SZAKLY Ferenc
Az iszlm szakkeleti vdbstyja
Bosznia a 16–17. szzadi oszmn s magyar trtnelemben
1463-ban II. Mehmed szultn egy hnap alatt lesprte a trkprl a Magyar Kirlysg elternek utols – annyira-amennyire – fggetlen llamalakulatt, a bosnyk kirlysgot. Mtys kirlyt srtette, hogy a hbresnek tekintett Tomasevics Istvn bosnyk uralkod nem hozz, hanem a pphoz fordult legitimitsa rdekben s tmogatsrt. a Szva tlpartjrl felkszlt sereggel, de ttlenl figyelte az esemnyeket. Jzanul felmrte, hogy a szultni seregnek ugyan nem lehet mlt ellenfele, de a tlidben, amikor valsggal megbnul az oszmn hadak mozgsa, remnye lehet bizonyos rsz-sikerekre. A szultn tvozsa utn legott offenzvba lendlt a szervezs alatt ll j oszmn tartomny ellen. Karcsonyig visszavette – immr persze nem a trkk ltal kivgzett Tomasevics utdai, hanem nmaga szmra – a bosnyk vrak mintegy felt. Kztk az egykori kirlyi szkvrost, Jajct is. Miutn a szultn a kvetkez esztendben, 1464-ben hiba ksrletezett ellentmadssal, Nyugat-Bosznia b fl vszzadra beleplt a magyar/horvt vdelmi szervezetbe, amelyet idlegesen Hercegovina terletre is sikerlt kiterjeszteni. (Boszniban Jajca, Bihcs, Banjaluka stb., Hercegovinban – 1485. vi elestig – Herceg-Novi voltak legfontosabb pontjai.) Az Erdlytl az Adriig hzd hatalmas vdvezet ezzel elrte legnagyobb kiterjedst.
Boszniai viljet*
Az 1463-ban oly knnyen meghdtott Bosznia teljes bekebelezsre a Trk Birodalomba vgl is a Magyar Kirlysg Mohcsnl elszenvedett 1526. vi dnt veresgt kveten kerlt sor. Miknt az a vgvidken szoks volt, a bosnyk terleten kialaktott szandzskok jval nagyobb nllsgot lveztek, mint a birodalom vdettebb vidkein fekvk. Egybknt kezdetben a rumliai beglerbg, utbb a budai pasa fennhatsga al tartoztak (vagyis: 1541 utn az alakulban lev magyarorszgi tartomny htvdjnek tekintettk ket). A trk kormnyzat azonban, gy ltszik, idvel arra a kvetkeztetsre jutott, hogy – akrcsak a birodalom keleti hatrai mentn – az iszlm elretolt vdbstyiknt s egyben ugrpontjul szolgl rszeken, Eurpban is clszerbb tbb, a rumliai beglerbgtl tbb-kevsb fggetlentett viljetet kialaktani. Nyilvn ezzel magyarzhat, hogy Magyarorszg kzps rszn is sorra alaktottak ilyeneket (1552: Temesvr, 1596: Eger, 1600: Nagykanizsa). Majd 1580-ban Szarajev (Vrhboszna) szkhellyel ltrehoztk a bosnyk viljetet is.
A boszniai pasa alatt ll trk haderre fontos szerep vrt. Egyfell: vissza kellett vernik a keresztny vgvriak (idrl idre hadseregek) tmadst s meg-megjul osztozkodsi ksrleteit. (A horvt urak ppgy ignyt tartottak trk uralom al kerlt jobbgyaik szolgltatsaira, mint magyar trsaik, mg ha e trekvseiket kevesebb siker ksrte is, mint az utbbiakt.) Msfell: igyekeznik kellett, hogy minden lehetsges eszkzzel terjesszk a Fensges Padish birodalmt az ellenfl rovsra. (Ez nemcsak kzvetlen megszllssal trtnhetett, hanem gy is, hogy a horvt vrak mgtt meglehetsen szles sv lakossgt trk ad vllalsra knyszertettk.)
A boszniai pask messze jobban megfeleltek ezen elvrsoknak, mint pldul az egy ideig felettesknek szmt budai pask. Nevkhz olyan diadalok fzdnek, mint az 1493. vi udbinai gyzelem, amelynek ldozatul esett a horvt nemessg szne-virga, vagy a szrebrniki bnsg elfoglalsa 1512 szn (ez volt az els rs, amit a helyi trk erknek a horvt–magyar hatrvdelmi szervezetbe vgniuk sikerlt).
„... Kengyelhez drzslte arct...”
A boszniai pask rendkvli aktivitsban szerepet jtszhatott, hogy – ellenttben a magyarorszgi paskkal – olyan tartomnyt igazgattak, amelynek lakossga is nagyrszt muszlim volt. Radsul, gy tnik, hogy ez a muszlim tmb nem bevndorls, hanem nagyobbrszt a helyi lakossg ttrsnek eredmnye volt. „Abban az idben, mikor Konstantinpoly meghdtja, Mehmed szultn... Bosznia ellen fordult gyzelmes hadseregvel – olvashatjuk A janicsrok trvnyeiben –‚ a vilgnak menedkl szolgl padisah erejt s hatalmt megismerve, annak az orszgnak minden rjja s npe elbe jtt s nagyri kengyelhez drzslte arct. Egynteten felvettk az igaz hitet.” Ha az elbeszls ersen kozmetikzott is, tny, hogy br az sszes balkni npbl szp szmmal akadt ttr, sehol sem annyi, mint Boszniban (s Albniban). A magyarzat meglehetsen kzenfekv: Bosznia lakossga – leszmtva a grg keleti szerbeket s a katolikus horvtokat – bogumil valls volt; a szervezett egyhzi keretek nlkli hit kveti knnyen vltak az ttrsre serkent buzdts prdjv. Bosznia iszlamizcijban persze jelents szerepet jtszhatott a jzan szmts is, hiszen ezen a mdon a bosnyk kznemessg nagyobb rsznek sikerlt magt birtokosknt tmentenie.
A boszniai eredet ltalban is j ajnllevlnek szmtott mind a szerjban, mind a birodalmi adminisztrciban val elrehaladshoz. Az 1453 s 1702 kzt szolglt 91 nagyvezr kzl 11 volt bosnyk – csupn az albnok (24) s maguk a trkk (17) elztk meg ket –‚ s gyakorta elfordult, hogy a divnl pask kzt egyidejleg tbb bosnyk akadt. A bosnyk befolys azonban inkbb az alacsonyabb beosztsokban rhet tetten; a fentebb idzett forrs lltja, hogy a gyermekadba innen elvitt gyerekek legnagyobb rszben „a szultni palotba s az uralkod magnkertjbe kerltek”. Az ok ezttal is kzenfekv: muszlim vallsak kzl csupn Boszniban s Albniban szedtek gyerekadt (devsirmet). A janicsrok trvnyei szerint ezt a kivltsgot maguk krtk tllsukrt Mehmedtl, aki „krelmket elfogadta, s trvnybe tette, hogy kzlk is vigyenek el gyermekeket. Akr krlmetltek, akr nem, sszegyjtik ket”, ellenrizvn, nehogy ms nemzetisgek is befurakodhassanak kzjk. Igencsak j vlemnnyel voltak a trkk a bosnykokrl mint rabszolgkrl is. Egy nemzetisg szerint igazod 16. szzadi rabszolga-katalgus alapjn „a bosnykok s a horvtok javarszt becsletesek s szorgalmasak”, szemben – mondja – a nevelhetetlen albnokkal, a hamis kurdokkal, az erklcstelen s rszeges oroszokkal stb. „llhatatos szvk, j felpts testk hatrozza meg magatartsukat, s – hla j neveltetsknek – sernyek s szemrmesek.”
Mindennek kvetkezmnyeknt a szakirodalom imitt-amott egy albn–bosnyk lobby uralmrl beszl a 16. szzad vgi trk politikban, amelyet utbb egy abhz–cserkesz rdekcsoport szortott a httrbe. Szintekkel lejjebb vizsglva a dolgot: pl. Magyarorszg kzps rsznek trk megszllst joggal minsthetnk dlszlv, kzelebbrl bosnyk–szerb megszllsnak is, hiszen a rgszeti feltrsok javarszt e kt etnikumra jellemz leletanyagot hoztak felsznre, s a trk korra visszavezethet eredet vrosrszek is inkbb balknias, mintsem kifejezetten trk kpet mutatnak. A trk zsoldjegyzkekbl tudjuk, hogy a magyarorszgi trk vrakban szolgl martalcok elspr tbbsge valban Bosznibl s Szerbibl verbuvldott, s hogy a szolglatvllalshoz valban nem kellett ttrni a muszlim hitre.
Az elszrmazottak karrierje visszahatott a kibocst tartomny sorsra is. Persze nem olykppen, hogy knnytst hozott volna az itteni alattvalknak, hiszen a szakirodalom szerint a birodalom eurpai feln a bosnyk paraszt volt a legkiszolgltatottabb s legkiszipolyozottabb. (Klnben mirt is llt volna katonnak?) A visszahats leginkbb a viljet szkhelynek, Szarajevnak felemelkedsben mutatkozik meg. Br lakossga – akrcsak manapsg – akkortjt is hrom (muszlim, grgkeleti, katolikus) elembl tevdtt ssze, a nyugati irnybl nagy ritkn idemerszkedett utazt elszr eme – egykoron festi fekvs – vrosban rintette meg a Kelet lehelete.
Bosnyk ferencesek – kaftnban
Bosznia s Hercegovina buksa utn szmos ottani elkel magyarorszgi birtokain keresett menedket. Pldjukat azonban tmegek nem kvettk. (Ellenttben az gyszintn hozznk meneklt szerb deszpotkkal, akik nhny szzezer szerbet ide vonzottak.) Noha Bosznia neve vltozatlanul ott szerepelt a magyar kirlyok cmei kztt („dei gratia rex... Ramae”), a Magyar Kirlysg s az elmuszlimosodott bosnyk nemessg kztt megsznt mindennem politikai kapcsolat. A kt orszg kzti sszekttets slypontja thelyezdtt katolikus hitleti-egyhz szervezeti trre.
Mint az kzismert, a trkk a katolikus hierarchia alkotelemei kzl leginkbb a koldulrendi szerzeteseket voltak hajlandk megtrni az ltaluk megszllt terleteken. gy aztn a hvek lelki gondozsa mind Boszniban, mind a magyarorszgi hdoltsgban a ferences rendhzakra maradt. Magyarorszgon a Megvltrl elnevezett szalvatorianus rendtartomny (provincia Sancti Salvatoris), Boszniban a bnyavidki rendtartomny (provincia Bosnae Argentinae) maroknyi szerzetese tartozott kzjk. Ezekhez mind Magyarorszgon, mind Boszniban a 17. szzad elejn a jezsuita misszi csatlakozott. A trk hatsgok vdlevelekkel biztostottk a ferences kolostorok mkdst – br ezeket legkevsb maguk akceptltk.
A bosnyk ferencesek mkdsi terlete csakhamar kiterjeszkedett a magyarorszgi hdoltsgra is. Egyrszt visszavezethet ez a reformci magyarorszgi elretrse kvetkeztben nyomasztv vlt paphinyra (a maroknyi hdoltsgi katolikus pap mg a kis szm magyar katolikus elltsra sem volt elegend), msrszt a magyarorszgi hdoltsg dli rsznek gyors elszlvosodsra. (A Drvtl s a Marostl dlre mr a 16. szzadban is csak elvtve akadt magyar telepls, a dlszlv elrenyomuls a 17. szzadban e hatroktl szakra is rzkelhet.) Terjeszkedsket elsegtette tovbb az is, hogy a trk hatsgok hovatovbb a Drva–Szva kzt is a boszniai viljethez szmtottk, s hogy rendszerint a bosnyk ferencesek kzl kerltek ki a Rma ltal a 17. szzad dereka tjn szervezett szendr-belgrdi misszis pspksg vezeti is. (Az utbbiak idrl idre ellenrz krutat tettek a magyarorszgi hdoltsgban – hiszen miutn a magyar pspkknek a lelki szolglat tern tapasztalhat restsge miatt a ppa ezt is misszis terlett nyilvntotta, joghatsguk erre is kiterjedt –‚ egybknt azonban az egyszer szerzetesek mindennapi lett ltk, rendszerint a velikai kolostorban.)
Ugyan Bosna Argentina tartomny slypontja a korbban is meghatroz Olov, Fojnica krnyke maradt, a Szvn inneni Velika, Pozsega stb. jelentsge egyre nvekedett, s szmotteven hozzjrult az utnptlshoz is. Br Szlavniban mindig akadt nhny vilgi pap is (ezeket a bosnyk vagy a zgrbi pspk helyezte ide), a katolikus hitlet irnytsa a terletet viszonylag srn behlz ferences kolostorok kezre kerlt. Ez utbbiak vatosan folytattk a terjeszkedst Erdly sznes etnikai sszettel elterben (Krassfn, Radnn voltak tmaszpontjaik), de megvetettk lbukat a Duna mindkt oldaln, st Budn is.
Br a magyar hvek sem zrkztak el a ferencesek ell, ltalban affle gyans szerzetnek tekintettk ket. Nemcsak s nem is elssorban azrt, mert dogmatikai s liturgiai ismereteik nagyban eltorzultak, s sok kvnnivalt hagytak maguk utn. (A jezsuitk elszrnyedve szmoltak be Rmnak ebbli eltvelyedseikrl, erklcstelen letvitelkrl, lustasgukrl s iszkossgukrl.) A gyanakvs s az elutasts alapja azonban a trk hatsgokhoz val viszony volt. A Porta a Balknon megtrt egyhzi szervezeteket – pl. a grg s a szerb grgkeleti egyhzat – felelsnek tekintette azrt, hogy a gondjaikra bzott lelkek a szultn hsges, st odaad alattvali legyenek. Valamin ilyen szerepet sznt a bosnyk ferenceseknek is, s nem kifogsolta, hogy azok nemcsak Magyarorszg, hanem Bulgria s Dalmcia irnyban is igyekeztek kiterjeszteni ellenrzsket. (Ksbbi hagyomny szerint – ellenttben a grgkeleti metropolitkkal s ptrirkkkal – a bosnyk kolostorok gvrdinjait kinevezskkor kaftn illette.) Fokozott mimikrire knyszertette a bosnyk ferenceseket az is, hogy a grgkeleti egyhz vezetse maga al akarta gyrni ket. gy aztn – br mrhetetlenl sokat szenvedtek a helyi trk hatsgok hatalmaskodsaitl s visszalseitl – hovatovbb trks hrbe keveredtek. Nem lttk ket szvesen a Habsburg-terletek elterben.
Valjban a bosnyk ferenceseknek – esetleges eltvelyedseikkel s tanulatlansgukkal egytt is – oroszlnrszk volt a trk uralom alatt vegetl katolicizmus fennmaradsban. S hogy szvkben eleven elktelezettsg lt a keresztnysg gye irnt, azt egyrtelmen bizonytottk a 17. szzad vgi n. felszabadt hbork sorn, amikor is nem egy vrat k segtettek Savoyai Jen kezre juttatni.
Tbb szandzskbl ll nagyobb kzigazgatsi, mozgstsi egysg.
www.tankonyvtar.hu - talaktva |