22. MSZROS LAJOSN FRIS IRN (1948) HETNY – MR „... õk abban bztak, hogy ... gyis visszamehetnek.
MSZROS LAJOSN FRIS IRN (1948) HETNY – MR
„... õk abban bztak, hogy ... gyis visszamehetnek.”
Mrcius 15-n szlettem s prilis 21-n ngyhetes voltam, amikor tjttnk, teht csak hallomsbl tudom felidzni az esemnyeket. desanymk az anysknl laktak, akkor mg lt a nagymama, velnk lt a nagynnm is, teht nagy csald voltunk, tbb generci lt egytt. Nagyapmat Fris Lajosnak hvtk, felesge Hencz Julianna volt.
desapm Fris Lajos, desanym Majer Irn ppen akkor ptettk fel az j otthonunkat: elkszlt a gynyrû, szp nagy hz, mellkpletekkel, istllkkal, nagy gazdasgi udvarral egytt. Az nagyon fj pont volt, hogy az j hz ppen csak elkszlt, amikor ott kellett hagyniuk. Szleim fldmûvelssel foglalkoztak, ebbõl ltek. 68
desanymk 1946-ban ktttek hzassgot. Ahogy nekem elmesltk, hrom htig voltunk vagonban.
Tolna megybe mentnk elõszr, lltak napokig, nem tudtk, hov kerlnek. Mr az 1947-es kiteleptskor kerltek Mrra falunkbeliek. Szba kerlt Bodajk is. A teleptõbiztosoknak ugyanis fel kellett trkpeznik, hol vannak szabad hzak, a Nmetorszgba teleptett svbok resen maradt hzai. Elõszr kijelltek egy hzat szmunkra, de nem akarom megnevezni, kinek „ksznhetõen” egy msik hzak kaptunk, amely jval rosszabb llapotban volt. Akinek szerencsje volt, az otthoninl jobb hzat kapott, azonban amibe mi kerltnk, ez jval szernyebb volt.
Az elsõ jszakt a mg itt lak hzigazdval egytt kellett eltltennk. A hzigazdnak nem kellett elhagynia Mrt. Az egyik szomszdban a hzigazda, a msikban a lnya lakott. Ht kpzelhetik, milyen feszlt hangulatban kltztnk be. Mikor megismertek minket, s megtudtk, hogy nem jszntunkbl jttnk el, megenyhltek.
Mivel jszltt voltam, apukm krte, hadd maradhassunk otthon. Azt mondtk, hogy az anyukm s n maradhatunk a komromi krhzban, a tbbieknek pedig mennik kell. El lehet kpzelni, hogy milyen volt elindulni egy pici babval a nagy idegenbe. Rlunk Mron mindenflket mesltek az emberek, tartottak tõle, hogy ilyen-olyan emberek rkeznek, mg a kapukat is becsuktk elõttnk. Telepeseknek hvtk az Alfldrõl rkezõ nincstelen embereket, akik a svbok htrahagyott, teljesen felszerelt laksaiba kltztek be. Eleinte ezrt is voltak bizalmatlanok hozznk.
Az elsõ v elg rosszul telt, fuvarozssal foglalkozott apm, mivel nem volt mg elvetve tavasszal a fldnk. Nagyon messze voltak a hztl a fldek. Lovaskocsival, meg krsfogattal nem volt knnyû a fldeket mûvelni. Nem is voltak j minõsgûek a fldek. Ksõbb szõlõt is kaptunk, ez mr kzelebb volt.
Olyan hibt kvettek el apukmk, hogy nem krtek kt hzat, pedig mi kt csald voltunk. De õk abban bztak, hogy nem lesz r szksg, mivel gyis visszamehetnek. Ezrt is trtnt, hogy nagyon sokan Komromba kltztek ksõbb, hogy kzelebb legyenek a szlõfalujukhoz. 1952-ben, amikor a hgom megszletett, akkor mehettek elõszr haza apmk. A hzunkat bkscsabaiaknak adtk. Kpzelhetik, mit rzett, amikor megltta, hogy az egyik szobban a padlt felszedtk, oda vermeltk a zldsgeket.
Szleimnek nem volt semmi bûne, semmilyen tartozsuk vagy ilyesmi, egyszerûen kijelltk õket.
Voltak olyan rokonaink, akiknl egyves volt a kislny, felkszltek a kiteleptsre, de aztn mgis maradtak.
Nem tudom, minek az alapjn dõlt el, hogy ki megy, s ki marad. Borzalmas volt a kszlõds, ldkat szgeltek ssze, az llatoknak is deszkalakat ksztettek, mert az llatokat is vittk. A szleim szerencssek voltak, mindent elhozhattak. Nem is tudom, hny vagonba raktk be a holmit. Kln-kln vagonban a btorok, az llatok, aztn az etetnival s a szalma.
Ktszoba-konyhs laksba kltztnk, nyitott kmnyû konyhval, ahol fstltk a hsokat. Az udvar elg nagy volt, az istll viszont kicsi. El is kellett adniuk az llatok egy rszt, mert nem frtek el.
desapm btyja, aki azt hitte, hogy Mrra kerlt az egsz csald, elõszr, mikor kiszabadult az orosz hadifogsgbl, eljtt hozznk. De mivel a szlei s a felesge Hetnyben maradtak, hazaszktt.
Annak idejn, 1952-ben gyvdet kellett fogadni, hogy az tlevlhez szksges vzumot megszerezzk.
A hetnyi tancstl igazolst kellett krni, hogy befogadnak a faluba. A tortra folytatdott, a hatrnl rszletes vmvizsglaton kellett tesnnk tbbrs vrakozs utn. Mg a csecsemõ hgom plyjt is tvizsgltk. Visszafel is mindennket teljesen tvizsgltk, mg a kalcsot is megnyomkodtk, hogy nincs-e valami belestve. desanym a hga temetsre sem mehetett haza. A nagypapa megbetegedett, a krhz sok pnzt elvitt, a tsz-ben meg keveset kerestek, gy a tovbbi kltzs szba sem jtt.
Mrra Hetnyen kvl Komromszentpterrõl, Garamsallrl teleptettek magyarokat. Mivel Hetny tiszta reformtus falu volt, hsvtkor tallkoztak elõszr valamennyien a templomban. Mindenkivel tartottk a kapcsolatot. Nekem is s Ksdi Editnek is szentpteri lett a frje. Frjemket Priba, Tolna megybe, Tamsi mell teleptettk. Az egsz svb falut kiteleptettk s õk a helykre rkeztek, gy tudtak egymsnak segteni, ezrt nem volt annyira vad-idegen a hely, pedig messzire elkerltek. Apsom meghalt 1942-ben, anysomkat a nagyszleikkel teleptettk Priba. Amikor õk meghaltak, akkor kltztek t Mrra.
Nehezen dolgoztk fel az emberek az esemnyeket, volt, aki nagygazda volt odahaza, nem brta elviselni a megprbltatst, a kisemmizst s ngyilkos lett. Õ volt az elsõ halott. Az utcnkban is csak svb csaldok laktak. Amikor lttk, hogy dolgos a csaldunk, befogadtak minket. Eleinte mg fltek a szleim este az utcra menni. Egy kalap al vettek mindenkit, a telepesekre sokszor rkiabltak. 69
Az tvenves tallkozt Hetnyen rendeztk, Sra asszony szervezsben. Voltak, akik azt mondtk, hogy csak feltptk a sebeket. Ezt elfelejteni nem lehet, de mr mindenki beletrõdtt az esemnyekbe.
Sokan meghaltak mr, volt, aki nem is tudott elmenni. Anyukmat is nagyon megviselte. A rgi hzunk mr nem ll, lebontottk, jat ptettek a helyre. vente egyszer-ktszer elmegynk csaldi esemnyekre, eskvõre, temetsre. Mikor a nagymama mg lt, egy-kt hetet gyerekknt nla tltttnk, meg persze a rokonoknl. Nekem mg megvan a megsrgult, kis jsgcikk, amit anyukm õrizgetett, rajta az sszes, Mrra kiteleptettek nevvel.
Lejegyezte: Monostori va
|