„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr Bustya Dezs Temetsi beszdek I. szvetsgi textusok
Isten szentfelsge gy rendezte el az emberi let tjt, hogy az mlysgeken s magassgokon t vezessen el hozz. Ezt azonban csak a hv ember lthatja meg. A hitetlen ember vagy magt ltatja s azt lltja, hogy szntelenl az let magaslatain jr, ahol az let csupa der s vidmsg, vagy ktsgbeesett s csak a mlysgeket ltja, ahol az let rnykos rsze ltszik. A hv embert Isten mind a ketttl meg akarja vni, az nmagunk becsapstl s a ktsgbeesstl egyarnt. Ezrt hirdetteti, hogy mlysgeken s magassgokon keresztl vezet el bennnket nmaghoz.
Mi azonban ezt magunktl nemigen ltjuk meg. ppen az mutatja a mi hitetlensgnket. Vidm rinkban, perceinkben csak a magassgokat ltjuk, s magunkrl megfeledkezve szlunk: des az let, sohase halunk meg, egynk, igyunk, rvendezznk.
Szomorsgunkban pedig brmerre tekintsnk, nem ltunk mst, csak fekete gyszt s sttsget, s elkeseredetten ostromoljuk az eget: n Istenem, mirt hagytl el engemet?
Szvnkben ezzel az rzssel lljuk krl most ezt a koporst, mely a szeretett drga frjnek, desapnak s nagyapnak fldi maradvnyait foglalja magban. Vigasztalansgunkban Isten ppen azzal akar megvigasztalni minket, hogy igjben megmutatja: letnkhz a mlysg s a magassg egyarnt hozztartozik.
Alapignkbl egy hv embernek a bizonysgttele hangzik, aki a hajlott kor kszbhez rve, - akr ez a mi elkltztt testvrnk, ha esztendeinek szmt tekintjk, - Istenhez imdkozik. Imdsgban azt mondja Urnak, Teremtjnek, hogy „sok bajt s nyomorsgot reztettl velnk, de ismt megeleventesz, s a fld mlysgbl ismt felhozol minket”. Ebben benne van az emberi let mlysge s magassga. Sok bajt s nyomorsgot kell megzlelnnk letnkben, s ezek kztt csak az a vigasztals tart meg bennnket, hogy Istennek van hatalma megeleventeni s a fld mlybl is felhozni minket. Ez a keresztyn ember el nem fogy remnysge. Az seink s a mink is. Ez tartotta meg eldeinket nemzedkrl nemzedkre, ez tartja meg egyhzunk tagjait ma is.
A keresztyn ember ppen ezrt: megvigasztalt ember. Nem bizakodik el akkor sem, ha jl megy a sora, mert tudja, hogy Isten rszt ad e fldi letben a bajbl s a nyomorsgokbl is. De nem is esik ktsgbe a bajokban, mert azt is tudja, hogy ugyanaz a hatalmas kez risten ki is tud menteni a bajokbl; mg a hall hatalmbl is, mert mg a srgdrbl is felhoz bennnket. Ha nem gy lenne, ha nem ez remnysg erstene minket, vajon el tudnnk-e hordozni letnk bajait, kesersgeit, Testvreim? Nem rokkannnk-e ssze a sokfle prba s szorongattats, ellensgeink ldzse s gynevezett jbartaink lnoksgnak slya alatt? De az risten megersti szvnket. Megmutatja neknk, hogy a tulajdon egyszltt Fit is a mlysgeken keresztl vitte fel a magassgba nmaghoz. A mennybemenetel nnepnek kzelsge erre kell hogy emlkeztessen bennnket, aai! Jzus Krisztus is alszllott egykor az let mlysgeibe rettnk, - s alszllsa egszen a poklokig tartott, - hogy azutn felemelkedjk az egek magassgaiba, ugyancsak rettnk, hogy ott helyet ksztsen neknk, akik a magunk rendjn kvetjk t, hallon t az igazi letbe!
Mlysgeken s magassgokon t Isten fel. Igen, testvreim, ez a keresztyn let. Ennek az igazsga lett nyilvnvalv ennek a mi nhai atynkfinak az letben is. Az risten sok bajt s nyomorsgot reztetett meg vele, klnsen letnek utols esztendeiben. Nehz, fjdalmas betegsgt hordozva, sokszor kellett emlkeznie arra, amit a 90. zsoltrban mond a zsoltros kirly : „A mi esztendeink napjai hetven esztend, vagy ha feljebb, nyolcvan esztend, s nagyobb rszk nyomorsg s fradsg, amely gyorsan tovatnik, mintha replnnk” (Zs.90,10.) gy tntek tova az esztendei is, fradsgban s sokfle prbk kztt. De az risten megreztette vele ignk msik felnek az igazsgt is. Gytrelmes betegsgben megbiztatta elcsggedt szvt az gret ldott szavaival: ismt megeleventelek s a fld mlysgbl is felhozlak tged. Mert Isten nem a holtaknak, hanem az lknek az Istene, aki nem gynyrkdik a bnsnek hallban, hanem azt akarja, hogy a bns megtrjen s ljen. minden Benne hvt letre, mgpedig rk letre s boldogsgra rendelt.
Azrt emeljk fel szemnket az gre, hozz. Erstsk meg a lankadt kezeket s a megroskadt trdeket. Lssuk meg, hogy a mi Istennk milyen drga ajndkot adott ebben a mi testvrnkben kzelebbi s tvolabbi hozztartozi szmra. Minden emberi let olyan tantst foglal magban, amely fltte ll a knyveknek. Vezessen itt is a Szentrs tmutatsa bennnket: Emlkezzetek meg azokrl, akik elttetek jrtak, s kvesstek hitket! Klnskppen szl ez tinktek, gyszol zvegy, gyermek s unoka. Most, amikor bcst vesztek az eltvozottl, halljtok meg a felhvst: kvesstek hitt! Azt a hitet, amely a szenvedsekben enyhls forrsa, nyomorsgokban vigasztals s minden krlmnyek kztt megtartja lesz a ti leteteknek.
Neknk, tbbieknek, pedig azt zeni ez rban az R, hogy vssnk mlyen a szvnkbe az ignek ezt a tantst: Bajokon s nyomorsgokon t vezet bennnket Isten nmaghoz, - de a hitnek a vigasztalsval! Br csak soha el ne tntortana minket a hittl s Istentl az let nehzsge s nyomorsga, hanem valban Hozz vezrelne! Vigyzzunk azrt, hogy j dolgunkban el ne bizakodjunk, se a prbk kztt zgold, panaszos, Isten ellen lzad lelkekk ne vljunk. ljnk Isten letet ad igjvel minden alkalommal. Ahogyan az Apostol tancsolja: MA azrt, ha az szavt halljtok, meg ne kemnytstek a ti szveteket. Legyetek mint ugyanannak az egy testnek, a Krisztus egyhznak szolgl tagjai; j szvvel, szeretettel egymshoz, amint a Mennyei Atya is szeret benneteket s elkldtte rettetek a Fit, aki nektek is, akr ennek az elkltztt atynkfinak is, rk letnek az grett adta, ha az nevben hisztek.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre