„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr Bustya Dezs Temetsi beszdek I. szvetsgi textusok
Gy.T.!
Csupn hrom szt olvastam fel Isten igjbl. Benne Isten zenete szl, ami szmunkra vigasz, de egyben figyelmeztets is. Hallgassuk ht e kopors mellett engedelmes szvvel.
Az els ember halla ta minden emberhall hatalmas figyelmeztets. Amint ignk mondja, ez a figyelmeztets gy szl: „Kszlj Istened el!” Kszlnnk kell. Nem csak az letre, de a hallra is. Az els termszetesnek vesszk, ezt a msodikat nem. Pedig errl van sz: Ember, kszlj az Istennel val tallkozsra! - A hallesettel kapcsolatos csaldi, anyagi, adminisztrcis teendk gyakran elhomlyostjk ezt a flhvst, m a hall felnk kilt : Kszlj Istene el!
Mirt? Azrt, mert mindnyjunknak az szne el kell llnunk. Isten figyelmeztet a kopors mellett is: Ember, ne fuss, ne rejtzz ellem. Ne ellem fuss, hanem a bn ell. Ne Isten ell, hanem Isten el kszlj!
Hogyan kell kszlnnk? Isten szavra figyelve, az igvel tpllkozva, l hittel, engedelmes lettel, imdkozva s dolgozva. Kszlnnk kell. Nem a magunk elgondolsa, hanem Isten igje szerint. Krisztus gy emlkeztet minket erre: „Eljvk hozzd, mint a tolvaj…Abban az rban, amelyben nem gondolnd…” Komolyan kell ht vennnk, hogy mit zen Isten; s megrtett akaratt meg kell tennnk, amit renk bzott, azt vgre kell hajtanunk.
Mikor kszljnk? Minden vratlanul jtt halleset felel a krdsre: Most, azonnal, halaszthatatlanul! Sokan gy gondolkoznak: Tudom, hogy ez is fontos krds, de most mg korai lenne ezzel foglalkoznom; majd ha megregszem, rrek akkor kszldni. A megtrs idpontjt illeten a Stn javaslata mindig az, hogy holnap. Isten hatrideje padig mindig a ma.
Kszlj Istened el! EZ azt is jelenti, hogy vr. Nem azzal a lelklettel, amellyel a vadsz les a zskmnyra, hanem az desanya gyermekt hazavr lelkletvel. Az desanya mindig gyermeke javt, boldogsgt akarja. gy tesz Isten is. Vrja a hazatrsnket. Ebbl a tnybl Istennek kt cselekvse kvetkezik:
Az egyik az, hogy Isten maga is felkszt az szne eltt val megjelensre. Az kori keleti vilg uralkodi eltt nem lehetett akrhogyan megjelenni. A palota egyik kamrjban az rkez vendget felruhztk, kicsinostottk. Isten is, sokfle ton s mdon kszt fel bennnket a szne eltt val megjelensre. Sokszor szenvedsek, megprbltatsok tzes kemencjn visz keresztl. Erre az elkszletre is szksg van. Szobrszknt farag le rlunk sok mindent. Nehz utakon vezet bennnket, hogy gy formlja jellemnket. - Sz. . Testvrnket is gy ksztgette Isten arra, hogy most az szne eltt megjelenjk. Ksztgette rmben s bnatban egyarnt. Ajndkozott neki 76 ven t ert s egszsget, hogy csaldtagjaival jt tehessen; 56 ven t hsges segttrsat. Ez is elkszlet. s ksztgette hazafel meggyenglt szvn t az utbbi esztendkben. Figyelmeztette t a Gazda, hogy az let felhzott rja lejrban van. Kszlj Istened el! gy ksztget minket mindnyjunkat Isten nagy kegyelme: elszakadsra e fldi, mland lttl s az rkkval orszg megtallsra.
Msodszor: Isten maga is kszl erre a tallkozsra. Tudjuk, hogy a tkozl finak elbe sietett az atya, hogy tleljem, szeretetrl biztostsa t. Isten elbe siet az embernek. Ezt bizonytja a karcsonyi testetlts. Krisztusban Istennk testet lttt szeretete elnkbe sietett. Az dvssg tjt ksztette el szmunkra, mgpedig gy, hogy bneinket magra vette; meghalt, hogy engesztelst szerezzen azokrt Istentl, s feltmadsval utat nyitott neknk a mennybe. Knnyv tette a hazatrsnket; de neknk hinnnk kell ebben a kegyelemben. Ragadjuk meg Krisztust, aki dvssget ksztett szmunkra Istennl!
Remnysgnk szerint tvoz kedveseteket is gy vrja Isten. Mennyei, rk tallkozra. Elbe siet, dvzt gretvel tleli. Ez a vigasztals tltse be mindnyjatok szvt. Istened el kszlj! Vagyis, aki vr, az a mi Istennk. az, aki vezet, szeretete megld, aki legeltet, aki gygyt. vr minket. Ne fljetek ht, ne csggedjetek el.
Kszlj Istened el! Ez a flhvs most azt is jelenti, hogy vegyk krl szeretettel a gyszol csaldot, egyms terht hordozva, Krisztus parancsa szerint. gy bcszzunk az elkltztt testvrtl, hittel mondva: Isten velnk, viszontltsra!
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre