12. BCS MEZEI ISTVN (1934): BCS – MOSONSZOLNOK „Minden ms bcsi hza res volt, csak a minkben maradtak i
BCS
MEZEI ISTVN (1934)
BCS – MOSONSZOLNOK
„Minden ms bcsi hza res volt, csak a minkben maradtak itt a nmetek.”
(Mezei Istvnt a magyar–osztrk hatrhoz kzel esõ Mosonszentjnoson kerestem meg. Annak ellenre, hogy a kiteleptsek idejn mindssze tizenngy ves volt, azok kz tartozik, akik rengeteg rszletet, rdekessget, trtnetet õriztek meg emlkezetkben. Emlkirataiban szmos fontos adalkot rt le a hontalansg veirõl.)
desanym imaknyvben – amint azt kziratos visszaemlkezseimben megrom – szerepel egy feljegyzs: 1938. november 7-n jttek be a magyarok Bcsra. Nekem is vannak emlkeim errõl az rmteli naprl. Egyedli gyermek voltam, merthogy a harmincas vekben Bcson is dvott az egykzs.
desapm 26 hold flddel, valamint a helyi reformtus rektor r 7 holdas brlemnyn gazdlkodott az gynevezett Hrmashatrnl. 1943-ban desapm a Kisalfldi Nvnytermesztõ Szvetsg elsõ djt nyerte el, mgpedig a bnkti bza termesztsvel. Kt lovunk mellett, hrom tehennk s kt nvendk llatunk volt. Az tteleplskor tizenegy vagonnal jttnk, amint arrl a mig megmaradt gynevezett fuvarleveleink is tanskodnak.
A cseh idõkben is viszonylag jl tudtk desapmk rtkesteni a megtermelt gabont, meg a kukoricafldekbe elvetett babot. Mig õrzm desanym „cspfjt”, amivel minden vben t-hat mzsa babot kicspelt. Minden termnynket knnyen el tudtuk adni, a Futura Szvetkezet felvsrli hlzatnak ksznhetõen. A szvetkezet mellett a zsid kereskedõk is sokat segtettek a felvsrlsban: emlkszem egy Kucsera nevû „tykszra”, akinek a batyui rendre megteltek Bcson tykkal, kacsval, libval.
Bcs reformtus falu: igen komoly reformtus gylekezet volt az n idõmben, de mi tizennyolc katolikus csalddal egytt a dunamocsi katolikus plbnihoz tartoztunk. Jeles nnepeken, hsvtkor, rnapjn, karcsonykor Btorkeszire szoktunk jrni templomba. Szlovkok csak a Vrshomok nevû pusztn ltek, mgpedig a Klucska-csald. Rokonsgba is keveredtnk velk: Rcz keresztanym lnya az egyik Klucska-fihoz ment frjhez. Klucskk nagy dohnytermesztõk voltak, desanym is jrt hozzjuk dohnyt trni s feldolgozni, aminek ksõbb a szvetkezetben is hasznt vette.
1940-ben kezdtem iskolba jrni a posta melletti gynevezett kisiskolba, krlbell hsz-huszontd magammal az sszevont elsõ s msodik osztlyban, Tth tant rnl. Minthogy n csak magyar iskolba jrtam, nem tudom sszehasonltani a mi iskolnkat a korbbi vek csehszlovk kisebbsgi tantsval. El lehet azonban kpzelni, milyen szigorsg volt, mert Tth tant r volt egyszersmind a leventeparancsnok is. Sohasem volt azonban bntan szigor, vitathatatlan tekintlye volt elõttnk: a sznet vgn elg volt egyetlen kzmozdulat s a tanulk szfogadan indultak vissza az osztlyterembe.
A nagyiskolban Kerekes tant s kedves felesge tantottk a harmadik-negyedik osztlyosokat.
desapmnak egszsggyi panaszai voltak, gy azutn egy rvid nyregyhzi, illetve aszdi tkpzs utn a hbor legelejn vgleg leszereltk, gy desapm nem kerlt a frontra. De Gspr keresztapm, nyugodjon bkben, ott is maradt a fronton. A legszomorbb azonban a bcsi leventk sorsa volt: szegnyek beszorultak a dunntli frontvonalak kz s a Fehrvr krnyki harcok alatt Zmolynl haltak meg. Nemrg tudtam meg az Aranyfst cmû televzis mûsorbl, hogy a civil ruhban lvõ bcsi leventket a ruszkik fogtk el egy istllban s tarklvssel vgeztk ki õket. Tbb mint hsz fiatal bcsi letrt Zmolynl ilyen szrnyû vget. A kzsg temetõjben szp emlkmû õrzi emlkt ennek a tragdinak.
Amikor exhumltk õket 1946-ban, szleik a ruhjuk szne alapjn azonostottk õket.
Az oroszok a budapesti gyûrû bezrulta utn ki tudtk pteni a garami hdfõt s Bcsra mr 1945. janur 6-n bejttek: hatalmas tzrsgi elõkszts utn, mikzben sztlõttk a templom tornyt, falunkkal egytt elfoglaltk Dunamocsot, Dunaradvnyt, s elszaladtak egszen Izsig, abban a remnyben, hogy a Zsitva tlpartjrl a Vgig tudnak tovbb haladni. Paton voltak rokonaink, õk mesltk, hogy a nmet 38 Messerschmidtek Izsa hatrban az orosz pnclosokat megleptk s igazi pnclostemetõt csinltak az orosz kbõl.
gy azutn a falunk hatrban megrekedt a front, rengeteg volt a meneklt np akkor nlunk, a Garam menti falvakbl. A msodik ukrn front hetedik hadseregre maradt a feladat, hogy a nmetek ellenlkst felszmolja: Dunamocs s Bcs kztt az gynevezett Mocsolyknl lett a front. Ahol azutn hat hten keresztl megmerevedett. Rengeteg halott volt, de Jkai Irmn s mg hrom vagy ngy szemlyen kvl tbb civil ldozatot nem kveteltek a harcok. Amikor aztn a front tovbb ment, 1945 hsvtja elõtt Dunamocs, Btorkeszi s Bcs npt kitereltk a legelõre, hogy a szovjet bombzk rszre ideiglenes replõteret ptsen. A hbor hamarosan vget rt, s a replõtr nem plt meg.
(1945. prilis 4-n nagy csaps rte a Mezei-csaldot. Az desapa, kzpsõ Mezei Istvn (a nagyapa ugyanis szintn az Istvn nevet viselte), a faluhoz kzeli „tagban” „a fldet a krumpli al hengerelte”, amikor egy kbor orosz jrõr „Sztoj! Davaj konya!” felkiltssal a csald egyik lovt erõvel elvette. A csaldban gy vlt prilis 4-ike vtizedeken keresztl az egyik l elvesztsnek emlknnepv.
Az oroszok egybknt is rengeteg krt tettek a faluban a front hat hete alatt. Amikor aztn vge lett a hadi esemnyeknek, Mezei Istvn emlkezete szerint egy jszndk helyi kocsmros lett a falu elsõ embere, aki persze lojlis volt az j hatalommal, „lekorraborlt”, de szndkosan nem tett semmi rosszat a helybelieknek, s fontos szerepet jtszott abban, hogy az let jra indult a faluban. Taln ahhoz is lehetett valami kze, hogy a bcsiakat legutoljra, 1948 oktberben kezdtk ttelepteni Magyarorszgra, s mindssze 13 csaldnak kellett eljnnie. A kocsmrosbl lett faluvezetõ persze reszlovakizlt, s otthon maradt.
A bcsi magyar iskola nem indult meg, a szlovk tannyelvû is csak õsszel, kt magyarul semmit sem tud tantnõ vezetsvel. Mezei rnak mig megvan az tdikes bizonytvnya: szmolni, sszeadni jl megtanult, ma is emlkszik minden szmra, de beszlni persze nem tud. A falu 1946 tavasztl teljes bizonytalansgba lt: a reszlovakizcis knyszer, a csehorszgi deportlsok fenyegetse, illetve az 1946 õszn megrkezõ fehrlapok mindenkit szorongssal tltttek el. Csehorszgba, a „Szudtkra” 1946 teln sok bcsit elvittek. Msok, a fehrlapok tulajdonosai elkezdtek kszlni a kiteleptsre. De a bcsiak 1947-ben, sõt 1948-ban is mg otthon vetettek s arattak…)
1947-ben aztn arra lettnk figyelmesek, hogy egyre gyakrabban jttek idegenek a faluba. Odajrtak pldul a kesztlci szlovkok is, akik korbban meszet hordtak ezekbe a falukba. Õrluk kezdtk mondani a bcsiak, hogy „kinzik maguknak a hzakat”. J ideig nem akartuk elhinni, hogy bennnket tnyleg kitelepthetnek. Akkor vettk vgleg tudomsul, amikor megkaptuk a blz gpeket: ezzel a kt gppel kellett blkba ktni a learatott lucernt, szalmt. De megvolt mr a kukoricaszeds, a len, zab s a bkkny keverkt is learattuk. Mg j idõk voltak, kzvetlenl cspls utn lehettnk, amikor az egyik rokon, aki mûbtor-asztalos volt, elkezdte pteni az aprllatoknak az lakat, meg ldkat.
Mikor megjtt az rtests, hogy a ruhanemûket is be kell csomagolni, akkor mr tudtuk, hogy eljtt az idõ. Ngy csald Kblkton rakodott, minket a Mateosz kocsikkal a nnai llomsra vittek ki. 1948. oktber 23-n Prknynna llomsrl indultunk. Mi voltunk a legutols teljes transzport. Elõtte nagyapmmal a kblkti llomsra elvezettk a tehennket, meg az szõt, mert azt mondtk, a szarvasmarhkat ott fogjk vagonokra rakni. Kiderlt, nem volt, aki tvegye, gy ht visszavezettk kt tehnknket a faluba. Az utols napokban mg azt remltk, hogy azt legalbb mi dnthetjk el, hogy ki kivel utazik s hova kit teleptenek majd le. n pldul abban remnykedtem, hogy Kiss Gza bartommal egy helyre kerlnk, de ez sem jtt ssze. Õket Jnossomorjra teleptettk.
Az neknk esznkbe sem jutott, hogy ha reszlovakizlnnk, otthon maradhatnnk. desapm nagymagyar volt, õ neki, meg a j gazdknak ez nem volt vlasztsi lehetõsg. Inkbb vllaltk a kiteleptst.
Mink dolgoztunk, megszletett a dnts, el kell jnnnk, amit tudunk, hozzunk t. Sz sem lehetett a reszlovakizlsrl. A napszmosok kzt taln tbb volt a reszlovakizl, remlem, ezzel nem srtek meg senkit, hiszen õk is a sajt rdekeiknek megfelelõen dntttek. A fehrlap kzhezvtele utn mindenki tisztban volt azzal, hogy tõlk, a mdosabb magyar parasztoktl a csehek meg akarnak szabadulni.
Szllige volt akkoriban: „Hozzk a nincset, viszik a kincset.”
Az utols hetekben sokat voltunk a templomban, eljrtunk a reformtus templomba is, ahova a bartaink jrtak. Nagy volt a szomorsg, amikor kiderlt, hogy neknk fehrlaposoknak minden vltozs ellenre, el kell jnnnk. Mink mg azzal is el voltunk foglalva, hogy anyai nagyanymat thozzuk 39 magunkhoz Perbetrõl. Mert a perbeteieket egy vvel korbban Belecskra vittk. Mi mg segtettnk nekik rakodni. desanym elintzte Pozsonyban Wagner magyar teleptsi fõbiztosnl, hogy a nagymama velnk jhetett egy szerelvnyen, dolgait Perbetrõl a nnai llomsra szintn gpkocsival hordtk ki.
Mikor megrkeztnk, õ is kapott itt Kilnyben egy hzat. Szerencsre vgl a bcsiaknak csak egy kis rsze jtt t. Mosonszolnokra jttek a Vargk, Szabk, Vinczk, sszesen hat csald, Jnossomorjra pedig t vagy hat.
Mikor aztn Benet kidobtk az ablakon, s a hatalmat tvette a Gottwald,* akkor mg otthon voltam, jl emlkszem r, Moszkvban azt mondtk, hogy most mr elg, s rendet kell tenni a blokkban.
Azt kell mg elmondanom, abban, hogy mi ide kerltnk, lehetett nmi szerepe a kisjfalusi szletsû Gulys Lajosnak, a volt bcsi reformtus lelksznek, aki mr korbban tjtt s Levlen kapott gylekezetet.
lltlag õ szerette volna megerõsteni sajt gylekezett azzal, hogy a kiteleptett bcsiak ide kerljenek, mert ezen a krnyken nem sok volt a reformtus. Levlen mr ott voltak, azt hiszem, az izsaiak, s gondolom mr ott nem volt res hz. lltlag mink Villnyba voltunk irnytva, arra j boros vidkre, minthogy Bcson ma is j bor terem. Valsznûleg Budapesten vltozott meg ez a terv. A reformtus lelksznek nagyon j kapcsolatai voltak a kisgazda prtban, ezrt sikerlhetett neki elrnie, hogy a reformtus Bcs az õ gylekezethez csatlakozzk. Itt a mosonszolnoki – vagy ahogy nmetl hvjk a falut, a zaneggi – nmetek katolikusok voltak, hatalmas templom van a faluban, s mindig kt pap is is mûkdtt a teleplsen.
1948. oktber 23-n Prknynnrl indultunk. Sokan kijttek a bcsiak kzl elbcszni tõlnk. sszekapcsoltak bennnket a Kblktrl rkezett vagonokkal. Emlkszem, desapmmal voltunk egy vagonban, meg a Lukcs bcsival. Mert krtk, hogy egytt legynk, mert a mi egyik lovunk, meg a Lukcs bcsi kt lova egyformn hasas volt. A lovakat szllt kocsi mellett kt vagonban lucerna volt, meg vz egy hordban. Mgttnk a tbbi vagonban voltak a tbbi llatok, a disznk pldul. Mig megvan a kt l, amelyekben szlltottuk õket. Legelõszr Biatorbgyon etettnk.
n csak arra emlkszem, hogy amikor megrkeztnk Mosonszolnokra, korn reggel a vagonok kzt kt nagyon helyes barna lenyka Mezeiket kereste. A Bcsrl Feketenykre frjhez ment Hafrovics mama lnyai voltak. A nykieket mr 1947-ben tteleptettk Mosonszolnokra, s õk mr tudtak arrl, hogy mi rkeznk. Felesgemket Szmõrõl 1948 prilisban hoztk ide. De vannak itt Bõsrõl, pldul Lszl Krolyk ma is itt vannak. Ezen kvl mg nagyfdmesiek is lnek itt Mosonszolnokon.
Neknk mr Pesten megmondtk a hzszmot: a 29–30-as hzszm volt a mink, fel volt rva egy paprra, mert nagyapmk s apmk kt csaldnak szmtottak. A mosonszolnoki lloms harmadik vgnyra lltottak flre bennnket. Mindegyiknknek volt teht cme, hzszma. Mikor jttnk befel, a Papp nnik mr megtalltk a hzukat. Mink 93 szzalkos leltrral jttnk t, neknk ugyan nem volt j hzunk otthon, inkbb ptkezs elõtt lltunk, de a fldjeink j minõsgûek s kzel voltak. Befel jvet tallkoztunk a szmõi Balogh Vince bcsival, aki vitte a tejet. desanym megkrdezte tõle, hogy aztn meg lehet-e lni itt, mire az reg azt vlaszolta, hogy itt is dolgozni kell, s akkor valahogyan majd lesz.
Jttnk a Fõ utcn, s kerestk a mi hzszmunkat, s mikor megtalltuk, ht azt ltjuk, hogy ott vannak a nmetek. Mindenki meg volt rmlve. A nmetek rszrõl sszesen ngyen voltak. A Zechmeister-csald maradka egy reg vak nni, a nagypapa, isten nyugosztalja õket, meg az Ancsi nevû nagyon helyes fiatalasszony, ma mr nyugdjas, meg egy hibs fiatalember. Mi teht az õ hzszmukat kaptuk meg.
Minden ms bcsi hza res volt, csak a minkben maradtak itt a nmetek.
Szegny nmetek nagyon fltek, mert tartottak tõle, hogy mi majd mindent kiignylnk tõlk. Megnyugtattuk õket, hogy mi nem vagyunk olyan telepesek, akik minden nlkl jttnk, neknk csak hely kell, mert lovaink, teheneink vannak, meg btoraink. Akkor aztn szleim elkezdtek egyezkedni: hrom szoba, konyha volt, meg az istllk, pajtk. Szegnyek meg voltak ijedve, de szerencsre volt elg hely, mg istll is, ami nem volt hasznlva. Szpen elosztottk, hogy hol lesznek a lovak, a tehenek. Megnyugtattuk az reget, hogy mink nem ignylnk ki semmit, attl voltak a legjobban megijedve. Aztn mikor bejttnk a kt lval, behordtuk a kukorict a nagymagtrba. A kt csald felosztotta a hzat, a konyha kzs volt, mi laktunk kt szobt, õk meg a tlfelõli egy szobt. A kevsb hasznlt btoraikat sszeraktuk, mert el kellett frnnk egy fedl alatt. Volt mg egy kis flszoba, azt is õk hasznltk. Mink voltunk
-
Jn Masaryk csehszlovk klgyminiszter 1948. mrciusi rejtlyes ngyilkossgt sokan tvesztik Edvard Bene kztrsasgi elnk 1948 szeptemberi hallval. A kommunista Klement Gottwald mr Bene kztrsasgi elnksge idejn is miniszterelnk volt, de az 1948. februri kommunista hatalomtvtel utn vlt az orszg tnyleges vezetõjv. 40
sszesen ten, a kt nagyszlõ, a szleim, meg n. Zechmeisterk meg ngyen, sszesen teht kilencen laktunk abban a hzban.
Tizenegy ven keresztl nagyon jl megvoltunk egymssal. Apm szokta mondani az reg nmetnek: Ne fljen papa, szoroskodva, de valahogy meglesznk egymssal. Jvõre gyis haza megynk! Elmlt az ijedtsgk, mikor lttk, hogy a Mateosz-kocsikkal mennyi termnyt hoztunk be, meg a boros hordkat.
Szerencstlen rakodk az egyik 160 literes hord dugjt a vlyval kivertk s mire a kpolnhoz rtek, a jfajta bcsi vrsbor kifolyt az tra.
Itt, Szolnokon a nmetek kzl fõleg a mesteremberek maradtak, bognrok, asztalosok, kovcsok, cipszek. Kezdetben sok feszltsg volt, de verekedsekre nem igen emlkszem. Mi felvidki fiatalok hamar sszebartkoztunk, a feketenykiekkel, szimõiekkel. A nmetek is belttk, hogy mi nem tehettnk arrl, hogy idekerltnk. A szmelyiek, nykiek kzt pedig sok jl megtermett legny volt, gy azutn nem igen ktzkdtek velnk.
Zechmeister papnak harminckt hold fldje volt, azt harmadoltuk, tizenegynhny hold fldet megszntottuk mg az õsszel. Szegnynek aztn egy v mlva az egyik lovt, meg az egyik tehent mgis kiignyeltk, s elvittk. Tizenegy v mlva aztn mi tkltztnk a mostani hzunkba. Mgpedig azt kvetõen, hogy Ancsi 1952-ben vagy 53-ban frjhez ment Ills Istvn szmelyi frfihoz, s õnekik kellett az egsz hz. Taln õk voltak az elsõ vegyes svb–felvidki magyar hzassg. Az tvenes vekben beindult a faluban a mosonmagyarvri mezõgazdasgi fõiskola kihelyezett tagozata, Mike Imre s Jakab Rezsõ vezetsvel. Neknk felvidki fiataloknak nagyon nagy lehetõsg volt, engem is rgtn beratott az desapm. Mig emlkszem az elsõ karcsonyi nnepsgre, amikor mi szakiskolsok zld egyensapknkkal bevonultunk a templomba. Ilyen szp jfli misre, br otthon is jrtunk a szomszd falvakba, nem emlkszem. Itt ltem t elõszr ezt a gynyrûsget. A mezõgazdasgi iskola ltal szervezett ismerkedsi esten az egyik kislnnyal ketten elszavaltuk Petõfi Sndortl a Kis lak ll a nagy Duna mentben cmû verset.
Lassan elkezdõdtt az let, vagyis hogy elkezdõdtt volna, de jttek a kommunistk, elkezdõdtek a rendcsinlsok, perek: el kellett dntenik pldul, hogy mit csinljanak Mindszentyvel.
1956-ban szereltem le a katonasgrl, akkor krtem, hogy hazaltogathassak, de a krvnyt egyszer visszadobtk. Kt vvel ksõbb, 1958-ban, tz vvel a kiteleptsnk utn jutottam haza Bcsra elõszr.
A rokonsg j rsze ott maradt: desapn nõvrei Paton lnek, anym rokonai Perbetn, a msik nagymamm krti volt, ahol a viadukt van. n magam is Krtn brmlkoztam. De nekem Bcson, ahol a reformtusok kzt ez volt a szoks, tizenkt keresztapm, keresztanym volt. Akkora volt a keresztelõ, mint az eskvõ. Amg ki nem haltak a keresztszleim, n jobbra õhozzjuk jrtam. Mosonszolnok persze folyamatosan tartja a kapcsolatot Bccsal, Szmõvel, Feketenykkel: a nyugdjas klubok, a sportegyesletek rendszeresen tallkoznak. gy teht valamit visszakapunk az letnk vge fel abbl, amit tõlnk az ifjsgunk idejn elvettek….
Lejegyezte: Szarka Lszl
|