„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr Bustya Dezs Temetsi beszdek I. szvetsgi textusok
„Bkessg nktek!” - Ezekkel a szavakkal fordult a mi Urunk Jzus Krisztus, feltmadsa utn az sszetrt szv tantvnyokhoz, akiket annyira lesjtott Mesterk halla, hogy minden erst, btort gretrl megfeledkeztek. Ezzel a szval fordulok most n is hozztok, megrendlt szv, Gyszol Testvreim! Hozzd, te desanya, akinek gy fj a lelked, hogy neked kell drga gyermeked koporsjnl megllnod, holott az let rendje az lenne, hogy gyermek lljon a szl koporsjnl! Te jsgos testvr, aki most dbbensz r arra, mit vesztettl testvredben: ezentl egyedl vagy, testvr nlkl a vilgban. Te keresztyn Gylekezet, kinek gy hinyzik az elkltztt ntestvrnk arca, szolglata. Hadd mondjam Mindnyjatoknak: Bkessg nktek! Figyeljetek Istennk szavra: a bkesg forrsa!
I.
„Kinek szve rd tmaszkodik.”, halljuk Urunk szavt. Olyan ntestvrnk ravatalnl llunk, akinek szve re, a mi Urunkra s Istennkre tmaszkodott. Kicsiny gyermekkora ta a prbk svnyn jrt. Cspficam kvetkeztben egsz letben snttott. Minden ilyen embertrsban valami cskkentrtksg l, ha magt az egszsges emberekkel sszehasonltja. Kiben talljon az ilyen ember vigasztalst? Egyedl Istenben. re tmaszkodik a prbk alatt a szv. Nehz lete volt ntestvrnknek. Mgis tmassz lett maga is. Mert Istenben tbbek kztt az a csodlatos, hogy az erset az ertlenre bzza r.
A bibliai Ills prftrl tudjuk, hogy amikor elfogyott az tele s itala, Isten t olyan helyre kldte, ahol mg kevesebb ls volt: a sareptai zvegyasszonyhoz. s ott megtapasztaltk, hogy ami csupn kt embernek egyetlen tkezsre val lett volna, az hromnak is elg volt, napokon, heteken keresztl. gy tapasztaljk meg Isten vlasztott gyermekei naponknt a csodt: a szeretetbl brmennyit adunk, annl inkbb szaporodik, nem fogy el. - gy lehetett ntestvrnk ids szleinek gondviseljv. gy tapasztaljuk meg mi is hittel Istennk gondviselsnek csodjt, ppen gy, ahogyan az nek mondja: „Nincs elg olaj korsdban? Msnak add oda felt…” V.R. testvrnk ennek az igazsgnak a bizonysga volt, ezt hirdette, nem szval, de egsz letvel. Isten vilga csodlatos vilg, amelyben az er, a hit, a szeretet megoszts tjn nem fogyatkozik meg, hanem tovbb szaporodik s nvekedik.
II.
„… megrzd azt teljes bkben, mivel Tebenned bzik.” gy folytatdik alapignk. Ez is valsgg lett hazatrt ntestvrnk letben. Isten megrizte t. Ert adott: ezzel tudta Szleit polgatni, napi gondokat elhordozni; tzelft beszerezni, szorgalmas varrogatsbl fedezni a napi kiadsokat, fenntartani a csaldot. s mindezt teljes bkben, zgolds nlkl vgezni! Istennek bkessge volt a szvben, bizonyra innen klcsnzte az ert. Pl apostollal egytt vallhatta: Mindenre van ers a Krisztusban, aki engem megerst. Tudjuk- e mi is naponknt ezt vallani, Testvrek?
III.
s mi a jutalma ennek a fradhatatlan szolglatnak? , krdezzk. Ignk felel: „…az rban,…rk kszlunk van.” Mit is jelent ez? Azt, Testvrek, hogy mi nem ingatag fundamentumra ptjk r az letnket. A kszikla: a tarts, szilrd, megingathatatlan alapot jelenti. A ksziklra plt hzat nem sodorja el a vihar, nem tesz benne krt az rvz, ellene ll a fldrengsnek is. A kszikla az llandsgot jelenti. Szmunkra a ksziklra pts az rklet remnysgt, szilrd bizonyossgt jelenti. Hisszk, hogy hazatrt Testvrnk immr elnyerte bizodalmnak jutalmt, az rk bkessget.
s neknk, mg lknek, itt lknek, mit mond az ige? Ezt: „Bzzatok az rban rkk!” Nagyon megnyugtat az a bizodalom, hogy Istenben rk kszlunk van. Szmunkra ez annyit jelent, mint egykor a zsinaggafnek, Jairusnak adott bztats: A lenyka nem halt meg, hanem aluszik. Ugyanezt az l remnysget adta Krisztus Urunk a naini zvegynek, akinek fit adta vissza a hallbl, valamint Mrinak s Mrtnak, akiknek a negyednapos hallbl hozta vissza testvrket, Lzrt. - n is ezt az l remnysget hirdetem nektek, Gyszol Testvreim! Bzzatok, fj szv hozztartozk! Nem rk lomra trt szerettetek. Van s lesz boldog viszontlts. (Bcs) A mi Urunkban, Istennkben rk kszlunk van. Benne bzzatok, megriz benneteket mindrkk.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre