40. DR. MARTON KLMNN RCZ ERZSBET* (1932) RVKOMROM – BKS MEGYE – KOMROM „…aki felveszi a sz
DR. MARTON KLMNN RCZ ERZSBET* (1932) RVKOMROM – BKS MEGYE – KOMROM
„…aki felveszi a szlovk llampolgrsgot, az maradhat, aki nem, azt kiteleptik, deportljk.”
Rgi magyar reformtus csaldbl szrmazom, a nemesi rangot õseink az 1540-es vekben kaptk. Az k-, dd-, nagyszlõk srja szak-Komromban tallhat. Szlõvrosomrl, az ott tlttt gyerekkorrl csak szp emlkeim maradtak. A reformtus hagyomnyhoz hven egyszerûen, de anyagi biztonsgban ltnk. A cseh idõrõl nincsenek emlkeim, mindssze annyi, hogy magyar nyelvû vodba s ltalnos iskolba jrtunk testvremmel 1945-ig. desapm ksõbb a cseh idõszakot gy emlegette, mint az igazi demokrcia kort, nemzetisgi ellenttek mg nem jelentkeztek akkor.
Szleim mr meghaltak. Apm, Rcz Ferenc s felesge, Trnok Erzsbet hzassgbl hrom gyermek szletett. Az elsõ kisgyerekkorban meghalt, a msik kettõ Ida s Erzsbet. Anyai nagyszleim Trnok Kroly s felesge, Kecsks Zsfia egy hzzal s 40 hold flddel rendelkeztek. Õk az ttelepts utn nem sokkal meghaltak. desapm, Rcz Ferenc egy akkoriban korszerû, versenykpes fa- s szn nagykereskeds, valamint tizenhrom hektr 7245 ngyzetmter fld, erdõ, szõlõ tulajdonosa volt. Csaldi hzunk a Megyercsi utca 32-es szm alatt llt. A fatelep egyik lerakata a csaldi hznl, a nagyobbik a Vast utcban, a gzgyr mellett mûkdtt, s a legmodernebb gpeket hasznltk. desapm a pcsi sznbnyk kpviselõje volt. Fldjeink Komromban, Szentpteren s Keszegfalun fekdtek.
1946-ban megszûntek a magyar nyelvû vodk, iskolk, a magyar nyelvû feliratok. Testvremmel egytt a szlovk nyelvû gimnziumba rattak be, ahol a tanrok csak szlovkul beszltek, s pr hnap utn a magyar dikokat el is kldtk mosogatni. Tovbbtanulsunk ezrt magnton folytatdott. Apm jjel, csnakon vagy a kocsiban elrejtve vitt t minket Dl-Komromba vizsgzni. A hatron azrt lphetett t, mert Dl-Komromhoz tartoz fldjei is voltak, s az gynevezett kettõsbirtokossga miatt kapott tlevelet.
desapm csak rvid ideig tartzkodott a fronton, mert a vros tzelõelltsa lellt, s ezrt hazahvtk.
Arra emlkszem, hogy 1944-ben tbbszr cserlt gazdt Komrom. A vros bombzsnak, a hd felrobbantsnak, az jszakai riadknak, bunkerba meneklseknek az emlke ma is l bennem.
Szleim mr 1946-ban hallottak a kiteleptsi tervrõl. Tudtk, aki felveszi a szlovk llampolgrsgot, az maradhat, aki nem, azt kiteleptik, deportljk. Mi vllaltuk magyarsgunkat, gy a kiteleptettek listjra kerltnk. Ekkor kezdõdtt el igazn az ldztetsnk. A jmd magyar csaldok frfi tagjait „hbors bûnsknt” letartztattk, s knyszermunkra vittk. desapmat nyolc hnapig dolgoztattk vastvonalak karbantartsnl. Rettegve vrtuk, mikor hozzk a paprt, hogy csomagoljunk, mert erre mindssze huszonngy rt kaptunk. Csaldunknak s a nagyszleinknek a rokonok, bartok, ismerõsk segtettek a pakolsban. Eljtt a szomor bcs napja. Nagymamm akkor mr fekvõ beteg volt. Velk egytt huszonht marhavagonnal indultunk tnak. A fateleprõl csak a deszkaanyagot hozhattuk el. Akkor mg nem tudtuk, hogy az let jrakezdshez ez ad majd alapot. Az lloms tele volt emberekkel. Õk sirattak bennnket, mi sirattuk lassan tvolod szlõfldnket, vrosunkat, otthonunkat. Szleim letben egy hossz rsz zrult le, a mienkben pedig a boldog gyerekkor.
Napokon keresztl vittek bennnket, senki sem tudta, hova. Elõszr Bcsalmsra irnytotta vagonjainkat Budapesten a „kiteleptsi bizottsg”. Itt azonban nem tudtak fogadni minket, mert kicsi volt az lloms, gy Bkscsabra irnytottk a szerelvnyt. lelemrõl, vzrõl magunknak kellett gondoskodni, s a vagonban aludtunk, mosakodtunk. Bkscsabn sem tudtak letelepedsi helyet biztostani a csaldoknak.
Egyeseket trdig rõ srban, a vrostl 15-20 kilomterre levõ tanyhoz vittek. A vagonokat srgõsen ki kellett pakolni, nhnyunknak sehol sem tudtak helyet tallni, ezrt ms csaldokkal egytt egy katonai laktanyban szllsoltak el bennnket. Zuhogott az esõ, btorainkat egy hd al raktk be. Nagymammat egy magyar csald fogadta be addig, amg mindent elszlltottak a laktanyba.
Krlbell fl vet tltttnk itt el, amikor desapmat elfogta a keserûsg, hiszen azt grtk, hogy azrt, amit otthagytunk, majd Magyarorszgon krptolnak minket, kapunk hzat, fldet. Szomoran * A trtnetrõl lsd mg: Gunda Klra: Krnika-tredk, in: Zalabai Zsigmond (szerk.): Magyar Jeremid. Visszaemlkezsek, versek, dokumentumok a deportlsrl s a kiteleptsrõl, 1946–1948. Vox Nova, Pozsony, 1995. 71–73. 105
indult el az elhagyott otthon irnyba, s kerltnk Dl-Komromba, ahol az eladott ingsgok rn vett egy reg hzat fateleppel. gy jutott a csald jra otthonhoz, ami legalbb nevben: Komrom, hasonltott a rgihez. Itt tbb, Felvidkrõl kiteleptett csalddal tartottuk a kapcsolatot, s a tallkozsok egyike a reformtus templom vasrnapi istentisztelete volt. Nem sokig rlhettnk, mert jttek az tvenes vek, s apm kulklistra kerlt azok miatt a fldek miatt, amelyeket elvettek tõle, s amelyeket el kellett hagynia. A fatelepet llamostottk, s mi jra rettegsben ltnk, nem tudtuk, melyik jjel jnnek rte s viszik el.
A krtalantssal kapcsolatban 1964–67 kztt kelt egy rendelet, mely szerint, akik nem kaptak krtrtst, azok jra beadhatjk ignyket. desapmat viszont egy szakaszra val hivatkozssal „nagykereskedõ-kizskmnyol” szemlynek blyegeztk, s elutastottk krelmt (1967. III. 24. 4723/1967. 71718/c. rendelet, illetve 14/1952.4.sz. tvr., illetve 17/1964. VIII. 8. kormnyrendelet).
desapm tbb vllalkozst is elindtott, de mindegyik vge az llamosts lett. A magyar hazban sokan nem szerettk a felvidkieket, mert munkaszeretõ, becsletes emberek voltak, s a megprbltatsok utn is jbl s jbl talpra lltak. desapm, az egykori nagykereskedõ regkorra elemgyri ports lett.
Iskolinkat nõvremmel egytt itt, Dl-Komromban fejeztk be. llst „megblyegzett” apm miatt sokig nem kaptam a vrosban. Az odat maradt rokonainkrl sokig semmit sem tudtunk. Az tlevl kivltsnak engedlyezse utn azonban gyakran tallkoztunk, rendszeresen jttek t hozznk ltogatba.
Mi annyira nem tudtuk elfelejteni a trtnteket, hogy csak halottak napjn a temetõbe, vagy egy-egy temetsre mentnk t, sszeszorult szvvel, knnyekkel a szemnkben. A mg lõ rokonokkal, ismerõskkel ma is tartjuk a kapcsolatot.
A kiteleptssel valsznû azt akartk elrni, hogy a Felvidken ne maradjon magyar, vagy olyan, aki magyarnak vallja magt. Ez megteremtette a lehetõsget arra, hogy bezrjk a magyar nyelvû iskolkat, s korltozzk a magyar nyelv hasznlatt. Hivatalos helyen nem lehetett magyarul megszlalni. 1938 elõtt minden vrosnak, falunak, hivatalnak magyarul rtk ki a nevt. tven v tvlatbl is csak fj szvvel rtkeljk azt, hogy mi, kiteleptettek magyarsgunk vllalsrt lettnk nincstelenek, s radsul a magyar llam semmibe vette az akkori egyezmnyben vllalt krtalantst.
A rendszervlts ta minden kormnnyal leveleztem, mindig igazat adtak, elismertk mulasztsukat, mgsem szletett olyan trvny, amely erklcsi s anyagi jvttelt jelenthetett volna a kiteleptettek szmra. Az albbi vlaszokat kaptam:
1. Trvnyelõksztõ Hivatal (10-13/1993. XIII. Bp. 93-04-29.): a trvny-elõkszts folyamatban van, trelmet krek.
2. llampolgri Jogok Orszggyûlsi Biztosa (1998. X. 15.) megllaptja a trvnysrtst, az emberi jog semmibe vtelt.
3. Az 1996. IX. 04-i alkotmnybrsgi hatrozat (37/1996. IX. 04. AB) tartalmazza az alkotmnyellenessg megllaptst.
4. A Kormnyellenõrzsi Hivatal, a Klgyminisztrium, a Belgyminisztrium egyarnt elismerte a jogsrtst, s trelmet krt.
5. A parlamentben Dr. Sepsey Tams kpviselõ szlalt fel ebben a tmban, Ersi Mtys vlasza biztat volt.
6. Vgl a Magyar Helsinki Bizottsg Emberi Jogi Tancsad Irodja javasolta, hogy forduljak a strassbourgi Emberi Jogi Brsghoz, mert egyedl õk ktelezhetik a magyar llamot a krptls rendezsre.
Bizakodva fordultam a rendszervlts utni kormnyokhoz, hiszen az elmlt vek az „igazsgttel” korszakaknt vonulnak majd be a trtnelemknyvekbe. Mgis, van egy rteg, a kiteleptettek, akik kzl mr sokan nem is lnek, mint az desapm, s akik mintha mg ma is a senki fldjn, kt orszg hatrn vrakoznnak a marhavagonokban, hogy vgre visszakapjk emberi mltsgukat, elveszett hazjukat. 106
|