BUKSZ - Budapesti Knyvszemle
9. VFOLYAM, 2. SZM 1997. NYR
http://epa.oszk.hu/00000/00015/00006/
TISZTELETKR
Kubinyi Andrs:
Polgrsg a mezvrosban a kzpkor s az jkor hatrn
Szakly Ferenc:
Mezvros s reformci
Tanulmnyok a korai magyar polgrosods krdshez
(Humanizmus s reformci; szerkeszti: Jankovics Jzsef)
Kubinyi Andrs
Polgrsg a mezvrosban a kzpkor s az jkor hatrn
Balassi Kiad, Budapest, 1995 486 old.
Jegyzetek
A knyv - ahogy cme is elrulja - tanulmnygyjtemny. Rszben Szakly hrom, mr korbban megjelent - most kiss tdolgozott - munkjt, rszben kt, elszr itt kiadott dolgozatt tartalmazza. Az t tanulmnyt az kti ssze, hogy olyan szemlyekkel foglalkoznak, akik mezvrosi szrmazsak voltak, s fknt ott is mkdtek, a reformci elterjesztsben pedig komoly szerepet jtszottak. A dolgozatok rszletesen foglalkoznak a szban forg mezvrosok gazdasgi letvel, gy Pccsel, Klmncsehivel, Rckevvel, Szegeddel, Nagymarossal vagy Nyrbtorral. A ktetet gazdag irodalomjegyzk, valamint kitn nv- s trgymutat teszi hasznlhatv.
Ha csak ezeket az egymssal trgyuk alapjn sszefgg tanulmnyokat adta volna ki Szakly, az is nagy nyeresge lenne a ks kzpkor s a kora jkor trtnete kutatinak. A lnyeg azonban a bevezetsben (Prolgus: mezvros s reformci [megoldsi javaslatok] 9-32. old.), illetve a befejezsben (Epilgus, 413-426. old.) rejlik, az t tanulmny "esettanulmnyknt" ezen fejezetek bizonyt anyagt tartalmazza, itt ismerjk meg a szerz koncepcijt, ami tlmutat a reformcikutatson, a XVI. szzadi polgrosods krdst taglalja, s hoz j eredmnyeket.
Ezek ismertetst s taglalst messzirl kell kezdennk. A szerz azon kevs kutat kz tartozik, aki egyarnt otthonos a Mohcs eltti s a Mohcs utni magyar trtnelem forrsaiban s szakirodalmban, gy mdja van az elzmnyeket is megfognia. E sorok rja - medievista lvn - elssorban a ks kzpkori krdseket kvnja kidombortani.
Induljunk ki a konkrt trgytl tvolabbrl. A trtnetrsban mindig kialakult egy-egy nzet, amelyet a tudsok kzmegegyezse elfogad, s annyira evi-densnek tart, hogy mr bizonytsra sem lt szksget. Vannak olyan ttelek, amelyek kialakulsa ma mr szinte rekonstrulhatatlan, vannak pedig msok, amelyeket egy nagy tuds - tbbnyire jl dokumentlt - neve fmjelez. Egy id utn azonban ki szokott derlni, hogy a trtnelem annl sokkal komplexebb folyamat, semhogy ezeket a ltszat-evidencikat kritika nlkl elfogadjuk: az egyre nagyobb szm azzal ellentmond adatokat ezrt el-szr olykor logikai bukfencekkel igyekeznek hozzigaztani a rgi ttelekhez, mg vgl bekvetkezhet az ezekkel val teljes szembeforduls, egy j koncepci kialaktsa, amelynek azonban ugyanaz az egyoldalsg a hibja, mint az elbbinek, csak ellenkez eljellel. Az igazsg felteheten a kzpton tallhat. Sokkal jobb, ha a rgitl eltr nzetek megrostlsa utn, az elfogadhatkat megtartva lltjuk fel az j forrsanyagra vagy forrsrtelmezsre tmaszkod szakmai tteleket.
Nhny pldval vilgosabb tve az elmondottakat, vegynk el egy kzismert evidencit, a feudlis fldesri elnyoms krdst. Az elmlt vtizedekben egyes francia kutatk rmutattak, hogy ezek a nzetek a francia forradalmat megelz idben kerltek az irodalomba, s hatnak azta is. Szndkosan hasznltam az "irodalom" szt jelz nlkl, mert a kzpiskolai tanknyveken keresztl a szpirodalomba, st filmekbe, tvbe is bejutottak. Ezt vette t a mlt szzad liberlis trtnetrsa (s onnan a marxizmus), noha Rgine Pernoud s Jacques Heers szerint a valsg ezzel nem vg mindig egybe. 1 Termszetesen a vita hevben az j, ellenzki elmlet is tll a clon. Miutn Heers professzor szpen bizonytja a kzpkori paraszti szabadsgjogok megltt, ersen vrosellenes hangokra vlt t. Egy idzet: "Kevs trtneti szlogen ltszik annyira hamisnak, annyira nevetsgesnek s rtelmetlennek, mint amelyet nem tudni, milyen krlmnyek kztt s milyen propagandaclbl vetettek be a kztudatba, amely azt lltja, hogy >>a vrosi leveg szabadd tesz<<." 2 (Megjegyzem, hogy e sorok rja brmennyire tiszteli a vrostrtnszknt is kivl Jacques Heers-t, ebben nyilvnvalan nem rt egyet vele.) Egyet azonban mgis tanulni lehet ebbl: a paraszti szabadsgjogokat nem szabad lebecslnnk.
Egy msik ilyen - s immr a hazai trtnet-rsra jellemz - ltszat-evidencia mg kzelebb visz bennnket Szakly knyvhez. Ez a magyar ks kzpkori vrosfejlds lebecslse, s ezzel kapcsolatban a hazai klkereskedelmi mrleg passzivitsa. Az utbbi ttelrsz visszavezethet Kovts Ferenc 1902-ben megjelent s az 1457-1458-as pozsonyi harmincadknyvet feldolgoz kivl knyvre, 3 mg a vrosfejlds lebecslse Mlyusz Elemr egy idestova hetven ve megjelent nmet nyelv tanulmnyra megy vissza, 4 aki tulajdonkppen Werbczy rtelmezst veszi t: csak a kirlyi szabad vrosok laki polgrok, minden ms egyb telepls lakja jobbgy, azaz - ezt mr n teszem hozz - a mezvrosi lakosoknak nincs helyk a magyarorszgi polgrsg trtnetben. Ilyenformn marad kb. 30 "igazi vros" az orszgban, egyenltlen terleti elosztsban. A Kovts- s a Mlyusz-elmlet sszetvzst elszr Paulinyi Oszkr vgezte el, 5 majd jval nagyobb forrsanyag alapjn s a r jellemz magas szakmai sznvonallal Szcs Jen 1955-ben. 6
Itt teht egy jogi s egy gazdasgi kritrium keveredik. A Mlyusz-fle ttel hibjt s ennek hatst Szcsre Szakly is vilgosan felismerte (14. old. 29. j.). 7 Szerznk sajnos nem vette figyelembe egy 1991-ben megjelent tanulmnyomat, amelyben egyrszt kimutattam, hogy a pozsonyi harmincadknyv alkalmatlan a kereskedelmi mrleg passzivitsnak bizonytsra, st az aktivits-passzivits krdse a kzpkorban adatokkal nem dnthet el, msrszt idztem sajt nagydoktori rtekezsem vitjt, ahol Szcs mint opponens vlemnyben kzeledett a sajt llspontomhoz, vlaszomban meg magam is bizonyos korrekcit hajtottam vgre korbbi nzeteimen. Idzem a tmnk szempontjbl fontos mondatot Szcs opponensi vlemnybl: "gy tnt, mintha n ltalban a mezvrosok konkurencijt is besoroltam volna a vrosfejldst torzt tnyek sorban. [gy!] Valjban ezt a negatv sszefggst kizrlag a kereskedvrosok vonzskrben gondolom rvnyesnek." 18 Ez a mondat azrt fontos, mert a Zgrb, Sopron, Esztergom, Szkesfehrvr, Buda, Pest, Kassa, Nagybnya vonaltl keletre s dlre, azaz az orszg nagyobbik feln Erdly hatrig csupncsak, a ks kzpkorban a kirlyi vrosok sorba lp Szeged az egyetlen valdi vros, amelynek nem lvn vrosfala, klsleg a mezvrosok kz is sorolhat lenne. A "vrosmentes" tjra esik az orszg legsrbben lakott terlete, a Dl-Dunntl s a Szermsg a maga szlivel. Taln nem vletlen, hogy Szakly az ltala pldaknt felhozott mezvrosokat - a hatron fekv Nagymaros kivtelvel - a "vrosmentes" orszgrszrl vette.
Magam elkpzelhetetlennek tartottam s tartom ma is, hogy srn lakott s gazdasgilag fontos terleten ne legyenek vrosok, ezrt a jogi helyzet (azaz: polgrnak vagy jobbgynak szmtanak-e egy telepls laki a kzpkor vgn) szerintem nem dntheti el, hogy a telepls vrosnak szmthat-e. Megjegyzem, hogy a szomszd osztrk tartomnyokban a magyar kirlyi szabad vrosoknak megfelel Landesfrstliche Stdte mellett voltak fldesri vrosok (Patrimonialstdte), s a mi mezvrosaink megfeleli, a Marktok is lteztek. 9 Ezeknek klnben nem kellett - nevk ellenre - piaccal rendelkeznik. A magyarhoz oly hasonl fejlds ks kzpkori Lengyelorszgban a kortrsak a vrosokat ngy csoportra osztottk: a fbb civitasok, a msodrend civitasok s oppidumok, az vi s hetivsrt tart oppidumok, a piaccal nem rendelkez oppidumok. 10 Az oppidum a magyar mezvros latin megfelelje. Lengyelorszgban teht a vsrral nem rendelkez oppidumokat is a vrosokhoz soroltk. (Megjegyzem, hogy a lengyel korona terletn 1500 krl a trtnszek szerint 363 ilyen "negyedrend" vros volt 141 100 lakossal, azaz tlag 389 fvel. 11 )
Sajnos, arra nincs lehetsg, hogy a magyar mezvros problematikjval ebben az ismertetsben foglalkozzunk, csak hrom dolgot szeretnk megemlteni. A szakirodalom - s klnsen a nprajztudomny 12 - taln az elnevezs alapjn a mezgazdasgi jelleget emeli ki. Pedig - ahogy arra Szakly is rmutat - a mezvros sz szerint "falak nlkli, nyitott vrost" jelent (13. old.). Ettl termszetesen uralkodhatott benne a mezgazdasg, de elssorban a szltermels s az llattenyszts. A faluval val egybevets azonban indokolatlan. Msodszor Bcskai Vera az 1965-ben megjelent knyve tansga szerint 13 mr sok mindent vilgosan ltott, valsznleg azonban nem fejthette ki a mr vtizedek ta uralkod nzetekkel szemben. Harmadszor mind az n. "igazi vrosok", mind a legklnbzbb jogi szabadsgokkal rendelkez mezvrosok (s fallal vezett fldesri vrosok, pldul Pcs!), mind a heti s/vagy vi vsrtartsi joggal rendelkez falvak a kzponti helyek (Zentralorte) kategrijba tartoznak, a krds csak ott van, hol hzzuk meg a hatrt a vrosias s a falusias kzponti helyek kztt. Engem ez a krds kzel hrom vtizede izgat, tbb mdszert is kidolgoztam r, ezekre azonban nem utalok, ugyanis Szakly idzi s felhasznlja ket. Csak annyit: br a forrsok megengednk, n a lengyel negyedik vroskategrit nem sorolnm a vrosias kzponti helyek kz.
E tl bre sikerlt, de sajt nzetem bemutatsa miatt fontos bevezets utn trjnk vissza Szakly knyvre. A szerzt is izgatja a mezvros krdse. Joggal veti fel a mezvrosjegyzk sszelltsnak szksgessgt (14. old.) - megjegyzem, hogy rvidesen elkszlk a Dunntllal -, tovbb rmutat a trk sszersok jelentsgre. Ezek ugyanis nem csupn a kzpkori llapotok rekonstrukcijra is alkalmasak, hanem vilgosan mutatjk az egyes teleplsek nagysgt, st gazdasgi jelentsgt. Felhasznl Szakly egy szellemes j mdszert is. t, forrsknt forgathat knyv szemlynvanyagt dolgozta fel, olyan egyedekt, akik a ks kzpkorban s a kora jkorban az egyhzi letben vagy pp a reformciban jtszottak szerepet. 82 teleplsbl 621 szemlyt tallt. Mivel a nemesekkel nem foglalkozott, a statisztika vilgosan mutatja, hogy mind a rgi rmai egyhzban, mind a reformtorok kztt milyen nagy jelentsgk van a vrosi s mezvrosi polgroknak, a 82 telepls pedig nyilvnvalan a legjelentsebbek, a legvrosiasabbak kz tartozott (22-27. old.).
A mdszert nagyon jnak, st kvetendnek tartom, viszont szlesebb bzis alapjn helyesebb lenne kibvteni. Jobban sztvlasztand a reformci eltti s utni helyzet, a ks kzpkorban a ngy nyugat-magyarorszgi kptalan tagjain kvl ms kptalanokt is fel kellene dolgozni. Ami taln nem egszen elfogadhat: "A fentebbi jegyzk els tanulsga, hogy az >>igazi<< vrosok sem a Mohcs eltti katolikus, sem az azutn kialakult protestns hierarchiban nem rvnyestettk a falusi s mezvrosi paraszttrsadalommal szemben - egybknt nyomaszt - gazdasgi flnyket."(27. old.) Nem azt akarom most kiemelni, hogy - a fentiekben elmondottak alapjn - nem tartom helyesnek mezvrosi paraszttrsadalomrl beszlni s fknt nem a mezvrosi lmez esetben. Azt is problematikusnak tartom, hogy Szakly Szegedet mezvrosnak nevezte, noha a vros a tbbi kirlyi szabad vros mdjra, s nem a mezvrosok mintjra adzott, 1498 ta pedig el is ismertk kirlyi szabad vrosi jogait. Ha az igazi vrosokat a jogi helyzet alapjn - noha ez sem helyes - klnbztetjk meg, akkor Szeged vros, Temesvr pedig mezvros (pontosabban: kirlyi fldesri vros).
Szakly tblzata azonban nem mutatja, hogy az "igazi vrosok" (helyesebben kirlyi szabad vrosok 14 ) nem rvnyestettk volna "nyomaszt flnyket" az n. mezvrosokkal szemben. A 82 teleplsbl 11 (Szegedet is belertve) kirlyi vros, a listra kerlt 621 szemly kzl ugyanis 111, azaz 17,9% kzlk kerlt ki. Ami sokkal dntbb, a kirlyi vrosok kzl elssorban a magyar vagy tbbsgben magyar anyanyelvek tartoznak ide. Kassa pldul csak a reformci korbl - amikorra elmagyarosodott -, Pozsony viszont a Mohcs eltti pozsonyi kptalan tagjai rvn jutott be a jegyzkbe. Futlagos sszehasonltsknt figyelembe vettem kt szkeskptalan 1458 s 1526 kztt a kptalanba bekerlt kanonokjait. Az esztergomi kptalan 219 tagja kzl 5% a kirlyi szabad vrosi polgr, mgpedig t esztergomi, kt pesti, valamint egy-egy budai, brtfai, nagybnyai vagy pozsonyi, itt is kevs a nmet vrosi eredet. 15 A kalocsai kptalan 65 tagja kzl 7,7% vrosi, mgpedig hrom fehrvri s kt szegedi. 16 Meg kell jegyezni, hogy szmos kanonok csak keresztnvvel fordul el, Esztergomban pedig sok az olasz szrmazs, az arny a valsgban teht magasabb lehet.
Attl tartok teht, hogy az rtelmisgieket ad teleplseket nem igazi vros - mezvros - kategrik, hanem a polgrok anyanyelve alapjn kellene megklnbztetni. Lehet, hogy ha jobban ismernnk a vrosi plbnik s az ottani kolostorok papsgnak sszettelt, ms kp trulna elnk. Ezt mutatja a pozsonyi kptalan. A Mohcs eltti 27 hazai polgri eredet kanonok kzl 15 szrmazott hazai nmet (vagy nmet-szlovk) anyanyelv vrosbl, illetve mezvrosbl, kzjk kell mg szmtani a ngy budai szlets kanonok kzl hrom nmetet. 17 gy nem mernm azt lltani, hogy "a XV. szzadi s XVI. szzad eleji Magyarorszgon a vilgi papi s szerzetesi "plya" elssorban a "mezvrosiak vadszterlete volt" - ahogy azt Szakly rja (28. old.). Ezt gy mdostanm: elssorban a magyar anyanyelv polgrsg (vrosi s mezvrosi) vadszterlete volt. (Azzal a megjegyzssel, hogy csak felletesen ismerjk a nmet nyelv vrosok papsgt.)
A reformci mezvrosi kapcsolatai krdsben - ha jl rtelmezem a szerzt - Klaniczayval szemben inkbb Horvth Jnossal rt egyet: a fldesuraknak nagyobb szerepk volt, mint a "parasztpolgrok" hitvltsnak (11. old.). Magam ezt a krdst rnyaltabban trgyalnm. Szakly maga is idzi a papvlasztsrl rt tanulmnyomat, amelyben azt igyekeztem bemutatni, hogy a kzpkor vgre a legtbb vros s mezvros, st szmos falu laki rendelkeztek papvlasztsi joggal. Ebbl termszetesen nem kvetkezik, hogy a fldesrnak nem volt mdja befolysolni jobbgyait, hogy a neki megfelel papot vlasszk meg. Erre maradt is adat. 1506-ban Anna kirlyn a szentfalvai (Pest klvrosa) plbnit egyik kplnjnak akarta juttatni, s ez gyben megegyezett az ottani fldesurak tbbsgvel. Trcai Jnos szkelyispn ottani jobbgyai azonban ebbe nem akartak belemenni, gy a kirlyn rt Trcainak, hogy intzze el az gyet. 18 Egy protestns lelkipsztor megvlasztsa teht ppgy megtrtnhetett a fldesr, mint a mezvrosi kzssg iniciatvjbl. A krds lnyege azonban az, hogy a fldes-r reformci irnti szimptija honnan eredt, ismert-e olyan papokat, akik a reform hvei voltak, vagy pp a mezvrosi kzssg ltal tmogatott szemly trtette meg az urat.
s ekkor ott vagyunk, ami Szakly knyvbl kristlytisztn kiderl, a "mezvrosi" keresked polgrok ismertk s tmogattk a reformcit. Erre kitn pldkkal szolglnak az j tanok terjedsrl Mohcs eltt lefolytatott vizsglatok s jelentsek. Az 1524-es soproni vizsglat alkalmval a plbnos elmondja, hogy a laikusoknak is vannak mr luthernus knyveik, s amikor az emberek sszegylnek a kocsmkban (!), aki tudja olvasni, felolvassa, s tzen, hszan hallgatjk. 19 A szebeni kptalan 1526-os panaszbl pedig arrl rteslnk, hogy egy kiugrott domonkos a kereskedk s polgrok lakomin hirdeti az j tanokat. 20 Nem vletlen, hogy Sopronban annak a Moritz Pl kalmrnak volt a legtbb luthernus knyve, akinek 1520-1529 kzti zleti knyvt - a legrgibb hazai ilyen munkt - nemrg adta ki a most meghalt Mollay Kroly. 21 Ezrt teht valsznsthet, hogy a papvlasztskor is a "mezvrosi" keresked polgrok jtszhattk a fszerepet, akik a helyi - tudomsunk szerint sznvonalas - latin iskolkban megfelel kpzettsget szereztek, s akik a vsrokon knyveket vsroltak.
Szakly knyve t tanulmnyban az ltala trgyalt mezvrosok kzpkori jelentsgre is szmos adattal szolgl. Itt jegyzem meg, hogy Nyrbtor 1332-es rumegllt jognak krdse vltozatlanul nylt. Szakly lehetsgesnek tartja, hogy a vonatkoz oklevelek a XV. szzad msodik felbl szrmaz hamistvnyok (395-398. old.). Nem zrom ki ennek a lehetsgt, de a korbban nekem is fejtrst okoz krds, hogyan rendelkezhetett egy mgiscsak jelentktelen helysg mr akkor ezzel a joggal, amikor az orszgban csupn hat jelents vrosnak volt ilyenje, ma is fennll. Nem gondoltam azonban arra, ami viszont ersthetn hitelessgt, hogy az sszes tbbi rumegllt jogi kivltsg a klkereskedelemmel fgg ssze, Nyrbtor viszont csupn egy szk terletre rvnyest kapott.
A ktet lnyegt mgis az Epilgus fejezi ki. Itt olvashatjuk a nekem szzszzalkosan meggyz ttelt: "a XVI. szzadot alighanem a magyar vllalkozs els fnykornak minsthetjk."(417. old.) n azonban ebbe belertenm a Mohcs eltti vtizedeket is. Ha az n. "igazi vrosok" polgrsgn kvl a vllalkozkhoz soroljuk a jogilag mezvrosok polgrait, valamint a parasztsg differencildsa kvetkeztben kialakult falusi gazdagparaszti rteget is, akkor teljesen rdektelenn vlik a korbbi vita: hanyatlott-e a XV. szzadban globlisan a magyar vrosi fejlds, vagy egyes - fleg nyugati hatrszli - vrosok hanyatlsa egybeesett msok, fknt kzponti fekvs vrosok emelkedsvel. Az orszgban lt egy gazdag, vllalkoz, bizonyos mveltsggel rendelkez keresked-polgr rteg, fggetlenl attl, hogy lakhelynek mi volt a jogi jellege. Itt jegyzem meg, hogy a falusi autonmia is, amelyre Szakly csak rviden utal (423. old.), a jelek szerint jelentsebb volt annl, ahogy korbban gondoltuk. Erre klnben mr utalt klfldi vonatkozsban a fent emltett Heers, valamint a "kommunalizmus" elmlett hirdet Peter Blickle iskolja. 22
Vgeredmnyben Szakly tanulmnygyjtemnybl a ks kzpkori s kora jkori magyar polgri fejlds j, a korbbinl hitelesebb kpe bontakozik ki, amely mg hossz ideig hatni fog a trtnszgenercikra.
Jegyzetek
1 * Rgine Pernoud: Pour en finir avec le Moyen Age. H. n. 1977. - Jacques Heers: Le Moyen Age, une imposture. Paris, . n.
2 * Heers: i. m. 190. old.
3 * Kovts Ferenc: Nyugatmagyarorszg ruforgalma a XV. szzadban a pozsonyi harminczadknyv alapjn. Bp., 1902.
4 * Mlyusz Elemr: Geschichte des Brgertums in Ungarn. In: Vierteljahrschrift fr Sozial- und Wirtschaftgeschichte 20 (1927-1928), 356-407. old.
5 * Paulinyi Oszkr: Ipar, kereskedelem. In: Magyar Mveldstrtnet. Szerk. Domanovszky Sndor, h. s . n. II. k., 161-199. old.
6 * Szcs Jen: Vrosok s kzmvessg a XV. szzadi Magyarorszgon. Bp., 1955.
|