25. NVTELEN”* (1926) HETNY – •EHUN – HETNY – SZULOK, KOMROM „A kzsghzn apm jele
„NVTELEN”* (1926) HETNY – EHUN – HETNY – SZULOK, KOMROM
„A kzsghzn apm jelentkezett a hzunk kulcsairt. Azonban nem engedtek vissza a laksba.”
Mindig nagy boldogsg szmomra, ha szlõfalumra gondolok. Hetny mindig kitartott a magyarsga mellett, tiszta sznmagyar reformtus falu volt. Szp gyermekkorom volt. Szleim mindent megadtak neknk, amit csak lehetett. Fldmûvesek voltak. Apmnak egyhnapos volt a lenya, amikor bevonult, majd 1914-ben Galciban fogsgba esett. 1921-ben trt haza, ekkor a lenya mr htves volt. 1922-ben megszletett btym, 1923-ban n. Boldogok voltunk, 16 hold fldnk volt. 1938. november 6-n dszkapu fogadta a bevonul magyar hadsereget.
rmmmorban szott az egsz falu. E. M. õrnagy volt a parancsnok, aki a falu dszpolgra lett. 1943-ban besoroztk a btymat, 1944-ben engem. Anym odaadta mindkt fit a haznak. Mindketten szerencssen hazatrtnk. El kellett mindent viselnnk. A hz, ahol szlettem, kedves, boldog otthon volt mindaddig, amg a hbor le nem sjtott, mert 1945. janur 8-n bombatallat rte a hzunkat.
(* A visszaemlkezõ krsnek megfelelõen sem az õ nevt, sem pedig a szvegben elõfordul tbbi nevet nem tntetjk fel. 74)
Az oroszok reggel bevonultak a kzsgbe s akkor a nmet replõk megkezdtk a megtorlst. n ugyan nem lttam, de szleimtõl hallottam, hogy csak gy feketllett a kert vge az orosz katonktl.
Amikor a bombzs elkezdõdtt, a szleim befutottak a hzba, hogy biztonsgban legyenek az ajt mgtt, a szekrny s a fal takarsba rejtõzve el. De akkor mr csak gy hullottak a bombk. A hzunkat is eltallta. Olyan tallatot kapott, hogy a tõlnk 150 mterre lvõ tban is talltak tetõanyagot. Szleim szerencssen megsztk, lve maradtak ezen a helyen. Azt mondjk, azrt rt bennnket bombatmads, mert a kertnkben a sok reg gymlcsfa al bjtak el az oroszok. Hetnyben csak hrom hzat rt bombatmads, kivtel nlkl mind olyan hzakat, ahol oroszok rejtõztek. n ebben az idõben mg katona voltam, gy trtnt, hogy nem tartzkodtam otthon.
1944 augusztusban soroztak be, majd karcsony elõtt minket Komrombl, a 2-es erõdbõl mint tzreket indtottak el Nmetorszgba. Ott Heilbronnban ktttnk ki. Egy vig voltam ott katona. Majd 1945 mjusban jttek az amerikaiak s akkor fogsgba estem. A fogsgom pedig 1945 mjustl 1946 janurjig tartott. Ekkor jttem haza.
Ansbachban voltunk elõszr katonk, akkor napiparancsban hallottuk, hogy Hitler belt a kocsijba s a vgsõ gyõzelemre indult. Mi pedig megynk felszabadtani haznkat, Magyarorszgot. Akkor Nrnbergtõl egszen Mnchenig lementnk. Utna, harmadnapjra kint a feketelobogk, s azt mondjk, Hitler hõsi hallt halt. Ez volt neknk a parancs-kihirdetsben. Utna, aztn mjus 2-n szrnyû idõjrs volt, ugyanis esett a h. Ahogy ballagtunk dl fel, a haznk fel, kiadtk parancsba, hogy a holnapi naptl kezdve az amerikai hadsereg fog velnk rendelkezni, mert fogsgba estnk. s ekkor a fegyvereinket sszegyûjtttk, a falu vgn sattak velnk egy nagy gdrt, majd abba mind betemettk, aztn az egyik fõhadnagy beszdet mondott. Arrl beszlt, hogy most temetjk el haznkat. Erre a mondatra nagyon jl emlkszem. Majd azt is mondta, hogy ettõl a naptl kezdve az amerikai parancsnoksg fog rlunk gondoskodni.
Aztn egy hnapig a szabad g alatt tartzkodtunk. Ott volt a kpenynk, ha esett az esõ. Jl kitalltuk, hogy hogyan lehet a legjobban tvszelni ezt az idõszakot. Viszont jl kosztoltak bennnket, a sok koplals utn ez nagyon fontos volt.
Egy hnap utn aztn tkerltnk a barakkokba, fabarakkokba. Ebben voltunk nyrtl fogva egsz janur 22-ig, amg be nem vagonroztak, s haza nem kldtek bennnket Magyarorszgra. Akkor itt, Komromban, a Monostori Erõdben fogadtak bennnket a magyar katonatisztek: ott lltottk ki azt a levelet, amiben az llt, hogy hazamehet mindenki abba a kzsgbe, ahov val. Mi is kaptunk hatrtlpsi engedlyt, mert mr nem mehettnk m t a hdon Hetnybe, csak gy szabadon, mint azelõtt, hanem csak gy, ahogy a csehszlovk katona engedte. Bizony, nagyon csnyn fogadott minket. Nemcsak n voltam gy, hanem volt ms hetnyi, gtai, gyallai, jgyallai, naszvadi, meg komromi fi is.
Bizony, sokan nem jttek vissza. Egy komromi fi, akinek a neve is az volt, hogy K. L., õ is ott halt meg Heilbronnban, meg egy naszvadi fi, V. J. Õ is egy bombzskor halt meg. n killtott õr voltam a bombzs idejn, de leszaladtam a pincbe s gy letben maradtam. A Jisten velnk volt, mert a pince beszakadt ugyan, de az egyik katonakollga nyugtatott, hogy minden elcsendeslt, s egy kis napfny szûrõdtt be a pincbe. Aztn az egyik fi a msikat a nyakba vette, hogy megnzze, mi az, s akkor lttuk, hogy az a pincnek a bedeszkzott vszkijrata. No, gy egyms nyakra llva ugrltunk ki, gy menekltnk meg mi is, meg a nmetek is. A Jisten ugyangy velem volt akkor, mint a szleimmel otthon.
Sokan vesztek oda. Emlkszem egy erdlyi fira, õ olyan ellt volt, hajtotta a lovakat, hozta az elltmnyt, azt is tallat rte. Ott fekdt a kocsin, a kenyerek szanaszt krltte. Akik megsebesltek, azokat sszeszedtk, majd bevittk a krhzba. Egy naszvadi fit ott kellett hagynunk a krhzban, szilnkot kapott a tarkjn, õ szegny ott is maradt meghalva. Kimentnk a vrosba, s tudomsunkra jutott, hogy a magyar katonkat egy bizonyos helyen sszegyûjtik, majd jbl lett egy kis tegnk.
Az elõbb ott hagytam abba, hogy amikor mentnk haza, a csehszlovk katona nagyon durvn fogadott.
Elvette a maradk pokrcomat s a nmet csajkmat is. Krdezte, hogy hova megyek. Mondom neki, Hetnybe. Durvn odalkte, hogy „mars!” Prbltam kimenni az llomsra, ott vonatra ltem s dlutn valamikor gy ngy ra tjban rkeztem meg a hetnyi llomsra. A hetnyi vastlloms a falutl hrom kilomterre volt. Mindennap rkeztek foglyok, mindig rdeklõdtek a szleim, hogy nincs-e kztk hetnyi is. Hazafel menet apmmal egy dombon futottunk ssze. Trt karokkal fogadott, nagyon rlt, hogy lve megsztam. desapmmal karonfogva mentnk hazig. Boldogan ltnk ott egy vig. A lebombzott hzunk vgben lvõ kocsisznt befalaztk, az lett a konyha, az istll meg a szoba.
75 Janurban aztn katonasg rkezett a kzsgbe, onnan se kimenni, se bejnni nem lehetett, a kisbr a deportltak hzhoz vitte a lapot. Neknk is elhozta, a hzbl ki sem mehettnk, s egsz napra ottmaradt egy katona. desapm ksõbb azt mondta: ha kell, embert lk, de innen nem megynk el.
Msnap bevagonroztak. A komromi llomsra vittek bennnket. Anym csak srt. Amit egy vagonba be tudtunk pakolni, elvihettnk. Taln mg nyolc tykot is, hogy legyen mit ennnk, meg persze tzelõt, mert a nagy hidegben majd megfagytunk. rsekjvr fel vittek bennnket. A katonk mr nem õriztk a vonatot, ezrt apmnak az az tlete tmadt, hogy amikor megll a vonat, n szlljak le, s menjek el nnmkhez, Komromszentpterre. Szkevnyknt bjjak meg.
Hban, fagyban elindultam hazafel. Reggel ht rra megrkeztem a nnmhez. Egy-kt hnapig nluk bujkltam. Nem mehettem vissza Hetnybe. Szleim megrkeztek a Prgtl hatvan kilomterre lvõ Podìbradyba, egy ehun nevû majorba. Ott kipakoltak, lakst kaptak. Btym s a felesge mg Hetnyben tszktek az apskhoz, gy õket sem deportltk.
Levelet kldtek a szleim, hogy nincs nagyobb baj, munkra kell az ember, gy vonatra ltem s megkerestem apmkat. Anym megbetegedett, ezrt hazakldtek bennnket Komromba, mindennket htrahagyva. Mezei doktor, akivel egytt voltunk fogsgban, õt megkerestk, s anymat elhelyezte a krhzban, mi pedig hazamentnk Hetnybe.
A kzsghzn apm jelentkezett a hzunk kulcsairt. Azonban nem engedtek vissza a laksba. Az llatllomnyunkat is elvittk. Deportltk a mdos embereket, meg a fld nlkli zsellreket is. Az volt a bûnk, hogy magyarok voltak. Apm kzsgi elljr s presbiter volt. Tiszteletre mlt ember volt, mindenki szerette. Ezrt kellett minket kidobni, kirgni, deportlni, mindennket elvenni?
Apukm kijrta azt, hogy a fehrlevl szerint leltrozzk fel a vagyonunkat. Megkaptuk a leltrt a megmaradt hzrl, fldekrõl, gymlcssrõl. Btym apsa hazaszllttatta a podìbrady-i btorunkat, sõt egy nagyon rendes hetnyi csald mg a baromfit is megõrizte. Mondtk, hogy majd a naszvadi szerelvnnyel elkldenek bennnket Magyarorszgra. A btym kinyomozta, hogy a tehn s az krk Gyulamajorban vannak. A magyar katonk teherautra tettk a teheneket, s a komromi llomson bevagonroztak. Szulokba december 5-n rkeztnk meg, s megkaptuk a Petõfi Sndor utca 15. szm alatti lakst. Senki sem tudta, hogyan lnk majd, mi lesz velnk, ha nagy rvn megrkeztnk Magyarorszgba.
Egy naszvadi kereskedõ lett a hatodik szomszdunk. Õ vigasztalta anymat. Naszvadrl kilencven csaldot teleptettek ki.
A szomor karcsony ott rt bennnket. Tvol a szlõfalunktl, tvol a testvreinktõl, rokonainktl.
A szomszd Klmncsa kzsgbõl a presbiter s a reformtus lelksz – utbbi Tth Jnos volt – rtak a pspknek levelet. 1948 prilisra mr tvenkt kiteleptett hetnyi csaldrl szerzett tudomst a pspk.
Nagyon sszetartottak a naszvadiak, az udvardiak, a zseliziek.
B. D. hetnyi tteleptettnek rdekes a trtnete. Õ, mondjuk ki, nagy kommunista volt. A Donnl llt t az oroszokhoz, orosz katonai ruhban rkezett Hetnybe, mikor az oroszok elfoglaltk a falut. Õt sem kmltk, õt is kiteleptettk Mikre. Ksõbb, mikor mr Magyarorszgon voltunk, felutazott Budapestre, ott, a minisztriumban kapott llst, mert szovjet partizn volt.
1953. mrcius 22-n jttnk erre az res telekre. Egy mellkpletben hztuk meg magunkat. Majd nagy keservesen felptkeztnk. Ennek az ra azonban az volt, hogy le kellett mondani a szuloki hzrl, fldrõl. Testvreinkkel levl tjn tartottuk a kapcsolatot. Csak anym 1954-es hallakor kaptunk hatrtlpsi engedlyt. Aztn, amikor 1955-ben tviratot kaptam, hogy btym apsa meghalt, akkor jrhattam jra Hetnyben. Btym egy vvel idõsebb nlam, mg ma is l. Nõvrem tz ve meghalt.
A rgi hzba 1948 prilisban haztlan, bkscsabai szlovkok telepltek. Ksõbb j hzat ptettek.
Ritkn jrok Hetnyben, de nagyon kedves rzs, mikor a szlõfldre lpek. Vannak, akik visszaltogatnak a rgi szlõhzba, n azonban nem fogtam kezet a szlovkkal, aki a hzunkba kltztt.
Visszavgtak a szlovkok, visszavgott a csehszlovk kormny az 1938-as visszacsatolsrt. Kellett nektek a Flvidk? Mirt szlettek meg a fehrlevelek? A magyar lelkletet kpviselõ embereket teleptettk ki. gy jrt az apm is. „Verd a melled Magyarorszgon!” – mondtk. „Kivgjuk a magyarokat a Flvidkrõl!” – Szrnyû dolgok voltak ezek. Ma is fj az ember szve.
A hbor utn Hetnyen a magyar iskolt bezrtk. Kurtakeszibe, a szomszd faluba mentek a gyerekek szlovk iskolba, csak 1948 tjn nyitottk meg jra a magyar iskolt. Az egsz csaldunk szenvedett lelkileg. Apm meglte, hogy tjrhat lett a hatr. A ht ves orosz hadifogsgnak ksznhe76tõen jl beszlte a nyelvet. Elment tolmcsnak 2–3 vig. Felajnlottk a szuloki hz krptlst. Apm vonatra szllt, a veszett fejsze nyelt keresni. Bekvetkezett a tragdia. A rendõrk msnap rtestettek, hogy Fonydon a vonat al esett. Msnap Fonydra siettem, de mire odartem, elhunyt. Krptlst persze nem kaptunk, mivel lemondtunk a vagyonunkrl. Ms volna most a helyzetnk, ha nem tartozunk a kiteleptett 52 csald kz.
Lejegyezte: Monostori va
|