„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
11. JRS A VIZEKEN -P.D. ny.lelksz fltt - Mt 14,22-29
11. JRS A VIZEKEN -P.D. ny.lelksz fltt - Mt 14,22-29
11. JRS A VIZEKEN - P. D. ny. lelksz fltt - Mt 14,22-29.
Gyszol Testvreim, az igben Jzus arra knyszerti tantvnyait, hogy szlljanak be a hajba s menjenek t a tls partra. Ez az t nem stahajkzs. Hamarosan nagy vihar tmad a tavon, szembe f a szl, a hajban lk letet veszedelembe kerl. Visszafordulni sem lehet; a tantvnyok egyetlen remnysge, hogy Jzus nem feledkezik meg rluk. A Mester ott ll a magasban, s mikzben az Atyval trsalom, szemmel tartja ket, vigyz rjuk.
Gy.T.! Ez a bibliai trtnet magnak az letnek a kpe. S mg inkbb az egyhz letnek. Mindnyjan ott lnk a trkeny hajcskban. Viharos szl doblja a gynge llekvesztt, s mi iparkodunk valahogy kivergdni a partra. Kzben elbizonytalanodunk, elcsggednk, hiszen gy tnik, mintha egszen magunkra hagyottak lennnk. Homlyosan ltunk valakit, de nem ismerjk fl; halljuk a szavt is, olyan ismersen cseng, mgis ert vesz rajtunk a ktely; „s a flelem miatt kiltozunk”, akr az egykori tantvnyok. Vglis minden kishitsgnk megszgyenl, mert az Isten Fia clhoz vezet. s kikthetnk a biztos parton ott. Az rkkvalsg partjain.
Ha ez a kp az Egyhz kpe, ha a hajban lk a gylekezet kpe, gy a hajbl kiszll, vizeken jr Pter a lelkipsztor kpe. Akit Jzus magnak vlaszt, azt kihvja a vilgbl, szolgjt pedig mg a trkeny hajbl is maghoz hvja, hogy megtantsa a vizeken jrni, egyedl benne bzni. Az a mi nagy kivltsgunk, hogy lssuk s lttassuk az Urat, halljuk s hallassuk az szavt, utat mutassunk a viharban Jzus fel; s az az gretnk, hogy egykor megrkeznk hozz.
Ebben a bibliai trtnetben ltom P.D. lelkipsztor testvrnk lett. Isten szava letet adott neki s hvta t. Kihvta a kis szkely falucska csndjbl, Sepsibesenybl, 76 esztendkkel ezeltt. Pedig rm s bkessg, nyugalom s lds volt a kicsiny hajlkban, ahov elsszltt gyermekknt rkezett, akit mg kt testvre kvetett. Aztn a falusi iskola padjaibl is kihvta Jzus szava, a sepsiszentgyrgyi kollgiumba, onnan meg a kolozsvri Teolgira. Pedig nyugalmasabb letet lhetett volna, ha bent marad a hajban, - de menni kellett, hiszen hvta Jzus. A hbor nyugtalan, hborg esztendeiben vgzi tanulmnyait, annak vgn alapt csaldot s a mindent felforgat nagy gazdasgi-trsadalmi talakuls veiben indul el a lelkipsztori szolglat tjn.
Jzus szlott hozz is, mint egykor a tantvnyokhoz: Szllj a hajba s menj elre, a tls part fel. s ment a haj a tkrsima tengeren, s amint mind mlyebbre s mlyebbre kellett evezni, elrkezett a ihar s szembe fjt a szl, mert Jzus tantvnyainak mindegyre ellenszlben kell haladniuk, s vissza nem fordulhatnak…
A sepsiszentgyrgyi segdlelkszi szolglat olyan volt, mint egy csndes kikt. Utna jtt a nehz, megterhelt vtized Csomakrsn: harc az rtetlen s nehezen megkzelthet lelkekkel, a megfrads s az j tkeress. s kvetkezett Magyarbkks: 3 esztends szolglat s azutn Marosludas, a vgs llomshely, ahol tbb mint kt vtizeden t hirdethette az igt.
Nehz szolglati helyek voltak. Sok ellentttel, sok ellensges indulattal s ramlattal kellett megkzdenie. Szemlyn az rk lelkipsztori sors tnetkezst lthattk. Isten szolginak nemcsak viharban evezni, nemcsak a csnakban kzdeni, nemcsak az rral szembeszeglni kell. Krisztus az bizonysgtevit mg innen is kiszltja: Hagyd oda azt a gynge ladikot, bzd magad egszen nrem! Jrj a vizeken, jjj hozzm a tengeren, a hullmokon, a habokon t!
Abban a helyzetben voltam, hogy tbb mint t ven t ugyanazon helysgben szolglhattam, ahol . Szinte hetenknt tallkoztunk; elkrdeztk egymstl, ki mirl prdiklt. Lttam klalakra is szp, gyngybets rssal rtt lapjait, tanja voltam komoly kszlsnek, hallgattam szavt kopors mellett, szemllhettem lelkipsztori kzdelmeit s rmeit.
Mert rmet is adott Isten ezen a nehz ton. Hltlansg volna ezekrl megfeledkezni. Drga titrsban, hitvesben blcs kzdtrsat ajndkozott neki az R. Mindent meg tudtak kzsen beszlni, s egymst erstve harcoltk a hitnek szp arct. s a msik ajndk: drga gyermekei; kt lnya, akikre igazi apai rmmel s bszkesggel tekintett. Mennyi odaadssal nevelte ket, mennyi szp, szent remnysget hordozott fellk a szvben!…
s amikor 60 vesen gy gondolta volna, hogy a haj most mr berkezett a csndes kiktbe, kvetkeznek a jl megszolglt nyugalom esztendei, - akkor kellett kiszllnia a hajbl! Isten akarata kihvta a haragos vizekre s jrnia kellett a hall mlysgei fltt, a gysz jfekete hullmain. Elszr 39 ves nagyobbik lenyt vitte haza az R, - milyen rettent prba! , - aztn ngy esztend mlva a drga hitvestl is elbcszott, 44 ves boldog egyttlt utn… Isten tantgatta a kemny leckk tjn mindentl megvlni, a vizeken jrni, nmagt egszen Jzusra bzni.
s menni kellett tovbb, Jzus fel, felvve a kt rvnmaradt unoka gondjt is. csak egy sz vigasztalta, az rkkval rnak a szava: Bzzl, n vagyok, ne flj!
Nem a testi szenveds, inkbb a lelki fjdalmak viseltk meg. Ennek tulajdonthat a mlt vben bekvetkezett infarktus is. jzus szlongatta: Jvel! s ment, a vizek, a mlysgek fltt, Jzus fel!
A Megvlt maghoz szltja az vit. Mikzben a szolga msokkal lttatja s hallatja Jzust, maga megy, jr a szdt mlysgek fltt, hazafel.
Mg ebbl az utols hajbl, ebbl a koporsbl is kihv bennnket az r. Hiszen Krisztus, a hallbl feltmadott R mondja: „…elj az ra, amelyben mindazok, akik a koporsban vannak, meghalljk az szavt…” Mi ezt mondjuk: hozzd akarok menni, Uram. s Jzus szl: Jvel!
Gyszol Szerettei: mg titeket is kihv az let Ura. Ki ebbl a cinterembl, ki a temet csndjbl. s feladatot d: jrjtok meg hittel a gysz, a fjdalom stt vizeit s rezztek meg, lsstok meg: Veletek van az R! Ne fljetek! Az igje igaz: n vagyok a feltmads s az let; aki hisz nbennem, ha meghal is, l!
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre