Marth Mikls
Keleti rsok, keleti kziratok
A kziratok paprja
Ha keleti kziratot vesznk kzbe, akkor els dolgunk legyen mindig megvizsglni a paprjt. Ennek oka a kvetkezkben foglalhat ssze. Mint tudjuk, az korban sokfle anyagra rtak, de leginkbb papiruszra s pergamenre. Mindkett ellltsa a nyersanyag korltozott mennyisge miatt kltsges volt s csak kis mennyisgben tudtk termelni. Ezzel szemben Knban fltalltk a paprgyrtst. A papr elnye az elbb emltett kt anyaggal szemben az volt, hogy a gyrtshoz szksges nyersanyag nagy mennyisgben tallhat, gy maga a papr is olcs. Knbl a paprgyrts titka kiszivrgott, s Knn kvl - az arab forrsok tansga szerint - az els gyrat a Knba vezet kereskedelmi t egyik fontos llomst jelent Szamarkandban alaptottk, mgpedig 850 krl. Innen terjedt el a paprgyrts, elszr a mohamedn orszgokban, majd pedig Eurpban is.
A hagyomnyos ranyag, a papirusz Egyiptomban mg sokig ellenllt a papr hdtsnak. A papirusz egyik mrtkt jelent grg χαρτηζ szbl szrmazik a mai arab nyelven a papr egyik neve a qurtas. Msik neve perzsa eredet. A perzsk, tvve a knai paprgyrtsi technolgit, tvettk annak nevt is, halls utn, nmileg megtoldottk, gy jtt ltre a kgez sz. Arabul ugyangy rjk, de ejtse kgidz. Trkl is gy rtk, az ejtst jl tkrzi azonban mai latin bets rsmdja: kagit (ejtsd: kjt). Ennyiben tkrzi a papr neve a keleti nyelvekben a papr eredett, terjedsnek tjt.
Nem olvashatjuk ki azonban a szavakbl, hogy mi vlasztja el a keleti paprt az eurpai paprtl. A keleti technolginak megfelelen az ott ellltott paprokban nincs vzjel. Ha egy keleti kzirat paprjban vzjelet tallunk, akkor a papr meghatrozsa gy trtnik, mint az eurpai kziratok esetben. Ha nincs vzjel, akkor meg kell llaptanunk, hogy a papr fnyezett-e vagy sem, le kell rnunk a papr sznt. A tovbbiakban a hlzat alapjn meg kell llaptanunk, hogy a kzirat vrt, negyedrt stb., termszetesen figyelembe vve a papr mreteit. Nem elterjedt szoks, de megvizsglhatjuk, hogy a kzirat hny vbl van sszefzve, az vek egyenl nagysgak-e vagy sem.
Az rs
Az eurpai s keleti rsok kzs st sokan az egyiptomi hieroglif rsban ltjk. Ezek hatsa alatt fejldtt ki a sinai-flszigeti bc, majd ebbl a knani rs. A Knanban hasznlatos rsok egyike volt a fnciai, melyet Kadmosz, thbai kirly a grgkkel megismertetett, gy alakult ki a grg rs, ebbl a latin s a cirill. Msik gon azonban a hber rsbl kurzivlds sorn kialakult a szr rs, ebbl tovbbi kurzivlds sorn az arab. Az arab rst hasznljk a mohamedn npek nyelvnek lejegyzsre. gy arab betkkel rjk le az afrikai szuwahlit, a perzst, urdut, kasmrit stb. Arab betkkel rtk a trkt, de ezt az els vilghbor krli bredsi mozgalom eredmnyeknt ma mr latin betkkel jegyzik le, mg a Szovjetuniban l trk npek nyelvt cirill rssal. Az irni nyelvek kzl erre a sorsra jutott a Szovjetuniban beszlt tadzsik is. A szr rsbl msik gon kialakult a szogd rs, majd abbl tbb tvol-keleti rs, pl. a rgi mongol. Manapsg k is cirill rst hasznlnak.
Magyarorszgi knyvtrakban ezek kzl - a ms eladsban trgyalt hberen kvl - a szr rs fordulhat el, valamint az arab rs klnbz fajti.
A szr rsnak duktus alapjn hrom vlfajt klnbztetjk meg: az esztrangelt, a jakobitt s a nesztorinust. Az utbbi kett az elsbl alakult ki az V. szzad folyamn a keleti egyhzszakads kvetkezmnyeknt. Ebbl kvetkezik, hogy a jakobita rs kziratok a nyugati szrek krben keletkeztek, a nesztorinus rsak pedig a keleti szrek krben. Nem kvetkezik azonban az elbb elmondottakbl az, hogy az esztrangel rs kziratok az egyhzszakads eltt keletkeztek volna. Ezek szrmazsrl csak akkor tudunk biztosat mondani, ha alaposan megismerkedtnk velk. A gyakorlat azt mutatja, hogy a szr kziratok tbbsge ezzel az rssal kszlt. (Ez termszetesen csak a Magyarorszgon tallhat kziratokra vonatkozik). Termszetesen azt sem szabad elfelejtennk, hogy a nagy egyhzszakadst kvet szzadok sorn a szrek jelents rsze visszatrt a rmai katolikus egyhzhoz, teht se nem jakobitk, sem pedig nesztorinuok, hanem szr katolikusok. Ezek elssorban az esztrangelval rnak. Sok olyan szr kzirat tallhat, mely nem Keleten jtt ltre, hanem itt Eurpban, Rmban.
Bonyolultabb a helyzet az arab rs kziratok esetben. Mint lttuk, arab rssal igen sokfle nyelvet jegyezhetnek le. A magyar knyvtrakban csak meglepetsszeren fordulhat el urdu, vagy egyb hasonl egzotikus kzirat. A gyakorlat azt mutatja, hogy az arab bcvel lejegyzett kziratok vagy arab, vagy trk, vagy perzsa nyelvek. Ilyen kzirat nyelvnek a megllaptsa gy a legbiztosabb, ha szakember vgzi, aki el tudja olvasni a krdses szveget. Szakembereket a Magyar Tudomnyos Akadmia Knyvtrnak Keleti Gyjtemnyben szinte minden keleti nyelvre lehet tallni, gyakorlati segtsgrt oda fordulhat brki. Ha azonban keleti nyelvek filolgijt nem tanult ember mgis szeretn nagyjbl tudni, hogy milyen nyelv az arab bets kzirata, akkor bizonyos kvetkeztetseket vonhat le a kzirat duktusbl.
Duktus alapjn az arab rs kvetkez tpusait klnbztethetjk meg:
1. Kufi. Flismerhet szgletes alakjrl. A legrgibb rstpus, ma inkbb pleteken, tlakon, kancskon, egyb hasznlati trgyakon alkalmazzk dsztsknt.
2. Naskhi. Ez a legelterjedtebb stlus az arab kziratokban. Megkzeltleg azonos a nyomtatsbl ismert rssal.
3. Maghrebi. A maghreb llamokban, Marokk, Algr, Tunisz hasznljk. Ez a duktus ll a legkzelebb a msikhoz, valamivel dszesebb. A q s f hangok lejegyzsre alkalmazott majdnem azonos bet diakritikus pontjait mskpp helyezik el, mint ahogy azt a naskhi rs normi megkvnjk.
4. Tacliq. A sz azt jelenti: akaszts. Ez az rs ugyanis gy nz ki, mintha a betk egy zsinrra lennnek akasztva, azon lgnnak. Perzsiban hasznltk, elssorban versek lersra. Ebbl a tpusbl alakult ki a perzsa nyomtatott betk formja is.
5. Nestacliq. Mint az rs neve is mutatja, a tacliq tovbbfejlesztse. Elssorban a perzsk s az indiai mohamednok alkalmaztk.
6. Rikaa. A trk mvekben hasznlatos kzrs.
7. Szlsz. Cmtblkon, falfelrsokon lthat. Itt is s a naskhiban is lehetsges a magnhangzk jellse, a tbbieknl nem szoks.
8. Szijqat. A trk gazdasgi fljegyzseket jegyeztk le ezzel elssorban.
Az itt flsorolt rsfajtkon kvl mg msok is ismeretesek, pldul a divni, sikeszte stb., de ezek magyarorszgi kziratos elfordulsa viszonylag ritkbb.
A mohamedn kziratok lland rszei
Az itt ismertetsre kerl lland rszek nem ktelez mdon tallhatk meg a klnbz nyelv mohamedn kziratokban. Elmaradhatnak, de az esetek tbbsgben megtallhatk.
A kziratok elejn tallhat a baszmala. A biszmi 'llhi (Allah nevben) kezdszavakbl kialakult terminus. A tulajdonkppeni kzirat lemsolsa eltt a msol elszr Allah nevt emlti, tle kr segtsget, majd ahamdalval (al-hamdu lillhi, dicssg Allahnak) Allahot dicsri. A baszmala s a hamdala utn kvetkezik a taszlija. Ebben a rszben a msol (vagy szerz) Mohammad prftrl, nha mg csaldjrl is, emlkezik meg. (Wa szalt wa szalm cal Mohammad wa lihi, Imdsg s bke Mohammadnak s csaldjnak.) Ezutn kvetkezhet a szerz megnevezse: yaqul al-cabd al-faqir (Mondja a nyomorult szolga X Y), de ez mr csak ritka szerencss alkalmakkor tallhat meg a kziratban.
A kzirat msik lland rsze a kolofon. Ennek kt lnyeges rsze van. Az els bevezet szavai (qad waqac al-farg min kitbat, lersa vgetrt) utn kvetkezik a dtum a hidzsrai idszmts szerint, gyakran napnyi, mskor tznapnyi pontossggal megadva. Msik fontos rsze a msol nevnek megadsa a katabah (msolta) szval bevezetett rszben. Ha esetleg ez a kt fontos rsz el is marad, akkor is ott ll a szveg vgn a kvetkez mondat: Tammat al-kitb bicawn Allah al-malik al-wahhb.(Befejezdtt a knyv Allahnak, a bkez kirlynak segtsgvel). A hidzsrai idszmts szerint megadott dtumot t kell szmolnunk a keresztny idszmts szerint. Erre egyrszt tblzatok llnak rendelkezsnkre, msrszt magunk is kiszmthatjuk. A legpontosabb tblzatot Mahler Ede, a budapesti egyetem egykori tanra ksztette. Sajt szmolsunknl figyelembe kell venni, hogy a mohamedn idszmts a keresztnyek 622. vtl kezddik, valamint a mohamednok holdve rvidebb a napvnl. A klnbsg 100 venknt kb. 3 v. Pldul 1357 a hidzsra szerint gy szmthat t: a szzasok szma hromszor: 41. Ezt levonjuk a hidzsrai vek szmbl: 1316. Ehhez hozzadjuk a 622-t: 1938. A dtumban megadott hnapnevek ktflk lehetnek. Egyik fajta a mohamedn holdhnapok neve (Muharram, Szafar, ... Ramadn stb.), msik a szr keresztnyektl rklt, az eurpai hnapoknak megfelel hnapok nevei (subbt, dzr, niszn stb.).
A kziratok ktse
A keleti kziratok ktse sok esetben hasonl az eurpai ktsekhez. Azoktl eltr jellemvonsa az, hogy majdnem mindegyiknek van fle. Ilyen mdon a kziratok gerinccel szemkzti rsze is vdve van. Msik, nem olyan gyakori klnbsge az, hogy a brre sznes festkkel nha klnbz brkat s virgdszeket festenek, majd ez egsz ktst vd lakkrteggel bevonjk.
|