„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
Alig hrom hnappal ezeltt egy ders, bizakod bcsvtel rszesei voltatok. V.G. testvrnket, ngy s fl vtizedes szolglat utn, munkahelytl bcsztattk. Mindnyjatok szve tele volt a boldog rm rzsvel; azzal, hogy most a bks nyugalom, a jl megrdemelt pihens esztendei kvetkeznek. rlt s rvendezett drga Szerettetek is. Bizonyra arra gondolt, hogy ezentl tbbet lehet kzttetek: gyngden polgatni a hitvest, vigasztalni a kisebbik fit elvesztett desanyt, rvendezni a testvri, rokoni, barti szvek ldott melegben… Melyiketek gondolta volna, hogy alig 3 hnap mlva ez a mostani, fj, dbbenetes bcsvtel kvetkezik be? Hogy az let lngja, amely a munks vekben, vtizedekben fennen lobogott, - ilyen vratlan hirtelensggel fog kilobbanni!…
Megrendten hirdeti e kopors jra, hogy letnknek nem mi vagyunk az urai, hanem a minket teremt, fldi szolglatunkra elkld rkkval Isten. Nem a mi gondolataink az gondolatai s nem a mi taink az tai. Gondolatait sokszor nem rtjk, utait megtrt, fj szvvel jrjuk; de ha hittel s engedelmessggel jrjuk vgig ezt az utat, a clnl kiderl: Isten mindent javunkra s dvssgnkre adott neknk mind az letben, mind a hallban.
Jertek azrt, Isten rk igjben keressk meg emberi letnk rendeltetst, cljt; s hisszk, hogy Urunk ebben ad neknk, itt maradtaknak drga vigasztalst.
I.
E mostani istentisztelet alapigjt drga Szerettetek, V. G. lete adta. Pl apostol a msokrt l, Krisztus nyomdokain halad emberi let csendes vallomst rta le ezekben a szavakban. Int szavaiban azokrl az letkrkrl beszl, amelyekben a szolgl let kibontakozik.
„Becsletbeli dolognak tartstok, hogy csendes letet folytassatok…” gy szl az els ints. Manapsg tl zajoss lett az letnk. A kvetkezmny: idegbetegsg, kimerltsg. Kell hogy legyen egy csendes hely, ahol megpihenhessnk. Krisztus Urunk is szksgt ltta, hogy olykor tantvnyaival egytt megpihenjen. Volt Jeruzslemhez kzel egy bks falucska: Bethnia. Egyik hzban bks csald lakott: Mria, Mrta s Lzr. Krkben Urunk mindig feldlsre tallt.
A keresztyn embernek ez az elsdleges letkr a csald. Azrt adta neknk Isten, hogy a csaldban az letenergik feljuljanak. V.G. szmra nagyon sokat jelentett a csald. Az desapa korai elvesztse megrzettette vele, hogy nem szabad szthullani. A szeretet az emberi leteket sszetart kohzis er: ezt mindig leszteni s ersteni kell. Becsletbeli dolog ez, ami Testvrnk lelkben vsett parancsknt lt. - Azt zeni ezltal neknk, mindnyjunknak Isten: Lgy h a szeret szvekhez; lgy a szeretet-blcs polja s sszetartja. Nagy lds, ha az ember soha sincs egyedl. Mellette vannak azok a segttrsak, akik egytt rlnek s egytt szomorkodnak vele. Drga Szerettetek els rksge tinektek szl, csaldja tagjainak; s ez az otthonnak, a csaldi krnek a megbecslse, egyms terheinek a hordozsa, a szeretet ltetse s tpllsa. Lgy h a csaldhoz!
II.
A msodik letkr, amelyben letnk kibontakozhat, a munknk s a munkahelynk. Az apostol erre vonatkoz intse gy hangzik: „Sajt dolgaitoknak utna lssatok s tulajdon kezetekkel munklkodjatok.”
V.G. aa lett gy igazgatta Isten, hogy ennek az apostoli sznak a valsga is beigazoldjk az letben. Naprl napra vltoz vilgunkban kevs ember mondhatja el, hogy letnek munks vtizedeit ugyanazon a helyen tlttte el. V.G. ezen kevesek kz tartozott. Mint egszen ifj ember lpte t a Cukorgyr kapujt, s 44 vi fradhatatlan szolglat utn innen bcszott el. E ngy s fl vtizedet a munka hskltemnynek is nevezhetnnk. Nemcsak a kenyrkeres munkahelyv, de msodik otthonv lett a gyr. Htftl szombatig terepen jrt, vasrnap az irodai munkt vgezte, pratlan szorgalommal s felelssggel. H volt a munkahelyhez, a munkjhoz, sajt dolghoz, ami re bzatott.
Mi tudjuk, hogy nemcsak az nekls, imdsg, a msokkal val jt tevs, - de a munka is istentisztelett lehet. Ez is a keresztyn bizonysgttel eszkze. Ezt mi Urunktl tanuljuk, aki maga mondotta s pldt is adott r: „Az n Atym mindez ideig munklkodik, n is munklkodom.” V.G. msodik rksge titek: volt kollgk, munkatrsak; ez pedig: az gyszeretet, a lelkiismeretes szolglat s ktelessgteljests. Lgy h a szolglathoz, a kapott megbzatshoz!
III.
s van egy harmadik letkr is szmunkra, ahol embersgnk megnyilvnul: tl a csaldon, tl a munkahelyen; ez a trsadalom. A rgen rsba foglalt ige erre is kiterjed: „…a kvlvalk irnt tisztessggel viselkedjetek…” Azt jelenti ez: ne lgy szkkebl. Els a csald szksge, - de lsd meg a kvlvalk, az igeneke bajt, nehzsgeit is. elsrend a munkatrsi kzssg, de akire tbbet bztak, attl tbbet vr a szlesebb kzssg is. V.G. aa felels tisztsget is hordozott a Cukorgyrban. s, Isten irnti hlaadssal mondhatjuk, abban is rz szv, segtksz embernek bizonyult. letnek ez a harmadik rksge mindenki, aki t ismerte, s ez az rksg: az emberi mltsg tisztelete. Lgy h a felebarthoz, a msik emberhez! Minden krlmnyek kztt maradj meg embersges embernek!
IV.
Ht maga mit rklt? Az igben errl is sz van: ”Semmi szksget ne rezzetek!” Ha van boldogsg a ml letben, ez az. V.G. testvrnknek rsze volt benne. Nem fogyott el asztalrl a kenyr, nem fogyott el a szvbl a szeretet, az rm. Hitvestrsval 38 boldog esztendt tlthetett. Nagy lds ez. Nem fogyott el belle a munkakedv, a segtszndk. Mert aki hven szolgl, annak minden szksgt betlti a Gazda. Mg az let sem fogyhat el! Mert Urunk a hsgesen munklkod, Benne hv, t kvet lleknek rk letet ad.
Bcstok ne legyen ht vigasz s remnysg nlkli, gyszban itt maradt Szerettei! Isten valami jobbrl gondoskodott Szerettetek szmra! Ezzel a hittel vegyetek vigasztalst Isten igjbl s erejbl (Bcsvtel) minden szerettei. nem hal meg az, aki let msokra ldozza. Krisztus Urunk erre a kezessg.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre