Nem minden bkepap kommunista trsutas
„Indulsunkkor – mondta nhny vvel ezeltt a mozgalom ftitkra, Beresztczy Mikls, aki buzg bketevkenysgrt hamarosan nemzetgylsi kpvisel s a parlament alelnke lett – krlbell hromszzan voltunk. Ma – tette hozz dicsekedve – az tezer katolikus pap kzl taln ennyien vannak azok, akik a valsgban szemben llnak trekvseinkkel...”
Arrl nem beszlt a kzben meghalt ftitkr, hogy milyen eszkzkkel verbuvltk a tagokat. Pedig erre ppen a leghitelesebb tan. Kztudoms ugyanis, hogy a Valls- s Kzoktatsgyi Minisztrium katolikus gyosztlynak fnke, majd utna a fvrosi Katolikus Akci igazgatja, Horvth Richrdhoz val csatlakozsa eltt, 1948 novembertl 1949 szeptemberig tz hnapot tlttt a rezsim igazsggyi kzintzmnyeiben az internltbortl kezdve a brtnig.
A meggyzsnek ms eszkzeit is ismerte s ismeri az llami Egyhzgyi Hivatal, illetleg a kszsgesen segtsgre ll politikai rendrsg. Kztk szerepel a papi mkdshez szksges llami munkaengedly megvonsa s az llami lelkszi segly cskkentse is. Ebben a vonatkozsban klnsen a protestns csaldos lelkszek kerlnek gyakran szrny dilemma el.
A hvek ismerik a szomor helyzetet, amelyben papjaik s lelkszeik vannak. s a sok veszlyben s nehzsg kztt kifinomult kritikai rzkkkel klnbztetnek a kommunista trsutasok, a karriervadszok s a botcsinlta „bkepap”-ok kztt.
Zldell-e mr a megnyesett fa?
Lkai Lszl esztergomi rsek, a magyar katolikus egyhz bboros-prmsa pspkk szentelsekor ezt a jeligt rta a cmerpajzsra: „Succisa virescit”. Magyarul: „A megnyesett fa kizldl.” A rvid s magvas mottt Veszprmbl Esztergomba is magval vitte. Meg is okolta, hogy mirt.
„Fpsztori jelmondatom – mondta els prmsi nyilatkozatban – a magyar katolikus egyhznak a msodik vilghbor ta tlt drmai feszltsg trtnett s megnyugtat kibontakozst szemlletesen foglalja ssze. E jelmondattal azt is kifejezsre juttatom, hogy a fa ppen a megnyesse rvn hajt ki zldell lombokba; lettelen s l gakat egyarnt lesodort rla az tlt vihar, de a sebek begygyultak. A kizldell fa nem kvnja vissza a nyess eltti rgi llapott, hanem rl a megindult j letkeringsnek, mg akkor is, ha itt-ott akadlyokon kell thaladnia.”
A tovbbiakban megismtelte a pspki kar elz vi krlevelnek a hsgnyilatkozatt, amelyben fpsztoraink az egyhz s a np megkrdezse nlkl arra a mersz s hazug kijelentsre ragadtattk magukat, hogy: „Az egyhz a nppel egytt megtallta j helyt a szocialista trsadalomban ...”
„Mint a pspki kar tagja – tette hozz az j prms, Mindszenty bboros egykori veszprmi titkrja – akkor is egyetrtettem ezzel az elktelez nyilatkozattal. Most pedig, az esztergomi rseki szk elfoglalsakor szeretnm ezt kln is szemlyemben s hivatali elktelezettsgemben megersteni, s iparkodom tettersen kzremkdni a megvalstsban...”
Az ellenszolgltats, amit a hsg fejben krt, nagyon szerny volt. „Mi, hv katolikusok – mondta – tiszteletben kvnjuk tartani msok vilgnzeti meggyzdst. De tlk is azt vrjuk, hogy tartsk tiszteletben a mienket. Fkppen – tette hozz hsge jabb kiemelsvel – ha azt tapasztaljk, hogy mi a magunk vallsos vilgnzetbl kiindulva is meg tudjuk kzelteni egy fejlett szocialista trsadalom trekvseit...”
Az j prms azta is minden lehet alkalmat felhasznl arra, hogy dicsrje az egyhz s llam kzti viszony javulst. Mg a Vatiknban is, amikor VI. Pl ppa el vezette pspktrsait, olyan elismerssel beszlt a rezsim engedkenysgrl, hogy azt mg egyik bkepapi mozgalmi fpaptrsa is tlzsnak blyegezte.
s elment Moszkvba is, hogy a vilg utols gyarmatbirodalmnak istentelen urait biztostsa arrl, hogy a magyar katolikus egyhz fejtl se nemzeti, se vallsi vonatkozsban nem kell tartaniok, mert – „a realitsok talajn ll...”
Nem csoda, hogy Mikls Imre, az llami Egyhzgyi Hivatal elnke, a magyar egyhzak vrs fkegyura meg van vele elgedve, s gyakran elmondja, hogy Lkai bboros hivatalbalpsvel j fejezet kezddtt a kommunista kormny s a magyar katolikus egyhz kapcsolatainak a trtnetben.
Az elmlt ngy v mrlege
azonban azt bizonytja, hogy ez az j fejezet a ktsgtelen stlusbeli vltozsokon kvl semmifle lnyegbeli javulst nem hozott az egyhz s a vallsos emberek szmra.
A kdri egyhzpolitika – br az egyhz s llam kzti kapcsolatok normalizsrl beszl, – igen szkmarkan honorlja a csatlss juhszodott egyhz s az annak ln ll bboros-rsek rezsimh viselkedst.
Tovbbra is egyenltlen fegyverzettel folyik a marxista s keresztny vilgnzeti harc.
Az ateista marxizmus mgtt s mellett ott ll a hivatalosan, alkotmnyjogilag semleges, a valsgban azonban istentelen kommunista diktatra minden hatalmi eszkzvel, sajtjval, knyvkiadsval, rdijval, televzijval, a kenyrads s az egzisztenciamegsemmists lehetsgvel, egsz iskolarendszervel az vodtl az egyetemig, a hivatalokban, zemekben s trsadalmi szervezetekben tartott marxista tanfolyamok ezreivel s – mint a javthatatlanok meggyzsre mg mindig ksz vgs eszkzzel – a politikai rendrsggel.
ton-tflen hangoztatjk a „liberalizlt” kdri rezsim vezeti, hogy a szocializmus ptsben szpen s harmonikusan egyttdolgozhatnak ateistk s hvk. Ebben a krusban Lkai bboros hangjt is gyakran lehet hallani. „A gyakorlati letben – szokta mondani – a hv ember teljesen sszhangban dolgozik ms vilgnzet testvreivel egytt a mai magyar vilg tovbbfejlesztsn.” – Csak azt hallgatja el Kdr Jnos is s Lkai bboros is, hogy ebben a „testvri” egyttdolgozsban a msvilgnzet – rtsd: kommunistk! – a vezet szerep, a nagyobb rang s a jobb fizets, a vallsos munkatrs pedig a kulimunka s a kisebb darab kenyr... Kivtel az, aki az elbbrejuts fejben lemond vallsa gyakorlsrl...
Arrl se beszlnek – se a prtftitkr, se az esztergomi rsek –, hogy egyes trsadalmi rtegeknek – gy pldul a prttagoknak s a pedaggusoknak – egyenesen meg van tiltva, hogy istentiszteleten rsztvegyenek, gyermekeiket megkereszteltessk, vagy egyhzi hzassgot kssenek. Nagy Imre volt miniszterelnknek, az 56-os forradalom nemzeti hsnek, mg hal porban is a szemre vetik, hogy meggyzdses kommunista s moszkvai emigrns ltre 1945-ben rsztvett lenya templomi eskvjn.
A haznkban jrt nyugati katolikus megfigyelknek – egyhziaknak s vilgiaknak egyarnt – az a vlemnye, hogy a magyar egyhz feje engedkenysgvel, elzkenysgvel, a kommunista funkcionriusokkal val feltn bartkozsval semmi figyelemremlt eredmnyt nem rt el.
Azt ugyanis, mondjk, amit a katolikus s protestns vezetk eredmnyknt knyvelnek el, hogy a rezsim a megegyezs lejrta utn is ad llamseglyt az egyhzaknak, nem lehet eredmnynek, hanem inkbb a zabostarisznya terrorjnak tekinteni. s emlkeztetnek a vrtanprmsnak, Mindszenty bborosnak a figyelmeztetsre, amelyet a pspki kartl bcszban intzett fpaptrsaihoz. „Arra krtem ket – olvassuk emlkirataiban –, hogy bebrtnzsem utn se rjk al az Egyhzra rknyszerteni prblt megegyezst. Ajnlottam, hogy inkbb mondjanak le a papsg fizetsrl, az llamseglyrl, s bzzanak a magyar npben; az nem fogja cserbenhagyni papjait. Szegnyek lehetnk, de fggetleneknek kell maradnunk. Az az Egyhz – mondta ki az azta szzszorosan beigazoldott igazsgot –, amely nem fggetlen, az ateista llamban csak rabszolgaszerepet tlthet be.”
A kzerklcsk romlsa
vrl-vre megdbbentbb mreteket lt a magyar npkztrsasgban. Az erklcsi sznvonal egyre sllyed. A nyelv – a beszlt s az rott egyarnt – eldurvult. Amita az Istent hivatalosan kis i-vel rjk s a Tzparancsolat ktelez tantst eltrltk, szalonkpes lett az ocsmny kifejezsek hasznlata s nk szjn sem ritka a kromkod sz.
Ma mr kommunista folyiratok s napilapok is nyltan beszlnek a korrupci terjedsrl. Arrl, hogy a „trsadalmi tulajdon” Csky szalmja lett, zemekben, szvetkezeti boltokban, termelszvetkezetekben lopjk, ahol rik. „Van, aki azt mondja, – olvasom az ’j Tkr’ ezvi februr 10-i szmban – hogy blcs, srhely, krhzi gy, divatos tlikabt, klnleges ital – csak jattra kaphat”. A npgazdasgbl tmentnk a „kensgazdasg” korba, panaszkodik egy msik cikkr. A „Bksmegyei Npjsg” (1979. 10. 23.) szerint „az utbbi vtizedekben hozzszokott a lakossg, hogy akkor rszesl kifogstalan kiszolglsban, ha borravalt vagy borsos felrat fizet...” Ugyancsak ott olvashat, hogy orvosok „tppnzbevtelrt, krhzi gyrt, szanatriumi beutalsrt, engedlyezett terhessgmegszaktsrt” pnzt fogadnak el, amit a npnyelv „hlapnz”-nek keresztelt el.
A magyar nemzet s egyhz, de az egyesek s a csaldok fldi boldogulst s rk dvssgt mg inkbb veszlyezteti az j leteknek anyamhben val elpuszttsa, a nvekv iszkossg, az ngyilkossgok gyakorisga, az ifjsg krben pusztt lelki ressg s az jabb s jabb szektknak gomba mdra val szaporodsa.
Sokan kifogsoljk, hogy Esztergom rseknek mindezekkel a veszedelmes erklcsi tnetekkel szemben alig van szava, de viszont – pspktrsaival egytt – kemnyen fellpett a bziskzssgekben tmrl s ott hitket gyakorl s egymst klcsnsen erst sajt hvei ellen. Pedig ezek a buzg kiskzssgek sajt lelkiignyeik kielgtsn tl semmi mst nem akarnak, csak azt az egyet, hogy egyhzuk „megnyesett f”-ja valban kizldljn.
A kardinlis s a Vatikn j keleti politikja
A bboros a kommunista hatalommal szembeni magatartsra vonatkoz brlatokra azt szokta vlaszolni, hogy nem tesz egyebet, mint alkalmazza a sajtos magyar helyzetre VI. Pl ppa keleti politikjt. „Nem tudom elgg nagyra rtkelni – mondta els prmsi nyilatkozatban –, s megksznni a Szentszknek a relis politikjt, trekvst, amellyel a rgi rlds helybe neknk, fpsztoroknak s hveinknek lelkbe megnyugvst hozott azltal, hogy hitnk s haznk harmonikus szolglatra segt bennnket ...”
VI. Pl halla egyttal a Vatikn keleti politikjnak a megvltozst is jelentette. Az j ppa, II. Jnos Pl, Krakk volt rseke, a vasfggny mgtti helyzetnek legjobb ismerje, eldjnl erlyesebben kveteli az egyhz szabad mkdsnek a biztostst, az emberi jogok tiszteletbentartst s a vallsi diszkriminci megszntetst.
Remljk, hogy a magyar katolikus egyhz feje, aki a mltban ktelessgnek rezte a Vatikn hivatalos egyhzpolitikjt kvetni, az j ppnak j egyhzpolitikai irnyvonalt is szvvel-llekkel a magv teszi.
Ravaszkodssal lczott vallsldzs
Mindszenty bborostl szrmazik ez a cml vett kifejezs – amely egyttal megblyegzs is – annak az egyhzpolitiknak a jellemzsre, amely a vallsszabadsgot hirdeti, az llam s az egyhzak kzti megegyezs s egyttmkds szksgessgt hangoztatja, de kzben azon dolgozik, hogy a vallst kiirtsa az emberek lelkbl, s a magyar npet kommunistv, ateistv s a Szovjetuni engedelmes, alzatos szolgjv tegye.
Kdr Jnos a vallsldzs lczsnak a mvszetben egykori nagy tantmestert s pldakpt, Rkosi Mtyst is fellmlja. Simbb s trelmesebb, de ppen ezrt veszedelmesebb is, mint a minden hjjal megkent taktikus, a „kis magyar Sztlin” volt.
Az llts bizonytsra elegend az utbbi hetek kt egyhzpolitikai vonatkozs esemnyre: a XII. Prtkongresszuson elhangzott nyilatkozatra s Lkai bboros-prms magas kommunista kitntetsre hivatkozni.
Kdr trtnelemhamistsi ksrlete
A kongresszuson elhangzott tbbrs beszmoljban a legfbb magyarorszgi kommunista, az llam s az egyhzak viszonyt illetleg a kvetkezket mondta:
„Trsadalmunk kiegyenslyozott helyzett tkrzi az llam s az egyhzak kztti rendezett viszony is, amely sok figyelmet ignyelt s ignyel mind az llamtl, mind az egyhzaktl. Az llam az alkotmny szellemben biztostja a lelkiismereti szabadsgot s az egyhzak autonm mkdsnek feltteleit. A vallsos emberek egyenjog llampolgrknt vesznek rszt a szocializmus ptsben a kzletben. Az egyhzak tiszteletben tartjk llamunk trvnyeit, tmogatjk az orszgpt munkt. Az egyhzak vezeti ppen a kzelmltban llaptottk meg, hogy az llam s az egyhzak kapcsolata az utbbi vekben tovbb fejldtt, s ma mr nem egyszeren rendezett viszonyrl van sz, hanem a np javra vgzett kzs munkrl. Az llam s az egyhzak mai rendezett viszonya kzsen kialaktott megllapodsok korrekt megtartsnak alapjn jtt ltre...”
Ahny mondat, annyi hazugsg! s ezt senki sem tudja jobban, mint Kdr Jnos.
volt ugyanis – mint belgyminiszter – annak a rendrsgnek legfbb felgyeleti hatsga, amely Mindszenty hercegprms letartztatsval s a szerzetesek deportlsnak megindtsval elksztette az llam s az egyhz kztt „kzsen kialaktott” megllapodst.
volt az, aki ezutn a bartsgosnak nem nevezhet elkszts utn maghoz rendelte s megbzta a msodik szm katolikus bkepapi mozgalmi vezett, Beresztczy Miklst, hogy menjen el Kalocsra s Egerbe, s magyarzza meg Grsz s Czapik rseknek, hogy a pspki karnak nincsen ms lehetsge, mint lelni a trgyalasztalhoz, s alrsukkal legalizlni a terrorral rjuk knyszertett kommunista egyhzpolitikai dikttumot.
A ftitkr arrl is beszlt, hogy „az llam az alkotmny szellemben... biztostja az egyhzak autonm mkdsnek feltteleit”.
Arca pirulsa nlkl el merte mondani ezt a hazugsgot, jllehet kztudoms, hogy az 57-ben s 58-ban kiadott trvnyerej rendeletek a katolikus pspkk hatskrt s a protestns egyhzak nkormnyzatt formasgg silnytva az egyhzkormnyzatok irnytst s ellenrzst az ateista vezets alatt ll llami Egyhzgyi Hivatalra bztk.
Annak a cfolsra pedig, amivel szintn dicsekedett az illusztris kommunista sznok, hogy a magyar npkztrsasgban „a vallsos emberek egyenjog llampolgrknt vesznek rszt a szocializmus ptsben a kzletben”, nem is rdemes szt vesztegetni. A valls elleni ideolgiai harc sznet nlkl folyik. Az vodtl kezdve az egyetemig, a napilapok hasbjain, a folyiratokban, a rdiadsokban s a televzi kpernyjn, a ktelez zemi megbeszlseken s a szeminriumi eladsok ezrein keresztl. Ha valaki lenni akar valaki, ha elbbre szeretne jutni, ahhoz nem elg a tehetsg s a szorgalom, a prtba is be kell lpnie s beosztottjait is serkentenie kell a prtprogram kvetsre. Ez a magyarzata – tbbek kztt – annak is, hogy az utbbi idkben sok jl keres s fiatalon j llsba kerlt szakember hagyja el az orszgot s vllalja Nyugaton a semmibl val j letkezds nehzsgeit.
Vrs medlia Lkai bboros-prms melln
A vallsldzs s egyhzelnyoms lczsnak legravaszkodbb pldjval a Kdr-rezsim Lkai Lszl esztergomi rseknek s az orszg bboros-prmsnak magas llami kitntetse rvn lepte meg az orszg s a szabad vilg kzvlemnyt.
A hivatalos indokols szerint Mindszenty bboros egykori veszprmi titkra s az esztergomi rseki szkben utda „a magyar llam s a katolikus egyhz kztt kialakult j viszony s a nemzeti sszefogs elmlytsrt, valamint a hazai s nemzetkzi bketrekvsek rdekben vgzett kimagasl tevkenysgrt” kapta meg a Magyar Npkztrsasg zszlrendjnek rubinokkal kestett medlijt.
rteslseim szerint a hvek meglehetsen vegyes rzelmekkel fogadtk s kommentltk fpsztoruknak a valls s egyhz ellensgei ltal trtnt kitntetsnek a hrt.
Csak azok a bkepapok s megalkuv vilgiak rltek neki, akik a maguk htlensgnek s gyvasgnak az igazolst lttk benne.
A kisebbik rsz sajnlkozssal mentegette a szemly szerint kedves s megnyer modor egyhzft azzal, hogy „szegny nem tehetett mst; nagyobb bajok elkerlse kedvrt ezt a megalztatst is magra kellett vennie”.
A nagyobbik rsz azonban vagy sztlanul csvlta a fejt, vagy nyltan kimondta, hogy az adott helyzetben az egyhzi kontroll s a hvek diszkriminlsa egy bizonyos hnyadnak megszntetse nlkl nem lett volna szabad ezt az inkbb megszgyentsnek, mint megtiszteltetsnek szmt kitntetst elfogadnia.
A prms – s a vele egytt, kevs kivtellel, ugyancsak gyngn viselked katolikus s protestns pspkk – szolgai rezsmhsge egyre mlyti s szlesti azt a szakadkot, amely a helytll papokat s a hitvall hveket fpsztoraiktl mr vek ta elvlasztja. Egyre n a veszedelme annak, hogy a szakadkbl szakads, a hivatalos s trtnelmi egyhzaktl val elszakads lesz. Ha formailag nem is, de lelkileg bizonyosan.
Az egyhz jvjrt val aggds hangja
csendl ki abbl az otthon titokban terjesztett rsbl, amelyben egy pap nvtelenl azt a krdst veti fel s prblja megvlaszolni, hogy mit lehetne s mit kellene tenni az egyhz, illetleg egyhzak jvjnek a megmentse rdekben.
Feltn, hogy az ismeretlen szerz tisztn ltja a helyzet slyossgt s mgsem pesszimista.
Viszonylagos optimizmust gy indokolja meg:
Ma mr a kommunista szakemberek is kezdik beltni s elismerni, hogy az a teria, amely szerint a gazdasgi, szocilis s kulturlis struktra gykeres vltozsa a np tudatvltozst s vele a vallsossg elhalst is magval hozza, mr nem tarthat fenn, mert a tnyek megcfoltk. Nem hv, hanem marxista kutatk llaptottk meg, hogy haznk lakossgnak mg mindig tbb mint a fele, s az ifjsgnak is majdnem a fele, vallsosnak vallja magt.
A rezsim mris slyos gazdasgi problmkkal kzd s mg nagyobbak eltt ll. A kapitalista orszgokkal szembeni eladsodsa egyre katasztroflisabb mreteket lt. Nincsen mibl megvennie az export versenykpessghez felttlenl szksges modern gpi felszerelst, a fantasztikus gyorsasggal fejld nyugati technolgit. s ami taln mindezeknl jobban aggasztja a rezsim felelseit, a termels mennyisge s minsge egyre cskken, a munkaerklcs s a kztulajdon tisztelete Magyarorszgon eddig ismeretlen s elkpzelhetetlen mlypontra sllyedt.
A marxista ideolgia csdjnek s a szocialista gazdlkods egyre gyakoribb zkkeninek a felismerse a magyarzata annak – vonja le a kvetkeztetst a kz alatt terjesztett rs –, hogy Kdr Jnos a prtkongresszus eltt elhangzott beszmoljban ilyen szpen megdicsrte az egyhzi vezetket, a vallsos dolgozkat, s annak is, hogy Losonczi Pl, az elnki tancs elnke nneplyes keretek kztt Lkai bboros mellre tzte a npkztrsasg msodik legnagyobb kitntetst. Persze – teszi hozz – anlkl, hogy akr az egyik, akr a msik az egyhz, a papsg s a hvk helyzett illetleg a legkisebb javulst is kiltsba helyezte volna.
Mit lehetne s kellene tenni?
Erre a krdsre prbl felelni mondanivaljnak a vgn a fldalatti rpirat ismeretlen szerzje.
Szerinte a dolgok mai llsa mellett a rezsim kormnyt, illetleg a hatalom tnyleges birtokost, a Kommunista Prtot r lehetne szortani arra, hogy necsak hirdesse a vallsszabadsgot, hanem az egyhzak legslyosabb srelmeit s a hvek legbntbb diszkrimincis panaszait is megszntesse.
Persze – fejezi be eszmefuttatst nem minden rezignci nlkl – ennek a ksrletnek a megttelhez s a siker elrshez elssorban arra lenne szksg, hogy az egyhzi vezetk rdbbenjenek Isten s a trtnelem eltti felelssgkre.
Vlasz egy meghvsra
Esztergombl levelet kaptam, amelyben Lkai Lszl bboros, a magyar katolikus egyhz feje meghvott – „mint kedves klfldn l magyar testvrt” – arra az nnepsgre, amelynek a keretben II. Jnos Pl ppa oktber 8-n megszenteli a rmai Szent Pter bazilika altemplomban a Magna Domina Hungarorum, a Magyarok Nagyasszonya kpolnjt.
Mivel hasonl tartalm levl tbb Nyugaton l paptestvr cmre is rkezett, nem vtkezem az illendsg szablyai ellen, ha a meghvsra nyilvnosan vlaszolok:
Eminencis Uram!
Remlem, nem veszi rossz nven, hogy – amikor megtisztel levelnek kzhezvitelt nyugtzom – egyttal azokat a gondolataimat is paprra vetem, amelyek bennem meghvja olvassa kzben felmerltek.
Mindenekeltt rmmel vettem tudomsul, hogy a Magyarok Nagyasszonya – Szent Istvn orszg- s nemzetfelajnlsa ta „Boldogasszony Anynk” – az Egyhz szvnek szmt Szent Pter bazilikban is szentlyt kap.
rmmet fokozta az a hrads, hogy a kpolnt II. Jnos Pl ppa, haznk s npnk nagy bartja fogja felszentelni.
szintn meg kell mondanom azonban azt is, hogy sokkal jobban rltem volna annak, ha Eminencid arrl rtestett volna bennnket, hogy a kommunista kormnyzat vgre hajlandsgot kezd mutatni a Magyarok Nagyasszonya ellen elkvetett bnei kiengesztelsre.
Ez a bnlista nagyon hossz. Csak a legslyosabb mriaellenes kommunista vtkekre emlkeztetek.
Sztlin szobra a Magyarok Nagyasszonya temploma helyn
Rkosi Mtys 1950-ben a Dzsa Gyrgy utca vrosligeti oldaln hatalmas teret kpeztetett ki, amelyen felllttatta eszmnykpnek s parancsol urnak, a vilgtrtnelem legkegyetlenebb zsarnoknak, Sztlinnak monstruzus rc-szobrt. Ez eltt a tirannusi jelkp eltt kellett a magyar dolgozk szzezreinek vente tbbszr is tisztelg menetben elvonulniok.
A vrs vrosrendezsnek a Magyarok Nagyasszonya temploma is ldozatul esett.
A kommunista diktatra s az orosz megszlls bilincseibl szabadulni akar fvros npe mr az tvenhatos forradalom els napjnak dlutnjn lednttte a rabszolgasgnak ezt a kihv jelkpt. s mikzben csepeli munksok tvgtk a pogny kolosszus trdeit s nyakba vetett aclktllel az utca porba rntottk a megroggyant lb rist, a krnyk npe hangos szval kvetelte lerombolt templomnak az jjptst.
Mondani is felesleges, hogy a forradalmat s a szabadsgharcot vrbefojt szovjet megszllk kegybl uralomra kerlt Kdr-klikk mig sem tett eleget a np kvnsgnak.
A Regnum Marianum megsemmistse
A Sztlin-emlkmtl nem messze, a Damjanich utcban mkdtt Regnum Marianum nven az az ifjsgi lelkipsztori kzpont, amelyben s ahonnan tehetsges s apostoli lelk hittanrok vezettk s irnytottk a kzpiskols fiatalsg lelki nevelst nemcsak budapesti, hanem orszgos viszonylatban is. „A Regnum – emlkezik vissza Nyisztor Zoltn – valban fogalom, varzs, bvlet volt dikok s regdikok, papok s hvk lelkn egyarnt ... A Regnumban tizenkt mriakongregci mkdtt s hrom cserkszcsapat, valamint az reg regnumistk grdja. Ott kszlt a Zszlnk folyirat a fiifjsg, a Nagyasszonyunk a lenyifjsg s a gyerekek lapja, a Kis Pajts ...”
Sok-sok ms intzmnynkkel s szervezetnkkel egytt a Regnum is az alkotmnyban lelkiismereti s vallsszabadsgot gr rezsim dhnek az ldozata lett.
A buzg regnumista papok kzl tbben kzpontjuk megszntetse, kongregciik s cserkszcsapataik feloszlatsa s hittanri llsaik elvesztse utn is kapcsolatban maradtak volt nvendkeikkel. A politikai rendrsg azonban olyan rgus szemekkel figyelte ket, hogy merszsgkrt hamarosan valamennyien, sszeeskvsre val elkszts bnvel vdoltan, brsg el, majd brtnbe kerltek.
A Regnumhoz hasonl sors rte a Hornszky utcban mkd Kongregcis Otthont is, amely a fvros egyetemi, rtelmisgi s iparos Mriakongregcinak volt a kzpontja.
s a kommunistk vallsellenes irthadjratnak ldozata lett az a sok-sok ezer mriakongregcis egyeslet is, amely az egsz orszgot behlzva, a fvrosi egyhzkzsgektl kezdve a legkisebb falusi plbniig polta s terjesztette a Magyarok Nagyasszonynak a tisztelett.
A magyar np vlasza
A magyar np az 1947–48-ban lezajlott Boldogasszony vnek csodlatosan szp s btor hitvallsval vlaszolt hagyomnyos s mly mriatiszteletnek durva megsrtsre.
Mindszenty bboros megllaptsa szerint „az orszg legjelentsebb kzponti helyein s Mriakegyhelyein ... szzezres tmegekben millik lltak a Mriatisztelet fehr lobogja al.”
Tettk ezt a hvek annak ellenre, hogy a Kdr Jnos belgyminiszternek engedelmesked llami szervek a legdurvbb s a legbecstelenebb eszkzket is ignybe vettk arra, hogy a np rszvtelt lehetetlenn tegyk s az istentiszteletek menett megzavarjk.
Az lltlagos kdri plforduls legendja
A rezsim egyhzpolitikjnak irnyti – idt s pnzt nem kmlve – igyekeznek elhitetni a nyugati vilggal s a szabadfldi magyarsggal, hogy a npkztrsasg s az Egyhz viszonya vrl-vre javul. Kzben szorgalmasan s gyesen felhasznljk Eminencidnak idevg, a hivatalos propaganda lltsait megersteni ltsz nyilatkozatait is.
Sajnos, az otthoni szomor valsg nem igazolja ezeknek a rzsaszn optimizmust sugrz nyilatkozatoknak a tartalmt.
Ellenkezleg!
Felttlenl megbzhat, az orszg klnbz vidkeirl rkez informcik tansga szerint az Egyhz Magyarorszgon mg soha nem volt olyan kiszolgltatott helyzetben az llamhatalommal szemben, mint ma, amikor a npkztrsasg alkotmnya biztostja a lelkiismereti s vallsszabadsgot, s amikor ennek az llamnak tnyleges feje, Kdr Jnos, a kommunista prt els titkra s a katolikus egyhz feje, Eminencid, gyakran nyilatkozik az llam s az Egyhz megjavult viszonyrl.
Hogy mit tehet az Egyhz s mit nem, azt – a szinte mr nevetsgesen apr s jelentktelen rszletekig menen – az llami Egyhzgyi Hivatal, illetleg annak mindentt jelenlev ellenre, hatrozza meg.
A pspkk s a lelkipsztorkod papsg helytll rsze kztt thidalhatatlan szakadk ttong, mert a kldetskhz hven ragaszkod plbnosok s kplnok nem tallnak vdelmet, sok esetben mg csak megrtst sem a lealacsonyt s megszgyent helyzetbe beletrdtt vagy azt – bkepapimozgalmi mltjuknak megfelelen – kifejezetten tmogat fpsztoraiknl.
Ugyancsak teljesen rvknak s psztoraiktl elhagyottaknak rzik magukat azok a vilgi hvek, akiket hitk megvallsa s vallsuk gyakorlsa miatt ton-tflen diszkriminlnak.
Akrmennyire fjdalmas is, meg kell mondani, hogy az Eminencid elnklete alatt ll pspki kar mg egyetlenegyszer sem emelte fel a szavt az ellen, hogy haznkban bizonyos rtegeknek kifejezetten meg van tiltva, hogy egyhzi hzassgot kssenek; hogy jszltteiket megkereszteltessk; hogy gyermekeiket hittanra jrassk s hogy vasrnaponknt rsztvegyenek az istentiszteleten.
A hazai informcik hreit megerstik a magyar keresztnysg sorst egyre nvekv aggodalommal ksr II. Jnos Pl ppa apostoli leveleinek brl s btort fejezetei is.
A teendk helyes sorrendje
Hoszra nylt vlaszomat annak a vlemnyemnek a kzlsvel fejezem be, hogy Eminencidnak s a pspki karnak elssorban s mindenekeltt azt kellene szorgalmaznia, hogy a Magyarok Nagyasszonya otthon kapja vissza azt a tiszteletet, amellyel ezer ven t nemcsak a np, hanem a hivatalos Magyarorszg is krlvette. Ebben a rezsim is segthet azltal, hogy engedlyezi s elsegti a Sztlin-szobor kedvrt lerombolt Magyarok Nagyasszonya templomnak jjptst.
A Magyarok Nagyasszonynak otthoni rehabilitlsa nlkl a rmai kpolna ptse nem tekintend msnak, mint a nyugati keresztnysg s a szabadfldi magyarsg megtvesztsre sznt ksrletnek.
Eminencidat az Anyaszentegyhz bborosnak s a magyar katolikus egyhz fejnek kijr tisztelettel ksznti
http://www.ppek.hu
Kzi Horvth Jzsef
|