Ajtay persze ezekben az adatokban sem lt okot az aggodalomra. Az egygyermekrendszerrl, amely e megykben a magyarsg fejldst megakasztja, egyltalban nem vesz tudomst, s a magyarsg arnyszmnak cskkenst kizrlag az illet trvnyhatsgok terletrl val elvndorlsra vezeti vissza, gy klnsen Somogyban s Esztergommegyben. Azon az alapon, hogy Somogybl tizenktezerrel, Esztergommegybl pedig ktezer emberrel tbb vndorolt el, mint amennyi odakltztt, termszetesnek mondja, hogy a magyarsg megyei arnyszmban ennek kvetkeztben cskkensnek kellett bellani. Hogy mennyire alaptalan ez a magyarzat, azt alkalmunk lesz rszletes s felttlenl hiteles adatokkal igazolni. Mindenesetre jellemz, hogy mg a statisztikai hivatal e trvnyhatsgokban a magyarsg arnynak cskkenst kizrlag az egygyermekrendszerre vezeti vissza s konstallja, hogy a felsorolt hat vrmegyben hatrozottan gyenge a magyarsg propagatv ereje, addig Ajtay az egy gyermekrendszerrl, mint valami nem ltez dologrl, nem is tesz emltst.
Az egygyermekrendszer Franciaorszgban.
Az egygyermekrendszer Franciaorszgban van a legnagyobb mrtkben elterjedve, annyira, hogy a szletsek arnya tekintetben Franciaorszg llandan az utols helyet foglalja el az eurpai nemzetek kztt. Ami nlunk, szerencsre, csak egyes vidkeken s ott is jobbra csak egy felekezet hvei kztt tapasztalhat, hogy tudniillik a szletsek cskkense miatt a lakossg nem szaporodik, st fogy, az Franciaorszgban ltalnos jelensg, annyira, hogy a francia nemzet szaporodsrl alig lehet beszlni, s voltak esztendk, amikor a hallozsok mg fell is mltk a szletseket. Mr a mlt szzad els vtizedben Franciaorszgban ezer llekre mindssze 32,9 szlets esett s ez az arny azta fokozatosan cskkent, mg 1895-ben mr csak 22,6 volt, vagyis egy vszzad alatt a szletsi arny 31,3%-kal esett. A szletsek apadsval kapcsolatosan termszetesen a szaporods is kisebb lett. Amg nlunk 1850-l900-ig ezer llekre tlag vi 7,6 szaporods esett, addig Franciaorszgban ez az arny a kvetkezkppen alakult:
1851-1860-ig 2,3
1861-1870-ig 2,6
1871-1880-ig 1,7
1881-1890-ig 0,2
1890-ben a hallozsok 38.000-rel, 1891-ben 10.000-rel, 1892-ben pedig 20.000-rel mltk fell a szletsek szmt. Nem csoda, ha ilyen krlmnyek kztt a francia tudsok, statisztikusok s nemzetgazdk a francia nemzet kihalstl tartanak. Franciaorszggal sszehasonltva, a szletsek szmt Magyarorszgon mg igen kedveznek lehet mondani. De alkalmunk lesz kimutatni, hogy azokon a vidkeken s klnsen ama felekezet hvei kztt, ahol nlunk az egygyermekrendszer el van terjedve, a szletsek arnya mg a francia tlagot sem ri el s ppen ezrt e vidkeken mr komoly veszedelemrl beszlhetnk, annl inkbb, mert a magyarsg szaporodsa e vidkeken vtizedrl vtizedre kedveztlenebbl alakul, jell annak, hogy az egygyermekrendszer egyre jobban terjed.
rdekes, hogy Franciaorszgban mg nhny vtizeddel ezeltt ltalban kedvez jelensgnek tekintettk a szletsek szmnak apadst. Malthus tantsainak hatsa alatt ugyanis a tudsok s nemzetgazdk abban az idben igen rvendetesnek tartottk a gyermekek szmnak korltozst a tlnpeseds elkerlsre. De nemcsak a tudomnyos mvekben, hanem a gyakorlatban is rvnyeslt ez a felfogs, gy a versaillesi kzsgtancs 1852-ben egy ezer frankos mrtkletessg! djat ltestett, amelynek kiosztsnl elssorban a gyermekek kis szma jtt figyelembe.
Ktsgtelen, hogy e felfogsnak nagy rsze volt abban, hogy Franciaorszgban az egygyermekrendszer oly nagy mrtkben elterjedt, ami tanulsgul szolglhat nlunk is arra nzve, hogy a kzfelfogsnak mily dnt hatsa van e krdsben. Ahol a kzfelfogs az, hogy a gyermekek szmnak korltozsa bn, nemcsak az Isten trvnyei ellen, de a nemzet ellen is, ott az egygyermekrendszer bizonyra nehezebben fog szlesebb krkben elterjedni.
Az utbbi vtizedekben Franciaorszgban is alaposan megvltozott a kzfelfogs ebben a krdsben s a francia politika leggetbb krdseinek egyike lett az egygyermekrendszer. A francik kezdtk szrevenni, hogy veszedelmes szomszdaik, a nmetek messze tlszrnyaljk ket s a francia faj hegemnija ppen az egygyermekrendszer kvetkeztben llandan hanyatlik. Kiszmtottk, hogy ha a helyzet nem vltozik, hsz esztend mlva, 1925-ben Franciaorszg lakossga mg mindig nem fogja meghaladni a 40 millit, mg ugyanakkor a nmet birodalomnak mr krlbell 80 milli lakosa lesz. Azta tudsok, statisztikusok s szocilpolitikusok Franciaorszgban vetekednek egymssal oly javaslatok kitallsban, amelyek alkalmasnak ltszanak arra, hogy a nemzetpusztt szokst megszntessk. St trvnyeket is hoztak, amelyek a npes csaldoknak kedveznek, Bertillon, a prisi statisztikai hivatal fnke pedig egyenesen azt kveteli, hogy ha az rkhagynak csak egy gyermeke maradt, az rksg fele, ha pedig kt gyermeke maradt, egy harmada az llam legyen, ellenben ha tbb gyermek maradt, az llam engedje el az rksgi adt. De vajjon sikerlni fog-e az egygyermekrendszer ltal mr degenerlt francia nemzet szokst brmily eszkzzel megvltoztatni?
Az egygyermekrendszer Magyarorszgon.
Magyarorszgon az egy gyermekrendszer fkppen a Dunntl, tovbb az erdlyi szszok kztt s hla Istennek igen szrvnyosan a Dlvidken, a Duna-Tisza kzn s a Felvidken van elterjedve. E helyen csak a Duna jobb partjn elterjedt egygyermekrendszert hajtjuk rszletesebben ismertetni, ahol a veszedelem egyre nagyobb mrtk lesz. Ha az orszg egyes rszeit a szoksos mdon csoportostjuk, mr szrevehet a Dunntl elmaradsa a szletsek tern.
Ezer llekre esett ugyanis szlets:
Az utols esztendben, 1903-ban teht csak Erdly mlta fell a Dunntlt a szletsek kis szma tekintetben. De ezek az adatok nem nyjtanak elgg vilgos kpet a Dunntl pusztt egygyermekrendszerrl, br a szletsek szmnak apadsa ebben az orszgrszben ktsgkvl egyedl az egygyermekrendszerre vezethet vissza. A baj azonban nem az egsz Dunntl van elterjedve s egyes trvnyhatsgok kedvezbb szletsi arnya nmileg ellenslyozza ms trvnyhatsgok vesztesgt s az egsz orszgrsz szletsi arnyt kzelebb hozza az orszgos arnyhoz. A Duna jobbpartjn is vannak egyes vidkek, ahol a szletsek apadsa miatt nincsen ok a panaszra, st a szletsek szma nhol meg is haladja az orszgos tlagot. A vrosokat, amelyekben az orszgban csaknem mindentt az tlagosnl kisebb a szletsek arnya, figyelmen kvl hagyva, 1903-ban a Dunntl kvetkez megyiben volt a szletsek szma az tlagosnl kisebb:
Baranyamegye 32,4
Somogymegye 33,0
Tolnamegye 33,6
Vasmegye 33,8
Veszprmmegye 34,3
Zalamegye 36,0
Ezekben a trvnyhatsgokban klnsen szembeszk a szletsek szmnak cskkense, ha sszehasonltjuk a szletsek aranyt nhny vtizeddel ezeltt s most
A mg teht az orszgos arny 1876-tl 1903-ig 9,4-el (ezer llek utn), 1896-ig pedig csak 5,3-al cskkent, addig Baranyban a szletsek szma 11,2-el (illetve 1896-ig 11,9-el), Somogy megyben 14,5-el (illetve 137-el), Tolnamegyben 10,7-el (illetve 9,1-el), Veszprmmegyben 11,1-el (illetve 5,8-al), Zalamegyben pedig 11,8 el(illetve 9,2-el) cskkent ezer llekre szmtva.
Ezekben a trvnyhatsgokbanteht az egygyermekrendszer mr nagymrtk, feltn apadst okozott a szletsek szmban. A tbbi dunntli trvnyhatsgban az egygyermekrendszer csak csak egyes jrsokban van elterjedve s gy ezekben a megykben nem cskkent oly szreveheten a szletsek szma.
ltalnosan ismeretes azonban, hogy az egygyermekrendszer csak a kt protestns felekezet hvei kztt pusztt nagyobb mrtkben. Igaz ugyan, hogy pp azokban a trvnyhatsgokban, ahol a baj leginkbb el van terjedve, elvtve ms felekezetek hvei kz is befszkelte magt, de a tbbi felekezeteknl a szletsek arnya azrt normlis, vagy csak kevssel maradt a normlison alul. Teljesen h s megbzhat kpet az egygyermekrendszer kvetkezmnyeirl teht csak gy alkothatnnk magunknak, ha a szletsek apadst az egyes trvnyhatsgokban a felekezetek szerint kln-kln llapthatnk meg. Sajnos erre vonatkoz ujabb adatok nem llnak rendelkezsre s gy e rszben a rgebbi npszmlls adataira vagyunk rutalva, rszben pedig kvetkeztetsek tjn llapthatjuk meg az egygyermekrendszer nagymrtk terjedst.
Ha az egsz orszgra vonatkozlag vizsgljuk a lakossgnak az egyes hitfelekezetek szerint val szaporodst, azt ltjuk, hogy a kt protestns felekezet arnya cskkent.
Mg feltnbb klnsen a reformtus lakossg arnynak cskkense a Duna jobb partjn, a hol mg 1890-ben a lakossg 12,1%-a volt reformtus, 1900-ban pedig csak 11,4%-a. A fentebb felsorolt hat trvnyhatsgban ez az arny a kvetkezkppen cskkent:
Az sszes npessg szzalkban kifejezve volt ugyanis:
A kt protestns felekezet elmaradsnak oka ktsgkvl a szletsek kis szmban keresend. Mg feltnbb klnsen a reformtus lakossg arnynak cskkense a Duna jobb partjn, a hol mg 1890-ben a lakossg 12,1%-a volt reformtus, 1900-ban pedig csak 11,4%-a. A fentebb felsorolt hat trvnyhatsgban ez az arny a kvetkezkppen cskkent:
Teht ppen azokban a trvnyhatsgokban, ahol a szletsek szma szreveheten apadt, cskkent a reformtus lakossg arnya is, ami ktsgkvl jele annak, hogy az egygyermekrendszer a reformtus lakossg krben pusztt. A statisztikai hivatal egyik jelentsben a kvetkezket mondja a reformtusok arnynak feltn hanyatlsrl: A reformtus felekezet az egsz orszgban majdnem pontosan ugyanoly alacsony szletsi arnynyal br, mint az gostai. St egyes orszgrszekben e felekezet szaportlansga mg kirvbb, gy a nyugati orszgflben s az orszg szvben. A Duna bal partjn csak Bars- s Esztergom megy ben tallhatk s a szletsi arny ott csak 27, illetve 36 krl van. A Duna jobb partjn a szletsi arny az egsz orszgrsz reformtusait rtve 30 krl van, vagy valamivel inkbb alatta jr. Oly alacsony arny, amely ms keresztny felekezetnl ily nagy terleten haznkban nem tallhat.
A szlssg, az alshatr, ameddig a szletsi arny leszll, valban megdbbent. Baranyban, ahol a reformtusok a npessg 14%-t teszik ki, 1000-re csak krlbell 20 jszltt jut, teht kevesebb, mint Franciaorszgban. A szomszd Somogyban 26-28, Tolnban, Veszprmben 30. A Duna-Tisza kzn, br mrskeltebb mrtkben valami hasonlt tallunk.
A reformtusok szletsi arnya Csongrdban a 30-n alul marad. Pestmegyben is csak 35-36, holott e megyk ssznpessgben ezer llekre 45 szlets jutott. Az egsz Dunntl a reformtusok arnya 1880-1890-ig 0,7%-al, 1890-1900-ig szintn 0,7%-al cskkent. S ha meggondoljuk, hogy a reformtusok kztt 98,24% magyar, szembeszk, hogy az egygyermekrendszer min veszedelmet jelent ppen a magyarsg fejldsre nzve. Dr. Vargha Gyula egyik felolvassban a kvetkezket mondja a reformtusok szmnak cskkensrl:
„Legsttebb a kp a Duna jobb partjn, ahol nincs semmi, ami enyhten a reformtus egyhz nagy elmaradst. Itt csak azrt maradunk el, mert jformn teljesen megszntnk szaporodni... El lehetnk kszlve, hogy hitfeleinket a vgzet, vagy helyesebben sajt bnk, haznknak eme rszbl lassankint el fogja trlni...
S a reformtus egyhznak ezt a sajnos szmbeli elmaradst gy itt, mint ltalban nem a kivndorls, nem a tlsgosan nagy halandsg, hanem a gyr szlets okozza. A kevs szlets a reformtusoknl nem faji sajtsg, nem fiziolgiai okok kvetkezmnye, hanem egyenesen felekezeti jellemvons, mirl meggyzdhetnk, ha oly megykben vagy oly vidkeken hasonltjuk ssze a reformtusok szletsi arnyt a tbbi felekezetek, klnsen a katolikusokval, hol egy s ugyanahhoz a fajhoz tartoznak, egy s ugyanazon gazdasgi s ms letviszonyok kztt lnek.
Nem tallunk r pldt, hogy a reformtusoknl annyi gyermek szletnk, mint a rmai katolikusoknl. Mr magban vve is szomor a reformtus egyhz hveinek ez a gyengbb szaporasga, mert oda vezet, hogy ms felekezetektl tlszrnyaltatva, vtizedrl vtizedre fogy egyhzunknak az a termszetes slya, melyet a szmbeli er biztost; de mg szomorbb tanulsgokat vonhatunk le, ha egyes vidkek reformtus lakosainak npesedsi viszonyait vizsgljuk, mert sokfel hitfeleink s vreink a leggyszosabb sorsot, ami egy npre vrhat, a 'fld sznrl val elpusztulst idzik fejkre. Mint ahogy lassankint kipuszttja a vad indinusokat a civilizlt eurpai ember elnyomulsa, gy puszttja ki nagy terleten hitfeleinket sajt bnk, istentelen szoksuk.” A Dunntl trvnyhatsgainak legtbb jrsban szrevehet az sszefggs a reformtusok nagy szma s a szletsek kis arnyszma kztt. Baranyamegyben a siklsi s a szentlrinci jrsban van a legtbb reformtus s ezekben a jrsokban a legkisebb a szletsek szma. A siklsi jrsban 1900-ban 15 821 katolikussal szemben 17.476 reformtus talltatott, s ennek a krlmnynek tulajdonthat, hogy a szletsek arnya ezer llekre 1901-ben csak 24 8 volt, teht csaknem oly kevs, mint Franciaorszgban. Mg megdbbentbb a szletsek kis szma, ha figyelembe vesszk, hogy a jrs lakossgnak csaknem felt kitev katolikusoknl a szletsek szma nem cskkent ily nagy mrtkben. 1890-ben (az 1900-iki adatok mg nem llanak rendelkezsnkre) a siklsi jrsban a katolikusoknl 33,9, a reformtusoknl 20,1) volt ezer llek utn a szletsek szma.
A szentlrinci jrsban 1900-ban 25.297 katolikus s 11.205 reformtus lt. A szletsekarnya a katolikusok nagyobb szmnak megfelelen valamivel kedvezbb volt s pedig 25,8 ezer llek utn. A reformtus lakossg szaporodsa azonban e jrsban ppen oly kedveztlen, mint a msikban; 1890-ben ugyanis ezer llek utn 23,9 volt a szletsek szma. A reformtusok szletsi arnya a legkedveztlenebb volt 1890-ben a baranyavri jrsban, ahol ezer llekre 15,8 szlets esett, ami oly szm, amely jval alul marad a franciaorszgi tlagnak is. Hogy e jrsban 1901-ben mgis 29,5 szlets esett ezer llekre, az csak a ms felekezetek nagy szmnak ksznhet. Ily kis szletsi arny mellett termszetes, hogy e jrsokban szmos kzsg van, amelyekben a lakossg szma a legutbbitz esztend alatt nem szaporodott, hanem cskkent. Ebben a tekintetben az 1900. vi npszmlls rendkvl elszomort adatokat tr fel. gy a siklsi jrsnak 55 kzsge kzl 29-ben a lakossg tz esztend alatt, 1890-1900-ig nem szaporodott, hanem cskkent.
Ez a 29 kzsg a kvetkez:
Adorjs (305)-306), Hesence (343-339), Hisse (710-730), Csarnta (291-290), Drvaszabolcs (473-417), Gordisa (155-423), Gyd (720-700), Egyhzas- Haraszti (148-424), Hirics (685-669), Ipacsfa (426-389), Ivnbattyn (482-434), Kisjakabfalva (414-403), Kisharsny (607- 577), Kisszentmrton (372-338), Kisttfalu (378-358), Villnykvesd (498-462), Luzsok (341-338), Mrfa (255-247), Matty (628-597), Siklsnagyfalu (592-497), Nagyharsny (1243-1195), Nagyttfalu (527- 478), Drvapiski (264-260), Smod (316- 301), Szva (610-545), Drvaszerdahely (357-334), Terehegy (466-465), Vejti (523-491), Disviszl (727-701). s e pusztul kzsgek kzl csak hromnak a lakossga nmet, egy horvt, a tbbinek lakossga magyar. Ktsgtelen, hogy a kivndorlsnak is nagy rsze van a lakossg cskkensben, de az is bizonyos, hogy a legtbb helyen csaknem kizrlag az egygyerrnekrendszerre vezethet vissza.
s ppen ily elszomort a helyzet minden jrsban, ahol az egygyermekrendszer hasonl mrtkben el van terjedve, gy a szentlrinci jrs 72 kzsge kzl 37-ben cskkent egy vtized alatt a lakossg szma s sok tekintetben hasonl adatokat lehetne felhozni Baranyamegye egyb jrsainak kzsgeire, vagy pedig Somogy-, Tolna- s Veszprmmegye egyes jrsainak kzsgeire vonatkozlag, de a felsorolt pldk elgg feltntetik a nagy veszedelmet, amely az egygyermekrendszer kvetkeztben a Dunntl a magyarsg szaporodst fenyegeti.
A szletsek feltn apadsnak termszetes kvetkezmnye, hogy azokban a kzsgekben, ahol az egygyermekrendszer el van terjedve, a gyermekek arnya kicsiny.
Mg az orszgban tlag a lakossgnak tbb mint 16%-a hat ven aluli gyermek, addig Baranyban ez az arny 13,1%-ra szll al, st ppen a magyar kzsgekben, ahol az egygyermekrendszer leginkbb el van terjedve, a lakossgnak alig 5-10%-t teszik ki a hat ven aluli gyermekek. Baranyban 52 kzsg van, amelyekben tlnyoman reformtus magyarok laknak. E kzsgek kzl 31-ben 10%-nl kisebb a hat ven aluli gyermekek arnya. (Csarntn 6%, Siklsnagyfaluban 18%, Nagyharsnyban 5,8%, Terehegyen 6%, Klkeden, 7% stb.) Ezzel szemben a katolikus nmet lakossggal br kzsgekben a gyermekek arnya sokkal kedvezbb, gy Kisnyrdon 17,4%, Goricn 18,3% sokc lakossg Drvaszentmrtonban pedig 16,7%)
Mr a szletsek apadsnak vizsglatnl rmutattunk arra a krlmnyre, hogy az egy gyermekrendszer mily kedveztlenl befolysolja a magyarsg fejldst azokban a trvnyhatsgokban, ahol nagyobb mrtkben el van terjedve. Baranyamegye siklsi jrsa erre nzve is szomor bizonysgot szolgltat. 1880-ban ugyanis mg a jrs lakossgnak 77%-a volt magyar, 1900-ban pedig csak 73%-a. Baranyamegyben, mint mr kimutattuk, a lakossg 51,3%-a volt magyar az 1900. npszmlls szerint. A szletsekbl azonban csak 41,9% esett a magyarsgra 1901- ben s a magyarsg szaporodst mg inkbb htraveti az a krlmny, hogy a megyben a hallozsokbl 45,5% esett a magyarsgra, gy hogy 51,33%-οs magyarsg mellett az 1901. vi szaporodsbl csak 32% jutott a magyarsgnak, vagyis a 2582 fnyi szaporodsbl mindssze 827 esett a magyarsgra, mg pldul a jval kisebb szmban lev nmetek 1458 llekkel szaporodtak.
A Somogymegyben lbrakapott egygyermekrendszerrl ksbb lesz rszletesen sz s ezrt itt csak arra kvnunk rmutatni, hogy e megyben is a reformtusok ltal lakott jrsokban van a ragly leginkbb elterjedve. Somogymegyben a reformtusok arnya a legnagyobb a kaposvri, nagyatdi, szigetvri s tabi jrsokban s ugyanott a legkisebb a szletsek szma. Az 1901-ik vre vonatkoz adatok szerint a kaposvri jrsban 35,7, a nagyatdiban 33,7, a szigetvriban 33,1, a tahiban 32,8 volt a szletsek arnya ezer llek utn szmtva. Sajnos e jrsokra vonatkozlag sem llanak rendelkezsnkre oly adatok, amelyek kln mutatnk ki a reformtus lakossg szletsi arnyt, de ktsgtelen, hogy a reformtus lakossg szletsi arnya e jrsokban is jval alul marad nemcsak az orszgos, arnyon, de a jrsi arnyon is. 1890-ben pldul a tahi jrsban 36,7 volt a katolikusok s 29,0 a reformtusok szletsi arnya.
Tolnamegyben a kzpponti jrsban feltnen kicsiny a szletsek arnya: 1901-ben ugyanis mindssze 29,1 szlets esett ezer llekre. Ebben a jrsban is a reformtus lakossg rontja az tlagot,ami kitnik abbl, hogy 1890-ben a katolikusoknl 36,8, a reformtusoknl pedig csak 23,0 szlets esett ezer llekre.
Veszprmmegyben az enyingi jrsban a legkedveztlenebb a helyzet, ahol arnylag a legtbb evanglikus s reformtus lakik.
E jrsban a szletsi arny 1901-ben 31,4 volt, de itt is a reformtus lakossg szaporodsa sokkal kedveztlenebb, mint a katolikusok, amennyiben 1890-ben 38,3 s 252 a viszonylagos szmok. Fejrmegyben a szkesfehrvri jrsban legnagyobb a reformtusok szma s a szletsek szma ott a legkisebb az egsz megyben: 1901-ben volt ugyanis 33,8. Mosonmegye rajkai jrsban az g. Evanglikus lakossg rontja az tlagot, amely ott 35,9 volt 1901-ben.
Az egy gyermekrendszerrel foglalkozva Milhoffer Sndor egy rtekezsben rmutat arra, hogy a halvaszletett gyermekek kzl arnylag a legtbben a kt protestns felekezet hveinek gyermekei.
Az 1890-91. vek tlagban esett ugyanis 1000 lveszletett gyermekre:
a r. katolikusoknl” 7,9
a gr. 10,5
a „ keletieknl. 33,7
az gostaiaknl 34,4
a reformtusoknl 20,8
az izraelitknl 22,5 halvaszltt
a gr 10,5
keletieknl 17,0
az gostaiaknl26,0
a reformtusoknl 26,0
az izraelitknl 19,0
Ktsgtelen, hogy ez a krlmny is arra az sszefggsre vezethet vissza, amely a szletsek mestersges korltozsa s a protestns felekezetek kztt fennll.
1900-ban ezek a szmok a kvetkezkppen alakultak:a r. katolikusoknl 21,0 halvaszltt
A Dunntl szaki rszben, tovbb a Duna bal partjn, a Garam vlgyben a magyar kzsgek lakossga kztt pusztt egygyermekrendszerrl rdekes adatokat olvasunk Birtha Jzsef lvai ev(angliumi). ref(ormtus). lelksznek, a barsi egyhzmegye lelkszi rtekezletnek megbzsbl kiadott tanulmnyban. Birtha tanulmnyban szomoran konstatlja, hogy a Bakony dli s szaki rszben, valamint a Garam vlgyben a reformtus magyar kzsgek lakossga alig szaporodik az egygyermekrendszer miatt.
A Bakony dli oldaln Balatonfkajr, Berhida, Csajg, Fokszabadi, Mezkomrom, si, Kdrta, Liter, Magyarbarnag, Nagyvzsony s Lenyfalu, Papkeszi, Btt,Szentgl, Szentistvn, Szentkirlyszabadja, Ttvzsony, Hajmskr s Sly, Vmos. Vrpalota, Vilonya egyhzak npessge tven esztend alatt nemcsak nem szaporodott, hanem fogyott. Ez egyhzak npessge tven vvel ezeltt 16.523 llekbl llott, ma pedig 13 309, teht 3214 llekkel kevesebb. A Bakony dli oldaln lev tbbi tizenhrom egyhz: Kenese, Kiskovcs, Kzpbogrd, Lajoskomrom, Lepsny, Dg, Enying, Mezszentgyrgy, Simaros, Szilasbalhs, cs, Veszprm s Vrsberny lakossga tven v alatt 10.373 llekrl csak 12.422 llekre szaporodott.
Normlis szaporods mellett nem nem 2.049 llekkel, hanem csaknem ktszer annyival kellett volna e kzsgekben a reformtus lakossgnak szaporodnia. Igaz ugyan, hogy az elvndorls is cskkentette a termszetes szaporodst, de ms felekezetek hvei is elvndoroltak s szaporodsuk mgis normlis volt. Egytt vve a kzsgek kt csoportjt arra a megdbbent eredmnyre jutunk, hogy a Bakony dli oldaln a reformtus magyarsg tven esztend alatt 1165 llekkel apadt.
A Bakony szaki oldaln kilenc kzsg van, amelyekben a reformtus magyar lakossg szma tven esztend alatt nemcsak nem nvekedett, hanem cskkent. Ez a kilenc kzsg a kvetkez: Acsd, Adsztevel, Csetny, Dereske, Kp, Noszlop, Padrag, Takcsi s Tapolcaf. E kzsgekben a reformtus lakossg 1850-ben 6723 volt, tven vvel ksbb pedig csak 5843. Szemben e kilenc kzsggel, a Bakony szaki oldaln mr tizenngy oly egyhzkzsg van, ahol a reformtus lakossg szaporodott s pedig: Adorjnhza, Ajka, Bakonymagyarszentkirly, Csesznek, Csgle, Dudar, Als-Fels-Grzsny, Rde, Homokbdge, Kttornylak, Mezlak, Mihlyhza, Nagypirit, Nyarad s Ppa. Ez egyhzak npessge volt 1854-ben 10.414, ma pedig 14.060, a gyarapods teht 3646 llek egy flszzad alatt. Ha e gyarapodsbl levonjuk a fentebbi 880 fnyi apadst, a magyarsg a Bakonynak eme oldaln mgis nmi szaporodst tntet fel.
A Bakony kt oldaln teht a reformtus magyarsg szaporodsa 44.033 llek utn flszzad alatt mindssze 1601 llek, 15.000 llek helyett, a mennyivel az orszgos arny szerint e vidk reformtus lakossgnak szaporodnia kellett volna.
A Garam vlgyben is nagy mrtkben pusztt az egygyermekrendszer. A klsleg gazdag s virgz Kis- s Nagyszecse kzsg a kihals tjn van az egygyermekrendszer miatt. Alig van a kzsgben hz, ahol egy gyermeknl tbb lenne s az egsz kzsgben kt-hrom keresztel van egy esztendben. Hasonl a helyzet ms Garam menti kzsgekben is. Als- s Felsvrad, Vmosladny, Zalba, Kislved stb. kzsgek npessge llandan fogy. Az iskolaktelesek szma mg tz-tizenkt vvel ezeltt jval a szzon fell volt, ma jval alatta van. Ott, a hol tizent vvel ezeltt mg 40-50-60 gyermeket kereszteltek meg egy esztendben, ma alig 10-20-30 keresztel van, s ott, a hol 25-30 gyermek iratkozott be az els elemi osztlyba, ma alig jelentkezik hrom. Lvn 15-20 esztendvel ezeltt mg 60-70 keresztel volt egy esztendben, ma alig van 25-30.
„A Garammenti kzsgek siralmas kpet nyjtanak. Az utck kihaltak s ott, ahol msodik tantrl gondoskodtak, nemsokra egy sem fog kelleni.”
Birtha Jzsef lelksz tanulmnyval kapcsolatban Kersk Jnos dr. gyvd egyhzmegyei vilgi tancsbr a kvetkezkben foglalja ssze az ottani vidken lbrakapott egygyermekrendszer okait s a baj orvoslsra vonatkoz indtvnyait: „Minden kzsgben van egy-kt javasasszony, akik rtenek a bns manipulcikhoz, akik belekontrkodnak a termszet rendjbe s a fiatal asszonyokon tiltott opercikat vgeznek A magyar gazda igen hi birtokra, nem akarja sok gyermek kztt sztforgcsolni, ezrt maga is azon van, hogy csaldjnak szaporodst, ha csak teheti, meggtolja. S nem gondolja meg azt, hogy birtoka ilyen gazdlkodsa mellett mr a harmadik gon idegen csaldra szll, mert a csald, amelyet mestersgesen degenerlnak, mr a harmadzben kihal.
Mily ellentt van ilyen gazda s pldul egy lvai iparos, vagy egy szegny tt napszmos kztt. Ezeket gyermekkel ugyancsak bven megldja a sors. De azrt a legnagyobb ritkasg, hogy tisztessges, jraval munksemberr ne neveln fel valamennyit.
Kt irnyban kell npnket a termszetes szaporods tjra visszavezetni. A bntettrvnyknyvben gondoskods van arrl, hogy a bn elvegye bntetst. Els sorban a hatsgok a legszigorbb ellenrzst kell, hogy gyakoroljk. Minden egyes esetet, a hol bns manipulci forog fenn, fl kell jelenteni a brsgoknl. E tekintetben klnsebben az orvosokra hrul az ellenrzs ktelessge. Ezen intzkedsek azonban mg nem radiklis eszkzk a baj megszntetsre. Erklcsileg nevelni kell a npet. A pap, a tant s mindenki, akinek a npre nagy befolysa van, teljes erejvel odahasson, hogy a np erklcsi rzlete emelkedjk s ne az Isten csapst, de ldst lssa a tbb gyermekben. Npnk erklcsi rzletben van degenerlva, itt kell teht els sorban az orvosszert alkalmazni.”
Vajjon ezeket az elszomort adatokat olvasva jogosultnak tarthatjuk-e az optimizmust, amely kzmbs nembnomsggal nzi a nemzetpusztt baj terjedst? Vajjon ez adatokat ismerve beszlhetnk-e joggal a magyarsg szaporodsrl a Dunntl?
Hiszen ez adatok ktsgbevonhatatlanul bizonytjk, hogy a bn feltartztathatatlanul terjed az egyik reformtus egyhzkzsgrl a msikra s egsz nagy terletek vannak, ahol a reformtus magyarsg s vele az si magyar faj tpusa nem szaporodik, hanem fogy. Vajjon a magyar faj szaporodsa az orszg egyb vidkein kiegyenlti-e majd a jvben is a vesztessget, amelyet a Dunntl magyarsga egy flszzad alatt szenvedett s fokozott mrtkben fog szenvedni a jvben is. Vagy nem kell-e inkbb attl tartani, hogy a szrny betegsg t fog terjedni az eddig rintetlen vidkekre is? Oly krdsek ezek, amelyek nagyon is igazoljk az aggodalmakat, amelyeket a dunntli egygyermekrendszer minden igaz hazafi keblben kell, hogy felkeltsen. A knnyelm nembnomsggal eltlttt vtizedek mris slyosan megbosszultk magukat npnk termszetes szaporodsnak cskkensvel s ha nem szllunk magunkba s nem gondoskodunk a baj orvoslsrl, kockra tesszk fajunk egsz jvjt is.
Az egygyermekrendszer Somogyban.
Somogymegye mr Baranyval val szomszdsgnl fogva ama megyk kz tartozik, ahol az egygyermekrendszer legkorbban befszkelte magt. Mr Somogymegye kzgazdasgi viszonyairl a fldmivelsi miniszterhez 1886. vrl benyjtott jelentsemben rmutattam arra a krlmnyre, hogy az 1861. vvel sszevetve a jobbmdu gazdk szma a megyben nemcsak nem apadt, hanem feltnen szaporodott.
Rmutattam arra is, hogy ennek egy titkos oka van, amelynek tudata azonnal cskkenti rmnket, hogy a megyben a magyar elem gyarapodik. Ez a titkos ok a francia egygyermekrendszer, amely a reformtus parasztsg kztt a birtok eldarabolstl val flelem miatt harapdzott el. Mr ekkor kifejezst adtam ama nzetemnek, hogy a kros tnet f oka a birtok felosztsa krl val „szabadsgban” rejlik, legalbb ezt ltszik bizonytani az a krlmny, hogy a szletsek feltn apadsa csak az tvenes vek utn mutatkozik s azta egyre halad.
Nhny esztendvel ksbb Somogyniegye kzgazdasgi s kzmveldsi llapotrl az Akadmia msodik osztlynak 1892 prilis 4-iki lsben tartott felolvassomban mr rszletesebben foglalkoztam az egygyermekrendszer krdsvel. Tanulmnyomban az egygyermekrendszer terjedsrl a kvetkezket rtam:
Ezttal mg egy szomor jelensgre kell kiterjeszkednem, amely, elg sajnos, a megye egy rsznek jellemzshez tartozik. Ez a megye dlnyugati rszben oly mlyen elharapdzott szaportlansg. A nagyatdi s szigetvri jrsoknak helvt hitvalls kzsgei, szmra mintegy harmincan, az tvenes vek ta nemhogy nem szaporodnak llekszmban, de van kztk olyan is, amelynl kvetkezetes fogys szlelhet. Ily kzsgekben nincs csald, amelynek tbb gyermeke volna egynl, legfeljebb kettnl; harmadik csak akkor lt napvilgot, ha az els kett kzl egy elhal.”
„Az anya egszsgre oly felette kros hats gyermekelhajtssal szakrt reg asszonyok, gynevezett ken asszonyok rendszeresen foglalkoznak s gyilkos manipulcijuk csak a legritkbb esetekben kerl az igazsgszolgltats keze kz. A np prtjukat fogja, ket fl nem jelenti, ellenk nem tanskodik. Hisz bntrsak s egy clra dolgoznak! De annyira megy e megrgztt felfogsuk, hogy a kzlk val asszonyt, akinek kettnl tbb gyermeke van, kignyoljk, megblyegzettnek tekintik s megvetsket reztetik vele.” „Ezen megdbbent jelensg, amely a np kztt lk eltt mr rgta ismeretes, csak a legjabb idben keltette fel a kzigazgats figyelmt, leginkbb, amita az 1890-iki npszmlls hivatalos szmokban is kifejezsre juttatta az ijeszt stagncit.”
„Az gy llsrl taln legvilgosabb kpet alkotunk magunknak, ha ezen krds tanulmnyozsra a megye ltal kikldtt bizottsg jelentst rviden ismertetem.”A jelents gy szl: „Npnknek a termszet rk trvnyei ellen val eme kzdelmt fleg azon anyagi rdek sugalmazza, hogy az atyai birtok megosztst lehetleg meggtolja, a csald meglhetst knnytse s cseklyebb szm maradknak minl elnysebb helyzetet biztostson. Vizsgldsainkat arra is kiterjesztvn, hogy vajon npnk emez erklcstelen zelmei mely idkre vezethetk vissza, s illetleg mikor vettk azok kezdetket, azon meggyzdsre jutottunk, hogy az 1850-es vek eltt a szban forg kzsgeknek anyaknyvei mg rendes szaporodst mutatnak, csak azta n a szaportlansg vrl-vre, kezdetben lassankint, jabban ris lptekkel, ami arra enged kvetkeztetni, hogy a bn a volt rbres vagyona feletti nrendelkezsi joggal, a birtokfeldarabolsi szabadsggal egyidejleg veszi kezdett.”
„Mindesetre fjdalommal kell konstatlnunk, hogy ezen bn terjedsnl kevsbb visz szerepet a szksg nyomaszt rzse mint az erklcsi rzknek gyszlvn teljes hinya; mert minl vagyonosabb a csald, annl gyakoribb a szaportlansg, mg meg fordtva a szegnyek szaporasga ellen panaszkodni kevsbb lehet.”
„Az emberi mvelds kinvseit a np megrti, felfogja s megkedveli anlkl, hogy a mvelds valdi vvmnyai irnt fogkonysggal brna.”
.,Ily helyzetben neknk az a vlemnynk, hogy a konstatlt baj orvoslsnak eszkzeit hrom irnyban kell keresni; egyik: a np erklcsi rzknek megjavtsra val trekvsben; a msik: oly intzkedsek szigor alkalmazsban llana, amelyek a bnk elkvetst megneheztenk s a harmadik: gondoskodni oly tnyezkrl, amelyek anyagi szempontbl is sztnl szolglhatnak ms irny elmozdtsra/'
„A np erklcsi rzknek megjavtsa els sorban, - illetve majdnem kizrlag - a valls szolgitl s a np tantitl vrhat. k igyekezzenek minden rendelkezsre ll eszkzzel, tancsaikkal, oktatssal, a tisztes csaldi let elnyeinek feltntetsvel, a maradkokban val rm s boldogsg megrtsre vezetni a np gondolkozst.”
„Nagyban elsegten e rszben az egyesek buzg mkdst oly trsuls, amely szerint azon kzsgek lelkszei, amely kzsgekben a szban forg bnk elterjedve vannak, a szigetvri s nagyatdi jrsokban ad hoc lelkszi krkk alakulnnak s venknt legalbb egyszer sszejvn, egymsnak tzetes jelentst adnnak az v folytban tapasztaltakrl, ez irny mkdsk eredmnyrl, kzlnk egymssal a hasznlt javtsi eszkzket s azok hatst, szval a krdst folytonosan bren tartva, a siker elrse cljbl nemes versenyt fejtennek ki.”
„Eljrsukrl, venkint tartand gylseikrl, jelents volna teend a vrmegye alispnjhoz. A bnk elkvetsnek gtlsra szolgl eszkzk tekintetben a kvetkezket javasoljuk:
1. A trvnyen kvl klnvlt hzastrsaknak egyttlsre a kzhatsgok a knyszereszkzk nyjtsval adjanak a lelksznek segdkezet.
2. A kenasszonyok a legszigorbban ldztessenek.
3. A magzatelhajtsi bnk krl val ksedelmes eljrs helyett eszkzltessk ki az igazsggyi kormnynl, hogy ily bnk feljelentse esetn, azonnal a helysznn tartassk meg a vizsglat s az ily gyek minden frumon soron kvl intztessenek el.
4. Gygyszertrak a nemzs elleni bnk vgrehajtsra alkalmas szereket orvosi rendels nlkl ki ne szolgltassanak.
„A baj terjedsnek mrsklsre s ellenkez irny tmasztsra javasoljuk:
1. A bba-gy akknt legyen rendezve, hogy csak okleveles bba alkalmaztassk, aki a kzsg pnztrbl kapja tisztessgesen kimrt sszes jrandsgt s gy az egyes szlsi eseteknl a szl nktl kln djat ne kvetelhessen: mgis a bba fizetse ne adkulcs szerint legyen kivetve, hanem az l gyermekek szma alapjn fordtott arnyban fokozatosan gy, hogy a tbb gyermekes csaldf kevesebb s a kevesebb gyermekkel br tbb szzalkkal jruljon hozz, a gyermekkel nem br hzaspr az egy gyermekkel brra es sszegnek ktszerest fizesse.
2. Trsadalmi ton oda hatni, hogy a szlk vgrendelkezs, vagy egyb vagyon-truhzs esetben, a kteles osztlyrsz rendelse irnti jogukat rvnyestsk sgy a vagyon egyttmaradst elsegtsk.
3. Egy csaldbl kt egyidben tanul gyermeknl tbb gyermek utn teljes tandjmentessg adassk s pedig a gyermeknek 6-15 ves korig.
4. A kzsgben alap teremtend, ugyanazon adkulcs szerint, mint a bbra nzve fentebb javasoltuk s ezen alapbl jutalmaztassanak ama szlsznk, st msok is, akik gyermekelhajts s gyermeklsi eseteket feljelentenek, amennyiben ezek bebizonytst is nyernek.
5. A kznp a fnyzs tlzsainak, a keresztelsi, lakodalmi s temetsi nneplyek kltsges voltnak veszlyeire a lelkszek ltal minden egyes alkalommal figyelmeztessk. A halotti torok tekintetben fennll tilalmak kijtszsnak meggatlsra
pedig a legnagyobb gond fordttassk. Ezen eszkzket, mi mint olyanokat emltjk fel, melyek alkalmazsa irnt a trvnyhatsg sajt hatskrben intzkedhetik, illetleg lpseket tehet. Tekinlettel azonban arra a krlmnyre, hogy a most mg csak egy vidk krn bell pusztt vsz raglyos termszetnek ltszik s gy a vrmegye hatrain tlterjed fontossggal br, szksgesnek tartjuk, hogy az orszgos kormny figyelme a bajra mindenesetre felhvassk, mely alkalommal megfontoland mg az, ha vajjon vrmegynk ne bocstkozzk-e egyttal oly tzetes javaslatok ttelbe is, amelyek trvnyhozsi tra tartoznnak s gy jelesen rksdsi trvnyeink megfelel megvltoztatsa (pl. a lenygyermekek egyenl rksdsi jognak korltozsa); tovbb a katonaktelezettsg s hadmentessgi dj tekintetben nyjtand kedvezmnyek trgyban gy, hogy minden negyedik finak katonamentessgt kieszkzln, ami ktsgkvl mlyrehat sztnknt szerepelne a szaporsgra.” „Ily trvnyhozsi intzkedsek javaslata azonban a mi fladatunk krt meghaladvn, azzal zrjuk be tiszteletteljes jelentsnket, vajha javaslatainknak meglenne az hajtott sikere.”
De a kikldtt bizottsg hiba vgezte el nagy lelkiismeretesggel s krtekintssel munkjt, a krds irnt nem tudott szlesebb krben rdekldst kelteni s a javasolt intzkedsekbl nem lett semmi.
Ez a krlmny brt arra, hogy Somogymegye lelkszeinek szves kzremkdsvel igyekeztem megllaptani a jelenlegi helyzetet a megye ama reformtus kzsgeiben, ahol az egygyermekrendszer nyomaira akadunk, abban a remnyben, hogy hasonl adatok az orszg ms vidkeire vonatkozlag sszegyjtetvn, taln sikerlne ez get krdsre terelni a kzvlemny figyelmt.