit vehessen, s sajt jrmvn folytassa tjt.

A genfi tancs a jegyzknyv szerint 1592. szeptember 6-n foglalkozott ismt ez ggyel. Liffort jlius 24-n Boroszlbl keltezett levelben arrl rtestette a genfieket, hogy a mgtte lev t sikerrel jrt. Remli, hogy Morvaorszgbl s Szilzibl kb. 1000 tallrt kldenek Genfbe Calendrin kzvettsvel. Ezen tlmenen azonban a prgai Lavinius tovbb buzglkodik, valamint azok is, akiknek Liffort mg Nrnbergben lelkre kttte Genf megsegtst. Megrta Liffort, hogy Prgbl kiindulva csaknem egsz Morvaorszgot beutazta, s a magyar hatr kzelbe jutott, de barti tancsra irnyt vltoztatott, nem tartvn be a Genfben megllaptott ti tervet. tja sorn nem keresett fel mst, mint fnemeseket, vagy olyan doktorokat, akik Isten kegyelmbl megismertk az igazsgot, s ennek folytn nagyra becslik Genfet s a genfi egyhzat. Szorgalmasan fog eljrni megbzsban, s oly szernyen fog viselkedni, hogy remnysge szerint a genfi tancs meg lesz majd vele elgedve. Annak a 200 tallrnak nagyobb rszt, amelyet Morvaorszgban kzhez kapott, Boroszlban Monaviusnl hagyta. Minden pnz Nrnbergben Calendrin-nl fog sszefutni. Liffort jelezte mg, hogy legkzelebb Lengyelorszgbl r Genfbe.

Cseh-Morva, ausztriai s szilziai adakozsok

Teht az Ausztrin s a Magyar Kirlysgon keresztl vezet t helyett Liffort az szaki utat vlasztotta Erdly fel Boroszln s Krakkn t. Az t Krakkig kb. 14 napig tartott, mert onnan augusztus 8-n kldtt levelet Genfbe. A boroszli levlben emltett Monavius szintn orvos volt, akr a prgai Lavinius, de mint jogtuds is ismert. Teljes neve Jacobus Monavius (Monau). Ifjsgban tanult Franciaorszgban s Hollandiban. Nagy rdemeket szerzett a reformci megszilrdtsa tern Szilziban. 1603-bah halt meg17. Messze Boroszln tl is becslt szemlyisg, sok magyar kapcsolattal18.

A zr szmadsbl megtudjuk, hogy kik voltak a cseh-morva s szilziai adakozk. Azt is ellenrizhetjk, hogy bevlt-e Liffort-nak az a remnye, amely szerint 1000 tallrnyi sszeg jut majd Genfnek errl a terletrl. Az elszmolsban szerepl ttelek kzl ide vehetjk a prgban lovakra s kocsira kzhez kapott 26 duktot, azaz 39 tallrt, gyszintn a kt Zerotin (gy!) br neve alatt szerepl 200 tallrt, ide a Monaviusnl hagyott s ltala 1592-ben vgl is Frankfurtba juttatott 150 tallrt (a tbbi 50 tallr nem szerepel a szmadsban), sszesen teht 389 tallrt, azaz 2590 szavojai forintot. Ez mg akkor is kevesebb a vrt 1000 tallrnl, ha hozzszmtjuk a vgelszmols idejn is mg csak tban levnek jelzett Monavius fle s danzigi 315 tallrnak a felteheten cseh-morva s szilziai terletrl szrmaz kb. fele rszt.

A Zerotin (gy!) brk kzl Karl Zierotin jtszott nagyobb szerepet. A cseh szrmazs fnemes, Morvaorszg egyik leggazdagabb fura, 1564-ben szletett. Baselben Jacob Grynaeusnl s Genfben Bznl tanult. 1592-ben harcolt IV. Henrik seregben, de amikor felismerte, hogy IV. Henrik a hugenotta gynek csak msodrend szerepet tulajdontott, a trk ellen kszld csszri seregbe lpett. Sgora volt Wallensteinnak. Ksbb vezralakja lett a Bocskai gyzelme utn nagyobb erre kap protestns prtnak, s Mtys fherceg rdekeit tmogatta Illshzy Istvnnal, Thurz Gyrggyel, valamint az osztrk protestns rendek vezetjvel, Georg Tschernembllel egytt Rudolf csszr lelenben. A fehrhegyi csata utn nkntes szmkivetsben lt Boroszlban 1636-ban bekvetkezett hallig. Liffort minden valsznsg szerint namiesti vrukban kereste fel a brkat 19, amely kzpontja volt a szellemi s vallsi letnek.

Az elszmolsban szerepl „mayson d'Herbestein"-t, azaz a von Herberstein stjerorszgi protestns brcsaldot, amelynek ebben az idben dm br a kiemelked tagja, Liffort aligha szemlyesen kereste fel, hanem az valsznleg a nrnbergiek agitcijra csatlakozott a gyjtshez, ugyangy Neuberg vroska tancsa is, melynek kzelben a brcsald kastlya llt. Nemcsak Liffort tvonalbl kvetkeztethetnk erre, hanem abbl is, hogy a csald mindssze 10 tallr adomnnyal szerepel. Neuberg vroska tancsa 26 forintot adott, azaz ugyanannyi tallrt. A vgelszmolsban ezutn egy „Felsbague" nvvel megjellt ajndkoz szerepel, amely alighanem a stjerorszgi Feldbach vroskval azonos, a Rba fels folysa mellett. 12 forintot adott.

Krakk. A Demny-fle hagyatk

Liffort kvetkez levele Genfbe mr Krakkbl kelt 1592. augusztus 9-n. Az egyebeket is tartalmaz levlbl a genfi tancs jegyzknyve mindssze egy mozzanatot emel ki. Bza ptense s Liffort oly megrzan ecseteltk Genf szksghelyzett, hogy a krakki reformtus egyhz presbiterei anyagilag is jelents lpsre szntk el magukat. Egy bizonyos nhai Nicolas Demny, akirl j lenne, tbbet is tudni, mert neve utn tlve erdlyi szrmazs magyar ember, valamikor 1000 nmet forintot hagyott az egyhztancs hrom tagja rizetben. 1 nmet forint legalbb 2/3 tallrt, illetve magyar forintot rt. Br pontos rtket nem lehet megllaptani, mert az egyes nmet llamokban nem mindentt s nem mindig volt azonos sem a forint, sem a batzn rtk, d vatosan szmtva is rt legalbb annyit, mint 4444 szavojai forint. A krakki presbiterek elhatroztk, hogy ezt az sszeget kamatmentes klcsnknt hrom vre Genf rendelkezsre bocstjk, s elkldik az 1593. vi frankfurti tavaszi vsrra. Az egyik presbiter, Le Riche r - alighanem lnv - szintn rt ebben az gyben levelet, amelyet a mr emltett lsen Paul Chevalier szindikus olvasott fel. Liffort 1593 mrcius 11-n Krakkbl rt levelben azt kzlte a genfiekkel, hogy az 1000 nmet forintot akkor mr elvittk a frankfurti vsrra, mg pedig j magyar aranyakban s tallrokban. Mint rja, remnysge szerint a hrom v letelte utn a krakki reformtusok ugyancsak kamatmentesen meg fogjk hosszabbtani a klcsnt.

Erdlyi s magyarorszgi prtfogk

A leggazdagabb, legrszletesebb Liffort-levl 1593. mrcius 11-n kelt Krakkbl. A levelet Liffort-nak Genfben l fivrei kaptk s bemutattk a tancsnak. Liffort eladja, hogy tl van erdlyi s magyarorszgi krtjn. Nem tudott Erdlybl korbban visszatrni, mert a hbors veszedelem miatt a hgkat katonasg rzi. Megbzatsa kvetkeztben Erdlyben ellensgei is tmadtak, „de Isten ezeket legyzte minden nagysguk s hatalmuk ellenre, gy, hogy szemmel lthatlag balszerencss sorsra jutottak". viszont Couacziolzki (gy!) Farkas erdlyi kancellr, tovbb Murait orvosdoktor tancsra megltogatta az erdlyi szszokat is, s olyan kegyes fogadtatsra tallt azok pspknl vagy szuperintendensnl, hogy az, jllehet ubiquitarius s luthernus, meleg ajnlssal ltta el a sajt nemzetbeliekhez, s azok is mind nagyon kegyesen fogadtk. Vgl az erdlyi fejedelem, jllehet katolikus, meghallgatvn utazsnak indokait, elhatrozta, hogy tmogatsban fogja rszesteni. Igen szleskr s elnys tlevelet kapott tle. A tovbbi tmogatsban megakadlyozta a fejedelmet az az tven itliai „ligs", akik udvarban lnek, az orszg nagy bnatra. Azt rja mg, hogy pnzt nem sokat kapott, mert ebbe az orszgba nem vitt szemlyeknek szl leveleket, t vagy hathnapos tartzkods utn mgis hoz magval a tancs rszre 100 duktot s valamelyes sszeg tallrt, klnskppen pedig nhny rgisget s medlit is.

A levlben szerepl erdlyi kancellr Kovacsczy Farkas. Nem meglep, hogy Liffort gyt magv tette, br az 1592-es erdlyi s lengyel llapotokat figyelembe vve ez mr nem volt egszen kockzat nlkl val Kovacsczy kornak egyik legkpzettebb, jellemileg is rokonszenves erdlyi llamfrfia. Bthory Istvn lengyel kirly mellett volt az erdlyi gyek alkancellrja. 1578-ban Erdlyben Bthory Kristf oldaln kancellr s az orszg msodik embere. Bthory Zsigmond fejedelem kiskorsga idejn elbb a 12-es tancs, majd 1583-tl 95-ig a triumvirtus tagja s lete vgig erdlyi kancellr. Liffort Erdlybe rkezsekor 52 ves, befolysa mg nem cskkent, de 1594. augusztus 28-n Bthory Zsigmond t is s az erdlyi politikusok szne-javt sszeeskvs vdja miatt kivgeztette. Kovacsczyt „egy szvesodrott keszkenvel" fojttatta meg a szamosjvri brtnben20. Vallsfelekezeti llspontjt nmelyek vitsnak tartjk, de Szdeczky Lajosnak szerintnk igaza van, amikor reformtusnak tekinti. Mr az az egy is perdnt, hogy Beregszszi Lrinc Pter Apolgia pro ecclesiis reformatis ... (Nagyvrad, 1585) cm mvben Kovacsczyt az Ajnlsban a reformtus egyhz patrnusnak nevezi21.

Bthory Zsigmond 1588-ban magv tette ugyan - knytelensgbl s szmtsbl - az erdlyi orszggylsnek a jezsuitk kizetst kimond hatrozatt, krnyezetben azonban tovbbra is megtrte a jzustrsasgi atykat. Ezek lruhban forgoldtak, mint pl. a ppa kvete, Carillo atya is, aki egy magyar kanonok ruhjt lttte fel. Bizonyos, hogy Liffort fleg ket rtette az „itliai ligsokon", akik az orszg nagy bnatra mg mindig a fejedelem krnyezetben lnek.

A msik tegyenget megint egy orvos, akrcsak Prgban vagy Boroszlban. Teljes neve Johannes Muralt. Svjci szrmazs, Bthory Zsigmond 1589-ben nevezte ki nagyvradi orvoss. Weszprmi Istvn eladja, hogy Muraltnak heves irodalmi vitja volt Simonides Simon rzsahegyi szrmazs eperjesi orvossal22. Ez utbbi kezelte Bthory Istvnt szomor eredmnnyel, s emiatt orvos kollgi kzl tbben hevesen brltk, kztk Squarcialupus olasz orvos, aki egyik ilyen, Kovacsczynak ajnlott mvt 1584-ben nyomatta ki Kolozsvrt23. Minthogy Muralt Squarcialupusszal tartott, ezrt Simonides t is hevesen tmadta, mire Muralt 1589 szeptemberben szintn Kolozsvrt megjelent knyvben vlaszolt24. A Rday Knyvtrban van egy szp festett pergamenbe kttt gyjtktet, amely e vitnak egyes darabjait tartalmazza. gy ltszik, hogy a kolligtumot valamelyik ksbbi Muralt kttette egybe, mert a ktet msodik rszben Johannes Muraltus Tigurinusnak egy 1667 februr 13-n tartott orvosi eladsa is olvashat. A nyomtatvnyt atyjnak, Johannes Melchior Muraltnak, a „hres kereskednek" ajnlja. A knyv Baselben, Jacob Decker-nl jelent meg v nlkl23. Ezek az adatok arra hvjk fel figyelmnket, hogy a magyar-svjci kapcsolatokat kutatva figyelemmel kell ksrni az orvosi jelleg knyveket is. Liffortnak mindenesetre hasznos s kellemes lehetett a svjci orvos erdlyi jelenlte mg akkor is, ha a mveltebbek akkori kzs msodik nyelve, a latin, tolmcs nlkl is lehetv tette szmra kldetsnek teljestst.

Erdlyi szsz adomnyok

Egyenesen egyhztrtneti s kumenikus fontossg adat, hogy Liffort-nak az erdlyi szsz luthernusok pspkt, Lucas Ungleichot vagy Unglert is sikerlt megnyernie, majd az ajnlsra a fbb szsz vrosok s esperessgek (kptalanok) tmogatst is. A vgelszmols szerint a kvetkez szsz vrosok s kptalanok adakoztak gyjtvn. Vrosok: Beszterce 25 magyar forint, Nagyszeben 25 m. forint, Brass 20 tallr, Szszsebes s Keresztnysziget (Mulbach et Insula Christiana) 6 tallr, sszesen 50 forint s 26 tallr, azaz 521,50 szavojai forint. Kptalanok: besztercei 15 m. forint, nagyszebeni 25 m. forint, „Antisylvani" (gy!) 20m. forint, berethalmi 29 m. forint, segesvr-kisdi 16 m. forint, sszesen 105 m. forint, azaz 700 szavojai forint, teht az erdlyi szz pnzadomnyok sszesen 1221,5 szavojai forint. Liffort az 1592-93-ban mkd tizenhrom erdlyi szz evanglikus kptalan kzl ttl kapott seglyt, tovbb ngy vros tancstl. A seglyek a viszonyokhoz, a gazdasgi let pangshoz kpest jelentkenyek.

Az eredmnyben Lucas Ungleich pspk, berethalmi lelkipsztor tmogatsa dnt szerepet jtszott. A berethalmi kptalan adomnya is, ezen lnyegben a pspkt kell rteni, meghaladta a tbbiekt. A 29 magyar forint az tszmts miatt sikerlt ilyen nem kerekre, eredetileg 20 dukt lehetett. Ungleich (1527- 1600) mg Melanchthonnak volt a tantvnya. Csaknem tz vig tart klfldi tanulmnyok utn kerlt 1556-ban a nagyszebeni fgimnzium tanri llsba, sszehasonlts cljbl iderjuk, hogy ekkor 50 magyar forintot ajnlottak fel neki vi fizetsknt26. Megtisztel megbzsknt az erdlyi szszok 1561-ben t kldtk el a nmet luthernus egyetemekre, hogy kikrjk a teolgiai karok vlemnyt az rvacsora krdsben. A pspkvlasztskor (1572) az akkori berethalmi lelkipsztor azrt kapott tbb szavazatot, mint ellenjelltje, a nagyszebeni els pap, mert ez utbbi ragaszkodott a kzpkorias ceremnikhoz, Ungleich viszont hajlott a szertartsok egyszerstsre, a helvt reformci formavilga fel27. Ez a nyitottsg az erdlyi szszok kztt, ez id tjt mg nemcsak Ungleich pspkt jellemezte, viszont fleg ebbl magyarzhatjuk Liffort kedvez fogadtatst.

Az erdlyi szszok jelents segtsget adtak a francia s reformtus Genfnek. A tny kumenikus mrlegelsnl azt is szmba kell venni, hogy Carillo akkor mr elkezdte aknamunkjt Erdlyben, 1594-ben pedig megindult az ellenreformcis s Habsburg-bart politika fbb ellenzinek tmeges kiirtsa. A jezsuitk 1596-ban elvettk a reformtusoktl a gyulafehrvri dmot, s a felszentel misn a fejedelem ministrlt28. Ungleich pspk taln e veszedelem elrzetben tntette ki figyelmvel az ellenreformci elleni nagy vdbstynak, Genfnek kvett, szvetsgest rezve benne.

A zr szmadsnak van egy ttele, amely szerint Liffort 30 tallrral adsa a genfi tancsnak egy olyan megllapods rtelmben, amelyet „Symon Massa doyen de Courone"-nal kttt egy szrke csik trgyban. Ez a Symon Massa Brass els lelksze volt 1591-tl 1605-ig29. A szban forg 30 tallr a brassi kptalan vagy a brassi egyhz adomnya lehetett Genf rszre, de ezt Liffort nem pnzben vette t, hanem lovat vettek rte, mg pedig olyan kitnt, hogy a genfi nemes magval vitte vrosba, s a tancstl pnzen akarta megvltani. Az erdlyi szszok adomnyaihoz ezt az sszeget is hozz kell szmtani, br a genfi szmszk adomnysszegezsben nem szerepel. Az erdlyi nmet evanglikusok Liffort-t unokaccsvel egytt kedves vendgknt kezeltk s adtk kzrl kzre. Oltard erdlyi szsz krniks vknyvben feljegyezte, hogy Genf seglygyjt kvete 1592. december 18-n jelen volt Muzsnn Johannes Rodner ottani lelkipsztor finak lakodalmn30.

ttrve az erdlyi reformtus adomnyozkra, a vgelszmolsban ngy ilyet tallunk: Gyulafehrvri egyhz 25 magyar forint, Kolozsvr tancsa 10 m. forint, Nagyenyed vrosa („Dequied" ill. „Quied") 6 m. forint, Kratzer vagy Kraker („Cratzerus")31 Lukcs nagyenyedi lakos 2 dukt, azaz 3,33 m. forint, sszesen 44,33 m. forint, vagy 300 szavojai forint. A listn szerepl Kratzer vagy Kraker Lukcs enyedi polgr tagja volt annak a kvetsgnek, amelyik 1587-ben Bthory Istvn halla utn rszt vett Varsban a kirlyvlaszt orszggylsen. A  kldttsget Kovacsczy vezette32.

Bthory Zsigmond Liffort esetben is igazolta, hogy „mestere volt a sznlelsnek s tettetsnek"33. Azt a ltszatot keltette Liffort-ban, hogy pnzzel is seglyezn, ha a „ligsok" nem gtolnk, majd pedig kiutaz tlevllel ltta el, de bizonyosan nem Genf irnti rokonszenvtl, vagy akr csak kumenikus rzsektl is hajtva, hanem mert mindig is szerette elfedni valdi szndkait. Kormnyt nemzetkzi kapcsolatokkal br tekintlyes reformtus urak vezettk, nem lett volna ht clszer, hogy Liffort-t az Erdlyben valami baj rje. Az sem kizrt, hogy a levlben emltett rgisgek s medlik valamelyikt ajndkozta a svjcinak.

Srospatak, Storaljajhely, Kassa, Debrecen

A magyarorszgi visszaton Liffort Srospatakon s Kassn keresztl utazott Krakkba. A zr szmadsban az erdlyiek utn Srospatak s Kassa adomnyai kvetkeznek. Persze ez az idrend nem teljesen biztos, mert az is lehet, hogy Patak s Kassa csak azrt kerltek a szmadsban erre a helyre, mert ott a duktban kapott seglyeket szmoltk ssze. Tmogatja azonban a fenti idrendet, hogy a mrcius 11-i levl szerint is az erdlyi esemnyek utn kerlt sor a magyarorszgi lelkszekkel felvett kapcsolatokra. Az elszmolsban a kvetkez adatok szerepelnek: DAndrias Carolinus Patachin 1 dukt, De Mr. Francois Szegedi en Patachin 10 dukt, Du docteur mdecin de St. Galen Cassovia 4 dukt, De Francois Pap. Ibidem 2 dukt, sszesen 17 dukt. Ebbe a csoportba tartozik mg a kvetkez kt ttel is: Du bourg Wihel (gy!) 9 magyar forint, azaz 6 dukt, s De Mr. Andrias, ministre Vihel (gy!) 3 dukt, az elbbiekkel egytt sszesen 26 dukt, azaz 260 szavojai forint.

Az els helyen ll srospataki adakozban azt a Krolyi Andrst lthatjuk, aki 1584 jlius 6-n iratkozott be a wittenbergi egyetemre, s 1588-tl mint tanr, 1590 elejtl pedig mint igazgat mkdtt a pataki iskolban34. A jeles fiatal rektortl komoly ldozat volt 1 dukt is, mert az legalbb is tznapi fizetsnek felelt meg.

A 10 duktot ad Szegedi Ferenc kiltt akkor tudnnk a legtermszetesebben azonostani, ha feltehetnnk, hogy Liffort elrta a nevet, s tulajdonkppen Czegldit kellett volna rnia, Czegldi Ferencet ugyanis a pataki kollgium trtnetrja, Szombathi Jnos az iskola kivl jtevi kztt sorolja fel, mint aki „gazdag s gyermektelen"35. Czegldi Ferenc is Wittenbergben tanult, st 1557-ben a magyar Coetus seniora volt, majd Krakkban tanult tovbb. 1560-tl 61-ig mint srospataki rektor, 1579-tl 84-ig mint ottani elspap mkdtt, de az lehetett 1593-ban is. Kzben udvari lelksze s titkra volt ecsedi Bthory Istvnnak. 1564-vagy 65-tl mintegy harminc esztendn t volt a zemplni reformtus egyhzmegye esperese36.

Ha viszont Liffort nem tvedett s tnyleg Szegedi Ferenctl kapta a 10 duktot, akkor ez nem lehetett ms, mint ugyanaz a Szegedi Pap Ferenc, aki Kassn is adott Liffortnak 2 duktot. Ennek a Pap Ferencnek a pontos kiltt, valamint rokoni kapcsolatt az 1557 s kvetkez vekben a kassai vrosi s egyhzi letben nagy szerepet jtsz Szegedi Pap Benedekkel s Antallal, ezekkel a trk ell Kassra telepedett, hith s ldozatksz reformtus tzsrekkel mg ki kellene derteni. Mg az sem biztos, hogy a listn szerepl szemly az a Pap Ferenc-e, aki Kassn 1590-ben Szenczi Molnr Albert magntantvnya volt37, vagy ennek atyja, esetleg nagybtyja. Mgis vagyonval mr rendelkez szemlyre kell gondolnunk. Taln ugyanez a Pap Ferenc volt az, aki a 90-es vek vge fel segtett Szenczi Molnr Albertnek is tanulmnyai befejezshez, majd a pataki tanri lls elfoglalshoz szksges pnz sszeadakozsban38. Egy Pap Ferenc kassai kereskedhz intzte, mint prtfogjhoz 1591-ben. Arelius Simon Srospatakon tanul dik Wittenbergben kinyomtatott karcsonyi nekt (R. M. K. III. 818.) Mindkt esetben Patak s patakiak javra adott seglyt, teht kapcsolatban kellett hogy lljon Patakkal.

„Mr. Andrias, ministre Vihel" szinte teljes valsznsggel rsek Andrs storaljajhelyi els lelksszel azonosthat, aki 1597 mjus havban mindjrt Gyarmathi Br Mikls kirlyhelmeci esperes-lelksz utn rta al a Storaljajhelyen tartott zsinat hatrozatait. Az 1620-tl kezdve Storaljajhelyen els lelkszknt szolglt Iratossi Jnos 1637-ben kiadott Perkins-fordtsnak elszavban rsek Andrsrl gy emlkezik meg, mint az jhelyi egyhz egyik reformtorrl. Helyt 1600-ban foglalta el j lelksz, teht 1593-ban mr koros s egyben tekintlyes ember lehetett, aki az jhelyi gazdag elspapi javadalombl adhatott 3 duktnyi adomnyt. Hasonlan nagy valsznsggel lehet azt is lltani, hogy a „Bourg Wihel" cmen szerepl adomnyoz a maga 9 forintjval azaz 6 duktjval Storaljajhely tancsval azonos. E felttelezs mellett szl, hogy 1593-ban Storaljajhelyen a vrosi tancs szinte azonos volt a reformtus egyhztanccsal. A vros fbrja s egsz tancsa reformtus valls, s testletileg vesz rszt az egyhz kormnyzsban. „Nemes uraim s a becsletes tancs egytt lvn" - gy kezddnek a reformtus egyhztancs jegyzknyvei. „A nemesek fejenknt, a vrosi polgrok pedig az ltalok venknt vlasztott, tizenkt tagbl ll tancs ltal kpeztk az egyhz kormnyz testlett" - idzzk Fejes Istvn knyvbl: A storaljajhelyi ev. ref. egyhz trtnete. 1889. 45., ill. rsek Andrsra: 29-30. l. A 4 duktot ajndkoz kassai orvosdoktor bejegyzsnl is ktes, hogy a „de St. Gal" megjellst szemlynvknt, vagy egy vrosrsz, esetleg krhz neveknt kell-e rtelmeznnk.

Az erdlyi szsz evanglikusok reformtus clra megnyilvnult ldozatkszsgvel sszehasonltva feltn, de nem rthetetlen, hogy sem Kassa tancsa, sem ms felvidki vros, sem nmet vagy magyar evanglikus fr, lelksz, polgr nem tallhat az adakozk kztt. A Felvidken ugyanis mr kilesedtek ebben az idben a teolgiai harcok s a fegyelmi intzkedsek a „kriptoklvinista" lelkszek ellen. Liffort szmra ott mr nem teremhetett babr. V.. Rvsz Klmn: Szzves kzdelem a kassai reformtus; egyhz megalakulsrt, 1550-1650. 14-15. l.

Mrcius 11-n Genfbe rt levelben azt is emlti Liffort, hogy tbb magyarorszgi lelksztl gretet kapott: legkzelebbi zsinatukon meg fognak emlkezni Genfrl. Elmondja, hogy rintkezsbe lpett Gnczi Gyrgy pspkkel Debrecenben, s ms egyhzakkal is, amelyek a Duna tls oldaln vannak, trk fennhatsg alatt, mindazonltal lelkiismereti szabadsg birtokban. Hozzfzi, hogy ami Magyarorszgon sszegyjthet, azt az ltala adott utasts szerint Gr. Triboll a L'hutsith (gy!) rhoz, tle pedig a szoksos mdon Calendrin rhoz Nrnbergbe fogjk kldeni.

A szvegbl elnzs folytn ppen a legfontosabb sz maradt ki, az, hogy beszlt-e Liffort a debreceni pspkkel, vagy csak rt neki. Valsznbb azonban, hogy csak levlbeli kapcsolatot vett fel a kivl pspkkel, pp gy, mint a Duna menti egyhzakkal is. Nem tudjuk, lett-e ennek a kezdemnyezsnek remnye, szavaztak-e meg seglyt zsinatok s gylekezetek Genf rszre? Szavoja s Genf hborja 1593 szeptemberben vget rt39. Ennek hre hamarosan haznkba is el kellett hogy jusson, fleg az utaz knyvrusok kzvettsvel. Mg ha indult volna is gyjtsi akci, mr nem lett volna trelme a seglyezsnek. Genf jmd polgrvros, katonai tlervel szemben nem tud egyedl helyt llni, de bkeidben inkbb alanya, mint trgya a hittestvri seglyezsnek.

Politikai s katonai hrek

A trtnszeket bizonyra rdekli a levlnek az a rsze is, amelyben Liffort az ltala beutazott Erdly, Magyarorszg s Lengyelorszg katonai s politikai esemenyeirl szmolt be. Azt rta, hogy nincs Eurpa keletn egyetlen csndes zug. Beszlt egy Konstantinpolybl rkezett ismersvel, aki megerstette, hogy Amurat szultn 300 000 embervel a maradk Magyarorszg megrohansra kszl. 100 000 tatr lovas mozgoldik, hogy a szomszdokra rontson. Rsen vannak a „moszkovitk" is. A trk felszltotta Erdlyt mint vazallust, hogy csatlakozzk a hadjrathoz, de az erdlyiek vonakodnak, mert nem akarnak keresztyn vrt ontani. A lengyelek nem akarjk megengedni kirlyuknak, Zsigmondnak, hogy elfoglalja a svd trnt, amelynek pedig atyja nemrg bekvetkezett halla ta az rkse. Ez utbbi krdsben a konstantinpolyi diplomciai krkben sok szbeszd folyik. Ott ltalban az angol kvet akarata gyz. A magyarokat a keresztyn csszr utastotta, hogy csak fizessenek inkbb hromszoros adt a trknek, mert nem tudja megsegteni ket. A hromszoros adtl viszont a magyarok hzdoznak. A „ligsok" - ti. az ellenreformci prtja - azt mondogatjk, jobb, ha bke van a trkkel, mert egyeslt ervel lphetnek fel a mi vallsunk tagjai ellen - rja Liffort. Az ltala festett politikai s katonai krkp lnyegben megfelelt a valsgnak.

Danzing, Thron, Elbing s Vars

gy ltszik, Genfben mr trelmetlenl vrtk Liffort-t s gyjtsnek eredmnyt, mert ez meggri, hogy igyekszik minl hamarabb visszatrni. De eladja, hogy bartai a lelkre ktttk, menjen el elbb mg Danzigba, a balti tengerhez, mert tekintettel a mondott vros gazdagsgra, felteheten nagy seglyben fog rszeslni. Hozzfzi mg, hogy a lengyel f-s kzrendek Varsban prilis vgtl valsznleg orszggylst fognak tartani, s azon j lenne neki is jelen lenni.

A zr szmads tansga szerint Liffort csakugyan jrt Danzigban, st kt kzeli vrosban is, s nem csaldott vrakozsban. Az adomnyok kzl a ngy utols ttel tartozik ide: Jacob Andr rtl Danzigban, kltsgre, 12 dukt, Henry Strobang rtl, Thorenbour-gue (Thorn) 10 dukt, Eilbingen (Elbing) tancstl 53 dukt, Danzig vrostl s tancstl 160 dukt, sszesen 235 dukt, azaz 2350 szavojai forint. Andr s esetleg mg Strobang ajnlsnak volt ksznhet Danzig (ma: Gdansk) tancsnak nagylelk adomnya, s az ugyanilyen elbingi adomny is. Danzig s tle dlre Elbing (ma: Elblong), valamint keletre Thorn (ma: Tho-run) vszzadok ta iparral s kereskedelemmel foglalkoz vrosok, mvelt s jmd polgrsggal, a kzpkor vgtl a XVIII. szzad vgig lengyel fennhatsg alatt.

jra Genfben

1593. jlius 22-n Liffort-k hazarkeztek Genfbe, Frankfurton t. A tancs augusztus 20-n trgyalta Liffort kvetkez krst: jra Frankfurtba kell utaznia, mert meggrte Monavius boroszli orvosnak, „a gyjts egyik f kzvettjnek", hogy ott lesz s tveszi tle, ami mg befolyt. De el kell mennie azrt is, nogy ksznetet mondjon az adomnyozknak. Kri, hogy a genfi tancs mondjon levlben ksznetet Danzing tancsnak, a Zierotin brknak s a nagyobb adomnyozknak. A tancsi hatrozat: Nem csak kikldi Liffort-t Frankfurtba, de vset neki egy kis pecstet is, hogy azt hasznlja a genfi tancs kszn leveleinl.

 

Azzal is megbzzk, hogy ltogassa meg a pfalzi vlasztfejedelmet, fejezze ki szerencsekvnatait j hzassghoz, s krjen haladkot Genf tartozsval kapcsolatban. Vgl a pnzbl, amit Liffort Frankfurtban kap, fizesse ki Baselben Genf klcsnnek egyvi kamatt. A zr szmadsban nincs semmi e frankfurti t anyagi eredmnyrl, de nem lehetett teljesen eredmnytelen, mert a genfi tancs utlag utalvnyozta az ttal tlttt 43 nap kltsgeit, s Liffort jutalmazsnl szmba vette ezt a szolglatot is. Mr az Oltard fle krnika emltett bejegyzsbl is rtesltnk, hogy Genfbl kln kszn levelek mentek a nagyobb adomnyozknak. Bza rta al ket. Az erdlyi szszok kzl Oltard szerint jelesebb kszn levelet a pspk, tovbb a nagyszebeni lelkipsztor kapott40.

Az elszmols

A genfi tancs 1593. december 3-i lsn kerlt napirendre a szmvizsgl kamara jelentse Liffort seglygyjt krtjrl. A jelents kt rszbl ll, a szmvizsgl kamara elbb  sszefoglalja a legfontosabb adatokat, majd egy lista kvetkezik. Az utbbi az elz mellkletnek ltszik, teht meg kellene hogy egyezzk vele, de nem pontosan ez a helyzet. Pl. csak az els rszben esik sz arrl a 35 cu soleil-rl, amit Liffort a msodik frankfurti t kiadsaira kapott, tvbb egy 20 cu soleil-t kitev pnzvltsi vesztesgrl. De mg ennl is jobban tanstja azt, hogy a kamara jelentse valban csak a nagy vonalakat rinti, s senki sem vizsglta t a pontossg tekintetben, az a krlmny, hogy amikor az els, szveges rsz kt zben is sszegezi az akci anyagi eredmnyt, mind a kt esetben ms szmot mond, elszr 7969 szavojai forintot s 6 sou-t, msodszor viszont 7977 forintot s 6 sou-t. A hbor mr szeptemberben befejezdtt, Genf felllegzett. Ez tkrzdik - gy ltszik - a zr jelentsben. Mintha nem is az lenne a clja, hogy minden bevtelt s kiadst fillrre szmba vegyen, hanem pusztn hogy leszgezze, mennyi folyt be tisztn az akcibl Genf pnztrba, mennyi viszont kb. az a msik sszeg, amit kltsgtrtsl s jutalmul most mr nagyvonalan t lehet engedni a gyjtnek. Vgl az a szempont sem volt mellkes, hogy rgztve legyen, mely szemlyek s testletek azok, amelyeknek Genf hlval s ksznettel tartozik, utoljra pedig, hogy mely szemlyek irnt maradt Genf pnzzel ads a gyjt krttal kapcsolatban. Persze nem ez a szmads az egyetlen rsos okmny a kszn levelek megrshoz, ahhoz a benne elfordul szemly- s helysgnevek tlsgosan is pontatlanok. A szmadsban klnbz pnznemek szerepelnek, nem mindig pontosan megjellve, nem mindig azonos kulccsal tszmtva. Valban az egsz pusztn arra ltszik szolglni, hogy olyan hozzvetleges mrleget ksztsen az akcirl, amelynek alapjn megadhat a felments, s jutalom szavazhat meg a gyjtnek. Mindezt azrt is bocstottuk elre, hogy megmagyarzzuk, mirt kell lemondanunk arrl, hogy fillrnyipontossggal tudjunk e lapokon beszmolni a gyjts eredmnyrl.

A lista egy ttelt nem tudtuk feloldani: „De P. Balbanius in Apollia D 1". Apollia vagy erdlyi, vagy magyarorszgi hely, mert a magyarorszgi adomnyok csoportjban ll, s a pnznem, a dukt is erre mutat. Ha erdlyi, akkor vagy Gyulafehrvr msik latin nevnek (Apulum) egy varinsa, vagy pedig Nagyapid nev, Segesvr kzelben fekv helysg, ahol Liffort megfordulhatott, hiszen jrt Segesvron, s adomnyt is kapott. Lehet azonban, hogy magyarorszgi helysg, mely esetben a P. Balbanius szemlynv segtheti az honostst.

A gyjts vgsszegt jelz szmot, amely a genfi szmvizsglk jelentsben, mint lttuk, ktflekppen szerepel, csekly felfel kerektssel vehetjk 8000 szavojai forintnak. Fentebb mr, sorra vettk a listn szerepl egyes tteleket, s a kvetkez eredmnyeket kaptuk:

 

 

 

szavojai

kb. mai

az sszeredmny

 

magyar

 

 

forint

forint

%-ban

cseh-morva-szilziai

2590

310 800

32,4

hrom stjer adomny

320

38 400

4,0

erdlyi szsz ev. csoport

1220

146 400

15,25

erdlyi ref. csoport

300

36 000

3,75

magyarorszgi csoport

270

32 400

3,3

danzigi csoport

2350

282 000

29,4

ti kiadsokra elre

950

114 000

11,9

sszesen:

8000

960 000

100,0

 

Ebbl a vgsszegbl kt jelents ttel hinyzik. Az egyik egy mg be nem futott seglysszeg. A tancs 1593. december 17-i jegyzknyve szerint Liffort levelet kapott Boroszlbl Monaviustl, tovbb Danzigbl is, amelyek szerint 315 tallr van kezkben Genf szmra, krdik, hov kldjk? A tancs rendelkezett is: Nrnbergen, Calendrin ron t juttassk el Genfbe. Az adatbl nem tudjuk meg, milyen eredet pnzek ezek? Valsznleg elssorban danzigi s szilziai, de lehetnek benne cseh-morva, magyarorszgi, st taln mg erdlyi seglypnzek is, hiszen Monavius minden utlagos gyjts szempontjbl Genf kzvettjeknt volt kijellve.

Hinyzik tovbb a genfi szmvizsglk sszestsbl, mint adomny annak az 1000 nmet forintnak a kamata is, amit Liffort Krakkban szerzett meg Genfnek. A nhai Nicolas Demny pnze ez, amely nem adomny, hanem csak kamatmentes klcsn. Elg nagy valsznsggel kereshetjk ebben a Nicolas Demny-ben azoknak a magyaroknak egyikt, akik Bthory Istvn lengyel kirlysga idejn laktak s tevkenykedtek Krakkban41 Demny ott halt meg, s - mert reformtus volt - az 1000 nmet forintot valamilyen rendeltetssel a krakki reformtus gylekezet vneire bzta. Nem tudjuk, hogy a pnz visszakerlt-e Krakkba, s mikor. Ez az sszeg 4444 szavojai forintot rt. Ha t vre t szzalkos kamatjt vesszk, az 1111 szavojai forint, azaz kb. 130 000 mai magyar forint. Ha felttelezsnk helyes ezt az sszeget hozzadhatjuk az erdlyi s magyarorszgi gyjts eredmnyhez, s akkor sszesen 345 000 mai magyar forintnyi rtket kapunk, ami meghaladja akr a cseh-morva, akr a danzigi csoport sszegt.

Br Magyarorszgon akkor mr sok vtizede a trk tanyzott, Erdly pedig adfizetje volt a trknek, s npnket nemcsak a bizonytalan gazdasgi, st letviszonyok, a tbbszrs kzterhek s sarcolsok sjtottk, de ignybe vettk a protestns iskolai intzmnyek megteremtsnek s fenntartsnak a terhei is, mgsem zrkzott el az nsgbe jutott Genf seglykr szzata ell, hanem szmottev anyagi tmogatssal tudott r vlaszolni. 1592-93 teln Liffort kldetse nyomn szmos magyarorszgi s erdlyi protestns gylekezetben nemcsak knyrgtek Genfrt, hanem adakoztak is.

rdemes mg ttekintennk a zr jelentsnek Liffort szemlyt illet tteleit. Tstnt hazatrse utn, 1593 jliusnak vgn tadott Malliet (gy!)42 szindikusnak 300 duktot, tovbb 10 erdlyi tallrt. Berkezett a boroszli 300 tallr is, de ezzel kapcsolatban tvltsi vesztesg merlt fel. Vgl ugyancsak a fenti szindikus kezhez befutott 218 szavojai forint s 9 sou is a Liffort ltal visszahozott egyik l, az almsszrke eladsbl. E ttelek sszege 4956 szavojai forint s 3 sou, azaz valamivel kevesebb mint 600 000 mai magyar forint. Ez volt Genf gyarapodsa az akcibl. A tbbi Liffort kezhez befolyt rtkre, pontosan 2821 sz. forint s 3 sou-ra nzve a szmvizsglk azt javasoltk, hogy knyveljk azt mint Liffort s unokaccse ti kiadsainak s a Danzigban csinltatott kt ltny rnak, valamint a pnzvltsi vesztesgeknek megtrtst. A jegyzknyv szerint a szmvizsglk e javaslatt a gazdasgi bizottsg („Seigneurs de la Chambre") elfogadta, s a maga rszrl kiegsztette. Tekintetbe vve, hogy Liffort az els ton 426 napot, a frankfurtin pedig 43 napot tlttt tvol hazjtl, a fenti kltsgmegtrtsen, fell megszavaztak fradsgrt mg 750 sz. forintot. Ebbl azonban levontk annak a szrke csiknak az rt, amelyet Liffort Brassban Massa kzvettsvel vsrolt 30 tallrrt, s amelytl Genfben sem akart megvlni, hanem ksz volt rte 200 sz. forintot fizetni. A maradk 550 sz. forintrl utalvnyt lltottak ki Liffort rszre.

Az erdlyi s magyarorszgi gyjts emlke Genfben 

Az utols, amirl mg be szeretnnk szmolni, az, hogy szerepelt-e a gyjt krtnak valamilyen emlke s nyoma Bznak vagy Liffort-nak 1593 utni letben. Bznl nem talltunk nyomot. Ezutn is pp oly szeretettel karolta fel a magyarorszgiakat, mint korbban43. rdekldse irntuk nem cskkent s nem is emelkedett, hiszen taln mr nem is emelkedhetett. Szenczi Molnr Albertet pl. ktszer is igen szvesen fogadta 1596 jniusnak vgn. A msodik ltogats alkalmval Szenczit s kt diktrst, akiket ez magval vitt, asztalnl megvendgelte, hosszan beszlgetett velk, megmutatta a szobja faln fgg arckpeket, s a Klvinnl knnybe lbadt szemmel rebegte: „Ez az n atym a Krisztusban!" Szenczinek tadta az els ltogatskor tvett ti albumot, amelybe egy szp goston-idzet al odajegyezte nevt44.

Ellenben Charles Liffort gy jegyezte be magt Szilvsjfalv  Imre peregrincis  albumba, amikor az 1595  szeptemberben Genfben jrt, hogy az magyarorszgi utazsnak j emlkezetre utal45. Mg hatrozottabban bizonytja Liffort hls rzseit a magyarorszgiakkal kapcsolatban az a megtiszteltets, amelyben Szenczi Molnr Albertet  s  magyar  diktrsait 1596 nyarn rszestette. Amikor ezek Genfbl eltvoztak, a vrosi tancs kpviseljeknt elksrte ket a vros hatrig. Szenczi napljban a 15. lapon olvashatjuk az errl szl bejegyzst: „Exivi Geneva cum Popularibus comitante nos Lifortio jurista legato civitatis"46. Szenczi nem jegyezte volna fel ezt a krlmnyt, ha nem tulajdontott volna annak klnsebb jelentsget. Abban viszont, hogy Liffort az udvariassgnak erre a szp tettre hatrozta el magt, ktsgtelenl rsze lehetett magyarorszgi s erdlyi tja j emlkezetnek.  Dr.Bucsay Mihly TheolSzemle 1974. v 200-207.lap

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!