„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr Bustya Dezs Temetsi beszdek I. szvetsgi textusok
Gy.T.! Nagy s hosszas szenveds utn megpihent a mi testvrnk; 80 esztends vndorutat mrt ki a Mindenhat Isten a mi atynkfia szmra. Arrl, hogy milyen volt ez az lett, leghitelesebben maga vallhatna. De mr nem szlhat. Hallgassunk azrt Isten szavra; mindeneket a leghvebben ismer; mondja meg, hogy mire akar bennnket tantani egy immr lezrt letton keresztl, s adjon igjben mindnyjunknak vigasztalst e nagy vesztesgben.
I.
„Isten kzelsge oly igen j nkem…” Ez az els valloms arrl beszl, hogy milyen nagy boldogsg Isten kzelsgben lni. Nem Tle tvol, hanem mellette. Az let akkor rm s bkessges, ha Isten kzelsgben ljk azt. Az els emberprrl tudjuk, hogy Istennel szoros kapcsolatban voltak, Vele beszlgettek, Benne rvendeztek. De a bn s engedetlensg miatt Isten ki kellett hogy zze ket az denbl. Az ember gy tvol kerlt Teremt s megtart Istentl. Nem volt ez gy j. Azonban Isten megknyrlt rajtunk. Elkldte egyszltt Fit, hogy kzel vonjon ltala minket nmaghoz. Azrt, hogy mindig Vele legynk. Hogy mindenkor elmondhassuk a 139.zsoltr vallomst: Uram, te gyelsz jrsomra s fekvsemre, jl tudod minden utamat… Mi is elmondhatjuk, Testvrek: soha sem vagyunk egyedl! Velnk van a mi Istennk minden utunkon!
rzdtt Istennek ez a kzelsge K.M. testvrnk letn is. Vgyott ebbe a kzelsgbe, mert tudta: ez oly igen j nkem. Valban j dolog mr reggel az igjt olvasni, j dolog a templomban ezt a kzelsget megtapasztalni. K.M. aa. kedves olvasmnya volt a minden napon kzbe vett Biblia, s ebben klnsen a 84.zsoltr: a templom zsoltra. Mindegyre idzte ennek sorait: Boldogok, akik lakoznak a te hzadban, dicsrhetnek tged szntelen…Ez a boldogsg volt, minden prba s szenveds kzepette is, nyolc vtizedes letnek osztlyrsze. me, Testvrek, lthatjuk, hogy Isten kzelsgben lesz igazn emberi lett az let. Azrt ht: „Keresstek az Urat, amg megtallhat!…”
II.
A msodik valloms gy hangzik az igbl: Az R Istenben vetem remnysgemet…” Nagy szksg is volt erre az rkkval remnysgre. K.M. aa. nem volt valami aclos emberalkat. Inkbb a gyengesg, az ertlensg jellemezte. Kt zben is mtttk; testben tvist hordozott. De aki Istenbe veti remnysgt, az nem csalatkozik. Nem is panaszkodik, mert bkessge van. Ahogyan a klt mondja: „Nincs nyugalom, nincs nyugalom, a szv, amg ver, mindrkk nyugtalan. De mindrkk nyughatatlanul Istentl mgis bkessge van…” (Remnyik: „Bkessg Istentl!”)
Aki az rkkval Istenben remnykedik, az nem szgyenl meg soha. Az megtapasztalja, hogy Isten: imdsgot meghallgat Isten. Nem fogy el a remnysg, ha ms minden elfogyna is, - ez a remny tl mutat a fldi leten, az rklet fel.
III.
Isten kzelsge s a Benne vetett remnysg nemcsak rzsben, vagy szp szavakban nyilvnul meg, hanem cselekedetben s letben. Aki Isten kzelsgben l, az tud igazn emberkzelben is lni. Isten szeretetnek a megtapasztalsa a forrsa annak a szeretetnek, amellyel mi szeretjk egymst.
K.M. aa. gy tudta az vit szeretetben hordozni. Felesgt, hrom bks, rmteli vtizeden t, a 3 des s a 2 mostoha gyermeket, - nem tve kztk klnbsget. Hogyan is folytatdik a zsoltros vallomsa? „…hogy hirdessem minden te cselekedetedet”. Az Isten kzelsgben l ember szeretettel, szolglattal hirdeti Isten nagysgos dolgait, cselekedeteit.
Aki fldi letben Isten kzelben lt, azt a hall sem vlaszthatja el a szeret, kegyelmes Istentl. Aki Benne remlt, ltala nyer diadalmat mind az letben, mind a hallban.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre