14. CSERHTPUSZTA KREFT FERENCN SZOVICS GABRIELLA (1933) CSERHTPUSZTA – ROHO•NICE – KOMROM 45.„Emb
CSERHTPUSZTA
KREFT FERENCN SZOVICS GABRIELLA (1933)
CSERHTPUSZTA – ROHO•NICE – KOMROM
-
„Embernek tekintettek bennnket, embersgesen bntak velnk.”
Sok magyar csaldnak tragikus ve volt az 1946-os esztendõ. A mi kis falunkban is elkezdõdtt a kegyetlen szlovk parancs vgrehajtsa: a kitelepts. Emlkszem, szleink a kzeli szak-Komrom piacn rultk a mezõgazdasgi termnyeiket. Istvn btymmal ketten voltunk otthon, vigyztunk a hzra s az llatainkra.
A kis falu laki egsz nap hol itt, hol ott beszlgettek. Az arcukon rmlet lt. Az esti teendõk elvgzse utn jtszottunk a tbbi fiatallal, de visszagondolva, ezek akkor nem az nfeledt idõtlts percei voltak. A felnõttek beszlgetst hallgatva megtudtuk, hogy minden magyart elvisznek errõl a vidkrõl, s hogy helykbe ideteleptenek Magyarorszgrl nknt jelentkezõ szlovkokat. Sokan kaptak gynevezett fehrcdult, nekik minden vagyonukkal t kellett jnnik Magyarorszgra, ahova az akkori hatsgok kijelltk a letelepedsi helyket. Hiba volt srs – aki magyar volt, annak mennie kellett. rvendezõ szlovkok kiabltk: „Maïari za Dunaj!”Azaz: „magyarok a Dunn tlra!”
A magyarok msik rszre mg szrnyûbb sors vrt. Ezek kz tartoztunk mi is. Picike falunkbl 8–10 csaldot hurcoltak el. November 30-a volt, igen hideg, tl eleji zimanks idõ. Megrkeztek szleink a vrosbl, sajnos, rossz hrt hoztak. Szjrl szjra jrt, hogy tbb falut is kirtenek. desanym aggdott, mi lesz, ha neknk is mennnk kell. Apnk nyugalmat sznlelve btortott minket. Velnk ez nem trtnhet meg, mert desapnk, Szovics Ignc a Magyar llamvasutak alkalmazottja volt Dl-Komromban. Mivel tudott a magyarok kzeli kiteleptsrõl, a szlovkok aljas tervt nem akarta bevrni, bekltzsi engedlyt krt Magyarorszgtl, amit deportlsunk elõtt pr nappal hozott meg a posts.* A kldemny hivatkozsi szma: 241/102. eln. 1946. IV. 15. B.
Beesteledett. Ki-ki tette a dolgt. Egyszer csak hatalmas autk dbrgse hallatszott a falucsknk bevezetõ tjn. Mindenki felfigyelt r. Az emberek rjttek, minket akarnak elvinni. Negyvennyolc ves desapm s tizennyolc ves btym gyorsan elbjtak a kzeli kukoricsban. Arra gondoltak, ha õk nem lesznek otthon, engem desanymmal nem visznek el. Fegyveres katonk krbezrtk a falut. A kijellt csaldok hzainak bejrati ajtajnl felfegyverzett szlovk katonk lltak. Nem engedtek se ki, se be. Rettenetes flelem trt rnk.
Ksõbb minden csaldhoz a helyi elljrval jttek a deportlst lebonyolt tisztviselõk. Anym bemutatta nekik az rvnyes kltzsi engedlyt, de õk nem vettk figyelembe, mg elolvasni sem voltak hajlandk. Az, hogy az desapm s a testvrem nem volt otthon, nem szmtott. Durvn bntak velnk.
Kiadtk utastsknt, hogy reggel hatig pakoljunk ssze szemlyes holmiknt, amit tudunk. Majd megengedtk, hogy a szomszdok segthessenek deszkkbl ldt kszteni, amennyit a flelmetes jszaka alatt lehetett.
Egyik falubeli megkereste desapmkat a kukoricsban, reggel t rakor hazajttek. Mg most is knny szkik a szemembe, amikor eszembe jut, milyen gorombn, kegyetlenl viselkedtek velnk a katonk. Lkdstek minket, rnk fogva a fegyverket. „Szemt magyarok”-nak neveztek bennnket. Az iskolban elsajttott szlovk tudsommal megrtettem bizonyos mondatokat. Amint grtk, reggel megjtt a tbbi lnctalpas jrmû, kztk olyan is, amelyen ltszlagos orvosi vizsglatokat imitltak. Majd elindult velnk a vastllomsra, ahol beraktak bennnket marhavagonokba. Elindult velnk a vonat…
Otthagytuk szleink lete munkjt. A sok llatot: lovakat, teheneket, sertseket, btym kedvenc nyulait, a tengernyi baromfit. Szleink kztiszteletben ll, dolgos, szorgalmas emberek voltak, desapm elõimdkoz volt a templomban. Magra maradt a hzunk a btorokkal, sszes emlknkkel. Ott kellett hagynom kedvenc babmat, ami engem akkor, tizenhrom vesen fjdalmasan rintett. Mgis a legfjbb az volt, amikor elbcsztunk a falu pici temetõjben nyugv halottainktl, megrendlve emlkeztnk rjuk iminkban. Mg a fnak is fj elszakadni gykereitõl… 46
Elindult velnk a szerelvny… Arra gondoltunk, hogy gy visznek bennnket, mint korbban a zsidkat. Felidztk az õ, emberhez mltatlan elhurcolsukat, prhuzamba lltva a mienkkel. A polgri iskolban mellõlem is elvittk kt osztlytrsamat, akiket soha tbb nem lttunk. A sok llatunkbl egyet mgis sikerlt magunkkal vinnnk. Hûsges kutynk, Fidor kvetett bennnket, gy õt is bevagonroztuk.
Igen hideg vagonokban, bezrva, egy vdr volt a vcnk, siralmas krlmnyek kztt haladtunk az ltalunk nem ismert ti cl fel. Ha megllt a tehervonat, kt katona õrizte az ajtt, nehogy leszlljunk, mg vizet inni sem engedtek. Durvn megtiltottk azt is, hogy szt vltsunk a mellettnk lvõ emberekkel.
Flelmnket tetzte, hogy desapnk vgtelen elkeseredsben kses borotvval fel akarta vgni az ereit. Egyiknknek llandan figyelni kellett r.
Pr napos utazs utn megrkeztnk Pardubicre, ahol a szerelvnyt kitoltk a rakodhoz. Azutn kvetkezett a „rabszolgavsr”. Mindenkinek ki kellett llni a vagon el. Jttek az akkori cseh „fldesurak”, vgigjrtk a vagonokat s vlogattak bennnket. Mi hamar „elkeltnk”, mivel nem volt kztnk kisgyerek, illetve sok gyerek. Az olyan csaldok, ahol csak az apa tudott dolgozni s az anyuka hromngy gyereket nevelt, azok tbb napig a vagon laki maradtak. Mi a sors „kegyeltjei” voltunk, mert rendes csaldhoz kerltnk. Apm elbeszlse utn megrtettk sorsunkat. Mi ugyanis nem sajt krsnkre mentnk vendgmunksnak Csehorszgba.
Ksõ este rtnk a Roho•nice nevû kis faluba, amely 32 kilomterre fekszik Pardubictõl. Jl befûttt cseldlaks (egy nagyszobbl s egy folyosbl llt) s egy tl meleg leves vrt rnk. A padl be volt tertve szalmval, rajta takar, ezen tltttk el elsõ, lmatlan jszaknkat. Ksõbb nmileg berendezkedtnk.
Msnap desapm krte gazdnkat, hogy ne kelljen munkba llnia. Elutazott Prgba, a magyar nagykvetsgre, ott elõadta panaszt. Mlyen felhborodtak elbeszlsn, majd msfl rn t tartott a vita a kvetsg s a csehszlovk hatsg emberei kztt. Megnyugtattk apmat, hogy nemsokra hazamehetnk, illetve Magyarorszgra kltzhetnk. Elrkezett a boldog nap, amikor a prgai nagykvetsgtõl megkaptuk a hazatrsi engedlyt, illetve a knyszermunka alli felmentst 1948. jnius 30-n. Odarkezsnk msnapjn elveszett hûsges Fidor kutynk. Nagyon sajnltuk. A gazdnk felesge nhny nap mlva Pardubicben jrt, s elmondta, hogy ltta a kutyusunkat a vastllomson. Btym elment kerkprral s kereste, de nem lelt r. Nagyon bnatosak voltunk miatta. Majd tizent nap mlva, egy reggel az ajtban talltuk, teljes vgkimerlsben, csontsovnyra fogyva szegny Fidort. Napokig etetgettk, szjba apr falatokat tmve, cumisvegbõl itattuk vele a tejet. Tej volt bõven, mivel Istvn btym tbb mint negyven tehenet gondozott. Cseldek lettnk.
Mg egy kis epizd roho•nicei letnkbõl: Egyszer nagyon megfztam, magas lzzal fekdtem vizes lepedõbe csavarva. Anyukmnak pontosan kellett fõznie az ebdet, de nem volt otthon krumpli.
Anyukm nem jrt zletbe, mert nem tudott cseh nyelven beszlni. Elhatroztam, hogy megtantom pr szra, klcsnkrni a szomszdasszonytl. Betantottam anyukmnak a kvetkezõt: „Dobr den! Pani Hirauskova, pùjète mnì malièko brambory.” (J napot! Hirauskova asszony, adjon nekem egy kis krumplit!)
desanym a kis kosrkval a hna alatt tment a szomszdba. Kisvrtatva beszaladt hozzm az emltett panièka, a nevetstõl alig tudta elmondani, hogy anyukm bement hozzjuk s gy szlt: Dobr den, brambory! – ami magyarul annyit jelent: J napot, krumpli! Termszetesen kapott krumplit, mert lttk a kosart, s gy az ebd is elkszlt. Ezutn mg tbb apr, humoros dolog trtnt velnk, mire megtanultunk csehl.
Egy-kt esetet lerok zeltõl: egyszer a hentesnl marhahs helyett tehnhst krtem. Vagy a msik kedves trtnet: anyukm Fidornak adta a szomszdasszonytl kapott kstolt. Ugyanis azon a vidken az a szoks, hogy a kstolnak sznt hurkt, kolbszt nem tltik blbe, kupacokban halmozzk fel a tlon.
A szomszd panièka hozott neknk effle finomsgot. Csehl mondta anyukmnak, hogy fogja meg a Fidort, mert haraps volt. Õ meg csak annyit rtett az egszbõl, hogy Fidor. Kivette a szomszdasszony kezbõl a tlat s letette a kutya el, gondolvn, neki hozta. Az ott tlttt idõt knnyebb tettk a kicsi falu laki. Rendkvl segtõ szndkkal vettek krl bennnket – nem nzve a Bene-dekrtumot. Embernek tekintettek bennnket, embersgesen bntak velnk.
Gazdnkkal, Vclav Je•abekkel igen j volt a kapcsolatunk, ez segtett tvszelni az ott tlttt hossz idõt. Azta, immr 57 ve leveleznk egymssal, a karcsonyi s hsvti nnepek alkalmbl dvzljk egymst. Idn nyron a mg j egszsgnek rvendõ, 81 ves Je•bekn s csaldja kszlnek hozznk ltogatba. Nagy rmmel vrjuk a viszontltst. 47
A krnykbeli magyarok, akik szintn deportlva voltak, sszejttek nlunk. Minden vasrnap dlelõtt a hazaszksi tervet szvgettk, de nem volt tancsos, mert a legtbb esetben visszahoztk õket.
Amikor megkaptuk az engedlyt a hazajvetelre, hre ment a faluban. Mindenki elksznt tõlnk, aki aznap dolgozott, elõtte este vagy kora reggel jtt le bcst venni tõlnk.
Hazaindulsunk napjn, mire felpakoltunk a traktor ptkocsijra, a falu apraja-nagyja odajtt a hzhoz, mindenki srt. Taln azt hittk, mg rosszabb helyre megynk?! Nem! Mi boldogan jttnk haza, illetve Magyarhonba, mert a szlõfalunkba mr nem mehettnk. Szlovk telepes uralta a mi otthonunkat.
A hatsg megengedte, hogy pr napig ott tartzkodjunk, s ha mg valamit tallunk, azt elvihessk magunkkal. Sajnos, nem tudtunk hozzjutni a volt tulajdonunkhoz. desapm megismerte egyik tehennket egy telepesnl, aki viszont nem volt hajland visszaadni. gy aztn vgleg bcst vve, eljttnk Magyarorszgra, Komromba.
desapm, a Bene-dekrtum szenvedõje, belerokkant lete munkjnak elvesztsbe, lebnult s 15 vig jrkptelen volt. Itthon poltuk, szeretettel, odaadssal. 1971. janur 17-n szltotta maghoz az r.
E rvid visszaemlkezsemet Jzus szavaival szeretnm lezrni: „Jvevny voltam, s ti befogadtatok.”
|