„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr Bustya Dezs Temetsi beszdek I. szvetsgi textusok
Mindig knnybelbad a szemnk, gysszal telik el a szvnk, amikor egy-egy szomor ravatal mellett llunk. Vajon mirt? Azrt, mert tulajdonkppen minden halottban nmagunkat siratjuk. Minden eltvozott testvrnkkel, rokonunkkal, jbartunkkal letnknek egy megszentelt darabjt vesztjk el. A bcs, az elvls pedig mindig fjdalmas.
gy llotok ti is, gyszol Testvrek, ebben az rban a szeret desanya, a hsges hitvestrs, a jsgos nagyszl, rokon, - a mi keresztyn ntestvrnk koporsja mellett. Kit vesztettetek el? Ti tudjtok. De meg kell tudnotok azt is, hogy amikor Isten a legdrgbbat veszi el, nmagt adja krptlsul, vigasztalsul. Ennek tudatban hallgassatok a felolvasott ige szavaira. Fjdalmatokban ebben ad Isten nektek vigasztalst s a jvendre nzve ldott tmutatst. Ennek az ignek az igazsga ezen kvl a Ti drga szerettetek letben is beteljesedett.
I.
„Ne flj, mert n veled vagyok;…”, gy kezddik az ige s ebben van a mi hsges Istennk els grete. S.I.-n sz. B.E. testvrnk 78 ves fldi zarndoktjn bizonyra sokszor elhangzott ez a biztats. Marosugrn: a gyermek- s ifjkor veiben, aztn Zaboln s Bkszdon s Sepsiszentgyrgyn: vagyis letnek minden llomshelyn. Mert Testvreim, itt e fldn icxdsew3degenek s vndorok vagyunk, de ldassk Istennk kegyelme azrt, hogy mindenkor s mindentt velnk van, az rmben s a bnatban, a boldogsg napjaiban s a prbltatsok idejn egyarnt. s ha Isten velnk, - kicsoda ellennk? Ez a biztats a hv embernek az rk erforrsa. Halljuk ht meg mi is e kopors mellett ennek a bizonysgnak a szavt: Isten velnk van ebben a gyszban, fjdalomban is, Neki hatalma van arra, hogy ldsra fordtsa ezt a kesersget is!
II.
Asszonytestvrnket nehz keresztnek a hordozsra vlasztotta ki Isten: 3 vtizeden t, fldi letnek vgig tartott ez a prbattel. Slya alatt sokszor el is csggedt volna, de bizonyra sokszor visszhangzott a szvben ez az ige: „…ne csggedj, mert n vagyok Istened;…” . s ez a sz nemcsak vigasztalt, de ert is adott tja folytatsra, keresztjnek hordozsra. gy tudta csodltara mlt trelemmel hordozni testnek megktzttsgt, alzattal, mint ami nem a vletlen mve, de Isten rendelse. Testvreim, mi milyen sokszor, milyen hamar elcsggednk. Lapozzuk fel ilyenkor Isten igjt. s tanuljunk az l szvegekbl: a nlunknl nehezebb keresztet hordozknak az letbl. Tanuljunk a mi asszonytestvrnk letbl. fradsgot nem ismerve, bnn is tudott munklkodni az hznprt. Isten vigasztalsa ltal nyert ert, s ezzel az ervel minden testi-lelki fjdalmat le tudott kzdeni, hogy ertlenl is, betegen is hasznra lehessen szeretteinek!
III.
Mg egy grettel brt a mi ntestvrnk. Az ige szavai szerint, az R ezt mondja az t flknek: „Megerstlek, st megsegtlek s igazsgom jobbjval tmogatlak”. Testvrek, emberi letnk folyamn llandan r vagyunk utalva arra, hogy a mi Istennk megsegtsen bennnket. hezzk s szomjhozzuk az igazsgot, a legtbbszr megelgttets nlkl. Isten azonban nem hagyja el az vit, hatalmas jobbjval s igazsgval tmogatja ket. gy aztn a segtsgre szorul msoknak tud segtsgre lenni. Istennek a csodja ez az letnkben, az volt hazatrt asszonytestvrnk letben is.
IV.
De milyen vigasztalst ad Isten igje most, a halllal szemkzt? Hitvallsunk, a Heidelbergi Kt els krdse-felelete a mi egyetlen igaz s legfbb vigasztalsunk: Akr lek, akr halok, nem nmagam, hanem az n hsges Uramnak s Megvltmnak, a Jzus Krisztusnak a tulajdona vagyok,… Az szava bztat: n veled vagyok, mg a hallban is. n vagyok Istened, ez azt jelenti: a mi Istennk az lknek az Istene. Nem hagyja az vit a hallban, hanem rk letre tmasztja fel ket. Krisztus Urunk szava erre a kezessg: Az n juhaim halljk az n szmat s kvetnek engem. n ismerem ket s rk letet adok nkik s senki ki nem ragadja ket az n kezembl!
Ezzel a remnysggel bcszzatok a hazatrttl (bcsvtel). Pldja ersvr54tsen, mutasson utat. Minden krlmnyek kztt bzzuk r magunkat a mi ers Istennkre, az l Istenre, aki megtart bennnket mg a hallban is, - s talvisz az rk letre.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre