„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr Bustya Dezs Temetsi beszdek I. szvetsgi textusok
Dvid kirly knyrgsvel llunk meg a kopors mellett, amelyben T. I. aa. nyugszik. Visszatekintnk egy 75 ves lettra, egy ngy s fl vtizedes hzasletre, sok kitart kzdelemre, rmkre s szenvedsekre, hogy ebben a knyrgsben megpihenjen s vigasztalst talljon a lelknk gy figyeljetek, Testvrek, a felolvasott ignek zenetre, a mi mennyei Atynk szl mihozznk!
I.
Ebben az imdsgban benne van az egsz letnk. Benne van az ifjsgunk: „Mutasd meg nkem a te tadat!” nincs fontosabb dolog, mint az, hogy a sok lehetsges lett kzl a lehet legjobbat vlasszuk. Ha gy tett a mi elkltztt testvrnk, ez nem magtl, hanem Istentl volt. mutatja az utat mindannyiunknak. - Benne van az igben a frfikor, a munka, az alkots ideje is: „…hogy jrhassak a te igazsgodban…” . az letnknek igazi rme az, ha Isten igazsgban, s nem a mi vlt igazsgunkban jrunk. - s benne van az regsg egyetlen krss csendesl vgya: „Teljes szvvel fljem nevedet.”
J egy ilyen letutat vgigjrni, ahol Isten mutatja az svnyt. Boldogsg egy letet az igazsg megismersnek s gyakorlsnak szentelni; de a legdrgbb mgis az, ha teljes szvvel Isten nevt fljk. Ez az ember rendeltetse. Hitvallsunk, a Heidelbergi Kt is arrl beszl, hogy Isten az embert valsgos igazsgban s szentsgben teremtette, mgpedig azrt, hogy az teremt Istent megismerje, szvbl szeresse, rk dvssgben vele ljen… Ht ezrt volnnk mindannyian ezen a vilgon.
II.
Ha most az ige fnye rhull erre a koporsra, taln ti is sok mindent vilgosabban lttok, Gyszol Testvreim! Mskppen ltjtok drga Szerettetek fldi lett. Kibontakozik elttetek az az lett, amely a kalotaszegi Srvsron kezddtt el, hogy Maroshvizen s Galcson t ide vezessen, Marosvsrhelyre. T.I. hat testvrvel egytt nevelkedett a szli otthonban; de alig 9 esztends korig lhetett a csaldi kr meghitt melegsgben. A trtnelmi vltozsok sztszrtk a szli-testvri kzssget. A tbbiek, mindnyjan, idegen orszgba, Jugoszlviba kerltek, egyedl maradt itt, Erdlyben, keresztszli gondjra bzva. Nehz t volt az, amelyen el kellett indulnia, de most mr ltjuk, Isten tja volt. Hogyan is ll az igben? „Mutasd meg nkem a te tadat…”
Isten utat mutatott: Tanulnod kell, embertrsaid javra s rmre. Nemcsak mestersget tanult, hogy mindennapi kenyert megszerezhesse, hanem ismereteit lland nkpzssel bvtette is. Ksbb gyermekeit is erre sztnzte. - Gyszol Testvrek! Ahogyan Szeretteteket Isten megtantotta - sok nehzsg kztt - az tjn jrsra, gy tant bennnket is egsz letnkn t arra, hogy mi is ezzel a knyrgssel jrjunk: taid Uram, mutasd meg, hogy el ne tvelyedjem… Ezen a kzdelmes ton nem vagyunk egyedl. Nem csupn az Ember Tragdija rjnak a tapasztalatt ljk t: „Az let kzdelem, s az ember clja e kzds maga”, - hanem azt is, hogy ezen a kzdelmes ton az letnk kedves lehet Isten s az emberek eltt egyarnt!
III.
Az imdsg msodik krse ez: „hogy jrhassak a te igazsgodban”. Nehz megrteni, hogy mit tartalmaz ez az ima-rszlet. Igazsg… Mi az igazsg? Ahny let, annyifle az igazsg is, szoktk mondani. Emlksznk Piltus krdsre Jzus kihallgatsakor: Mi csoda az igazsg? Valaki eljtt ebbe a vilgba, aki elmondhatta nmagrl: n vagyok az t, az igazsg s az let. Ez a valaki: Jzus Krisztus. tant meg bennnket az ldozatos lettra. Arra, hogy ne nmagunknak ljnk.
Drga Szeretteteket 45 ves csaldi letben tantgatta erre Isten. Az igazsgban jrs szmra elssorban azt jelentette, hogy mindent a csaldrt. Mgpedig a kicsiny csaldrt, - s a nagy csaldrt egyarnt. A kis csald: a hitvestrs, a kt ldozattal felnevelt, tanttatott gyermek: Ti voltatok, gyszban itt maradt szerettei. a nagy csald pedig az a munkakzssg, amelyben egyszer dolgozknt, vagy igazgatknt, megbecslt szakemberknt s trsadalmi, kzleti egynisgknt egyarnt az embertrsra, a tbbiekre figyelt. T. I.-t sajt kzdelmes lete tantotta meg a szegny emberek oldaln llni s gy jrni abban az igazsgban, amelynek sszefoglalsa nem ms, mint a szeretet.
IV.
Alapignk szerint azrt kell az Isten utain val jrst megtanulnunk, hogy az igazsgban jrhassunk s teljes szvbl flhessk az nevt. Gyszol Testvrek, az istenflelem az az egyetlen, ami minden ms flelmet legyz. Akinek a szvben az Isten flelme van, az nem retten meg az emberektl, nem fl a fekete listktl, sem a mellzstl. Annak egy igazi clja van: gy lni ezt a fldi letet, hogy msoknak hasznljunk, msok arcra mosolyt dertsnk, msokat boldogthassunk. Az igazi istenflelem elvlaszthatatlan az embertrs szeretettl. Az ilyen letet nem nyeli el a hall. Nem az letnknek van vge a hallban, hanem csak a mlandsgnak. A fldn hven szolglkra ez let utn Jzus Krisztus ltal az rklet boldogsga vr. (Bcsvtel).
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre