//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
:

66. BORZIN BDI IRN DEPORTLSUNK TRTNETE

66. BORZIN BDI IRN DEPORTLSUNK TRTNETE


BORZIN BDI IRN DEPORTLSUNK TRTNETE

Egy gmri kis falucskban szlettem. Gyermekveim minden emlke ehhez a kis faluhoz fûzõdik, itt jrtam iskolba, itt tanultam magyarul az egyszeregyet, ide kt minden emlk, minden talpalatnyi fldjt ismerve. Mg most is a legkedvesebb szmomra, ha a mltrl beszlhetnk.

Emlkeim az 1938-as visszafoglalskor rendezett nnepllyel kezdõdnek, amikor a dszkapukon piros-fehr-zld sznû zszlk lengtek. Hogy ez mit jelentett neknk, gyerekeknek, nem is tudtuk felfogni, hiszen azelõtt is magyarul beszltnk, magyarul tanultunk az iskolban. Szlõfalum tiszta magyar falu volt. Jrtunk tovbbra is ugyanabba az iskolba, ugyanaz a tant tantott, mint addig.

Amikor kitrt a msodik vilghbor, mint minden falusi gyermek, rmmel nztk a falun tvonul katonkat, s nem is gondoltuk, mit jelent, hogy a frontra mennek. Ntaszra meneteltek, nem tudva, hogy visszatrnek-e mg valamikor a kis falujukba, vagy messze, idegen fldben lesz a vgsõ nyughelyk.

Hbor volt, a fontosabb lelmiszereket jegyre adtk. Mr akkor elgondolkodtam azon, mire val a hbor, mirt kell meghalni a sok fiatalembernek.

A ngy vig tart hbor utols õszn, 1944-ben a falu apraja-nagyja a telepls nyugati rszn, a meredeken emelkedõ kerek domb oldalban gyûlt ssze. gy figyeltk estnknt, most Pestre dobtak bombt az ellensges replõk, most Miskolcot bombzzk, villogott a fny, a replõk moraja idig hallatszott.

Mi lesz velnk, ha ide is elr a front? A falut a nmet katonasg mr tbbszr megszllta, de egy decemberi reggelen csendre bredtnk: jszaka az utols nmet katona is elhagyta a falut.

A falu dli rszn, az gynevezett Vlgycsk-tetõn, lovaskatonk csapata jelent meg. Ugyan mit akarnak ott a meredek hegyoldalon? De ahogyan a l megcsszott, orosz sz hallatszott, apm, aki orosz fogoly volt az elsõ vilghborban, megszlalt: „Gyerekek, ezek mr az orosz katonk! Mi lesz velnk?”

t htig tartott a front a falunkban. A nmetek a Vly-vlgyrõl lõttek, de nem sok krt tehettek a faluban, mert a hegy felfogta a lvseket. Hol orosz, hol meg romn katonkkal volt tele a falu. Hogy miknt ltnk kzttk, taln elkpzelni is nehz. Szomor karcsonyunk volt, nem volt sts-fõzs, s akkor mg nem is gondoltunk arra, hogy nemsokra mg ennl is szomorbb lesz, de nem itt a szlõfalunkban, hanem messze idegenben.

Karcsony msodik napjn bejtt egy orosz katonatiszt, egy ceruzt adott a kezembe, s pisztolyt fogva rm, magyarzni kezdett valamit. n nem rtettem, mit mond. Erre elm tett egy knyvet, most is õrzm mg, a Tolnai Vilglexikont, s magyarzta, hogy rajzoljam le a falut, s rjam le, ki hol lakik.

Reszketõ kzzel kezdtem hozz, rajzoltam volna n gy is, ha nem fogja rm a pisztolyt. Mikor elkszltem a rajzzal, cukrot vett ki a zsebbõl, s nekem adta, amirt szt fogadtam. Magam sem tudom, mikppen sikerlt a nagy flelmemben olyan knnyen paprra vetni azokat a vonalakat, majdnem hiteles trkpet ksztettem a falunkrl, de ami a legfontosabb, megmaradt a falu trkpe 1944-bõl, amit idig sehol sem tudtam fellelni.

A hbor szenvedsekkel teli napjai is elmltak. Bke lett, de nem a bkessg. Kvetkeztek a tovbbi megprbltatsok. A sok fiatal mg oda volt. Senki sem tudta, hogy hol, merre van, l-e mg a hozztartozja, vagy esetleg hol van jeltelen srban eltemetve. Mjus 9-n, amikor vge lett a hbornak, a gyerekek sszeszedtk a klnbzõ rejtekhelyekrõl a fegyvereket, s rmtzet lõttek a hbor befejezsnek hrre. Ezeket a fegyvereket azonban csakhamar be kellett szolgltatni, a lakossg nagy rmre, mert mindenki rettegett, hogy a meggondolatlan gyerekek nem csinlnak-e valami bajt. Nem tanultk õk a fegyverek kezelst, csak virtuskodtak vele.

Õsz fel kezdtek szp lassan hazajnni a katonk. Ki orosz, ki romn fogsgbl. Megviselt, lesovnyodott emberek, akiknek mindenki rlt, mert j, hogy hazajttek. Az aggds azonban megmaradt azokrt, akik mg nem trtek haza: hol vannak, s haza jnnek-e mg.

Nekem hrom btym volt oda, Istvn, Zoltn s Bla. Õk mint leventk a nmetek utols sakkhzsnak ldozatai lettek, ngy vet szenvedtek meg ezrt. Klfldn tltttk fiatalsguk legszebb veit. Vgre hazajtt mindkt btym is, de olyan llapotban, hogy az õszi munklatok alatt õket hagytuk hzõrzõnek. Istvn orosz, Zoltn pedig francia fogsgban volt. Zoltn egybknt nagyanynknl lakott. 179

Nemsokra megismertk azok neveit is, akiket nem kell vrnunk tbb. Azok, akik mr soha tbb nem trnek vissza a szlõfaluba, akit nem lelhetnek a szleik a szvkre. Hõsi halottak lettek. De mirt? Fodor Zoltn, Kiss Jnos, Kiss Jzsef (testvrek), Tõke Jnos, akik jeltelen srban nyugszanak, idegen fld hantja alatt. Fiatal letket ldoztk a hazjukrt.

Egy v elteltvel mr hallani lehetett, hogyha szlovkoknak iratkozunk, jobb dolgunk lesz, nem hborgatnak bennnket, amirt magyarok vagyunk. Nem hittnk a hresztelseknek, dehogy iratkozunk mi szlovkoknak, hiszen minden ivadkunk magyar. A szlovk nyelvet egy-kt sz kivtelvel nem is ismerjk. Nem iratkozunk mi szlovkoknak. Nem tagadjuk meg magyarsgunkat, nagyszleink anyanyelvt.

Nem. Soha!

1946 õszn agittorok jrtak hzrl hzra, munksokat toboroztak Csehorszgba. Mr akkor hallottunk arrl, hogy a nmeteket a Szudta terletrõl kiteleptettk, pr kils csomagokkal. Helykbe kellett a magyar munks kz.

Ekkor Zima Istvn, az egyik toborz tag, amikor btym, Pista nem rta al a toborz listt, azt mondta: „Ha nem jsztk nknt, majd visznek benneteket erõvel! Itt nem maradhattok!” Hogy ez a fenyegetsnek is beillõ kijelents nem volt alaptalan, azt a kvetkezõ hnapok esemnyei igazoltk.

Arrl hallatszottak hrek, hogy a magyarokat vagy kiteleptik Magyarorszgra, vagy Csehorszgba viszik, deportljk õket. Sokan, flve a deportlstl, Magyarorszgra szktek. De akinek nem volt ott rokona, az hov menjen, ki fogadja be õket?

Eredetileg csak a 16–55 ves frfiakat, s a 18–50 ves nõket kellett volna deportlni a Szudtavidkre.

m, hogy alaposabb munkt vgezzenek, nem kmltek senkit. Vittk a plys csecsemõt, az aggastynt, az egsz csaldot. Vagonokba raktk õket, majd irny: Csehorszg.

gy rkezett el 1946. december 15-e, amikor a falut krlzrta a katonasg, kiadtk a parancsot: A falut nem hagyhatja el senki! A deportl bizottsg hzrl hzra jrt, felolvastk a listn szereplõk neveket, s hogy csomagoljanak, mert deportljk õket Csehorszgba.

Mi is a nvsorban szerepeltnk, fj szvvel nekilttunk a csomagolsnak. Hov visznek bennnket?

Mi lesz velnk? Itt kellett hagyni a falunkat, ismerõsket, rokonokat. December 16-n este megllt a katonai teheraut a kapuban, s hozzlttak minden holmink felpakolshoz. Amit csak ssze tudtunk kszteni, azt mind elvittk. Taln mr sejtettk, hogy nem kis idõre visznek el bennnket. A hzdisznnak egy veg erõs plinkt adtunk, hogy csendben legyen. Nem is bredt fel, csak msnap a vagonban. A tornaljai vastllomsra vittek bennnket, ahol mr sok hasonl csald volt, a szomszd falukbl is.

Kisrt szemû, riadt np. A bizonytalansg, hogy hov visznek bennnket, s hogy mivel rdemeltk ki ezt a megalztatst: erõszakkal kitasztanak bennnket az otthonunkbl.

Elõszr a vrterembe vittek bennnket, de mivel sokan voltunk, a katonk egy res tehervagonba tereltek minket. A vagonban egy vasklyha melegtett, m a fstt csak gy ontotta magbl. Lelni nem lehetett, egy darabig csak gy lldogltunk ott. Aztn bekerltek a csomagjaink is, mr moccanni sem tudtunk. Ekkor rnk zrtk az ajtt, mint az llatokra. A vagon oldalra meg felrtk szlovkul, hogy „nkntes munksok”.

Mi kt msik csalddal (Molnrkkal s Dnyi Mariska nnikkel) kerltnk ssze. Mariska nni srt, jajgatott, mert, hogy mg nagyobb legyen a kra a szegnynek, fias disznja az llomson szttrte a ferslkot, elszaladt. Hol tudtk volna keresni ott, az idegen sttsgben? Egy krral tbb vagy kevesebb, mit szmtott az akkori idõkben.

Helyet csinltunk magunknak, hogy lelhessnk legalbb. Elindult a szomor magyarok gyszos vonata a bizonytalansg fel. Vajon hol ll meg velnk, szerencstlen magyarokkal? Hrom napot s hrom jszakt tltttnk el, s ma sem tudom megrteni, hogy milyen trelemmel viseltk el ezeket a nehz napokat.

Aki mg nem utazott marhavagonban tlvz idejn, az nem is tudhatja, mit ltnk t. Persze, nem is kvnom ezt senkinek. 15-20 fokos hideg volt, ennivalnk kenyr s szalonna. Milyen jl esett volna egy bgre meleg tea! Mondta is a btym a Molnr fiknak: „Gyerekek, tennnk kell valamit, mert itt fagyunk meg!”

Nagy nehezen elõkertettek egy klyht, s az ajt mellett fellltottk. Megraktk a tzet, mert ft is vittnk magunkkal. Kifesztettk az ablakrcsot, s a klyhacsvet ott vezettk ki. Lett meleg tea. Sõt, krumplit is fõztnk. Jl esett a meleg tel, mg ha krumpli volt csak.

Az embereket gy vittk a marhavagonokba, mint az llatokat, de mg azoknak vetettek sznt, mivelnk nem trõdtt senki. Egyedl az olomouci llomson, ahol nappal megllt a vonat, ott nyitottk 180 ki a vagonajtt, s minden vagonba beadtak egy veder forr tet. Ennyi volt a rlunk val gondoskods! Ott hoztak a frfiak vizet, mert mr az otthoni elfogyott. Sem tisztlkodni, sem flredolgunkat nem volt md elvgezni.

Vgtelenl szomorak, szerencstlenek voltunk. Ki se lehet mondani a sok keserûsget, mirt kellett a mi szlõfalunkat, hzunkat elhagyni. Kinek jutott eszbe, minket elzavarni a haznkbl? Mit vtettnk, hogy ilyen sorsot rdemeltnk? Ilyen s hasonl gondolatok jutottak esznkbe, de azt, hogy mindnyjan hbors bûnsk vagyunk, az senkinek sem fordult meg a fejben.

Kzeledett a harmadik nap, amit a vagonban tltttnk. Egyre csak arrl beszlgettnk, hogy meddig tart mg az t. Egy-egy llomson ki-kitekingettnk, hol, s merre jrunk. m amg a vgllomsra nem rkeztnk, csak nylt plyn llt meg a vonat. Ide-oda tologattak bennnket. A frfiaknak pp elg dolguk akadt, vigyzni az ingsgokra, hogy ssze ne dõljenek.

Vgre, december 19-n a jièni llomson megllott a szerelvny. Nemsokra megnyltak a vagonajtk, s mint a rabszolgavsron, gy vlogattak bennnket a cseh gazdk. Elsõ krdsk az volt, hogy melyiknk mihez rt. Mr mindenkit elvittek a mi vagonunkbl, s mi is vrtuk, hogy ki jn rtnk, amikor megszlalt egy katons kinzetû frfi, s a nevnket mondta. Krdezte, mihez rtnk. Lval tudunk-e bnni? Tehenet fejni, vagy gondozni? Mivel mindenre igennel vlaszoltunk, jttek a katonai teherautk, s felpakoltk a holminkat.

Megrkeztnk ugyan, de hov, merre visznek tovbb bennnket? Jl idõ eltelt, amikor estefel egy dombra, egy kis teleplsre rtnk. Itthon vagyunk – mondta a gazda. Itthon??

Megrkezs Mal Lhotra Sobotka mell, egy tanyra rtnk ksõ estre, egy kis szalmatetõs hzba. A jghideg lakst elõbb mg ki kellett rteni, mivel mg gy volt, ahogyan azt a rgebbi lakk, a munksok otthagytk. Kiraktuk a nagy hba az gyat, majd a minket behordtuk. Micsoda rzs volt, hogy gy fogadtak bennnket!

Szomoran lttunk hozz a pakolshoz. Olyan kicsi volt a szoba, hogy csak kt gy, egy sezlon, egy asztal, kt szk s egy vizeslca frt el benne. Mg hozz volt ptve egy kemence s egy rakott sparht. gy alig volt hely ngynk szmra. Ez a helyisg szolglt otthonknt, lakhelyknt huszonkilenc hnapig. Volt egy elõszobnak csfolt helyisg is, ahonnan a kemenct lehetett fûteni, s volt mg egy szoba is.

Annak a szobnak azonban olyan alacsony volt a mennyezete, hogy csak a ldkat tudtuk berakni, meggrnyedve tudtunk csak ott jrni. A szekrnynket is itt helyeztk el elõszr, de csak lefektetve frt be. Nem is hagytuk ott sokig, kitettk az elõszobba. Az elõszoba ajtajt csak egy kallanty zrta, gy zrat is neknk kellett szereltetni r, hogy zrni tudjuk az pletet.

A gazdnak, akit Marie Pazdernkovnak hvtak, nagy hza volt. A munksainak viszont be kellett rnik egy kis lyukkal. A gazdasszony szerint nem is voltunk mltk jobbra. Neki csak a munknkra volt szksge, mssal nem foglalkozott. A huszont hektros gazdasgban kellett az olcs, magyar munks kz. Csupn egy cseh lny volt nla, aki az aprjszgot ltta el, meg a hz krli teendõket vgezte.

Az elsõ vacsora Igen, alighogy nagyjbl bepakoltunk, jtt az asszony, hogy zeni a miloszpanyi, menjnk vacsorzni. n nem mentem, mondtam, hogy inkbb megrakom a tzet, mert inkbb fztam, mint heztem. Amikor a szleim meg a btym visszajttek a vacsorrl, mondtk, hogy hs volt s valami tszta. Mi akkoriban mg nem ismertk a kndlit, ami olyan, mint a kenyr.

Nem lehetnek rossz emberek, mg vacsort is adtak.” – mondta szegny anym. Hogy milyen j emberek voltak, azt egy ht multval megtudtuk. A hrom vacsorrt 80 koront vont le az elsõ fizetsbõl.

Teht, voltak mg j emberek.

Msnap, az ttl elgytrve, alig bredtnk fel. Megvertk j erõsen az ablakot: „Gyertek dolgozni! A lovakat, teheneket etetni kell!” Nem volt mit tenni, menni kellett. Btym, Pista a lovakhoz kerlt.

Apm a teheneket etette, anym fejt, n pedig eleinte otthon rendezgettem a hztartst. Ksõbb mr nekem is mennem kellett, nekem is jutott munka. Msnap kimrtk szmunkra az gynevezett deputtot: 42 kg rozsliszt, 42 kg bzaliszt, 1 q szn, 1 q fa, 2 l tej, 2 l petrleum s 4 kg kenyr. Ami a tovbbiakban 181 a kvetkezõkppen alakult, s havonta jrt: 82 kg liszt, 270 kg szn, 134 kg fa, 107 kg burgonya, 1 kg 30 dkg vaj, 2 s fl l petrleum, 42 l tej. A munkaidõt is elõrtk. Btymnak napi 11 rt kellett dolgoznia: egy ra a lovak elltsa, kt ra gondozs. Kilenc ra munkadja 9 korona volt. A tlrkrt pedig 10 koront fizettek. Nekem napi kilenc rt kellett dolgoznom, amirt egy rra 6 korona 20 fillrt kaptam. Szleim szintn rabrt kaptak, s minden kifejt liter tejrt 20 fillrt.

Teht nem gy volt, mint azt az jsgok megrtk, hogy nem kaptunk fizetst. Ha keveset is, de kaptunk. Amikor az elsõ fizetsre kerlt sor, bizony alig kaptunk valamit a brbõl, mivel leszmtotta a gazda az ltala kiadott holmik rt. Adott kt pr munksbotot, egyet 198 korona rtkben, a msikat 200 koronrt. Ngy darab villanylmpa-elemrt, egy bortkrt, levlpaprrt 39 koront szmolt, no s az elsõ vacsorrt 80-at. gyhogy a neknk jr tizenegy napra 300, a btymnak 330, apmknak 200 koronbl sszesen 362 koront fizetett ki. Nem adott volna neknk csak egy bortkot vagy levlpaprt is ingyen! Nem engedett bemenni a faluba, ad õ, ha annyira rni akarunk, addig se hinyozzunk a munkbl.

Nem ment hozz dolgozni senki az ottani emberek kzl. Nem brta ki nla senki, mert csak hajtani tudta a munkst, de megbecslni, rendesen fizetni, azt nem.

Egy leny dolgozott nla, az etette az aprjszgokat. De olyan volt, hogy sokszor hiba parancsolt neki, nem fogadott szt. Egy kicsit tõdtt volt. Azrt kellett minket, deportlt magyarokat odavinni, hogy legyen, aki dolgozzon. Ksõbb egy nmet orvos felesgt hozta oda szakcsnõnek, de soha nem fõztt, nem rtett a konyhai munkhoz, csak srt napokon t. Õ sem tudott csehl beszlni, csak azt hajtogatta mindig, hogy „nedobøe zde”, ami annyit jelent, hogy „nem j itt”. El lehet kpzelni, hogy milyen gazdhoz kerltnk, ha a maga fajtjbl sem kapott munkaerõt. Kegyetlenl tudta hajszolni a munksokat.

letem legszomorbb karcsonya Mr az 1944-es karcsonyunk is igen szomor volt, de az legalbb otthon, csaldi krnyezetben telt. Igaz, hogy a faluban idegen katonk jrtak, de most tvol voltunk a szlõfalunktl, messze idegenben, szinte rabszolgasgban. Ez mindennl szomorbb volt. Tudom, hogy nem csak a mi szmunkra, hanem minden sorstrsunk szmra akiket deportltak. Neknk, magyar csaldoknak ez a karcsony volt a legszomorbb.

Nem volt karcsonyi kszlõds, sts-fõzs. Csak a szokott, mindennapi ebd kszlt el. Csendben, csggedten ltnk az asztal krl. Gondolatban otthon jrtunk. Az otthoni karcsonyokra emlkeztnk, s inkbb hallgattunk, mert minden szavunkban az otthont emlegettk. Mg mindig nagyon fjt a deportls emlke, mg mindig nem rtettk, hogy mirt is kerltnk ide. Idegen fldn voltunk, idegen npek kztt, magunkra maradva, rvn. Csak a remny lt bennnk, hogy nem maradunk itt, valamikor visszatrhetnk a mi kis falunkba. De mikor lesz az mg, ki tudja? Beksznttt 1947. Mit hoz szmunkra?

Hogyan fordul a sorsunk? Mindig ezen jrt az esznk. Vgre levelet kaptunk az otthon maradottaktl.

Megrtk, hogy mi trtnt a faluban. Ismt vittek el csaldokat Csehorszgba. De most mr a dli rszekre, nehogy egy helyre kerljenek azok, akik „hbors bûns” magyarok.

Mint a faleveleket az õszi szl, gy szrtak szt bennnket egsz Csehorszg terletn. Megrtk azt is az otthoniak, hogy most vittk ki Magyarorszgra az oda irnytottakat. Ki tallta ki ezt a npsztszrsi tervet? Ki volt a kiagyalja annak, hogy az egyik testvrt Csehorszgba, a msikat Magyarorszgra kldtk, mg a harmadikat ott tartottk fogva. Ki dnttt errõl?

A deportltak sszetartsa Egyik este, amikor mr a vacsort elfogyasztottuk, kopogtattak az ajtn. Miutn kinyitottuk, rmmel hallottuk, hogy zes magyarsggal kszntttek j estt! A szomszd faluba deportltak kzl jttek a csallkzi gtai Kaczor Szilveszter s a Sokszelõcrõl val Bartos Ida, Gyula ccsvel egytt. Megtudtk, hogy hol vagyunk, s megltogattak bennnket. Sokat beszlgettnk, hiszen mr kzel egy hnapja, hogy csak magunk voltunk. Jl esett az õszinte, magyar sz. Annyira sszebartkoztunk, hogy ottltnk alatt szinte testvrekk lettnk.

Amire kitavaszodott, mr tudtuk, hogy kit merre szrtak szt a jièni jrsban. Ekzben meg ment a munka. Mr emltettem, hogy mindenfle munkt neknk kellett elvgeznnk. A gazdaasszonyunknak 182 hinyzott a fl lba, gy az lettrsa gazdlkodott. Õ katonatiszt volt korbban, hozz is szokott a parancsolgatshoz. Pane Pravecnek kellett szltanunk. Goromba ember hrben llott.

Az elsõ idõkben mg alig ettk meg az ebdnket, mr kopogott az ablakon, hogy elmlt az egy ra, s „gyernk dolgozni!” Hiba mutattunk az rra, õ csak legyintett, vagy azt mondta, hogy nem jr jl. Egyik nap anynk bement a kzeli kisvrosba, Sobotkra, s vsrolt egy j rt. Amikor a kvetkezõ nap a pane Pravec megint srgetett bennnket, a btym, Pista rmutatott az j rra. Nincs mg egy ra. Nem megynk. Nem volt kmlet. Minden nehz munkt el kellett vgezni. Ha egy kis pihenõt tartottunk, mr

kiablt, hogy mirt nem dolgozunk. n is, esõben, srban a legnehezebb munkkat vgeztem, s nem volt meglls. Trgyaraks, -terts. Mg egy frfinak is elg, nem hogy egy fiatal lenynak! Vasrnaponknt aztn ltogatni kezdtk a ms magyar kiteleptetteket. Hol itt, hol ott jttnk ssze. Megbeszltk a hreket. Mindegy volt, ki honnan jtt, most magyar testvrek voltunk a rabszolgasgban.

Mi Mal Lhotn laktunk. Bartos Idk hrom kilomterre, Liboovicn. Attl meg szintn hrom kilomterre, Semtinyben Kaczor Szilveszter, Magda s a Barth csald. Horn Bousovon, ami mr elg messze volt, a Varga csald lakott. Õk a mi szomszd falunkbl, Klosrl valk. Odakerlt Dnyi Mariska nni is, akinek a tornaljai llomson elveszett a disznja. Trkk Gtorrl, Szilrdik Baracrl, a Mnr csald Fgbõl Kopydlo nevû teleplsen ltek. Star Pakn a fgei Gyngysi Jnosk.

Csak a vasrnapunk volt szabad, de sokszor elõfordult az is, hogy mg akkor is dolgoztatott bennnket Pravec r. De nem mindig fogadtunk szt. Elg volt a munkbl egsz hten, pihenni is kellett! Neknk az volt a kikapcsolds a mindennapi robot utn, ha vasrnaponknt sszegyûlhettnk a tbbiekkel, s beszlgethettnk. J idõ esetn kirndulgattunk. Megnztk a krnyk nevezetesebb pleteit, vrait is.

Neknk, gmrieknek furcsa s szokatlan volt a kõsziklkkal teleszrt vidk. A csallkzieknek meg taln mg jobban, hiszen õk skvidkhez szokott np.

Sokszor tzen-tizenten mentnk egytt, fik, lnyok szp egyetrtsben. Ksõbb mr a blokba is bemerszkedtnk. Egymst biztatva mentnk. Igaz, hogy magyarok vagyunk, de lni taln neknk is van jogunk. Mg akkor is, ha deportltak vagyunk. A fiatalsg befogadott bennnket. Egytt mulattunk, tncoltunk.     (…)

Ismerkedsnk a szomszdokkal A tavasz belltval a mezõgazdasgi munkkhoz a Pravec odavalsi asszonyokat hvott. Õk sokat beszlgettek volna velem, de sajnos nem rtettem a nyelvkn. Ez arra sztnztt, hogy sztrbl, meg a Vertl eltanuljak egy-kt szt, kifejezst.

Egyik nap, amikor a mezõn dolgoztam kt cseh asszonnyal, az egyik megkrdezte: „Irnke, hogy rzed magad? Jobb-e itt, mint otthon volt?” Nagyon meglepett a krds, s mondtam nekik, hogy rezhetnm magam idegenben? Akkor arrl krdezgettek, mirt jttnk ide, s mirt pont a Pravechez, hiszen õ a vidken a legkomiszabb ember. No, akkor n elmesltem, hogy mi nem nszntunkbl jttnk, de nem volt ms vlasztsunk. Õk sem tehettek volna mskp, amikor a falut krlveszi a katonasg. Elmondtam, hogyan dobigltk fel a teherautra a holminkat, a vagonokat meg leplombltk. Ez ellen nem volt, mit tenni. Az asszonyok ekkor tudtk meg, hogy valjban mi is trtnt velnk, magyarokkal.

Szvesen beszlgettek velnk a krnykbeliek is. Nagyon jban voltunk a mszros csaldjval, Lszkkkal. Amikor bevsrolni mentem, a gyerekek ismerõsknt szaladtak elm. A szomszd Paout csald is bartsgos volt. Ha olyan lett volna a Pravec, vagy a miloszpanyi, de ms sorsunk lehetett volna! A bevsrlsnl sem reztem ellenszenvet. Szpen, trelmesen mutogatta vgig az rut, mg rmutattam, mit is szeretnk. Ennek ellenre mgis az volt az rzsnk, hogy kitasztott, rabszolgk vagyunk. Ezt feledtetni nem lehetett.

Mr tavasszal, amikor a szomszd faluba, Liboovicre bementnk, s hallottak beszlgetni bennnket, mondtk is, hogy a borblyzletben lvõ asszony magyar. gy õt hamarosan felkerestk. Õ mr a hbor elõtt kltztt oda. Somorjrl val, oda ment frjhez, Jeènnnek hvtk. Vele rendszeresen tallkoztunk, hiszen egyetlen volt az idegenben, aki megrtõ llekkel, teljesen mellettnk llt.

Hozznk is jttek ms majorokbl a magyarok. Nem telt el egy ht sem gy, hogy ne kerestk volna egymst. Nagyon gytrt a honvgy. A tanyn, ahol laktunk, t csald lakott tbb-kevesebb flddel. De a 183 lnyok s a fik csak a munkval trõdtek. Mg ott voltunk, taln egyetlen szt sem vltottunk velk.

Lehet azrt, mert magyar voltam, de lehet azrt is, hogy rabszolgk voltunk. Nem tudom.

A gazda hzban sem jrtam, taln csak hromszor. Nem is kvnkoztam oda. Ha csak meglttam, mindjrt kitrtem elõle, hogy mg szt se kelljen vltanunk. lt ott egy idõsebb frfi, õ vasutas volt, nem dolgozott odahaza. Õ sokszor elbeszlgetett velnk. Szidta is mindig a Pravecot, hogy olyan embertelen hozznk. Studnièknak hvtk.

Akirõl mindenki elfelejtkezett Ott voltunk az idegenben, magunkra utalva. Tvol mindenkitõl, rokonoktl, bartoktl, szlõfldrõl. Nem gondolt mirnk tbb senki. Az jsgok rtk, hogy mg papok is jrtak a deportlt csaldokhoz vigaszt nyjtani. A mi esetnkben sajnos ez nem igaz! Sem a gmriekhez, sem a csallkziekhez nem jtt senki.

Fltek, hogy bajuk eshetik. Mindenki csak a maga dolgval volt elfoglalva. Brmilyen vallsak voltunk is, elhagyott bennnket mindenki.

Egyszer hre jtt, hogy Mlad Boleslavban lesz reformtus istentisztelet. Elmentnk oda sokan a deportltak kzl, vallsi hovatartozsra val tekintet nlkl. Elindultunk. J sokig kellett gyalogolnunk, s a vgn kiderlt, hogy csak szbeszd volt az egsz. Hogy is mentek volna a szegny nphez a papok? Õk is odahaza maradtak, taln velnk sem reztek. Magunkra maradtunk.

Az ember azonban mindenben feltallja magt. Ha õk nem jttek utnunk, vigasztalst nyertnk mi, egymsban. Vasrnaponknt sszejttnk, s egymst vigasztaltunk. gy teltek lassan a napok s hnapok. Mi pedig bztunk abban, hogy rkre mgsem hagynak itt bennnket idegenben.

Rengeteg knyvnk volt. Szp, magyar trtnelmi knyvek. Estnknt azokat olvasgattuk, gy meneklve a szomorsg elõl. Elterelte a figyelmnket a mindennapi szomorsgrl, a valsgrl. Kzdve kzdj, s bzva bzzl! – mondja az rs. Mi pedig kzdttnk s bztunk abban, hogy a mi sorsunk is jobbra fordul, csak ki kell vrni. Ki is vrtuk. A trelmes vrakozsunknak meglett a gymlcse. Mi is visszatrhettnk a szlõfalunkba, melyet oly sokszor emlegettnk. Szlõfldem szp hatra, megltom-e valahra?

Flelmem a kgyktl Mindjrt az elsõ tavaszon a Pravec elvitt autval a harmadik falun tli rtre. Az volt a dolgom, hogy a lekaszlt sznt gereblyzzem ssze. Amikor elment, egy ideig csak a krnyket nztem. Meredek sziklk kztt kis, szûk vlgyben terlt el a rt. Neki is lttam a munknak, de nem sokig, hisz az elsõ rend megbolygatsakor egy csom, kis kgy fordult ki belõle. Azt gondoltam, hogy csak itt vannak, de ahogy tovbb mentem, ott is ugyanezt tapasztaltam. Minden rend alja tele volt 30-40 centimteres kis kgykkal.

Nlunk Gmrben csak elvtve lehetett a rten kgykat ltni, gy n rettenetesen fltem tõlk.  Azonnal otthagytam mg a gereblyt is, s elindultam vissza. Jobban fltem a kgyktl, mint attl, hogy visszatallok-e Mal Lhotra.

Az elsõ faluban csak azt hajtogattam, hogy Mal Lhota Pazdernkov (gy hvtk a gazdaasszonyt), de gy is eligaztottak, hogy merre menjek. A msik faluban is segtettek, s mr meg is lttam a tanynkat a hegy tetejn. Mentem tovbb, mr csak egy szikls, erdõs, kanyargs ton kellett tkelnem, mire j sokra hazartem. Ksõ dlutn volt, mire hazartem. A btym krdezte is, hogyan tudtam egyedl hazajnni, de n meg se tudtam szlalni, csak srtam. Gyalog. Mert fltem a kgyktl.

A Pravec megint csak kiablt, hogy egsz napom krba ment, nem csinltam semmit. Na, Pista is felemelte erre a hangjt. Mondta neki, hogy nem kellett volna engem egyedl otthagyni, hisz nem is ismerek ott senkit. Mskor meg elkldtt telt vinni a munksoknak. Elmagyarzta, hol tallom meg õket, de bizony n nem rtettem egy szt sem. Mert nem leltem meg a munksokat, az telt visszavittem a konyhra. Megint csak n voltam a hibs, mert nem ismertem a krnyket.

Nem fogtk fel, hogy nem rtem azt, amit mondanak. Nagyon elkeseredtem, ha õk nem rtik a mi beszdnket, neknk mirt kell, megrteni az vkt. Ettõl fggetlenl szorgalmasan tanultam a nyelvket, de nem mindig rultam el, hogy rtem a beszdket.

Elsõ tavasszal a Pravec kimrt nekem egy j darab cukorrpafldet. Elõszr egyelni kell. Ezt nem rabrben fizette, hanem akkordban. Ht j, mit szmtott az nekem! gyis dolgozni kellett, mindegy 184 volt, hogy hogyan. Azt mondta, hogy ez eltart kt htig, azutn meg jn a kapls, azrt majd tbbet kapok. Kivitt a fldre, majd kezembe adott egy flmteres kapt, hogy azzal dolgozzam. Mi, otthon, rendes, hossznyelû kapval dolgoztunk mindig. Pravec meg is mutatta, hogyan kell vele dolgozni. Trden llva, gy kellett kaplni. n erre nem szltam semmit, de visszamentem a mi kapnkrt, s azzal dolgoztam. Hiba is veszekedett velem, hogy ez gy nem j.

Egy ht mlva az n rpm ki volt egyelve, gyhogy nyugodtan otthon maradhattam, hiszen a msodik kaplsra mg vrni kellett. Megltott a Pravec, s krdi, hogy mirt nem dolgozom kint a fldn. Mondtam neki, hogy mr befejeztem. Nem akarta elhinni, de miutn kiment s megnzte, be kellett ltnia, hogy tnyleg elvgeztem a kiadott munkt. Persze mindjrt akart adni mg egy akkora terletet, de nem voltam hajland megcsinlni. Hiba volt minden szava, a kiadott munkt elvgeztem, tbbet nem vllaltam.

Jtt a msodik kapls. Azt mondja, hogy most rabrben fogja elszmolni a munkt, de kzben azt gondolta, most is csak annyi ideig fog tartani, mint az elsõnl. De nem tudta mg õ akkor, hogy rabrrt csak annyit lehet dolgozni, amennyit fizetnek rte.

Elmlt a tavasz, elrkezett az arats ideje. Ott lttam elõszr marokrak-ktzõ aratgpet. Csupn csak a tbla szlt kellett kzi kaszval krl aratni, a gp utn csak ssze kellett hordani a kvket. Az elsõ napon, amikor a cseh asszonyokkal dolgoztunk, ntaszval hordtk a kvket. A nta is arra a ntra emlkeztetett: „Fehr galamb szll a falu felett”. Mondtk, hogy nekeljnk mi is. Pista szlt, hallod-e hgom, ezek is csak olyan ntkat nekelnek, mint otthon. Akik rabrrt dolgoztak, azok a „Kossuth Lajos azt zente” ntt fjtk, mg az akkordosok: „Az a szp, az a szp…” kezdetû dalt. Ezzel kifejeztk azt is, hogy a kezk milyen tempban mozog a munknl.

Mondtuk az asszonyoknak, hogy elõbb meg kell tanuljuk a dalokat, de aztn szp lassan kezdtk a Pistval mi is nekelni. Nztek is, hogy milyen hamar megtanultuk ezt a ntt. No, ekkor Pistval rzendtettnk a pattogsabb ntra, s a keznket is hozz igaztottuk. Haladt is a munka szpen. Mondtuk nekik, hogy a magyarok gy szoktak dolgozni. Este szltak az asszonyok, hogyha kijn a Pravec, nehogy ezt a ntt nekeljk.

Ott az arats utn nem cspeltk ki a termst, csak ksõ õsszel, mert ott mg a szalmt is kvbe ktztk.

Nehz munka volt. Nekem mindig a kvt kellett ktznm. A csplõgp utn volt a prs, gy kellett arrl leszedni. De a Pravec mg azt is akarta, hogy ki is hordjam a kertbe, pedig a ktzst is alig gyõztem. Csplskor, mikor besttedett, mondta a Pravec, hogy mg tovbb kell dolgozni. n meg annyira fradt voltam, a kezemet is alig reztem. Azt vlaszoltam neki, nem vagyok hajland mg tovbb dolgozni. Elg volt kora reggeltõl estig.

Erre szemrehnyst tett: a munka nem megy, de a vajas kenyeret fel tudom falni! Na, ezek utn nem fogadtam el tbb a vajas kenyeret, mindig visszakldtem neki. Soha tbb nem fogadtam el tõlk semmit.

Amikor az õszi munkkat elvgeztk, nekem a cseh lnnyal a favgs lett a dolgom. Nem voltam n a fahasogatshoz szokva, odahaza sosem csinltam, de itt muszj volt. Nehz volt a fejsze, a fa meg grcss. Bizony, nagyon sokszor a kezembe vgtam, nem is tudom n ezt elfelejteni, mert a mai napig ltszik a hat heg a csuklmtl egszen az ujjakig.

Tlen szalmaktelet ksztettnk a csûrben. Szrt a szalma, bele-belehastott a kezembe, de megvizezni nem lehetett, mert nagyon hideg volt. Fzott a keznk, de nem volt ms vlasztsunk, csinlni kellett. A szalmakteleket hromszor egyms utn hasznltk fel. Elõszr a kzzel learatott bzt ktttk fel, msodszor a szalma csplsekor, harmadszorra az aprra vgott gallyat ktttk csomba, gy raktroztk el. Taln, ha embersgesebben bntak volna velnk, akkor msknt emlkeznk, de gy csak a keserû honvgy gondolatai jutnak az eszembe.

A faluba, vagy a vrosba csak a Pravec engedlyvel mehettem be. gy legtbbszr anynk intzte a bevsrlst, egszen jl boldogult mr a magyarzkodssal az zletekben. Elmlt egy v, amita ott voltunk a csehek kztt. A nyelvket mr egyre jobban megrtettk, de mgis idegen fldn voltunk. Egyszer azt mondtk a Klosrl val Vargk, hogy mennek haza ltogatba, nem mennk-e el n is. Persze, hogy vgytam n is a falumba, gy a Pravectõl elkrezkedtem, hogy szabadsg ideje alatt hazamennk.

A falunkban sok minden megvltozott. Ms, idegen nyelvû npek laktk. A Magyarorszgra kiteleptettek helybe onnan hoztak szlovkokat, akik bizony mr msak voltak. De n megrtem, hisz õk sem tehettek minderrõl. Fj szvvel mentnk vissza Csehorszgba.

1948 februrja csupn annyi vltozst hozott a mi szmunkra, hogy egy koronval tbb rabrt kaptunk, s a szabadsgpnzt is kiadtk, de jobb bnsmdban nem volt rsznk tovbbra sem. Volt egy 185 szp fekete kutynk, Pajts volt a neve. Tudta azt mindenki, hogy a mink, a magyarok. Velnk volt a mezõn, brhov mentnk is. Szp csillog szõrû, kvr kutya volt. Msodik vben tbbszr elõfordult, hogy nem talltuk. Mikor hazatrt, mindig vres, sebes volt a nyaka. Tudtuk, hogy csapdba esett, de szerencsre mindig ki tudott szabadulni. Egyszer azonban hiba kerestk. Krdeztk a szomszdokat, nem lttk-e a Pajtst, de hiba, nem kerlt elõ tbb. Nagy sokra mondta meg a szomszd falusi ember, hogy bizony a kutyt ne keressk, mert mr megettk. Mg azt is elrulta, hogy kik. A szomszd falu brja volt az. Ott tartottak levgsra kutykat, lltlag finom a hsa. Csak ne ppen a mi kutynkat ettk volna meg!

A msodik tavaszt tltttk ott, s mr nem voltunk olyan szomorak. Remltk, hogy szp lassan eljn a mi idõnk is, s taln hazamehetnk vgre. Remnykedtnk folyamatosan, hogy lesz ez mg mskppen is, nem maradhatunk rkre rabszolgk. Kell, hogy megelgeljk ezt az embert megalz, megszomort trvnyeket, s mi is megszabadulhatunk a rabsgtl. sszejveteleinken is csak egymst biztattuk, btortattuk, remnykedtnk.

Sokan voltak olyanok, akik hazaszktek, htrahagyva mindenket. De otthon mi vrt rjuk! Ismerõsk, rokonok jindulatra kellett tmaszkodjanak, akkor amikor azok is szksget lttak. Mi nem szktnk.

Ha szabadon nem mehetnk, akkor maradunk, egszen addig, amg az igazsg gyõzedelmeskedik, s beltjk, hogy igazsgtalansg volt a magyarokat deportlni. Megtudtam, hogy mi volt az ra a deportlsnak 1948 tavaszn ismt elkrezkedtem a Pravectõl, hogy megltogathassam az anym testvrt, aki a Mlad Boleslav-i jrsban lakott. Õk nknt mentek ki, a frje mint munkafelgyelõ dolgozott egy gazdasgban.

Kislnyuk szletett, elkelt egy kis segtsg, meg aztn varrni is akartunk, amg ott leszek. Szabadsgom mg volt, gy nyugodt lehettem, hogy nem jn kzbe semmi. Azonban nem tartott sokig.

Egy ht mlva este fel megllt egy aut a nagynnm laksa elõtt, s kiszllt belõle a Pravec egy fegyveres csendõrrel. Durvn rm ordtott, hogy azonnal menjek velk, mert klnben baj lesz. A nagybtym kikrte ezt a durva hangnemet, s azt mondta, nem lehetne-e embersgesebben eljrni egy kiskor lenygyermekkel szemben. Mirt kellett csendõrrel jnni rte, gyalzat gy bnni egy gyereklnnyal!

Szpen sszepakoltam, s beltem az autba. A csendõr krdezte, hny ves vagyok. Amikor megtudta, tizenht ves mltam, meglepetssel fordult a Pravec fel, mirt nem mondta, hogy kiskor vagyok, mert nem lett volna szabad csendõrrel jnni rtem. Akkor a Pravec hangosan rmordult a csendõrre, rtem kifizette az 1500 koront, joga van hozzm. n meglepetssel hallgattam ezt a beszlgetst, teht valban eladtak bennnket, mint a rabszolgkat. Kinek kellett az a pnz? Ki tette zsebre, azt a piszkos, jdspnzt?

Amikor hazartem, elmondtam, hogy mit hallottam a Pravectl. Elhûlve mondogattuk: eladtak bennnket, mint a rabszolgkat. Verje meg rte õket az Isten, ahogy csak megrdemlik! Leveleinket elkoboztk, cenzrztk. Egy vers elkldsrt bntets s egy hnapi elzrs jrt.

A 1948-as v elejn egyre ritkbban kaptunk levelet otthonrl. Csodlkoztunk is, hiszen ez idig elg rendszeresen kaptunk hreket rokonoktl, ismerõsktõl. Biztattak, hogy ne csggedjnk, egyszer csak haza mehetnk, nem maradhatunk ott rkk. S akkor egyszer csak abbamaradtak a levelek. Nemsokra az okt is megtudtuk.

Egy szp napon idzst kaptam a sobotkai brsgtl, hogy hrom napon bell jelenjek meg kihallgatsi gyben. Nem tudtuk elgondolni, hogy mi okbl kldtk nekem ezt a levelet. Bartos Idval mentem el, mivel õ jl tudott szlovkul. A brsgon, miutn minden adatunkat felvettk, a kezembe nyomtak egy levelet, illetve egy verset, amely elg hossz volt, s mondtk, hogy olvassam el, s mondjam meg, ki kldte ezt nekem. Megismerem-e az rst? Persze, hogy azonnal megismertem a bartnõm rst, de nem szltam.

Lassan, elgondolkozva olvastam a magyar deportlsrl szl verset, mintha nem is tudnm, hogy mi van belerva. Egsz nap faggattak, hogy kivel leveleznk, mit rnak. rjk-e, hogy szkjnk meg, vagy hogy ne dolgozzunk? Mindenre csak nemmel vlaszoltam. Mondtam, hogy semmi ilyeneket nem rnak neknk, meg klnben is, mi nem szknk meg. Vigyenek bennnket haza szabadon. Nem lesznk szkevnyek, elg az neknk, ha deportltak vagyunk.

A verset tbbszr is a kezembe adtk, htha elszlom magam, s akkor fny derl az rjra. Ennek meg az lett az eredmnye, hogy hrom versszakt kvlrõl megtanultam, s amikor hazafel mentem, mr fejbõl tudtam mondani. A verset aztn hamarosan megszereztem msoktl, akiknek mg korbban meg186 kldtk. Mg ma is õrzm, pedig j pr v eltelt azta. Lerom most is, csak azrt, hogy ms is megtudja, mit szenvedtnk, mi, magyarok ott, a szomor idõkben.

Tompa Mihly, Gmr nagy kltõje a mlt szzadban egy versrt brtnbntetst kapott. Kiszabadulsakor azt mondtk: most kiengednk, de tbb ne legyen tbb Glya. Ugyanez megismtlõdtt kzel szz v mlva is, 1948-ban. Akkor versrsrt kt lenygyermeket brtnztek be. Egy hnapig voltak a tornaljai brtnben, mg egyenknt tezer korona fejben szabadlbra engedtk õket. Mra rehabilitltk, s fejenknt megtltek nekik tz korona krptlst. Egyikk sajnos mr meghalt, de hozztartozja beleegyezett a vers kzzttelbe, gyszintn a msik is. Vllaljk a mai napig az igazukat. Gyurn Magda s Vass Ilona. Termszetesen a vdirat szerint megsrtettk a falu nyugalmt. Pedig csak egy verset rtak.

Emlkvers a hazjukbl kildztt magyarokhoz

Elmlt a npeknek vrengzõ csatja.

Bks, nyugodt let volt mindnyjunk vgya.

   A romok helybe jat ptettnk.

Csak sajnos, csalds lett az osztlyrsznk.

   Hideg tli estn, sok csendõr s katona.

Nagy teherautn jtt hozznk szz szmra.

  Kihirdettk rgtn a vgtletet.

Amirt magyar vagy, el kell innen menned.

 

Srs, knnyhullats a magyarsg sorsa.

Elvsz a Felvidk, ha nem fordul jobbra.

  Sztszrtak bennnket, mint hull levelet.

Kit erre, kit arra, kergetnek a szelek.

   Morvaorszg fldje, Csehorszg fenyvese.

Szomor magyarok knnyvel van tele.

   Mindkt orszg fldjt magyar knny ztatja.

Verje meg az Isten, aki ezt csinlta.

   Ki ldztt testvr, tudom, fj a szved.

Hogy ott kell szenvedned, messze idegenben.

  Fj a szlõfalud, kevs szp emlke,

Hol ringott mindnyjunk gyermeki blcsõje.

   Kedves desanyd, kedves desapd.

Shaja szll hozzd, lgy esti szl szrnyn.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!