18. FELSSZELI Z. HZASPR FELSSZELI, NAGYMCSD; PSPKLAK, HIRD-JTELEP „Jobbra azt mondtk, hogy cseszkk. Ezt a
FELSÕSZELI Z. HZASPR
FELSÕSZELI, NAGYMCSD – PSPKLAK, HIRD-JTELEP
„Jobbra azt mondtk, hogy cseszkk. Ezt a nmetek mondtk.”
Frj (F): Mi elõszr Pspklakra kerltnk. Fazekas, Boda, Pspklak, hrom szomszdos kzsg.
Mikor minket szelieket teleptettek, a mcsdiak mr ott voltak, mert õket hamarabb hoztk. Volt bkds, plne eleinte. A mi hzigazdnk utna meslte el neknk, hogy amit tudott, mindent elosztott, hogy ne maradjon ott semmi. A bort is mind kimrte. Akkor betettk egy kis laksba, de nagyon kzel voltunk egymshoz, s utlag rokonok lettnk. Mg a lakodalomba mg õnluk is voltunk, õk is nlunk. s ami abba a kis laksba nem frt el, azt visszahoztk. Megengedtk nekik, hogy hozzk oda vissza s õriztk nekik. Szekrny meg ilyenek. Sõt mg a szembelvõk, mg õk is hoztak oda. Azelõtt nem volt olyan tlzsfoltsg. Amg frt, hoztak.
Krdezõ (K): Hogy kerltek Hirdre?
F: Mikor sszehzasodtunk, abba a hzba mentnk lakni, ahov desapmk voltak teleptve Pspklakon.
Ott is volt hrom szoba. Csak ht az olyan szoba volt, hogy hrom vig elõtte gabonaraktrnak hasznltk, mert a tulaj az valami SS-tiszt volt s kimeneklt Argentnba. Vert fal hz volt, a gabona sztnyomta az elsõ rszt. s ht mi oda kltztnk, rendbe kellett tenni, az utcafrontra tettnk j ablakot, a folyost megcsinltuk. gyhogy mr egyszer abba beleltnk egy bizonyos pnzmennyisget. s hogy kilyukadjak, hogy mirt kerltnk ide: apm hetvent szzalkos hadirokkant volt az elsõ vilghborbl.
Szeme, ujja hinyzott, a jobb oldala vgig tele volt szilnkkal, s akkor mr le is volt elgg robbanva. Itt nem kapott hadirokkant-seglyt, mint valamikor otthon, mert mikor Csehszlovkihoz tartoztunk, ott adtak. s ht itt csak voltunk-voltunk. A tsz-tõl kapott aztn regsgi nyugdjat. Segtett a gazdlkodsban, de tbb krt csinlt, mint hasznot. Benne volt az akars, mert parasztember volt, de ht ... Kt tehn megdgltt miatta. s akkor azt mondtam, most mr nem vesznk semmit, elg volt belõle. Ennyi legs elg, mert ebbõl volt neknk csak a pnz. Volt egy kis sszesprolt pnznk, meg a nõvremnek is, s hogy vesznk hzhelyet valahol. Mert volt egy nõvrem, aki nem ment frjhez, angolkrja volt. Varrt, menyasszonyi ruhkat, nagyon szpen. Abbl volt pnze.
Õneki (a felesgre mutat) a nõvre mr itt lakott akkor, kt ve. Eladtk azt a hzat, amivel eljttek az õ szlei (amibe kiteleptettk õket). Megtudtuk, hogy ez elad ez a hzhely, egy Zala megyei tulajtl. 1965-ben kezdtnk ptkezni, 1966-ban kltznk ide. Ekkor mr a lnyunk hetedikes, a fiunk tdikes lett itt.
Nekem volt mg egy csm, aki tz vvel volt fiatalabb, mint n. Kivl diplomval vgzett Budapesten,az egyetemen. Kt hnapra r flrobbant. Az ecetsavgyrba volt kinevezve, mint gyakorl mrnk. Vegyszmrnk volt. Akkor kapta desapm azt az erõs szvbajt, de ht vig lt mg azzal. desanym meghalt, mikor az adsvteli szerzõdst alrtuk, mikor megvettk ezt a hzhelyet. Az ptkezst ilyen ingajratban csinltuk, mert kzben azrt n mg ott is dolgoztam. Az unokatestvremk, õk mr korbban rkeztek, segtettek minket kltztetni. A btym nem nyugodott bele, hogy milyen helyre vittek – mehettnk volna Garra is –, de a rokonsg is mind ezen a rszen volt, a szomszdok, meg mindenki. gy kerltnk oda Pspklakra. De az meg olyan hz volt, hogy kt is volt, csak vz nem volt. Hogy milyen messze kellett rte menni.
K: A nmetek, mikor behoztk a faluba, a hzaikba a felvidkieket, nem haragudtak?
F: Nem mondhatnm. Meg mielõtt mi odakerltnk, mindent elosztottak, amit csak tudtak. Aztn mondtk, hogy ha tudtk volna, hogy mi megynk, hagytak volna bort is, meg mindent. gynemûjket odahoztk, mert olyan pici laksokat kaptak. s ha elmegynk, tallkozunk, a felesge is, meg a fik is jn oda, mint a rokonok. Ja s, nlunk arattak. Az õ sajt fldjkbe. Õk voltak az aratk nlunk.
Aztn eljttem a vasasi bnyba, ez 1966 janurjban volt. De aztn leptettek egszsgileg. Bekerltem frdõkezelõnek. Hat s fl vig a frdõben voltam, ahol a bnyszok tisztlkodtak, s onnt kerltem nyugdjba, 1985-ben.
55 K: Hogy gazdlkodtak itt, Hirden?
F: Ht itt nem volt fld, mert az ott volt, ugye Pspklakn. Akkor mg ltek a szleim, az õ nevkn volt az. s amikor arrl volt sz, hogy megvan itt a hzhely, ruba bocstottuk mi is a hzat (a pspklakit).
Potya pnzrt persze el lett adva, s azt is befektettk itt. Meg kaptunk egy kis klcsnt is a mezõgazdasgi minisztriumtl, 30 000 forintot, nagy pnz volt az akkor. De az is olyan kitrõvel (kittellel) volt, hogy nem htrltatja-e a tsz mûkdst. De mivel a fõknyvelõ is felvidki volt, az otthoni szomszd kzsgbõl nõslt, azt mondja, „ne trõdj te ezzel, n ezt neked alrom”, s alrta. Ahova flvesznek munkra, ott fogod trleszteni a klcsn-trlesztst. s gy is volt termszetesen.
K: Itt Hirden knnyen szoktak meg?
F: Ht, itt is, hogy mondjuk, mikor megkaptam a bnynl az elsõ fizetsemet, flrellt a szm. Ott (Pspklakn) olyan munkakrben voltam, hogy ltstl vakulsig dolgoztam. De volt is keresetem. Meg ht a tejpnz, meg az anyadisznktl, volt egy kis pnz sszerakni. Amikor ott sszevont lett a tsz, flajnlottk, hogy legyen kln takarmnykocsis, minden faluban kln. Nekem voltak a legjobb lovaim, kaptak az alkalmon. De ha baltk estek, nekem akkor is mennem kellett. A takarmny kellett. gy volt ez a kis sszesprolt pnzem, ezzel indultunk el a hzptsbe. Azok jttek segdmunkra ide a hzhoz, akiknek a nõvrem a ruhkat varrta, a csald mell.
s itt is, mivel llatokat akartunk azrt tartani, a tsz-bõl rszes kukorict vllaltunk. Meg kzben a felesgem is elhelyezkedett a kendergyrba dolgozni. s mg szõlõt is ment dolgozni napszmba, munkaidõ elõtt, munkaidõ utn. Ezt is vllaltuk. Meg szretelni mentnk. Mindent meg kellett ragadni, mert a gyerekek nõttek. Azok is elõszr Pcsett letettk a kzpiskolt, addig mg csak innt jrtak. s mikor eljtt az egyetem, oda mr pnz kellett. De szerencsnkre, õk jl tanultak. Hogy õszinte legyek, n nem tudom, hogy nõttek fl. Pspklakon csak akkor lttam õket, amikor aludtak. (A felesg kzbeszl, visszatr az eredetileg feltett krdsre.)
Asszony (A.): Hogy hogyan illeszkedtnk be? Itt annyi felõl jttek ide lakni, s ez mg most is megvan, hogy ha egyiknek egy kicsit tbb van, az mr nem j, frjk egymst, mert nincs sszetartozs, nem rokonok, nem is falubeliek, mindegyik mshonnan jtt. Na, de a rokon is gy van, nemcsak a msik.
Itt a nmetekkel, vannak csaldok, elg j viszony volt, most is van egy, egytt dolgoztak a bnyban, most haltak meg, de olyan j viszonyban voltunk, mint a rokonok. Lakodalomba hvtak, mi is hvtuk, nagyon j volt a kapcsolat, mind a mai napig.
K: Hogy alakult ki ez a bartsg?
F: Elõszr gy volt, hogy mikor a tsz-ben ez a rszes kukorica volt, ott ismerkedtnk meg a felesggel, a frj pedig a bnyban velem egytt dolgozott. A gyerekeik meg csak pr vvel voltak fiatalabbak, mint a mieink, s ht akkor jrtunk ssze.
K: Milyen a kapcsolat az emberek kztt?
F: Itt mr az orszg minden sarkbl vannak. Jformn nem is tudjuk, hogy a hzassgok hogyan vannak. A mi gyerekeink is szinte gy vannak. A lnyunk a veszprmi egyetemre jrt, õ ott ismerkedett meg a frjvel, a fiunk meg a kecskemti fõiskoln egy pesti lnnyal ismerkedett ssze. Gondoltam, hogy itt marad, de aztn elment. Pesten van munkahelye. gy fltornzta magt, hogy fõigazgat. A szeszipari gyrban kt zemrszleget vezet. A lnyunk meg rustja a termket, Gyõrtõl egszen Mohcsig, Amwaygynk (termkforgalmaz).
K: Itt a faluban nem volt egyfajta sszetarts a felvidkiek kztt, nem segtettk egymst?
F: Nem nagyon. Itt az egyik innt jtt, a msik onnt jtt. Az F-kkal, az a galntai, most alakult ki bartsg, most hogy idõsek vagyunk. Sok v utn. Mert nem egy helyen dolgoztunk, zletes volt. Mita nyugdjasok lettnk, õvele j bartsgban vagyunk. Tegnap is egy ra hosszat beszlgettnk az utcn.
De az az rdekes, hogy ha mi oda (Pspklakra) kimegynk, ha a temetõben vagyunk, aki csak ott van, mind odagyûl krnk. Mert ott vannak eltemetve a frjem szlei. De az ton is nincs aki nem szl, vagy nem kszn. Azokkal a svbokkal nagyon jba voltunk. Az olyan zrt kzsg volt azrt. Nem gy, mint itt. Ez olyan nyitott. Itt meg mr olyan sszetett np van (a felvidkiek kztt is). Vannak, akik mindjrt ide lettek teleptve, de mr mi.. (msra terelõdik a beszlgets). Ez a kzsg egy sszetett kzsg.
Itt voltak õslakos magyarok s õslakos svbok is. Ezek kztt volt valami srlds, de gy vettem csak azrt szre, mert itt nem gy volt a tsz-alakuls, mint kint minlunk. Itt jobban volt az irigysg, mivel a vrosnak a vonzskrzetben van. s innt inkbb el is menekltek az iparba. Itt a tsz se ment gy 56 tkletesen, mint kellett volna. Hat vagy ht kzsget sszevettek (a tsz-be), s gy ment aztn a boldogulsuk jobban.
A: n is ott dolgoztam Hirden a kendergyrban. Takartottam az irodkat, ruhatrban. Nyugdj utn mg dolgoztam tizenhrom vet. (Mesli, hogy msnap Eszkre mennek egynapos zarndoklatra, egy pcsi pap szervezsben.)
K: Hirden a felvidkiek katolikusok?
A: Vannak reformtusok is, s evanglikusok is. sszetett ez a falu. A katolikus templomba is sokan jrnak, akikrõl tudom, hogy hirdi, de nem tudom a nevket. Pr ve, hogy mr nem ismernk mindenkit.
Sokan eladtk a hzat, idegenek jttek be.
K: Nincs sztszakadva ez a falu azzal, hogy van ez az jtelep s van a rgi rsz?
F: De igen, igen. Az eredeti falu a 6-os t tloldaln volt. Az volt az eredeti falu. Itt ebben a felsõ utcban volt csak pr hz. A templom Vasas s Hird hatrn llt. Valamikor a kt kzsgnek volt ez kzs temploma. 1926-ban ptette az akkori bnyatulajdonos a vasasi templomot, s akkor szakadt el Vasas.
Most meg mr Pcshez tartozunk, nem is tudom hny ve.
K: s ez most gy jobb?
A: Tbb szempontbl j. Az utazsi szempont az egy nagy elõny. A rsznkormnyzattal a fiatalok nincsenek megelgedve. Nincs szrakozhely. De ht ott van kzel Pcs, oda mehetnek. Most, hogy neknk mr ingyenes az utazs, itt nem is vsrolunk. Mindent bentrõl (Pcsrõl) hordunk. Hol n megyek be, hol õ. Kinzzk, mi van lerazva.
K: Hogy kezdtk el itt a gazdlkodst?
F: Mikor idekerltnk, ugyangy kezdtk a mezõgazdasgi munklatokkal foglalkozni, mint odahaza Szeliben. Mert desapmk olyanformn kaptak fldet, mint ami otthon volt. desapm s desanym vagyona, le van rva, nyolc-kilenc kataszteri hold kztt mozgott. Ugyangy kaptunk itt is. Nagy lendlettel elkezdtk. n kezdtem mr akkor jobban, nem a szlõk. Otthon is mr az utols vekben n vezettem a gazdasgot. Hoztuk a jszgllomnyt, a disznllomnyt, a gazdasgi flszerelst.
K: Kzs munkk voltak a faluban, kalkban?
F: A betakarts, a gabona-behords s a cspls teljesen ilyen kalka-szerûben volt. Ez minden vben gy volt. Amikor pedig a tsz megalakult, akkor a kukoricatrs is. A hztjit azt szinte kalkban csinltuk.
Az asszonyok trtk, mi pedig fogattal hazavittk.
A.: Mikor gyerekek voltunk, mg Szlovkiban, a kukoricafoszts este volt. De most mr ott is biztos kitrik mindjrt. A kombjn aratja. Akkor az mg kln nnepsg volt, sszejttek, viccelõdtek. desanym foglalkozott libanevelssel, tmssel is. Tli estken volt a tollfoszts Pspklakon. sszejttek a rgi ismerõsk, szomszdok. Akkor volt a tollfoszts. Az itteniek nem fosztottk a tollat. Levgtk a vgt, s gy tltttk meg az gynemût. Az vk olyan kemny volt, a mink finom puha.
K: Itt Hirden nem voltak ilyen kzs fosztsok?
F: Itt csak kukoricatrs volt, azt a nmetekkel is. Ht nagyon jba voltunk velk, ht tnyleg.
Voltunk tzen, tizenten is.
K: Volt-e a felvidkieknek csfneve itt a faluban?
F: Ezek a Heves megyeieket gy neveztk, hogy telepes. A flvidkiekre csak azt mondtk, hogy cseszkk.
A: Olyat is lehetett hallani, hogy magyarcignyok. De ezt mg ott kint. Jobbra azt mondtk, hogy cseszkk. Ezt a nmetek mondtk. De mikor minket megismertek, minket direkt gy ismertek meg, hogy nem azok vagyunk, mint a heves megyeiek. Lttk azt, hogy trekvõ np. Pldul az egyik jmd svb csald, a csarnokosk – mikor a Heves megyeiek megalaktottk a tsz-t, mi mg egyniek voltunk –, na akkor sszetallkozok ezzel az reg svbbal, s azt mondja, hogy „a maguknak ott a Freital-dûlõben tbb van”, ez volt a legszebb parcella, „maguknak ott tbb van, mint a telepeseknek az egsz tsz-tbljn”.
Mert ht ott terms volt.
A kukorica vetse elõtt lehntottuk a tarlt, s gy raktuk bele a kukorict. Mikor a tarlhnts megvolt, mg az õszi mlyszntst is elvgeztk. Tavasszal pedig csak laztottuk a talajt, s gy vetettk be. Az volt a kukoricnak a j meleggya. s ugye erre õk flfigyeltek, hogy mi mshogy csinljuk. Az õslakos nmetek. Lttk rajtunk, hogy mi jobban csinljuk.
K: Mirt a hevesiek alaktottk a tsz-t?
57 F: Mert õk nem tudtak boldogulni egynileg. De mg gy se, s aztn el is szllingztak. Eladtk a hzat. De minket meg mr erõvel agitltak. De mivel mi kln agitltunk felvidki trsasgot, azrt „nknt”, mert nem akartunk odamenni azokhoz. Inkbb egytt. Pldul Vaskton is kln taksonyi szvetkezet alakult.
K: A nmeteket bevontk ebbe a szvetkezetbe?
F: Voltak kztk jobb csaldok, azok inkbb mihozznk jttek. Pldul ez a P.-csald, a csarnokosok.
Sok ilyen magyarostott svb csald volt. Amikor megvettk ngy pengõrt a magyarostst, a hbor alatt. A mi ismerõseink, akik itt vannak, az regek voltak R.-k, a fiatalok magyar nevet hasznltak.
K: Most hnyan vannak a nmetek itt Hirden?
F: Kevs a nmetsg. Habr a betelepltek kztt is sok van, hogy nmet szrmazs. Õk is gy idejttek, mint mi, hasonlan. Van, hogy a gyerekek egyltaln nem is tudnak nmetl. Ez a T., is aki most a rsznkormnyzati vlasztsokon indult, gy nyilatkozott, hogy svb szrmazs, de n tudom, hogy nem tud nmetl. A kisebbsgi nkormnyzatba is plyzott. Tõlnk is krdezte, hogy adjon-e ilyen lapot a kisebbsgi nkormnyzati vlasztsokra, de mondtam, ksznm, n nem kisebbsgi vagyok. (Nevet)
K: Mikor idekerltek Hirdre, kitõl kaptak segtsget?
F: Elõszr csak a rokonsgot ismertk. Meg azzal az R.-csalddal, azzal volt a legjobb kapcsolat.
Egytt dolgoztunk a bnynl, meg a rszes kukoricnl egytt volt a fldnk, a gyerekek is majdnem egyidõsek voltak, ott laktak az regfaluban. Az regek mr meghaltak, de a gyerekeikkel, ahnyszor tallkozunk, odajnnek, megpusziljk az embert, ha kell valami, segtnk. (…)
K: A kitelepts utn mikor jrtak elõszr otthon ltogatban?
F: 1959-ben. Hsvtra voltunk. desanymk voltak otthon hamarabb, az csm is velk volt. Meg a nõvrem. Mert amikor mi elmentnk a szlõi hzhoz s bemutatkoztam, mondtk, hogy itt volt egy fiatalember, szõke, nem barna: az csm volt.
K: Hogy volt ez a hazaltogats? Kihez mentek, mi trtnt?
F: Akkor mg kellett egy hvlap, n is kaptam a szeli rokonsgtl, õ a mcsdiaktl. Otthon voltunk mi akkor kt htig. Egy htig voltunk Szeliben, kzben-kzben Taksonyon.
A: Mikor mi jttnk a vagonnal, mg nem tudtuk, hova jvnk, csak azt, hogy Mohcs lesz a clpont, a kirakodhely. Prknyban lltunk, s meglttk, hogy mcsdiak vagyunk. Mondta az egyik, aki a mi hzunkba ment, hogy kinek a hzba megy. Ugye akkor nagyon sszeszlalkoztunk vele. Kecskk voltak neki, egy vagonnal ment. Na s mikor elmentnk haza, csak kvncsi voltam, hogy fogunk hazamenni, mikor sszevesztnk az ton. Nagyon el voltunk keseredve, s azrt is, hogy milyen hzat hagytunk ott.
De amikor elmentnk ltogatba azrt fogadtak minket, s mondta ez a hzir, hogy õ nem csodlkozik rajta, hogy el voltunk keseredve. De most mr szjjelszedtk a hzunkat, emeleteset ptettek, akik megvettk. Pedig tizennyolc ves volt csak, majdnem j.
F: Azta lakodalomba is voltunk, s tavaly meg ezen az tvenves kiteleptsi tallkozn. Felsõszeliben s Nagymcsdon is. Mcsdon volt jnius 22-n, Szeliben augusztus 9-n. A bcs meg 10-n. Bcs napjn is otthon voltunk. A gyerekeinkkel egytt. Mcsdon aludtunk, mert nekem Szeliben nincs olyan kzvetlen rokonsgom. Vannak, csak idõsek, nem tudnak mr fogadni. A tbbi meg sztszledt.
A: Az n rokonaim meg haragusznak egymsra, egyik azt akarja, hogy odamenjnk hozzjuk, a msik is. (Nevet). Pedig csak unokatestvrek. Most Taksonyra is beugrottam egy kicsit, mjus elsejre voltunk ott csoporttal. Tbb helyen voltunk, ott is koszorztunk a Taksony-szobornl.
K: Mikor jrtak tbbet haza, leggyakrabban?
A: Eleinte keveset jrtunk. 1994-ben hromszor-ngyszer voltunk: jniusban, aztn szeptemberben, mert nekem van egy paptestvrem, s annak volt az tvenves jubileuma, rkvetõen hrom htre meghalt az unokatestvremnek a fia, akinl voltunk is mg. Rkvetõleg kt hnapra meghalt az desanyja, a nagy bnatba. gy vagyunk.
K: A szeliek, a mcsdiak otthonrl szoktak ide jrni ltogatba?
F: Szoktak. A mcsdiak voltak utoljra, az unokatestvremknek a fia. Tavaly õsszel. Most is vrtuk, hogy majd jnnek, jnnek, aztn flhv az unokatestvrem a Piroska, s krdem, mi van, azt mondja, „azt akarom mondani, hogy nagymama vagyok, van unokm!” Meg ptettek is, el voltak foglalva egsz nyron, nem tudtak jnni. Azok tartjk is a kapcsolatot a lnyomkkal is. Meg desanymnak a fltestvrvel, az õ csaldjukkal tartjuk mg a kapcsolatot, ezek a legnagyobb rokonok. rnak is, meg azok is itt 58 voltak kt ve õsszel, a Pitynk. A fiamk meg azokkal vannak nagyon jban. gy mennek Mcsdra, mintha haza mennnek. Azok meg, akikrõl mondtam, hogy meghalt, minden vben jttek. Beltek a kocsiba s jttek. Meg jttek ide Harknyba dlni s kzbe lejrtak ide.
K: Most, ennyi v utn hogy rzik, melyik az otthonuk?
A: Most mr ez.
F: n most janur-februrban rtam egy … a gyerekeim rknyszertettek, hogy rjam meg a csald trtnett. s tbbek kztt, a levente-elhurcols vgre azt rtam, hogy Szelire is szvesen emlkszem, de az az otthon, s ez az itthon.
A: Mr nem ktõdnk, olyan helyzet van ott is … msodszor pedig csaldi hz mr nincs meg, csak a temetõ, a nagyszlõk ott vannak eltemetve. Meg ht ott vannak az unokatestvrek, meg azoknak a gyerekei, azokhoz ktõdnk, de msklnben… Itt ltk le az letnket, itt vannak a gyerekeink, itt tbbet ltnk, mint ott. Ott csak 22 vet, sajnos. Habr mindenre vissza tudunk emlkezni, elõttem van minden, a dûlõk…
F: De otthon is, ha hazamegynk, mindenki jn s hv, ha kijvk a templombl, n ugye szeretek beszlni, n akkor ott leblokkolok, mert innen is jnnek, onnan is.
K: A gyerekeiket mennyire rdekli az idekerlsk trtnete?
A: rdekli, s nagyon szeretik a rokonsgot. Ha brmikor el akarunk menni megnzni a rokonsgot, idn is elvitt volna a fiam. Az sszes rokonsgot ismerik, meg szeretik is, meg ... Szeretnk is tartani a kapcsolatokat. Taksonyon az Sz. bcsiknl aludtunk a fiamkkal is. Szelirõl akkor rtak egy knyvet, azrt mentnk mi t. A sgoromnak az aranymisje elõtti hnapokban volt ez, jniusban. Szelibõl elmentnk megbeszlni a rokonsggal, hogy ht kik lennnek meghva.
K: s a pspklakiakkal tartjk a kapcsolatot?
F: Ott egy unokanõvrem lakott mg, az idn janurban halt meg.
K: Hallottam rla, hogy szoktak lenni felvidki tallkozk is.
F: Dunapetrn volt augusztus 20-n, ngy vagy t ve. H.P.-kkal voltunk ott, onnan van az ismeretsg a G-vel. Azelõtt gy ismertk egymst, hogy n szeli vagyok, tudtunk egymsrl. De akkor õ flajnlotta a templombl kifele jvet, hogy elvisz autval. n a rdibl hallottam, hogy jn a szeli nekkar.
Mondom, ha szeliek jnnek, csak el kell menni, akrmilyen ton-mdon.
K: Milyen volt ez a tallkoz, mi trtnt ott?
A: A templomban lpett fl ez a dalrda, s az jpetrei svb nekkar is nekelt. Este meg vacsora volt, ahol tbbnyire szeliek voltak.
Lejegyezte: rends Zsuzsa
|