„ELRE KLVINNAL!"
A Klvin-kutatk debreceni Kongresszusnak ismertetse s rtkelse
(Elhangzott Balatonfreden, a Dunntli Egyhzkerlet lelkszi konferencijn, 1986. oktber 16-n)
Reformtus Egyhz 1987. 265-267
Augusztus vgn lsezett ez a kongresszus Debrecenben, s mind a kls vonatkozsaiban, nneplyessgben, mind pedig a bels gazdagsg dolgban igen jl sikerlt.
Ez a vlemny alakult ki itthon s klfldn egyarnt. Az eladsokon s az eszmecserken kvl a klfldi rsztvevk a magyar vendgszeretetet, fldnk termszeti szpsgt s a patins debreceni krnyezetet emeltk ki, a kongresszussal kapcsolatba kerlt haznkfiai pedig a magas tudomnyos sznvonalat. Szvesen vllaltam azt a feladatot, hogy dunntli szolgatrsaimnak tjkoztatst nyjtsak a kongresszusrl, ahogy az egy elads kereteibe belefr.
Legyen szabad elszr az elzmnyekrl mondani nhny szt. 12 vvel ezeltt, 1974. szeptember 16-n nyitottuk meg az els kongresszust. Wilhelm Neuser mnsteri egyhztrtnsz s neje vgeztk akkor, s vgzik ma is a szervez munka oroszlnrszt. Az els alkalommal dnt segtsget jelentett, hogy egy nagytekintly holland Klvin-kutat, D. Nauta professzor megszerezte az amszterdami reformtus szabadegyetem kszsgt a hzigazdi szerepre. Mg a msodik kongresszus is Amszterdamban zajlott le - 1978-ban, de a harmadik 1982-ben mr Genfben. Egyhzunk npe jles rzssel veheti tudomsul, hogy a negyedik kongresszust mint soron kvetkez reformtus kzpontban, Debrecenben tartottk meg.
Ez is, mint a tbbiek, az j akadmiai vet megelzen, htftl pntekig tartott, augusztus utols hetben. Mr az els kongresszuson is sikerlt sszegyjteni a Klvin-kutats legjobbjait, akkor fleg Eurpbl, a debreceninek azonban az volt a nevezetessge, hogy azon mr mind az t fldrszbl jelen voltak kutatk.
A plnum eltt 5 - 6 elads szokott elhangzani, azrt csak ennyi, mert igen nagy sly esik az eszmecserre. Az aprmunka msik sznhelye a 15 - 16 szeminriumi foglalkozs. Ezeket szintn a nevesebb kutatk tartjk. A rsztvevk, akik a maguk kt-kt szeminriumt szabadon vlasztjk, j elre kzbe kapjk nemcsak a vezet ltal kpviselt tziseket, hanem az elemzs alapjul szolgl forrsszvegeket is.
Mind az eladkat, mind a szeminriumi vezetket az elnksg jelli ki. Ugyangy a tmkat is. Az elnksgnek kezdetben hat tagja volt, ma mr nyolc van, mert a genfi s a debreceni kongresszus rdekben rdemeket szerzett Fatio genfi s Makkai debreceni professzorok meghvst kaptak az elnksgbe.
Az elnksg hatskrbe tartoznak olyan munkk is, amelyek a kongresszusok kztti idben folynak.Ilyenek az n. Editio Secunda, azaz Klvin Jnos sszes mveinek korszer, j kiadsa, egy Klvin-konkordancia elkszttetse, a Klvin-bibliogrfia gondozsa, vgl az egyes kongresszusokon elhangzott eladsok kiadsa.
A kongresszusokon a hivatalos nyelv a nmet, az angol s a francia. Tolmcsberendezs gondoskodik a msik kt nyelven val egyidej fordtsrl. Minden elads szvege sokszorostva minden rsztvev szmra mind a hrom nyelven rendelkezsre ll.
Tulajdonkppen mi indokolja ezeknek a kongresszusoknak a megrendezst? Ngy okot hozok fel. Az els az, hogy a vilgon sokszz reformtus lelkszkpz intzet van, s ezekben az arra rendelt tanszkeken Klvint olvassk, magyarzzk, s szakirodalom keletkezik. Az els kongresszus megrendezse eltt ezek az intzetek meglehetsen magukra voltak hagyva, ami azt eredmnyezte, hogy a kutatsok tmi sokszor feleslegesen fedtk egymst, ms tmk viszont rintetlenek maradtak. A kongresszusnak taln legfontosabb haszna az, hogy a kutatk tallkozhatnak, megismerhetik egymst, egyms tmjt, mdszert, felfogsmdjt, mgpedig tzetes eszmecserkben, valdi mhelymunkban.
A msik haszna az, hogy az elnksg kzbevette az olyan nagyfontossg feladatok megvalstst, mint az emltett Editio Secunda s a Klvin - konkordancia. Teht a forrskiadvnyok s a tudomnyos anyag publiklsnak gye nem vlik egyes gyeskedk zskmnyv, hanem illetkes kzbe jutott.
Van azutn a kongresszusoknak olyan feladata is, amely a szorosan teolgiai s szocilis etikai, a kzleti kisugrzsokat rinti.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Hogy az ilyen veszly tnyleg fennll, arra elg bizonytk a dl-afrikai helyzet, ahol reformtus teolgusok annyira eltvedtek, hogy rveket vlnek tallni a Szentrsban a faji diszkriminci igazolsra.
Ms terleteken ms-ms flresiklsok fenyegetnek. ppen az olyan orszgokban, ahol a reformtus keresztynsg az utols flszzadban rohamosan terjedt, mint pl. Koreban s sok afrikai egyhzban, ott az a veszly, hogy az egszsges hazaszeretet helyett egy mr-mr tlfttt nacionalizmus hdt teret, pl. Koreban, vagy egyfajta szinkretizmus, pl. Afrikban.
De ne akarjunk csak a ms portja eltt sprni! A reformtus egyhzak sok helyen kisebbsgi helyzetben, rmai katolikus tbbsg kztt ltek s lnek. Itt mindig is fenyegetett s ma is fenyeget a pps klerikalizmus fertzse. Az orthodoxival szomszdos, vagy azzal egyazon terleten l reformtus egyhzakat mg az a tovbbi ksrts is megkrnykezheti, hogy lassan-lassan begyrznek letkbe a kleriklis orthodox szoksok a papsg kls megjelense s viselkedse tern.
Vgl az is egyik haszna lett a Klvin-kongresszusoknak, hogy lehetsget adtak s adnak a most ppen rendkvl sznvonalas rmai katolikus Klvinkutats legjobb mvelinek eredmnyeik kzlsre s esetleges koordinlsra.
Szeretnk beszmolni az nneplyes megnyitrl. A Nagytemplomban tartottk, ahol minden hely foglalt volt. Ott volt mind a ngy egyhzkerletnk vezetsge. Dr. Tth Kroly pspk mondotta a megnyit beszdet. Rmutatott tbbek kztt arra, hogy aligha tallhat a Fldn mg egy olyan orszg, ahol annyi utct s teret neveztek volna el Klvinrl, mint nlunk. Termszetes ht, hogy egyhzunk npt rmmel tlti el a nagyhr Kongresszus Debrecenben val megrendezse. Nem szemlyi kultuszt znk - mondotta a pspk -, amikor az Institutio megjelensnek ngyszzves vfordulja alkalmval Klvin Jnosra emlkeznk, hanem ktelessgnk, hogy egyhzunk klvini rksgt a leghitelesebb mdon felidzzk s jra rvnyre juttassuk. Nem az a jelsz s szndk vezet, hogy „Vissza Klvinhoz", hanem az, hogy „Elre Klvinnal". Ezen a kongresszuson olyan kutatsoknak szeretnnk szem- s fltani lenni, amelyek a trtneti tnyeken alapulva a jvt formljk - mondotta dr. Tth Kroly pspk.
A Zsinat elnksge nevben elmondott dvzlst a Kongresszus szervezje s irnytja, Neuser professzor ksznte meg. Megksznte a nagyszer fogadtatst, amelyben a kongresszust orszgos egyhzunk, a tiszntli egyhzkerlet s a debreceni Kollgium rszestettk. "Klvin rlne - mondotta Neuser a Nagytemplom telt padsoraira mutatva - ha ltn, hogy a tudsok s a gylekezeti tagok ilyen kzel kerltek egymshoz. Rmutatott, hogy a kutatk Fldnk minden kontinenst kpviselik, szp szmmal vesznek rszt zsiai s afrikai tudsok is. Ez gy is van jl, mondotta, hiszen mg mindig lnek a kzvlemnyben a nagy reformtorral kapcsolatos flrertsek s hamis vdak, teht mg sok a tennival, hogy az igazi Klvint megismertessk. Neuser professzor krte Tth pspk urat, hogy legyen szves tadni Bartha Tibor pspk rnak a Kongresszus tagjainak kszntst mindazrt, amit a Zsinat lelkszi elnke a Kongresszusrt tett, tovbb legjobb kvnsgait egszsgnek teljes felplsre vonatkozan.
Ezutn a megnyit elads kvetkezett. Ezt dr. Kocsis Elemr professzor, a debreceni Kollgium figazgatja tartotta „Az let megszentelse Klvin 1536-os Institutija szerint" c. tmrl. Kifejtette, hogy a keresztyn ember Krisztus igazsga ltal megigaztva, a Szentllek munkjnak eredmnyeknt fokrl-fokra halad elre a megszentelds tjn. Klvin az let megszenteldsnek mibenltt a Tzparancsolathoz fztt magyarzatban fejtette ki az Institutiban. Kocsis Elemr abban jellte meg e magyarzatok kzs mondanivaljt, hogy a megszentelds nem pusztn egyni gy, hanem kiterjed a kzssgi letre is, annak teljes egszre s minden rszletre. Klvin az 1536. vi Institutiban megszlaltatta nemcsak a gykeres egyhzmegtisztts vezrdallamait, hanem azoknak az erklcsi rtkeknek a Magna Chartjt is, amelyek alapveten szksgesek a npek kzssge, az emberi kzssg fennllshoz s megjulshoz - summzta eladst Kocsis Elemr professzor.
Br a msodik nap dlutnjn kerlt r a sor, mgis itt emltem meg, hogy Szab Magda, tiszntli egyhzkerleti fgondnok asszony egy szp Klvin-killtst nyitott meg a Nagyknyvtrban. Ez Klvin rksgnek a magyarorszgi kisugrzst mutatta be, fleg a magyar Klvin-irodalom sszegyjtsvel. „Klvin kezt nyjtotta felnk ezeltt 450 vvel - mondotta a fgondnokn - s mi mindig akkor voltunk a legersebbek, amikor a legfeszltebben figyeltnk r, amikor kezt megragadtuk s el sem engedtk. Mindig akkor voltunk a leghatalmasabbak, amikor utastsai rtelmben Istent abban az akcisorozatban kerestk, ami az nevben az emberisgrt vghezvihet."
Emltettem, hogy a debreceni Kongresszus tagsgnak jelents rszt tettk ki olyan zsibl, Afrikbl s Amerikbl jtt kutatk, akik most kapcsoldtak be elszr a Kongresszus munkjba. Kiss rjuk val tekintettel az eladsok most gy lltak ssze, hogy lefedjk a tma egszt, azaz hogy segtsgkkel kerek kp alakuljon ki mindazon kortrsi sszhatsokrl, amelyek Klvin Jnost rtk s formltk, gy tartott eladst C. Augustijn amszterdami professzor Klvin s a humanizmus viszonyrl, J. Rogge grlitzi evanglikus pspk Luthernak Klvin teolgijra tett hatsrl, W. van't Spijker apeldoorni professzor Bucernek s Klvinnak egymssal igen rokon pneumatolgijrl s F. Bsser zrichi egyhztrtnsz Bullinger Henrik rszesedsrl a Klvin mellett, a reformtus egyhztpus kialaktsban.
Kezdjk a sort Augustijn professzor eladsnak ismertetsvel, mert ksbb hangzott el ugyan, de a hatsok trtneti s trgyi rendjben itt kell foglalkoznunk vele. Augustijn-t. egybknt a magyar nem teolgus tudsvilg is megismerhette a Magyar Tudomnyos Akadmia Erasmus-emlklsn tartott eladsbl. Ott is a humanizmus s a reformci kapcsolataival foglalkozott. Debrecenben minden flrertst kizr mdon mutatott r, hogy Klvin lesen elutastotta azt a humanista llspontot, hogy a nagy pogny gondolkodk s pldaad szemlyisgek szavaiban s tetteiben sok olyan tallhat, ami a keresztynsgtl nem llt messze, teht k is valamilyen mdon Isten nphez tartozknak minsthetk. Klvin szerint az Istennek tetsz felfogs s magatarts semmilyen vonatkozsban sem tekinthet az emberi belts, az emberi igyekezet termknek, hanem teljesen j valami, szinte idegen test az emberi letben, egy csoda. Az jjszletett ember nincs folytonossgban az emberi termszettel, nem annak valamilyen legszebb kifejldse, hanem „totaliter alius', „egszen ms".
Klvinnak a humanizmustl val, ezt az igen les elhatrolst, az azzal val szembelltst enyhtette egy msik, sorrendben az els elads. B. Roussel jeles prizsi kutat dolgozta fel Klvin letbl az 1517 -1537-ig terjed szakaszt, teht a reformtor lelki arcnak kialakulsban elhatrozan fontos hsz esztendt. Itt fny derlt arra a nagy szerepre is, amit a humanizmus mint szellemi mozgalom jtszott Klvin neveltetsben, br val igaz, hogy Klvinbl nem humanista lett, hanem evangliumi reformtor.
Roussel j adatokban is rendkvl gazdag eladsban Klvint abban a trsasgban mutatta meg, amelyet maga vlasztott magnak, azaz az akkori francia szellemi s egyhzi let nonkomformista szemlyisgeinek sorban, azok tborban. Eladsrl az volt az ltalnos vlemny, hogy sok j adata s ltalban a termkeny j szemlletmdja alapjn jra fel kellene dolgozni Klvin letrajznak ezt a fontos korai szakaszt.
J. Rogge pspk eladsra az nyomta r nmileg a blyegt, hogy egy luthernusokat, uniltakat s reformtusokat egyarnt magba foglal kerletnek az egyhzi vezetje, teht Rogge pspk termeszt szerint a Luther s Klvin teolgijban valban dsan tallhat kzs vonsok rdeklik elssorban. Persze, hogy ez a szemszg azt jelentette, hogy klmbsgek viszont, pldul az rvacsora- s predestinci-tanban, tovbb a szertartsok s az egybzi szervezet krdsben meglehetsen httrbe szorultak. Erre a hozzszlk r is mutattak.
W. van't Spijker holland professzor eladsban arra hvta fel a figyelmet, hogy Luther a Karlstadt okozta zavarok utn s a Zwinglivel Marburgban lezajlott sikertelen egyeztetsi ksrlet ta nagy gyanakvssal hallgatta a „Geist", vagy „spiritus" szavakat. Ellensgv vlt az n. spiritualizmusnak, mert abban az rott Ige msodik helyre szortst ltta. gy aztn flrertette Bucer teolgijt, Bucer nzeteiben Luther a Karlstadt tvedseit vlte jra feltmadni. Bucer ppgy a Szentllek teolgusnak nevezhet, mint Klvin, Lutherrl azonban ez nem mondhat el - sszegezte fejtegetseinek eredmnyt van't Spijker.
F. Bsser zrichi egyhztrtnsz Zrich rszesedst igyekezett a reformtus egyhztpus kialakulsban hangslyozni, st kiss fel is nagytani. Szmunkra, magyar reformtusok szmra Bsser professzor nyitott ajtn zrgetett, mert ppen a mi egyhztrtnetnk bizonytja kesen szlan, hogy milyen hasznosan s simn tudott beleplni a magyarorszgi reformtus reformciba a Zrichben Bullinger ltal tovbb vitt helvt reformtori szellemisg s egyhzi gyakorlat. Bsser professzor betegsge miatt nem tudott megjelenni, de eladsa benne lesz a kongresszusi ktetben.
Ezzel el is rkeztnk az augusztus 27-n kora dlutn tartott lshez, amely az gyviteli s szervezeti krdsekkel, a kiadi tevkenysggel foglalkozott. Neuser professzor mint gyvezet elnk bejelentette, hogy az eddigi kongresszsok anyagt, egybefoglal ktetek elkeltek, s ugyanez vrhat a debreceni Kongresszus ktettl is. Fontos trgy volt Klvin sszes mvei korszer j kiadsnak, az Editio Secund-nak az elksztse. A Kongresszus elfogadta az elterjesztett szerkesztsi elveket, s kijellte az j kiadsrt felels bizottsgokat. Sz volt a Klvin-bibliogrfirl, amelyet folyamatosan vezetnek s publiklnak. Jelents pillanat volt, amikor De Jong r, a Grand Rapids-i Teolgia (USA) elnke meghvta a kvetkez, 1990. vi Kongresszust Grand Rapidsba. A meghvst a Kongresszus ksznettel elfogadta. Nhny szemlyi vltozst kellett mg az elnksg soraiban vgrehajtani. De Jong elnkt az elnksg tagjv kooptltuk. Makkai Lszl az elnksg lland rendes tagja lett, miutn jmagam magas korom miatt lemondtam az elnksgben 1974 ta viselt tagsgomrl.
E problmk elintzse utn az egsz kongresszus kirndult a Hortobgyra. A j hangulatot nemcsak az jellemzi, hogy nhny rsztvev, gy Rogge pspk is s McKee professzorn lhtra pattantak, hanem az egsz trsasg szinte elbvlten lvezte a sajtos termszeti szpsgek ottani radatt. Nem csoda, hogy a sok mozgs utn mindenkinek zlett a pusztai vendglt hzban a kitn vacsora, s hogy utna a npi zenekar muzsiklsa mellett az olyan asztaloknl, ahol magyarok is ltek, felhangzott nhny szp magyar nta is. Pnteken a rsztvevk egy rsze visszautazott Budapestre, onnan hazjba, mg egy msik csoport mg Srospatakon s Egerben tett ltogatst.
Tegyk fel vgl a krdst, kinek mit hasznlt a Klvin-kutatk nemzetkzi kongresszusnak Debrecenben trtnt megrendezse? A magyar rsztvevk - akiknek szma most termszetesen tbbszrsre rgott a klfldi kongresszusokon rsztvevknek - megismerkedhettek a kongresszus magasrend szolglatval. A klfldi trzsgrda jra tallkozhatott egymssal, s ha csak egy htig is, kzssgben gyakorolhatta munkjt.
Az zsiai, ausztrl s afrikai Klvin-kutatk ez alkalommal nagyobb szmban s teljesebben kapcsoldhattak ebbe a kzssgbe, mint eddig brmikor. Vgl, de nem utols sorban a debreceni Kongresszus az egsz vilgbl sszesereglett illusztris rsztvevknek szemlltetst adott arrl, miknt alakult ki az egszsges klvini tantsok nyomn magyar reformtus egyhzunkban olyan szellem s olyan megbecslt magatarts, amely egyszerre tud javra vlni az egyhznak, a haznak s az emberisgnek. Bucsay Mihly ny. teolgiai tanr
Reformtus Egyhz 1987. 265-267