SZAKLY Ferenc
Magyar kereskedk mint hrszerzk
„Nincsen kltsg, nincsen adomny hasznosabb, mint a kmekre val” – vlekedik Zrnyi Mikls a magyar hadnp kimvelse vgett, 1650 krl rott trakttusban, a Vitz hadnagyban. – „Ez rdja a vitzsg szekernek, ez nlkl botlik, akad s nem jr egyirnt; br te kincset klts rjuk, de usurval [kamatostul] megfizetik neked, s ha csak egyszer megverheted az ellensget: megfizettek immr teneked... Az ki hadvezrl vagy, klts bven erre, ne menjen ki az te aranyad az ersznyedbl shajtva, hanem ugrlva; jusson eszedben: valamennyi vitz cslekedeted volt ez vilgon, mind jobbra kmek ltal ment vgben.”
A magyar hadvezrlet mr jval Mohcs eltt felismerte, hogy az llandan harckszltsgben lev trkk elleni kzdelemben mily sok mlhat a hrszerzsen. Ennek megszervezse a dli magyar–horvt hatrvezet ftisztsgviselire s a nagyobb vgvrak kapitnyaira hrult, akiknek zsoldjba eleve belekalkulltk a kmtarts kltsgeit. Ha azonban a szksg gy kvnta, maga a kincstr is folystott seglyt jelesebb hrszerzknek; 1525-ben egy „pribk” oly nagy sszeget (45 forintot) kapott innen, ami jcskn meghaladta nem egy lovas ftiszt vi jrandsgt.
1526 eltt s j ideig mg azutn is a szerbeket tekintettk a leghasznlhatbb kmeknek. A szerbek ugyanis mr j fl vszzada trk uralom alatt ltek, s sokan kzlk szoros kapcsolatot alaktottak ki a hdtkkal: bepltek a had- s kzigazgatsi szervezet alsbb szintjeire, gy els kzbl szolglhattak hrekkel a trkk szndkairl. (Az 1525 vgn, haznkba meneklt Pavel Baki kenz korbban rszt vett azokon a megbeszlseken is, amelyeken a trk birodalom urai a kvetkez vi magyarorszgi hadjratrl dntttek.) S a szerbek kzt mindig tmegesen akadtak olyanok, akik – vagy a keresztny szolidarits-rzettl vezettetve, vagy pusztn pnzrt – hajlandk voltak informlni a magyarokat; mint ahogy gyanthatan a Magyarorszgon honos szerbek kzt is voltak, akik viszont a trkknek kmkedtek.
,, ... s minden nyelven jl tud”
A 16. szzad kzeptl fogva amikor a magyar, illetve a trk vgvrvonalak megmerevedtek az orszg kells kzepn, s a deklarlt bkeidszakokban sem volt fegyvernyugvs – nagyobb szksg volt a gyors s pontos hrszolglatra, mint korbban brmikor. A bcsi Haditancs urai s a magyar vgvrak tisztsgviseli ezrt potencilis hrszerzt lttak mindenkiben, akinek alkalma volt megfordulni a trk vrakban, legyen br diplomata, utaz, keresked, paraszt vagy ppen rab. S a trk vrparancsnokok is megtalltk a magyar vrakban azokat, akiktl hreket szerezhettek. Emellett termszetesen klcsnsen beptettek egymshoz „hivatsos” kmeket is. A budai pask rdekjai – rendszerint magyar renegtok –, gy tnik, ltalban is dolgoztak a Haditancsnak, Hamza szkesfehrvri bg pedig 1561-ben azzal dicsekedett, hogy „nnekem hat esztendeje, hogy Bcsben lakik a kmem, kinek felesge, gyermeke vagyon ott, ki ha akarja, mist mond, ha akarja, dek, ha akarja, nmet, ha akarja, magyar, ha akarja, j kaps, ha akarja, katona, ha akarja, sntl, ha akarja, p lbon jr, ... s minden nyelven jl tud”.
A magyar katonai vezets mr a kzpkorban is rtkes informcikat kapott az erdlyi szsz vrosoktl, amelyek lnk kereskedst folytattak a szomszdos romn vajdasgokkal, s idnknt a trk birodalommal is. Az orszg kzps rsznek trk uralom al jutsa viszont a magyar – kivlt a hdoltsgi magyar – kereskedtrsadalmat vonta be a hrszolgltatsra ktelezettek krbe. Br minden 16–17. szzadi Habsburg-trk bkeszerzds kimondotta: a kereskedk mozgsszabadsgt klcsnsen biztostani kell, a trk megszlls utn csakhamar kiderlt, hogy a trk kereskedknek nem tancsos elhagyni a hdoltsg terlett, st – a magyar vgvrak gyakori „vsrtsei” kvetkeztben – mg a hatrhoz kzelebb es hdoltsgi terleten sincsenek biztonsgban. A msik oldalon a magyar kereskedelemben rdekelt nmet s olasz kereskedk ugyangy nem szvesen vllalkoztak hdoltsgi utazsokra. A kapcsolatteremts s a kzvetts feladata teht a magyar – fknt a hdoltsgi magyar – kereskedkre maradt. k ugyanis kzs magyar–trk alattvalknak minsltek, s ekknt szabadon mozogtak az erszakkal feldarabolt Magyarorszg mindhrom rszben, st a trk birodalomban, illetve Ausztriban, Morva- s Csehorszgban is. A hdoltsgi kereskedktl pedig mind a magyarok, mind a trkk elvrtk, hogy rendszeresen beszmoljanak a hatr tloldaln szerzett ti tapasztalataikrl.
A kereskedknek illett beksznnik az tjukba es trk vghzakba, s ha ezt netn elmulasztottk, knnyen rajtaveszthettek. A Selmecbnynak kmked ismeretlen rzkereskedt pldul 1576-ban jl elfenekeltette a ngrdi bg, mondvn: „te gyakran bejssz s ismt elmgy, s sem nekem, sem pedig az n vajdmnak nem szlsz errl semmit”. Aki illenden bejelentkezett, nmelykor megszta egy kis, semmitmond csevegssel: „tovbb ezt bizonnyal beszl Koszorus Ambrus [kalmncsehi tzsr] – olvassuk egy 1561-ben kelt dunntli levlben –, hogy az szegedi bg, Dervis bg hozzhvatta volt, hrt krdez tle: mi hr Ambrus? Azt mondta neki, hogy Jnoshza [Jnoshalma, trk palnkvr a szegedi szandzsk terletn] elgett. Azt mondta a bg is, hogy gy vagyon, annyira elgett, hogy azt meg nem csinltatjuk.” A trk tisztsgviselk persze ritkn rtk be ennyivel. Elssorban a magyar vgek tjn ltott-hallott „jsgokat” vr a hozzjuk-vetdtt kereskedktl. Selmecbnya kmjt leginkbb arrl faggattk Ngrdban s Vcott, hogy ennek vagy annak a szomszdos magyar vrnak a kapitnya otthon tartzkodik-e. Rendszerint a kapitnyok tvolltt hasznltk fel ugyanis portyzsra s a magyar vghzak kztt-mgtt fekv teleplsek behdoltatsra. Fhetett szegny „rus ember” feje: mennyit is mondjon, hogy a trkk is berjk azzal, de a magyar oldalon se vonjk felelssgre tlzott kzlkenysg cmn, hiszen jl tudta: ottani megnyilatkozsait magyar hrszerzk vigyzzk.
A trkk eltt jobbadn szfukar magyar kereskedk a magyar vghzakhoz rve egy csapsra bbeszdv vltak, hiszen szvk akkor is ehhez az oldalhoz hzott, ha trtnetesen trk uralom alatt ltek, s egyben-msban knytelenek voltak egyttmkdni a hdtkkal. Szban vagy rsban a legaprbb rszletekig beszmoltak a trk terleten tapasztalt szemlyi vltozsokrl, csapatsszevonsokrl, hadmozgsokrl, s hadindtsra utal jelekrl stb. Egyes hdoltsgi vagy ott gyakran megfordul hdoltsgon kvli kereskedk pedig nemcsak maguk szolgltak rendszeresen hrekkel, hanem zletfeleikbl valsgos kis kmszervezetet ptettek ki a trkk htban. Az egri fkapitny 1575-ben azrt ajnlotta jutalomra Szab Tams jszbernyi kereskedt, mert az nemcsak Budn s Pesten kmkedett szmra, hanem a temesvri s a belgrdi magyar kmekkel is tartotta a kapcsolatot. Fldesy Istvn s Bornemissza Jzsa nagyszombati kereskedk – Forgch Simon rsekjvri fkapitny 1578. vi jelentse szerint – mg tvolabbrl: Isztambulbl s Perzsibl is hoztak hreket.
„… szmtalan jcselekedet”
Az albbiakban a Trombits Jnos nagymarosi – utbb nagyszombati – keresked tevkenysgr1 jonnan elkerlt adatokkal illusztrljuk, miben llott egy-egy hdoltsgi keresked hrszerz tevkenysge, s ennek sorn milyen veszlyes helyzetekbe sodrdhatott. Trombits 1563-ban brkereskedknt bukkan fel a vci trk harmincadjegyzkekben. Ksbb nagyban kereskedett fszerekkel s egyb „trk” rukkal is, amelyekrt cserbe elssorban rezet szlltott a hdoltsgba. Nevt elssorban mgis a vallsi kzdelmekben jtszott szerepe tette orszgosan ismertt. Meggyzdses antitrinitrius lvn oly hevesen tmadta a szenthromsgtant, hogy azzal mg az 1574. vi pozsonyi orszggyls rosszallst is magra vonta.
1578-ban Trombits lopva a kirlyi Magyarorszg egyik legfontosabb empriumba, Nagyszombatba telepedett t, ahov – a vros katolikus s reformtus lakossgnak nagy srelmre – magval vitte az antitrinitrius lelkszt is. Hitelvei is nagyban hozzjrulhattak ahhoz, hogy 1579 legelejn hazaruls vdjval letartztattk s vizsglatot indtottak gyans trk kapcsolatai feldertsre. E per sorn keletkezett btyja, a tovbbra is Maroson l Trombits Pter levele, amelyben – fivrt mentend – rszletesen beszmol kzs hrszerz tevkenysgk mhelytitkairl.
Eszerint ccse leginkbb Bakabnyra s rsekjvrra, maga pedig Surnyba, majd – amita Forgch Simon „megveti” szolglatait – Gyrbe s Komromba hordozta s hordozza a hreket. Informciikat elssorban a budai szerbektl, trkktl s zsidktl szereztk be, de a birodalom belsbb rszeibe is menesztettek megbzottakat, hogy a budai hreket ott ellenriztessk. Istvn dek, a pcsi unitrius keresked pldul mr hromszor megfordult megbzsukbl Isztambulban, „felsge dolgban”. Trombits Jnos tbb bnyavidki helysget megmentett a trk puszttstl azltal, hogy idejben figyelmeztette azokat a fenyeget veszlyre. S ltalban is – rja Pter – „szmtalan jcselekedetit szmllhatnk el Trombits Jnosnak, kit az trk birodalmban senki soha mg nem mert prblni, nem is merne soha”.
Trombits Jnos szemmel tartotta a tbbi, Budn forg magyar keresked-hrszerzt is. gy tnik, hogy leginkbb ebbli buzgalma sodorta veszlybe a trk, illetve a magyar oldalon egyarnt. Trtnt ugyanis, hogy Trombits „rul leveleket” sejdtett a fentebb mr emltett Fldesy Istvn nagyszombati keresked egyik Budra igyekv szolgjnl, s azt elfogatvn, szekr al ktzve kiszlltotta a hdoltsgbl, s tadta az rsekjvri udvarbrnak. A fldhdtt Fldesy – aki nemcsak hrszerzknt, hanem kereskedknt is vetlytrsa lehetett Trombitsnak – berulta t az egyik budai trk hrszerz-fnknl, Pribk Ferencnl (Huszein bgnl), hogy a magyaroknak kmkedik. Huszein bg vizsglatot is indtott Trombits ellen, aki csak ezerktszz forinton tudta „tisztzni” magt. A dolognak alighanem csak azrt nem lett rosszabb vge, mert a marosi keresked Szokollu Musztafa budai pasa vdelme alatt llott. A pribk azonban mr ekkor a szembe mondta, hogy „csak addig l , mg Musztafa pasa”, s Trombits jobbnak ltta, ha nem vrja be prtfogja bukst. Fldesy bosszja azonban termszetesen Nagyszombatban is elrte; volt az, aki a magyar hatsgoknl bevdolta, s – a vdlott vlemnye szerint tendencizus – tanvallomsokat gyjttt ellene.
Nehz volna eldnteni, hogy az egymssal veteked magyar hrszerz-kereskedk kzl melyik oldalra hajlott az igazsg. A legvalsznbb, hogy mindkettjkre, vagy – ha gy tetszik – egyikkre sem: Ahhoz, hogy informcikat szerezhessenek, j kapcsolatokat kellett tartaniuk a trk tisztsgviselkkel, st kmekkel is, s ezt brmikor ellenk lehetett fordtani. Igaza lehetett teht Trombitsnak, amikor felhnytorgatta Fldesy s Huszein bg sszekttetseit, amire azutn Fldesy azzal vlaszolt: a trkk terveit leginkbb ily mdon tudja kifrkszni. S termszetesen Trombitst is gyanba keverte az a szoros kapcsolat, amely t a budai pashoz fzte. Mg az egyik selmeci kmnek is szemet szrt 1574-ben, hogy meginvitlta maghoz a Ngrdba igyekv Musztafa past; ppensggel azt is a szemre lehetett vetni, hogy a trkk t bztk meg a marosi trk harmincad kezelsvel, ami aligha trtnik meg, ha nem lvezi bizalmukat.
|