//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
:

61. DANAJKA LAJOS A JOGFOSZTOTTSG S A MEGALZTATS VEI FELSÕSZELIBEN 1945-1950 (Rszletek)

61. DANAJKA LAJOS A JOGFOSZTOTTSG S A MEGALZTATS VEI FELSÕSZELIBEN 1945-1950 (Rszletek)


 DANAJKA LAJOS A JOGFOSZTOTTSG S A MEGALZTATS VEI FELSÕSZELIBEN 1945-1950 (Rszletek)

Falunk, Felsõszeli embervesztesge a msodik vilghborban: tz polgri ldozat, a frontokon 107 katonnk vesztette lett, a koncentrcis tborokban pedig 167 szemly pusztult el. E tetemes embervesztesgen kvl leromboltk a falu kt szeszgyrt, egy csaldi hzat s mindkt templom tbb belvst is kapott, de az anyagi kr sem elhanyagolhat, amelyet a harcol csapatok rablsai okoztak a lakossgnak.

Mindezeken fell kimondhatatlan az az erklcsi fjdalom, az a megalztats, amit a sztfoly szesztõl megrszeglt katonk mûveltek a faluban. Ilyen vesztesggel rkezett el a vrva vrt bke 1945. mrcius 31-n, nagyht szombatjn. Pr nap mlva csehszlovk csendõrsg rkezett a faluba, ez nyilvnvalv tette szmunkra a hat vig tart hbor vgsõ kimenetelt, akaratunktl fggetlenl jra csehszlovk fennhatsg al kerltnk. Az j hatalom kpviselõinek a megjelense feltûnsmentesen zajlott le, hiszen a lakossg mg a front okozta izgalmak hatsa alatt llt, s sajt gondjaival volt elfoglalva. Nem tudott odafigyelni a politikai vltozsokra. rlt, hogy maga s hza psgben tvszelte a hbor borzalmait.

Elsõnek a helybli kommunistk mozdultak, tvettk a falu vezetst, ezt az j helyzetben knnyen vghezvittk. Amint a katonasg mozgsa engedte, azok, akik itthon voltak, nekifogtak az elmaradt tavaszi vetsnek bzva a beksznõ bkben, amelytõl a hat szûk esztendõ utn joggal vrt egy boldogabb vilgot. Igaz, mi, itt a Felvidken, ezen a senkifldjn, mr tbbszr vrtuk gy a bkt a 20. szzadban. Hiszen a szzad elsõ felben, alig harminc v leforgsa alatt tfle uralom prblta rnk erõszakolni az ltala diriglt bkt.

Elõszr az alig megalakult kzsgi elljrsgot zavartk szt, majd a magyar tantkat bocstottk el prilis 29-n. gy a tantst sem lehetett megkezdeni, sem mjusban, de mg szeptemberben sem. A kzsg lre magyarul nem tud npbiztost (komisszrt) lltottak. Rvidesen kiderlt, a szeszgyrak annyira megsrltek, hogy beindtsukrl sz sem lehetett, csupn a kendergyrban kezdtk meg a termelst.

Kinek is higgynk? Ez volt a krds 1944-ben, mikor ilyen biztat felhvsokat szrtak replõgpekrõl. Az j kztrsasgban nemzetisgi s trsadalmi osztlyra val tekintet nlkl mindenki szmra biztostva van a szabad let s igazsg.”* Taln akkor a szveg megfogalmazi maguk sem tudtk, mit grnek. A valsgot, hogy mit is jelent szmunkra az j szabadsgszeretõ kztrsasg, mr a bke elsõ heteiben kezdtk szlelni, s hogy a szp gretekbõl semmi se valsult meg, azt a ksõbbiekben a sajt bõrnkn tapasztaltuk.

A hbor okozta krok s az azt kvetõ gazdasgi pangs elõrevettette a munkanlklisg rnykt, melyet ksõbb mg mestersgesen is fokoztak s a kivdhetetlen magyarldzs eszkzv tettek. Az j bke – akkor ezt mg nem lthattuk tisztn – nem a rgi Csehszlovkit hozta vissza, hanem a fajgyûllõ erõszakot.

Akkor mg nem lthattuk, de honnan is tudhattuk volna, hogy az j rendelkezsek mgtt a nemzetllam gondolata hzdik meg. Hiszen sem rdi, sem jsg nem volt a faluban, csak j ksssel, vek mltn vilgosodott ki, hogy Bene mr 1919. prilis 16-n a kisajttsi trvny szksgessgt azzal indokolta, hogy „Elgttelt kell vennnk a fehrhegyi csata utn elkvetett gonoszsgokrt, minden idegen fldbirtokost el kell kergetnnk.” A nemzetllam gondolata teht valjban egyidõs a csehszlovk llammal. (…)

A hbor utni nagypolitika trtnseibõl a falu npe vajmi keveset tudhatott meg, a vltozsokat csak a sajt bõrn rezhette. A bke elsõ krvallottjai a magyar kommunistk lettek: kizrtk õket a kzsg vezetõsgbõl, alig kt httel a hivatal tvtele utn. Vezetõ szerepk a kzsg ln rvidletû lett, nem tudhattak rla, hogy Bene mg 1944. december 4-n kijelentette: „Az llamilag megbzhatatlan kzsgek lre biztosok lesznek kinevezve”. S hogy csaldsuk az j rend irnyban mg nagyobb legyen, 1945. mjus 18-n a magyar kommunistkat kizrtk a prtbl. Ezzel az intzkedssel ppen azokat az embereket srtettk meg, akik vtizedeken t vrtk a prt elveiben bzva annak gyõzelmt, akik btran viseltk (* A rplap szvegt lsd a ktet dokumentummellkletben. )152 a tagsggal jr nehzsgeket mr 1921, a prtjuk megalakulsa ta. Azta sztrjkokkal prbltak jobb meglhetst biztostani a 100 ve summsokat foglalkoztat uradalommal szemben. A visszacsatols ideje alatt a magyar hatsgok is betiltottk a prtjukat.

Azokkal bntak gy el, akik minden igyekezetkkel segtettk a csehszlovk llamot. Attl a sajt prtjuktl kaptk az elsõ arculcsapst, ahonnan mindig az egyenlõsg elvt hirdettk, hogy a npek kztt nem lehet faji vagy nemzetisgi megklnbztets, sem jogfoszts az rtatlan emberekkel szemben. A kvetkezõ csapst a magyar iskola, anyanyelvnk polja kapta azltal, hogy a tantkat elbocstottk, s nem nyitottk meg a magyar iskolkat. Ksõbb, 1945. augusztus 11-n 1890/45 szmmal trvnyt hoztak az iskolk llamostsrl, ebbõl a magyar iskolk megnyitsa hinyzott. Ezltal Felsõszeliben 543 magyar gyereket megfosztottak az anyanyelvn val tanulstl. Ezek egy kis hnyada ksõbb beiratkozott a szlovk iskolba, de nagy tbbsgk 1949. janur 1-ig iskolai tants nlkl nevelkedett. Csak nagyon kevesen tudtk megengedni, hogy a gyerekk magyarorszgi rokonoknl jrjon iskolba, elkerlve a lemaradst.

Az egyre-msra megjelenõ, magyarokat sjt elnki dekrtumok sorban a 12/1945-s elnki dekrtum mr 1945. jnius 12-n az 50 hektron felli magyar birtokok elkobzsrl rendelkezett. Ez Felsõszeliben tz parasztgazdasgot rintett, valamint Eisler s Szold zsidbirtokosoknak az 1943-ban elfogadott zsidtrvny alapjn elvett 1640 hektros birtokt. Ezt a birtokot a diszegi cukorgyr kezelsbe adtk, m a gazdktl elkobzott birtokot vekig gazdtlanul hagytk, rajta legtbb esetben csak a gaz termett.

Felsõszelinek a hbor elõtti utols npszmlls eredmnye szerint 1940-ben 3950 lakosa volt, ebbõl leszmtva a hbor okozta 284 ldozatot, kzel 3670 szemlyt rintett a kvetkezõ – a legelvetemltebb nci s kommunista trvnykezsek szvegvel felrõ, a benei dekrtumokat is fellml rendelkezs -, a Szlovk Nemzeti Tancs 1944. szeptember 6-n kelt 6. szm rendelete a nmet s magyar nemzeti kisebbsg oktatsgynek s istentiszteleti nyelvnek rendezsrõl. E trvnyerejû rendelet letbelpstõl tiltva volt a magyar istentisztelet a templomainkban, sõt egy ideig mg a harangok se szlhattak a jobbltre szenderlt magyar halottnak. Mg az istenhzt is felhasznltk a nemzetllami rdekek gyben. Ennek a rendeletnek a hatsa vek mlva is hatott az idõkzben ide teleplt szlovksg krben, akik az evanglikus hiten voltak. Elfogultsguk a magyarsggal szemben nem engedte meg, hogy templomban magyar fliratot kelljen ltniuk. Ezrt bemeszeltettk az oltr fltti feliratot, a templomptõk igjt:

Az egy igaz isten tiszteletre”. De ez sem volt elg, a kvetkezõ istentelensgrõl a Budapesten megjelenõ „Hrlap” 1947 februrjban gy emlkezik: „Szlovkiban a felsõszeli evanglikus templombl pldul mg a templomptõk nevt megrktõ emlktblt is eltvoltottk, mert azon ilyen rgi magyar nevek szerepeltek, mint: Ban, Kontr, Szab, Szõcs, Takcs. Mi kvetkezhet ezek utn?” Tette fel a krdst a cikk rja. Nem kellett sok vrni, 1947. december 20-n ismeretlen tettesek kidntgettk a temetõben a magyar srkereszteket.

A vandl gyalzkodknak mg az evanglikus templom ptst s flszentelst megrktõ latin nyelvezetû kõtbla is gyûlletes volt, mert azt mg 1790-ben a magyar hvek helyeztk el a templom belsõ falban. A tblt sszetrtk s a parkia trgyadombjra vetettk. (…)

A nemzetllam eszmjtõl indttatva a benei dekrtumok szndka egyrtelmû volt: õsi terleteirõl elûzni, kipuszttani, kitelepteni, elszlovkostani, deportlni, anyagi s szellemi tulajdontl megfosztani a szlovkiai magyarsgot. Ezt a tervket nyomban a front utn elkezdtk, kzi csomaggal ttettk a hatron azokat a magyarokat, akik 1938 utn telepedtek ide. Egyes kutatk szerint kzel 32 ezer magyart tesskeltek gy ki Dl-Szlovkibl. Pozsonybl a Felsõszelibõl beteleplt csaldokat is elûztk, volt, akit Magyarorszgra, msokat visszaparancsoltak Szelibe. Az etnikai tisztogatst clzõ tervket az oroszoktl klcsnztk. Klement Gottwald 1944. mjus 11-n gy beszlt a rdiban Moszkvbl: „Nincs messze az a pillanat, amikor megkezdõdik haznk megtiszttsa az rul nmet s magyar szemttõl.”(…)

A kitelepts tervt, melyet nem tudtak azonnal elfogadtatni a nagyhatalmakkal, 1945 nyarn ismt elõvettk, s benyjtottk a jlius 17-tõl augusztus 2-ig tart potsdami nemzetkzi konferencira. Kzel 3 milli nmet s 400 ezer magyar kiteleptsnek engedlyezst krtk, hogy a nemzetllam ltrehozsnak szndkhoz megteremthessk annak nemzetkzi feltteleit. A konferencia csak rszben tett eleget Bene elvrsainak, csak a nmetek kiteleptst hagyta jv. A magyarok kiteleptsrõl mg csak nem is trgyalt.

gy ltszik, a balsikerre is fl voltak kszlve, mert a kudarc utn msnap mr ki is adtk a 33/1945-s dekrtumot, melyben egy tollvonssal hontalann tettk a kztrsasg valamennyi nmet s magyar 153 lakost kicsinytõl nagyig. Megblyegeztek bennnket a kollektv bûnssg elvvel, megfosztottak llampolgrsgunktl s a vele jr jogainktl. Az augusztus 10-n hatlyba lpõ rendelet msnapjn mr Felsõszelibõl is elvittk a hbors bûnsknek nyilvntott embereket a jchymovi s a limbachi munkatborokba.

A dekrtumok rtelmben elbocstottk a mg alkalmazsban lvõ magyar kzalkalmazottakat, begyûjtttk a rdikat, ezekbõl akkor hetven volt a faluban s vekig ott porosodtak a kzsghzn.

1945. oktber 1-n adtk ki a 88/1945 szm elnki dekrtumot, ezzel munkra volt ktelezhetõ minden llampolgrsgtl megfosztott frfi 14-60 ves korig, minden nõ 15-50 ves korig. A kvetkezõ 108/1945 szm dekrtum alapjn a kvetkezõ magyar jogi szemlyek ingatlan vagyont is elkoboztk Felsõszelibõl: Felsõszeli Hitelszvetkezet, Hanza Fogyasztsi s rtkestsi Szvetkezet, Kisalfldi Kisgazda Szvetkezet Kender- s Lenzem.

Az elkobzst azzal indokoltk meg, hogy a felsorolt jogi szemlyek a) magyar nemzetisgûnek tntettk fel magukat; b) jellegk folytn magyar nemzetisgû szemlyek rszre kszltek; c) belsõ gyintzsk magyar volt; d) az rintett jogi szemlyek tagjainak tbbsge magyar nemzetisgû.

Ezzel egyidõben megvontk az iparengedlyt a magyar kisiparosoktl s kereskedõktõl, s llami kisipari szvetkezetekbe irnytottk õket. A sorozatos megszortsok s megalzsok Taksonyon s Ndszegen vres sszetûzsben cscsosodtak ki. Mindkt helyen a faluban llomsoz csehszlovk katonasg s a civil lakossg kztt robbant ki a viszly. 1945. szeptember 19-n Ndszegen hrom ittas katona s egy kukorict foszt trsasg kztt tmadt vita hevben fegyveres sszetûzs keletkezett, amelyben egy katona s kt civil lett vesztette. 22-n a hadsereg krlzrta a falut s 422 frfit elhajtottak Vgsellyre, ahol bntetskppen a megsrlt Vg-hd javtsn kellett dolgozniuk.

A kzpontilag irnytott magyarellenes propaganda hihetetlen mreteket lttt, fennen hirdettk, a magyaroknak tudomsul kellett vennik, hogy a szlovk nemzet ellen elkvetett ezerves igazsgtalansgokat helyre kell hozni. Az utcn tilos volt magyarul beszlni, az zletekben ki volt fggesztve az utasts:

Hovorte radnou reèou! – Szlovkul beszljen!” (…)

Minden jogot mellõzve mint rabokat hurcoltk el 1945 õszn s a kvetkezõ vben azokat a magyarokat, akiket ssze tudtak kapozni. Volt, ahol a kisbrt szalajtottk az idzssel, hogy jelenjen meg a kzsghzn az illetõ. Aki megjelent, el is vittk. Mskor a dlelõtti rkban npes trsasg lzengett a kocsmban, munka nem volt, mit is tehetett. Egyszer csak egy leponyvzott teheraut jrt a kocsma el. Errõl szuronyos csendõrk hada ugrlt le s lezrtk a kocsma minden kijratt. Utna behatoltak a kocsmba, s akit ott talltak, legyen az gazda vagy munkanlkli, kitereltk az autra, a nagyszm szuronyos csendõr sorfala kztt senki meg nem szkhetett. A meglepetstõl mg tiltakozni sem tud kocsmavendgek azt sem tudtk, mit akarnak velk, hov hurcoljk õket. A kt hbor kztt bszkn hirdetett csehszlovk demokrcia idig sllyedt, mint llatokat, gy tereltk a frfiakat jog s trvny nlkl az ismeretlen cl fel. Aznap csak Galntig vittk õket, ahol az Eszterhzy- kastly udvarn ma is meglvõ brtnbe zrtk a trsasgot. A hozztartozik hiba vrtk õket ebdre, csak amint hre szaladt az erõszakos toborzsnak, tudtk meg, hogy hiba vrjk õket. Gyorsan sszekapkodtk a legszksgesebb holmikat s gyalog utnuk vittk a ht kilomterre lvõ galntai gyûjtõhelyre.

Innen csak msnap vittk tovbb a mshonnan is sszefogdosott frfiakat, mikor annyian lettek, hogy megtelt velk az elõirnyzott szerelvny. Erõs szuronyos ksret mellett baktatott az lloms fel a megalzott frfisereg, akr egy hadifogoly szlltmny. Szerelvnyk Csehorszg kzepn Nymburk llomson llt meg. A szeliek a kzeli Kostomlty faluba kerltek, sztszrva a gazdkhoz.

A mltban a trk fogdosta gy ssze a magyar frfiakat s ksrtk Kiszsia fel. Felsõszelibõl ezzel a mdszerrel kt alkalommal hurcoltak el sszesen 37 frfit. Egy vvel ksõbb 1946 decemberben mg ott voltak, n szemlyesen flkerestem õket. Voltak kztk csaldosak is, akik szerettk volna, hogy csaldjuk is velk lehessen, de a gazdk nem egyeztek bele, nekik csak munkaerõ kellett.

A nemzetisgek ellen lzt propaganda szerves rsze volt a reszlovakizci. Mg az elõzõben itteni ltnket krdõjeleztk meg, addig a reszlovakizciban magyarsguk megtagadsra buzdtottk a magyarokat azzal a cllal, hogy a sorainkat minl jobban fllztsk. Felsõszeliben 52 csald vllalta a szlõfldn maradsnak ezt a mdjt sszesen 258 szemly.

A mellkelt toborzlapon vilgosan megrjk, beismerik az ellennk elkvetett embertelensgeket, amelyektõl megszabadulhat, aki ktlnek ll!* Felsõszeliben az akkori kilencszz magyar csaldbl nem egsz 6 % tagadta meg hovatartozst s vllalta a vele jr megvetst mind a magyar honfitrsai, mind a *V. a dokumentummellklet anyagval.154

tbbsgi nemzet rszrõl. A szlovk politikusok addig szajkztk mondvacsinlt srelmeiket, a politikai ligazsgokat, hogy szlovk np is hitelt adott nekik. Az effajta politizlst mr nagyon korn elkezdtk politikusaik, mikor Trianonban hajzhatnak mondtk az Ipolyt.

1945 janurjban Homonnn s Eperjesen az volt a polgrok kvnsga, hogy a nmet s magyar rul birtokosainak vagyona mihamarabb kerljn elkobzsra. 1945. jnius 3-n Rimaszombatban hat jrs kommunista kldttei kveteltk a magyar krds azonnali megoldst, mivel gymond a magyarok a trtnelmi prbn nem lltk meg a helyket, mert valamennyien elfogadtk a feudlis urak nagyri politikjt. Kezdjk meg a szlovk fldmûvesek tteleptst a dli terletekre, a magyarok fldjre, akiknek nincs mit keresni Szlovkiban!

Vgl 1946. november 19-n Kblkton kezdõdtt a felvidki magyarok csehorszgi deportlsa.

Az 1946. februr 27-n megkttt csehszlovk–magyar egyezmny ellenre ekkor mg mindig nem indult be a lakossgcsere. Az egsz akci fõknt azrt hzdott mr majd egy ve, mert Magyarorszgnak nem volt hov fogadni a szlovkiai magyarokat, mivel az tteleplõ szlovkok nem rendelkeztek annyi hzzal, mint ahnyra szksg lett volna. Az elhelyezs rdekben elõszr ki kellett telepteni a magyarorszgi svbokat. Erre jelentette ki J. Ïuri mintegy fenyegets gyannt: „Ha Magyarorszg szabotlja a lakossgcsert, akkor mi cseh terleten magyarokat is fogunk alkalmazni. Magunk tesznk rendet, ezt akkor is vgrehajtjuk, ha nemzetkzi frumon nem ismerik el.

A csehszlovk csendõrsg a lakossgcsere keretben lebonyoltand kiteleptsre mr 1946 nyarn elkezdte sszerni a magyarok vagyont. A kiteleptsre kiszemelt csaldokban 1946. oktber 8-i dtummal kzel ngyszzan kaptk meg a kiteleptsre szolgl vgzst, a fehrlapot. A Magyarorszgra val teleptsekkel a Csehszlovk kormny arra trekedett, hogy az itt lõ magyarsg szmt a legalacsonyabb szintre cskkentse, gy knnyebb lesz a maradkot asszimillni, vagy egy esetleges majdani hatrrevzi esetn ki tudjk mutatni itt dlen a szlovk tbbsget. Korbban mr szintn ebbõl az elgondolsbl szletett meg az ipartelepts is. Egy msik kiteleptsi szempont az volt, hogy mindenekelõtt a magyar parasztsgot s annak mdosabb rszt onnan mozdtsk el, ahol legjobbak a fldek. A lakossgcsere-egyezmny utn odat a szlovk toborzk hatalmas propagandt fejtettek ki az ottani szlovksg krben. Fantasztikus gazdasgokkal csaltk haza õket, csakhogy minl tbben jelentkezzenek, mert csak annyi magyart lehet ttelepteni, ahny szlovk ksz hazatelepedni. Az tteleplõk magukkal vihettk minden ingsgukat. Az tteleplsre jelentkezett magyarorszgi szlovkok kzl sokan elõre tszktek s bjtk a telekknyveket a jobb birtok megkaparintsa vgett. Odat pedig az tteleptsi Bizottsg jval tbb szlovkot rt ssze, tzezret is meghaladta azok szma a jelentkezõk nvsorban, akik nem is lteztek vagy meghaltak.

Magyarorszg halogatta a teleptsek beindtst, azt akarta, ne csak gazdkat vigyenek, hanem vegyesen, arnyosan gazdkat s szegnyeket, ugyanis az tteleplsre jelentkezett szlovkok nagy rsze szegny nincstelen vagy hz nlkli fiatal csald volt, akiknek hihetetlenl gazdag orszgot grtek. A csehszlovk kormny mindenron ki akarta erõszakolni a teleptsek beindtst, ezrt gy hatrozott, Csehorszgba a nmetek helyre deportlja az itt marad magyarsgot, a tovbbi cl az volt, hogy a magyarsgot elriasszk, elkergessk õket, hogy mindent otthagyva elmenekljn.

A csehorszgi munkra a magyarsg szegnyebb rtegbõl jelltk ki a csaldokat. Ezt a nvsort mr 1945 vgn sszertk, nem tudni, a szegnysgen kvl mg milyen szempontok alapjn 548 csaldot rtak ssze. A kijelltek szma elrte a faluban lõ csaldok felt. Ebbe olyan szemlyeket is kijelltek elhurcolsra, akik mg hadifoglyok voltak, vagy a kiteleptsre is kijelltk õket. Akadt kztk kt visszatrt zsid csald s egy a fronton elesett csaldfõ, de a listra kerlt Boda Mikls plbnos is. Itt a hatalom azokat se kmlte, akik 1938-ban a republikrt tntettek Torncon s a republikhoz val hûsgkrt meghurcoltk õket.

Habr az orszg ms magyarlakta vidkrõl mr 1946 novembertõl folyt a deportls, falunk npe errõl keveset tudott, hiszen valjban el volt vgva a vilgtl, se rdi, se jsgja nem volt, s munkba se jrtak ki a falubl. Ezrt jelenthettk december l-jn Galntrl Prgnak: „Itt a magyarok nem hiszik el, nem tudjk, hogy mi vr rjuk.” Valban kevesen hittek a lesjt hrnek, csak akkor hittk el, hogy ilyen is megtrtnhet, amikor a katonasg s csendõrsg krlzrta a falut.

1947. janur 23-n kds tli hajnalon ostromgyûrûben tallta magt a falu. Meneklni szinte lehetetlen volt, mintha odabent gonosztevõk, vagy forradalmrok lettek volna, nem pedig bks polgrok. Minden tz mteren gppisztolyos katonk lltak, ahov gpfegyver jutott, ott 50-100 mterre lltak a kato155 nk. Az utckon nagyszm katona s csendõr vigyzott, hogy a munka zkkenõmentesen haladjon, amelyet teherautkkal bonyoltottak le. A csendõrk szthordtk az aznapra tervezett elszlltandkhoz a vgzst s az utastst, mit vihetnek magukkal.* A mnusz 25 fokos hidegben ezen az elsõ napon 184 csaldban 774 szemlyt, ebbõl 98 gyereket irnyoztak elõ az elszlltsra. Ezeket a sok esetben nincstelen npeket a kibrnduls s flelem tlttte el, hiba srtak a kijelltek, nem volt irgalom, csak a betegeket s regeket mentettk fl. Az elsõ napon elvittek 99 csaldot, 425 szemlyt. Magukkal vihettek btort s lelmet, de lovat, tehenet s disznt tilos volt elvinni, az otthon maradt legtbbszr prdra, mgpedig az elhurcoltak helyt elfoglalknak. A msodik napra 189 csaldot s 814 szemlyt, kztk 99 gyereket rtak ki. Elvittek 83 csaldot s 351 szemlyt. A harmadik napra 175 csaldbl 711 szemlyt, s 91 gyereket rtak ki. Elvittek 85 csaldot , sszesen 237 szemlyt.

A kijellt 548 csaldbl 240-et hurcoltak el. Felsõszeli akkori 3809 lakosa kzl 2299 szemlyt jelltek ki, ez nagyjbl megfelel a kormny ltal elõirnyzott 70 szzalknak, amit minden magyar falubl el kellett volna vinni csehorszgi munkra. A dermesztõ hidegben hrom nap alatt 159 hzbl katonai segdlettel 1013 szemlyt vittek el. A betegeken kvl felmentettk a reszlovakizltakat, valamint 25 cigny csaldot.

A deportltak tlnyom tbbsge nincstelen, de hzzal, illetve lakssal rendelkezõ napszmos s 5 hektron aluli kisgazda. Utnuk 266 hektr fld maradt. Felsõszelibõl korbban mr elhurcoltak 138 szemlyt, ez az 1013 deportlttal egytt sszesen 1151 szemlyt jelentett. Ez a ltszm a Galntai jrs falvai kztt a legmagasabb. Orszgos viszonylatban is csak Tardoskeddrõl vittek el tbbet, 1271 szemlyt.

A dermesztõ hidegben nehezen fûthetõ marhavagonokban tbb napon t utaztattk a vgletekig elkeseredett embereket. Nem egy esetben mellkvgnyra lltottk a szerelvnyket nem trõdve a rettenetes hideggel s ott vrakoztattk õket, mintha nem is embereket szlltannak. Hogy kpet alkothassunk arrl, micsoda szrnyû fagyos tlben hurcoltk el õket, arra lljon itt egy a tnyt igazol megtrtnt eset. Az egyik csallkzi falubl egy – az 1928-es gazdasgi vlsg idejn odateleplt – felsõszeli csald az ldzsek elõl meneklni volt knytelen Magyarorszg fel. Ez akkor csak a befagyott Dunn volt lehetsges szmra, az pedig ritkn fagy be klnsen Csallkznl, ahol nagyobb az esse. A Duna ezen a tlen befagyott s a bellt jg annyira megvastagodott, hogy a csald magval vihette t a Duna jegn az krk vontatta csplõgpket.

A fagyos tli napokon nem volt elg a mindent elnyom erõszak, letnket mg a sajt vreink is kesertettk. A csaldok elhurcolsban bbskod magyarok kztt akadt olyan, aki gy bnt a npekkel, mint egy idegen, belts s knyrlet nlkl. Az illetõ a betegeket flmentõ orvossal jrta a kijellt csaldokat. Ha rokont vagy ismerõst menteni akart, rfogta, hogy beteg, az gy keletkezett hinyt olyan csaldnl ptolta, ahol igazi beteg volt. Egy msiknak hiba knyrgtt a fiatal anya, hogy a nagy hidegben megfagy a flves kisfia a vagonban. Nem volt knyrlet. Ilyen embertelen megnyilvnulsok is fokoztk az elhurcoltak fjdalmait.

A clllomsokon a ateci s podboøny jrsban valsgos rabszolgavsrt rendeztek a fogadsukra odasereglett cseh gazdk. Olyan csaldokat vlogattak ki, ahol nagyobb ltszm munkaerõt s kevesebb gyereket lttak. Ebbõl kifolylag tbb idõs csald napokig a vagonban vrta, mg valaki elvitte. A csaldokkal kzel 130 hat vesnl fiatalabb gyereket is elhurcoltak. Ezek ott kt ven t cseh iskolkba jrtak.

Az egsz idõ alatt testvri szeretet tartotta ssze krnykre hozott embereket. Mire kitavaszodott, az egsz Podboøany-i jrsban ismertk, ki hov kerlt. Vasrnaponknt, aki tudott, trakelt megltogatni a kzeli rokonokat, magyarokat. Nem szmtott, hogy az idegen. A Szudta-vidk flig res falvaiban sztszrt magyarsg pldamutatn sszetartott. Gyalog, kerkpron vagy kocsin mg a hetedik faluban is flkerestk fldijeiket, hogy egymst lssk, egymssal magyar szt vlthassanak. Kr hogy az egyv tartozsnak ez a szp pldja az itthoni letben nem folytatdott.

Amg Szeliben a jvevnyek kesertettk az itthon maradottak lett, a cseh rszekben propagandaakcit szerveztek 1948 mjusban a magyarok megnyersre, hogy Csehorszgban maradjanak. Azzal az lltssal akartk õket megnyerni, hogy Szlovkiban mr nincs vagyonuk, nincs mibõl meglni, mg Csehorszgban elõnys felttelek mellett gazdasgokat kaphatnak. Ezekre a gyûlsekre mindenki elment, mert azt remlte, vge szakad vgre a megalz szolgamunknak. Felszltottk a szelieket is, rjk al, hogy Csehorszgban maradnak, s megkapjk az llampolgrsgukat. Ezt az llam ksz megtoldani bizonyos fldtulajdonnal is. m az egybegyûltek egyhanglag elutastottk ezt az ajnlatot. * Ezek msolatt lsd a dokumentummellkletben 156– Engedjenek haza!!! – kiablta a tmeg. – Nem kell idegen vagyon, a sajtunkat akarjuk. – Nem lesznk cseldek!!! – Odahaza szabad emberek voltunk!!!

A deportltak ebben a krdsben a prgai magyar konzulhoz fordultak segtsgrt, de az nem sokat tudott segteni sorsukon. A magyarok zme elhatrozta, ha nem mehet vissza sajt otthonba s nem kapja vissza vagyont, tkltzik Magyarorszgra, mert honfitrsai kztt akar lni. Habr egy vre szlt ez az „nkntes munkavllals” – legalbb is ezzel palstoltk a trvnytelensget, s a csehek is gy tudtk, nknteseket kaptak az llamtl, akikrt mg 1500 korona fejpnzt is kapott a gazda. – a vgn 26 hnapig tartott ez a knyszerû munkavllals. Ez idõ alatt hrom szeli polgr halt meg idegen fldn. A cseh gazdknak jl jtt a magyarok segtsge, ezrt mikor trvnyesen haza indulhattak, sok helyen klnfle cselekkel vagy erõszakkal vissza akartk tartani a haza kszlõket.

A deportltak sorsn az sem segtett, hogy 1948. februr 25-n a Kommunista Prt tvette a hatalmat.

Minden maradt a rgiben. Aki nem brta a rabszolgasorsot, hazaszktt. Egyik alkalommal 17 hazaszktt szeli csaldot keresett a csendõrsg, de eredmnytelenl. Itthon az elhurcolt magyarok hzaiba Liptbl, a Rzsahegytõl nem messze Luèkybl rkeztek ide szlovk csaldok, vagyis bizalmiak. Ezeket mi csak rzsahegyieknek nevezzk a mai napig, ugyanis nhny itt maradt kzlk. Ezek a bizalmiak a lipti hegyvidk lakossgnak legszegnyebb rtegbõl lettek ide irnytva, az ltaluk aranybnynak tekintett alfldi tjra, ahol lelkiismeret-furdals nlkl beltek a meleg magyar otthonokba, vrva az isten ldst vagy az llami tmogatst. Mivel fldet kevesen kaptak s gazdlkodshoz sem igen rtettek, az itteni mestersgesen fenntartott munkanlklisg õket is sjtotta, csak tengõdtek. Btoruk alig volt, az resen maradt msik szobban tartottk a szrnyasokat, kecskket.

Jrsunkban a Csehorszgba hurcolt magyarok utn visszamaradt llatllomnynak s vagyonnak õrzsre ezeket az ideiglenes bizalmiakat jelltk ki. Az õ dolguk lett volna megvdeni a magyar vagyont, ehelyett õk lettek tolvajokk. Kinevezsk utn msodik-harmadik napon eltûntek, magukkal vittek mindent, amit rtek. Tvozsuk utn j bizalmiak jttek. gy vlt Cski szalmjv, prdv a magyarok kis vagyonkja. Az j honfoglalk a kapzsisg s az irigysg tettvgyval znlttk el tjainkat. Õket a bossz, az erõszak s az embergyûllet kzponti sugallata sztklte erre a lelketlen szerepre. lõsdi szolgalelkek jttek, msok vagyonra htozva.

A deportls, ahogy azt a kitervezõi elgondoltk, a remnyeik szerint megtette a hatst. Az embertelen npmozgats nemzetkzi lelltsa, 1947. februr 25-e utn nemsokra, prilis 7-n mr indultak is a magyarkiteleptettek szerelvnyei dl fel. A kiteleptsre kijellt csald a Pozsonyban tartzkod magyar meghatalmazott rvn rtestst kapott az elõrelthat bevagonrozs napjrl, hogy legyen ideje minden ingsgt, amit a szerzõds rtelmben magval vihet, szlltsra elõkszteni, esetleg becsomagolni.

Ingatlan vagyonra az sszes igazol okmnyokat be kellett szerezni. Az itt marad ingatlanrl a szlovk-magyar vegyesbizottsg leltrt ksztett, ebbe belefoglaltak minden trgyat, ami a htrahagyott telken marad, a kapuflftl a legutols kertskarig. A ktnyelvû leltr Szlovkit megilletõ msolatait a pozsonyi kerleti levltrban õrzik. A mdosabb gazdk 12-15 vagont is megraktak rtkeikkel, nem gy az ideteleplõ szlovkok, akik kzl nha hrom csald is jtt egy vagonban. Erre mondta ironikusan a np „Megy a kincs, jn a nincs”. A kiteleptettek odat teljesen idegen vilgba csppentek, a felsõszeliek tlnyom tbbsge a dombos Baranyba kerlt a svbok helyre. Ott tudatosan sztszrtk õket tbb mint 30 teleplsre, elszaktva szlõt gyerektõl, testvreket, ismerõsket, j szomszdokat egymstl, ahol alig maradt eslyk rgi letk folytatsra. A sk alfldi tjrl, hegyes, dombos borvidkre kerltek.

Felsõszelibõl 1947. prilis 27-n indtottk az elsõ transzportot, utna majdnem naponta indtottak szerelvnyt, nha kettõt a galntai llomsrl. Egy szerelvnybe a csaldok szma 7-21-ig terjedt, a tehervagonok szma pedig 29-75 kztt mozgott. Elvittek 310 csaldot, benne 1321 szemlyt, 247 hzbl 276 gazdasgot. sszesen 24 transzporttal 1331 tehervagonban vittk t a mozdthat rtkeket. tvittek: 7 traktort, 7 csplõgpet, 3 gõzgpet s egy teherautt. Az elkobzott gazdasgoknl kzel ugyanilyen arnyban maradtak nagygpek, ezeket az alakul gplloms foglalta le. Itt hagytak 1500 hektr fldet.

Az jabb honfoglalk a magyarorszgi szlovk nkntesek 1947. mjus 5-n rkeztek zmben Ttkomlsrl, õket azta is csak „ttkomlsiak”-nak nevezzk. Miattuk kellett itt hagyni egy virgz mezõgazdasgot az elzavart magyar gazdknak. A mi gazdink fldszeretete alaktotta ki itt sokszzves munkval ezt a megirigyelt gazdag „Knant”. Keserû szjzzel hagytk itt ezt a virgoskertnek beillõ hatrt, melyet apik s õk maguk virgoztattak fl. A hatrt az utols barzdig fltrtk, 1920-ban a 157 kszlõ fldtrvny elõl megvettk a Benyovszkyak itteni 545 holdas birtokt, majd Eszterhzy Ernõ hidaskrti, vezeknyi s tallsi birtokbl ugyanennyit, kiterjesztve gy a szeliek birtokt egszen ateleplsek szlig.

A komlsiaknak azt grtk, hogy innen mindenkit kizsuppolnak. Az a szomor tny, hogy Negyed telepls utn – ahonnan 529 csaldot teleptettek ki – tjainkon Felsõszeli kvetkezik 310 kiteleptett csalddal. Ez a magas szm onnan ered, hogy nagyon sok komlsi korbban mr jrt Szeliben. Felsõszeli ngy majorsgba mr szz ve tbbszz szlovk summs jrt le nyaranta szezonmunkra, nagy bnatra a helybeli munkssgnak. 1938-ban bzvst remltk, megjavulnak a munkalehetõsgek, hiszen fnti szlovksg mr nem jrhat. De csaldtak, mert az uradalom az Alfldrõl, Ttkomlsrl hozott szlovk summsokat, akik hat ven t idejrtak. Itt ismertk meg az itteni bõtermõ fldet. Az ideteleplt 324 szlovk csald 98 szzalka Ttkomlsrl teleplt ide, sõt mg a Bks megyei szlovk tteleplsi bizottsg 5 tagja is. Az j telepesek nyomban megszntettk a kormnybiztosi funkcit s nemzeti bizottsgot alaktottak, vagyis tvettk a hatalmat.

Ebben a minõsgkben elsõ teendõjk a magyar vonatkozs iratok megsemmistse volt. A tûzoltszertr mellett, a Dudvg partjn napokig gett a mglya. Tûzre vetettk a falu knyvtrt, az irattrt, mindent, ami a magyar mlttal volt kapcsolatban. Ezzel az volt a cljuk, hogy kitrljk a falu magyar mltjt, ne maradjon semmi nyoma, hogy itt kzel ezer ve magyarok laktak. 1947-ben kt turnusban teleptettek mjustl jliusig s szeptembertõl novemberig. A kijellt csaldok hzbl kihallatszott a ldk szgelse, mint temetskor a koporsk zuhogsa. Srs, bcszkods volt napirenden, mikzben a jvevnyek kstolgatttk a prdt, kinek milyen konc jutott, cserlgettk a hzakat a rang s az ismeretsg fggvnyben. Mivel leginkbb kisparasztok s nincstelen fiatalok rkeztek, az llamtl a kezdsre segtsget kaptak lat, lovat, gazdasgi szerszmot, kpenyt, gumicsizmt. m ennek ellenre nem indult meg a pezsgõ munka a megszerzett birtokokon. A korbban pldsan megmûvelt hatr elhagyatottan termeli a gyomot s gazt. A elmenõknek mr nem rdekk, akik jttek, õk mg egyelõre a babrjaikon lnek. Elrvult a hatr, elcsendeslt benne a dal, a dolgos mltnak vge.

Mivel a begrt lom, hogy innen minden magyart kizsuppolnak, nem vlt valra, a komlsiak csaldottsgukbl nehezen bredtek, mert gy csbrbõl vdrbe estek, mivel itt is magyarok kz kerltek. Az a megszorts, hogy megszntettk a kisipart, a kereskedelmet, az ipari gcpontok innen tvol estek, õket is rintette. gy csupn a fld maradt, ahhoz pedig se gazdasgi felszerelsk, se pnzk nem volt. Az itthon maradt magyar munkssgnak se tudtak kenyeret adni. Biztonsgukra 6-8 tag csendõrõrs vigyzott, de hogy a biztonsguk nagyobb legyen, 50 tag tûzoltsgot lltottak fl, amely a kzbiztonsgot is segtette. A kapott uniformisban pardztak, mintha nem is lenne ms ruhjuk. Ezeket a tnyeket azrt ecsetelem, hogy kiss belelssunk j birtokosaink lelkivilgba.

Mivel az a gondjuk, hogy minl kevesebb magyar maradjon a faluban, akadlyokba tkztt, elkerlhetetlenek lettek a srldsok az õslakossg s a komlsiak kztt, ezek tbbszr verekedsbe torkollottak.

1947 karcsonyra a beteleplõk nagy rsze mr megrkezett, ennek rmre a szlovk ifjsg Istvn-blt rendezett a szvetkezet nagytermben, a tûzoltsg pedig a szomszdban a nhai Salamon-kocsmban.

Az ifjsg bljra bklsi szndkkal az a nhny magyar fiatal is elment, kiket a sors megkmlt az elhurcolstl. A szvetkezet nagyterme egy hossz siktorszerû udvarra nylik, itt az illemhelyek leghtul voltak az plet vgben. Ott valaki elsttt egy revolvert, ezt a rendezõsg meghallotta. Hogy micsoda flelemben lhetett a jvevny trsasg? Arra az intzkedsk utal. Nyomban riadztattk a csendõrsget, a tûzoltsgot. Mindkt blt lelltottk, majd krlfogtk a kocsmt, llek az ajtn se ki, se be. A forradalmat szimatol trsasg a karhatalommal karltve berontott a tncterembe s kizavarta a szlovkokat s a nõket. Huszonegy sldõ magyar legnyke maradt a csatatren, Az idõsebbje mg fogsgban vagy a leventkkel valahol nyugaton vrta a hazatrst. Kzel 50 tûzolt s 8 csendõr megmotozta a fiatalokat, hat idõsebbet kivlasztott s flkldte a sznpadra. A maradkot szintn kizavarta a kocsmbl, mg annak a tjkrl is, de fegyvert nem talltak. Ezutn egyenknt kiengedtk a flrelltott magyarokat, s elkvettk legnagyobb gyvasgukat a rendezõk. Amint egy-egy fogoly kilpett a terembõl a hossz udvaron ktfelõl sorfalat llt tûzoltk addig vertk kzzel, bottal, ktllel s baltanyllel, amg ki nem tmolygott a kapun. (…)

A kitelepts szomor eleme a trtnelemnek, ezt az igazsgtalansgot nem lehet elfelejteni, hiba kaptak a szeliek odat nha nagyobb vagyont, a szlõfld elvesztse fj pont maradt letk vgig. 158

Az utnuk maradt ûrt valban nehz betlteni, az sszetartozs fonalt eltpni, a szlõfldhz val ragaszkodst elhomlyostani tbb mint 50 v sem tudta. Az õsi fszekbõl kiragadott csaldoknak az elsõ bizonytalan vek rkkvalsgnak tûntek. Nhol vekig becsomagolva lltak a btorok a folyosn, hogy ha kell haza indulni, kszen legyen. Ksznsk csak gy szlt: „Mikor megynk haza?” Az alfldi rszekre kerlt szeliek sok helyen olyan tanykra kerltek, ahol a szekrnyt nem lehetett fllltani, olyan alacsony volt a szoba.

Aki szerencssebb volt, azt is a lelke mlyn a honvgy gytrte, az idõsek soha nem hittk el, hogy ez az llapot sokig tarthat. vekig ezzel a rgeszmvel ltek, csak a szlõfalut sirattk. Szentl hittk, rvidesen hazakerlnek. Hiba vrtak, a hazajuts remnyt sokan a srba vittk. Volt olyan, aki a svbbal egy vig egytt lakott s ltnia kellett annak kegyetlen elhurcolst, keserves srst, hallos fenyegetst. Sok helyen a svbok gy tudtk, hogy a mieink nknt erõszakkal mentek hegyibk.

Az itthon maradt csaldok is bizonytalansgban ltek az j honfoglalk kztt. Munka szmukra nem volt, gyermekeiknek mr negyedik ve nem nyitottak magyar iskolt. A folyamatosan rkezõk mr tbbsgben voltak s minden hatalmat megragadtak a faluban. A magyarsg a sajt falujban msodrendû polgr lett. Az elszaktott sorstrsaikkal szilrdan tartjk a rokoni, barti vagy szomszdi kapcsolatot, ha odat meghal egy rgi szeli, Felsõszeliben is elsirattk a harangok.

1949. janur 1-jn a fogyasztsi szvetkezet nagytermben sszegyûlt magyarsgnak visszaadtk az llampolgrsgot. De a benei dekrtumokat nem trltk el. Megindult a tants a magyar iskolban.

Februr ta kezdtek hazaszlligzni a deportltak. A tbbsg mrcius kzepn rkezett. Szabadulsuk utn kezdõdtt a msodik klvrijuk. Hzaikbl vonakodtak kikltzni az oda beltetett rzsahegyi szlovkok, pedig a hazatrs most mr trvnyes volt. Ezrt mrcius 21-n 118 visszatrt magyar csald krvnyezte a Szlovk Szocilis Megbzott Testlettõl hza visszaadst.* Ennek ellenre a visszakltzs nagyon vontatottan haladt: 1949 õszn mg 31 csald nem tudott bekltzni sajt laksba. A visszakapott laksok siralmasan nztek ki. A kt vig tart mostoha hasznlat szmtalan javtanivalt hagyott rajtuk. Nmelyik rzsahegyi tudatosan puszttotta annak llagt, mivel tudta, itt kell hagynia a szmukra szp kirndulst. A hazatrteknek a nullrl kellett kezdenik, itthon maradt rtkeik, llataik sztprdlva.

Idehaza csak a majorsgi munka segtett valamit. Habr mr volt llampolgrsgunk, az zletekben s irodkban csak vletlenl talltunk magyart. A magyarellenessg s bizalmatlansg tovbb lt, mint ahathats korbbi magyarellenes propaganda gymlcse. A front ta eltelt t v alatt magyart nem vittek katonnak, nehogy fegyver legyen a kezben. Csak 1951-ben engedett a bizalmatlansg. Ekkor egyszerre 400 magyart hvtak be katonnak Felsõszelibõl. Alig rtek haza a deportltak, nyomban j deportlst tervezett az llam, JUH (Dl) fedõnv alatt. Ebben mitõlnk nyolc csaldot jelltek ki, nagyjbl azokat, akiknl vagyonelkobzst vgeztek. (…)

Tblzatok

1. Felsõszeli 1948-49 vi vesztesgei

Csehorszgba deportltak 1013 szemlyt / Magyarorszgra kiteleptettek 1321 szemlyt Munkatborba, bnyba vittek 138 szemlyt 

A falu hbors vesztesge 283 szemly Nyugatra szktt 35 szemlyHinyzk szma sszesen: 2790 szemly A falu lakossga 1940-ben 3950 szemly

Az otthon maradt lakosok szma

1948-ban 1160 szemly

A krvnyt lsd a dokumentummellkletben. 159

2. Csehorszgi deportlsok a Galntai jrsban

Ndszeg         56                               76                                 315
Vizkelet           42                                69                                 381
Tsnyrasd       -                                70 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!