3. Erdly klnleges kzintzmnyi szervezete, Erdlyi llami ... , Trsadalmi (helyi) intzmnyek
Erdly klnleges kzintzmnyi szervezete
I. A Kirlyhgn tli rendi trsadalom
Erdly (Transylvania, Siebenbrgen) trsadalmi fejlds tekintetben a kzpkor folyamn nem tartott lpst az anyaorszggal. A rendisg itt ersen megksve, s az orszg klnbz rszeiben klnbzkppen alakult ki. Az elmarads oka nyilvn abban rejlett, hogy ez a terlet tvolabb esett, fldrajzilag ersebben elklnlt az orszg trzstl, mint brmelyik ms terlet. Az eltr fejlds pedig onnan eredt, hogy a honfoglal trzsek s nemzetsgek az erdlyi medencnek csak a kzps rszeit szlltk meg; a peremeken kt ms np teleplt le: a rokon etnikum szkelysg s egy Nyugatrl bevndorolt nmet npcsoport, az n. szszsg. Ez a hrmas kolonizci Erdlyen bell hromfle trsadalmi-jogi fejldsre vezetett.
Legkzelebb az anyaorszgi rendi trsadalomhoz termszetesen a magyar rendi tpus llt. Ez megegyezett a Kirlyhgn kvli Magyarorszg rendisgvel annyiban, hogy szintn kt alapvet osztlyra tagozdott: kivltsgos fldesurak (domini terrestres) s a fldtulajdonbl kizrt jobbgyparasztok (coloni) osztlyra. Eltrt viszont tle abban, hogy ezen a fldbirtokos nemesi (nobilis) osztlyon bell sokig nem alakultak ki olyan nagyarny vagyoni s jogi klnbsgek, mint az anyaorszgban. Vagyis a rendi rtegzds itt nem jelentkezett kifejezetten. gy pl. nem alakulhatott ki Erdlyben fpapi (praeltusi) rend, hiszen ebben az orszgrszben csupn egyetlen fpapi stallum ltezett: a gyulafehrvri pspksg. (A kptalan tagjait Magyarorszgon sem tekintettk a fpapsghoz tartozknak.) A XVI. szzad kzepn pedig mg ez az egyetlen fpapi mltsg is megsznt; 1556-ben eltrlte a katolicizmus felett diadalmaskod reformci. Ugyanilyen okbl sokig nem bontakozott ki a furak rendje sem; ilyennek mg a XVI. szzad elejn is legfeljebb a kirlyi kormnyz, a vajda volt tekinthet. A nemessg krben fennllt vagyoni klnbsgek mg kirv esetekben sem vezettek kln fri jogllshoz, bri rendhez. Ilyen irny fejlds csak a XVI. szzad msodik felben kezddtt, amikor a fejedelemsgre jutott - tbbnyire magyarorszgi eredet - mgnscsaldok s a fejedelmi udvarban politikai vezet pozcik rvn kivlt famlik vruradalmak birtokba jutottak s gy flbe emelkedtek a kznsges nemessgnek. Formailag ez a vltozs csak a XVIII. szzadban jutott kifejezsre, amikor a Habsburg uralom al kerlt Erdlyben a politikai rdemeket szerzett vezet csaldok bri s grfi cmeket nyertek. mde magyarorszgi rtelemben vett frendisghez az erdlyi magyar jogfejlds sohasem jutott el. Itt a mgnsok kln trvnyhozi intzmnye, a felstbla nem tudott kialakulni.
Az erdlyi magyar kznemessg differencildsa a fejedelmi kortl kezddleg ellenkez irnyban is megindult. A trk idkben, de ksbb is, a fejedelmek, illetve a Habsburg uralkodk nagy szmban nemestettek katonkat, papokat, keresked s iparos polgrokat egy teleknyi birtokkal, vagy ppen csupasz armlissal. Annyit jelentett ez, hogy a honfoglal nemzetsgektl leszrmaz si kzpbirtokos famlik(nobiles possessionati) mellett itt is kialakult egy parasztos jelleg egy-hzhelyes (nobiles unius sessionis), st nincstelen "kutyabrs" nemessg (nobiles armales) is. A rgi birtokos nemessg azonban a XVI-XVIII. szzadban is megrizte trsadalmi pozcijt; a megyeszervezetben teljes kzigazgatsi s bri autonmit gyakorolt, akrcsak anyaorszgi rendtrsai.
A szban forg magyar tpus rendisgnek Erdlyben is kiegszt rszt alkotta a vrosi polgrsg (cives), br korntsem olyan arnyokban, mint az anyaorszg terletn. Szabad kirlyi vros (civitas) a kzpkor folyamn itt csak kett alakult ki: Kolozsvr s Gyulafehrvr. Nagyobb szmban keletkeztek a fldesri joghatsgtl szabad, de megyei hatsg al tartoz bnya- s mezvrosok (oppida, loca taxalia). Vgl volt kt n. nemes vros is, Ds s Torda: ezek laki testletileg nemesi szabadsggal rendelkeztek. A polgrok jogai lnyegben azonosak voltak magyarorszgi trsaikval, s a fejedelmi korban k is elnyertk az orszggylsi kvetklds jogt.
A feudlis trsadalom alapvet osztlya, a nemessget eltart jobbgyparasztok nagy vonsokban azonosaknak ltszottak anyaorszgi sorstrsaikkal. k is kt rtegre sztvltan ltek: mint fldhz kttt telkes jobbgyok (iobbagiones fundum habentes), s mint fldnlkli, csupn lakhzzal br, szabadkltzs zsellrek (inquilini domiciliati). llapotuk kzelebbrl tekintve mgis rendezetlenebb volt, mint a Kirlyhgn kvl. Birtokviszonyaik s jradkszolgltatsaik teljesen szablyozatlanok voltak. Kizskmnyolsuknak a szoksjog (consuetudo) egyre kevsb llt tjban. Bizonytalan s rendezetlen llapotukon a XVIII. szzad vge fel a felvilgosodott abszolutizmus megprblt segteni, de sem a Mria Terzia ltal 1769-ben letbelptetett Bizonyos Punctumok c. ideiglenes rbri szablyzat, sem a II. Jzsef ltal 1785-ben megszntetett rghz- s szemlyhez ktttsg nem tudott a magyarorszgi racionalizlt rbrisghez hasonl llapotot teremteni.
2. A vrmegyei, magyar tpus rendisgtl a kzpkor vgn mg merben klnbztt a szkelysg (Siculi) trsadalmi struktrja. Egsz tmegben szabad, csaknem homogn katonanp volt ez, amely egy-egy falutelepls keretn bell demokratikus jelleg fldkzssgben (communitas), vidkenknt pedig a vrmegyeihez hasonl autonm brsgi-kzigazgatsi kerletekben, n. szkekben (sedes Siculorum) lt. Az vente jra meg jra felosztott termfldekbl mindenki egyenl arnyban rszeslt, csupn a kzsgi s szki kzfunkcionriusok - katonai-bri tisztsgviselk - jutottak nagyobb illetmnyhez. Egyes csaldoknak azonban idk sorn - a demokratikus rend lazulsval - mgis sikerlt tbb vagy kevsb megvagyonosodniuk, a communitastl fggetlen fldbirtokra (possessira) szert tennik, a np viszont - a lakossg szaporodsa kvetkeztben - fokozatosan elszegnyedett. A viszonylagos gazdasgi-vagyoni egyenlsgnek ez a megbomlsa termszetesen kihatssal volt a trsadalmi-katonai szervezetre is. A legmdosabbak(primores) rkletes vezet szerepre jutottak; a kevsb tehetsekbl, akik azrt lovon tudtak hadba vonulni, kzprteg lett (lfk, primipili), a legszegnyebbekbl pedig, akik csak gyalogos, pusks szolglatot tudtak teljesteni, kzrend (darabontok, pixidarii). A XVI. szzadban mr ltalnos volt a Szkelyfldn ez a katonai rendisg. Itt azonban nem llt meg a fejlds. A kvetkez idkben mind jobban behatolt a szkelysg kribe a magyar tpus rendisg is. Annyit jelentett ez, hogy a legszegnyebb szkely elemek - klnfle visszalsek kvetkeztben - jobbgyai lettek a nemesi jogokat arrogl vagyonos rtegeknek. Azokat a szegnyebb elemeket pedig, akiknek sikerlt szabad jogllapotukat megrizni, (siculi liberi) Mria Terzia korban (1764-65) a felvilgosult abszolutizmus az akkori idknek megfelel, j tpus katonai organizciv, hatrrsgg (Confiniaria militia) szervezte.
3. Ismt ms formkban alakult ki a rendisg az erdlyi szszok krben. Ez a npcsoport a kzpkor vgre zmben vroslakv, iparos-keresked polgrr lett, s mint ilyen lvezte a szabad vrosok lakinak minden kivltsgt. St tbbet is ennl! A kialakul vrosok ugyanis mindentt vezet bri-kzigazgatsi hatsgai lettek a krzetkbe tartop vidknek, az n. szknek (sedes), illetleg kerletnek (districtus). Hasonl jogllshoz jutottak teht, mint a magyar nemessg a vrmegykben. A vidken rekedt, fldmves letmdot folytat falusi szszsg azonban mgsem jutott a vrmegyei magyar parasztsg vagy a szkely szegnysg sorsra: nem sllyedt jobbgyi llapotba. Megmentettk ettl a kzpkori magyar kirlyok kivltsglevelei (klnsen az 1224. vi n. Andreanum), amelyek az erdlyi szszsg egszt (Universitas Saxonum Transylvaniae) azonos szabadsgjogokkal ruhztk fl. A jobbgysg intzmnye azonban mgis gykeret vert a szsz szkekben is; ez a trsadalmi llapot azoknak a romn npelemeknek jutott osztlyrszl, amelyek a havasi psztorletet fladva, a vlgyi falvakba hzdtak le s paraszti letmdra trtek t.
Ezek fltt a vrosok mint jogi szemlyek gyakoroltk a fldesri jogokat.
4. A kzpkor folyamn kialakulban volt Erdlyben egy negyedik kirlyi kivltsgos terlet is, a romn telepls Fogaras-fldn (Terra vagy Districtus Fogaras) s a szomszdos Hunyad s Krass megye terletn. Itt, Fogarasban, a szkely s szsz nemzeti autonmihoz hasonl fejlds kezddtt, de vgl is megrekedt a megyei nkormnyzat kereteiben. Laki eredetileg, gy lehet, szintn katonai szervezetben ltek; idvel azonban - akrcsak a magyar vrmegyk esetben - a katonai vezetkbl nemes fldesurak (nobiles boerones), a katonanpbl pedig jobbgyok (jobbagiones, inquilini) lettek.
Ezt a heterogn s egymstl elklnlt magyar, szkely s szsz rendisget ers rdekellenttek vlasztottk el egymstl, csupn a jobbgyparasztsg rszrl fenyeget bels veszly s a klellensggel szemben val vdekezs ksztette ket trsadalmi-politikai egyttmkdsre; a kzpkorban alkalmi szvetkezsre (unira), a XVI-XVIII. szzadban pedig lland rendi korporcira (status et ordines trium nationum).
II. Az erdlyi llami intzmnyek
1. A fejedelemsg intzmnye
Ismeretes, hogy az nll erdlyi fejedelemsg (principatus) csak 1541 utn alakult ki mint Zpolyai Jnos Zsigmond szmra a trk szultn ltal biztostott hbres llam. A Zpolyai-hz kihaltval (1571) vlasztfejedelemsgg alakult: a rendek ltalban egy-egy, a kzletben szerepet jtsz tekintlyes urat emeltek fejedelemm, akinek azonban el kellett nyernie a trk szultn megerstst. Egyes fejedelmek (Bthori Istvn, I. Rkczi Gyrgy, I. Apaffi Mihly) megksreltk az uralmat csaldjukban rkletess tenni - sikertelenl.
Annak ellenre, hogy a fejedelmek vlasztssal kerltek trnra s a kormnyzs a fejedelmi-rendi dualizmus formi szerint trtnt, a rendek itt - mgnsrteg hjn - kevsb tudtk a fejedelmi hatalmat korltozni, mint Magyarorszgon. Itt is rendi orszggylsek hoztk a trvnyeket, de messzemenleg a fejedelem tetszshez, rdekeihez igazodva, A bels kormnyzst a rendeknek csak a XVII. szzad msodik felben sikerlt intzmnyes korltok kz szortaniuk, az alkotmnytrvny szerept betlt Approbatae Constitutiones (1653), illetve a Compilatae Constitutiones (1669) kiadatsval.
Ami a klpolitikt (diplomciai kapcsolatokat), a hadgyet (hadzenetet, bkektst) s a kzjvedelmekkel (reglkkal, adkkal) val rendelkezst illeti, e tekintetben az erdlyi fejedelmi hatalom vetekedett a magyar kirlyval.
Az erdlyi fejedelmek a "Princeps Transylvaniae, Comes Siculorum et Hungariae partium dominus" szkebb uralkodi cmmel ltek. E cm msodik rsze a szkelyeknek kiemelked trtnelmi jelentsgre utal, harmadik rsze pedig arra, hogy a fejedelemsgnek a Kirlyhgn kvl kiegszt rsze (Partes, kzhasznlat szval: Partium) volt nhny magyar vrmegye (Mramaros, Kraszna, Zarnd s Kzp-Szolnok megye, valamint Kvr vidke) is; 1732 utn csak az utbbi ngy.
A XVII. szzad vgn a trk fennhatsg all kivont s Habsburg jogar al helyezett Erdlynek - eltekintve attl, hogy fejedelemvlasztsi jogrl elbb gyakorlatilag, majd formailag is lemondott - sikerlt politikai szerkezett s hatrait, valamint a "hrom nemzet" rendi jogait fenntartania. Az erre vonatkoz nneplyes alkotmnylevelet I. Lipt kirly adta ki 1691-ben Diploma Leopoldianum nven. Mgis, mindennek ellenra a rendek kzjogi slya a XVIII. szzadban tovbb cskkent. A Habsburg uralkodk inkbb csak formailag tartottk tiszteletben a rendisget, az orszg kormnyzatban egyre inkbb sajt politikai rdekeiket s akaratukat juttattk rvnyre. Az engedelmes rendeket Mria Terzia azzal jutalmazta, hogy Erdlyt 1765-ben a "nagyfejedelemsg" (magno-principatus) rangjra emelte.
2. A trvnyhozs intzmnye
A kzpkori Erdlynek - minthogy Magyarorszg integrns rsze volt - termszetesen nem lehetett sajt trvnyhoz testlete; ilyen csak a magyar kirlysgtl val klnvls (1541) s nll llamm szervezds utn, a XVI. szzad msodik felben alakult ki. Ettl fogva azonban parancsol szksg lett a kln trvnyalkots. A ltrejv orszggyls (comitia generalia) az egykori anyaorszgi minthoz igazodott annyiban, hogy tagjait zmmel a vrmegyk, s termszetesen a szkely s szsz szkek kvetei (ablegati) alkottk, s abban, hogy mellettk kln levllel (litterae regales) meghvst kaptak nmely tekintlyes urak(regalistae) is. Eltrt viszont a magyarorszgi minttl annyiban, hogy csupn egyetlen tagozata volt. Itt nem volt szksg kt elklnlt kamarra, als s fels tblra, mert - mint emltettk - Erdlynek sokig nem volt fri rendje. De eltr volt a gyls bels szerkezete is: Erdlyben ti. nem a rendi lls alapjn csoportosultak a kvetek, hanem nemzeti korporcik szerint. Az orszggyls tevkenysgi kre ltalban megegyezett a magyar ditval. Elnke mindenkor egy a fejedelemsg ltal kinevezett tancsos volt. Valamely javaslat - ilyent fejedelem s rendek egyarnt elterjeszthettek - akkor vlt trvnny, ha a kvetek ngy csoportja (a "hrom nemzet" s a Partes) kzl hrom hozzjrult. Ez a szervezet s a mkds lnyegben fennmaradt a Habsburg-korszakban, a XVIII. szzadban is, de az orszggyls szerepe az llamletben tovbb cskkent.
3. A kormnyzs intzmnyei
A nemzeti fejedelemsg korban Erdly llamigazgatsa egszen kzpkori jelleg volt. A fejedelem a "hrom nemzet" tagjaibl sszelltott tancsad testletre (consilium principale) tmaszkodva, egy gyvezet kancellr kzvettsvel kormnyzott. Sem a tancsnak, sem a kancellrinak nem volt szilrd intzmnyes szervezete s szablyozott gymenete. A tancsi tagsg ppen gy a fejedelmi kegytl fggtt, mint a kancellri mltsg. Bethlen Gbor korig (1613-1629) az llami pnzgyeknek sem volt kollegilis szervezet, ellenrztt intzmnyk; ekkor kerlt sor a kincstartsg (thesaurariatus) fellltsra, amely azonban lnyegileg mg ersen feudlis-familiris jelleg intzmny volt.
Korszer fejedelmi hivatalszervezet erdlyi viszonylatban is csak a Habsburg uralom idejn jtt ltre. Kevssel az uralomtvtel utn, mg 1694-ben, sor kerlt a kancellrinak, vagyis az uralkod bcsi kormnyhivatalnak megszervezsre. Ez a dicasterium (Cancellaria Regia Transylvanico-aulica) ppen gy volt felptve, mint a bcsi magyar kancellria: egy, a kirlyi kancellr vezetsvel lsez tancsosi testletbl (consiliarii aulici), valamint egy eladi-fogalmazi karbl (referendarii, secretarii et concipistae aulici) llt. Ezt a hivatali trzset nhny adminisztratv segdhivatal: a kiadhivatal (expeditura), a pnztr (taxatoratus), s az irattr (registratura vagy archivum) egsztette ki. A kancellria egyrszt vlemny-nyilvnt szerv volt a kirly el terjesztett gyekben, msfell a kirlyi rendelkezsek, elhatrozsok kzvettje az orszg rendjei fel. II. Jzsef csszr tmenetileg (1782-1790) az erdlyi kancellrit egyestette a magyar kancellrival, 1790 utn azonban e kt fhivatal ismt elklnlt.
Mg az udvari kancellrit megelzen (1692) fel kellett lltani Erdlyben is egy korszeren szervezett tartomnyi kormnyhivatalt, amelyet itt kirlyi Kormnyztancsnak vagy Kormnyzsgnak (Consilium Regium Guberniale, rviden: Gubernium) neveztek. Megfelelje volt ez a magyarorszgi Helytarttancsnak, lnyegileg megegyez dicasterialis szervezettel, vagyis: egy, a kormnyz (gubernator) elnklete alatt ll irnyt tanccsal (szorosan vett consilium), egy hivatali s segdhivatali rszleggel (officia), vgl a kzigazgats klnbz gait - a politikai, gazdasgi, egyhzi, kulturlis stb. gyeket - kpvisel bizottsgokkal(Commissiones). A Gubernium a bcsi kancellritl kapott utastsok szerint gyakorolta az orszgos vgrehajt hatalmat. Szkhelye elbb Gyulafehrvr, ksbb Nagyszeben, vgl Kolozsvr volt.
Nem mulasztottk el korszersteni a Habsburg uralkodk az erdlyi pnzgyigazgats szervezett, a Kincstartsgot sem (1699). Ez a kormnyszk (Thesaurariatus Regius Transylvanicus) kt tagozatban mkdtt: s-, harmincad- s tizedgyi (in cammeraribus), illetleg pnzversi-bnyagyi (in monetariis et montanisticis) tagozatban. Mindkt szekcinak kln vezetje (a praeses, ill. a thesaurarius) s kln tancsa (consilium), illetve hivatali appartusa (officia) volt.
Magtl rtetden megszerveztk a Habsburgok Erdly hadgyi adminisztrcijt is. A XVI-XVII. szzadban ez az gykr kzvetlenl a fejedelem kezben volt, aki familiris mdszerrel a kancellria ltal vgeztette az igazgatst. Folyamatos gyintzsre e vonatkozsban tulajdonkppen nem is volt szksg, minthogy lland hadserege az orszgnak nem volt, csak alkalmi felkel serege, amelyet hbors veszly idejn a hrom nemzet lltott ki. A Habsburg uralkodk azonban lland regulris katonasgot tartottak Erdlyben, s szksgesnek lttk a hivatalszer katonai gyintzs bevezetst is. Az erdlyi fhadparancsnok (supremus armorum praefectus et commendans generalis), mindig hivatsos csszri tbornok mellett egy katonai dicasterium (cancellaria bellica) mkdtt szmos segdhivatallal (commissariatus bellicus, cassa bellica, officium annonarum militare stb.). Termszetesen ez a szervezet is a bcsi udvari haditancs (Hofkriegsrat) fggelke volt.
4. Az igazsgszolgltats kzponti intzmnye
Az erdlyi igazsgszolgltats a nemzeti fejedelemsg korban megmaradt kzpkori keretei kztt. Vagyis: a "hrom nemzet" mindegyike kln a sajt hatskrben intzte el felmerlt peres s bngyeit. Eltekintve a helyi (kzsgi) brskodstl, a magyarok terletn a vrmegye (comitatus), a Szkelyfldn a szk (sedes), a szszok terletn is a szk (sedes), illetve a kerlet (districtus) volt egy-egy vidk rendes bri hatsga. A "szk" sz krzet, kerlet, megye rtelmt tulajdonkppen a bri szktl nyerte. A szkhelyek fellebbviteli brsgt a kzpkorban a szkely ispn (comes Siculorum), a szszokt a szsz grf (comes Saxonum), a magyar megykt az erdlyi vajda (vojvoda Transylvaniae) szke kpviselte. Minden npre kiterjed kzs orszgos fbri frum csak a fejedelemsg korban alakult ki Erdlyben, amikor a fejedelmi mltsgban egyeslt a kzpkori kirlyi, vajdai, szkelyispni jogkr. mde ez a legfelsbb fejedelmi brskods is megrizte feudlis szemlyies, szablyozatlan, szervezetlen jellegt.
Szilrdan organizlt, rendszeresen mkd brsgi testlet fellltsra szintn csak a Habsburgok uralma idejn kerlt sor. III. Kroly 1737-ben - magyarorszgi pldra - Erdlyben is ltrehvta a Kirlyi tltblt(Tabula Regia Judiciaria in Transylvania) mint a kivltsgos trsadalomosztlyok s rtegek kreiben tlkez legfelsbb brsgot. Ennek a Marosvsrhelyen mkd fbrsgnak elnkt (praeses), hrom tlmestert (protonotari) s 12 brjt (assessores), valamint tbbi tisztviseljt a kirly nevezte ki, rsos gyrenddel szablyozva mkdsket. Nem kerlt sor azonban sem a magyarorszgi Htszemlyes Tblnak megfelel msodfok fellebbviteli brsg fellltsra, sem a hrom nemzet brsgi szervezetnek korszerstsre. Vgl - akrcsak az anyaorszgban - itt is fennmaradt mint terhes feudlis rksg, az idszakos (octavalis) brskods gyakorlata.
III. A trsadalmi (helyi) intzmnyek
1. Az orszg kzigazgatsi felosztsa
Tudjuk, hogy az anyaorszgban a kzigazgats legtgabb kereteit termszetes fldrajzi egysgek (Dunninnen, Dunntl, Tiszninnen, Tiszntl) jelentettk, Erdlyben viszont a kolonizl nemzetcsoportok megteleplsnek hatrai. Ehhez kpest klnlt el az orszg magyarok fldjre (Terra Hungarorum), Szkelyfldre (Terra Siculorum) s szsz terletre (Terra Saxonum). Ezekhez mint kiegszt negyedik territrium csatlakozott az n. Rszek (Partes adnexae vagy kzkelet nevn: Partium), amelyet a nemzeti fejedelmek a XVI-XVII. szzad folyamn az anyaorszg terletbl annektltak.
a) Emltettk azt is, hogy Erdlyben a magyarok terlete - ppen gy, mint az anyaorszgban - vrmegykre tagozdott. A XVI-XVIII. szzadban sszesen 9 kzpkori eredet erdlyi vrmegye llt fenn, mgpedig: Alsfehr (comitatus Albensis inferior), Felsfehr (c. Albensis superior), Doboka (c. Dobokensis), Hunyad (c. Hunyadiensis), Kolozs (c. Kolosiensis), Kkll (c. Kkllensis), Torda (c. Thordensis), Bels Szolnok (c. Szolnok interior).
b) A Szkelyfld e kzpkorban 7 szkbl llt, de ezek kzl hrom az idk sorn egyeslt, s gy szmuk tre cskkert. Nevk szerint: Aranyosszk (sedes Aranyos), Cskszk (s. Csikiensis), Hromszk (s. Hromszk eredetileg: s. Sepsi, Kzdi et Orbai), Marosszk (s. Marus) s Udvarhelyszk (s. Udvarhely).
c) A szszok fldje Erdlynek hrom klnbz vidkn foglalt helyet: Nagyszeben krl, az n. Kirlyfldn (Fundus Regius), Brass krl, az n. Barcasgon s a Keleti Krptok mentn, az n. Beszterce-vidken.
A kirlyfldi teleplsterlet a XVI-XVIII. szzadban 9 szkre oszlott. Nvsoruk: Szebenszk (sedes Cibiniensis, Hermannstdter Stuhl), Medgyesszk (s. Mediasch, Mediascher Stuhl), Szerdahelyszk (s. Mercuriensis, Raismrkter Stuhl), Nagysinkszk (s. Nagysinkensis, Grossschnker Stuhl), Khalomszk (s. Rupensis, Repser Stuhl), Szszsebesszk (s. Sebesiensis, Mhlenbacher Stuhl), Segesvrszk (s. Schaesburgensis, Schsburger Stuhl), Szszvrosszk (s. Saxopolitana, Broser Stuhl), jegyhzszk (s. jegyhzensis, Leschkirchner Stuhl).
A barcasgi szsz telepls nem volt szkekre tagolva; az egsz Brassi kerlet (Districtus Coronensis) nven szerepelt.
Ugyangy a besztercevidki telepls is egysget alkotott Besztercei kerlet (Districtus Bistricensis) nven.
d) A Rszek nev territrium a fejedelmi korban 4 megyt (a Habsburg korban csak 3 megyt) s 1 vidket vagy kerletet foglalt magban, mgpedig Kzp Szolnok vrmegyt (comitatus Szolnok mediocris), Kraszna megyt (c. Krasznensis), Zarnd megyt (c. Zarandiensis) s Mramaros megyt (1732 utn az anyaorszg rszt), valamint Kvr vidkt (Districtus Kvariensis).
e) Mindezeken a territriumokon kvl a XVI-XVII. szzadban kln egysg volt: Fogaras fldje (Terra Fogaras).
f) Ami a vrosokat illeti, ezek kzl csak igen kevsnek jutott osztlyrszl az anyaorszgi szabad kirlyi vrosi vagy szabad bnyavrosi joglls. Ezt a rangot s sttust a kzpkorban, st a fejedelmi korban is csupn kt vros lvezte, mgpedig a magyar vrmegyk krzetben kialakult Kolozsvr (Claudiopolis, Klausenburg) s Gyulafehrvr (Alba Julia, III. Krolytl kezdve Alba Carolina vagy Carlopolis, Karlsburg). Csak a Habsburg-kor legvgn, 1791-ben csatlakozott ezekhez mg ms kett: az rmny kereskedk kt nagy telepe: Szamosjvr (Armenopolis, Armenienstadt) s Erzsbetvros (Ebesfalva, Elisabethopolis, Elisabetstadt).
A szszok fldjnek vezet vrosai: Nagyszeben (Cibinium, Herrmannstadt), Brass (Corona, Kronstadt), Beszterce (Bistritz) s Medgyes (Mediopolis, Mediasch) a vrosi nkormnyzati jogoknak szintn teljes birtokban voltak ugyan, gazdasgi tekintetben is a legmagasabb szinten lltak, szigor forma szerint mgsem voltak a szabad kirlyi vrosok kr sorolhatk. A kirlyi kivltsgokat ti. nem kln nyertk, hanem egytt a szsz territriummal. A XVIII. szzad vgn azonban ngyket mgis a szabad kirlyi vrosok kategrijba soroltk. Nem gy a tbbi szsz szk vroskzpontjt, Segesvrt, Szszsebest s Szszvrost; ezeket csupn mezvrosoknak (oppida) tekintettk.
A vrmegyei s szkelyfldi vrosok zme szintn az anyaorszgi mezvrosokhoz (oppidumokhoz) hasonl jogllapotban lt: mentes volt minden fldesri joghatsgtl s rendelkezett bizonyos nkormnyzati jogkrrel, de azrt megytl, szktl, kerlettl nem volt teljesen fggetlen. Ezeket - akr bnysz, akr iparos-keresked vagy ppen mezgazdasgi jellegek voltak - az llamnak kollektve lertt pnzadjuk utn taxs vrosoknak (loca taxalia) is neveztk. Ide tartozott tbbek kztt:
Magyar fldn egyebek kztt Abrudbnya, Alvinc, Balzsfalva, Bnffyhunyad, Dva, Gyalu, Htszeg, Magyarigen, Nagyenyed, Szszrgen, Vajdahunyad s Zalatna;
Szkelyfldn Marosvsrhely, Cskszereda, Sepsiszentgyrgy, Szkelyudvarhely, Kzdivsrhely, Bereck s Illyefalva;
a Partiumban Zilah s Szilgysomly;
klnleges nemesi testleti jogllst lvezett - mint mr emltettk - Ds s Torda.
2. A megyei, szki s kzsgi intzmnyek
a) Az erdlyi magyar vrmegyk szervezete s mkdse lnyegileg megegyezett az anyaorszgbeliekvel. lkn szintn a fejedelem ltal kinevezett fispn (supremus comes) llt, a tnyleges vezetst azonban az alispn (vicecomes) gyakorolta. Ez utbbinak mind a brsgi, mind a kzigazgatsi feladatok elvgzsben f- s alszolgabrk (supremi judices nobilium, ill. vicejudices nobilium), valamint eskdt lnkk (jurati assessores) s jegyzk (notarii) segdkeztek. A Habsburg-korszakban, amikor az adminisztrci egyre inkbb rsbeliv s szakszerv vlt, klnbz szaktisztviselk egsz sort rendszerestettk. Akrcsak az anyaorszgi megykben, a XVIII. szzad msodik felben itt is kln levltrnok (archivarius), gysz (fiscalis), szegnyek gyvdje (pauperum advocatus), orvos (physicus), sebsz (chirurgus), fldmr(geometra) s tbb ms szakember mkdtt.
b) Az eredetileg eltr szervezet s gyakorlat szkely szkek idvel mindinkbb hasonultak a vrmegykhez. Fokozatosan tvettk tlk mind a brskods, mind a kzigazgats intzmnyeit. A XVIII. szzadban inkbb mr csak a tisztsgviselk (officiales) elnevezsben klnbztek a megyktl. A szkely szk ln fispn helyett fkirlybr (supremus judex regius) llt, az alispn helyett alkirlybr (vice judex regius), a szolgabri funkcikat pedig az n. dulk (dullones) vgeztk. Klnben Mria Terzia korban az eskdtlnkktl (assessores) a jegyzkn (notarii) t egszen a fent felsorolt szaktisztviselkig s hajdkig(hajdones) minden funkcionrius megtallhat volt a szkekben is.
c) Ugyanilyen hasonuls ment vgbe a kt, eredetileg katonai struktrj nll krzet, Kvr vidke s Fogaras fldje politikai szervezetben is. A mlt emlkt itt is csak a vezet funkcionriusok neve rizte: lkn f- s alispn helyett ti. f- s alkapitny (supremus, ill. vice capitaneus) llt.
d) A szsz szkek esetben viszont effle thasonuls nem trtnt. Ezek az egsz jkoron t megriztk kzpkori, jellegzetesen vrosi-polgrias szervezetket. Ez rthet, hiszen a szsz szkek nem egyes nagyurak (fispnok, alispnok), hanem mindentt egy-egy polgri testlet, vrosi tancs irnytsa alatt lltak. Ehhez kpest a szk vezeti (supremi officiales) a szk kzpontjt alkot vros polgrmestere (consul) s brja(judex) voltak. Mellettk pedig nem szolgabrk, hanem vrosi tancsnokok (senatores) alkottk a br-kzigazgatsi asszisztencit. Az adminisztratv s szakgyi funkcikrk a XVIII. szzad msodik felben termszetesen itt is ugyangy alakultak ki, mint a megykben, hiszen ezeket a trsadalmi-llami fejlds szksgletei prhuzamosan hvtk letre.
e) Az erdlyi magyar s szkely vrosok (oppida), valamint a magyar s romn lakossg falvak (pagi) letben egybknt szksgkppen megtallhatk voltak az nigazgatsnak, illetleg fldesri joghatsgnak mindazon lnyeges intzmnyei, amelyek az anyaorszgban kifejldtek. A flszabad vrosokban is megvolt a tancsi szervezet, a jobbgy kzsgekben is fennllt egyfell a falubrsg, msfell az riszk institcija. Eltrsek, sajtossgok termszetesen elfordultak, de ezek ismertetsvel itt nem foglalkozhatunk.
|