53. SZENTMIHLYFA MANDKN KISS KATALIN SZENTMIHLYFA – TUHNICE – SZENTMIHLYFA „Azt remltk, hogy a lako
SZENTMIHLYFA MANDKN KISS KATALIN SZENTMIHLYFA – TUHNICE – SZENTMIHLYFA
„Azt remltk, hogy a lakossgcservel elszlovkosthatjk a magyarlakta terleteket.”
125. Szvgyemnek tartom azokat a srelmeket s megalztatsokat, amelyeket a ddszleim s a nagyszleim tltek a mltban a Bene-dekrtumok rvnybelpse utn. n kzpiskolai tanul vagyok, aki lerja ezeket a megrz s szrnyû dolgokat. Remlem, ilyen tbb nem fordulhat elõ, s nem kell tlnnk semmilyen hbort sem. Egy felvidki kis faluban, Szentmihlyfn lakom. Itt szlettem, itt lnek szleim s anyai nagyszleim, akik szenvedõ alanyai voltak a kiteleptsnek. Szentmihlyfa magyarlakta kis kzsg a Csallkz szvben. A dunaszerdahelyi jrshoz tartozik. Krlbell 750 lakosa van. Dolgos emberek lakjk, akik igyekeznek szebb tenni kis falujukat. A falu kzepn ll a hozzvetõleg 500 ves rmai katolikus templom.
Nagyanym, Mandkn Kiss Katalin mg ma is knnyes szemmel emlkezik a hbor utni idõszakra.
Itt ltek szleivel s kt btyjval egytt a faluban. Ddszleim vgigszenvedtk a kt hbort, s abban remnykedtek, hogy majd sorsuk jobbra fordul. A katonkat tkeztetni, szllsolni kellett. Nagyanymknl pkek laktak, akik innt jrtak a helyi iskolba, amelyet bezrtak, s helyette pksg mûkdtt.
Anyai nagyapmknl gygyszerraktr volt. A raktrost tkeztetni kellett, innt vittk a gygyszert a klnbzõ alakulatok szmra. Az iskolt bezrtk s a katonasg foglalta el. Ksõbb meg is nyitottk, csak rvid idõre, sok volt a lgiriad, ezrt hazaengedtk a tanulkat. Ebbõl kifolylag a tants hinyos maradt. 1943-ban, az akkori plbnos leszedetett a templom ngy harangjbl kettõt, s felajnlotta a nmet hadseregnek, hogy olvasszk be s ksztsenek belõle fegyvert. Azta is csak kt harangja van a szentmihlyfai templomnak, amit fõleg az idõsebb emberek sajnlnak.
1947-ben a Bene-dekrtumok alapjn sok csaldot kiteleptettek a falubl. Voltak, akiket Magyarorszgra, voltak, akiket Csehorszgba vittek el. Nagyanymk este 6 ra krl kaptk meg az rtestst, az gynevezett „vmert”, hogy szedjk ssze legfontosabb holmijaikat s btoraikat. Egy katona llt a hzuk elõtt, hogy ne tudjanak megszkni. jjel csomagoltk ssze a holmikat. lelmiszert, llatot, gabont tilos volt vinni – amit a mai napig sem krptoltak szmukra –, mondvn, hogy a hzukba kltzõ partiznoknak kell a meglhetshez. Õk laktk a hzaikat, s hasznltk a fldjeiket.
Msnap reggel 6 rakor teheraut llt meg a hzuk elõtt. Felpakoltk õket – ddapmat, Kiss Gbort, felesgt, szletett Pernyi Emlit, kt fiukat, Sndort s Barnabst, valamint a lnyukat, Katalint, az n nagyanymat –, s a 15 fokos hidegben marhavagonokban szlltottk õket Csehorszgba. A vagonokban dermesztõ hideg volt, a kannban megfagyott a vz. A gyerekeket dunnkba csomagoltk, hogy meg ne fagyjanak. ticljuk a Karlovy Vary melletti Tuhnice volt. Agyonfagyva, hesen rkeztek meg az llomsra.
Egy erdsz vitte el õket a szllsukhoz. Egy brhz lett az otthonuk, ahol azelõtt nmetek laktak, kiket szintn kiteleptettek Csehorszgbl. A hzban nagy hideg, nagy rendetlensg fogadta õket. Az ablakok s az ajtk nem szigeteltek jl. Vzrt a kthoz kellett jrniuk. Mindenki attl flt, hogy visszatrnek a rgi tulajdonosok. Ezrt azt a parancsot kaptk, hogyha jjel valamilyen zajt hallanak, akkor ssk le az illetõt, hogy a rgi tulajdonosok ne prblkozzanak a visszatrssel.
Az ottani letbe nehz volt a beilleszkeds, mivel a cseh nyelvet nem ismertk. Nagyanym iskolba jrt. Itt kezdte el a negyedik osztlyt. Mindig jl tanult, s pldakpknt lltottk osztlytrsai el, akik, br rtettk a nyelvet, de lustk voltak tanulni, mg õ megtanulta, de sokszor nem is rtette, mit tanul. Kt btyja tizent s tizenhat vesen az erdszetnl dolgozott a ddapmmal egytt. Ddanymnak volt a legnehezebb, õ otthon maradt fõzni a csaldnak. Õ szlovkul sem tudott, gy nagyon nehezen tudta magt megrtetni a boltban s a piacon. Az ottani emberek sokszor kinevettk, de mindig akadt olyan is, aki segtett rajta.
lelmiszert s ruhanemût csak jegyre kaptak, a brek nagyon alacsonyak voltak, az ru ki volt szabva a csaldokra. A helysgben orvos nem volt, csak a kzeli vrosban, ott viszont nem tudtk megrtetni magukat. 126
Ezt az j lakst ssze sem lehetett hasonltani az otthon hagyott, takaros kis hzzal. A kis csaldi gazdasgot az llatokkal egytt, ami abban az idõben a biztos meglhetst biztostotta szmukra. Az otthoniakkal ritkn, levlben tartottk a kapcsolatot. rltek minden hrnek, ami otthonrl rkezett, s abban remnykedtek, hogy nemsokra viszontltjk szeretteiket. A falubl tbb csaldot is kiteleptettek.
Klnbzõ helyeken voltak elszllsolva. Vasrnaponknt a templom elõtt gylekeztek s buzdtottk egymst a kitartsra. Ha levl rkezett hazulrl, nagy dolognak szmtott, de fltek is, mert akr ki is vgezhettk õket rte. Az ottani kt v nehz, szenvedssel, gytrelemmel teli esztendõ volt. Ddapm megbetegedett s rokkantnyugdjas lett. Nagyanym btyja, Sndor, tdõbajt kapott, s nem trhetett haza a tbbiekkel. Gygykezelsen maradt mg kt hnapra Karlovy Varyban.
1949 tavasza meghozta a vrva vrt visszatrst. Nagy rmmel indultak haza, semmikppen nem akartak ott maradni. Ddanym nagyon erõs asszony volt, sszecsomagolta a csaldot, s elindultak haza vonattal. Az itthoni ltvny nagyon elszomortotta õket. Eddig a hzukban egy partizn csald lakott.
Mindent tnkretettek, az ablakok ki voltak trve s plhvel kifoltozva. Az llatok, lelmiszer, gabona nem voltak mr meg. Ddanym a csaldot a testvrhez vitte addig, amg a hzukat lakhatv tettk. ten laktak egy kis konyhban, ez kb. fl vig tartott.
Lassan, pr v elteltvel minden visszallt a rgi kerkvgsba. Mr nem teljesen egszsgesen – ddapm s nagyanym btyja megbetegedett –, de a csald mgis egytt volt. A faluban lassan megalakultak a termelõszvetkezetek, ahol, br kevs pnzrt, de munkt tallhatott a lakossg. Ksõbbiekben ddapm is itt kapott munkt. Nagyanym s btyja Pozsonyba jrtak dolgozni. Az idõsebb testvr, Sndor pedig Dunaszerdahelyre.
Akiket nem rintett a deportls, azoknak is nehz volt az letk, s ki voltak szolgltatva. Tbbnyire mezõgazdasggal s llattartssal foglalkoztak. Mindebbõl azonban bizonyos mennyisget be kellett szolgltatniuk. Disznvgskor tz kilogramm zsrt, bõrt kellett leadni. Tovbb tejet s tojst. gy nehz volt a meglhets. Rdi csak nagyon kevs hznl volt, itt is csak a hreket hallgattk. jsg ez idõ tjt nem jrt a faluba, csak a vrosban lehetett hozzjutni.
Az letsznvonal csak az 1968-as vek utn kezdett javulni a faluban. A hbors vek s a deportls sok ember lett kesertette meg. Hossz idõbe telt, mg jra lbra tudtak llni. A Bene-dekrtumok alapjn kollektv bûnssggel vdoltk a magyar lakossgot. Sokan egy tollvonssal kiteleptettek lettek, s megfosztottk õket vagyonuktl. A csehszlovk hatsgok clja az elszlovkosts volt. Azt remltk, hogy a lakossgcservel elszlovkosthatjk a magyarlakta terleteket. Ez azonban nem sikerlt nekik. A korabeli rendeleteket, dekrtumokat, trvnyeket mig nem rvnytelentettk itt Szlovkiban. Idig mg egy kormny sem mutatott hajlandsgot arra, hogy ezt a trvnyt eltrlje, s krptolja a kiteleptetteket.
Ez nagyon fjdalmas a magyarsg szmra. Senki nem akar ezzel az ggyel foglalkozni, mg a Magyar Koalci kpviselõi is elzrkznak a krds egyrtelmû rendezse elõl. Szmomra rthetetlen, hogy a 21. szzad elejn, egy demokratikus llamban nem trlik el egyrtelmûen az ilyen trvnyeket, s az elszenvedettek nem kapnak sem bocsnatkrst, sem krptlst.
Lejegyezte: Vzkeleti Lszl
|